Проблеми при изплащането на болнични листове от НОИ

  • 97 293
  • 527
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 666
Да поставя и моя казус около болничните, за да се информирам предварително и да избегна евентуални проблеми.

В момента съм в болничен до 14 август вкл.
Сега на последната консултация обаче ми казаха, а аз не се бях замисляла досега за точната дата, че ми се пада да излизам в редовния 45-дневен болничен преди раждане на 11 август.
Какво трябва да се направи, за да е изрядно всичко? Да изляза в 45-дневния болничен от по-късната дата - 15 август? Или пък ще се застъпят двата?
Благодаря предварително!

# 61
zdr,i az sam w bolni4ni ot 1 yni i parwiq mi go izplatiha nawreme,no posle se okaza 4e trqbwa da warna 200lv ot zaplatata si pak w predpriqtieto i da 4akam ot NOI da mi izplatqt za yli,abe slojna rabota,ama za sega si 4akam tarpeliwo.
  problema e 4e prodaljenieto na bolni4niq mi trqbwa6e da e ot 08.07,no lekarkata mi kaza 4e 6te stane gotowo 4ak na 15.07,za6toto togawa se prawela komisiq i imalo mnogo bremenni i nqmalo mesta i t.n.,ta az ne bqh w grada na 15 i si go wzeh 4ak na 21 i togawa go zanesoh na rabota,2 sedmici sled datata na bolni4niq,radwam se 4e na rabota proqwqwat razbirane i nqmah problemi ot tqhna strana i kazaha 4e wednaga 6te go pratqt w NOI,az iskam da pitam koga moga da o4akwam da mi go izplatqt,za6toto pak ot 15.07 mi e we4e mai4instwoto,tezi 45 dni predi termina,taka 4e do kraq na awgust sa mi bolni4nite,no iskam da znam koga da 4akam nqkakwi pari.
   sa6to trqbwa da se pomisli i za nqkakwa lihwa,ako parite se zabawqt powe4e ot sroka,za6toto az imam zaem i ot bankata ne me pitat dali sa mi preweli parite ot NOI ili ne sa,pak tam lihwite za wseki prosro4en den ot padejnata data sa ubiistweni,taka 4e ako ni gi izpla6tat dosta po-kasno ni o6tetqwat dosta.
   blagodarq na wsi4ki ,koito se zanimawat s tozi problem i otdelqt ot sobstwenoto si wreme,da ste jiwi i zdrawi i wie i wa6ite semeistwa

# 62
  • Мнения: 912
Днес след двуседмични опити най-накрая успях да се свържа с НОИ (не, поправка, някой ми вдигна телефона отсреща, алас!)  и "Социално осигуряване" в частност, за да получа отговор, че ще се опитат да ми преведат неизплатеноя болничен по сметка следв.седмица, да ме попитат детето с каква болест е било и далис е осигурявам на минимална заплата, и разбира се, за да ме смъмрят, че имало ограничения в болничните на година, и като попитах какви са ми отговориха "ами има, лек ден" и ми затвориха телефона. А ставаше въпрос за един болничен от 7 дни за гледане на дете, но понеже е издаден еднолично на мен, а преди това и аз бях болна, е трябвало да бъде издаден от педиатъра като удължение с ЛКК...и разбира се аз да си уведомявам педиатърката, която няма нищо общо с моето лично джипи кога и за колко дни съм била в болничен допреди това  Rolling Eyes Та питам аз какви са тези ограничения в броя болнични дни за годината и за кого се отнасят те аджеба- за нас или за лекарите или за успокоение на НОИ да не ги вкарваме много тях в разходи?!  Thinking

