Домашно насилие

  • 150 634
  • 735
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 3
Здравейте!

Аз съм едно от многото деца на родители - насилници. Баща ми, иначе трудолюбив, сърдечен и грижещ се за финансовото състояние на семейството, има огромен проблем с нервната система + това обича алкохола. А всички знаем, колко зле става, когато се съчетаят тези две неща.....
Били сме свидетели на много случаи с физическо насилие, такова е управлявано и върху мен, не веднъж и два пъти. А психическото е почти всекидневно. То се състои главно в команди, в поведение, непозволяващо противоречие. Когато е в нормално състояние съм водила с него доста разговори, понякога са имали ефект, но краткотраен. Веднъж ми каза: "Та аз съм вече на половин век, няма смисъл да се променям." Понякога осъзнава, че има проблем, друг път казва, че всичко си му е наред. Положението е страшно. Конфликт след конфликт. Проблем след проблем.
Преди няколко месеца напуснах дома си, с надеждата за по-добър живот. Сега живея с приятеля ми.
В началото всичко беше чудесно. Докато наскоро не разбрах, че неговият баща има същите проблеми, дори още по-страшни. Приятеля и майка му, преди време са искали да го напуснат и са предприели действия, но когато са му съобщили новината, той е заплашил с убийство и самоубийство.
Не знам какво да правя, а не мога и сама. Вече съм напълно отчаяна, много страдам, виждам как страдат и всички останали. 
Моля за съвет.

# 691
  • Мнения: 418
Значи момчето ти и майка му са се върнали при бащата от съжаление и търпят насилие върху себе си заради заплахата, така ли?
Цитат
той е заплашил с убийство и самоубийство.
telaesthesia - по принцип насилниците само заплашват че ще се самоубиват... Те са страхливци могат да посегнат и да убият в яда си някого но никога не се самоубиват, жал им е за собствения живот  Peace Манипулира ги защото няма кой да се грижи за него и на кого да си излива гнева!
Всяко 3 семейство е преживяло насилие в семейството, важно е само да не повтаряме грешките си...
Малчовците т.е. децата ни трябва да знаят че това поведение ненормално и че ако има такова нещо да бягат веднага докато не се е появила зависимост за която вече говорихме и е добре обяснена от Корина  Peace

На колко години е приятелят ти?

# 692
  • Мнения: 3
И аз си мисля, че е манипулация, но те се страхуват да не изпълни заплахите си. Точните му думи, след като жена му е казала, че иска развод, са били: "Ако ме оставиш ще те гръмна, после ще гръмна и себе си." А той разполага с оръжие....
Приятелят ми е на 21.

# 693
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Заплахи за убийство и самоубийство съм чувала много пъти от бившият. Ще ми избият зъбите, счупят главата, убият.... Десетки пъти е сядал на прозореца с провесени крака с идеята да скача.
Според мен блъфира! Като последен напън да задържи жена си и сина си.
А дори и само заплахата за убийство вече е подсъдна.....

По нагоре се разискваше въпроса с бащи насилници, които се променят....
Баща ми беше насилник, но сега е моя опора. Много ми помага за бебето. Никога не е гледал деца, нито мен и брат ми, нито големият ми син. Сега като се прибере от работа първо идва да види как е бебето, води го на разходки, храни, мие, преоблича, игра е с него и даже и песнички му пее.

# 694
  • Мнения: 3
Да, така е. Подсъдимо е. Но мен ме притеснява най-вече факта, че живеем в България, че тук нещата изобщо не са така, както би трябвало да бъдат! 1 000 000 пъти съм била на крачка от търсенето на помощ, посредством правилата на закона, но винаги ме е спирал страха, че няма да ми обърнат внимание,  поради липсата на жестоко физическо насилие или защото нямам достатъчно финансови средства, за да заплатя "услугата". Страх ме е да предприема действие, защото в случай, че опасенията ми се окажат правилни (в което много малко се съмнявам), ситуацията ще стане много по-непоносима............

# 695
  • Мнения: 270
Имам въпрос към всички тук, включително и адвокатите.
Не мислите ли че този закон, трябва да претърпи изключително много промени, относно частта му по доказване на изразените форми на домашно насилие извън физическото такова. Казвам извън физическото, защото то е най-лесно доказуемо във сравнение с другите му форми на насилие. Като разграничим от това, че насилието не е задължително да бъде свързано пряко само със физическо такова.Измеренията описани в закона са много повече, които на практика са трудно доказуеми с оглед преклузивният срок и задължителната декларация.
Ще се радвам , ако отговорят повече адвокати, както и психолози, защото те най- добре могат да разберат какво имам на предвид, и те най добре са запознати с големите пропуски на закона.

