Въпроси за приемното семейство- 2

  • 29 018
  • 204
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 1 466
Първа съм в новата тема. Simple Smile
Минах обучението и утре ще изпратят доклада на социалния ми работник. Той на свой ред е подготвил своя доклад и ще ги представи пред комисията заедно с останалите документи. Остава ми само да мина през споменатата комисия и ще ме запознаят с подходящото дете.  newsm44

# 2
  • Мнения: 13 512
Честито, Stilness и успех  ти пожелавам! Имаш ли определен соц. работник? От Варненската  Агенция ли е?

# 3
  • Мнения: 1 652
Srilness, поздравления и от мен! В това очакване има много хубава тръпка и радост. Накрая изглеждаш точно така - newsm44. Пожелавам ти всичко да стане безпроблемно и скоро!

# 4
  • Мнения: 4 138
когато детето е настанено в семейство на близки, а не в приемно семейство, те какви му стават - настойници или попечители.

# 5
  • Мнения: 2 722
Поздравления за Stillness   bouquet
Поздравления и за всички други мами, подготвящи се да бъдат или вече станали приемни родители.
Имам едно предложение към модератор - защо тема2 не се обедини с тема 1 и не се закове.
Успех на всички. Peace

# 6
  • Мнения: 13 512
когато детето е настанено в семейство на близки, а не в приемно семейство, те какви му стават - настойници или попечители.

Не съм се интересувала в моя случай. Зависи дали родителите са живи, дали са лишени от род. права  и т.н.
От Врненската агенция ме агитират да стана приемен родител, че това било по-правилно newsm78, че в противен случай се заобикалял закона. Не ми стана изобщо ясно защо да се правят тези гимнастики. От това дете никой не се е заинтересувал 7 години, в последните 2- само мен чакаше с нетърпение, бащата се е появил 2 пюти през юли м.г. и отново е в неизвестност. Ясно е, че няма кой друг да полага грижи за нея освен мен и някоя институция. Какво значение има за Агенцията детето дали е при близки или е в приемно семейство? Подлежа на същия контрол, при това доброволно  посещавам центрове, консултации и др. Някой има ли идея за какво става въпрос?
Изтъкват ми това, че съм щяла да получавам 160 лева. Ами не им ги искам,какъв е проблема? И курс съм съгласна да изкарам за приемни родители.

# 7
  • Мнения: 2 172
От Врненската агенция ме агитират да стана приемен родител, че това било по-правилно newsm78, че в противен случай се заобикалял закона.
Без да съм вътре в нещата, мисля, че те имат нужда от приемни професионални семейства. Вие искате това дете, но ако все пак един ден се върне по някакъв начин при семейството - баща си? Или няма такава вероятност щом е настанено до 18г. възраст?

Както и да е, те вероятно искат да имат семейства с желание, опит, обучение като професионални.
Реално вие сте професионалисти(под прикритие Grinning), но искате само това дете. Може би това е "заобикалянето" на закона.

# 8
  • Мнения: 1 466
Монда, вероятно искат да станете приемни родители, защото не сте роднини на детето. За емоционално близки се приемат кръстници или приятелски семейства на биологичните родители, а вие сте близки само с детето и така настанено в действителност е заобикаляне на закона и всеки заинтересован може да оспорва настаняването на детето при вас. Моя съвет е да станете приемни родители. Докато тече процедурата, детето ще е при вас, а и най-вероятно няма да ви бавят много. Разбира се, не е задължително да сте професионално приемно семейство, дори във вашия случай е по-добре да сте доброволно. Колкото до парите, не разбирам защо ви "подкупват" с тях - същите се полагат и за настаняване на дете при близки или роднини.

Аист, при всички видове настанявания - приемна грижа, при близки, при роднини, целта е да се върне детето в биологичното си семейство или да бъде осиновено. Независимо, че дългосрочно се води до навършване на 18 годишна възраст на детето, във всеки един момент то може да се върне при биологичното си семейство, ако биологичният родител докаже, че може да се грижи за него или да се осинови от някой друг, ако е в регистъра и са му намерени подходящи осиновители.

А професионалната приемна грижа е нещо съвсем различно...

# 9
  • Мнения: 13 512
В крайна сметка не е ли съдията този, който прилага закона? Ако на делото той отсъди да се настани детето при мен до пълнолетие- какъв е проблема?
Принципно нямам проблем и приемен родител да стана, но ми се стори като притискане до стената.

# 10
  • Мнения: 1 466
Да, но всеки може да обжалва пред по-горна инстанция, а ако си приемен родител няма да има какво да се обжалва. Simple Smile В случая всеки, запознат по-добре със законите може да ти отнеме детето, да не говорим, че някой може да подучи бащата и той да те изнудва. Притискане до стената е, защото по принцип ако се стигне до по-висша инстанция, самите социални работници ще имат неприятности.

# 11
  • Мнения: 4 138
утре ми предстои дело за настойничество над 7 годиншно дете. майката е починала, бащата се отказва от него - новата му жена не иска детето да е в къщата и настоява той да го даде за осиновяване. по немския закон сестрата на майка му, тоест моята приятелка има право да претендира за настойничество.  приятелката ми е българка и въпреки всичко детето, ако тя му стане настойник заминава за българия, независимо, че е само неемски поданник. но в германия настойничество има до 18 годиншна възраст, а в бг до 14.
бащата няма родителски права след преминаването им върху настойника, но е длъжен да плаща издръжка за детето.
затова и питам как е ситуацията в БГ.
приемна грижа е мисля с доста по-малки права свързана срямо детето.

# 12
  • Мнения: 2 172
Аист, при всички видове настанявания - приемна грижа, при близки, при роднини, целта е да се върне детето в биологичното си семейство или да бъде осиновено. Независимо, че дългосрочно се води до навършване на 18 годишна възраст на детето, във всеки един момент то може да се върне при биологичното си семейство, ако биологичният родител докаже, че може да се грижи за него или да се осинови от някой друг, ако е в регистъра и са му намерени подходящи осиновители.

А професионалната приемна грижа е нещо съвсем различно...

Виждам провесионално информиране. Надявам се и занапред да го има, за да съм в час с терминологията. Peace

Мата, първо помислих че делото касае теб, но после ...не съм сигурна...Извинявай за любопитството. Thinking

ПП Видях в друга тема, не касае твоето семейство. Бориш се за приятелка.

Последна редакция: чт, 21 фев 2008, 22:51 от Аист

# 13
  • Мнения: 4 138
като мине всичко, ще споделя. ситуацията е сложна, но ще е много полезно да се направи паралел със законите в бг. просто защото би трябвало да са еднакви.

# 14
  • Мнения: 128
Monda,и мен ме притискаха по същия начин да стана приемен родител-като ме подкупваха с полагащите се пари.Въпреки,че знаеха че изчаквам да мине време по мои си лични причини,нямащи нищо общо с детето.Тогава много се скарахме с ОЗД .И аз бях много учудена ,но мисля че го правят,за да увеличат броя на приемните семейства.Като се има в предвид,че ние сме първото и все още единствено в нашия град.За тях това е отчитане на дейност.Сега и аз имам един въпрос-преборихме се с БР и направихме паспорт на детето,здобихме се и с пълномощно(безсрочно!!) за извеждане и връщане на детето от страната.До тук добре,но вчера когато се отчитах пред ОЗД ми казаха, че трябва да искам разрешение за пътуване от централата им.Възможно ли е да кажат ''Не!''?И ако има такава възможност,защо не попитаха преди да мина всичките тези кръгове на Ада,докато стигна до тук?

# 15
  • Мнения: 13 512
АЗ СЪЩО СМЯТАМ, че става въпрос за отчитане на бройки, а в нашия случай взимаме деца и от друга област,така че..борбата е между Агенциите ми се струва.
за паспорта- трябва да има детето забрана в полицията,за да ти изискват други документи А ако имаше такава,щяха да ти  кажат като вадихте паспорта.

# 16
  • Мнения: 4 138
не зная дали социалните имат законово основание за твърдението си по повод разрешението за пътуване. съветвай се с адвокат.
мисля, че по-скоро, ако си подписала декларация, че си длъжна да им даваш сведения за състоянието на детето, тя се свързва с това, да ги информираш, ако ще пътувате, но не и да искаш позволение от тях.
другото, което е, вземете декларация за медицинското обслужване на детето от БР, ако не сте го направили. става дума за упойки и подобни интервенции.
на границата се иска единствено декларация от БР за съгласие за пътуване. копие от оргинала, който остава при тях, и то само на бг границата.
не зная каква е точно вашата форма на отглеждане на детето, предполагам, че е настойничество.
при моя случай например, непълното осиновяване изключва  социалните като звено между мен и БР. те са само наблюдатели и то 2 години след осиновяването. аз съм родителят с пълните родителски права. при настойничество случаят е идентичен, при приемна грижа е по-сложно.

Последна редакция: пт, 22 фев 2008, 09:35 от matakosmata

# 17
  • Мнения: 128
Е,при мен е отново по-сложно-приемен родител съм.Сведения за упойки и такива неща не мога да взема от БР и незнам откъде мога.Пълномощно вече имам и мисля да не се оставям-ще пътуваме!Само котка да не ни мине път LaughingСвикнах да се боря за всичко,свързано с детето и щях да се учудя ако за това нямахме никакви препятствия.

# 18
  • Мнения: 301
Здравейте момичета,
Виждам че сте запознати сериозно с проблемите, моля да ми препоръчате серозен адвокат, с който да се посъветвам по същия въпрос  Thinking

# 19
  • Мнения: 128
Pippo,не знам за какво искаш да се посъветваш,но имай в предвид,че даже институциите,които работят по тази програма не са наясно с много неща,камо ли адвокатите.Аз съм от провинцията и не мога да ти дам препоръка,но мисля че тук във форума можеш да получиш много ценна информация.Стига да кажеш какво те интересува.Ако мога с удоволствие ще ти помогнас Peace

# 20
  • Мнения: 61
Stillness,поздравления!Дано при теб по-бързо се развият нещата и си вземеш детенцето!

Монда, и аз мисля,че е по-добре да бъде всичко узаконено-в смисъл стани приемен родител. Всички знаем как понякога институциите не работят добре. Дано да не стане така,че утре някой да предяви претенции към детето,само защото има права по закон.

# 21
  • Мнения: 13 512
Stillness,поздравления!Дано при теб по-бързо се развият нещата и си вземеш детенцето!

Монда, и аз мисля,че е по-добре да бъде всичко узаконено-в смисъл стани приемен родител. Всички знаем как понякога институциите не работят добре. Дано да не стане така,че утре някой да предяви претенции към детето,само защото има права по закон.
Ами така да не би да е незаконно? Нали съдът ще го постанови?
ако стана приемен родител_ не е ли същото? бр пак могат да си предявят претенции? все пак детето вече е прекарало много повече време с мен< отколкото с който и да е от тях и мисля< че това е от значение< имайки предвид възрастта_ навършени & години>

# 22
  • Мнения: 61
Монда,нямах предвид,че ти правиш нещо незаконно. Просто се подсигури по всички възможни начини .Аз лично нямам много вяра на нашите институции.Решение на съда може да бъде обжалвано и не се знае изхода.

# 23
  • Мнения: 13 512
А аз си мислех, че тази е по-удачната форма. Трябва да се консултирам с адвокат, а от Варна ме препращат към София. Ще видя дали  бих могла по телефона да се консултирам. Иначе принципно- нямам нищо против проиемната грижа, напротив- приветствам я.

# 24
  • Мнения: 4 138
да кажа какво знам от опит.
детето може да бъде настанено при близки. с доклад от социалните. след определен пробен срок може да бъде предявен иск за получаване на родителските права и отнемането им от биологичните родители. в смисъл иск за настойничество, което на 14 годишна възраст в бг преминава в попечителство.
това за мен е най-добрият вид грижа.
гарантирана е сигурността на детето, възможно най-малко хора учатсват във взимането на решения. родителите могат да завеждат дело за възвръщане на род права, ако докажат, че са в състояние да гледат добре детето, но естествено след обстойно представяне на доказателства. дължат издръжка, социалните могат да наблюдават, но могат много малко да се месят.
става дума за случаите, когато е създадена тясна емоционална връзка с дадено дете.

