Плашите ли децата с меца, вълчо и т.н.?

  • 9 160
  • 215
  •   1
Отговори
# 75
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не, не ги плаша и пак намирам начин да ги спра да правят нещо нередно, става с истинска заплаха, че ако продължава например да не ме държи за ръка, ще падне и ще плаче или ще я бутне някой или нещо. По-добре заплаха с реалността, отколкото с нещо нереално, за което като разберат, че не съществува и повече не вярват на предупреждения.
А най се дразня, когато чуя някой да заплашва детето си с лекари и спринцовки или с полицая.

# 76
Ние също се плашим и то от навършване на годинка. Започнахме с Баба Яга, която имаше огромен ефект, но съм използвала ''Баба Ябата'' само за много крайни случай на палавост или инатливост, тръшливост на пода и безпричинна ревливост. Майка ми обаче не се съобразяваше и детето се наплаши ужасно, като беше с баба си постоянно му се втълпяваше за баба Яга. В един момент не можех да изляза наглава с бабата, нито с детето което с видима уплаха повтаряше (а не можеше оше да говори) Баба Яба, баба Яба. Тогава обясних че баба Яга взема само бебета а Мими не е Бебе а е кака. За седмица го осъзна и престана да пита, сега вече баба Яга не е интересна и актуална. Оттогава, много рядко я плашим с чичото когато проявава невъобразимия си инат и реве без сълзи или пък не яде, за Вълчо и Меца четем книжки и макар Че сме се опитвали да и обясним колко са лоши не ни слуша. От един момент нататък според мен плашилата престават да деистват. Нас също са ни плашили и даже питахме къде е тази баба Яга даите да я видим. Не намирам нищо лошо стига да не се прекалява. Ще пораснат и сами ще осъзнаят че такива плашила няма. От друга страна пък донякъде ще бъдат подготвени за една реалност която е много по жестока понякога. Необходимо е да развият някакъв инстинкт (усет)  към отрицателните герои и да разберат че чрез промяната на своето поведение, понякога могат да променят нещата . В самите приказки има много отрицателни герои, но за момента приказките са теория, а реалността е практиката.

# 77
Да допълня и още нещо. Аз определено си мисля че в тази крехка възраст не бива да се размиват понятията, доброто е добро, лошото е лошо. Има отрицателни и полжителни герои, има време да порасне и разбере че живота е шарен и няма само добро или лошо и че в един герой доброто и лошото се редуват. Дотогава предпочитам да има сигурна ценностна система и да знае че Вълкът е лош защото е изял и Черв. шапка и седемте козлета и трите прасета,  а не че е много доброто животно. Пък и старите хора казват, Вълкът козината си мени нрава си не. Но като родител се притеснявам че все повече се възпитават дечица които нямаики ''построени'' първите основни ''тухлички'' на доброто и лошото, объркани от малки за това кое е правилно и общоприето в обществото много лесно губят почва под краката си и приемаики лошото и кича за моденост и начин на живот влияят много лошо на останалите. Последният пример ми е от Мюзик Айдъл където деца на 14, 15 години така се ''изявиха'' че определено ме ''впечатлиха'' и с LOOK  и с ''музикалност'' Но да не се отклонявам повече.

# 78
  • Мнения: 3 500
По-добре заплаха с реалността, отколкото с нещо нереално, за което като разберат, че не съществува и повече не вярват на предупреждения.
Меци и диджеи съществуват. Laughing

# 79
  • Мнения: 27 524
Не, никога. И не смятам за започвам. Не го намирам за добра идея.  Stop

Меци и диджеи съществуват. Laughing

Имам познати ди джеи, не са толкова страшни  Joy Да нямате предвид джедаи?  Thinking

# 80
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
не не я плаша с никакви меци и торбалановци, но например за неща които може да са опасни за нея съм и обяснила малко по-сериозно но без да я наплашвам например да не ходи по улицата и сега преди да излеза се оглежда казва "няма кола" и пресича, а ако понякога се залиса и идва кола бързо бързо тича при мен .... смятам че е излишно да се нагнетяват допълнителни страхове,децата и без това си има своите които са им достатъчни

# 81
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По-добре заплаха с реалността, отколкото с нещо нереално, за което като разберат, че не съществува и повече не вярват на предупреждения.
Меци и диджеи съществуват. Laughing
OK, но те не са у дома или на улицата, където са отправени заплахите.
Този вид заплахи с измислени страшила са като шамарите, т.е. от безсилие са. В момента е лесно и имат някакъв ефект, но трябва да се мисли и за последствията.

