Първа родителска среща в Детската градина

  • 15 863
  • 127
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 1 062
Всъщност, става въпрос за 2 съботи. Едната вече мина, другата е тази. Събрахме се около 30 човека миналата събота. Остана съвсем малко за боядисване. На съобщението бях написала "при възможност".
Допълнителните занимания са от частни фирми. И са по желание.
50-те лева са за една година. Ако го сметнем по месеци, се пада по 6,25 лв. на месец. Присъствен месец, ваканциите не ги броя. Ако ги броя и тях, се пада по 5,56 лв. И пак не броя лятото. За хигиенни материали - около 5 лв. на месец.
Т.е. една проста сметка показва, че месечно разходът за едно дете е около 66,25 лв. с едно допълнително занимание и 81,25 с две такива. За две деца - 162,5лв.
Частна градина - поне 350. На дете. За две - 700 лв.
Ако не се лъжа, вторите деца заплащат половин такса. И за допълнителните занимания също. Но може и да греша.

п.п. И все пак, тези допълнителни пари не се събират от семейства, които кажат, че нямат възможност да ги дадат.

Последна редакция: пт, 05 окт 2007, 16:27 от eleksir

# 76
  • Linz
  • Мнения: 11 619
eleksir, просто ми направи впечатление, че в другите детски градини събират по-малки суми.
И все пак 5 лв. на месец са повече от необходимо- сапун, тоалетна хартия и салфетки струват стотинки (купуват от най-евтините), а едно дете не може да изразходва по цяла опаковка от тези неща за 1 месец.
Не се оплаквам и повече бих дала ако трябва. Но не съм убедена (както и други родители) дали трябва и тази сума.
А за съботите- на една от двете родетелски срещи казаха, че ще са няколко. Не ми тежи, но нямам възможност да дойда (освен след 13 ч.- тогава ми свърша работното време), друг от семейството- също. От което се чувствам неудобно и неловко.
Това за частната ДГ не го казвам сериозно, въпреки че съм се замисляла.

# 77
  • София
  • Мнения: 1 062
5 лв. давам аз. Други сигурно дават доста по-малко, защото аз купувам по цял пакет, а не по 1. Така че е примерно. Съботите ще са две. Със сигурност. И наистина, не е задължително. Който може - идва. Няма за какво да се чувстваш неловко. То ако всички дойдат, няма да има достатъчно четки Simple Smile
Рени, не е към теб лично нищо.
Просто това е начина децата да се чувстват добре 8-10 часа на ден. Друг начин няма. 50 лв. решихме, защото миналата година 40 не стигнаха до края. А тази всичко е доста по-скъпо. Това е Simple Smile

# 78
  • Linz
  • Мнения: 11 619
ОК Peace За тези 50 лв. си мисля, че може даже да не стигнат- материали, играчки, подаръци за Коледа... Но гледам, че някъде събират по 30 лв... Rolling Eyes

# 79
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Рени, при нас събирахме по по-малко, но отделно всеки си купуваше за детето скицници, фулмастри, ножички......За Коледа пак всеки си купува за детето подаръка. Така че, сигурно ни се е събирало и повече от 50лв да даваме, но като не ги дадеш на куп, не се усещат.Тоалетна хартия и др. хигиенни принадлежности не ни искат, стигало им това, което се дава от общината. В яслата носихме.

# 80
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Да, знам, че във всяка детска градина е различно (сменихме 3).
Мисля, че вариантът с общ Коледен подарък, оставащ в ДГ е по-добър.

# 81
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Да, знам, че във всяка детска градина е различно (сменихме 3).
Мисля, че вариантът с общ Коледен подарък, оставащ в ДГ е по-добър.

До някъде е така. Но пък се губи идеята с писмото до Дядо Коледа.  newsm78 и после дечко да си му се радва вкъщи и да си знае, че е негов.

# 82
Относно помагалата за втора група? Задължителни ли са ? Има ли нормативно постановление, с
което да са регламентирани ?

# 83
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
nelkito, знам, че си имат спуснат от министерството план, който трябва да изпълнят за учебната година. Без помагала няма да стане. Всичко в тях е картинки.

# 84
  • Мнения: 7 821
Рени ние събираме по 45 лв за големия (при положение, че е с безплатни учебници, защото е Предучилищна) и по 60 за малкия. И в двете групи родители предложиха да събираме по 100 лв. Ами това ми се стори страшно много за флумастри и бои  Shocked ... и в двете групи скоро е правен ремонт, имат телевизори и т.н. Извинявайте, но 2700 лв за канцеларски материали  Rolling Eyes , хайде няма нужда. Отделно носим хигиенните материали, всеки месец.
Този месец винаги ми е много нанагорно ... когато имаш едно дете е по-добре, но аз имам имам две, а те имат нужда и от други неща ... ама кой ли ме пита  Sad... да не говорим, че Вики има рожден ден след седмица, да ми е жив и здрав.

# 85
Учебните материали и книжки,както и учебниците в училище не са задължителни. Когато другите работят дете, което няма ще стои и ще гледа.Това е редно всеки родител да го знае.Имаме големи претенции, а щом дойде да дадем нещо за  децата ни вдигаме страхотен вой. Дали всеки от нас прави сметка за 8 месеца колко дава за цигари и кафета, сигурно не по 5-10 лева на месец,колкото за учебни материали.
Хайде да пуснем темата: Колко давам за козметика, цигари и кафета и колко за учебни помагала на децата си за месец.

# 86
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Защо всеки път, някой като зададе въпрос, се намира някой гост да злобее?  newsm78

# 87
  • Благоевград
  • Мнения: 142
desi-r , учудваш ме със закупуването на кърпите - ние си носим всяка седмица прана кърпа и в петък си я получаваме за пране обратно. newsm78
Идеята беше такава -
1.Да не се ползват кърпите от предишната група.
2. Да се купят всички кърпи(за цялата група)наведнъж и да бъдат в подходящите цватове на групата - жълто, лилаво и....
Госпожите искат всичко да е възможно в тези цветове за да е по-приятно.
Може би ще ни дават кърпата в края на седмицата и ще ползват втората.А може би ще се перат общо за групата --- но не съм сигурна в това. Confused
  bouquet

# 88
  • Мнения: 2 722
Не че всичко в детската не им е общо, така или иначе и обмена на бацили и подобни върви с пълна сила, обаче за кърпите лично от хигиенна гледна точка съм озадачена. Моето диваненце си познава кърпата и като го взимам в петък си я откача само от закачалката.

Винаги ще има спорове относно сумата която се събира, просто, защото за някои хора тя наистина е доста голяма спрямо семейния бюджет, второ, защото наистина други са склонни да похарчат повече за цигари и кафе, отколкото за децата си.

Моля някой, който има опит с родителските активи да каже в какво се е състояла работата при тях.

# 89
Говоря за порочната практика на учителите от детските градини и училищата,  да ПРЕДЛАГАТ закупуването на помагала /което си е чисто наливане на пари в издателства/. Според действащата програма на образованието за ДГ /вече се запознах с нея/ се подсигуряват учебници само на предучилищната група с оглед на възрастовите особености на децата и постъпването им първи клас. Затова не смятам за бонус "че нямало нужда от помагало по музика и физическо възпитание" във втора група.
  Щом учителките все пак са решили да си улеснят работата с тези помагала нека изберат само най-необходимите.

Общи условия

Активация на акаунт