# 25
  • Мнения: 13 512
да кажа какво знам от опит.
детето може да бъде настанено при близки. с доклад от социалните. след определен пробен срок може да бъде предявен иск за получаване на родителските права и отнемането им от биологичните родители. в смисъл иск за настойничество, което на 14 годишна възраст в бг преминава в попечителство.
това за мен е най-добрият вид грижа.
гарантирана е сигурността на детето, възможно най-малко хора учатсват във взимането на решения. родителите могат да завеждат дело за възвръщане на род права, ако докажат, че са в състояние да гледат добре детето, но естествено след обстойно представяне на доказателства. дължат издръжка, социалните могат да наблюдават, но могат много малко да се месят.
става дума за случаите, когато е създадена тясна емоционална връзка с дадено дете.
Благодаря ти много, мата. Явно това не им харесва особено на социалните във Варна и затова ме подканят да променя вида грижа. "Близки" се отнасяло до близки на семейството. Ами то какво семейство има милото? Потърсени са  роднините, никой не е предявил желание да я вземе и се появявам аз, 2 години това дете  ме чака с нетърпение всеки път да отида, споделя ми радостите си.Естествено, че съм близка за детето. Много повече, отколкото всеки друг. А сега вече след настаняването- и дума не може да става.

# 26
  • Мнения: 4 138
именно ти си близка, монда. точно на семейството. детето също е част от това семейство, демек си близка на него. ако закона имаше предвид само роднини, щеше да е изрично написано - роднини. под близки имат предвид хора, които имат поглед и съпричастие по случая. закона е на твоя страна.
при приемната грижа социалните са нещо повече от посредник и наблюдател, виж при настаняването при близки правомощията им са доста ограничени. без тях естествено нищо не става, но основния ищец си ти. ти можеш от свое име да водиш делата за правата над детето. създавате връзка като родител и дете, без да се прекъсва тази с биологичните родители.
само дето не ходиш за всяко нещо да питаш социалните.............
детето е 2 години в дом, сега изведнъж когато някой иска да го вземе се сещат, че трябва незнамсиквоси. просто този вид грижа ти дава повече права. там е и ключът от палатката.
имам много добра адвокатка в софия, така че, ако имаш нужда свиркай.
да не говорим за юристите на сдружението.........все пак нали затова го създадохме, да помагаме и да браним интересите основно на децата.

Последна редакция: нд, 24 фев 2008, 11:01 от matakosmata

# 27
  • Мнения: 4 138
и да допълня нещо. да се предявява постфактум иск за детето от биологичните родители, само защото са такива не става токутака. след като нещата минават през съд за настаняването, минават и след това през съд........ако утре се сетят родителите, че си искат детето, първо трябва да доказват сума ти неща.......няма съдия, който да им го даде токутака. аз вярвам в нашата съдебна система, що се отнася до децата. но за да реши един съдия бързо в полза на детето, трябва всички да са си свършили преди това много добре и бързо работата. иначе законите са доста добри, с малки изключения.

# 28
  • Мнения: 13 512
Много ти благодаря, мата. Успокои ме. Ще си отстоявам позицията на "близък". Ще видим все пак какво ще стане и на делото на 18-ти март. То ще се гледа в Добрич. Аз също вярвам , че ще ми бъде присъдено детето. Майката е в неизвестност от 7 години/ май не е в страната/, а бащата я е оставил на 8 м. и я е посетил 2 пъти на 6 и половина години. За какви претенции, какви близки може да става въпрос изобщо?! Няма постоянен адрес, нито работа, не би могъл да я гледа по никакъв начин. Най-вероятно ще им бъдат отнети род. права.

# 29
# 30
  • Мнения: 128
Къде изчезнахте?Защо никой не пише вече?Има ли някой взел детенце? newsm78

# 31
  • Мнения: 61
При мен няма новини. И тази седмица са отложили правенето на профилите на децата,защото имали проверка отгоре.....Може наистина да имат много работа,но това не е оправдание. Мислех си,че децата би трябвало да имат някакви досиета и да може да се реагира по-бързо,когато вече има одобрени приемни родители.Защото не сме само ние, и други семейства чакат.

# 32
  • Мнения: 13 512
На 6ти pippo  ще вземе едно момченце на 7 г. от същия дом, от който аз взех Еми.
Но още не смея да се радвам, докато не отиде Евгени у тях..стискам палци.

# 33
  • Мнения: 301
Здравейте,
явно и аз ще списвам в тази тема вече Laughing
В червъртък отиваме да вземем Евгени!!! Нямаме търпение цялото семейство, подготвили сме му всичко, само да дойде този четвъртък най-сетне!

# 34
  • Мнения: 1 466
Да се похваля: Минах успешно обучението и в петък се събра комисията за закрила на детето. Аз чаках притеснена пред залата, докато те вътре са чели доклада и са го коментирали със социалната ми работничка. Всички са гласували "за". Накрая ме извикаха, за да ми честитят и вече съм официално вписана в регистъра на приемните семейства. Simple Smile

# 35
  • Мнения: 13 512
Честито, Stilness, пожелавам ти  много скоро да станеш и "де факто" мама. Успех  !

# 36
  • Мнения: 61
И от мен поздравления Stillness!

# 37
  • Мнения: 1 652
Имам въпрос. Има ли възрастови ограничения за приемната грижа?

по конкретно може ли семейство - жената на 55 г, мъжа - не знам на колко е  - да стане приемен родител?Не професианален. Просто за какво има възможност.

Благодаря.

# 38
  • Мнения: 61
Дарена,мисля,че няма никакво възрастово ограничение за приемно семейство. На нашето обучение имаше семейство без брак и една жена,която беше сама-никога не е била омъжена-и никой не спомена,че това е проблем. Освен това ни показваха филмче,в което едно от приемните семейства беше от доста възрастни хора.

# 39
  • sofia
  • Мнения: 7 477
Имам въпрос. Има ли възрастови ограничения за приемната грижа?

по конкретно може ли семейство - жената на 55 г, мъжа - не знам на колко е  - да стане приемен родител?Не професианален. Просто за какво има възможност.

Благодаря.

няма ограни4ения Peace

по-лесен и добър вариант е ако приемат да се грижат за по-голямо дете(над 10-15 год.)

# 40
  • Мнения: 1 652
lavender,  Мариана - много ви благодаря! Hug

някой беше постнал  линк към закона - не мога да го намеря.   Mr. Green

# 41
# 42
  • Мнения: 61
Не знам дали някой все още чете тази тема,ама все пак ще се похваля. Видяхме си момиченцето на снимка и казахме "да"-в смисъл,че сме съгласни да се грижим за нея. Тя е на 4,5 годинки и носи красивото име Мария-Магдалена. Срещнахме се и с биологичното и семейство. Мина добре,хората видимо се успокоиха след като поговорихме. Следващата седмица се надявам,че ще можем да се видим и с Маги.
Стискайте ми палци детето да ни приеме,за да можем по най-бързия начин да я изведем от дома !

# 43
  • Мнения: 13 512
Разбира се, че четем, нали все пак това е "нашата тема" Wink
Много добри новини, дано  много скоро успеете да се видите с Маги и да се харесате,стискам палци и чакам отзиви от срещата ви. Това за биологичните родители е добре, надявам се  да са разбрани хорица.

# 44
  • Мнения: 1 843
Нищо, че не е "моята" тема и аз чета. Wink
Успех, чукаме на дърво и до скоро с хубави новини!   bouquet

# 45
  • на път
  • Мнения: 2 804
....... Срещнахме се и с биологичното и семейство. Мина добре,хората видимо се успокоиха след като поговорихме. Следващата седмица се надявам,че ще можем да се видим и с Маги.
Стискайте ми палци детето да ни приеме,за да можем по най-бързия начин да я изведем от дома !

 Hug Hug Hug
Успех!!!!

# 46
Здравейте на всички!
Очарована съм от темата, която се дискутира тук и мисля, че мога да бъда от полза на част от Вас. Това, което ми се струва, че липса тук е именно мнението и гледната точка на т.нар. социални, с които неминуема се налага да се сблъсквате. И, разбира се, хора, които могат да ви дадат адекватни отговори според функциониращото законодателство в България и практиката в момента.
Аз съм част от екип, който обучава, оценя и впоследствие подкрепя приемните родители. Можете да се възползвате от нашия опит и да задавате своите въпроси, свързани с Приемната грижа. Нашият екип ще бъде на ваше разположение!
Поздравления и успех на всички, които са се престрашили да поемат тази отговорност!!! Hug Hug Hug

# 47
  • Мнения: 128
Добре дошла CSRI   bouquet!Ето го и първият въпрос.Може ли и какво е необходимо едно приемно семейство да излезе извън страната на екскурзия с приемното дете?Говоря конкретно за моя случай-направихме паспорта,имаме и пълномощно от родителите.Ще имаме ли проблем с отдел ЗД?

# 48
Здравей, lyvica. В твоя конкретен случай е важно, че имате пълномощно от БР. По принцип това е достатъчно, за да се изведе дете извън граница. Когато става въпрос за приемна грижа обаче, в договор, който сте подписали с Дирекция "Социално подпомагане" би трябвало да има клауза, според която Приемният родител е задължен да уведомява Отдел "Закрила на детето" при предприемане на подобни стъпки. При добри отношения с отдела и доверие между двете страни, не би трябвало да имате проблеми. Важно е също така дали отивате просто на екскурзия или за постоянно. В първия случай ще бъде по-лесно. Бих ви препоръчала да поемете вие инициатива за поддържане на контакт с Отдела докато сте зад граница. Предполагам, че разбирате каква е причината за цялата процедура - отговорността, която носят социалните, все по-разпространените случаи на експлоатация и трафик на деца.
Надявам се всичко да премине гладко - винаги има начин да се постигне съгласие, когато обосновем искането си и когато има оправдано доверие.

# 49
  • Мнения: 128
Благодаря за бързия отговор!Доверие и разбирателство има между нас(приемното семейство) и отдела ЗД.А излизането ще е само екскурзия,не за постоянно.

# 50
  • Мнения: 176
Стискайте ми палци детето да ни приеме,за да можем по най-бързия начин да я изведем от дома !

Стискам палци и честито - радвам се за вас Praynig Hug

# 51
  • Мнения: 2 722
Мариана Кандилова - Честито и стискам палци да стане бързо.

Мами, какво става с Монда и делото?

# 52
  • Мнения: 48
Привет на всички!Аз и мъжът ми почти сме взели решение да кандидатстваме за приемно семейство.На него му трябва още малко време за да реши.Видях,че има и хора от Стара Загора ще се радвам ако искат да поговорим по-подробно как е в нашият град ситуацията.

# 53
  • Мнения: 1 652
Стискайте ми палци детето да ни приеме,за да можем по най-бързия начин да я изведем от дома !

Можеш да разчиташ и на мен! Успех от сърце!   bouquet

# 54
  • Мнения: 1 466
Преди час ми се обадиха, за да ме попитат искам ли момченце на година и четири месеца. Казах "да" и сега ще говорят и с биологичната му майка. Ако и тя е съгласна, ще ми го покажат. Това ще стане най-вероятно следващата седмица. В момента съм безумно щастлива и малко стресирана. Simple Smile
Стискайте ми палци, майката да каже "да"!
Искам да попитам приемните родители, дават ли ви акта за раждане на детето?

# 55
  • на път
  • Мнения: 2 804
Преди час ми се обадиха, за да ме попитат искам ли момченце на година и четири месеца. Казах "да" и сега ........Стискайте ми палци, майката да каже "да"!
.....

 Hug Hug Hug
Страхотно!!!!
Дано всичко да е наред  Praynig
Успех и щастие от мен!   bouquet

# 56
  • Мнения: 13 512
Стискам палци!!!Успех!

# 57
  • Мнения: 690
Стискам палци и на двете (и на адашката Мариана Кандилова, и на Stillness ). Много се радвам, че нещата се случват толкова бързо, поне от страни ми се струва така. Пожелавам много успехи и щастие.  newsm51

# 58
  • Мнения: 61
Здравейте,момичета! Преди да споделя радостната новина с вас искам с цялото си сърце да ви благодаря за подкрепата ! Всяка ваша дума написана във форумите ми даде много. Благодарение на искреността ви, разбрах какво всъщност ме очаква и да се подготвя за него.Знам,че ще има да уча още много ,но вече съм готова за това. В името на едно дете,което заслужава цялата обич на света.
Днес видяхме малката принцеса,говорихме с нея. Със сигурност няма да ми стигнат думите,за да опиша цялата гама от чуства. Но вие вече знаете за това. Много щастие и много сълзи. Утре пак ще се срещнем с нея. И ако всичко върви добре,до края на следваща седмица ще си я вземем в къщи. Не знам как ще протече срещата и с дъщеря ми,не знам как ще реагира Ралица,макар,че се опитахме да я подготвим. Времето ще покаже,а каквото зависи от нас ,ще го направим.
Мими, аз съм от Стара Загора,може да не си обърнала внимание. Ако имаш нужда от информация,пиши,насреща съм.