# 82
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Не, не го плаша и не намирам за редно да го правя. Даже наскоро ми се наложи да му обяснявам на дълго и на широко къде живеят мечките, какво има в мазето и тн защото в детската явно са ги плашили с неща от този сорт. Да не говорим за колко опасно смятам плашенето на децата с лекари, полицаи и тн, ами ако се загуби и е наплашено с полиция към кого ще се обърне, и ако не дай си боже му се наложи да отиде в болница след такива сплашвания само си представям какъв ужас ще изживее при среща с лекар! Въобще това плашенето по никакъв начин не помага, на детето си обяснявам кое е опасно за него и защо, но не го лъжа и заплашвам с баба меца, торбалам и прочее глупости.

  Сега се сетих и пак ме хвана яд как 2 седмици преди да го пратя на градина някаква изкуфяла баба в една градинка заплаши Георги, че ако не слушал щяла да го прати на детска градина, еми пълна идиотия, така и не мога да го разбера това - ясно е, че детето трябва да ходи на градина, еми как то ще ходи с удоволствие ако преди това е плашено със същата тази градина? И това плашене съм го чувала и от други, дори от майки на 2 годишни деца.

# 83
  • Мнения: 613

Никога не съм я плашила с такива неща. Мисля, че такова плашене, ще е по-скоро като опасен бумеранг, срещу мене самата след време. Детските страхове са нещо много важно и проблемно.

Но:-
Я "плаша" с неща, които биха я застрашили или наранили по някакъв начин. Например, казвам и какви поражения могат да станат по зъбките, ако тя не ги мие редовно. Ако ходи боса пък /както във вашият случай/ и е студено и казвам, че може да настине и ако това стане, ще трябва отново да и давам от еди-кое си лекарство или да посетим лекар.
Когато не се огледа на улица й обяснявам, без премълчавания какво точно би могло да се случи с нея. Същото, ако в мол или голям магазин, тя се отскубне от мене и зачезне за някъде. Казвам й, че някои лоши хора биха могли да я вземат и тя няма да има мами вече.

Написвайки това, май вторият ми "плашещ" пасаж изглежда по страшен от мечовците и прочие. Предполагам, точно защото е истински. Но, въпреки всичко бих предпочела истинските плашения. Поне те се израстват, докато имагинерните могат да си останат страхове за дълго време.

# 84
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Не съм плашила малкият човек с нищо.Знам, че безрезервно ми вярва и си мисля, че ако го плаша с Меца или нещо подобно, а тя не дойде, просто ще спре да ми вярва!А и не мисля, че е правилно

# 85
  • Мнения: 468
Аз също не съм плашила с разни животни или каквото и да е там.Обаче лятото свекърва ми като го гледа почти месец, за да го накара да заспи го плашеше с Дядо Турбалан.Отиваме ние на морето при тяхи един обяд той се лигави нещо и не иска да заспи по едно време свеки чука по прозореца и след малко влиза в стаята и вика, че идвал дядо Турбалан да го вземе щото не спял.Ей ама много се ядосах.Първо обясних спокойно , че не съм привърженик на такива заплахи, но тя си продължи номера. #2gunfireПосле дълго време обяснявах на детето ,че Той е бил само там на морето и няма как да дойде в София.

# 86
  • Мнения: 2 950
Понякога, когато се налага плашите ли детето, че меца идва или нещо подобно?
В доста книги и списания съм чела, че това не е правилно, че не бива да се всява страх у детето с подобни щуротии.
Ние с мъжа ми, обаче, понякога, когато се налага казваме с уплашен тон: "Ди джея идва" или "Полиция" или "Меца май идва" и това предизвиква голям ефект у нея и моментално се укротява. Понякога пък, когато ходи боса й казваме например, че по пода лазят буби и ще я ръфнат по крачето. Това са лъжи и може би твърде неправилни подходи към детето, но понякога наистина само това помага.
Embarassed Embarassed Embarassed

Не ми се е налагало да гоправя. А ако чуя някой да плаши децата ми с такива глупости, веднага се намесвам  #2gunfire

# 87
  • Мнения: 5 401
Не, не си плаша детето! Противник съм на такъв род "възпитание". Обяснявам бавно и по няколко пъти, правя забележка, карам се, но не заплашвам. Предупредила съм и роднините - на никого не разрешавам да създава шаш и паника у детето ми или да му се "подиграва, щото плачел"!  #Crazy

# 88
  • Мнения: 2 442
Не, не си плаша детето! Противник съм на такъв род "възпитание". Обяснявам бавно и по няколко пъти, правя забележка, карам се, но не заплашвам. Предупредила съм и роднините - на никого не разрешавам да създава шаш и паника у детето ми или да му се "подиграва, щото плачел"!  #Crazy
Peace

# 89
  • Мнения: 321
   Simple Smile Аз съм плашила нашта палавница, по точно правила съм опити. Единствено я е изстрах от една декоративна баба Яга, нея нарочно съм я сложила, във витрината с чашите, че се беше научила да се качва на секцията и отваряше там, та мен ме беше повече страх да не събори нещо и да се нарежи, но тази баба яга важи само за витрината  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт