Плашите ли децата с меца, вълчо и т.н.?

  • 9 121
  • 215
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 500
Понякога, когато се налага плашите ли детето, че меца идва или нещо подобно?
В доста книги и списания съм чела, че това не е правилно, че не бива да се всява страх у детето с подобни щуротии.
Ние с мъжа ми, обаче, понякога, когато се налага казваме с уплашен тон: "Ди джея идва" или "Полиция" или "Меца май идва" и това предизвиква голям ефект у нея и моментално се укротява. Понякога пък, когато ходи боса й казваме например, че по пода лазят буби и ще я ръфнат по крачето. Това са лъжи и може би твърде неправилни подходи към детето, но понякога наистина само това помага.
Embarassed Embarassed Embarassed

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Не не съм я плашила с такива неща.

# 2
  • Мнения: 296
Старая се да не го правя, макар че в яслата го практикуват, бабите също , въпреки, че сме говорили по въпроса.
Използвам неща като - "не пипай това мръсно е и има микроби" така хем не я лъжа, хем думичката микроби, явно звучи достатъчно заплашително и има ефект.
По повод мецата - една приятелка и каза " не отваряй шкафа там има мечка" което беше груба грешка защото Михаела реши, че трябва да извади въпросното мече от там Wink. Просто жената не прецени, че това животно се ползва с добра слава в къщи

# 3
  • Мнения: 1 479
Не, уча ги да харесват "баба меца и кумчо вьлчо"и какви звуци издават тези животни.

# 4
  • София
  • Мнения: 39 766
Никога не съм плашила Дияна. Защото помня как ме плашеше дядо ми, та не смеехме с брат ми до 00 да отидем. Години наред ме беше страх от тъмното. И като отида на село при баба ми, притичвах от ъгъл на ъгъл.

# 5
  • Мнения: 1 298
Никога не я плаша с подобни неща. Намирам го за неправилно.

Интересно ми е по какъв повод казвате например - полиция или меца идва?

# 6
  • София
  • Мнения: 62 595
Никога не съм ги плашила с такива глупости. Никой не идва, никой няма да им вземе нищо, нито тях. Или съм отказвала направо, или съм измисляла нещо друго да ги уговоря.

# 7
  • Мнения: 4 668
С баща му много държахме да не го плашим с такива "елементи" , но тръгна на градина и от другите деца си донесохме в къщи и баба Меца и Кумчо Вълчо , че и баба Яга  ooooh!
В градината не ги плашат , сигурна съм , но децата много говорят за това .
Общо взето овладяхме положението , като обяснихме , че мечките и вълците живеят в планината , баба Яга е просто една баба и никой от тях не хапе ...  Confused
Доколко сме успели - не знам !
Сега го е ударил на забавление - решил е , че в гаража живеят мечки и винаги наднича дали са там , но се смее ...
Чудно ми е как при 100 % отговорили , че не плашат децата / защото съм сигурна как ще се развие темата / , почти всички деца около нас говорят за това ... ама хайде да не се впускам в подробности  Stop.

# 8
  • Мнения: 25 620
Не. Плашила съм го единствено с наказания - лишаване от нещо или че някой от нас ще му се скара.
Не мога да разбера, как може да си плашите децата с хора, от които би трябвало да търсят помощ - лекари, полицаи и т.н.?  newsm78 Ако, недай си боже, утре изпадне в беда и му се наложи да потърси закрила от някой полицай, как си я представяте, че ще стане тази работа?

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
ето едно обяснение - моите не са имали време да донесат от градината такиваприказки и ги гледам аз. Много деца се отглеждат предимно от баби и бавачки, които използват подобни плашила още преди детето да тръгне на градина.

# 10
  • София
  • Мнения: 790
Аз не плаша, обаче се случва да чувам някоя от бабите или дядовците да казва туй-онуй... и после аз трябва да обяснявам  Tired А Рали всичко иска да знае и понякога е доста трудно обяснението.

# 11
  • Мнения: 1 312
Не.
Абсолютно съм против.
Както каза Кака Сийка не мисля,че е правилно да всявам страх от лекари и полицаи при положение,че това са хората към които трябва да възпитам уважение,доверие и респект.
И от тъмното не плаша.
Обаче имитирам изхвърляне на играчките като се заинати Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 500
Никога не я плашим, че ще я вземат и т.н. Просто ахваме "Полиция!" или пък загадъчно "Май меца е отвън" или пък дори казваме "Диджея", тя не разбира точно какво означава и кой е това, но по интонацията ни разбира, че нещо се случва и кротва.
Например ако е вече 23-24 часа и тя още не е заспала, а вместо това буйства, подскача, хленчи и т.н. /разбирате за какво говоря/ и казваме, че идва Полиция и тя ляга и се кротва, започва нещо да бърбори тихо или си рови в косата, личи си, че не е изплашена, но някак инстинктивно реагира, знам ли как да го обясня. Или например, ако докато отключвам вратата с пълни с торби ръце и т.н. и тя тръгне към стълбите, аз от страх да не падне й казвам да не отива там, че може Диджея да е там. Или пък, ако упорито иска да излезе боса в коридора й казваме, че може да има буби на пода и да я ръфнат по крачето и тя се връща. Ей такива НЕПРАВИЛНИ НЕЩА правим с татко й, но понякога това е единственото, което "помага" в конкретни ситуации. Признавам, не съм много добра майка и в някои моменти не мога да измисля нещо друго и ПРАВИЛНО, с което да й отвлека вниманието.
Скоро малката чукна на дървената рамка на спалнята и каза Меца, като от нас се очакваше да легнем и да се притаим. За нея в конкретния случай това беше игра.
В един момент детето ще спре да вярва в това, виждайки, че не идва нито диджей, нито полиция, нито меца и тогава ще разбере, че сме я излъгали и това много повече ме притеснява. Confused Embarassed Embarassed Embarassed

# 13
  • Мнения: 25 620
Ами спрете да я лъжете тогава! Едно са бубите по пода, друго е човек, към когото внушавате страх, само защото не можете да измислите друг начин, за да постигнете послушание...  Tired

# 14
  • Мнения: 645
Ние също не го плашим, по никакъв повод. И бях неприятно изненадана когато една вечер лампата в коридора беше изгасена и той тръгвайки нанякъде се върна плачейки, повтарящ "Баба Меца", "Баба Меца". Не знам - яслата ли, бабите ли... Sad Опитах се да му обясня, че баба Меца е добро животно, той ме слушаше и се усмихваше, все още не знам дали преодоля страха.  Tired

# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Не мога да разбера, как може да си плашите децата с хора, от които би трябвало да търсят помощ - лекари, полицаи и т.н.?  newsm78 Ако, недай си боже, утре изпадне в беда и му се наложи да потърси закрила от някой полицай, как си я представяте, че ще стане тази работа?

Не я плаша с полиция, освен когато обяснявам, че "Полицаите вкарват крадците в затвора." да речем или "хората, които удрят деца" ...
Не я плаша с нищо нереално: Ако отказва да си мие ръцете, обяснявам какво ще й се случи заради мръсните ръце...

В кръга на шегата - Аз съм страшилището у дома и не ми е нужно да ползвам някой друг.  Twisted Evil

# 16
  • Мнения: 2 211
Не, никога не съм плашила и нямам и намерение да плаша, при положение че имам изключително палаво дете.
Смятам, че винаги може да се намери нормален подход към детето без да се заплашва.

Например ако е вече 23-24 часа и тя още не е заспала, а вместо това буйства, подскача, хленчи и т.н. /разбирате за какво говоря/ и казваме, че идва Полиция и тя ляга и се кротва, започва нещо да бърбори тихо или си рови в косата, личи си, че не е изплашена, но някак инстинктивно реагира, знам ли как да го обясня.
Моят син до скоро заспиваше всяка вечер по никое време към 24 ч. Но и през ум не ми е минавало да прилагам такива методи. Знам колко е изнервящо това поведение, но намерих разрешение на проблема. Обяснявам му, че е време да спи за да може да си почине и утре с нови сили да играе с приятелчетата си, или любимото му е когато на следващия ден ще пътуваме с кола някъде извън София с едно негово приятелче.
Или например, ако докато отключвам вратата с пълни с торби ръце и т.н. и тя тръгне към стълбите, аз от страх да не падне й казвам да не отива там, че може Диджея да е там. [/color]
В тази ситуация си казвам истината. Да стои до мен, че още не може самичък и ще падне. То отива до стълбите, посочва ги и казва "пане" и си стои мирен. Когато усети, че е готов и може сам да се качва и слиза по стълби не нярвам, че ни Меца ще го спре, ни ДиДжей, ни целокупната армия на България  Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 4 668
По повод полицаите - Мартин се беше научил да си откопчава сам колана , докато го возя в колата . Проблем си беше , защото в движение няма как да се обърна и да го закопчея .
Тогава му казах ,че ще ни спрат полицаите и ще ни глобят , както и че е много лошо да се возиш без колан .
Втроият път направо спрях до едни катаджии и явно му направи впечатление , защото оттогава нямаме тези проблеми  Grinning

# 18
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Не.
На скоро хванах детегледачката да го прави, че зад вратата имало нещо си ( дори какво не помня ), ядосах се и й направих забележка. Вместо да стане и затвори вратата, ще ми плаши детето, амаха!  Crossing Arms

# 19
  • Мнения: 25 620
Тогава му казах ,че ще ни спрат полицаите и ще ни глобят , както и че е много лошо да се возиш без колан .


Това - да, защото си е реална ситуация и в случая полицаят е символ на закона. А към закона и органите на властта трябва да има респект.
 Но да плашиш с полиция дете, което не иска да спи...  ooooh!

# 20
  • Мнения: 936
Не ги плаша с нищо. Но бабата ги плаши с мен  Mr. Green
Имам два варианта: или давам кратки и ясни ' команди' или въвличам детето в разговор, интересен за него, и така стои при мен.

# 21
  • Мнения: 22 908
Не съм го плашила,само му обясних,че полицаите глобяват децата,които не слушат.Идват,пишат им глоба и ги записват в една тетрадка,после дават списъка на Дядо Коледа и няма подаръци.Имаше ефект,заради подаръците. Simple Smile това му беше притеснението.

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 23:54 от ДесиХ2

# 22
  • Мнения: 9 483
Не, никога Naughty
Чат-пат бабите правят такива опити, но бързо им се напомня нашата позиция по въпроса Mr. Green

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Аз пък я плаша, по-скоро плашех. Имахме си един лош вълк - нали в повечето приказки има по един такъв. Вършеше ми чудесна работа около половин година. Присъствието му съвпадна с опитите на дъщеря ми да се налага за всичко, когато с убеждаване трудно постигах успех. Много съм му благодарна. Вече е по-голяма и разбрана, отдавна не съм прибягвала до услугите на вълка. Пък и вече знае, че вълците са или в гората, или в зологическата градина - тя самата ме пита на шега къде е лошия вълк.

# 24
  • Мнения: 111
Не винаги причините да се плашат децата от нещо или някой са в яслата или бабите(не ползвам и двете...)В детските приказки,които предполагам всички им четем , има достатъчно "лоши". Вълка изял Червената шапчица, Баба Яга затворила Хензел и т.н. и т.н.Децата са с богато въображение.И  не винаги приемат приказките като абстракция - напротив. И ... ето ти готов източник на "страшилища" Grinning

# 25
  • Мнения: 5 877
Не, и не давам някой да я плаши. И без това имам страхливка.
Казвам какви са реалните последици. Не ходи боса, защото може да се разболееш и няма да можем да си играем. Хапни малко, че ти падат чорапогащниците от дупето. Заспивай, иначе утре ще ти бъде гадно да ставаш.
Не я лъжа, намирам го за обидно.
И не виждам смисъл да я плаша, леко сгълчаване обикновено ми върши работа. В крайна сметка аз ли съм авторитетът или вълчо/полицаите/меца?

# 26
  • Мнения: 1 215
Никога не съм я плашила, даже се вбесявам на детегледачката защото тя й говори такива глупости от време на време.
Но истината е, че детето непрекъснато ме пита дали някой ще дойде и ще я открадне и то благодарение на тъпоумния подход към деца на българина средна възраст. Колко пъти ходим по улицата или сме в някой обществен асансьор и някоя малоумна баба или лелка започва да й говори колко била сладка и как ей сега, сегичка щяла да я открадне и да си я води вкъщи. Close Close Close Е как да не побеснея. И културно им обяснявам, че така плашат детето, а те- не! радвали му се.