# 59
  • Мнения: 11 917
Поздравления за щастливите събития на  новите приемни родители от тази тема!

# 60
  • Мнения: 2 722
Stillness , стискам палци. Като че ли вчера писа, че се подготвяш за приемен родител. Боже, как лети времето. Дано нещата се подредят както искате.

# 61
  • на път
  • Мнения: 2 804
Днес видяхме малката принцеса,говорихме с нея. Със сигурност няма да ми стигнат думите,за да опиша цялата гама от чуства. .......... И ако всичко върви добре,до края на следваща седмица ще си я вземем в къщи.

Лавина от страхотни новини напоследък!
Честито! Много щастие, любов, усмивки, споделени прекрасни мигове!
 Hug Hug Hug

# 62
  • Мнения: 128
Мариана,поздрави и от мен   bouquet!Тези деца заслужават много обич и търпение.Дано скоро си вземете детенце у дома!

# 63
Поздравления на всички, които са се сблъскали с вълнуващата среща!!!
Искам да се обърна към Stillness относно даването на акта за раждане - не само акта за раждане, но ти препоръчвам да изискваш и всички по-важни документи, свързани с детето - особено медицински картон, книга за живота (ако има такава). Обърни внимание на всичко, което ти се стори по-особено и си задай направо въпросите. Можеш да изискаш също така и режима, по който се е движело детето до момента и да се опиташ да го следваш в първите седмици на адаптация. Наблегни на това дали детето има алергии, храни, които не обича да яде, любими храни и напитки, любими дейности, играчки, предмети, хора. Всичко това ще ти бъде от полза при "разгадаването" на детето и ще ти внесе малко повече сигурност.
Успех!!!

# 64
  • Мнения: 1 466
Благодаря много, CSRI!   bouquet
Аз за медицинския картон, имунизационния паспорт и цялостна информация за детето знаех, че ще получа. Акта за раждане ме интересуваше.

Мариана, струва ми се, че е време да почерпим.  Wink

# 65
  • Мнения: 921
Колко хубави новини са се нароили тук!
Честито, честито, честито!!!  bouquet
Много радостни моменти с новите членове на семействата ви! Peace

# 66
  • Мнения: 61
Stillness, разбира се,че ще почерпим. Съжалявам наистина ,че сме далеч една от друга,но ще направя каквото мога!
Днес отново имах един час време с Мария-Магдалена. Играхме си ,говорихме си,чух и как се смее на глас. Утре ми предстоят два часа с нея. Ще правим прически,тя много иска плитки. Обичала и да рисува,ще и занеса моливчета и скицник. Съпруга ми и малката ми дъщеричка са болни в момента и затова няма да са с нас. Страхуваме се да не я разболеем и да се забави извеждането и от дома. В понеделник обаче ще бъде трудно-биологичната и майка ще бъде там. Идеята е тя да каже на Маги ,че е съгласна да дойде да живее при нас. От педагожката на дома разбрах,че детенце има негативно отношение към майка си. Приема по-добре сестра си и баба си. Не знам какво да очаквам.....Ще се моля да мине леко за детето.

# 67
  • Мнения: 128
Всичко ще е наред-само позитивно мислене трябва:)Monda,какво става с вас?Как е детенце?Какво стана с делото?

# 68
Привет,мами.Много искам и аз да се вкюча в отбора на приемните родители.В понеделник ще ходя за документи.Имам един въпрос>Как става детенцето да остане дългосрочно в приемното семейство?Имам син почти на 4 год.и си мисля,че така ще се чувства добре.Той бързо се привързва и няма да страда.И още едно въпросче>Имали такива семейства от Пловдив?Благодаря..

# 69
  • Мнения: 13 512
Всичко ще е наред-само позитивно мислене трябва:)Monda,какво става с вас?Как е детенце?Какво стана с делото?
Ние сме добре, делото ни е на 22 април. Бяхме в Априлци за няколко дни- на Еми много и харесва там и все иска да ходим на реката...е, цопна ,разбира се веднъж,но това не  я отказа...водолей, без вода не може:-). Иска всеки ден да ходи на тренировки по плуване, а не през ден Laughing
Подготвяме  документи за отлагане от първи клас, в понеделник сме на ЛКК... и такива ми ти  неща.

# 70
  • Мнения: 48
Stillness и Мариана,искам да ви поздравя за прекрасните новини!
Ние с мъжът ми решихме да идем за документи след празниците.Вече казахме на приятелите ни за намеренията си и  те се зарадваха заради нас и ни обещаха подкрепа(и хубави препоръки Simple Smile)Казах и  на свекърва ми-тя се зарадва,но и се поуплаши.Въпреки това имаме подкрепата и.Притеснява се да не правим разлика между децата като имаме биологични деца.А вашите близки как реагираха на решението ви?С каква обществена реакция се сблъскахте?

# 71
  • Мнения: 13 512
Аз имах пълната подкрепа на семейството ми, на децата.И сега много ме подкрепят и помагат, за което съм им много благодарна.
Обществото-имаше м ного изненадани, дадох повод за много размисли. Повечето казаха-: Аз явно не съм дорасла, не бих могла да направя такова нещо".
А на мен не ми се струва, че трябва да си извисен, за да го направиш.
Успех ви желая и стискам палци да стане по-бързо!

# 72
  • Мнения: 61
Ние също имаме пълна подкрепа. Бабите са полудели и всеки ден звънят по телефоните да питат как вървят срещите с Маги. Не стига,че аз преживявам срещата,после разказвам на социалните,после още веднъж на тях  Sad......малко ми идва в повечко. Но като цяло всичко е наред. Приятелите ни също се радват,но и са малко притеснени. Как ще се справим ние,как ще се адаптира детенце......Но са с нас. Знаете ли,страннно ми беше ,когато ни казаха,че сме герои. За нас двамата това изобщо не е така. Не се смятаме за такива със сигурност. Ама хора разни......

# 73
Здравей mama-na Ilian! Поздравления за решението. Дългосрочното настаняване става по преценка на Отдел Закрила на детето, според потребностите на детето и вашите ресурси, разбира се и по ваше желание. Затова можете да отбележите още в Заявлението, че желаете да се грижиш за дете дългосрочно. Също по време на оценката и обучението не е зле да обосновете това свое искане - с какво бихте могли да помогнете на приемното дете. За ваше успокоение, от моя опит мога да кажа, че потребността в момента в България е именно от дългосрочно настаняване, така че имаш голям шанс. Факторът Биологично семейство обаче е решаващ - ако успеят да докажат способността си да се грижат за собственото си дете (след доста обстойна проверка), правото е в тяхна полза. Нали това е идеята на Приемната грижа - завръщане на детето при родителите. За съжаление или за радост, това не се случва често. Що се отнася до привързаността между децата (а и между приемните родители и децата) - никой не може да ви спре да поддържате постоянна връзка с детето, дори и след извеждане. Затова е важен добрият контакт с биологичното семейство.
Успех на всички!!!

# 74
  • Мнения: 48
Може ли да ми кажете след като пише,че с предимство за настаняване са деца от 0-3год. има ли реално шанс детето да отиде направо в приемно семейство след като се роди,а не в дом.Ние искаме да вземем детенце дългосрочно и да е стояло възможно най-малко време в дом.

# 75
  • Мнения: 1 466
Напълно е възможно. Целта е точно децата да не остават в институции. Ако има одобрени приемни семейства, първо се опитва да се настани детето в някое от тях. Това е за всички деца, не само за новородените. От 0 до 3 са с приоритет само за професионалната приемна грижа. При нея обаче нямаш възможност да избираш дали детето да е настанено краткосрочно или дългосрочно. Нямаш право и на повече от два отказа на дете, т.е. ако два пъти ти предложат дете за краткосрочно настаняване, а ти не искаш, те заличават от регистъра. При доброволната приемна грижа можеш да гледаш дългосрочно дете, като в заявлението посочиш желаната възраст, но ако е от 0 до 3, детето първо ще бъде предложено на професионалните приемни семейства. В България обаче все още няма много приемни семейства и това увеличава шанса ти сравнително бързо да настанят у вас подходящото дете.
Законовия срок от подаване на молбата до вписването в регистъра е 4 месеца, но не се спазва. Аз чаках 7. На 8-ия месец ми предложиха дете. Ако кандидатстваш за точно определено дете, процедурата е доста по-кратка, но пък тогава трябва да имаш съгласието на биологичната майка.
Преди да решиш, посети отдел "Закрила на детето" и питай всичко, за което се сетиш!
Успех!

Колкото до подкрепата... Семейството и най-близките ми ме подкрепят. Баба ми се вълнува най-много, тъй като тя е осиновена и самата тя е осиновила вуйчо ми. Приятелите - за едни е супер, други са "за", но се притесняват от общественото мнение, а трети направо си казват, че не го приемат. Обществото и най-вече комшиите от квартала ще създават най-много проблеми, но ще говорят зад гърба ми, а аз с клюки не се занимавам и за това няма да успеят да наранят мен или детето. За сега около мен знаят много малко странични хора - директорката на яслата, продавачката в бебешкия магазин, от който пазарувам, директорката на дирекция "Просвета и култура", кмета на града, личната ми лекарка (и сестрата, която е твърдо против, защото хората щели да говорят), комисията по "Закрила на детето" и някои колеги. Тези всичките хора, освен 2-3 от комисията, са ми близки и трябваше да ги уведомя. Освен сестрата, всички останали много се радват и за мен и за детето.

Мариана, как така ти дават всеки ден да я посещаваш? На мен ми казаха, че срещите ще са само във вторник и четвъртък.  Sad
Колко време ще отнеме приблизително от първата ти среща с нея до настаняването и у вас? Аз вече нямам търпение. Знам, че днес говорят с биологичната майка и стискам палци нещо да не се обърка. Не съм виждала още Александър, но вече искам да си го взема в къщи. Предчувствам, че той е "моят" син. Преди него обмисляха вариант да ми настанят едно момиченце и тогава въобще не се чувствах така. Сега просто знам, че е той.

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 10:11 от Stillness

# 76
  • Мнения: 61
Първо се събрахме ние,персонала на дома,екипа ни от приемна грижа и отдела за закрила на детето. Направихме план и той се състои в следното-посещения на детенце всеки ден по един час първоначално,след това извеждане от дома и посещение в къщи за малко,за да види къщата ни,после евентуално едно преспиване и после си я прибираме,ако всичко е наред. Този план все пак не е твърд-всичко зависи как реагира детето. Ако по-бързо ни приеме и поиска да е с нас, си я вземаме по-рано. Ако има проблеми,се удължава срока на срещите. Това е планирано за около две седмици. Засега всичко е наред. Утре ако успеем ще я изведем за малко.Проблема обаче е ,че тя е в дом"майка и дете",който е на подчинение на министерството на здравеопазването и извеждането е със специално разрешение,което май трудно ще получим. Така,че сигурно ще рискуваме направо да си я заведем в къщи. Може би това ще стане в края на седмицата. Така,че Дай Боже,ще боядисвам яйца за две малки маймунчета!!!! И разбира се ,за сина ми,който е далеч от мен в момента.

# 77
  • Мнения: 1 466
Искам да попитам, някой знае ли дали има законов срок, в който биологичната майка да се яви и да даде съгласието си детето и да се премести от дом в приемно семейство? Аз разбрах, че ще говорят с нея в понеделник, но тя не се е явила. Ако въобще не се яви, какво ще стане? Въобще защо трябва да искат нейното съгласие? Като бях на обучението гледах филмче за приемната грижа. Разказаха ми, че биологичнта майка от филма е била много против приемното семейство и като цяло биологичните родители не одобрявали приемната грижа. Въпреки това, обаче детето на тази майка беше настанено в приемно семейство. За това и не мога да разбера защо я чакат да даде съгласието си. Ами ако не го даде?
Моля, някой минал по пътя да ми каже как стоят нещата с този момент!

# 78
  • Мнения: 128
Stillness,и на мен ми звучи парадоксално да се иска мнението й и съгласието й.При нас ЗД отиде лично при БР,за да подпишат.След това бяха призовани на делото,но никой не се яви.Въпреки това делото мина добре и получихме съдебното решение.

# 79
Stillness, настаняването в приемно семейство е мярка за закрила на детето, така че няма как да се търси мнение или съгласие на биологичния родител, ако Отдела е решил, че това е най-доброто за детето. След решението на Съда биологичните родители имат право да обжалват в седемдневен срок и ако успеят да докажат, че могат да полагат адекватни грижи за детето си, то ще им бъде "върнато". Това обаче е съмнително, особено когато се отнася за родители, които не са си потърсили детето дълго време. Така че това не трябва ви притеснява. Важно е детето да бъде отглеждано в т.нар. "здравословна среда".
Успех!!!

