Обща култура; културни интереси; сериозни разговори

  • 11 808
  • 158
  •   1
Отговори
# 120
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?

# 121
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Feiam, как да го разбирам това ТЦ?  newsm78

Тъкмо гледам че Минервата разправя нещо подобно за Кебек - те като франкофони, явно не се отличават много  Grinning

Тц=НЕ  Rolling Eyes

# 122
  • Мнения: 2 379
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?
Нещо не го разбрах този пример.
Понеже в родния му град няма опера и ходи на опера в София, това го вкарва в графата "селянин"?
Мен специално ме изуми четенето на нобелови лауреати при теб. Айде, някой може и да се напъне да изслуша една опера за единия имидж, щом така казваш, ама да прочете нобеловите лауреати ... едва ли. Simple Smile
До някакви крайности започна да се стига.
Както и да е.

# 123
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?
Нещо не го разбрах този пример.
Понеже в родния му град няма опера и ходи на опера в София, това го вкарва в графата "селянин"?
Мен специално ме изуми четенето на нобелови лауреати при теб. Айде, някой може и да се напъне да изслуша една опера за единия имидж, щом така казваш, ама да прочете нобеловите лауреати ... едва ли. Simple Smile
До някакви крайности започна да се стига.
Както и да е.

и аз не разбрах примера  Rolling Eyes
а за нобеловите лаурати, заЩо не :Памук, Дорис Лесинг, Самуел Бекет, КамЮ, Фолкнер, Грас, Неруда, Маркес... нормална литература, нема нужда от кой знае какви интелектуални напъни  Laughing

# 124
  • Мнения: 1 783
Kalinka,sciura piccolina, да имаш представа и да се обогатяваш е едно, да се правиш, че знаеш съвсем друго.
Не ходя на опера, защото не ми харесва този вид изкуство (не се срамувам да го кажа Wink), това не означава че не знам кои са най-известните имена свързани с него Wink. По този повод познат на мъжа ми, докато учеше в София ходеше на всяко идване на родителите си на опера и балет, защото билетите били евтини и в града, от който е той нямат опера. Ха, сега това хора с висока обща култура ли са или "чистосърдечни селяни"?
И аз не го рАзбрах... нямали опера и балет и затова ходели в София, че и билетите им били евтини?? така както е написано, излиза че обичат, ама или нямат опера и балет в техния град и няма къде да ходят и затова ходят в София, или билетите в техния град са по-скъпи и затова ходели в София. нито едното от двете е лошо, но и не говори за обща култура, ама може и да не съм разбрала, какво казваш  newsm78

Според мен Калинка не е попаднала на хора с нейните интереси и това няма нищо общо с общата култура. Пожелавам ти да намериш някой, с който да можеш да си говориш за нещата, които те интересуват, където и да е на ново място винаги е трудно.  Peace

# 125
  • Мнения: 1 909
Все пак на опера ходят хората. Ако става за въпрос, билетите за трамвай са още по-евтини. Money

Добре де, Феям, ще се задоволя с това ТЦ, може пък някой повече да ми отговори  : Outta Joint

# 126
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Да посещаваш културни мероприятия заради евтините билети, за мен си е чистосърдечна простотия. Ако наистина харесваш операта, отиваш в близкия град, в който може да го направиш и не мислиш за цената. Надявам се сега да съм се изразила разбираемо.
feiam,четенето на изброените от теб автори не е напън, когато се четат от интерес, а не за да се каже че са прочетени.

# 127
  • Мнения: 1 783
Да посещаваш културни мероприятия заради евтините билети, за мен си е чистосърдечна простотия. Ако наистина харесваш операта, отиваш в близкия град, в който може да го направиш и не мислиш за цената. Надявам се сега да съм се изразила разбираемо.

без обида, ама това изказване е леко тесногръдо... не знаеш, колко пари са имали, за каквито и да са се представяли, самото предпочитание да посетиш културно мероприятие вм. да изпиеш парите в кръчмата или да си купиш някой парцал говори за себе си  Peace

# 128
  • Мнения: 2 379
Абе я да ви попитам, на колко от вашите езици изобщо съществува изразът "обща култура"? Laughing
На италиански има, ама никога не съм чувала да се споменава често, да се бистри и да се употребява с такава тежест, както на български.
Дали не е малко нашенска си снобария това мерене на ... обща култура? Thinking
Ние българите сме си малко сноби и да не кажа по_скоро комплексари на тема образованост, култура, история ...
Втори по интелигентност след евреите, нали така беше. Mr. Green

# 129
  • Мнения: 907
Allgemeinbildung е на немски, употребява си се. Може и да не е толкова често, ама по принцип хората не се мерят тук по обща култура, май да, права си.

http://www.allgemeinbildung.ch/   Wink

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 18:17 от MegiX

# 130
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
без обида, ама това изказване е леко тесногръдо... не знаеш, колко пари са имали, за каквито и да са се представяли..........

Във много неща са ме обвинявали, не и в тесногръдие Thinking. Никога не говоря за неща, които не знам Peace.

# 131
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Абе я да ви попитам, на колко от вашите езици изобщо съществува изразът "обща култура"? Laughing
На италиански има, ама никога не съм чувала да се споменава често, да се бистри и да се употребява с такава тежест, както на български.
Дали не е малко нашенска си снобария това мерене на ... обща култура? Thinking
Ние българите сме си малко сноби и да не кажа по_скоро комплексари на тема образованост, култура, история ...

Втори по интелигентност след евреите, нали така беше. Mr. Green

те туй ми беШе съмнението в първия пост по темата Thinking

# 132
сноби и комплексари има навсякъде
в темата лъсна и от двете, но не вярвам в България да има по_голямо присъствие на такива от колкото в другите страни ...

# 133
  • Мнения: 2 093
Тази тема не се различава по нищо от доста други теми, чието основно предназначение е да се чешат езици. Калинка и всички които се опитвате те обеснявате на другите какво е култура, защо вместо да се оплаквате и критикувате не използвате тази тема да разкажете за културните мероприятия които се случват вьв вашия град. Така всеки ще научи нещо ново и темата може да е хем интересна хем полезна. Сьщо Калина ще има вьзможност да си задоволи културната празнота която изпитва.

Ето нека да започна пьрва

В гр Стратфорд, който се намира на час-два от Торонто се провежда известния Стратфорд Шекспир фестивал, който продьлжава от Април до Ноември. Идеята на фестивала е да представи предимно постановки на Шекспир, но сьщо така и постановки от различни автори (от Грьцката драма до сьвременни ) и участват едни от най-добрите американски и канадски актьори. Фестивала е открит от Том Патерсон, журналист от Стратфорд, който сьздава фестивала с идеята да популяризира града, който през 50-те се преврьща на сметище за отпадьци на стари влакове. Тук ще копирам някой от постановките който се представят
Hamlet - by William Shakespeare
The Taming of the Shrew - by William Shakespeare
Romeo and Juliet - by William Shakespeare
All's Well That Ends Well - by William Shakespeare
Love's Labour's Lost - by William Shakespeare
The Music Man - by Meredith Willson
Cabaret - book by Joe Masteroff, lyrics by Fred Ebb, music by John Kander
Caesar and Cleopatra - by George Bernard Shaw
Fuente Ovejuna - by Lope de Vega
The Trojan Women - by Euripedes
Emilia Galotti - by Gotthold Ephraim Lessing
Palmer Park - by Joanna McClelland Glass
Moby Dick - by Morris Panych
Krapp's Last Tape / Hughie - by Samuel Beckett / Eugene O'Neill
Her Infinite Variety - by Peter Hinton
There Reigns Love - by Simon Callow

ето и сайта на театьра, за тези които проявят интерес.
http://www.stratfordfestival.ca/

Искам само да добавя че града е много приятен с паркове и река която преминава покрай града, чудесно място за пикник и разходки.

Последна редакция: ср, 06 фев 2008, 21:01 от Chrisimommy

# 134
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 852
Впечетлението ми от Торонто е че има много богат културен живот- театри, концерти, книги, фестивали, дори и бьлгарски актьори са давали представления. Като цяло културата има повече американски/ английски облик, но определено има по нещо за всеки вкус. Моя проблем е че все още не сьм срещнала хора- бьлгари или канадци, които да се интересуват като мен и сьответно да посещаваме мероприятия заедно, така че в този смисьл ми липсва културния живот.
 

Потърси в нета дали няма някакъв културен клуб и се запияи в него(поне тук в Калгари има такъв) и ако си член на клуба ползваш доста отстъпки от цената, а и те информират за всяко нещо което предстои да се случи.

Преди да дойда тук изчетох доста неща по форумите от сорта "как няма културен живот", което е пълна глупост. Няма, защото голяма част от нашите санародници тук не се интересуват. Например за джаз концерт на известен в Канада български музикант от огромната зала бяхме всичко на всичко 3 българи, чак ме беше срам.

Общи условия

Активация на акаунт