# 27
  • Монтана
  • Мнения: 220
Не съм ги плашила с мечки и вълци;като не трябва да се направи нещо,обяснявам защо[примерно по стълбите може да падне,ако не се държи здраво;ако пипа в мърсотията  ще се изцапа,и т.н.]Мен самата са ме плашили като малка и сега имам страх от тъмното.Мисля,че човек винаги може да намери начин,по който да накара едно дете да го слуша,без да използва заплахи.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 867
Използвам само заплахи и закани, които могат да бъдат изпълнени. Къде ще тръгна да търся полицай или мечка, ако детето ми посред нощ откаже да се подчини  newsm78
Дори и за возене без колан не се позовавам на авторитета на полицията, а на своя собствен: коланът се закопчава, защото така е безопасно. Казвам го аз, защото знам, че така. Е, веднъж направихме демонстрация на рязко спиране като накарах Габриела да застане права между облегалките на предните седалки - ей така, за да види, че това, което казвам, наистина е вярно.

Обяснявам нещата с реалните им причинно-следствени връзки:
- Не излизай на платното, защото може да те блъсне кола
- Не се отдалечавай от мен, защото може да се изгубиш, а и има хора, които не са добри с децата

Съгласна съм с Как' Сийка, че към лекари и полицаи детето трябва да изпитва доверие и уважение, а не страх. Всъщност, децата ми много харесват лекарите, с които семейството ни има контакт - педиатър, зъболекар, дори и гинеколог.

А ходенето бос у дома е на почит....

Всъщност, много отдавна не съм чувала за дете, което да плашат с разни "битови страшилища". Явно има масова смяна на подхода...

Това за Диджея обаче ми хареса - перфектен начин да откажеш детето да ходи по дискотеки в една по-късна възраст. Дали да не го приложа към тинейджърката?

# 29
  • Мнения: 7 821
Не, не плаша децата си и не позволявам да ги плашат с бабини деветини или животни.
А заплахата с полицая я намирам за направо опасна, как после ще искаме децата да се доверяват на полицията, ако имат някакъв проблем?!?
Но и аз като Янита, заплашвам с наказания.

# 30
  • Мнения: 4 841
Не съм плашила с нищо, в градината също не са им говорили за Торбалани, Баби Яги и т.н. - факт, от който съм много доволна. Откакто стана по-голям и разбира повече, имаме ключови думи, които не подлежат на обсъждане - безопасност и хигиена  Peace

Към полицаите, лекарите, стоматолозите и т.н. внушавам доверие и респект. Те са хората, които ни помагат в трудни ситуации, и дори това, което правят, да не е приятно (инжекции например, или взимане на кръв), то е необходимо и трябва да се изтърпи.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Никога не съм я плашила с подобни неща и смятам, че насаждането на страхове детската главичка може само да навреди. С нейното необятно петгодишно въображение тя сама си измисля "плашила" от които се опитвам да я опазя.

# 32
  • София
  • Мнения: 7 039
По принцип го плаша с наказания или лишения от нещо, което обича. Когато започне да крещи и да реве в столчето в колата, предупреждавам малкият, че полицаите ще спрат колата и ще го свалят от нея, ако не е закопчан с колани - има ефект, ако се наложи пак ще го заплаша.

# 33
  • Мнения: 8 999
Плаша ги. Като бяха по-малки бях създала цял пантеон от страховити същества като Пердахон, чичо Бойчо, Ужасон Страховитов, Големия и Малкия Гризльо, г-н Дръпниушков, Дупеядеца... Но моите деца са абсолютни анархисти и антихристи - нямат страх ни от дявола, ни от Бога. Умираха от смях, като ги заплашвах с моите нещастни измислени чудовища.
Затова въведох наказанието като метод за възмездие заради някоя тяхна беля.

# 34
  • Мнения: 481
Аз също не плаша моето дете, даже се опитвам да създам симпатии към въпросните животинки, защото не знам някоя баба дали няма да се опита. Имам горчив опит по темата, защото брат ми, когото лелята в яслата плашеше с Торбалан, заекваше до доста късна възраст. Майка ми, вдигна грандиозен скандал тогава (преди 30 години) и си спомням, че въпросната леля (която живееше в нашия квартал) я заобикаляше на 10 метра като се разминаваха.

# 35
  • София
  • Мнения: 561
Не. Плашила съм го единствено с наказания - лишаване от нещо или че някой от нас ще му се скара.

 Peace аз така. Но никога не съм плашила с животни, хора или че някой ще я вземе.

единственото което си позволявам когато седи на теракота в къщи е, да й кажа че ще настине и лелята ще боцка дупето  Embarassed

# 36
  • Мнения: 3 500
Никога не съм я плашила конкретно с полицаите, като порастне ще я науча, че те са хората, които помагат. Аз просто казвам "Полиция", като считам, че дете на 1г. и 9м. едва ли разбира какво означава това, както и едва ли знае кой е Диджея. Като порастне да разбере ще й обяснявам, нямам намерение да използвам този подход дълго, а просто докато е малка и възприема повече реакции и интонации отколкото значение на думата. Да не говорим, че работата на майка й е постоянно свързано с полицията и тя най-вероятно ще израстне с мисълта, че мама работи с добрите чичковци полицаи и в подобна обстановка.
Между другото никога не съм плашена като малка, но аз също се страхувам от тъмното. Все пак живеем в не много безопасен свят.
Имам още какво да кажа по въпроса, но по-късно ще се включа, защото в момента съм на работа. Благодаря на всички за идеите за РАЗЛИЧНИте подходи

# 37
  • Мнения: 24 467
Пази Боже, пу,пу, пу- защо да ги плаша? Никога! Не виждам логична причина, която да го налага. Нито една.

Забраняваме и на останалите да го правят. Безапелационно.

На Тодорка Боева и на Послушницата и ние се смеем. Те са ни любими герои.

# 38
  • Мнения: 3 500
Плаша ги. Като бяха по-малки бях създала цял пантеон от страховити същества като Пердахон, чичо Бойчо, Ужасон Страховитов, Големия и Малкия Гризльо, г-н Дръпниушков, Дупеядеца... Но моите деца са абсолютни анархисти и антихристи - нямат страх ни от дявола, ни от Бога. Умираха от смях, като ги заплашвах с моите нещастни измислени чудовища.
Затова въведох наказанието като метод за възмездие заради някоя тяхна беля.
По тоя повод се сетих. Племенника ми като малък му казваха, че има Духомей. Две години по-късно той много добре знае, че такова нещо няма, но понякога казва на Моника, че ще дойде Духомея и ще види тя. Подобни изрази малката може да ги научи отвсякъде, включително от яслата, бабите и т.н. Наистина, смятам, че това не е правилно, но и не виждам откъде ще й се получат чак такива травми. Сутринта я чух да вика от стаята "Мецо, мецо ала, ала" /ела - ела/. Според мен тя не изпитва истински страх, а приема това за някаква игра.

# 39
  • Мнения: 3 500
Разбира се, трябва да се подхожда внимателно с тия неща. Радвам се, че отворих темата, защото мога да понауча доста неща за различни от тези подходи за справяне в някои критични ситуации.

Между другото искам по тоя повод да отворя и една друга тема: Трябва ли да се говори на детето, че трябва да се пази от колите например, за да не го прегазят или от непознати хора, в смисъл да не приема нищо от тях или да не се доверява всеки да го прегръща или пък да не пипа уличното куче, което може да го ухапе или да пипне някоя болест? И това не е ли своебразен страх от колите, непознатите, кучетата и т.н.? И най-вече по какъв начин да се обясни това на дете на година и половина - две?

Ох, хайде да пиша, че много се отплеснах по темите.  Confused

# 40
  • Мнения: 24 467
Това са си реални опасности. Лично аз държа да запозная с тях и по- специално с възможните неблагоприятни последици децата си навреме.
Напр. малкият още от едногодишна възраст и 2-3 месеца, когато го водя за ръка му обяснявам за опасността от колите. Те са си опасни. Опасни са и бездомните животни, най- малкото са мръсни и чести разпространители на болести, а и нравът им ми е абсолютно непознат. Не по- малко страшни са непознатите хора, проявяващи нездрав интерес към малките деца.
С това ги запознавам и им говоря в прав текст.
Подход.

# 41
  • Мнения: 8 999
Между другото искам по тоя повод да отворя и една друга тема: Трябва ли да се говори на детето, че трябва да се пази от колите например, за да не го прегазят или от непознати хора, в смисъл да не приема нищо от тях или да не се доверява всеки да го прегръща или пък да не пипа уличното куче, което може да го ухапе или да пипне някоя болест? И това не е ли своебразен страх от колите, непознатите, кучетата и т.н.? И най-вече по какъв начин да се обясни това на дете на година и половина - две?


Естествено, че обяснявам за опасностите. Но не ги плаша с тях - не казвам: "Бързо си изяж закуската, че лошата кола идва да те прегази!". Ежедневно и методично, откакто са проходили, набивам в главичките им няколко правила - за това, че трябва да се пазят от коли, от непознати, от бездомни животни. Мисля, че напоследък моето непрестанно търтанясване взе да дава резултати, станаха по-внимателни и с повече чувство за самосъхранение /но те са вече почти на 8 и 7 г./.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Не съм я плашила и много се надявам и бабата/която в момента я гледа/ също да не го прави.Предупредила съм я ,ама.....

# 43
  • Мнения: 3 537
Не, не съм .

# 44
  • Мнения: 9 814
Просто понякога се налага. Плашех я с Торбалан, но ефект имаше само за около две-три седмици. Сега вечер дъщеря ми играе ролята на Торбалан и ни кара да спим. За баба меца, вълчо и т.н. знае, че живеят в гората и не се занимават с деца.

# 45
  • Мнения: 3 376
Толкова абсурдно и травмиращо ми се вижда да се насаждат такива страхове на детето,че.. ooooh!

Предпочитам да залагам на положителните герои и неща в живота,не обратното

# 46
  • Мнения: 2 891
С такива страхове, насадени от яслата се боря втора година. Не ще да излезе от стаята нощем, защото там била баба Меца. Много съм против!

# 47
  • Мнения: 480
Имахме период в който го плашехме с кучето... Макар, че навън като видеше куче и винаги отиваше да ги гушка и гали или скубе от радост...
Всъщност той самия взе да се плаши, когато вечер чуваше глутници кучета да лаят злобно - заслушваше се и казваше - ауууу, куче... Ние потвърждавахме - да, ще дойде кучето или нещо от рода...
Мисля че не е правилно и сега само му казвам, че ще го накажа- пак има ефект...

Без заплаха при нас не става - иначе се качва на главите ни...

# 48
  • Мнения: 1 783
Аз не плаша, и без това имам едно малко страхливо дете, което вече се страхува от тъмното. Аз и досега имам страх от тъмно.  Embarassed Никой не му е говорил за страшната баба яга, ама я видял в къщата на някого си (една кукла естествено), че и тя на всичкото отгоре и се смеела зловещо и не е престанал да говори за нея, макар че не са ми казали че е 'лоша' ooooh! Мен ме беше страх от всички - торбалан, баба яга (основно от тях), дали Али Баба ще си спомни да каже Сезам отвори се или няма и ще умре в пещерата, от вещиците във Вълшебникът от Оз и пр. Дано при него да го няма това.

Много се смях на някои от страховитите същества, за които говорите тук, обаче  Joy. Един приятел от малък плаши сина си със зловещ смях муахахахаха и една вечер, когато детето вече спяло, влязъл в стаята му да вземе нещо и от креватчето се задало едно муахахахаха  Joy  Joy, решило да се пошегува с баща си...

# 49
  • Мнения: 4 594
това не е точно плашене, наистина от тона се усмирява
просто се прави  такава асоциация с думите -баба меца , полицай
така успешно със същия тон тези думи могат да се заменят с изречения  с които да се обясни какво ще стане ако не направи това или онова
 иначе метода със заплахите от нашето детсво - баба яга , торбалан вече са   научно отречени

# 50
  • Монтана
  • Мнения: 220


Между другото искам по тоя повод да отворя и една друга тема: Трябва ли да се говори на детето, че трябва да се пази от колите например, за да не го прегазят или от непознати хора.....