# 80
  • Мнения: 1 466
Няма как да не ме притеснява, защото дори не ми дават да видя детето, докато майката не подпише. Обещала е, че ще дойде в първия си свободен ден, но от "Закрила на детето" ми казаха, че ако тя не е съгласна, ще ми търсят друго дете, а дори и да е съгласна, докато не подпише няма да видя детето, камо ли да го взема. В случая търсят и мнение и съгласие на БР, а през това време се увеличава престоя на детето в институция.
Надявам се на великденско чудо.  Praynig

Последна редакция: пн, 21 апр 2008, 17:16 от Stillness

# 81
  • Мнения: 13 512
Аз пък имам писмо от бащата, който ми пише, че е готов да се откаже от детето, да отида с адвокат при него, за да го направи. В момента той е в затвора и като излелел, щял да замине за чужбина. И понеже знаел,че съм щяла да я гледам добре, бил готов да се откаже. Днес получих писмото/ тази вечер/, утре е делото. Трябва май бързо да действам, преди да се е разкандърдисал. След това ще остане да се издири майката, която не я е виждала от 7 години.

# 82
  • Мнения: 4 138
.

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 03:24 от matakosmata

# 83
 Grinning Здравейте и от мен.

Имам един въпрос и се надявам някой да може да ми помогне. - Има ли възможност дете, което е с отказ да бъде настанено в приемно семейство? Постарах се да прочета всички постове, но вече се обърках и за това си питам направо. До колкото ми е известна историята на това дете, то е изоставено още от бебе и вече 6 години никой не го е потърсил.

Извинявам се предварително, ако въпросчето ми не е за тази тема, но се регистрирах скоро и още не мога да се ориентирам.  Embarassed

# 84
  • Мнения: 1 466
Да, serpente, може да бъде настатено в приемно семейство.

# 85
  • Мнения: 61
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!

# 86
  • Мнения: 13 512
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!
Честито , Мариана!
По Коледа и Великден стават най-големите чудеса!
Много щастливи дни заедно ви пожелавам Hug

# 87
  • на път
  • Мнения: 2 804
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!

  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
Честито! Много радости и усмивки!!!!

# 88
  • Мнения: 1 652
Великденското чудо стана! Маги вече е втори ден у нас!

Честито!  Hug И Весел Великден с Маги!  bouquet

# 89
  • Мнения: 128
Честито Мариана и от мен!Поздравления!Бъдете честити!  bouquet

# 90
Stillness, незнам какво имат предвид в Отдела като искат подпис на биологичната майка, но в никой закон, наредба и правилник няма такова нещо. Ако има някаква особеност при конкретния случай и са преценили, че без това не може. Ти имаш ли емоционална връзка с това дете? Защото в противен случай може наистина и за теб да е по-добре в семейството ви да бъде настанено друго. Децата, нуждаещи се от подкрепа са изключително много.
Serpente, в приемно семейство не може (поне на този етап) да бъде настанено дете, което е вписано в регистъра за осиновяване. В твоя случай, доколкото разбирам, то има отказ от биологичните родители, което означава, че ТРЯБВА да е вписано там. Дали това е направено обаче? Идеята е, че тези деца имат реален шанс да попаднат в семейна среда. А приемната грижа е за деца, които нямат такава възможност, т.е. не могат да бъдат осиновени. За твое успокоение обаче мога да кажа, че всеки случай е индивидуален и, както разбирам и при други се е случвало, може да бъде настанено дете с отказ и в приемно семейство. Особено, ако се познавате с детето и има изграден контакт. Така че може да разучиш по-подробно статута на детето и да чуеш мнението на социалния му работник от ОЗД. Той най-точно трябва да е информаран.

# 91
  • Мнения: 1 466
Честито, Марияна!

CSRI, не е особеност, тук процедират така за всички деца. Нямам емоционална връзка с детето, но ако имам и желая точно определено дете, тогава дори ще трябва да имам предварителна среща с биологичен родител.

За въпроса на Serpente:
Според чл.3, ал.4, т.1 от НАРЕДБА за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях децата вписани в регистъра за осиновяване също могат да бъдат настанени в приемни семейства.
(4) Дългосрочно настаняване се предприема за срок над една година за деца:
1. чиито родители са починали, неизвестни, лишени от родителски права или чиито родителски права са ограничени;

# 92
  • Мнения: 2 172
Аз пък имам писмо от бащата, който ми пише, че е готов да се откаже от детето, да отида с адвокат при него, за да го направи. В момента той е в затвора и като излелел, щял да замине за чужбина. И понеже знаел,че съм щяла да я гледам добре, бил готов да се откаже. Днес получих писмото/ тази вечер/, утре е делото. Трябва май бързо да действам, преди да се е разкандърдисал. След това ще остане да се издири майката, която не я е виждала от 7 години.
Значи напредък, поздравления.Не разбрах-отказа на бащата е да не я търси или изобщо- съгласен е за осиновяване, ако се издири майката?
Важно е, че страховете ви да му я върнат отпада.

# 93
  • Мнения: 13 512
Ще видим как схте приключи делото, защото разбрах, че съдийката не е склонна да настани детето като при близки, държи на приемното семейство. Но аз ще обжалвам, докато попадна на съдия със съвест / newsm78/ и на който му стиска да направи прецедент в практиката. Ще минат години може би...не бързам.
Но другият проблем е, че бащата не може да се откаже от родителски права, както иска, а може само да бъде лишен. Както и майката.
Може да подпише декларация за отказ, но тогава детето ще го впишат в регистрите за осиновяване, аз трябва да кандидатствам и няма да имам право да избирам дете..така че този вариант отпада, изобщо не мисля в тази насока.
Остава да се заведе дело за лишаване от родителски права на двамата .
Но ДСП не вярвам да може да се справи и ще трябва да потърся адвокат, който от тяхно име да го направви.

# 94
  • Мнения: 48
Честито и от мен,Марияна!Пожелавам ви много прекрасни моменти заедно  bouquet!Монда,дано при теб нещата да се развият по- най добрия за теб и детето начин,защото звучи доста оплетено,това което разказваш.                                                                                                                Ние с мъжа ми ходихме вече в Института по приемна грижа и вече окончателно решихме да кандидатстваме за приемно семейство.Тази седмица трябваше да ходим за документите,но неочаквано ми направиха операция на мъдрец и сега си страдам подута у нас.Като се оправя тогава ще ходим.

# 95
 Hug Много благодаря, че ми отговорихте толкова бързо. Давате ми надежда, защото се бях отчаяла и си мислех, че това е "мисия невъзможна". Ще проуча допълнително нещата, ще съм упорита, защото това е едно невероятно дете, което заслужава човек да се бори за него.
  Peace

# 96
  • Мнения: 2 172

Но другият проблем е, че бащата не може да се откаже от родителски права, както иска, а може само да бъде лишен. Както и майката.
......
Остава да се заведе дело за лишаване от родителски права на двамата .
Но ДСП не вярвам да може да се справи и ще трябва да потърся адвокат, който от тяхно име да го направви.

Монда, успех!

А вижте какво става в нашата държава-Абсурдистан, не се въздържах- ще спамя, ПОТРЕСЕНА СЪМ!Цитирам майка на дете с тежко увреждане от съседен форум.Как са се заели само чевръсто да оправят родителските права!

Мили майчета! Помогнете ми!!! Какво да правя???????
Снощи ми донесоха Предложение от Районния съд за вписване на детенцето ми в регистъра за осиновяване! Аргумент - след настаняването му родителите, т.е. аз и бащата, "повече от 6 месеца" не сме го посещавали!!!!!!!!
Не знам как да опиша пред вас ужаса си, но аз дори когато бях бременна, с риск за второто си дете, посещавах сина си в Дома, който е на 100 км. от моя дом!!! Носих памперси, дрешки, храна, мокри кърпички ... И СЕГА ПОЛУЧАВАМ ТОВА!!!  Всеки месец аз, или бащата, или моя баща, или леля му, или баба му заедно или поотделно ходим при него. Всяка седмица поне по веднъж звъня по телефона да чуя как е.
Стоим в къщи с мъжа ми и недоумяваме как да реагираме? Хиляди тонове сол като че ли сипаха и в без това огромната рана в душата ми. Утре ще ходя в социалната служба, ще ангажирам среща с директорката на дома и ако не получа адекватен отговор от тях - незнам какво ще сторя!!! Ако бяхме в бяла държава щях да съдя тези хора за морални щети до дупка, но тук ... мога само да плача и дълбоко да съжалявам, че социалните служби явно нямат деца, които да предлагат за осиновяване и са опрели до едно безкрайно болно и нещастно дете с хидроцефалия, генерализирана епилепсия с множество ежедневни гърчове и още да не изброявам заболвания!!! Възмутена съм, жестоко наранена, огорчена!!!


пп Понеже имаше питане за темата- ето линк
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=281410.20

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 12:33 от Аист

# 97
  • Мнения: 13 512
Това е безобразие, нямам думи! Сега, след като ги накараха да се размърдат, явно са решили да си пишат актив и то пак безхаберно!
Социалните пак се правят, че вършат работа, а всъщност нанасят вреда. Много ясно си личи кои родители са изоставили децата си и кои не. На моето дете 6 години не  се е появил близък да го види и въпреки всичко си е стояло в дома. На седмата се появи веднъж бащата и край. Майката не я е виждала откакто се е родила..и няма кой да им  отнеме правата, те тръгнали да лишават от род. права родители на дете с такива заболявания!
Не знам...решила съм да се боря самоотвержено и да доведа нещата до край по легалния, нормалния начин за една бяла държава. Може да съм прецедент, но искам да прокарам пътя за следващите, които се решат на такива действия и затова ще жертвам сили и време. Каузата си заслужава.

# 98
# 99
  • Мнения: 29
ако искаш да осиновиш дете или да станеш приемен родител предполагам, че не можеш да отидеш в някой дом все едно си на пазар и да си избереш, но все пак можеш ли да имаш някакви изисквания за възраст, пол и здравословно състояние?

# 100
  • Мнения: 13 512
При приемните родители нямаш право на избор, номожеш да откажеш 2 пъти мисля.

# 101
  • Мнения: 29
следователно някой чиновник трябва да прецени какво дете е най-подходящо за дадено приемно семейство?
ако приемните родители вече имат едно дете, възрастта на приемното следва ли да се съобрази с тази на другото дете?

# 102
  • Мнения: 1 466
Имаш право да избираш възрастта, пола и здравословното състояние на детето. Описват се във заявлението, което попълваш в началото и ти търсят най-подходящото дете по описаните от теб критерии.
Ако си професионален приемен родител имаш право само на два отказа на дете и след това те заличават от регистъра, ако си доброволен можеш да отказваш неограничен брой пъти.
Не допускат да избираш етноса на детето, но при проучването ако кажеш, че искаш дете от определен етнос ще се съобразят с желанието ти.
Можеш да кандидатстваш и за точно определено дете, но ако вече имаш изградена емоционална връзка с него, не можеш да отидеш в дом и да си избереш сама.

# 103
  • Мнения: 29
Благодаря

# 104
  • Мнения: 61
Мира, Stillness ти е отговорила ти е отговорила изчерпателно. Само искам да ти уточня нещо. При приемната грижа не се избира дете за семейството,а обратно-семейство за детето според неговите нужди. Иначе се съобразяват с твоите изисквания за пол,възраст,етнос и т.н. На интервютата всички тези неща се изговарят много пъти. И се надявай екипа ти от приемната грижа да е добър  Grinning!!!
При доброволна приемна грижа имаш право да отказваш колкото пъти искаш,при професионална-само два пъти.

# 105
  • Мнения: 29
прощавайте, ако вече е писано някъде и се повтарям, но ако искаш да станеш пр.род. трябва ли да можеш да осигуриш на детето отделна детска стая или може да са в една със собственото ти?
 и може ли приемното дете да посещава детска градина или занималня след училище?

# 106
  • Мнения: 13 512
прощавайте, ако вече е писано някъде и се повтарям, но ако искаш да станеш пр.род. трябва ли да можеш да осигуриш на детето отделна детска стая или може да са в една със собственото ти?
 и може ли приемното дете да посещава детска градина или занималня след училище?
да, може да е в една и съща стая с друго дете, както и може да посещава градина, занималня, гледачка и т.н. Не е казано, че не трябва да се отделяш от него.

# 107
Привет!При мен нещата са в застой.Ходих взех документите.Говорих със социалната работничка.Тъй като до сега не работих,не мога да докажа доходи.Предложими да стана профес.приемен родител.Не сме съгласни с мъжът ми.Почвам работа на 07.05.И след 6 месеца живот и здраве тогава ще задействаме нещата.Много здраве и успехи Ви желая.