# 63
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Днес след двуседмични опити най-накрая успях да се свържа с НОИ (не, поправка, някой ми вдигна телефона отсреща, алас!)  и "Социално осигуряване" в частност, за да получа отговор, че ще се опитат да ми преведат неизплатеноя болничен по сметка следв.седмица, да ме попитат детето с каква болест е било и далис е осигурявам на минимална заплата, и разбира се, за да ме смъмрят, че имало ограничения в болничните на година, и като попитах какви са ми отговориха "ами има, лек ден" и ми затвориха телефона. А ставаше въпрос за един болничен от 7 дни за гледане на дете, но понеже е издаден еднолично на мен, а преди това и аз бях болна, е трябвало да бъде издаден от педиатъра като удължение с ЛКК...и разбира се аз да си уведомявам педиатърката, която няма нищо общо с моето лично джипи кога и за колко дни съм била в болничен допреди това  Rolling Eyes Та питам аз какви са тези ограничения в броя болнични дни за годината и за кого се отнасят те аджеба- за нас или за лекарите или за успокоение на НОИ да не ги вкарваме много тях в разходи?!  Thinking

180 дни в една календарна година

# 64
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Днес след двуседмични опити най-накрая успях да се свържа с НОИ (не, поправка, някой ми вдигна телефона отсреща, алас!)  и "Социално осигуряване" в частност, за да получа отговор, че ще се опитат да ми преведат неизплатеноя болничен по сметка следв.седмица, да ме попитат детето с каква болест е било и далис е осигурявам на минимална заплата, и разбира се, за да ме смъмрят, че имало ограничения в болничните на година, и като попитах какви са ми отговориха "ами има, лек ден" и ми затвориха телефона. А ставаше въпрос за един болничен от 7 дни за гледане на дете, но понеже е издаден еднолично на мен, а преди това и аз бях болна, е трябвало да бъде издаден от педиатъра като удължение с ЛКК...и разбира се аз да си уведомявам педиатърката, която няма нищо общо с моето лично джипи кога и за колко дни съм била в болничен допреди това  Rolling Eyes Та питам аз какви са тези ограничения в броя болнични дни за годината и за кого се отнасят те аджеба- за нас или за лекарите или за успокоение на НОИ да не ги вкарваме много тях в разходи?!  Thinking

180 дни в една календарна година

Понеже свекърва ми е в дълъг болничен, та да се обадя и аз  Wink Нейния болничен започна от септември 2007г и съответно застъпи и в 2008г. Та, има право на 180дена непрекъснат болничен, независимо от календарната година, минавайки през ЛКК след първия болничен. След това-чрез ТЕЛК на всеки 2м.

Само че в този случай може и да е различно.

# 65
  • Мнения: 912
ами различно е, аз съм ползвала двумесечен болничен с ЛКК след аборта ми от мин. година. Но вече за тази година съм ползвала само за гледане на болно дете и един за мен си, които са издадени от два различни докотра, но пък са еднолични....явно има ограничения колко болнични може да издаде джипито с  прекъсване и те са само 40 дни за календарната година, и в моя случай на гледане на дете 60 дни според Наредбата за неработоспособността, четох някъде тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=257632.msg6224940
Той човека от НОИ явно искал да ми намекне, че надвиша ли този брой, просто да не очаквам плащане, така да беше казал  Crazy...
Иначе те болничните си си важат, но са издадени и от различни лекари в случая  newsm78 не знам, пак взех да се обърквам- но все пак публикувам това инфо тук за Ваше и мое сведение  Peace

# 66
  • Мнения: 2 657
Здравейте Grinning
Имам запитвания,относно болничните....След колко време се изплащат?Има ли някакви определени дати,когато ги превеждат?
Моят случай е такъв,че от 7 миналия месец съм болнични.Първия болничен ми беше до 15 и след това ми дадоха друг,който е сега до 22-ри...До този момент,нямам нищо по каратата...И още нещо-има ли вероятност и за двата да ми бъдат преведени на куп парите?