На баткото започнах да му говоря такива неща когато тръгна на  училище и се налагаше да стане малко по-самостоятелен.В това отношение съм много настоятелна с наставленията[то човек като слуша постоянно за разни престъпления спрямо деца,няма как]. И сега му говоря често за възможните опасности,дано да запомни думите ми;да внимава;и най-вече се моля Господ да ги пази.На малката засега казвам само да не тича много насам-натам,че има коли,които могат да я блъснат,но тя си знае колко ме разбира.

# 51
  • София
  • Мнения: 7 039
По отношение на колите и непознатите хора, непрекъснато му натяквам, колко са опасни колите и как не трябва да взима нищо от непознати. След което и обяснявам причините и евентуалните последствия, това изобщо не му го спестявам.

# 52
  • Мнения: 1 312
Колите са съвсем различна тема.
Това са реални опасности,които трябва да се взимат в предвид от всеки,независимо от възрастта.
И аз плаша с тях,казвам,че мама се държи винаги за ръка,защото колата ще го блъсне и пак ще има гипс/на 2 години беше със счупена ръка/.
Като се отскубне и побегне също плаша,че може да се загуби и да остане навън сам.

# 53
  • Мнения: 1 103
При малката идва баба меца  но вече не се плаши като тропна по спалнята вечер много бързо заспива .А като си спомня нашия батко го беше страх от хрупихрупи ян  Joy Joy.Бяха чели някаква приказка с баба си. hahaha

# 54
# 55
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
С животни не я плаша. Понякога я заплашвам с лошия чичко или леличка, но само като абстрактен образ. Като по- малка използвахме Торбалан, но вече й става смешно като го спомена  Crazy

# 56
  • Мнения: 745
Не съм я плашила с никакви животни от този вид или баба яга или.... Представяте ли си детенцето е малко човече и всичко по-голямо от него му се струва заплаха, че и мама да го плаши с нещо  #Crazy

# 57
  • София
  • Мнения: 6 258
По повод мецата - една приятелка и каза " не отваряй шкафа там има мечка" което беше груба грешка защото Михаела реши, че трябва да извади въпросното мече от там Wink. Просто жената не прецени, че това животно се ползва с добра слава в къщи
Laughing Същата работа. Бях на фризьор с баткото и той искаше да влезе в стаичката, в която си държат разни неща. И тя му казва, че вътре има мишле и може да го гризне, а той се забърза да види мишлето и все за него приказваше.

С нищо не го плаша. Дори някой на улицата ако му каже нещо за Баба Яга или нещо подобно, той не знае какво означава. Брат ми го плашехме като малък с паяка, та детето доста време се страхуваше от паяци. Confused Embarassed Единствено по едно време му казвах, че ще му сложа капки в носа, ако примерно ходи бос, или гол, ще настине, ще има сополи и ще му слагаме капки. То си има доза истина в това. Mr. Green Но вече без проблем слагаме капки в носа. Simple Smile

# 58
  • Мнения: X
Не.
Обяснила съм обаче за непознатите хора, колите и подобни. Едва ли нещо и влиза в главата, но все ще влезе, докато тръгне сама по улиците.

# 59
  • София
  • Мнения: 6 258
Мда, за колите как процедирате? Аз по едно време много му обяснявах да се пази като идва кола, та чак май го бях наплашила. Rolling Eyes Ама нали бременна с големия корем, после бутам количката с бебето и все ме беше страх баткото да не изтича и някоя кола да дойде.

# 60
  • Мнения: 3 200
Не разбирам защо пълните със страхове детските главички.
Това е същото като да кажеш на дете, че щъркелът го е донесъл.
А и когато разбере, че е лъгано, как ще го накарате да слуша, спи и т.н.

# 61
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Не,не им насаждам ненужни страхове.
 От тъмното също не се страхуват,каката става и ходи до тоалетната без да светне лампите.Усещам я чак когато пусне водата. Peace

# 62
  • София
  • Мнения: 62 595
Направо им казвам, че не може да се разчита на шофьорите и трябва сами да внимават. Децата са достатъчно големи и гледат новини. Знаят какво се случва и каква е цената на човешкия живот. И колкото и да внимават, виждам ги как се разсейват, защото са деца.

# 63
  • София
  • Мнения: 7 097
Не я плашим. Не харесвам тези методи и подходи и не ги използвам.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Не съм я плашила. Баща й един-два пъти се опита да а плаши с полицаите, но си поговорихме и той спря - моят аргумент беше, че от полицаите не бива ни най-малко да се страхува, а по-скоро да търси помощ от тях при нужда (не дай си Боже!). Независимо обаче, че не сме я плашили, направихме грешката да я оставим да гледа един филм с извънземни ("Знаците") и оттогава много се страхува от извънземни. Опитваме се да й обясняваме, че има и добри, и лоши извънземни, но все пак продължава да се стряска.
За колите - нормално е да я предупреждаваме и да се научи да се пази от тях, те наистина са опасни.

# 65
  • Мнения: 4 841
Опитваме се да й обясняваме, че има и добри, и лоши извънземни, но все пак продължава да се стряска.

Всъщност не е ли по-лесно да обясните, че НЯМА извънземни - че са измислени, и ги има само във филмите? Реално вероятността децата ни да се срещнат с извънземни (особено пък с такива като по филмите) определено си клони към нула. Ами ако все пак в един момент повярва в добрите извънземни и поиска да ги види, откъде ще ги намериш  Thinking

# 66
  • софия
  • Мнения: 9
Преди няколко дни бях с дъщеря си на площадката пред блока.Към нас се присъединиха и десетина деца от градината ,до нас,заедно с учителките.След известно време,госпожите разбраха,че количката на едно от момченцата е изчезнала.Започна претърсване на раьона.Не я откриха.Децата бяха строени в редица.Започна разпит-някой виждал ли е количката,вземал ли я е и т.н.Най-накрая едната учителка ,видимо ядосана,заяви че ще извика полицейското куче,което означаваше всички да изпразнят джобовете си пред нея.Сред вещите на децата не намериха играчката,но искам да ви кажа че лицата на малчовците бяха посърнали,не зная от страх или вина?!

# 67
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Не!  Peace

# 68
  • Мнения: 3 500
Моят въпрос е не дали да обясняваме на детето опасността от колите, кучетата и непознатите, а КАК да го обясниш на малко дете на 1г., 1г. и половина до 2г. Нали имам едно такова вкъщи, колкото и да обяснявам все още не разбира добре какво искам да й кажа и понякога като ахна "Не отивай там, че може да е меца" тя се спира на момента, а понякога това ми е крайно необходимо /да спре на момента/. Детските страхове се пораждат не само от това, че мама е казала, че има Духомей, Торбалан, меца и т.н. /въпреки че аз разни чудовища не си измислям/, а от много други неща - филми, или дочуто от други деца, хора, баби и т.н. А страха от тъмното определено не е, защото съм й казала "АХ, меца май идва". Моника въобще не се страхува от тъмното, а както съм написала и от меца, защото тя доста често я вика. Просто интонацията в момента на ситуацията я кара да спре да тича, дивее и т.н. Нали разбирате, че когато детето порасне ще разбере, че меца не е страшна не защото не е по принцип, а защото не живее в града, че няма Духомеи и че полицаите са добри чичковци. На 27 години съм и не се плаша от подобни неща. А страха от тъмното идва от съвсем друго - страх, че в тъмното се "крие" опасност, така че примерите "страхувам се от тъмното, защото съм плашена като малка" не са удачни, тъй като едва ли някой от далите примера спят на светната лампа или пък никога не гасят лампата, защото ги е страх от тъмното.
Не оправдавам метода си  /който ползвам рядко, в краен случай, но го ползвам/, но не съм съгласна, че е чак толкова травматично за детето. Едва ли дете, което никога не е "плашено" с меца и Торбалан, полиция и т.н. няма никакви страхове. За съжаление не само децата, всички си имаме своите страхове.

# 69
  • София
  • Мнения: 62 595
На дете на 1-2 години няма как да му обясниш така за колите, че да те разбере и да го спазва. Затова го държиш за ръка или в количката и не го оставяш да щъка близо до платното.

# 70
  • Мнения: 494
 Най-страшното нещо, с което съм плашила моите момчета е, че ще им се разсърдя...При това на една по-съзнателна възраст.Разните там мечовци, вълчовци и пр. са персонажи в приказките ни, които, в последно време, преразкаваме "както ни дойде" и често точно те са "добрите". Мен не са ме плашили като малка. Чак в училище разбрах, че имало някакви си там турбалани, Баби Яги, дето крадяли децата и пр... Вероятно затова не намирам за нормално да плаша моите деца по такъв начин. Истината е, че си имам други начини за възпитание или възпиране от големи щуротии. Много, ама много рядко кресвам или се карам сериозно, така че момчетата ми, като чуят нещо такова от мен, направо замръзват. За какво са ми тъпотии, с които да пълня главите на децата си, та после да се чудя как да ги изкарам от там?!?!?

# 71
  • Мнения: 1 783
така че примерите "страхувам се от тъмното, защото съм плашена като малка" не са удачни, тъй като едва ли някой от далите примера спят на светната лампа или пък никога не гасят лампата, защото ги е страх от тъмното.

Ами нито един страх не е рационален, страховете са емоционални, а децата не могат да ги осмислят, затова няма смисъл да им създаваме излишни страхове. Тъмното е по-скоро страх не от опасност, а от неизвестност. Не спя на запалена лампа, ама се страхувам от тъмното, на 34 г. съм и пак ме е страх. Не е парализиращ страх, но си е нещо което трябва да преодолявам периодично. И ти ела да живееш където съм аз и ще видим дали няма да те е страх.   newsm65 брррр  Wink

А като казахте за извънземни - от тях какъв страх съм имала пък, като малка и то от къде - Космос на Карл Сейгън  Crazy

# 72
  • Мнения: 1 029
не, никога.И без това вече се "запозна" с чувството страх сама.

# 73
  • София
  • Мнения: 6 999
...Ами ако все пак в един момент повярва в добрите извънземни и поиска да ги види, откъде ще ги намериш  Thinking

То май и лоши извънземни трудно се намират  newsm78  Whistling

# 74
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Опитваме се да й обясняваме, че има и добри, и лоши извънземни, но все пак продължава да се стряска.

Всъщност не е ли по-лесно да обясните, че НЯМА извънземни - че са измислени, и ги има само във филмите? Реално вероятността децата ни да се срещнат с извънземни (особено пък с такива като по филмите) определено си клони към нула. Ами ако все пак в един момент повярва в добрите извънземни и поиска да ги види, откъде ще ги намериш  Thinking

Ти пък защо си толкова сигурна, че няма извънземни? Rolling Eyes Това, че не знаеш нещо със сигурност, не го прави несъществуващо. По тази логика да взема да й обясня, че няма Дядо Коледа, феи и приказни страни? Защо?!

# 75
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не, не ги плаша и пак намирам начин да ги спра да правят нещо нередно, става с истинска заплаха, че ако продължава например да не ме държи за ръка, ще падне и ще плаче или ще я бутне някой или нещо. По-добре заплаха с реалността, отколкото с нещо нереално, за което като разберат, че не съществува и повече не вярват на предупреждения.
А най се дразня, когато чуя някой да заплашва детето си с лекари и спринцовки или с полицая.

# 76
Ние също се плашим и то от навършване на годинка. Започнахме с Баба Яга, която имаше огромен ефект, но съм използвала ''Баба Ябата'' само за много крайни случай на палавост или инатливост, тръшливост на пода и безпричинна ревливост. Майка ми обаче не се съобразяваше и детето се наплаши ужасно, като беше с баба си постоянно му се втълпяваше за баба Яга. В един момент не можех да изляза наглава с бабата, нито с детето което с видима уплаха повтаряше (а не можеше оше да говори) Баба Яба, баба Яба. Тогава обясних че баба Яга взема само бебета а Мими не е Бебе а е кака. За седмица го осъзна и престана да пита, сега вече баба Яга не е интересна и актуална. Оттогава, много рядко я плашим с чичото когато проявава невъобразимия си инат и реве без сълзи или пък не яде, за Вълчо и Меца четем книжки и макар Че сме се опитвали да и обясним колко са лоши не ни слуша. От един момент нататък според мен плашилата престават да деистват. Нас също са ни плашили и даже питахме къде е тази баба Яга даите да я видим. Не намирам нищо лошо стига да не се прекалява. Ще пораснат и сами ще осъзнаят че такива плашила няма. От друга страна пък донякъде ще бъдат подготвени за една реалност която е много по жестока понякога. Необходимо е да развият някакъв инстинкт (усет)  към отрицателните герои и да разберат че чрез промяната на своето поведение, понякога могат да променят нещата . В самите приказки има много отрицателни герои, но за момента приказките са теория, а реалността е практиката.