# 696
  • Мнения: 2 931
ЗЗДН не съдържа специални правила за сбиране и проверка на доказателствата. Той ползва общите правила на ГПК.

# 697
  • Мнения: 270
ЗЗДН не съдържа специални правила за сбиране и проверка на доказателствата. Той ползва общите правила на ГПК.
Не за това става въпрос.  Въпроса е за доказуемостта на обективното и реално домашно насилие. Въпреки нормите на ГПК, те не могат да бъдат приложими спрямо преклузивният срок по ЗЗДН, тъй като едно психическо или емоционално насилие не може да бъде формулирано от дадена дата с оглед задължителната декларация.
Пример по казус: През съжителството си с определено лице, жената е претърпяла домашно насилие характеризирано с понятията дадени в закона, а именно: опит за сексуално насилие, ограничения в развитието и, забрани за започване на работа, забрани да изразява собственото си мнение, разпространяване на обиди и клевети във обкръжаващата среда (т.е между техните познати и приятели), което довежда до отрицателно; отношение на околните спрямо жената, породено от разпространението на мъжа и, като по този начин се придобива едно отрицателно отношение от обществото спрямо нея, заплахи, които въпреки протоколите по чл 56 от ЗМВР,наложени на лицето не се вземат предвид от съда, тъй като не са във връзка с преклузивният срок по ЗЗДН, а с в по далечно време. Т.е с отхвърлянето на този протокол, съда отхвърля и акта на домашно насилие, като разглежда делото само от дата на дадено събитие, независимо кой е подал молбата (жена или мъж).

# 698
  • Мнения: 270
ЗЗДН не съдържа специални правила за сбиране и проверка на доказателствата. Той ползва общите правила на ГПК.
Въпреки предходният ми пост , бих искала да те попитам - Вие адвокат ли сте?

# 699
  • Мнения: 2 931
Всяко от тези събития може да бъде свързано с конкретна дата:
Цитат
опит за сексуално насилие, забрани за започване на работа, забрани да изразява собственото си мнение, разпространяване на обиди и клевети във обкръжаващата среда, заплахи

И не е задължително да са се случили всичките вкупом, за да има акт на домашно насилие. Друг въпрос е, колко трудно се доказват, поради липса на свидетели. Защото обичайно всичко това се случва само между двамата.
Ако ЗЗДН не се използваше толкова често за разчистване на лични сметки между двойки пред развод/раздяла, удачно би било да се приложи същият подход при доказването, както в Закона за защита от дискриминацията. Там доказателствената тежест е изместена.

# 700
  • Мнения: 270
Всяко от тези събития може да бъде свързано с конкретна дата:
Цитат
опит за сексуално насилие, забрани за започване на работа, забрани да изразява собственото си мнение, разпространяване на обиди и клевети във обкръжаващата среда, заплахи

И не е задължително да са се случили всичките вкупом, за да има акт на домашно насилие. Друг въпрос е, колко трудно се доказват, поради липса на свидетели. Защото обичайно всичко това се случва само между двамата.
Ако ЗЗДН не се използваше толкова често за разчистване на лични сметки между двойки пред развод/раздяла, удачно би било да се приложи същият подход при доказването, както в Закона за защита от дискриминацията. Там доказателствената тежест е изместена.
Да, може да бъде свързано с конкретна дата, но тази дата не е под вниманието на съда тъй като има срок от датата на деянието. Но, едно психологическо насилие не може да се конкретизира с една такава дата, защото то идва последователно, и то не може да се конгретизира с определена дата.

# 701
  • Мнения: 448
Първо, самият израз "психологическо насилие"не е точен.
Второ, като адвокат, работещ по европейски проекти към фондация за пострадали от домашно насилие /именно фондацията, създала и внесла този закон/, следователно с опит, бих казала че и сега критериите са доста неясни и разширени.
Трето, предполага се че осъзната мислеща личност няма да допуска до себе си в продължение на много време насилник, разбира се при положение че няма принуда и когато физически може да се отърве от него. Не става да те мачкат сто години всячески, пък ти видиш ли, изведнъж да се сетиш да го съдиш за домашно насилие на всички признаци вкупом. Законът си има цел и като идея е добре замислен. Лошото е, че се злоупотребява и прилагането му е много трудно.
За тежестта на доказването-подкрепям Хърмаяни, но ако се измести върху насилника, съвсем ще стане средство за тормоз и разчистване на лични сметки.


