Домашно насилие

  • 150 646
  • 735
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 418
Цитат
Защо очаквате само защото някой се оплаква, в много случаи без всякакви доказателства, съдът да наказва? Поставете се от обратната страна-може да пострадате сериозно защото някой е решил да си отмъщава по редица причини...
А това лесно може да се докаже, но сухата материя не може да ви накара да прозрете зад нея...
Пращате "жертвата" на психолог, а той е спец по тези неща и ще разбере има ли проблем или иска да си отмъсти.
Аз която съм без такова образование мога да хвана в лъжа такива хора, какво остава за специалист.
Друг е въпроса обаче когато Корупцията се намеси... Тогава на бялото можеш винаги да кажеш черно като си сложил в джоба си тлъста пачка.

Цитат
Спирам дотук, защото явно целта тук е да се "оплаквате и търсите психологическа помощ една от друга", а не юридическо обяснение на въпросите ви.  - Благодаря за обяснението!!
Навестявайте се тук не бягайте ...
Нищо че се нахвърляме върху вас, по принцип емоционално подхождаме в тази тема  Peace
Болката е голяма и травмата е още прясна за някой от нас  Peace
  bouquet  bouquet  bouquet

# 706
  • Мнения: 270
mandarinka - именно за правата става въпрос и доказателствената тежест.
Цитат
Емоционалното, икономическо  и психическо насилие са изключително сложни за доказване, а емоц. и психическото- и за разграничаване неща. Няма как да се иска от ответника да доказва, че не е извършил емоционално насилие. Как практически да стане това?
Това е въпроса.
Цитат
Поставете се от обратната страна-може да пострадате сериозно защото някой е решил да си отмъщава по редица причини...
А това е другият проблем, за които именно говоря.
Ако въпроса които си поставила по горе, бъде решен, то тогава драстично ще се намалят и другите случаи.
Лично за мен, има начин. Просто е необходимо да се махнат някой неща от закона и да се въведат нови членове.
Пример: Нека при ФИЗИЧЕСКО насилие си остане бързото производство както е до момента.
Но ако се декларират актове на психическо, емоционално и икономическо, то нека се създаде уредба която да даде възможност да се докаже това. Е това се доказва, чрез експертизи. Също така за последните изброени, нека се премахне преклузивният срок, защото този вид насилие, по никакъв начин не може да се датира с някаква конкретна дата. То е наслагане във времето.Декларацията да си остане, но за последните изброени да се премахне датата. Освен това, чл.13 ал.3 е необходимо да бъде напълно премахната.
Другото съществено нещо е, да се даде правото на обвиненото в дом.насилие лице да се защити, т.е да се премине към един нормален исков процес.
Това са просто примери. Но трябва да се намери начин, които да спре порочната практика на този закон.  Naughty
Взе да се използва, за щяло и нещяло. Взеха го за слънчогледови семки.

Последна редакция: пт, 25 фев 2011, 08:48 от simon9

# 707
  • Сф
  • Мнения: 10 705
Simon9, в www.lex.bg дискутират законите. Каква е твоята лична история?
Цитат
Взе да се използва, за щяло и нещяло. Взеха го за слънчогледови семки.
[/b] Какво имаш предвид ?
Винаги, когато не си удовлетворен от брака, чувстваш псих., емоц. , сексуално насилие можеш просто да се разведеш. Друг е въпроса, че в 99% става въпрос и за физ. насилие и този закон помага да се изведе насилника, за да е далеч от теб и детето. Това е най- важното! А иначе на всеки нещо му пречи, на кой конституцията, на кой акъла, все тая...

Последна редакция: пт, 25 фев 2011, 11:30 от toromanova73

# 708
  • Мнения: 448
Разбирам много добре, но целта на ЗЗДН не е това, а бърза и навременна реакция срещу ясни случаи на домашно насилие. Имай предвид, че никой не пречи да си правиш експертизи и в това производство, а вече се превръща в практика на съда да приема, че този срок тече от конкретен случай, който може да бъде разглеждан като последен акт на дълго време продължило насилие. Ако този срок се премахне, което няма как да стане предвид присъствието му и в аналогичните закони в други държави, цялата работа ще се размие и замъгли. Повтарям, когато този закон се замисляше, целта беше ясно поставена-закон, който да реагира бързо и ясно срещу конкретен акт на насилие. Не да се следват правилата на общия исков процес, а обратното-да има специален закон със специални правила и особени доказателствени разпоредби.

Виж например това решение, цитирам по-долу част от него.