# 77
Да допълня и още нещо. Аз определено си мисля че в тази крехка възраст не бива да се размиват понятията, доброто е добро, лошото е лошо. Има отрицателни и полжителни герои, има време да порасне и разбере че живота е шарен и няма само добро или лошо и че в един герой доброто и лошото се редуват. Дотогава предпочитам да има сигурна ценностна система и да знае че Вълкът е лош защото е изял и Черв. шапка и седемте козлета и трите прасета,  а не че е много доброто животно. Пък и старите хора казват, Вълкът козината си мени нрава си не. Но като родител се притеснявам че все повече се възпитават дечица които нямаики ''построени'' първите основни ''тухлички'' на доброто и лошото, объркани от малки за това кое е правилно и общоприето в обществото много лесно губят почва под краката си и приемаики лошото и кича за моденост и начин на живот влияят много лошо на останалите. Последният пример ми е от Мюзик Айдъл където деца на 14, 15 години така се ''изявиха'' че определено ме ''впечатлиха'' и с LOOK  и с ''музикалност'' Но да не се отклонявам повече.

# 78
  • Мнения: 3 500
По-добре заплаха с реалността, отколкото с нещо нереално, за което като разберат, че не съществува и повече не вярват на предупреждения.
Меци и диджеи съществуват. Laughing

# 79
  • Мнения: 27 524
Не, никога. И не смятам за започвам. Не го намирам за добра идея.  Stop

Меци и диджеи съществуват. Laughing

Имам познати ди джеи, не са толкова страшни  Joy Да нямате предвид джедаи?  Thinking

# 80
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
не не я плаша с никакви меци и торбалановци, но например за неща които може да са опасни за нея съм и обяснила малко по-сериозно но без да я наплашвам например да не ходи по улицата и сега преди да излеза се оглежда казва "няма кола" и пресича, а ако понякога се залиса и идва кола бързо бързо тича при мен .... смятам че е излишно да се нагнетяват допълнителни страхове,децата и без това си има своите които са им достатъчни

# 81
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
По-добре заплаха с реалността, отколкото с нещо нереално, за което като разберат, че не съществува и повече не вярват на предупреждения.
Меци и диджеи съществуват. Laughing
OK, но те не са у дома или на улицата, където са отправени заплахите.
Този вид заплахи с измислени страшила са като шамарите, т.е. от безсилие са. В момента е лесно и имат някакъв ефект, но трябва да се мисли и за последствията.

# 82
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Не, не го плаша и не намирам за редно да го правя. Даже наскоро ми се наложи да му обяснявам на дълго и на широко къде живеят мечките, какво има в мазето и тн защото в детската явно са ги плашили с неща от този сорт. Да не говорим за колко опасно смятам плашенето на децата с лекари, полицаи и тн, ами ако се загуби и е наплашено с полиция към кого ще се обърне, и ако не дай си боже му се наложи да отиде в болница след такива сплашвания само си представям какъв ужас ще изживее при среща с лекар! Въобще това плашенето по никакъв начин не помага, на детето си обяснявам кое е опасно за него и защо, но не го лъжа и заплашвам с баба меца, торбалам и прочее глупости.

  Сега се сетих и пак ме хвана яд как 2 седмици преди да го пратя на градина някаква изкуфяла баба в една градинка заплаши Георги, че ако не слушал щяла да го прати на детска градина, еми пълна идиотия, така и не мога да го разбера това - ясно е, че детето трябва да ходи на градина, еми как то ще ходи с удоволствие ако преди това е плашено със същата тази градина? И това плашене съм го чувала и от други, дори от майки на 2 годишни деца.

# 83
  • Мнения: 613

Никога не съм я плашила с такива неща. Мисля, че такова плашене, ще е по-скоро като опасен бумеранг, срещу мене самата след време. Детските страхове са нещо много важно и проблемно.

Но:-
Я "плаша" с неща, които биха я застрашили или наранили по някакъв начин. Например, казвам и какви поражения могат да станат по зъбките, ако тя не ги мие редовно. Ако ходи боса пък /както във вашият случай/ и е студено и казвам, че може да настине и ако това стане, ще трябва отново да и давам от еди-кое си лекарство или да посетим лекар.
Когато не се огледа на улица й обяснявам, без премълчавания какво точно би могло да се случи с нея. Същото, ако в мол или голям магазин, тя се отскубне от мене и зачезне за някъде. Казвам й, че някои лоши хора биха могли да я вземат и тя няма да има мами вече.

Написвайки това, май вторият ми "плашещ" пасаж изглежда по страшен от мечовците и прочие. Предполагам, точно защото е истински. Но, въпреки всичко бих предпочела истинските плашения. Поне те се израстват, докато имагинерните могат да си останат страхове за дълго време.

# 84
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Не съм плашила малкият човек с нищо.Знам, че безрезервно ми вярва и си мисля, че ако го плаша с Меца или нещо подобно, а тя не дойде, просто ще спре да ми вярва!А и не мисля, че е правилно

# 85
  • Мнения: 468
Аз също не съм плашила с разни животни или каквото и да е там.Обаче лятото свекърва ми като го гледа почти месец, за да го накара да заспи го плашеше с Дядо Турбалан.Отиваме ние на морето при тяхи един обяд той се лигави нещо и не иска да заспи по едно време свеки чука по прозореца и след малко влиза в стаята и вика, че идвал дядо Турбалан да го вземе щото не спял.Ей ама много се ядосах.Първо обясних спокойно , че не съм привърженик на такива заплахи, но тя си продължи номера. #2gunfireПосле дълго време обяснявах на детето ,че Той е бил само там на морето и няма как да дойде в София.

# 86
  • Мнения: 2 950
Понякога, когато се налага плашите ли детето, че меца идва или нещо подобно?
В доста книги и списания съм чела, че това не е правилно, че не бива да се всява страх у детето с подобни щуротии.
Ние с мъжа ми, обаче, понякога, когато се налага казваме с уплашен тон: "Ди джея идва" или "Полиция" или "Меца май идва" и това предизвиква голям ефект у нея и моментално се укротява. Понякога пък, когато ходи боса й казваме например, че по пода лазят буби и ще я ръфнат по крачето. Това са лъжи и може би твърде неправилни подходи към детето, но понякога наистина само това помага.
Embarassed Embarassed Embarassed

Не ми се е налагало да гоправя. А ако чуя някой да плаши децата ми с такива глупости, веднага се намесвам  #2gunfire

# 87
  • Мнения: 5 401
Не, не си плаша детето! Противник съм на такъв род "възпитание". Обяснявам бавно и по няколко пъти, правя забележка, карам се, но не заплашвам. Предупредила съм и роднините - на никого не разрешавам да създава шаш и паника у детето ми или да му се "подиграва, щото плачел"!  #Crazy

# 88
  • Мнения: 2 439
Не, не си плаша детето! Противник съм на такъв род "възпитание". Обяснявам бавно и по няколко пъти, правя забележка, карам се, но не заплашвам. Предупредила съм и роднините - на никого не разрешавам да създава шаш и паника у детето ми или да му се "подиграва, щото плачел"!  #Crazy
Peace

# 89
  • Мнения: 321
   Simple Smile Аз съм плашила нашта палавница, по точно правила съм опити. Единствено я е изстрах от една декоративна баба Яга, нея нарочно съм я сложила, във витрината с чашите, че се беше научила да се качва на секцията и отваряше там, та мен ме беше повече страх да не събори нещо и да се нарежи, но тази баба яга важи само за витрината  Laughing

# 90
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
От няколко дни малката(на 2г. и 8м.) е следобед при свекърва ми. Днес отивам да я прибера и докато си приказваме се чу някакво почукване(навън духа силен вятър) и малката се скри зад баба си и казва уплашено - "Виж, мамо, Баба Меца чука на прозореца". Нищо не казах, само погледнах въпросително свекървата. И понеже на нея й е пределно ясно какво ми е отношението към подобен род страхове и малката няма начин от мен да е чула за Баба Меца, започна да мънка и да се оправдава. Пред нея казах, че Баби Меци тук или на прозорците няма, те са в гората и сега спят. По пътя за вкъщи ме попита отново дали няма да дойде меца, но аз й припомних, че тя си стои в гората и не идва при нас.

# 91
  • Мнения: 4 629
Ние никога не сме плашили сина ни с мечки, кучета и т. н. Но отското той си е измислил някакво чудовище, от което го е стах. Хем го е страх, хем го търси да го види  Crazy Аз не го плаша с него. Помагам да го търсиме  и ходя с него от стая в стая да му пазя страх  Grinning

# 92
  • Home sweet home
  • Мнения: 54
Не! Против тези методи съм.

# 93
  • у дома с любимите си хора
  • Мнения: 859
Не,не съм и не виждам смисъл да насаждам страхове.

# 94
  • Мнения: 2 032
Не.
Пък и аз съм по-страшна от мечки, вълци и баби Яги, не е нужно да ги въвличам.  Wink

# 95
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Не, не съм го плашила.

# 96
  • София
  • Мнения: 619
Сега да кажа и аз!Започнах с "ауууу кой чука"или "някой чука"-спрях с това,защото сега при всяко почукване на вън или от комшийте и следва рев!Голяяяма грешка от моя страна!После бяхме на"баба меца идва"их-кане и ах-кане!Така ядеше и заспиваше!Пак голяма грешка от моя страна!Онзи ден:започна да се тръшка,хвърля,блъска,удря ме(побърка се това дете от 3-4 дни)(ще пусна тема даже за това,защото не знам как да действам вече)и да взема че да го метна в банята при баба меца на тъмно за 2сек.-ужас  ooooh! ЗАГУБЕНА ПАТКА  #2gunfire (само ако тати разбере ще ме удуши)Сега не го плаша с нищо ами напротив лекувам последици от това!Но ми трябва съвет:как да постъпвам.Не става с бой по пампито-почва да повръща от рев.Спира да се тръшка само както майка казва с баламосване-т.е. с добро и отвличане на вниманието!  Thinking Outta Joint

# 97
  • София
  • Мнения: 6 258
Но ми трябва съвет:как да постъпвам.Не става с бой по пампито-почва да повръща от рев.Спира да се тръшка само както майка казва с баламосване-т.е. с добро и отвличане на вниманието!  Thinking Outta Joint
Продължавай с добро. Колко е голямо детето? Може всичко това да го прави, за да привлече внимание.

# 98
  • Мнения: 1 512
А защо просто не спрете да я лъжете и не започнете да обяснявате- напр. късно е, всички вече се приготвят за сън, за да сме здрави и усмихнати; крачетата обичат да се гушкат на топло в пантофките, нещо такова.
Никога не съм плашила Кристина с меци, вълчовци, торбалани. Забранила съм на баби и дядовци да го правят. Помня, че мен като малка ме плашеха с Бармалей (едни герой от руска книжка) и милиционер. Не можех да заспивам сама, страх ме от тъмното до ден - днешен, а на улицата изпадах в паника, ако видех униформен. Внимавайте с тия работи, ей.
В градината бяха приказвали нещо на децата, Криси постоянно говореше за меци и вълчовци, криеха се под масата в кухнята, зад пердето в стаята. Голям зор видяхме, докато ги изгоним нахалните твари. Убедихме я, че Баба Меца не е страшна, че тя живее в гората и си има малки мечета.
Страшната съм аз. Twisted Evil

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Предлагам нововъведение - децата да се плашат с МВФ, ЕКомисия и други институции. Wink

# 100
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Предлагам нововъведение - децата да се плашат с МВФ, ЕКомисия и други институции. Wink
Най-добре с Масларова! Wink

# 101
  • Мнения: 9 052
по цял ден с това се zанимавам , ако нее добре наплашен, zначи не съм си свършила добре работата и си пиша двойка zа деня  Rolling Eyes

# 102
  • Мнения: 14 133
Не, много съм против такова плашене.  Naughty Crossing Arms
Дори съм се карала с майка си преди време, за да не прилага подобни старомодни методи за въпитание на малкия.  Crossing Arms

# 103
  • Мнения: 765
Не, никога не съм го правила. Тя и без това е плашлива от разни неща- шумове, непозната обстановка или хора. Не искам да и всявам допълнителни безсмислени страхове. Освен това така нареченото "плашене" е откровена лъжа, а аз не смятам, че трябва да лъжа детето си, колкото и да е малко. Искам да има реална представа за света, а не да си изгради свят от мечки, вълци и торбалановци, които бродят наоколо.
Мен са ме плашили като дете и си спомням , че изпитвах ужас. Абсолютно безсмислено е да причинявам това на който и да било, какво остава на малкото ми дете.
Плаша я , че няма да отидем в парка , или че няма да и купя обещан подарък, или че няма да си говорим като приятелки, докато не направи това и това, или че няма да разкажа приказка вечерта- такива истински, реални неща . Това е моят начин на възпитание и за мен той е правилен. Не подценявайте интелекта на децата си, колкото и да са малки.

