Учителска стачка 2

  • 29 915
  • 1 087
  •   1
Отговори
# 90
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Nellin-4е кака, научете се да си четете нормативните документи бе.
Ами само цък на КТД- то и спираш да се излагаш ...

Цитат
Чл. 26. (1) РАБОТОДАТЕЛИТЕ изплащат транспортните разноски на
пътуващите учители в размер на не по-малко от 85 % от стойността на абонаментните
карти или билетите,
съгласно Наредбата за заплащане превозни разноски на
работниците и служителите и ежегодните постановления на Министерския съвет за
изпълнение на държавния бюджет.
(2) Транспортните разноски по ал. 1 се изплащат по време на служебната заетост.
Чл. 27. РАБОТОДАТЕЛИТЕ и финансиращият орган осигуряват средства за
работно облекло на всички работници и служители в размер на не по-малко от една
минимална работна заплата,
в съответствие с Наредбата за безплатното работно и
униформено облекло.

Пътуващи учители означава в ДРУГО НАСЕЛЕНО МЯСТО - не знам селищата около София, но ще дам пример Пловдив. Работиш в Карлово, плащат ти процент от пътните, по КТД 85, но на общински съвет взето решение за 55%

Работното облекло също подлежи на гласуване на общинска сесия и често тя преценява че няма пари или може да отпусне 10 или 20 лв. - споменах го в предишния си пост.

Ами търсете си правата.
Никъде в КТД не е казано, че подлежи на прегласуване - напротив
Цитат
Чл. 4. (1) Настоящите договорености са минимални и имат задължителен
характер
за работниците и служителите, членове на синдикалните организации, и за
работодателите, членове на организациите на работодателите – страни по договора, в
учебните институции, както и такива, финансирани от други ведомства.

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 14 093


Пари за облекло се дават два пъти годишно на учителите в размер, позволяващ закупуването на костюм, риза и обувки.


Пари за облекло се решават на общински съвет и се дават от парите на общината. Има общини, в които никога не е изплащано работно облекло. Има общини, в които се дават по 10 лв. и се искат после фактури за костюм  и обувки, та хората се чудат от къде да ги набавят. Има общини, които дават по две минимални работни заплати, но май са само две в цяла България. По КТД пари за работно облекло се дават веднъж годишно. Никога не се дава повече от един път, много често - веднъж на няколко години или никога.

Парите за облекло не може да са по-малко от размера на МРЗ. Така четох в КТД. В този смисъл това с 10-те лева би следвало да е нарушение на КТД.
Просто общината решава че няма пари и не дава нищо. В Пловдив ни дават пари за работно облекло от 3 години, преди това не получавахме. Има общини наоколо, които никога не са получавали. Няма как да се осъди общината - там всичко се прави законно със сесия на общинския съвет  Mr. Green

# 92
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
И тогава няма да е зле.Само от частни уроци ще се препитава,без да си губи времето с дивите дечурлига в училище.И повече пари ще изкарва. Peace 

Че какъв е проблемът да го направят още сега?
Подават си оставките и хайде народе на частните уроциииииии . Mr. Green

# 93
  • Мнения: 804
И тогава няма да е зле.Само от частни уроци ще се препитава,без да си губи времето с дивите дечурлига в училище.И повече пари ще изкарва. Peace
Ами в това няма нищо лошо. Нека изкарва! Така обаче ще се ликвидира феномена "аз ти пращам моите  - ти ми пращаш твоите". Ще има преподаватели в училище и такива, които работят частно.

# 94
  • Мнения: 10
Видях една учителка да пазарува в един супермаркет с купони за храна на стойност 80 лв.
Искам да попитам учителите дали получават купони за храна?

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 14 093
Видях една учителка да пазарува в един супермаркет с купони за храна на стойност 80 лв.
Искам да попитам учителите дали получават купони за храна?

Моята приятелка учителка също пазарува от магазин с купони за храна за 180 лв. На мъжа и са - шофьор в "Хеброс бус".

# 96
  • Мнения: 804
И тогава няма да е зле.Само от частни уроци ще се препитава,без да си губи времето с дивите дечурлига в училище.И повече пари ще изкарва. Peace 
Че какъв е проблемът да го направят още сега?
Подават си оставките и хайде народе на частните уроциииииии . Mr. Green
Да, ама народа сега е бедееееен.Малцина имат пари да си пращат децата на частни уроци.
А сега като поведоха стачките за доходите, всички бюджетни служители ще се вдигнат и заплатите ще дръпнат нагоре... (както и инфлацията,де,ама това е друга тема.)