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:5vJEjiwLFPE … rce=www.google.bg

" Гореизложената фактическа обстановка обуславя следните правни изводи:

Доказателствата, които са ангажирани, ценени в своята съвкупност, са достатъчни за вземане на мерки по отношение на ответницата по реда на ЗЗДН. Целта на ЗЗДН е упражняване на превенция срещу случаите на домашно насилие. Това насилие е трудно за разкриване поради ограниченият кръг от хора, които стават свидетели на извършването му, както и поради дълбоко емоционалните по своята същност отношения. В повечето случаи естеството на отношенията не позволява на пострадалия да събере убедителни и неопровержими доказателства за преживяното от него. Именно поради това и законът предвижда, за разлика от общия граждански процес, допълнителни доказателствени средства като им придава обвързваща за съда доказателствена сила. Такова средство е деларацията по чл.9, ал.3 от ЗЗДН, въз основа на която, при липса на други доказателства, които да я опровергават, трябва да се издаде исканата от молителя заповед."

# 709
  • Мнения: 448
Между другото, когато имам повече време с удоволствие бих ви отговаряла на правни въпроси във връзка с домашното насилие, както мога да поразяснявам процедурата.
Пожелавам ви успех.

# 710
  • Мнения: 2 931
mandarinka  Peace

simon9, дори в НК си има давност за престъпления, тогава каква е логиката да искаме наказание за извършено преди година домашно насилие? И каква би била целта, ако то е прекратено? Ако имаме деяние с продължителен характер, то е важно в момента на подаване на молбата да не е изтекъл месец от преустановяването му.
Буквалното четене на закони не означава разбирането им. 

toromanova73, не е лошо в темата, която е поставена от адвокат да се коментира и  приложението на закона. Това би помогнало на жертвите  Peace

# 711
  • Сф
  • Мнения: 10 705
Хърмаяни съгласна съм, преправих си поста. Аз по точно се чудех защо Simon9 не харесва закона.Благодарна съм и на Мандаринка, че е тук.
Аз имах дело  преди година по закона за дом. насилие., но го прекратих. За съжаление нещата се повтарят. Сега е предупреден от полицията и не е при нас. Минаха 2 седмици. Последния път не си вадих мед. защото и то е 45 лв. В крайна сметка трябва да се разведа. Аз разчитам на това, че ще се разберем с мъжа ми по взаимно. Освен това имам много печен адвокат все още не съм му звъннала, за да говоря сега в неделя с мъжа ми, но и това ще стане. Знаете и че за развода таксата е 300лв. , хонорар няма да плащам. Медицинското ми е от миналата година, не ми казвайте че не важи...много неща още преосмислям, психически се чувствам нестабилна, затова и пиша тук, за да имам подкрепата ви..  bouquet

# 712
  • Мнения: 2 931
toromanova73, старото медицинско не върши работа по ЗЗДН, но може да бъде доказателство при развод по общия ред.
Успех!

# 713
  • Мнения: 270
Хърмаяни,mandarinka   - с оглед на вашите постове в частта им за твърдението, че едно насилие различно от физическото, относно че съда вече разглежда такива дела които се декларира датата на психически тормоз, но на практика по вашите думи се вземат обстоятелства от предходни случаи, бихте ли ми дали пример, как практически бихте могли да опишете и декларирате един такув тормоз в задължителната декларация или в една молба, като конкретизирате събитието. newsm78
Може би ще изглежда по този начин:

УВАЖАЕМИ Г -Н /Г-ЖО РАЙОНЕН СЪДИЯ,
С лицето............................................., от връзката ни се роди.............................
...............................................................
..................................................
.........................................
На 31.02.2020г се прибирах от работа.........................................
...
той беше зад мен и ме следеше newsm78, качих се в автобуса, и той се качи след мен newsm78
Лицето.....................минавайки покрай мен ме заплаши и каза че , ще ме убие ако не бъда с него.....................
И така на татък.
Всичко това за мен е едно психическо наслие, което не ми дава спокойствитео и свободата да се движа свободо............................
Така:
Да, може и така да е, може и да не е. Въпрос на доказване Naughty
1. Не съм убедене , че съда въобще ще приеме такава молба
2. Ако предположим, че я приеме и тръгне делото, то независимо от всико съда е в правото да издаде заповед на защита само на основаната декларация.
3. Чрез тази декларация, се издава съдебен акт, които принципно би могъл да доведе до много големи последствия срещу нениният претижател, с оглед на недостоверността и, и издадената заповед за защитта ввъз основа на това.
4. Ако предположим, че това е РЕАЛНОСТ, и съда отхвърли тази молба(в което съм убедена, практиката ми показва едно 96% ), то тогава, как бихте защитили найстина тази жертва на психически тормоз?
--------------------------
Друг пример:
Жена и мъж са живели на семейни начала. По време на тяхното съжителство на нея и е било забранено да изразява мнение, да ходи на работа, била е ограничавана във ежедневните средства и потребности, с оглед на психическият тормоз по време на съжителството им едва не е загубила детето си . Ражда прецдевременно с опасност за нейният и на детето живот. (това е само нахвърляно отгоре)
След определено време, жената разбира, че това е вредно за нея и детето и се разделя със половинката си. от яд той започва да отправя заплахи към нея, тя подава жалба, налагат ну мерки по чл. 56 от ЗМВР. След налагането на тези мерко директните заплахи свършват, но се започва един друг тормоз (т.е продължава сами психическият), като бащата за да си отмасти  използва за целта най милото и драгото, което една майка има - детето.(въпрос на доказване като факт).
Тук вече действието се развива в момента когато този закон е приет  :naughty:
В един прекрасен момент, бащата чрез детето изкарва майкта извън релси. Тя му се противопоставя за това как е могъл да се отнася по този начин с детето им.
С оглед на предизвиканата обстановка, и според закона, бащата пуска молба срещу майката за домашно насилие.В първоинстанционният съд - бащата печели.На въззив - не.
До като излезе въззивното решение какво става до тогава.
Задължение на майката да се въздържа от домашно насилие (което е постановка),
Да не посещава соц.места без да са конкретизирани (т.е, мейакат и детето не смеят да излязат заради поставената забрана)
3. Поредното "законово", постигане на надмощие от страна на бащата спрямо майката.
А последната ситуация, се разпрострянява много бързо и съда не обръща внимание на детайлите, не мисли, взема под внимание само декларираните обстоятелства в и описаните в молбата.
Демек "чиста монета, чисто решение"
Пример дадах с "жената- майка като жертва", което не означава , че това не се използва и в обратната посока.

