Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ

  • 97 339
  • 527
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 247
Моля, ако някой знае да ми отговори!

Може ли да се ползва болничен лист веднага след изтичане на майчинството и след това (без да се връщаш на работа) да се ползва платеният отпуск? На каква основа ще се изплати отпуска- на основа на майчинството или заплатата?

# 76
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Моля, ако някой знае да ми отговори!

Може ли да се ползва болничен лист веднага след изтичане на майчинството и след това (без да се връщаш на работа) да се ползва платеният отпуск? На каква основа ще се изплати отпуска- на основа на майчинството или заплатата?

Можете. Отпуска се плаща на базата на запалтата от последния месец в който имате 10 отработени дни - без болнични, отпуски и т.н.

# 77
  • Мнения: 247
Благодаря за отговора!

# 78
  • Мнения: 408
Здравейте и аз имам въпрос. Моят син е със сърдечно заболяване и от ТЕЛК има 100% с чужда помощ. В петък се върнахме от София където беше опериран за трети път и отивайки днес при личния лекар да му поискам болнични той ми каза че понеже детето има чужда помощ не ми се полага болнични, а аз работя не съм му личен асистент, и не мога да се върна на работа защото поне 3 месеца трябва да го гледам. Направо незнам какво да правя.

# 79
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте и аз имам въпрос. Моят син е със сърдечно заболяване и от ТЕЛК има 100% с чужда помощ. В петък се върнахме от София където беше опериран за трети път и отивайки днес при личния лекар да му поискам болнични той ми каза че понеже детето има чужда помощ не ми се полага болнични, а аз работя не съм му личен асистент, и не мога да се върна на работа защото поне 3 месеца трябва да го гледам. Направо незнам какво да правя.

Пуснете едно запитване в сайта на Министерство на труда и социалната политика или в НОИ писмено и после с отговора отидете при личния лекар

# 80
  • Мнения: 408
Благодаря за бързия отговор.

# 81
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
zornica29, а не е ли трябвало то б-цата, където е оперирано детето, да издадат първоначалния болничен?

# 82
  • Мнения: 408
От там ми издадоха, проблема е от личния лекар

# 83
  • Мнения: 36
Здравейте и от мен!
Това, което ме вълнува е колко % от заплатата се изплаща, когато се ползва болничен по време на бременността, в смисъл преди да се излезе в майчинство Thinking? И също така не съм никак на ясно по закон до колко време трябва да бъде преведено това обезщетение?

# 84
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте и от мен!
Това, което ме вълнува е колко % от заплатата се изплаща, когато се ползва болничен по време на бременността, в смисъл преди да се излезе в майчинство Thinking? И също така не съм никак на ясно по закон до колко време трябва да бъде преведено това обезщетение?
Обезщетението за временна неработоспособност се изчислява като се вземе 80% от среднодневното брутно трудово възнаграждение за периода от шест календарни месеца, преди излизане в болничен. Така полученото дневно обезщетение се сравнява със среднодневното нетно възнаграждение за същия период и се изплаща по - малкото от двете.
Обезщетенията от НОИ се изплащат в срок от 15 работни дни след представяне на необходимите документи. А документите се носят в НОИ не по-късно от 2 дни след деня на изплащане на дължимите възнаграждения.

# 85
  • Мнения: 2 657
мацки,как мога да проверя,сумата която ми беше преведена,за какъв период е?питам,защото съм в болнични от юли до сега newsm78

# 86
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
мацки,как мога да проверя,сумата която ми беше преведена,за какъв период е?питам,защото съм в болнични от юли до сега newsm78

Ако имаш ПИК, тук можеш

# 87
  • Мнения: 1 427
Един бърз въпрос-за август върху колко раб.дни трябва да са изчислени болничните/майчинските? Защото аз ги броя 21,а по справката от НОИ са 19 newsm78

# 88
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 356
Един бърз въпрос-за август върху колко раб.дни трябва да са изчислени болничните/майчинските? Защото аз ги броя 21,а по справката от НОИ са 19 newsm78

Да не ти се застъпват за един и същи месец два болнични? Иначе и аз ги броя 21.

# 89
  • Мнения: 1 427
Не,точно август съм в болнични от 01 до края.

Общи условия

Активация на акаунт