# 108
  • Мнения: 13 512
Ей, няма и няма желаещи за професионални прииемни родители. Явно не са изпипани нещата както трябва   newsm78
http://www.sofiadnes.com/modules.php?m=news&nid=40154
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=1578&sectio … id=6&id=00001

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 20:09 от monda

# 109
  • Мнения: 1 466
Защото професионалните приемни семейства нямат право на избор нито на дете, нито на време за което детето ще е при тях. Повечето приемни семейства искат дете за дългосрочно настаняване, а при професионалната приемна грижа не можеш да знаеш дали ще ти настанят дете за дни, за месеци или години. Това плаши повечето хора.
Колкото до статиите, ня съм съгласна с тях. Вярно, че и при мен не се съобразиха със законовия срок от 4 месеца, но бях проучена за 6 и после чаках само да се сформира комисия, за това не ме караха да си вадя наново документи. Чудя се защо споменатата жена чака 4 години. Дори и да има промяна в нормативната уредба, най-много да я накарат да извади още някой документ, но не и да започва отначало. Когато изтече срока на документите, не започваш от нулата, а само подновяваш документите, а през това време процедурата си тече, т.е. ако си минал проучването и обучението, няма да ги минаваш пак. При мен имаше промяна, но само ме накараха да преподпиша две декларации, защото сменили бланките. Факт е, че през тези 4 години има утвърдени приемни семейства и настанени деца в тях. Може би е попаднала на некадърни служители.
Не смятам, че процедурата е чак толкова трудна.
Втората статия е написана доста преди приемането на действащата в момента наредба и е доста далеч от истината. Примерно в момента няма горна граница за възрастта на приемните родители и в никакъв случай не може да се гледа на приемната грижа като бъдеща възможност за осиновяване.
Заплащанията за отглеждане на детте в приемно семейство също са различни от споменатите.
Помощи:
Месечна според възрастта на детето:
- до 7 години - до 3-кратния размер на гарантирания минимален доход;
- от 7 до 14 години - до 3,5-кратния размер на гарантирания минимален доход;
- от 14 до 18 години - до 4-кратния размер на гарантирания минимален доход.
За деца с физически и психически увреждания, установени от компетентните здравни органи, към месечната помощ се изплаща добавка в размер 75 на сто от гарантирания минимален доход независимо от дохода на семейството.
Еднократна:
За превенция на изоставянето и реинтеграция на детето в семейна среда, за отглеждане при близки и роднини и в приемни семейства може да се предоставя еднократна помощ до четири пъти в годината.
Еднократна помощ е помощ, различна от месечната, и се отпуска, за да посрещне определена нужда, възникнала извънредно и необвързана с издръжката на детето.
Общият размер на еднократната помощ за годината е до 5-кратния размер на гарантирания минимален доход.
Основно месечно трудово възнаграждение на професионалното приемно семейство:
- при настаняване на едно дете - 130 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната;
- при настаняване на две деца - 140 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната;
- при настаняване на три или повече деца - 150 на сто от минималната месечна работна заплата, установена за страната.

Сега да се похваля. Simple Smile Майката на моето дете каза "да". Сега ще уведоми и таткото и ако и той е съгласен, на 8 май ще се обади по телефона да каже какво е решението и на 9-ти ще дойде да подпише.
Срещнах се с нея (по нейно желание и със съдействието на "Закрила на детето"), пихме кафе и говорихме доста. В началото беше твърдо против, защото се опасяваше, че Алекс ще я забрави, но като разбра, че пак ще може да го вижда се успокои и дори предпочита да е при мен, вместо в дом.
Все пак още ми е интересно защо искат нейното съгласие. Не са го искали, когато са и взели децата и са ги настанили в дом. Дори не са я уведомили предварително, че ще ги вземат, а сега искат съгласието и...

# 110
  • Мнения: 121
здравейте! Съвсем случайно попаднах на вашия форум и го изчетох целия, защото и мен вълнуват въпросите свързани с приемната грижа. Аз имам две момченца и след много дълги перипетии успяхме да си вземем момиченце на приемна грижа.   
   monda чудно ли ти е защо няма много кандидати за приемна грижа?
   Аз започнах да работя по този въпрос в края на 2003г, подадох първите документи. След това срещите, които трябваше да направим, поради много работа на социалните работници се провлачеха 6-7месеца. После обучението - трябва да бъде в удобен за мен, за съпруга ми и за социалния работник час. Това става много трудно, защото всеки има и някакви други задължения. След повече от 1,5 мъки стигнахме до вписване в регистъра за приемна грижа, а през цялото това време при всяка среща соц. работник те разубеждава от твоето решение/ по-добре било да сме осиновили дете/.
Най- интересното беше, че на вече готовото приемно семейство/ние/ не могат да предложат дете за приемна грижа, защото в нашия град, който е голям град няма дете за приемна грижа.
След година случайно се запознах със социален работник от друг голям град, след което до 10 дена ни бе предложено дете, което ние веднага харесахме.   Дългата процедура по напасването/ защото има и такава/ беше сведена до минимум и след 1м детето беше настанено в нас със заповед, а след няколко месеца и решение на съда.
Сега вече близо 2 години отглеждаме детенцето заедно с нашите деца, но трудностите не свършват с настаняването на детето в приемното семейство.
В началото бях интусиазирана и агетирах всички, а сега правя точно обратното.

# 111
  • Мнения: 121
пишете ми какво знаете за професионалната приемна грижа, мога ли да стана професионален приемен родител, като съм доброволен приемен родител

# 112
  • Мнения: 13 512
За съжаление май точно така стоят нещата. Идеята е чудесна, а в България поради безхаберие  се  е изродила.

# 113
  • Мнения: 1 466
Silviacv, можеш да станеш професионален приемен родител, но в такъв случай няма да имаш право да работиш, освен на граждански договор, защото постоянния ти трудов договор ще е с Агенция "Социално подпомагане". Ще требва и да преминеш допълнително обучение. При професионалната приемна грижа не можеш да избираш вида на настаняването (краткосрочно, дългосрочно или спешно) и ако детето, което в момента е настанено у вас се реинтегрира в семейството си, ти си длъжна да приемеш следващото, което ти предложат, независимо за колко време е.
От друга страна, професионалните приемни родители могат лесно да станат доброволни, за това моя съвет е да изкараш обучението за професионален приемен родител и после да решиш коя грижа ти допада повече.

# 114
  • Мнения: 121
Знаете ли как мога да изкарам обучението за професионален приемен родител без да минавам по цялата процедура? Социалните работници ме карат да подготвя пак хиляди документи, хиляди изследвания, посещения, интервюта, минаване през съд за отмяна на заповедта за доброволен приемен родител и чак тогава минаване през комисия. Ако тя ме одобри, вписване в регистъра за професионални приемни родители.
Ако трябва да мина всичко това още веднъж, предварително се отказвам, защото трябва да чакам сигурно още 2 години.
Пишете ми, ако имате повече информация.

# 115
  • Мнения: 1 466
Това за съжаление не е определено нито в закона, нито в правилника, нито в наредбата и всеки отдел "Закрила на детето" решава сам. Не би трябвало да има пак проучване, както и не би трябвало да се отменя заповедта за доброволна приемна грижа, но всичко зависи от съответния отдел.
Отиди в твоя отдел, питай за всичко, което се сетиш и ги накарай да се аргументират, защо искат още посещения, интервюта, документи и отмяна на заповедта.
Дори и да те накарат да минеш цялата процедура, предполагам че няма да чакаш повече от 2-3 месеца, защото вече всичко за теб им е известно.

# 116
  • Мнения: 48
Здравейте на всички!Ние почти приключихме с документите.Всъщност се надявам утре да приключим окончателно.При нас стана много бързо-за 4дни.Кандидатстваме за професионална приемна грижа.Така,че въпреки недостатъците и,все  се намират мераклии Simple Smile.Казаха ни ,че скоро предстои обучение и ще ни включат в него.Много сме благодарни на всички,които са споделили опита си тук  bouquetБеше ни много полезно и все още ни е полезно.

# 117
  • Мнения: 121
Stillness благодаря ти за отговора! Като знам при нас колко са бързи, ако стане за 2-3 месеца ще си е направо рекорд! Искат ми пак всички документи, защото срока им бил изтекъл. Аз така или иначе го гледам това дете, дали с изтекъл или неизтекъл срок на годност. Можело междувременно да съм имала заведено дело от общ характер, да съм лишена от родителски права или да съм болна от СПИН /да пази Господ/. Ако всичко това е реалност нали те трябва да ми отнемат детето, което отглеждам, та дори и моите деца. Просто нищо не разбирам. Ако знаеш къде другаде мога да се консултирам освен в отдела по местоживеене, пиши!

# 118
  • Мнения: 121
mimi mgd моля те пиши как така са станали нещата за 4 дни, като на мен сама единият документ,който ми искат /че срещу мен няма заведено дело от общ характер/ се чака цял месец. А комисията, която удобрява се събира 2-3 пъти в годината. Ако имаш възможност пиши с подробности, как са станали при вас нещата, какви документи са ви изисквали и всичко, което се сещаш.

# 119
  • Мнения: 1 466
И при мен документите станаха много бързо. Свидетелството, че срещу мен няма заведено дело от общ характер ми го издадоха на следващия ден след подаване на молбата и то само защото съм родена в друга област и трябваше да направят справка там, иначе щяха да ми го напишат в момента. Като кажех за какво ми трябва дадения документ, всички веднага се опитваха да направят всичко по най-бързия начин. Само медицинското стана по-бавно, защото трябваше да ходя до областния град да мина психо и туб диспансер, а и се чака около седмица за резултатите от васерман.
За обучение чаках доста, защото нямаше други желаещи освен мен и чакаха да се съберем поне трима. Така и не се събрахме и бях сама на обучението. За комисия също чаках доста, защото тук се смени кмета и новия нямаше съставена такава комисия. Накрая, когато видяха, че няма да отстъпя, от Закрила на детето му поставиха срок 1 седмица за сформиране на комисията.
Документите, които ми искаха са:
Цитат
Заявление съгласно приложение № 1 до дирекция "Социално подпомагане" по настоящия им адрес. Към заявлението се прилагат:
1. копие от документ за самоличност;
2. документ от ЕСГРАОН, че не са поставени под запрещение, не са лишени от родителски права или не са с ограничени родителски права;
3. декларация, че не са налице обстоятелствата по чл. 32, т. 4 - 7 от Закона за закрила на детето;
4. медицинско удостоверение, че не страдат от болестите по чл. 32, т. 8 от Закона за закрила на детето;
5. документ, удостоверяващ, че кандидатите не получават месечни социални помощи по реда на Закона за социалното подпомагане освен в случаите на кандидати за професионално приемно семейство;
6. свидетелство за съдимост;
7. документ, удостоверяващ, че срещу кандидатите за приемно семейство не е образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.

Можеш да се консултираш с обучаващата институция. На мен поне ми направи впечатление, че те са по-запознати от отделите "Закрила на детето".

# 120
  • Мнения: 13 512
mimi mgd моля те пиши как така са станали нещата за 4 дни, като на мен сама единият документ,който ми искат /че срещу мен няма заведено дело от общ характер/ се чака цял месец. А комисията, която удобрява се събира 2-3 пъти в годината. Ако имаш възможност пиши с подробности, как са станали при вас нещата, какви документи са ви изисквали и всичко, което се сещаш.
Моите документи също станаха за 2 дни. За този документ от прокуратурата чаках 2 дни. Есичко останало- за един ден.

# 121
  • Мнения: 28
Здравейте!
Аз имам син, който вече е на 7 години.Осинових го, когато беше на 7 месеца. Сега се интересувам към коя държавна институция трябва да се обърна за да стана приемно семейство.Има ли ограничение за вазраст, това че съм самотен родител и работя?
Моля за съвет!
Поздражи на всички!

# 122
  • Мнения: 13 512
Здравейте!
Аз имам син, който вече е на 7 години.Осинових го, когато беше на 7 месеца. Сега се интересувам към коя държавна институция трябва да се обърна за да стана приемно семейство.Има ли ограничение за вазраст, това че съм самотен родител и работя?
Моля за съвет!
Поздражи на всички!
Към Агенцията за закрила на детето.

# 123
  • Мнения: 120
Здравейте!
Аз имам син, който вече е на 7 години.Осинових го, когато беше на 7 месеца. Сега се интересувам към коя държавна институция трябва да се обърна за да стана приемно семейство.Има ли ограничение за вазраст, това че съм самотен родител и работя?
Моля за съвет!
Поздражи на всички!