# 104
  • Мнения: 929
Веднъж реших да изплаша дъщеря ми с "кумчо вълчо" защото нищо друго не помагаше в ситуацията, но се оказа че това изобщо няма да помогне - тя започна да вика "Чивучко ела" и това беше на мен просто ми стана смешно  и разбрах че няма смисъл да се пробвам да я плаша с подобни неща.

# 105
  • Мнения: 1 044
Никога. Не е необходимо да живее в страх, за да е дисциплиниран и да слуша. Има и други начини на въздействие върху детето.

# 106
  • Мнения: 1 733
Не го плаша. Няма смисъл да му внушаваш разни страхове, които са напълно неоправдани. Това би могло да доведе до сериозни нарушения в психиката му. Когато искам да го накарам да не прави нещо, се опитвам да му обясня какво би могло да се случи ит.н. Е, той засега невинаги ме разбира, но се надявам да има ефект все пак.

# 107
  • Мнения: 3 356
Аз не,но във яслата изглежда има такава практика,защото Боби ми казва че Ог и Яга (демек Баба Яга) живее зад леглото.За мен това е пълна простотия и отжевелица.

# 108
  • Мнения: 1 312
Като малки съм го правила няколко пъти,но ако сега го направя ще е голям  hahaha Joy

# 109
  • София
  • Мнения: 3 271
Не, никога не го плаша Naughty

# 110
  • Мнения: 214
Ех, вие сте майки за пример. Как пък ни една  не си е плашила детето и то никога newsm78. Е кажете как тогава ги спирате от супер инфарктните ситуации?

# 111
  • Мнения: 7 821
Ех, вие сте майки за пример. Как пък ни една  не си е плашила детето и то никога newsm78. Е кажете как тогава ги спирате от супер инфарктните ситуации?
Аз съм достатъчно страшна  Wink.
Като тръгнеха да търчат към улицата викам "Стой!" и после се карам и наказвам, а не викам "баба Меца ще те изяде, ако пак направиш това", изобщо не ми е идвало на ум да правя подобно нещо  Shocked .

# 112
  • Мнения: 2 211
Не ползвам този архаичен прийом на възпитание. Синът ми и без това е толкова плашлив, а че и с богато въображение, остана и аз да наливам масло в огъня.

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 15:40 от tety

# 113
  • Мнения: 1 485
Ей този метод не съм го понасяла никога! #Cussing outИ сега като чуя подобни изцепки-откачам! #Cussing out
Как може да си плашите децата с герои от любимите приказки или с полицаи,баби Яги,и ................какво ли още не #2gunfire
Мисля,че има хиляди начини,за оправяне различни от този.

# 114
  • Мнения: 3 268
Никага не плаша дъщеря си с вълчовци,вещици и прочие.Много е гадно това да стряскам малката й душичка.Едно нещо обаче има безотказен ефект при нас и може да се нарече стряскане.Като й кажа,че няма да й купа желаната играчка,тогава е послушна като мухичка.Лошото е,че не мога да купувам играчки всяка седмица.

# 115
  • Мнения: 610
Не не съм и казвала такива неща,но когато някой друг  и каже че там има меца и тя се смее и ръмжи Peace

# 116
  • София
  • Мнения: 181
Аз пък, за разлика от всички писали по-горе, всяка вечер викам баба Меца да види защо това дете не спи. През деня никога не я плаша с нищо, а й обяснявам причинно-следствените връзки, както повечето от вас, но вечер към 23 ч. когато не иска да заспи и четем, четем, а аз умирам за сън - баба Меца ми върши чудесна работа. От нищо не я е страх, винаги прави каквото си е наумила. Като й кажа - ще паднеш, тя казва - Искам паднем, като й кажа, че ще настине като ходи боса - искам настина и т.н. и т.н. Не че и от баба Меца много я е страх, но малко се укротява, за да чуе дали наистина има някой и заспива по-бързо.

# 117
  • Мнения: 717
и аз плаша с кумчо вълчо, меца, торбалан - ефект няма, почва да ме разпитва с любопитство и хич не му пука. виж, обаче, като кажа, че ще го накажа и няма да играе - става много добър. само дето това не действа като сме в леглото и не заспива...

# 118
  • Мнения: 183
НЕ!Никога не бих ги плашила с друг освен със себе си Wink...

Но напоследък малкият нещо започна да ме притеснява,започва да ръмжи и да си прави пръстчетата като нокти,и показва че нещо пада от небето,и разкъсва нещо...И тази вечер отново ни сочеше прозореца,ръмжи и пак това със ноктите,оголените зъби,и как дърпа-клати глава.,като че разкъсва...Дали нещо в детската не са го плашили?!Дали ще си признаят?!Или пък да е гледал нещо,което му е направило силно впечатление?!Не го е страх,но не би ми се искало ако наистина е гледал нещо по ТВто,и му се е отразило така,вече да гледа подобни неща...Но не знам точно какво може да е...Дайте съвет!!!По едно време и бълнуваше,но не говори и не мога да разбера проблема...

# 119
  • Мнения: 46 518
Не, но в един детски клуб я бяха плашили с Баба Меца  Twisted Evil 3-4 месеца след това повратяше как ще дойде да я изяде, сега вече не се страхува, знае, че ако дойде, ще й даде играчки, бонбонки и сокче  Mr. Green

... Е кажете как тогава ги спирате от супер инфарктните ситуации?

С викане  Whistling

# 120
  • София
  • Мнения: 6 983

Не, не я плаша! Мен също не са ме плашили, струва ми се даже смешно  Laughing


... Е кажете как тогава ги спирате от супер инфарктните ситуации?

С викане  Whistling

 thumbsup

# 121
  • София
  • Мнения: 5 362
Опитахме да го плашим с баба Мецана и детето една нощ се напишка в кревата . Събуди се с рев , каза ни че Мецана е дошла . Изпаднах в ужас помислих , че ще започне да се напикава нощем от страх , а от това спасение няма . От тогава много предпазливо говорим за Меца , Вълчо и Кума Лиса . Той не се напикава нощем , знае че Меца е в гората и не го плашим с нея . Е понякога " идва " да види дали момчето е заспало амаааа. Тъй че съвет от мен , който мисли да си плаши децата с нещо или някой много добре да прецени психиката на детето си , защото за беля незнаеш въображението му докъде ще стигне и после ходи се оправяй .

# 122
  • Мнения: 199
Дори срам ми да си призная ,но плашихме!Свекърва ми започна да плаша Томката с баба Меца .Благодарение на тази "баба".....хвърлихме бибата, памперса,научихме се да спим в креватчето,да едем с ложичката ,да пием от чашката и много други неща!Доста ни помогна!Но честно казвам ,просто видях че Томи не се плаше сериозно, беше като игра.Иначе никога нямаше да прибегна към такива методи на възпитанието!Между друго беше за съвсем кратък период, сега вече я забравихме.
Ами много ни помогна тази баба Меца,свърши чудесна работа/имам предвид биба и памперс/ Simple Smile

# 123
  • Мнения: 114
Опитвам се да го плаша,ама няма никакъв ефект при него.На мене се е метнал. Laughing
При нас ефект има само като кажа:"Баща ти идва". LaughingСамо от него го е страх,не че го бие или му вика,просто му има респект.
Иначе аз много викам,но той не ме слуша,а баща му само се появява и той става кротък като агънце.Лошото е,че тати го няма по цял ден у нас. Sad

# 124
  • Мнения: 506
Не съм привърженик на идеята с плашенето.Жената която го гледа от време на време го заплашва с Торбалан,ама съм и казала да не го прави,защото не ми харесва.
Аз от време на време му казвам че "чичко полицай" ще му се скара ако не направи еди-какво-си,ама той само понякога се връзва.

# 125
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Не.

# 126
# 127
  • Мнения: 459
От време на време се налага да сплаша малчо. Просто имам моменти , в които се налага да го постресна...и тогава помагат баба Меца и др. отрицателни герои.

# 128
  • София
  • Мнения: 553
 С мечо, вълчо, торбалан и др. подобни не я плаша. Наскоро беше болничка и идва докторка но цивилна в нас и оттогава й казвам, че ще дойде "лелята" да я боцка например, ако не си пие сиропа, но пък точно с полицаи и доктори според мен не трябва да се плашат децата, защото така те ще останат с погрешни впечатления за тях. Даже мисля, като видим някой полицай отблизо да й обясня на дълго и широко, че този чичко е добър и може да ни помага и т.н.

# 129
Наскоро намерих една прекрасна статия относно плашенето на децата с баба Яга, Торбалан, вълчо, меца и т.н. Ето я и нея:

"Плашенето на децата като “метод” за възпитание

Плашенето на децата е проява на малоумие от страна на родителите! Точка!

Спокойно бих могла с толкова да приключа, защото смятам, че то е повече от очевидно и едва ли ще съумея да напиша нещо ново и различно, но се опасявам, че ще ми се разсърдите. Затова продължавам:

Някои родители твърдят, че плашат децата си с нещо – баба Яга, Торбалан и т.н. – защото по друг начин не могат да ги накарат да стоят мирно. Глупости! Те не са опитали да намерят друг начин да ги накарат да стоят мирно! Нито да ги накарат да си играят на нещо кротко. Лист от тефтера на мама и нейната химикалка правят чудеса! Просто трябва да си бръкнеш в дамската чанта и да се лишиш от нещо дребно за час-два.

Всяко дете има свой естествен страх – някои се боят от тъмно, други от вода, от светкавици, гръмотевици, фойерверки и т.н. Плашейки детето, ние, вместо да намаляваме естествените му страхове и да му помогнем да ги преодолее, само ги засилваме. Защото човешките същества са склонни да преувеличават. А и какво друго ти остава, при положение, че баща ти казва: “Ааа, не мога да отида там, страх ме е, там е баба Яга”?!?.

Обикновено по-палавите деца стават жертва на плашенето, именно защото са по-буйни. Но по-буйните деца са по-изобретателни, по-чувствителни, по-наблюдателни, по-впечатлителни – това е, което ние обобщаваме в думата “буен”. Да плашиш (особено пък) такова дете означава да си правиш шеги с психиката му, защото то преекспонира всяка наша дума! Плашенето денем не помага. Децата възприемат светлото като безопасно. Но помнят. Проблемът идва като започне да се здрачава и стане тъмно. Ако погледнеш в очите на плашено дете по залез слънце, ще видиш как адът се разтваря над главата ти. Пресилено? Не. “На страха очите са големи”! Откъде ли е дошло?

Това лято имах възможност да наблюдавам как се държи буйно дете, което започнаха да плашат с баба Яга, защото други родители подучиха неговите. Родителите определено се забавляваха от това, че детето се залепя за тях и само за това говори, но на детето не му беше весело. Никак! То не стана по-кротко, но откри нещо ново: баща му не е най-силния на света, защото баба Яга е по-силна от него! В един момент на родителите взе да им писва, че като почне да мръква и детето говори само за баба Яга – пита къде е, колко е силна, че то слушка и т.н., и т.н., но нито един път не се сетиха да му кажат, че това е било шега и че баби яги не съществуват. Напротив! Продължаваха да объркват детските му възприятия. Не знам как е заспивало това дете, но на сутринта се събуждаше още по-буйно и още по-неспокойно и несигурно. Не мога да си представя какво е да живееш в постоянен страх!

