Първа родителска среща в Детската градина

  • 15 865
  • 127
  •   1
Отговори
# 90
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
в нашата градина не ползват кърпи, а домакинска хартия и салфетки. миналата година ги купувахме, но тази казаха, че ще си ги осигурят сами.
а помагалата даже и не съм се замисляла дали са задължителни  newsm78 на нас ни предложиха даден вид, никой не възрази и ги купихме.  Thinking

# 91
  • Мнения: 135
Говоря за порочната практика на учителите от детските градини и училищата,  да ПРЕДЛАГАТ закупуването на помагала /което си е чисто наливане на пари в издателства/. Според действащата програма на образованието за ДГ /вече се запознах с нея/ се подсигуряват учебници само на предучилищната група с оглед на възрастовите особености на децата и постъпването им първи клас. Затова не смятам за бонус "че нямало нужда от помагало по музика и физическо възпитание" във втора група.
  Щом учителките все пак са решили да си улеснят работата с тези помагала нека изберат само най-необходимите.

Аз съм учител.Преди време имах ''предложение'' кое издателство да избера за групата.Всяка година преглеждам новите издания по направления /повярвайте не е лесно/.Подбираме това,което смятаме за най-подходящо за нивото на самата група,а родителите се съгласяват или не.
Аз лично съм избрала''Моливко'' за бълг.език,математика,социален свят и природен свят.
Изобр. изкуство и КТ и БД комбинирам от различни издателства и интернет/демек крада си идейки/.

Просто нямаме физическата възможност, а и подходящи нагледни материали за всички деца,ако не са тези''книжки''.Моля да ни разберете и съдействате драги родители!  bouquet

# 92
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Учебните материали и книжки,както и учебниците в училище не са задължителни. Когато другите работят дете, което няма ще стои и ще гледа.Това е редно всеки родител да го знае.Имаме големи претенции, а щом дойде да дадем нещо за  децата ни вдигаме страхотен вой. Дали всеки от нас прави сметка за 8 месеца колко дава за цигари и кафета, сигурно не по 5-10 лева на месец,колкото за учебни материали.
Хайде да пуснем темата: Колко давам за козметика, цигари и кафета и колко за учебни помагала на децата си за месец.
Надявам се това да не се отнася за мен. Аз винаги давам колкото ми кажат без да го правя на въпрос (а са ме ръсили и за техника, която децата ми не ползват!). Но като видях колко по-малко искат в други ДГ, пък и при мен са 2 деца...

# 93
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Мама Галя, аз бях до сега в род. актив. Тази година няма да имам физическата възможност. При нас се избираше 1 касиер, т.е. това бях аз. Той събира парите сутрин, като се водят децата е най-удачно, защото следобяд децата ги взимат по различно време. Аз си бях направила списък, за да няма недоразумения. Когато не съм имала възможност, парите са давани и на г-жите, които после ми ги предават с името на детето. Не сме чакали всички да дадат, за да купиме учебниците например. Като се събере сумата и ги купуваме. С другите пари взимахме играчки и каквото друго трябва. Играчките не сме ги купували по наше усмотрние, а съвместно с г-жите, защото те най-добре знаят с какво най-много се занимават. При нас например в актива все бяхме майки на момичета и, ако не бяха г-жите, щеше да е доста трудно да изберем момчешките играчки.  Mr. Green Учебниците ги купувахме от София Прес, тъй като ни е на една ръка разстояние. Само някакво помагало по техническо си нещо се поръчваше от Варна. В такъв случай г-жите ми казваха колко пари са необходими и им ги давах, а те после ми даваха фактурата. Обикновено има отстъпка, когато се купува за цялата група.  Grinning Но при нас вече сме четвърта година заедно и родителите се знаеме, т.е. няма такива, които да се съмняват. Просто се дава отчет на похарченото, на който се интересува. Хубаво е поне един от актива да има кола. Не е голяма сложнотия, хубаво е да се разбирате помежду си.

Нашите г-жи сами избират това, което е необходимо, т.е. не се купуват излишни учебни помагала. Не сме взимали такива по физ. култура или музика. Обикновено на родителските срещи ни показват един комплект от избраното, за да се запознаеме с това, което ще учат през годината и всеки родител да си каже, ако нещо му се струва излишно.
Peace Също ни обясняват защо еди кое си е необходимо.

# 94
  • Мнения: 2 722
Гита Ог , благодаря ти за изчерпателния отговор. При нас се реши парите да ги събира госпожата и да ги вписва в списъка, за да не се налага някой от нас да стои по един час пред вратата на групата и да чака родителите.
Закупуването ще стане с госпожата, защото тя най-много е наясно, кое ще влезе активно в употреба, кое са глезотийки.
Транспорта го осигурявам аз, така че със сигурност ще ходя и на пазар.
С повечето майки се познаваме още от яслата и като цяло имаме изградени дори бих казала приятелски взаимоотношения.