Обърнете се към Отдела за закрила на детето по местоживеене. Ще намерите отдела в Дирекция социално подпомагане към Общината. И се въоръжете с търпение.

# 124
  • Мнения: 120
Здравейте!
Аз имам син, който вече е на 7 години.Осинових го, когато беше на 7 месеца. Сега се интересувам към коя държавна институция трябва да се обърна за да стана приемно семейство.Има ли ограничение за вазраст, това че съм самотен родител и работя?
Моля за съвет!
Поздражи на всички!
Към Агенцията за закрила на детето.

Агенцията за закрила на детето няма отношение към набирането на приемни родители. Това е социална услуга и за нея отговаря Агенцията за социално подпомагане, посредством деконцентриораните си поделения - Дирекциите за социално подпомагане и Отделите за закрила на детето, които са към тях.

# 125
  • Мнения: 13 512
Да, извинявам се- Отдел  за закрила на детето имах предвид.

# 126
  • Мнения: 48
Отидохме в Института по приемна грижа в нашия град и на втората среща ни дадоха един подробен списък с необходимите документи,какво ни трябва,за да се извадят и от къде се вадят.Има даже  колко струват всеки документ.Казаха ни да вземаме фактури или касови бележки ,защото след обучението общината възстановявала сумата необходима за изготвянето на документите.Много професионално направено!После тръгнахме по списъка.Свидетелството за съдимост стана за 3 дни,защото и двамата сме родени в други градове,Удостоверенията за липса на образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер(от окръжната и от районната прокуратура) станаха веднага.Медицинското удостоверение,че не страдаме от болести по чл.146 от психо диспансера стана веднага.Медицинско удостоверение,че не страда от СПИН,туберкулоза и сифилис за 2 дни и след като го взехме отидохме до личния лекар за заключение,че не страдаме от болести по чл.61.Веднага с всичките документи отидохме в общината за документа от ЕСГРАОН.Той излезе на следващия ден и тогава целият комплект +Заявлението,Декларацията,че не сме лица по чл.32 и копие от личните карти ги подадохме в Дирекция "Социално подпомагаме".Сега чакаме.
 Silviacv,така станаха при нас нещата и направо не мога да си обясня,защо ви карат да чакате толкова време.

# 127
  • Мнения: 121
Благодаря ти Stillness за информацията, ще попитам и обучаващата институция дано стане нещо. Но все още не ми е ясно, защо ще ми искат всички тези документи, като аз и в момента съм приемен родител. Съществува и агенция за Контрол по правата на детето, която контролира работата на отделите и ако имате проблеми може да се обърнете към нея. Днес мисля да ги посетя и ще ви кажа какво е станало.

# 128
  • Мнения: 121
Здравей в кой град действат така професионално, защото освен в Пловдив аз другаде не съм срещала професионалисти в тази област? Може ли да ми напишеш сумата, която даде за всичките изследвания, защото при нас нищо не възстановяват и ми казаха да си приготвя най-малко 100лв.

# 129
  • Мнения: 121
Здравей Еleonora мисля, че възраст беше до 60г, но не съм напълно сигурна. Това, че си самотна майка няма значение, вече има приемни деца, които са дадени на един родител. Може да работиш. Единственото условие е детето да има собствен кът.

# 130
  • Мнения: 121
Ако някой има информация, моля да ми пише имат ли право да ми дават да гледам други деца на приемана грижа, като аз искам да се грижа само за едно дете, което вече е настанено в нас?

# 131
  • Мнения: 1 466
Елеонора, нямат изискване за горна граница за възрастта на приемния родител. Нямат и изискване да си семеен. Аз кандидатствах сама. Трябва да имаш възможност да осигуриш място на детето в жилището и живота ти. Не се изисква собствена стая за детето, но трябва да има собствен кът. Ако работиш можеш да кандидатстваш само за доброволна приемна грижа, ако искаш да е професионална ще трябва основния ти трудов договор да е с Агенция "Социално подпомагане", следователно на сегашната си работа ще можеш да работиш по граждански договор.
Аз обаче искам да попитам друго. Пишеш, че сина ти е с хиперактивност и го гледаш сама. Смяташ ли, че ще можеш да се справиш с още едно дете? Ако е по-голямо е голяма вероятността и то да е хиперактивно. Дори и да не е, със сигурност ще има доста дефицити. Помисли добре, преди да си подадеш документите и ако можеш отиди в дом да видиш по-големи изоставени деца и тогава прецени дали ще можеш да се справиш.

Силвия, ако в заявлението ти пише, че желаеш да се грижиш за едно дете, никой не може да те задължи да гледаш две. Възможно е обаче при смяната на вида грижа да поискат да интегрират детето в семейството му или да предприемат други мерки на закрила спрямо него, а на теб да ти предпожат друго дете, като за професионална грижа с предимство са децата от 0 до 3 годишна възраст и децата с психически и физически увреждания. Все пак можеш да избираш възрастта и здравословното състояние на детето, но не можеш да избираш точно определено дете.
Мисля, че щом детето вече е настанено при вас и до сега наблюдението не е показало нещо нередно, едва ли ще се стигне до неговото извеждане и настаняване на друго при вас.
Успех!

Последна редакция: пн, 12 май 2008, 13:02 от Stillness

# 132
  • Мнения: 6 243
mimi mgd моля те пиши как така са станали нещата за 4 дни, като на мен сама единият документ,който ми искат /че срещу мен няма заведено дело от общ характер/ се чака цял месец. А комисията, която удобрява се събира 2-3 пъти в годината. Ако имаш възможност пиши с подробности, как са станали при вас нещата, какви документи са ви изисквали и всичко, което се сещаш.
Tozi документ се "вади" точно за 15 минути от съответната прокуратура. Таксата е 2 лв., с молба, която можеш да напишеш саморъчно.

# 133
  • Мнения: 48
Силвия,аз съм от Ст.Загора и там кандидатствахме.След обучението пише,че ни възстановяват сумата от 50лв и по според цените,които са ни дали в списъка на документи излиза толкова,но реално мисля,че става около 60лв. на човек,защото ми направи впечатление,че медицинското за СПИН,сифилис и туберкулоза вече е по-скъпо. И на нас ни казаха,че никой не може да те задължи да приемеш  повече от 1 дете ако ти самата не пожелаеш.

# 134
  • Мнения: 48
Обясниха ли ти защо е необходимо отново да правиш документите?

Последна редакция: вт, 13 май 2008, 00:31 от mimi_mgd

# 135
  • Мнения: 6 243
Силвия,аз съм от Ст.Загора и там кандидатствахме.
Е, това обяснява как са станали документите ви за липса на образувано наказателно производство веднага. Явно в някои градове, където канцелариите на прокуратурите са организирани по друг начин, са нужни два дни. Но справката се  прави в компютрите, така че не мога да се обясня защо са ви казали месец.

# 136
  • Мнения: 1 843
Sladka hapka, този документ, мисля е един и същ за приемни родители, както и за осиновители. Обаче и в София не става за 15 минути, а щеше да е добре. Освен това, правим и една такава разходка: Прокуратурата - внасяне на молба, след два дни прокуратурата - взимане на документ; следва СГС и внасяне на документ; получаване до няколко дни в приемно време...

За протокола, ако има желаещи за приемни родители от София. Wink

# 137
  • Мнения: 120
Силвия,аз съм от Ст.Загора и там кандидатствахме.
Е, това обяснява как са станали документите ви за липса на образувано наказателно производство веднага. Явно в някои градове, където канцелариите на прокуратурите са организирани по друг начин, са нужни два дни. Но справката се  прави в компютрите, така че не мога да се обясня защо са ви казали месец.



В Стара Загора има чудесен екип по Приемна грижа. Съвместно с Отдела по закрила на детето рботят неправителствени организации, с подкрепата на УНИЦЕФ.  Имат невероятни резултати. Основната цел да направят процеса лесен и разбираем за всички, за да съберат по-бързо децата със семействата.

# 138
  • Мнения: 13 512
И във Варна срока е 2 дни за този документ от Прокуратурата

# 139
  • Мнения: 1 466
Монда, къде се провеждат срещите на приемните родители? От обучаващата институция ми казаха, че има клуб на приемния родител и е добре да го посещавам, но не знам нито адрес, нито дати и часове. Ще съм ти благодарна, ако ми ги кажеш и може би ще се запознаем на живо при следващата среща.

# 140
  • Мнения: 121
Здравей Мими и аз не знам защо ми искат всички документи отново, като и в момента съм приемен родител, аргумента им е, че срока на документите е бил изтекъл. То по тази логика ще трябва да подавам документи на всеки 6месеца, а досега за 2 години не са ми искали подновяване на документите. Вече не знам какво да правя само ме прехвърлят от една институция на друга, а резултата е нула. Пиши.

# 141
  • Мнения: 13 512
Монда, къде се провеждат срещите на приемните родители? От обучаващата институция ми казаха, че има клуб на приемния родител и е добре да го посещавам, но не знам нито адрес, нито дати и часове. Ще съм ти благодарна, ако ми ги кажеш и може би ще се запознаем на живо при следващата среща.
Знам,че има такъв кллуб в Чайка, но аз не съм ходила. Днес имам работа до соц. център и ще попитам къде точно се намира този клуб.

# 142
  • Мнения: 48
Силвия,съжалявам,че минаваш през такива недомислени работи.За жалост у нас много често се случват.Иска ми се на всякъде да има такива екипи като в Ст.Загора,които да помагат,а не да пречат.Макар,че сестрата на мъжа ми и нейния съпруг изобщо не са доволни от екипа,с който работят.Те също кандидатстват тук в СЗ.Казаха,че при срещата са се чувства ли така,като че искат да ги откажат на всяка цена.Бях чела и друго подобно изказване тук във форума и си мисля,че това може да е някакъв вид тактика,с която проверяват характера ти и до колко си решен да продължиш,но знам ли?!Според мен не е много удачно да се опитваш да дразниш хората,с които се налага да изградиш доверие,за да върви добре работата.Освен това нашите роднини бяха раздразнени ,че им задавали един въпрос по няколко пъти и то точно след като са отговорили на същия .Натрапливо са се опитали да повлияят на предпочитанията им свързани с детето.При нас изобщо не беше така-нашия екип също коментира с нас очакванията ни и предпочитанията ни за детенцето,но в никакъв случай не сме се чувства ли притискани да променяме мненията си.Освен това след като са поиска ли документи за подготвяне са им казали още да си помислят,даже след като батко им е казал,че няма какво да мислят повече,защото са мислили и са убедени в решението си,а искаха да използват,че батко е в отпуск,за да ги направят.И това им каза ли,но хората решили,че трябва още да мислят и че те ще им се обадят.Така,че даже и там ,където е добре все се намират проблеми.Извинявайте,че стана толкова дълго.

# 143
  • Мнения: 1 466
Аз вече започнах да се изнервям. Първо майката не беше съгласна. Запозна се с мен и се съгласи. Сега пък чакаме писмо от бащата. Ако и той се съгласи ще започне опознаването, което ще е само вторник и четвъртък и ще продължи в най-краткия случай един месец. След три месеца става година откакто започна всичко. Дори някои осиновители чакат по-малко. Ако бащата не е съгласен, майката няма да подпише и ще започнат да ми търсят ново дете. Не ми се мисли при този вариант още колко ли ще чакам.
Не мога да разбера - като са им взели децата, никой не ги е попитал дали са съгласни, дори не са ги уведомили предварително, сега защо трябва да искат тяхното съгласие?

# 144
  • Мнения: 121
Стилнес аз ви споделих, че процедурата е много тромава и изнервяща, но вие сякаш не ми повярвахте. Въпреки това не губи кураж и знай, че крайния резултат ще бъде положителен за теб. Детето, което е най-добро за вас е някъде там и ви чака. И аз се бях отчаяла, че нещо ще стане и ще си вземем дете на приемна грижа, а то стана най-доброто за нас. Детето няма баща, а майката я лишиха от родителски права. Не правим никакви срещи на детето с биологичната му майка, защото тя никога не се е обадила. Това е по добре както за нас, така и за самото дете. Затова не се притеснявай, а гледай напред и успех!

# 145
  • Мнения: 1 466
Не, наистина не съм като цяло против процедурата. Смятам, че проучването, обучението и оценката са необходими. Просто не разбирам защо искат съгласие от биологичен родител, след като това е мярка за закрила на детето.