Друг случай е братовчедка ми, която плашеха с “Иван с дългата ръка”, който ще се протегне от километри разстояние и ще я вземе, ако … не яде. Е, тя не прояде. Не само не прояде, ами и на масата не сядаше, защото беше близо до вратата и прозореца. Сядаше в ъгъла до стената, защото Иван през стената не може да я вземе. Все пак беше достатъчно голяма, за да осъзнае, че “Иван с дългата ръка” е страшен, но е човек, а хората не могат да минават през стени. Мисля, че тя имаше “късмет” с плашилището си. Истината е, че на моменти чак мен ме хващаше страх, нищо че съм доста по-голяма.

У дома плашенето е забранено! Нещо повече – ако има нещо притеснително, то се проверява с мама или тати, за да се установи, че всичко е наред.

Голямата ми дъщеря ходеше на ясла и там някаква лелка я плашеше с мечки. Разбрах го случайно. Всяка вечер обхождахме целия апартамент, милиметър по милиметър, двете хванати за ръце, докато тя лично се увери, че няма мечка в шкафа, под възглавницата, в хладилника, зад леглото, под леглото, зад пердето… Ходенето в зоопарк не помогна, защото децата на възраст до 3-5 годинки нямат реална представа за размери. Опитах да обясня, че мечката е твърде голяма, за да се събере под масата, но усетих, че това с големината може да има обратен ефект и спрях.

Забраних на всички приятели и познати всякакви “страшни” шеги с нея, защото тя ги сънуваше нощем като кошмари – вкл. елементарното: “ще ти изпапам дупето”, изречено с обич.

И до сега по-малката й сестра е по-смела от нея, съотнесено към същата възраст, та даже и към момента! Разликата им е 6 години. Малката не ходеше на градина и нямаше кой да я плаши. Сега се случва следното: двете сядат, гледат филм, на който и аз си затварям очите на моменти, след това мъничката хваща кака си и й казва “Спокойно, како, аз ще те пазя”.

Не мисля, че това е точно смелост. Това е по-вярна представа за разликата между фантазия и реалност.

Децата, които са плашени, по-лесно възприемат всяко страшно и грозно нещо като истинско – та нали баба яга е страшна, а никой не я е виждал. Това го виждам – значи е още по-страшно!

Децата, които не са плашени, изграждат по-спокойно погледа си към света и имат по-реалистична представа за нещата.

Плашенето развива фантазията на децата ни в грешна посока и ги лишава от реална представа за обкръжаващата ги действителност.

Нощите са за почивка, а не за страх. Когато голям човек не се наспи, денем е невъзможен – нервен, сприхав… А защо си мислите, че едно дете се чувства различно? Мислите ли, че му е кеф цяла нощ да го е било страх и да не е мигнало, а на сутринта да трябва да ви се усмихва?! Откъде накъде! Детските усмивки са дар и награда и трябва да се заслужат! Всъщност, детето се събужда още по-нервно на сутринта, натрупало е отрицателна енергия от кошмара и недоспиването и е още по-невъзможно отпреди, което за много родители означава – още по-страшно плашене. Ако баба Яга вече не помага, следва Торбалан.

Родителите влагат изобретателността си в измислянето на глупости, с които да плашат децата си, и то с охота, но не и в измислянето на игри и занимавки, с които да приковат вниманието им. А това наистина не го разбирам! И пак се връщам към мисленето при възпитаването.

При цялото ми желание не мога да намеря нито един довод “за” плашенето като метод за “справяне”.

“Справяне” – това е другата несъвместима дума при отглеждането на децата – сякаш те са някакъв проблем за разрешаване!

Децата, които наблюдавам са все още малки и не мога да кажа със сигурност как ще им се отрази плашенето като пораснат и какви възрастни хора и родители ще стане от тях, но почти съм готова да се обзаложа, че най-добрите филми на ужасите за всички времена са създадени от такива деца. Горките!"

# 130
  • Мнения: 4 841
Arctica,
извинявай, ама обикновено в подобни теми човек пише собственото си мнение, основано на личен опит и наблюдения. Има си отделни секции за статии, има и достатъчно книги на пазара, така че ако някой иска да чете - знае къде да намери нужната му литература. Целта на форумите не е copy-paste, което правиш вече в трета или четвърта тема...
Нищо лично, просто можеш да си сигурна, че 90% от читателите са "скролнали" копираната ти статия и не са я прочели.

Ако имаш личен опит - ще се радвам да го прочета   Hug

# 131
  • В средата на времето
  • Мнения: 2 400
При нас на мода в момента е филма на Дисни "Пинокио", та Кристиян е много впечатлен от него. Когато му обяснявам, че не се лъже, защото не е хубаво му казвам "..защото ще ти порасне носа като на Пинокио" или когато се държи лошо му давам пак пример от филмчето как Пинокио започва да става магаре след като прави лошотии.. Grinning, също когато веднъж изчезнал за секунда от баща му на нашия пазар и Иво се видял в чудо - пак му казах, че ако бяга така от нас някой лош чичко ще го вземе както в Пинокио и няма да му дава да се върне при мама и тате. За сега вършат работа. Първите две "плашеници" ще са до време разбира се.. Grinning, все ще вдене един ден, че да станеш магаре или да ти порасне носа не е възможно  Laughing. Та с това го "плаша". Баби Меци, Торбалани и тем подобни не ползвам. Имам едно познато дете, което е плашено с микробите от една реклама на Доместос мисля беше..от сорта: живеехме в дълбините на тоалетната чиния...

# 132
BirdsFlu, когато копирам статии и мнения, аз казвам че са копирани. Нито едно от предните ми мнения не е копирано. Всичко сама си пиша и според мен си личи, че изказвам собствено мнение. Съжалявам, че ти изглеждат прекалено интелигентно написани, за да са лично мои, но наистина ги пиша сама. Тази статия е единственото копирано нещо и в началото изрично се споменава този факт. Прегледах я, реших че е полезна и вместо да давам линк, реших да сложа най-важното от нея в поста си, вместо да принуждавам хората да четат цяла огромна статия от линк.
Щом искаш моето мнение, с риск да повторя някои неща от статията, аз не съм съгласна с плашенето на деца от баба Яга, Торбалан, полицаи и доктори, разни животни и др.  Ако родителят има проблем да контролира поведението на детето си, Торбалан няма да му помогне в дългосрочен план.
И накрая - нямаше да има никакъв проблем да ми кажеш да не копирам статии (с това съм съгласна всъщност, просто тази ми се стори подходяща, но разбрах идеята и ще си взема поука), но да твърдиш че имам 3-4 копирани отнякъде теми, при положение, че всяка една съм я мислила и писала сама без дори да чета отнякъде, го приех като лична обида. Аз разбирам, че може би изглеждат повече като статии от интернет, но във всяка една се старая да проличи, че изказвам собственото си мнение. Никога не съм предполагала, че мои мнения ще ти изглеждат като копирани, и това е един вид комплимент - значи ги пиша доста добре, но от друга страна е обидно.

# 133
  • Мнения: 114
Arctica Да това е истина само че за кротките деца.
Моя син му давам АБСОЛЮТНО всичко което иска и никога с нищо не се заиграва.Само нож не съм му дала,ама наистина.
Има си деца и деца.На моя приятелка детето може да стои часове и да гледа тавана,а моя син не може да стои на едно място даже и докато спи.Затова такива статии меко казано ме разсмиват,все едно са писани от човек,който си няма и представа от гледане на дете.
Преди да родя ужасно се дразних от пищящи деца по заведенията и си казвах;"Аз ако бях на мястото на тая майка,щях да го накарам да спре да пищи".Е,всичко се връща.Сега съм точно на мястото на тая майка и НЕ МОГА да го накарам да не пищи.
Ще ме разберат само майките на палавите дечица,а тези на които децата са кротички-никога няма да ме разберат колкото и да се напъвам да обяснявам. Peace

# 134
Мисля, че трябва да има начин да се справим и с буйните деца. Когато бях на 12-13, в компанията от деца, с които излизах имаше 5-6 годишни, а и по-малки. Повечето бяха кротки, но имаше едно буйно момиченце (познатите го наричаха "избит електрон"). Това дете имаше нужда от друг тип възпитание, но аз виждах как го отглеждат - бащата беше мек и позволяваше на малката да прави каквото си иска, майката беше строга и детето се плашеше от нея, но зад гърба й вършеше щуротии. Единственият човек, който беше в състояние да каже на детето нещо и детето да го послуша бях аз. Но аз не бях добрата приятелка, която позволява на малката да удря другите, да ги обижда, да им взима играчките и т.н. С родителите си тя се държеше нахално и много често чувах да казва и на двамата "Няма да ми казваш какво да правя!" и "Няма да ме накараш пък!". Затова реших да разбера какво правят те и какво правя аз, че тя ме слушаше и нито ведбъж не се е държала грубо с мен (нито пък се е страхувала). Първото, за което се сетих беше, че аз съм й приятелка (разбира се, на по-голяма възраст, но не се държах с нея все едно е бебе, а приятелски). Следващото е, че (за разлика от баща й), никога не й позволявах да се държи надменно, грубо или нахално с когото и да било. Винаги говорех с нея и й обяснявах защо това и онова не е добро като отношение и как наранява другите. Трето - не бях и като майката - строга, използваща шамари и наказания за възпитателно средство и т.н. Понякога ми беше малко неудобно, че майката й казва нещо, момичецето се противопоставя както може, и в момента в който й кажа да направи това нещо, тя тръгва като послушно ангелче и го прави.
Това ме наведе на мисълта, че има начин да се справим с буйните деца, които сякаш не чуват какво им се казва. Децата "чуват" любезните и твърди действия по-добре от дългите обяснения. Например ако детето отказва да спре да си играе и да отиде да легне, просто любезно (мълчаливо) и твърдо (безкомпромисно) го хващаме за ръка (или го вдигаме на ръце) и го довеждаме до леглото. Ако се разплаче и започне да мрънка, не обръщаме внимание, а се стараем да сме спокойни. Мълчанието на родителят помага много в такива случаи (изпитано от мен).
Но да се върнем на темата - децата се плашат от баба Яга и други такива до определена възраст, след което осъзнават че баба Яга няма. Какво ще правим тогава? С вече поотраснали деца е по-трудно, а в момента в който отраснат, ни се отнема и привилегията да ги плашим с баба Яга. Ето защо според мен истински ефективно възпитателно средство е това, което не губи ефекта си след определена възраст, която детето достига в един момент.

# 135
  • Мнения: 636
Повдигнала си много интересна и богата тема.
Не че оправдавам плашенето на децата със страшилищата от нашето детство, но имам следните съображения:
1. Това е факт от съвременната психология - децата "се раждат" със страховете си, а и още като много малки бебета имат негативни преживявания на глад, дискомфорт в стомахчето, съпроводени с усещането за разпад и смърт. Страхът е базисен човешки инстинкт, т.е., тези, които твърдят, че се страхуват от нещо само, защото са ги плашили като малки, не са никак прави. Приказките със страховити герои канализират детските страхове и в някакъв смисъл ги успокояват, защото всеки страх, който може да бъде "наречен" и конкретизиран, е по-малък от свободно плаващия, нефиксиран страх изобщо от нещата и живота.
2. Баба Меца, Торбалан и други герои не са само малоумна приумица на манипулативните ни майки и баби, които не са в час с последните новости от женските списания. В тези герои има известна логика, когато се използват по правилен начин, тоест когато отразяват реални последици от действията на децата - когато става въпрос за дете на твоята възраст, има ли значение дали ще кажеш "Не се отдалечавай, защото може да те вземе непознат чичко" /нещо съвсем реално - даже и нас могат да ни вземат непознати чичковци/  или "Не го прави, защото може да дойде Торбалан"? В случая Торбалан и непознат чичко са едно и също и все  реално нещо. От друга страна нали майките, които заплашват децата си с реални опасности и уж ги подготвят за живота, също всяват страхове у тях, дето може да ги травмират за цял живот? Когато казваме "Не яж немита ябълка, или не ходи бос, защото има микроби", микробът не е ли пак страховит герой от микробиологията?
Смятам, че когато човек заема позиция по тези въпроси, трябва да си даде сметка, че нещата винаги са сложни и да са опита да мисли всеки път и във всяка конкретна ситуация със собствената си глава, а не да повтаря като папагал чужди мисли от поредното модерно списание / имам предвид изказвания от типа на "Не, никога, това са дивотии, едва ли не колко си демоде, не знаеш ли, че децата се травмират за цял живот, щом веднъж споменеш за Торбалан.../
С други думи: Не мисля, че си толкова скандално сгафила, още повече, че казваш, че плашиш рядко, още повече, че детето ти наистина е малко. Родителят, малко или много е манипулатор, такава му е ролята, понякога се налага да плаши. Но нека всяването на страх да не е безпредметно и да не се случва често, а само в напълно необходими ситуации. Виждам, че умееш да си задаваш въпроси, щом е така, сигурна съм, че ще намираш всеки път по-добрия отговор. Успех!