Последна редакция: чт, 24 фев 2011, 18:49 от mandarinka

# 702
  • Мнения: 270
Цитат
Второ, като адвокат, работещ по европейски проекти към фондация за пострадали от домашно насилие /именно фондацията, създала и внесла този закон/
Ха, ха...и след като такава, работеща към такава фондация, защо сте допуснали този закон да бъде използван в повечето случаи в неговата подзаконова норма и за цели с оглед бъдещи производства по СК и други законни.? newsm78
2 Ако знаете "Що е психология", тогава бихте разбрали и "Що е психологическо насилие"
3. Като адвокат работещ по европейските закони, се постарайте да създадете закон които наистина да е в духа на защита на жените в такова положение, но не са но физическо, а и останалите форми на насилие които са изброени. И след като теса визирани вече в закона, по добре като адвокат на европейските нещо си, помислете как именно тези актове биха се доказали при едно РЕАЛНО СЪДЕБНО ПРОИЗВОДСТВО.
4Именно, тук става въпрос за ТЕЖЕСТА НА ДОКАЗВАНЕ, която е определена в преклузивният срок по този закон.
Да не говорим пък за икономическо и емоционално насилие.
не забравяте, че при издаване на заповед (дори и това да е били с цел постигане на други нормативни актове), то този издаден акт носи своите последствия за притежателя му.
Т.е изказано с прости думи:"да ли си го направил или не, не е важно, важното е че има молба с/у теб, свидетели (лъжливи), измислен сценарии и прочее, а най вече и декларация, защото същата е валидна дори без други показания. Така че ВИНОВЕН или НЕВИНЕН пак влизаш зад "решетките".
Моля Ви предайте на АНИМУС, че вместо ЗАКОНА , СА СЪЗДАЛИ ТРИГЛАВ ЗМЕЙ.

Последна редакция: чт, 24 фев 2011, 20:56 от simon9

# 703
  • Мнения: 418
уф адвокати и юристи ...
Със сухата материя трябва да се справите, а на нас оставете човешките истории ... Ако и тук почнете да ни корите и да казвате, че сме виновни като се оплакваме и търсим психологическа помощ една от друга ...
Чудесно е в съда да имаме в предвид, че личната история и психическата настройка на потърпевшия няма стойност...
Ако ти mandarinka беше адвокат на бившия със сигурност щеше да го оттървеш ...
И със сигурност ангелче с крилца, а не насилник щеше да го назовеш  Peace
По скоро се заеми с нашата страна .. и разбери, че много сложно е доказването на психическа травма, която по мое лично мнение ми нанесе много по голяма щета отколкото физическата такава  Peace
И аз ще цитирам мечката от притчата: "Раната дето ми нанесе, човече със секирата заздравя, но от лошата дума, която ми каза още ме боли и кърви"!!!

# 704
  • Мнения: 448
Нямам нищо общо с Анимус. Те се занимават с психологическа помощ,ние по-скоро с правна.

Clodia, никой не кори никой. И ние сме хора. И освен юрист със сухата материя, може и да знам що е то домашното насилие и от друга страна, нали? Лошото е, че в съда трудно се намира баланса кое трябва да бъде наказано и кое е злоупотреба. А понеже точно това насилие се случва между 4 стени, никой от нас не знае какно точно е станало.  А личната история-действително никой не я слуша. Актът на насилие, който твърдите и само той е важен.

Ще кажа само още едно нещо. Емоционалното, икономическо  и психическо насилие са изключително сложни за доказване, а емоц. и психическото- и за разграничаване неща. Няма как да се иска от ответника да доказва, че не е извършил емоционално насилие. Как практически да стане това? Защо очаквате само защото някой се оплаква, в много случаи без всякакви доказателства, съдът да наказва? Поставете се от обратната страна-може да пострадате сериозно защото някой е решил да си отмъщава по редица причини...

Освен това, не споря с вас. Разбирам, че всеки си гледа от неговата камбанария, просто се опитах да ви обясня, че се търси баланс между безпочвени обвинения и сериозни случаи на домашно насилие.

Спирам дотук, защото явно целта тук е да се "оплаквате и търсите психологическа помощ една от друга", а не юридическо обяснение на въпросите ви.

Успех на всички ви. Извинявам се, че намесих друга гледна точка.


Общи условия

Активация на акаунт