# 146
  • Мнения: 1 466
Тъкмо се съгласиха и двамата и социалната ми работничка излезе в отпуска.  #Cussing out

# 147
  • Мнения: 121
Съжалявам много Stillness за обстоятелствата, които все спират развитието на твоите неща, но вярвай, че в крайна сметка ти ще си победителя и ще успееш да завършиш доброто дело, което си започнала. Успех!

# 148
  • Мнения: 13 512
Тъкмо се съгласиха и двамата и социалната ми работничка излезе в отпуска.  #Cussing out
a тя докато се върне, може ли да се откажат?

# 149
  • Мнения: 1 466
Ако подпише, няма да може вече да се откаже, но тя още не е подписала.

# 150
  • Мнения: 13 512
Ако подпише, няма да може вече да се откаже, но тя още не е подписала.
стискам палци да не се разкандардиса.

# 151
  • Мнения: 1 466
Днес трябва да дойде биологичната майка и най-накрая да подпише. На десетия месец от подаването на документите, най-накрая му се вижда края.
Кажете ми какво следва от тук нататък, защото дори социалните не знаят. Казаха ми само, че като подпише стартира процедурата. На въпроса ми "Коя процедура" отговориха "Ами цялата". Аз искам единствено да знам кога ще го видя и кога ще си го взема в къщи, но точно това не ми казват. Тъй като съм първия случай в града, в който ще има настанено дете и те не са съвсем наясно.

# 152
  • Мнения: 1 466
Майката подписа. Вече официално съм приемна майка на Александър. Казаха, че в понеделник ще пуснат заповед за работа с детето, но още не знаят кога ще го видя. Най-вероятно в понеделник ще се разбере.
Срещите ще са вторник и петък от 9:30 до 12:00. Предполагат, че понеже е малък, опознавателния период ще е кратък.

# 153
  • Мнения: 48
Stillness,честито!Вече не остана много време докато станеш мама и в действителност,а не само на хартия  bouquet
И аз да ви се похваля- вече минахме обучението. newsm44.Вчера ни беше последния ден.Хареса ни и даже днес ни липсваше(много ученолюбиви сме били.Направо да не повярваш Grinning!)

# 154
  • Мнения: 121
 Stillness честито и от мен!

# 155
  • Мнения: 1 466
Така... В сряда ми беше първата среща с мъника. Аз изобщо не знаех какво да очаквам. Майката ми беше показала няколко снимки, но на телефона си и нямах реална представа за детето. Доведоха го в приемната и той залепна за играчките. Предишната вечер не беше спал заради зъбчета и беше доста сънлив. Поигра с играките и едната от социалните работнички му даде телефона си. Като се опита да си го вземе, той ревна. Излязохме на двора, гушнах го и той започна да се унася. През цялото време не пусна телефона. Люляхме се на люлката навън, като го държах в себе си и като поисках да го пусна започваше да мрънка. Дадох му банан. Явно виждаше подобно нещо за първи път, защото много трудно успяхме да го убедим, че това се яде. Като го опита и реши, че му харесва, се опита да го суче...
Днес не погледна банана. Занесох му детско телефонче с мелодийки и много се притеснявах, че като започне да пее, ще се изплаши. Като чу звука обаче, първо го изгледа любопитно, после започна да натиска копче по копче и подлуди всички, които бяха на двора. Днес е настинал (цялата групичка е с температура), за това стояхме малко на двора, а и аз останах с впечатление, че не харесва двора. Стояхме във фоайето, аз му говорех, той ми бърбореше, люлееше се на люлката или го гушвах и се разхождахме. За разлика от първия път, ми се усмихна няколко пъти. Погледахме се около час и реших, че трябва да се прибира, защото все пак е болен. Посъветваха ме да остана още малко с него, за да свиква. Оставих го в приемната за да отида до тоалетната и като се върнах, той си играеше с дистанционното на климатика. Излязохме на вън, като оставихме дистанционното и той започна да се тръшка. Десетина минути се опитвах да го успокоя, но безуспешно и като го върнах в приемната при дистанционното ми показа цялото си презрение, като целенасочено ми махаше ръката, когато поисках да му дам някоя играчка и така приключи тази среща.
Сега съм доста объркана. Първия път много му се зарадвах и бях много въодушевена, сега вече не съм. Притеснявам се, че няма да ме приеме или че от ръководството на дома ще преценят, че не се справям... Знам, че за в бъдеще ще се справя, но сега не съм въодушевена нещо. Наистина се притеснявам, че няма да ме приеме...

# 156
Stillness, това е типична реакция за дете, отглеждано в институция. Те са прилепчиви и в началото наистина си мислиш, че са се привързали, но това не е така. При тези деца привързаността се гради много трудно и с много търпение. Ти си направила няколко неща, които са изключително важни - прегръдките, игрите. Ако сега се откажеш, ще подкрепиш опита на това дете, че то не може да задържи значимия човек и че грижите са непостоянни и преходни. Прояви малко търпение. Поработи за себе си, за да си способна да дадеш на детето това, от което то има нужда - едно добро семейство. Проучи във вашия град има ли специалисти, които се занимават с подкрепа на семейства и деца в риск - те могат да ти бъдат от полза. На професионален език това се нарича супервизия и вие като професионални приемни родители може да се възползвате, за да съхраните себе си. Състоянието, в което се намираш в момента, тази обърканост и несигурност са един етап, през който преминават почти всички добри специалисти, ангажирани с това да помогнат на някого. Това, че контактуваш с други професионалисти в областта също може да ти даде добра и стабилна основа. Продължавай да обменяш опит с другите приемни родители. Те също могат да ти дадат много.
Не се предавай!!!
Поздравявам те за постиженията до момента!!!

# 157
  • Мнения: 1 466
О, не, в никакъв случай няма да се предам. Той вече превзе сърцето ми. Simple Smile Просто всичко ще стане по-бавно. Социалните прогнозираха, че след 4 срещи ще мога да го взема пробно, но според мен ще ни трябва повече време. Лошото е, че посещенията ми ще са в сряда и четвъртък. След това до следващата сряда ще има цяла седмица да ме забрави.

# 158
  • Мнения: 121
Здравей 
Не се притеснявай, че нещата ще станат по-бавно, важното е че станат.
Децата от домове се привързват много трудно, макар, че ти се струва, че още щом са те видели са свикнали с теб. След нашите срещи се разделяхме с рев и си мислех, че всичко ще е нормално, но вече 2 години градим доверие у нея спрямо нас и още не сме успели напълно.
Желая ти голям успех!

# 159
  • Мнения: 690
Stillness, съмнявам се че до следващата седмица ще те забрави. Ще помни много добре.Само че те си изработват нещо като защитно враждебно държание - на социалните това им е много ясно. Някои деца нарочно се държат така, защото търсят доказателство за твоята привързаност. Някои се прилепят веднага и всичко тръгва по вода веднага.
Изхождайки от нашите срещи с малката (много пъти съм го разказвала май) - първият път седеше като стреляно зверче, с вдигнати ръце като наказана. Очите и бяха пълни със сълзи, и търсеше с поглед човек от персонала. На втората среща - след седмица - като я доведоха, плахо ни се усмихваше. След още една седмица - на третата среща - като си тръгнахме се разплака.
Тъй като и твоя мъник е на същата възраст, като Маги, мисля, без да съм специалист, че нещата много бързо ще се синхронизират. Вярно, че от дете до дете има разлика, но всички деца усещат обичта и я приемат. Успокой се и действай със сърцето си. Стискам палци.

# 160
  • sofia
  • Мнения: 7 477
дано да е полезна информацията Peace
преди няколко дни бях на една Кръгла маса с няколко министри,ресорни по въпросите на децата и тн.

заплатите за професионалната приемна грижа се вдигат двойно Peace
и това е от идната година Peace

# 161
  • Мнения: 1 466
Благодаря на всички ви за подкрепата! Ще се справя. Сега вече си мисля, че е нормално да съм с объркани чувства Simple Smile

Колкото до заплатите, те сега са 130% от минималната за едно дете. Общо взето тази сума едва ли стига дори за самото дете. Ако се вдигнат, мисля че ще има по-голям интерес към приемната грижа. Сега много майки искат да помогнат, но ги спира финансовата част, защото не са сигурни дали ще успеят да осигурят нужното за детето. С вдигането на заплатите, този проблем ще изчезне. От друга страна пък се притеснявам, че тогава е възможно да има желаещи само заради парите...

# 162
  • Мнения: 13 512
От друга страна пък се притеснявам, че тогава е възможно да има желаещи само заради парите...
aми затова са соц. работници- те да преценяват. Едно семейство с добри доходи е очевидно, че няма да го прави заради парите. От друга страна- нали са професионални- значи на заплата и със сигурност ще го правят и заради парите. И да ти кажа честно... май няма да са по-зле децата, отколкото са били в домовете.

# 163
  • космополитно
  • Мнения: 941
От друга страна пък се притеснявам, че тогава е възможно да има желаещи само заради парите...
aми затова са соц. работници- те да преценяват. Едно семейство с добри доходи е очевидно, че няма да го прави заради парите... И да ти кажа честно... май няма да са по-зле децата, отколкото са били в домовете.

Монда, не забравяй,че всеки гледа от своята камбанария! Ако мотивът за приемна грижа са отпусканите пари (което е възможно с оглед икономическото състояние на болшинството хора), то идеята страшно ще се изопъчи и децата могат да влязат в ролята на експлоатирани жертви! Cry

# 164
  • Мнения: 1 466
Монда, едно е да го правят в името на децата и да вземат за отглеждане и възпитание заплата, съвсем друго е да се опитват да изкарват пари на гърба на децата. Както каза Venecias, важно е какъв е мотива. Вярно е, че оценяването и обучението са точно за това, да не допускат грешки, но опита показва, че не на всякъде социалните си вършат съвестно работата. Дали ще разберат ако някой вземе 9-10 годишно дете за домашен помощник и източник на доход?
Може би ако вдигнат заплатите, социалните все пак ще започнат да си гледат по-съвестно работата. Дано да няма злоупотреби!

# 165
  • Мнения: 6 243
Имайки предвид изключително ниския брой на приемните семейства в страната, а в частност, на професионалните приемни родители, очевидно никой не се е захванал да печели както от парите за издръжка, така и от труда на децата.

Институтът на приемната грижа е обвързан с толкова много механизми за контрол върху приемните родители, че на мен не ми се вижда възможно, ако "социалните" си гледат работата, някой да успее да експлоатира тия деца.

На практика държавата е допуснала напълно безконтролно голям брой семейства, предимно от малцинствата, да правят именно това с биологичните си деца, и не само че няма действаща система за противодействие, но няма и воля и интерес в обществото това да се случи. За мен това е много по-реален проблем.

# 166
  • Мнения: 1 466
sladka hapka, сега не, но ние говорим ако вдигнат заплатите двойно. Както казах, сегашната заплата не стига и за самото дете.
Като гледам в тоя форум от време на време изниква по някой случай в който родителите са осиновили и са малтретирали детети или пък последния, в който са го осиновили, за да живее в пълна мизерия с баща алкохолик. Тези случаи са показателни, че не винаги социалните си гледат съвестно работата. Проучването на осиновителите е абсолютно същото като това на приемните родители.
Да, има много жени предимно от ромски произход, които раждат деца само заради майчинските. Тук на една и отнеха 6 деца и миналата седмица роди седмо. Познавам и една, която се опита да роди в Гърция, за да го продаде и наистина роди там, но не можа да направи сделката и я върнаха с детето в България. Да, този проблем е реален, но трябва ли да чакаме и експлоатацията на приемни деца да стане реален проблем, за да изразим притесненията си?

# 167
  • Мнения: 6 243
Не, когато това стане реален проблем, вече ще е късно.
Но моето убеждение е, че не размера на заплащането ще е начина да се държат настрана от приемната грижа хората, които биха експлоатирали децата, а прецизният им подбор.

При сега съществуващото положение хем няма приемни родители, хем малкото не получават нужните средства, които да ги подпомогнат в ангажимента им. Вярно е, че за голямата част от същестуващите приемни родители, не парите са мотивация. Но за немалко семейства тези суми ще са от голяма помощ. Така че аз приветствувам идеята за повишаване на възнаграждението.

Всъщност, убедена съм, че говорим за едно и също нещо. Напълно разбирам идеята ти, и съм уверена, че ти също схващаш това, което пиша  Grinning

(да не забравяме, че както осиновяването, така и приемната грижа, са ангажимент не само на "социалните", но и на съда, който в крайна сметка постановява решенията за това. Ако съдът също си беше свършил работата, нямаше да се стигне до мизерията при баша - алкохолик).