# 136
# 137
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Не съм я плашила с никой и нищо до сега. Тя е общо взето спокойна и послушна, старая се да не й насаждам страхове.
Забелязала съм, че понякога се плаши от асансьора и от минаващи което според мен е нормално.

# 138
  • Мнения: 2 897
Моят син не се впечатлява от такива неща. На опита да го сплашат с Баба Яга отговорил,че тя идва да чисти с метлата, а Торбалан да дойдел да му види новите коли. Joy

# 139
  • Мнения: 103
Аз пък пробвах, когато беше по-малка, да я сплаша с баба Меца. Беше се тръшнала пред един магазин и настояваше да влезем, а аз страшно бързах за някъде (вече не помня за къде). След като нито обясненията, нито обещанията, нито заплахите за наказание помогнаха, казах, 4е баба Меца е вътре. И моето слънце ококори едни такива очаровани очи, отскубна се от ръката ми, залепи се за вратата на магазина и се развика с пълно гърло:" бабо мецо, ла-ла, бабо мецо де си?". Оттогава - по-голяма беля - все искаше да ходим да гледаме баба Меца.
Наскоро й обяснявах по повод на това, че не иска да седи в столчето в колата, че Чичо Полицай много ще се кара. И когато ни спряха за проверка, тя, без капчица страх, се развика от задната седалка: "Чичо Полицай, аз седя на стола, трябва да ми дадеш подарък - иначе аз ще ти се карам!" Mr. Green

# 140
  • София
  • Мнения: 9 860
Не ги плаша с подобни зверове.Обаче пак си растат бъзливи,особенно малката Rolling Eyes.В градината ,когато за първи път дойде театрална трупа,тя видя що е то баба Яга.И започна да пищи  Confused.Аз бях там,но без тя да ме вижда.Взех си я веднага.После седмици наред ми повтаряше колко страшна е баба Яга.Не че е болка за умиране,постарах се,без да я плаша с нея,да и обясня,че няма нищо страшно и че баба Яга живее в приказките Wink.Никога не съм ползвала торбалан,"ще те вземат циганите" и прочие неща.Мен лично също би ме било страх,ако някой ми каже,че ще ме вземе някакво чудовище и на този някой аз имам пълно доверие,завися от него,въобще той е центъра на вселената ми-както са децата и родителите. Peace

# 141
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Не съм я плашила,но и да искам тя няма да ми повярва. Пределно ясно и е ,че те живеят в приказките или рекламите!

# 142
  • Мнения: 4 451
С риск да прозвуча като една типична ССФ  Laughing, никога не съм плашила децата с Баба Меца, Вълчо, Торбалан и т.н. Свекърва ми веднъж го направи и тихо и кротко (пак като една типична ССФ) и обясних, че не искам да се повтаря. Mr. Green

# 143
  • Пловдив
  • Мнения: 1 443
За дъщеря ми баба Яга е положителен образ, защото често ходим да играе на площадка, където има голяма такава кукла  Laughing Някой обаче й е споменавал за Торбалан и тя сега ме кара да й пея песни за баба Яга и чичо Торбалан  Joy Joy Измислям си ги най-различни всеки ден като заспиваме, приема ги за добри герои  Laughing

# 144
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Не, не съм плашила нито Алекс, нито плашим племенницата. Смятам, че не е хубаво да се всява в децата излишен страх. Когато не ме слуша, просто й казвам, че ще изпусне разходката/ излизането или танците й, според случая. Да, но тя е пошлушна общо взето и никога не ми се е налагало да мисля лъжи и т.н. за да я укротя. За разлика от племенницата...тя е страшно буйно, енергично и не знам още какво дете. И нея не я плашим, казваме си каквото наистина ще се случи, ако не слуша - дърпане на уши, лишаване от разходка, десерт / тя обожава /, пошляпване по дупето и т.н. Сигурна съм, че ако спомена за баба Меца или Яга и там каквито са още, ще ми каже, че я лъжа, не вярва, най- много за дружки да ги пожелае  Laughing . Та съгласна съм, че има деца и деца, моето просто е кротко и не ми се налага често да я сплашвам с разходките и други неща, но виждам и двете страни, послушната ми дъщеря и непослушната ми племенница, с която сме по цял ден и смятам, че каквото и да е детето, не бива да се всява страх от хора и животни. Може да се сплашат с : няма да си получиш шоколада; ще подаря играчките ти на друго дете, ако не си ги събереш в коша; ако не спиш на обяд после няма да излезем на разходка; ако не ми дадеш ръка, може да паднеш, да се удариш лошо и ще трябва да ходим до доктора и все от този сорт, които реално биха се случили, или аз бих сторила.

# 145
  • Мнения: 2 144
Мисля,че чрез плашенето на децата от всякакъв род животни могат да се провокират фобии. Макар,че само ако се замислите,в коя приказка няма насилие-вълчо изял козлетата или прасенцата,изял бабата на червената шапчица и т.н.Е как да не те страх от тоя вълчо?!Според мен трябва да се обяснява на децата повече.

# 146
  • Oslo
  • Мнения: 659
Не, винаги ми е звучало много тъпо....и не съм имала нужда да ги плаша с каквото и да е.

# 147
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Не плаша Дани с такива неща никога! Явно, обаче, в детската градина ги плашат понякога с разни такива изречения, защото сина ми сам от време на време бърбори : "Мамо, нали трябва да слушам, че ще дойде лошото човече?!" Rolling Eyes Ние със съпруга ми се кокорим и му обясняваме, че няма лошо човече в наща къща, но малко ни е трудно да го убедим.....

~~

# 148
  • Мнения: 3 216
До преди около месец не сьм го плашила с нищо,ама не се е и налагало.Много дьржах като е момче да не го е страх от нищо.Обаче той стана направооо  CrazyПалав е,буен е ,инат е. И сега се плашим с една мишка,но се старая да го прая рядко. действа безотказно. И от един циганин го е страх.Ведньж ми се беше метнал по очи на един тротоар пред блока и реве за нещо си.  И минава един циганин -от ония най-мрьсните и черните и носи едни чанти.И му вика:Ако не слушаш майка ти веднага те взимам с мен.Стана от земята и спря да реве на секундата. Знам много добре,че не е хубаво да го плаша.

Последна редакция: нд, 23 мар 2008, 18:45 от kremena

# 149
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Никога не съм го плашила с нищо. Намирам го за жестоко и израз на тотално безсилие от страна на родителя.

# 150
  • София
  • Мнения: 1 057
Не.
Обяснявам с думи прости, защо не трябва да се правят някои неща. Ако синът ми не слуша, го лишавам от някоя играчка, която много обича за известно време. Ако се случи да се инати и тръшка по улиците (на вън има доста опасности) обяснявам, спокойно какво може да се случи. Ако не ме чуе и не разбере от дума, го гушкам и се прибираме в къщи по най-бързия начин. Там се случва горното - разделя се с някоя играчка. Този подход при нас върши чудесна работа. Но той е сравнително кротко дете.

# 151
  • Мнения: 2 467
Не плашим. Тя ми е достатъчно страхлива от всичко, та не си и помисляме да плашим.
Само се възползвах от чичко Полицай, който ще ни глоби , ако не си седи вързана в столчето  Blush В резултат оня ден ни изненада - "Ще взема една пушка и ще гръмна чичко Полицай, щото лош"  ooooh!

# 152
  • Мнения: 3 611
Никога с ниЩо нереално не сьм си плаШила детето.
ПлаШа го с реални неЩа _ примерно ако не си е обул Чехлите, а се опита да се намькне в кухнята, кьдето куЧето е нарьсило космарлаци, пило е вода и е льоскало навсякьде, предупреждавам го, Че ако не ги обуе, отива директно да ляга, няма zнаЧение кое време е. Раzбира се, не е имало досега моменти, в които да си иzпьлнявам zаканата.
ПлаШа го сьЩо с Шамар, който в интерес на истината не е толкова страШен, колкото някое накаzание, като веднага в леглото или да го накажа. Или примерно да не гледа някое детско по телевиzията...
Твьрдо сьм против плаШенията с баба Меца, Караконджо, баба Яга и пр.
... и все пак от няколко месеца го е страх от тьмното...  newsm78

# 153
  • Мнения: 274
Не,не се е случвало до сега и мисля,че не е редно.     Simple Smile

# 154
  • Мнения: 6 164
Не, не го плаша. Не съм чела, просто инстинктивно не ми се е струвало правилно да му всявам страх от таласъми, Торбалани, или пък мечката, при положение, че е такова хубаво животно. Simple Smile
Достатъчно ми е, че се плаши от течение и свистенето на вятъра в ключалки, или гърмежи.

# 155
  • Мнения: 60
Не,никога до сега.

# 156
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 803
Не.
Обяснявам с думи прости, защо не трябва да се правят някои неща. Ако синът ми не слуша, го лишавам от някоя играчка, която много обича за известно време. Ако се случи да се инати и тръшка по улиците (на вън има доста опасности) обяснявам, спокойно какво може да се случи. Ако не ме чуе и не разбере от дума, го гушкам и се прибираме в къщи по най-бързия начин. Там се случва горното - разделя се с някоя играчка. Този подход при нас върши чудесна работа. Но той е сравнително кротко дете.

По същия начин. Обяснявам и на свекито и на майка ми, че не желая детето да бъде плашено. Тя харесва баба Яга (имаме една кукла увесена на една от вратите и като се разтръска вратата тя започва да се смее - Вики много й се радва). Лишаването от нещо според мен е по-добрия вариант.

# 157
  • Мнения: 2 587
Не,не я плаша.
Моята майка я беше плашила с баба Меца и детето започна да спи неспокойно,будеше се с крясъци че баба Меца щяла да вземе мама или тати и не искаше да остава сама.Голям зор видях  и много разходки до зоологическата докато се успокои и разбра че Меца не е страшна.

# 158
  • Мнения: 5 255
Не съм я плашила.

# 159
  • Мнения: 109
Никога не съм плашила детето с каквито и да е представители на животинския и фантасмагоричния свят.Просто не виждам защо трябва да живее в страх от каквото и да било още повече аз лично да му насаждам  някакви страхове #Cussing out

# 160
  • Мнения: 224
и аз когато ходи боса казвам големите буби идват ,с друго избягвам че май баткото повече го посплашвах и стана малко страхлив  Embarassed

# 161
  • Мнения: 29
Никога не плаша децата си така само се насаждат страхове това е мое мнение разбира се дасега винеги сме се разбирали с много обяснения.

# 162
  • Мнения: 132
Като гледам,повечето дечица явно са спокойни и добрички.Съдейки по мненията на майките ,явно се разбират само с поглед и думи.Аз лично имам едно малко ,палаво момиче Маги. Когато ме заболи устата да обяснявам и говоря идват на помощ Торбалан и леля Мая.Не смятам ,че насаждам каквито и да било страхове.

# 163
  • Мнения: 24 467
Не са "кротки и добрички"  Laughing, просто не намирам тази "метода" за възпитание и вкарване в релси за правилна. Има и други, по- резултатни, които не водят до излишно наплашаване на децата с несъществуващи опасности.

# 164
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 803
Като гледам,повечето дечица явно са спокойни и добрички.Съдейки по мненията на майките ,явно се разбират само с поглед и думи.Аз лично имам едно малко ,палаво момиче Маги. Когато ме заболи устата да обяснявам и говоря идват на помощ Торбалан и леля Мая.Не смятам ,че насаждам каквито и да било страхове.