# 95
  • Мнения: 229
Момичета, бихте ли споделили има ли във вашите градини табла, на които се благодари на родители, които са донесли нещо за децата. Аз съм в родителския актив за първа година и трябва да измислим нещо такова. Иска ми се да бъдем оригинални  Flutter, затова ви моля да споделите как е при вас   bouquet.

# 96
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353

И ние им бяхме предложили те да събират парите, но се притесняваха, защото нямали право да взимат пари. Щом се знаете повечето родители, ще е по-лесно.

Момичета, бихте ли споделили има ли във вашите градини табла, на които се благодари на родители, които са донесли нещо за децата. Аз съм в родителския актив за първа година и трябва да измислим нещо такова. Иска ми се да бъдем оригинални  Flutter, затова ви моля да споделите как е при вас   bouquet.

Слава Богу, нямаме такова нещо. Ще е много кофти за родителите, които нямат възможности

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 16:56 от Гита Ог

# 97
  • Мнения: 7 391
Относно помагалата за втора група? Задължителни ли са ? Има ли нормативно постановление, с
което да са регламентирани ?
nelkito не са задължителни.Има програма за всички групи 1,2,3,подготвителна.Само подготвителната е задължителна и се дават безплатни помагала .Учителките са длъжни да работят по програмата и да учат децата ,но няма как да задължиш родителите да купят помощните тетрадки и материалите.Така,че ако не ги купите вие,родителите,учителките ще са поставени в невероятно сложна ситуация - хем да ви научат децата,хем - няма с какво. И се минава на принципа ,който си е донесъл боичките рисува,а който не-гледа как рисуват. Mr. Green Няма нормативно постановление ,с което да задължиш родителите да си купят материали за децата , но мисля,че сте заинтересовани те да се обучават качествено, а който не е си е за негова сметка.
                                На подготвителната група не са безплатни с оглед на
на възрастовите особености на децата и постъпването им първи клас. 
а защото е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ПЪРВА СТЕПЕН В СРЕДНОТО ОБРАЗОВАНИЕ и се издава съответен документ за записване в първи клас.Първокласниците също получават безплатни учебници.Това е социална придобивка !!!
                               И учителите НЕ си "улесняват " работата с тези помагала , а си поставят задачата да научат децата ви на максимума знания за възрастта и да им осигурят индивидуални материали за работа.И какво значи "най-необходимото"??? Кое е то???? Ако за мен е математика ,за друг може да е рисуване и т.н.
                               Още веднъж ви повтарям - който не желае да  закупи необходимото  никой няма да го задължи , само да знае ,че детето му ще седи и ще гледа. Аз лично не съм съгласна да ползват нещата на собственото ми дете,както и да ви звучи това.

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 17:24 от Didia

# 98
  • Мнения: 6 039
Родителската среща беше днес. Продължи точно един час. Тема единствено беше образователната програма в градината. Интерактивно ни запознаха с отделните ядра, както ги наричаха и добих представа как  и с какво се занимават децата през деня и какво им предстои през годината като образование и възпитание.
Много ми хареса факта, че всеки вторник от 13 до 15 ч мога да отида на място и спокойно да разговарям с учителката само за моето дете.
Отделно на всяко дете се прави характеристика, нещо като досие, което се попълва и обогатява непрекъснато в процеса на работа с детето.  Определя се типа дете и евентуалния подход към него. Достъп до това досие имам във всеки един момент.

Имах възможност да разгледам помагалата по английски и разбира се, веднага минах през книжарница, за да набавя подобни за домашна употреба Crazy

# 99
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
какви са ви помагалата по английски?

# 100
  • Мнения: 6 039
какви са ви помагалата по английски?

мисля, че са специализирани, не ги видях в Пингвините /там проверих/
книжки, едни кутии като за пъзел, вътре нещо като картички с различни предмети и животни...

# 101
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
има едни филмчета на Дисни с уроци по английски, моя син ги гледа с удоволствие=

момичета, малко отклонение Mr. Green
ТЪРСЯТ СЕ: 7 000 българи! www.save-darina.org

# 102
  • Мнения: 6 039
моето дете телевизия, видео и всякакви производни не гледа. Просто не ги забелязва. Няма никакво влечение, за разлика от книжките.

# 103
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
моето дете телевизия, видео и всякакви производни не гледа. Просто не ги забелязва. Няма никакво влечение, за разлика от книжките.
ами това си е о`к. моя пък е фен на всякакъв вид визуална техника. днес се пробва и снимки с фото-пейнта да редактира, само чака да се добере да сайта на лего, рисува с корела, а още е на пет! и книжки не отказва, но не всичко му е интересно  #Crazy в градината отказва да рисува гъбки, ами като не дават за тема роботи!
в стаята имат ТВ с видео. аз лично нямам против, стига дане гледат сериали, но доколкото познавам възпитателките, няма такава опасност.

# 104
  • Мнения: 6 039
еее, едва ли ще гледат сериали

аз като видях програмата им, общо взето непрекъснато се занимават с някакво обучение във вид на игра. всеки ден учат и английски. Малена вече бори и казва разни думички.

Общи условия

Активация на акаунт