# 168
  • Мнения: 128
Радвам се,че и в тази тема се заформи разговор-крайно време беше Simple Smile.Сега по темата-ние сме едно от малкото приемни семейства в България и единственото в нашия регион.Не ви го казвам като похвала,просто искам да споделя с вас мнението на моите познати.В началото бяха шокирани от решението ни (въпреки,че взимахме това дете 3 години!) Някои ни упрекваха,други ни подържаха,трети ни се възхищаваха.................Но никой не ни попита колко ни плащат за издръжка на детето.Така,че не мисля че увеличението на парите ще даде повод за наплив за приемни семейства и социалните ще си свършат работата.При нас контрола е много голям.Въпреки,че ни познават от години всеки месец нося отчети за похарчените пари и давам информация за детето.Срещат се с нея и лично разговарят.Така,че ако навсякъде работят по този начин няма да има отклонения.За съжаление мисля,че българинът не е готов за тази реформа.Дано греша!

# 169
  • Мнения: 1 466
Готов е, готов е. Ние сме живото доказателство Simple Smile Според мен минус е, че няма достатъчно гласност. Има много хора, които дори не подозират, че в България съществува подобна възможност. Дано да "повлечем крак" и покрай нас желаещите да се увеличават.  Simple Smile

# 170
  • Мнения: 13 512
И аз мисля, че няма досгтатъчно гласност. Около мен хората за първи път уха от мен за приемната грижа. Мисля и че повечето пари могат да бъдат фактор и повече хора , особено в малките градове да се съгласят да отглеждат деца по този начин. КАзвам в малките градове, защото там животът е по-спокоен, евтин,няма проблем с детските градини и училищата.

# 171
  • Мнения: 1 466
Прави бяхте. Simple Smile
Днес срещата мина чудесно. Още като ме видя много ми се зарадва и следващите два часа си игра с мен, бърбори ми, смя ми се с глас и само два пъти се опита да се тръшка. Първия път защото искаше да го гушна и явно не знае по какъв начин да го покаже, а втория - като си тръгвах. Явно предишните пъти наистина е било от зъбките и температурата. Дано и утре да мине толкова добре. Социалните казаха, че ако върви така ще съкратят опознавателния период. Simple Smile

# 172
  • космополитно
  • Мнения: 941
Прави бяхте. Simple Smile
Днес срещата мина чудесно... Социалните казаха, че ако върви така ще съкратят опознавателния период. Simple Smile
Толкова ме радват такива благи вести!  bouquet

# 173
  • Мнения: 48
Здравейте момичета,исках да ви кажа,че ние направихме още една стъпка-минахме интервютата и сега вече чакаме доклада.
Stillness,много се радвам,че малкия почва да се отпуска.Чакаме още хубави новини Simple Smile.

# 174
  • Мнения: 1 466
Ами след последната среща решихме в края на следващата седмица да го взема пробно. Той вече определено ме познава и се радва като ме види, и се натъжава като се разделяме. В къщи вече цари трескава подготовка. Сигурно съм разместила мебелите в стаята поне 5 пъти в опитите си да я направя възможно най-уютна и удобна. Simple Smile

mimi_mgd, значи малко ви остава. Като прочетете доклада, ако има нещо с което не сте съгласни го кажете, за да го променят. Остава ви да минете през комисията и да ви впишат в регистъра. След това ще ви се обадят и ще ви кажат: "Има едно дете. Момче/момиче, на .... години. Искате ли го?"
Преди да кажете "да", питайте за подробности, които лично вас ви интересуват и биха могли да ви притесняват, но все пак ще е такова дете, каквото сте посочили в заявлението. Щом сте професионално приемно семейство, имате право само на един отказ на дете, при втория ви заличават от регистъра.
Дано при вас нещата се развият бързо! Аз от обаждането за Александър до първата ми среща с него чаках месец и половина, защото майката трябваше да подпише, тя пък искаше да чуе и мнението на бащата и така се протакаха нещата.
Чакаме да се похвалите скоро. Успех!   bouquet

# 175
  • Мнения: 13 512
Много хубави  новини, Стилнес.  Знам ги добре тези вълнения- сякаш вчера бяха, а ето че  се изтърколи половин година.

# 176
  • Мнения: 48
Сигурно няма да е скоро,защото ни казаха,че доклада ще е готов около септември,но важно е,че нещата се предвижват.Все пак сме отпускарски сезон.А междувременно ще се радваме на вашите вълнения Simple Smile.

# 177
  • Мнения: 51
Доста време никой не пише в тази тема.Днес разбрах,че на 30,31 октомври във Варна се организира втора конференция на приемните родители .Ще присъстват семейства от цяла България.Разходите се поемат от фондацията организатор.

# 178
  • Мнения: 13 512
Не съм чула подобно нещо, ще следя темата

# 179
  • Мнения: 121
Когато имате повече информация за тази среща във Варна, пише те, че ще е много хубаво да се срещнем!

# 180
  • Мнения: 120
Доста време никой не пише в тази тема.Днес разбрах,че на 30,31 октомври във Варна се организира втора конференция на приемните родители .Ще присъстват семейства от цяла България.Разходите се поемат от фондацията организатор.

Коя е фондацията организатор?

# 181
  • Мнения: 13 512
Osven Lioness ima li drugi, koito shte idvat vyv Varna?

# 182
  • Мнения: 1 466
Втората национална среща на приемните семейства се организира от Демократичен съюз на жените "Зорница" и Община Варна.
Разбрах, че за децата ще има организирани забавления и куклен театър.
На първата среща е имало нещо като обучение за приемни родители, беседи и предложения за промяна в законите и наредбите. Предполагам, че и на тази ще е така. Доколкото знам, ще има ангажирани хора, които да гледат децата по време на срещата.
Ще се радвам да ви видя там. Simple Smile

# 183
Там ще съм и ще се радвам да се запознаем Simple Smile

# 184
  • Мнения: 13 512
Срещата във  Варна беше много ползотворна. видяхме се с лъвица,  видяхме и Стилнес / тя обаче не ни видя, само ние я разпознахме/.

# 185
  • Мнения: 3 634
Гледах репортажа от срещата по ТВ, развълнувах се много!  Blush

Последна редакция: нд, 02 ное 2008, 00:14 от Михалко

# 186
  • Мнения: 1 466
Срещата във  Варна беше много ползотворна. видяхме се с лъвица,  видяхме и Стилнес / тя обаче не ни видя, само ние я разпознахме/.

А защо не се обадихте? Аз как да ви позная, като не съм ви виждала? Simple Smile Я пратете по една снимка, че следващия път да знам за кого да се оглеждам.

Срещата наистина беше ползотворна, но беше доста кратка.  На мен поне ми се струва, че доста мнения останаха недоизказани, заради липсата на време. Но пък и много неща се казаха. Сега остава да очакваме резултатите. Simple Smile


# 187
  • Мнения: 35
Аз не сам гледала репортажа,вчера имахме сбирка и една от приемните майки дето ходи уж разправя за срещата,ама да си призная нищо не разбрах,някой може ли да ми каже повечко

# 188
  • Мнения: 3 634
Момичета, кой е медицински настойник на детето когато е в приемно семейство? Кой дава съгласие, ако трябва да му се извърши рутинна операция?

# 189
  • Мнения: 13 512
Момичета, кой е медицински настойник на детето когато е в приемно семейство? Кой дава съгласие, ако трябва да му се извърши рутинна операция?
биологическите родители. За целта е добре да са подписали декларация за информирано съгласие за лечение.

# 190
А не е ли достатъчно,ако приемния родител е настойник,в случай че правата на БМ са отнети?Какво означава медицински настойник?!Или си настойник или не си.

# 191
  • Мнения: 13 512
А не е ли достатъчно,ако приемния родител е настойник,в случай че правата на БМ са отнети?Какво означава медицински настойник?!Или си настойник или не си.
ако праватта на БР са птнети, тогава настойник е приемния родител и той  носи правата.

# 192
  • Мнения: 1 466
Не. Приемните родители не са носители на родителски права.

Ако биологичните родители са починали или родителските им права са били отнети, мисля, че носител на родителски права е директорът на дома, в който детето е било настанено.

# 193
  • Мнения: 13 512
имах предвид правата за вземане на решение за лечение, ако родителят е настойник.
Случаят с Pippo   е такъв. Починала майка, баща неизвестен. След дело стана настойник на детето.

# 194
  • Мнения: 1 466
Интересно как са разрешили... В момента Закона за закрила на детето не позволява приемните родители да са носители на права и задължения. Точно това се опитваме да променим в новия закон, защото дори и да има родители, често се оказва, че е доста трудно да се издирят за да им се иска съгласие дори за едно вадене на сливиците. Но докато сливиците могат да почакат, има опреации в които трябва да се действа бързо - спукан апандисит например.

# 195
  • Мнения: 6 243
За спешните операции не се иска никакво съгласие. Няма значение дали става дума за дете, настанено в приемно семейство, за възрастен и т.н. Ако е налице животозастрашаващо състояние - оперират.

Аз продължавам да се чудя какво се прави, ако майката или бащата са известни, но са дезинтересирани и не желаят да дадат съгласие в декларация - било то за задгранични пътувания или др. такива. В такива случаи интересите на детето как се защитават? Да речем, реши цялото семейство да почива в Турция - в наше време си е съвсем нормално такова нещо. . .

# 196
  • sofia
  • Мнения: 7 477
мился,4е тук е мястото на тази информация Hug

http://www.detebg.org/?cat=9&news=301

# 197
  • Мнения: 121
Щом си настойник на детето, можеш да вземаш такива решения. Аз също съм настойник на приемното дете, което отглеждам.

# 198
  • Мнения: 82
Здравейте, търсих инфо за приемната грижа и попаднах на следния доклад от 2006-та: http://www.sapibg.org/uploads/13_Jun_2006_14-49-03_FosterCare_Doklad_revised2.pdf

В него има доста статистика, както и полезна информация. Мисля, че ще ви е интересно да го прочетете.

# 199
  • Мнения: 356
Мога ли да попитам нещо във връзка с документите:
1. Какво трябва да пише на медицинския ми документ от личния лекар който се изисква?
2. Какъв документ ми трябва от туб диспансера, само за туберколоза ли? - манту ли се бие?
3. За колко време стават готови тези документи и този от психодиспансера?

# 200
  • Мнения: 6 243
mariaemanouilova, когато ние кандидатствахме, ни дадоха едни доста подробни списъци с исканите документи и карахме по тях, много  - много не съм се замисляла, а и вече мина време и взех да забравям  Embarassed

Първо минахме през тубдиспансера, през кожно-венерологичния и през психодиспансера, като и на трите места ни издадоха удостоверения, че не се водим на диспандерен учет. За услугата платихме някаква такса, а след това бележките представихме в отдела по приемна грижа и ни възстановиха разходите. Имаше условие на документите да е посочено, че се издават за този отдел с данните на МОЛ и т.н. Но това е въпрос на решение в съответната община, предполагам.

След това, с тия удостоверения, отидохме при личния лекар, който ни издаде друго, в което писа, че никой от нас "не страдат от болестите по чл. 32, т. 8 от Закона за закрила на детето" - такова поне е изискването в Наредбата. За джипито ни това беше първи по рода си документ, но го издаде без проблеми.

Всички документи ги издаваха веднага. Не си спомняма да са ни правили изследвания, ама нека и другите да кажат.

# 201
  • София
  • Мнения: 787
mariaemanouilova, най-добре е да попиташ за подробности в конкретния отдел закрила на детето. Очевидно има леко разминаване в изискванията.
На нас, например изрично ни поискаха изследвания от психодиспансера и тубдиспансера, а не просто бележки че не се водим на отчет. Психиатричното изследване, включваше интервю, в края на което, лекар описа подробно психологическия ни статус Simple Smile ...

# 202
  • Мнения: 356
Здравейте пак,
Аз днес ходих до личната, тя не знае какво трябва да пише в бележката освен аз да й дам някакъв пример съгласно чл. 38, а именно:болни и заразоносители от холера, чума, вариола, жълта треска, вирусни хеморагични трески, дифтерия, коремен тиф, полиомиелит, бруцелоза, антракс, малария, тежък остър респираторен синдром и туберкулоза с бацилоотделяне и СПИН и васерман. Вие правихте ли си такива изследвания?
Някой знае ли дали ще ми покрият изследванията от приемна грижа в София, не че ще е толквоа голям проблем да си ги покрия - като разходи гледам че излизат към 150 лв.

# 203
# 204
  • Мнения: 1
Zdraveite mami iskam da vi pitam decata sa mi nastaneni v priemno semeistvo no as v momenta se namiram  v Germaniq kam  kogo trqbva da se obarna za da moga da si gi varna tuk molq vi pomognete mi

Общи условия

Активация на акаунт