Corel Draw - тема 1

  • 76 616
  • 658
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 44 242
Един може би тъп въпрос  Embarassed
Защо визитка с вектолна програма? Какво и преимуществото?
ако питаш защо не с растерна, по принцип визитката съдържа предимно тескт и то дребен, за предпочитане е теска при печат по принцип да е векторен, а не растерен, защото при вектора е цяла картинка, а не е съставен от пиксели част от цялото, по-ясно излизат от буквите и дори когато са на някакъв фон няма опаснот да се размажат така да се каже, да се назъбят и т.н. не знам дали го обясних хубаво, когато са пикселчета при малката буквичка може долен фон (а и дори да няма фон може да се случи) да се изяде някоя по-тънка гредичка на буквичката или нещо такова....
уффф някой ако го обясни по-ясно ще е хубаво...Wink

# 61
  • Мнения: 2 379
Направих темата за Illustrator: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=242887.0 Party

# 62
  • Мнения: 1 630
Бубу, мерси, стана ми ясно
А майкрософт пъблишер растерен или векторен е?
а pdf файловете?

Защо pdf изпечатан фаил изглежда по-добре от doc?

# 63
  • София
  • Мнения: 44 242
pdf са векторни(или по-точно принтерски файл, може да съдържа и растерни и векторни , но мисля че той самия векторизира растерното изображение...), пъблишъра не знам, но ако е от типа на куарк експрес, индизайн и пейдж мейкър вероятно е векторен.
За ПДФ ще ти пусна линкове да четеш ако имаш желание....то док освен залична текстова документация за друго не става...
Ето ти историята на  PDF http://www.prepressbg.com/?page=reviews&type=show&id=13
Ето ти и за рост скрипт файловете инфо http://www.prepressbg.com/?page=reviews&type=show&id=1
 докато док файла  е просто един обикновен тектов файл и то на майкрософтWink...но това всъщност какво отношение има към корела...???
Най-малката разлика при печата е дори това , че док файловете не поддържат цмик модела.....

Последна редакция: ср, 21 ное 2007, 21:04 от bubu_to

# 64
  • Мнения: 1 884
Един може би тъп въпрос  Embarassed
Защо визитка с вектолна програма? Какво и преимуществото?
ако питаш защо не с растерна, по принцип визитката съдържа предимно тескт и то дребен, за предпочитане е теска при печат по принцип да е векторен, а не растерен, защото при вектора е цяла картинка, а не е съставен от пиксели част от цялото, по-ясно излизат от буквите и дори когато са на някакъв фон няма опаснот да се размажат така да се каже, да се назъбят и т.н. не знам дали го обясних хубаво, когато са пикселчета при малката буквичка може долен фон (а и дори да няма фон може да се случи) да се изяде някоя по-тънка гредичка на буквичката или нещо такова....
уффф някой ако го обясни по-ясно ще е хубаво...Wink

Ъхъм, освен това Рали, я си представи една огромна графика, например транспарант с метрични размери, ако е изцяло растерна, няма изпринтирване, да не говорим за застрашителните и размери. Освен това, пак да припомня, че в Корел можеш да си зададеш километрични мерки...  Joy

# 65
  • Мнения: 1 630

Ъхъм, освен това Рали, я си представи една огромна графика, например транспарант с метрични размери, ако е изцяло растерна, няма изпринтирване, да не говорим за застрашителните и размери. Освен това, пак да припомня, че в Корел можеш да си зададеш километрични мерки...  Joy
За голяма, ясно,
но за малка не ми беше ясно защо
Но с обясненията на Бубу, ми стана

Момичета, възхитена съм от полезната информация, която давате   bouquet  bouquet  bouquet

# 66
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 694
Един може би тъп въпрос  Embarassed
Защо визитка с вектолна програма? Какво и преимуществото?
ако питаш защо не с растерна, по принцип визитката съдържа предимно тескт и то дребен, за предпочитане е теска при печат по принцип да е векторен, а не растерен, защото при вектора е цяла картинка, а не е съставен от пиксели част от цялото, по-ясно излизат от буквите и дори когато са на някакъв фон няма опаснот да се размажат така да се каже, да се назъбят и т.н. не знам дали го обясних хубаво, когато са пикселчета при малката буквичка може долен фон (а и дори да няма фон може да се случи) да се изяде някоя по-тънка гредичка на буквичката или нещо такова....
уффф някой ако го обясни по-ясно ще е хубаво...Wink

bubo_to, много добре си го обяснила, аз само ще добавя, че много често във визитките, освен текста, и самото лого е много по-удачно да бъде векторно, тъй като в повечето случаи логата са семпли, съдържащи един, два спот цвята, което не изисква растерен формат, а и е доста по-лесно за цветоотделяне, да не забравяме и мащабираемостта.
Големите компании пердвиждат точно това - лого знаци, които са с точно определени спецификации относно печата върху различни носители. Имам предвид например, че дори и логото на фирмата да е в растерне формат по начало, ако искате например да бъде пригодено за печат върху сувенир, ще се наложи евентуално да бъде опростено(в случай, че има преливки примерно) и векторизирано.
PDF по принцип НЕ векторизира растерните изобрежения.
Може например да импортираш  PDF файл в Корел - векторното си остава векторно, растерното - растерно.
Статиите от Препрес са много добри, оясняват предимствата на PDF, само ще добавя, че плюс всичко, такъв файл може да се отвори спокйно и на MAC, така че, аз обикновено си експортирам корелските файлове точно в PDF.

