За пюретата ''Ганчев...

  • 29 346
  • 275
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 629
katalina, до колкото виждам бечето е на 4 месеца, така че от тази гледна точка:
1. овесените ядки съдържат глутен (може да е малко, но го има). Според повечето препоръки, които аз съм срещала глутенът се въвежда на 7 навършени месеца. Е, седмица-две по-рано или по-късно не знам дали е от значение, но ако правилно виждам вие сте много далеч от 7-та месеца.
2. масло - на тази възраст бебета все още не са в състояние да се справят с обработката на чужди мазнини - храносмилателната система се товари много (това че не го виждаме не означава, че не се случва).
3. домати - алерген, съвсем не са подходящи за захранване.
4. картофи, моркови, ябълки - все запичащи храни. Вярно, че доматите и маслото малко облекчават нещата, но все пак да не си докарате запек и лекарства за него.
5. не зная от кога се захранвате, но едва ли е повече от няколко седмици. Първите 1-2 месеца е добре на детето да му се дават едно- и двукомпонентни пюрета - за да може организмът по-лесно да се ориентира кое какво е, как да извлече полезните неща от него, и има ли нещо дето може да ползва.
6.проследяването на алергични реакции когато детето е яло бъркоч от не знам си колко неща е много трудно. А на тази крехка възраст е много важно тези неща да се следят строго.

При въвеждането на продуктите се гледа първо да са по едно нещо за да се види как реагира детето. След като към даден продукт няма проблем той може да се комбинира с нов. Например: картоф; картоф с морков; картоф с тиква; тиква с ориз; картоф със спанак; тиква с ябълки; моркови с ябълки и т. н. След като за 1-2 месеца такива съчетания са въведени без пробелми може да се предлагат и комбинации от 3 или 4 продукта. Първоначално само от познати такива (които детето вече е яло) и постепенно да се добавят и нови продукти (съобразени разбира се с възрастта на детето). Може този начин на захранване да ти се вижда бавен и твърде предпазлив, но до годинката целта е детето да се запознае с различните продукти и постепенно да увеличава приема на твърда храна, а не от 5-тия месец да буха зарзават и каши на корем. Това разбира се е мое мнение, базиращо се на прочетената от мен информация. Ти като родител носиш отговорността за здравето на твоето дете и съответно имаш и правото да взимаш решенията какво и как да правиш.  Hug

# 271
  • Мнения: 565
Тя малко темата отиде в друга насока, но както и да е. Значи от изброените двукомпонентни пюрета е яла всичко. За въвеждането на нов продукт на мен 5 дни ми се виждат много и го въвеждам 2-3 дни. Детето ми не алергично, хапва си, изхожда си се (дори по 2 пъти понякога) Надявам се и занапред да няма проблеми. Захраних я защото нещо млякото не я задоволява. Яде го колкото да не е гладна и никога не го изпива. Сега е по спокойна и й е вкусно и си хапва добре. Та за глутена във въпросното пюре мисля да поизчакам наистина , че да не я подкарам съвсем през просото  Laughing Питах днес педиатърката и тя каза че мога да и давам, но въпреки това мисля да поизчакам. И след като е толкова вредно и опасно едно нещо ами да ги спират пък тези глутенови пюрета.  Thinking

# 272
  • Мнения: 629
katalina, глутенът нито е вреден, нито е опасен. Това е белтък, който се съдържа в овеса, ръжта, ечемика и пшеницата. Отсъства в ориза, просото и царевицата. Просто за малките деца всичко е потенциален проблем и някои за съжаление поддават и развиват алергии. Част от алергиите се израстват с времето, а други за съжаление остават до живот. Затова и много педиатри препоръчват внимателно захранване - понеже не може да се знае предварително кое дете ще има проблем и кое не. И кравето мляко не е вредно и опасно, нито пък яйцата. От тях извличаме много полезни неща, но са двата най-чести алергена и за съжаление дадени в неподходяща възраст могат да предизвикат много сериозни и дори животозастрашаващи проблеми на детето.
С развитието на храносмилателната и имунната система обаче бебето е в състояние да преработва все повече и повече храни без това да му създава проблеми. И на базата на много проучвания и наблюдения лекарите са открили, че до 7-мия месец въпросният глутен е потенциален сериозен алерген. След 7-мия месец храносмилателната система вече е на такъв етап, че детето го приема и обработва без затруднения. Изключения разбира се има, но повечето деца нямат проблем след 7-мия месец. Именно поради това и Световната здравна организация се изправя срещу производителите на детски храни и препоръчва захранването на детето да стане около 6-тия месец. До колкото знам дори се обмисля на производителите на бебешки храни да им се забрани да указват каквато й да било възраст по бурканчета и шишета за да не подвеждат родителите.
Аз лично никога не съм разчитала на написаното на етикетите - няма значение дали е Ганчев, Хипп, Гербер или която й да е марка. Информирам се предварително кое от каква възраст може да се дава, кое е потенциален алерген, кое затруднява храносмилането и сама си решавам кое кога да въведа. Последния на когото ще разчитам за тази информация е производителя на бебешката храна!
Но така съм преценила аз за своето дете. За твоето ти си тази, която имаш правото да решаваш. Искрено се надявам да не срещате никакви проблеми при захранването. Grinning

# 273
  • Бургас
  • Мнения: 1 470
Отгледала съм по голмите си деца с пюретата на Ганчев тогава нямах нет и по хубаво не съм си и помисляла за нещата които пише тука за тях,никога съм нямала проблеми докато съм ги хранила с тях,естественно яли са и Хип но предпочитаха Ганев и Хами.
Сега на бебето аз му правя пюретата и е доволен,дано устискаме докато има повече разнообразие от зеленчуци.Но ако ми се наложи пак ще дам ГАНЧЕВ или хип или нещо което ми е на сърце.

# 274
  • Мнения: 745
дано по скоро променят етикетите на пюретата и най-ранната възраст да е над 6 месеца.така ще се избегнат много проблеми свързани със захранването.има мами,който не четат какво съдържат въпросните пюрета,а само възрастта.в повечето случаи пише за над 4 месеца.ама като се загледам те имали домати и глутен и и и...неща недопустими за тази ранна възраст.

# 275
  • Мнения: 565
Ами да и аз това имах в предвид като си пуснах поста за въпросното пюре, но малко кривна темата. То от толкова много информация вече се хващаме за най - малкото.  Wink

Общи условия

Активация на акаунт