# 67
  • Мнения: 3
Здравейте на всички.За първи път пиша във форума,но да представя и моят казус.Бременна съм в седми месец,но получих усложнения и се наложи да ползвам болнични.Първият бе за 1 седмица и после два за по две седмици.До тук добре,но се наложи да продължа с болничните,за 6 седмица вече ми съобщават,че трябва да имам служебна бележка от работодателя колко болнични дни съм ползвала през последните 3 години,защото съм надхвърлила 30 дни непрекъснати болнични.Съответно работодателят ми издаде такава бележка,но за годината през която съм работила при него,а за предходните две години съм работила но в друг град и няма как да издиря старата си фирма,дори не знам дали още съществува.Та не ми приемат болничния.Някои знае ли какво да правя?Благодаря.

# 68
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте Grinning
Имам запитвания,относно болничните....След колко време се изплащат?Има ли някакви определени дати,когато ги превеждат?
Моят случай е такъв,че от 7 миналия месец съм болнични.Първия болничен ми беше до 15 и след това ми дадоха друг,който е сега до 22-ри...До този момент,нямам нищо по каратата...И още нещо-има ли вероятност и за двата да ми бъдат преведени на куп парите?

Обезщетенията се плащат до 15 дни след представяне на документите в НОИ. Те се представят селд като селед като изтече съответния месец и след като се платят дължимите осигуровки за него. Преводите са вторник и четвъртък всяка седмица. Възможно е да ги получите в един и същи ден , но с два превода

# 69
  • Мнения: 22
Здравейте за пръв път пиша в този форум, но искам да ви попитам в момента съм бременна в 11 седмица и ползвам болнични, но сега ще ни увеличават заплатите и искам да разбера дали трябва да се върна на работа за известно време и долу горе за какво време става въпрос ако е вярно? Благодаря ви предварително. А ако е така този закон е много глупав защото аз примерно си стоя във вкъщи ама има жени които трябва да лежат в болници при тях как стоят нещата такива тъпи управници имаме че не може да бъде.  #Cussing out

# 70
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте за пръв път пиша в този форум, но искам да ви попитам в момента съм бременна в 11 седмица и ползвам болнични, но сега ще ни увеличават заплатите и искам да разбера дали трябва да се върна на работа за известно време и долу горе за какво време става въпрос ако е вярно? Благодаря ви предварително. А ако е така този закон е много глупав защото аз примерно си стоя във вкъщи ама има жени които трябва да лежат в болници при тях как стоят нещата такива тъпи управници имаме че не може да бъде.  #Cussing out

За да влезне в сила увеличението трябва да се явите на работа. Ако искате да си увеличите осигурителния доход трябва да се водите на работа възможно най-много през периода която ще ви се вземе за база.
Незнам кое според вас е глупавото на закона - искате да получавате по-голяма сума без да сте внасяли осигуровки върху него или някой който не е работил и не е внасял осигуровки да ползва вашите вноски и на вас като ви се наложи да няма какво да ползвате

# 71
  • Мнения: 12
   Здравейте и от мен,имам такъв проблем с болничните:на 15.06.08г родих първото си детенце,до тогава редовно ми превеждаха паричките от НОИ,но от тогава до сега 29 август нищо.....има ли някой друг същият проблем ?

# 72
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
   Здравейте и от мен,имам такъв проблем с болничните:на 15.06.08г родих първото си детенце,до тогава редовно ми превеждаха паричките от НОИ,но от тогава до сега 29 август нищо.....има ли някой друг същият проблем ?

Представила ли сте всички документи на работодателя? Може да не са платили осигуровките навреме и затова да има забавяне или да не са занесли болничния

# 73
  • Мнения: 35
родила сам на 03.07.2008 и още не са ми превели болничния ве4е 3 мес.

# 74
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
родила сам на 03.07.2008 и още не са ми превели болничния ве4е 3 мес.

Ако сте си представили всички документи на работодателя, може той да не е внесъл дължимите осигуровки, да не е подал данни с декларация 1 или да не е представил документите в НОИ

Общи условия

Активация на акаунт