За векторизиране на растерни изображения има програми, една от които е Corel Trace, но според моите изисквания, резултатите не са задоволяващи. Що криви и прави са ми минали под ръчичката, вече векторизирам наум, гледайки през прозореца на колата профилите на сградите, покрай които минавам.
Професионално отклонение, какво да правиш, както и това да хвърлям по едно очо дали стикера, залепен на вратата на магазина, е отпечатан както трябва.

# 67
  • Мнения: 84

 Прехвърлях си аутокадски чертежи и там ги оцветявах - нещо такова се получаваше http://bourgastsvet-90.com/activ/proekt_22.jpg





А в какъв формат ги записваш или изпращаш от Ауто Кад в Корела? В .jpg  или друг!?!

# 68
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Записвам се и тук, след илюстратора....
сега като станем едни графични специалистки всички...пазара на труда ще отеснее за нас!!!!!!!!!! Joy

# 69
  • Мнения: 638
Да се запи6а и аз  Simple Smile
Свалям програмта и утре продължавам,6те опитам визитка!

# 70
  • Мнения: 2 270

да допълня пояснението-защо векторна визитка
Печата които се прави директно върху рекламни материали-запалки,химикалки,чаши ...........се нарича"ситопечат" има и "тампонен печат"
Пример:Върху една химикалка трябва да сложим логото и телефоните на дадена фирма.Логото е в един цвят ,а телефоните в друг.Тогава ситопечатаря прави 2 сита-едното с единия цвят,а другото с другия.С помощта на специална плака той запълва частта от ситото,където нямаме цвят и налива дадения цвят мастило.Мастилото преминава през ситото и се отпечатва на химикалката,после прави същото и с другото сито.Ако ситопечатаря,нямаша векторизиран файл той нама как да отдели отделните цветове и да изпълни задачата.кОРЕЛА има възможност за цветоотделя файловете си и да ги подготви за ситопечат.
Растерните програми нямат такава възможност.
И понеже много визитки се правят точно по този начин,затова е добре да се научим да ги правим и  във векторна програма.Визитки можем да отпечатаме и на принтер-тогава те може да са си растерни,но не можем да постигнем ефекта на набъбналост на някой букви/например/Визитки може да отпечатаме и на офсетова машина/това са машините в печатниците,които печатат книги,списания,вестници .......Но тогава трябва да имаме многоооо голям тираж


Друго приложение на векторната програма е ,когато искаме да отрежем нещо на плотер.Плотера реже само по контура на даден обект.Той приема всичко за един цвят.Ако нямаме контур-плотера няма да знае ,какво да отреже,а контури могат да се направят само във векторни програми.В растерните програми може да ви изглежда,че има контур ,но не е така
Има и много други приложения на векторната програма,но тя винаги върви ръка за ръка с растерната

ето един урок където съм показала,част от основните инструменти


http://images.annaanastasova.multiply.com/image/4/photos/61/orig … K%2B9QzFzSV9F3xAw

# 71
  • Варна, а по празниците в Ямбол
  • Мнения: 5 022
Харесва ми темата до тук... Да кажа и какъв е и моят опит с Корел:
Лятото за рождения ден ми подариха книжка как да научим Корел дроу 13.. Прочетох я - беше адски скучна, нищо не обясняваха там.. само бутони менюта, нямаше един пример, едно упражнение.. малко преди да стигна до края й я зарязах!!! Седнах на компа инсталирах си го и направих първата си и единствена визитка, без да отварям какъвто и да учебник или он-лайн урок за насока!
Довечера мога да я покажа..  Embarassed

# 72
  • Мнения: 2 270
ето едно описание за обектите в корела
http://images.annaanastasova.multiply.com/image/4/photos/61/orig … a8nvN%2C9kfbzfo7Q

# 73
  • Мнения: 3 372
За векторизиране на растерни изображения има програми, една от които е Corel Trace, но според моите изисквания, резултатите не са задоволяващи. Що криви и прави са ми минали под ръчичката, вече векторизирам наум, гледайки през прозореца на колата профилите на сградите, покрай които минавам.
Професионално отклонение, какво да правиш, както и това да хвърлям по едно очо дали стикера, залепен на вратата на магазина, е отпечатан както трябва.

Може би ще стана нахална Embarassed, но пак искам да те помоля да обясниш точно как става векторизирането Praynig Praynig Praynig Аз се сещам за един начин, който обаче ми се струва доста сложен особено за картинки Confused Става въпрос за това да отвориш изображението или логото или там къквото е и да почнеш да прекопираш контурите му, да го нарисуваш с една дума Crazy Дали има друг по-лесен начин Thinking

# 74
  • Мнения: 2 270
ето един въвеждащ урок за цветовете  и тяхното използване в корела
http://images.annaanastasova.multiply.com/image/4/photos/61/orig … xyBHG0WmM2ctna4AQ
по късно следобед ще продължа с уроците
*milenna* -можеш да направиш векторизация в корел трейс/с по малко точки/,която след това дадообработиш в корела.
Другия вариант е точно този ,който ти си описала,сама,че вместо да прекопираш с молива по лесно е да нячертаеш подобна форма,да я обърнеш в криви и са я преработиш с помощта на възлите

Общи условия

Активация на акаунт