И тогава няма да е зле.Само от частни уроци ще се препитава,без да си губи времето с дивите дечурлига в училище.И повече пари ще изкарва. Peace
Ами в това няма нищо лошо. Нека изкарва! Така обаче ще се ликвидира феномена "аз ти пращам моите  - ти ми пращаш твоите". Ще има преподаватели в училище и такива, които работят частно.
За това съм и аз.
Ама тогава плявата сред учителите ще гладува и пак ще паднат на нашите данъчни рамене (като контингент на Социални грижи)

# 97
  • Мнения: 1 938
Стилното, прилично облекло, не означава винаги скъпо облекло. Скъпи са обикновено тоалетите в стил "Фолк фурия".
От протестиращи учители чух, че "посягат на безплатните им карти за транспорт".
Наднорменото тегло е лош пример за децата. Сега има световна кампания за здравословно хранене и борба със затлъстяването. Мисля, че учителите също трябва да се включат. Нали децата са и техен приоритет.
Отпуски може  Mr. Green ама като на всички работещи - 15, 20 работни дни.

    "Стилно" не е равнозначно на "евтино". Един български, приличен костюм е 120 - 150 лв. Ама не може цяла година, всеки ден да ходя облечена с него, нали? Laughing
     Съгласна съм че трябва да се храним здлавословно, но за мен "затлъстял" не означава "некомпетентен".  Peace
     По въпроса с отпуските - ако имаме само 15-20 дни, наистина ще ни забранят да гласуваме след две години... Joy Joy Joy

# 98
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Просто общината решава че няма пари и не дава нищо. В Пловдив ни дават пари за работно облекло от 3 години, преди това не получавахме. Има общини наоколо, които никога не са получавали. Няма как да се осъди общината - там всичко се прави законно със сесия на общинския съвет  Mr. Green
Най-вероятно си в общинско училище.
Що не стачкувате пред общините тогава да питам аз?

# 99
  • Мнения: X
Цитат
По въпоса с отпуските - ако имаме само 15-20 дни, наистина ще ни забранят да гласуваме след две години...
#Crazy
Защо?

# 100
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
И тогава няма да е зле.Само от частни уроци ще се препитава,без да си губи времето с дивите дечурлига в училище.И повече пари ще изкарва. Peace 
Че какъв е проблемът да го направят още сега?
Подават си оставките и хайде народе на частните уроциииииии . Mr. Green
Да, ама народа сега е бедееееен.Малцина имат пари да си пращат децата на частни уроци.
А сега като поведоха стачките за доходите, всички бюджетни служители ще се вдигнат и заплатите ще дръпнат нагоре... (както и инфлацията,де,ама това е друга тема.)

Това просто не е вярно... Как до сега даваха частни уроци? Значи има кой да плаща за такива? Напускат и се отдават изцяло на професията Wink

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 14 093
Просто общината решава че няма пари и не дава нищо. В Пловдив ни дават пари за работно облекло от 3 години, преди това не получавахме. Има общини наоколо, които никога не са получавали. Няма как да се осъди общината - там всичко се прави законно със сесия на общинския съвет  Mr. Green
Най-вероятно си в общинско училище.
Що не стачкувате пред общините тогава да питам аз?
Защото в момента никой не стачкува за работно облекло.

# 102
  • Шотландия
  • Мнения: 2 859
Запис........ Tired

# 103
  • София
  • Мнения: 1 077
Смятам да не участвам в тази тема. Приятно плюене.

# 104
  • Мнения: 1 938
Просто общината решава че няма пари и не дава нищо. В Пловдив ни дават пари за работно облекло от 3 години, преди това не получавахме. Има общини наоколо, които никога не са получавали. Няма как да се осъди общината - там всичко се прави законно със сесия на общинския съвет  Mr. Green
Най-вероятно си в общинско училище.
Що не стачкувате пред общините тогава да питам аз?
Защото в момента никой не стачкува за работно облекло.
Защото:
1. Работодател на учителите е директорът.
2. Работодател на директора е общината.
3. "Работодател" на общината е... Grinning

Общи условия

Активация на акаунт