# 714
  • Мнения: 270
В тззи насока, в момента разглеждам и друго дело за домашно насилие предизвикано от страна на бащата срещу майката.
Мале, мале,  Naughty, ако ви кажа кава се опитват да я изкарат, просто нямам думи  Naughty
Ако можете да си представите една маймуна покекнала се върху оградата и биейки се в гърдите, то според тях това са действиата на майката. Пази Боже, пази Боже  Praynig Praynig ooooh!
А фактическата обстановка е просто на 100 светлинни години от земята до небете.

# 715
  • Мнения: 270
toromanova73 - без да се заяждам. А с най добри чувства.Просто съвет. Чети и мисли, защото възможноста по този закон от жертва да те НАБЕДЯТ в насилник и да се окажеш на подсъдимата скамейка е просто 1/4 от крачката която първо правиш сутрин.
Да не говорим, че при едно такова торо дело, вече носиш една реална НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ съобразно нашият НК. А тя никак не е малка. Naughty

# 716
  • Мнения: 2 931
simon9, нямам никакво намерение да се впускам в дълги полемики, по конкретни дела, които не познавам. Дело се решава, като се прочете всичко в него, а не само какво казва една от страните.
Но точно това имахме предвид, Мандаринка и аз, като казахме, че са възможни злоупотреби със закона:

В тази насока, в момента разглеждам и друго дело за домашно насилие предизвикано от страна на бащата срещу майката.

И ако се направят още облекчения в доказването, по-богатият винаги ще е подал първи молбата /заради финансови възможности/, съответно - винаги първият отстранен от жилището ще е по-слабият емоционално, физически или икономически. Не че и сега не се случва.

# 717
  • Мнения: 270
toromanova73, старото медицинско не върши работа по ЗЗДН, но може да бъде доказателство при развод по общия ред.
Успех!
Виждаш ли, сама казваш, че старото медицинско не върши работа. Което означава, че тя пак трябва да изтърпи еди пердах и да си извади ново такова което да е съобразно с преклузивният срок на закона.
Но  Naughty реално е имало такова. А дали това ще се повтори. Оууу, да,няма на1ин въпрос на време. Самоче жертвата просто трябва да изтърпи поредният пердах. Peace newsm78

# 718
  • Мнения: 2 931
     Ако чужд човек ме набие /извърши престъпление/, и не подам жалба в полицията навреме, и за него наказателното преследване ще се погаси по давност.
     Чети докрай, не изваждай само думите, които са ти удобни. Ако аз съм набитата, и цяла година не съм подала молба, предполага се, че или не се чувствам набита /насилена/, или пък считам, че не ми е нужна закрила скоро след насилието, или се страхувам да се защитя в този момент. Та каква закрила ще ми е нужна шест месеца по-късно, ако няма втори побой? Законът, колкото и да е несъвършен, не може да се ползва за лични отмъщения.
     И не само този закон поставя срокове за упражняването на права.

# 719
  • Мнения: 270
Харамаяни - Явно, не искаш да развереш същноста на постовете ми.
Убедена сум на 100 %, че и ти си имала такива жертви, които макар и невинни съда ги признава за виновни.И на още 100% съм обедена, че при такива ситуации си се мъчила по всякакъв начин да защитиш реалната жертва, но не си моггла. И то не защото не знаеш, а защото закона не ти дава правото да го направиш, а съдията ти казва :не се приема,то е извън преклузивният срок, няма касателство с даденото производство....."
И се чувстваш като в необрано лозе, хем знаеш и си обедена, че доверителя ти е невинен, хем си с вързани ръце.
Не е нужно да знеш подробност. Това бяха само нахвърляни примери, които да речем че в действителност са по някакъв начин реални.
Въпроса беше да се разгледат от различните точки като примерни казуси.

Общи условия

Активация на акаунт