Дъщеря ми наистина е спокойна и добричка. Затова пък сега се опасявам, че второто дете ще бъде в другата крайност Laughing

# 165
  • Мнения: 2 723
Опитвала съм, ама той не се плаши, даже стана да търси мечо да си играят  hahaha

# 166
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Никога не съм плашила дъщеря си с никой и с нищо. Против тези неща съм
Винаги съм и казвала , че ако не слуша ще и се разсърдя .........и имах успех  Simple Smile

# 167
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз пък на моята дъщеря постоянно и натяквам да не се завира много в тревата, че има едни буболечки, които хапят и може да се разболее(кърлежите имам предвид). Обаче май съм се поуляла, защото сега се страхува от пеперуди и мухи дори. Сега се обясняваме кои буби хапят и кои не.
А Баба Меца според нея не живее в гората, както за съм й обяснила, а в реката - това от рекламата на Милка.

# 168
  • Мнения: 1 447
Никога не плаша децата си така само се насаждат страхове това е мое мнение разбира се дасега винеги сме се разбирали с много обяснения.
Даже съм забранила и на бабите да ги плашат с такива работи

# 169
  • Мнения: 3 447
Ние с мъжа ми, обаче, понякога, когато се налага казваме с уплашен тон: "Ди джея идва" ... Embarassed Embarassed Embarassed
Е, поне ще си спокойна, че няма да се юрне по дискотеки след някоя и друга година  Laughing
По темата: никакви "плашила" не използвам. Казвам, че ако яде с мръсни ръце, може да погълне едни мънички животинчета, които ще го хапят в корема. Че непознатото куче може да го ухапе, ако посяга да го гали. Че ако се втурва към улицата може да го удари кола и да го боли много. Ей такива неща, които са по-скоро предупреждения в конкретна ситуация.

# 170
  • Мнения: 3 423
Най-ефикасно се плашат децата с Лиска.
"Аре, пий си сокчето, че ще дойде Лиска
и ще ти удари един ентър зад врата, че и
в колонка ще те оформи". Децата слушат.

# 171
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Най-ефикасно се плашат децата с Лиска.
"Аре, пий си сокчето, че ще дойде Лиска
и ще ти удари един ентър зад врата, че и
в колонка ще те оформи". Децата слушат.

По  скоро, моето  ще дойде
и  ще  удари  един  ентър
на   Лиска   зад   врата ,
а и сока си ще и даде да изпие

# 172
  • Мнения: 3 886
МОйта само на мишки се връзва и на бобулечки много ги мрази hahaha Joy.Баткото  него беше страх от нищо .На майка си се е метнал аз едно време бях 1 ва приятелка с баба яга и с торбалан hahaha Blush

# 173
  • Мнения: 2 448
Плаша го от време на време , че ще го дам на кучето и той като ми е сърдит ми го връща, щял да ме даде на кучето.  Laughing
Иначе от буболечки не съм го плашила, но той сам изпитва страх, дори да му казвам, че не трябва.Дори оня ден валя и имаше охлюви, хем иска да ги види, хем го страх да ги пипне. Голям майтап. Joy

# 174
  • Мнения: 75
с баба меца и кумчо вълчо не ама :бързо че ей сега майка ти идва: действа безотказно: smile3521 newsm48

# 175
  • Мнения: 3 500
Ние с мъжа ми, обаче, понякога, когато се налага казваме с уплашен тон: "Ди джея идва" ... Embarassed Embarassed Embarassed
Е, поне ще си спокойна, че няма да се юрне по дискотеки след някоя и друга година  Laughing
Laughing Laughing Laughing

# 176
  • Мнения: 24 467
И аз плаша с тати... Embarassed, ама има ефект- съществото веднага си ляга и се завива да спи. Laughing

# 177
  • Мнения: 9 052
аууу от град умирамммм
аууу какво съzираммм  Joy Joy Joy
мног ое страшен тоzи вълчо да ...

# 178
  • Асеновград
  • Мнения: 1 552
С меца, вълчо,и подобни не.Един път ми се случи да е плаша с циганина че ще е вземе, за което след това ми стана ужасно тъпо и гадно, като видях уплашените очички.Това ми беше за пръв и последен път.

# 179
  • София
  • Мнения: 978
Нямам намерение да плаша детето си с каквото и да било. Когато бях малка бях страшно злояда и докато ме хранеха баба ми и майка ми, баща ми си мяташе една кърпа на главата и започваше да ръмжи, че идва "хавлиения", а аз умирах от ужас, направо се вцепенявах /ефект с яденето нямаше/ и до сега като излизам  от банята и си грабвам хавлията ми е малко гадничко. Не искам да причинявам подобно нещо на детето си

# 180
  • Мнения: 1 021
Не, не го плаша с такива неща, опитвам се да давам по смислени обяснения. Защо не трябва да ходи бос, защото ще настине и няма да може да играе на вън и т.н подобни ... Единствено за миенето на зъбите така се получи,че сам вечер си казва че трябва да си измие зъбите, защото Чук и Пук ще дойдат.

# 181
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Когато бях малка бях страшно злояда и докато ме хранеха баба ми и майка ми, баща ми си мяташе една кърпа на главата и започваше да ръмжи, че идва "хавлиения", а аз умирах от ужас,

 Joy Joy Joy не бях чувала за "хавлиения"  Joy Какво ли не ражда "родителската" фантазия   bouquet

# 182
  • varna
  • Мнения: 676
С животни не съм го плашила.По едно време го плашех с полицаите и с един съсед,но ефекта беше временен.Сега от дистанцията на времето разбирам,че съм постъпвала глупаво и детински.

# 183
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Не съм го плашила  Peace

# 184
  Плаша я , ама  на нея хич не й дреме.Вика: Чи тя баба Меца е  в Балкана , бе Naughty. Или : Ухаа, сега ще видим Мецата. Shocked
Но да не си мислите, че преди това не съм опитала всичко.Опитала съм, но ефект няма.Ние сме така- Ти си приказвай, ама кой те чува Joy

# 185
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Ухаа, сега ще видим Мецата. Shocked
Joy

 Joy Joy Joy

# 186
  • София
  • Мнения: 5 079
Твърдо съм против, с подобни "невинни" плашеници ( мен с жабата са ме плашили  Crazy) сериозно се деформира и обърква детската психика. Може на някой да му е смешно, но и сега като видя жаба, мога да припадна от страх, такава фобия имам, от нищо друго не ме е страх така. А всичко е започнало със съвсем невинни намерения, уж.  Naughty

# 187
  • София
  • Мнения: 2 164
Никога не съм я плашила и нямам намерение да го правя.
Не разбирам защо трябва да й насаждам страхове от ранна детска възраст. И не разбирам родителите, които го правят  Naughty

# 188
  • София
  • Мнения: 2 623
Да, плаша го с Торбалан !
Не можете да си представите
какъв кошмар настава в къщи
когато трябва да заспива вечер.
С какво ли не пробвахме - вече
се изчерпахме и само това все още
работи.
Когато детето ти заспива след 1.00
при положение, че го слагам в 21.00,
тогава ще си говорим дали няма да
прибегнете и до това.
Или може би ще е по-здравословно
да му давам приспивателни ???

# 189
  • Мнения: 1 217
Не.По принцип не ги плаша.Само веднъж,когато бяхме на море и синът ми се тръшкаше,а в съседната стая спеше друго дете на момента измислих героя Гуньо,който е много невъзпитан и будел децата.... Laughing,и жена му-Пеньовица,дето ядяла пюретата на бебетата:lol:

# 190
  • Мнения: 2 211
Когато детето ти заспива след 1.00
при положение, че го слагам в 21.00,
тогава ще си говорим дали няма да
прибегнете и до това.
Или може би ще е по-здравословно
да му давам приспивателни ???

Моето дете заспиваше така през зимата, но му намерих разрешение на проблема, без да се налага да го плаша или да му давам приспивателни!
Не мога да си представя как точно преди да заспи ще го наплаша с нещо и да очаквам да спи спокойно и да сънува сладки сънища...

# 191
  • Мнения: 4 292
Плаша го с полицаи. При това го правя съзнателно. Нека знае, че някои неща не бива да се правят (не отричам, че се случва да преувеличавам).
Иначе с чудовища и разни животни не съм го плашила. От годинката спи сам в стаята си, не можех да рискувам да му създавам подобни страхове.

# 192
  • Мнения: 1 568
НЕ!!!!!!! Naughty

# 193
  • София
  • Мнения: 2 623

Моето дете заспиваше така през зимата, но му намерих разрешение на проблема, без да се налага да го плаша или да му давам приспивателни!
Не мога да си представя как точно преди да заспи ще го наплаша с нещо и да очаквам да спи спокойно и да сънува сладки сънища...

Ооооо да. Пък аз съм толкова
тъпа и ограничена, че друго
не можах да измисля  Thinking

# 194
  • Попово
  • Мнения: 687
категорично НЕ !

# 195
  • Мнения: 6 039
Плаша я с Инфлацията, домоуправителя и полицаите. Тези й звучат най-респектиращо. Познава само полицаите Mr. Green

# 196
Да, плаша го с Торбалан !
Не можете да си представите
какъв кошмар настава в къщи
когато трябва да заспива вечер.
С какво ли не пробвахме - вече
се изчерпахме и само това все още
работи.
Когато детето ти заспива след 1.00
при положение, че го слагам в 21.00,
тогава ще си говорим дали няма да
прибегнете и до това.
Или може би ще е по-здравословно
да му давам приспивателни ???

не е ли по zдравословно да му купиш една книжка zа нощта , zа луната и zвеzдите , да му обясниш как слънцето отива да спи и как навън е тъмно и да го иzведе баща му няколко пъти на терасата да глаедат луната , да кажат лека нощ и да го ложи в креватчето???????????????
И като го уплашиш иzведнъж zаспива ли?

# 197
  • София
  • Мнения: 2 623
Много е лесно да се дават съвети
и да се правят обобщения, когато
нямаш и най-малка представа какво
всъщност се случва и без да си била
пряк свидетел.
Мислех изобщо да не пиша, но идея си
нямаш просто какво сме опитали.
Децата са различни и при някои, никакви
такива неща не минават. До момента
съм му купила и сме прочели над 100 книжки.
Който не вярва да заповяда да види.
Една вечер бях прочела почти цялата серия
на "Франклин", а вярвай ми не са 2-3 книжки.
Бяхме си говорили, какво ли не още.
На мен сърцето ми спи, а той иска да си
играем. Извинявам се, но и аз съм човек.
Сутрин ставам в 6.00 и работя по 10 часа.
Нямам физическа и психическа сила да
заспивам в 2.00 или в 3.00 часа.
Радвайте се, че не ви се налага да
прибягвате до Торбалан и тем подобни
неща, и моля ви престанете с квалификациите
и обобщенията  Naughty

# 198
  • Мнения: 386
Мисля, че чрез плашенето у детето се насажда съзнание, че обекта за плашене остава  за цял живот извън неговия контрол.
Плашилото е по-силно, по-страшно, прави плашения по-слабо същество ,  което е и желаната последица от нас сега, но не и за винаги, нали ..
В тази връзка не плаша с меци,вълчо ..(,особено пък както сме животнолюби). Циганин е най-лошия вариант според мен!!!
За мойта щерка  колите са плашило, сега със сезона идва ред на  змиите, че много безстрашно гази по гори и ливади- единственото място, където си мислех, че мога да не издавам забранителни звуци.
Харесва ми идеята детето да расте силно и с дух. Когато не мога да се справя с нервните му изблици, знам , проблема най-често е в мен, в моите нерви .

# 199
  • Бургас
  • Мнения: 1 233
 Peace
Не съм плашила и не мисля и малкото да плаша. Винаги правя забележки на бабите ако си позволят да плашат. То в тоя живот има и по-страшни неща от меца и торбалан  ooooh! Макар че понякога ми се е искало да го плаша ама разума ми надделява  Peace

# 200
  • Мнения: 2 211

Моето дете заспиваше така през зимата, но му намерих разрешение на проблема, без да се налага да го плаша или да му давам приспивателни!
Не мога да си представя как точно преди да заспи ще го наплаша с нещо и да очаквам да спи спокойно и да сънува сладки сънища...

Ооооо да. Пък аз съм толкова
тъпа и ограничена, че друго
не можах да измисля  Thinking
Не съм казала такова нещо... Но явно поста ми ти е прозвучал като упрек или не съм се изразила правилно!
Исках да кажа, че всяко детенце си има нещо, с което можеш да го накараш да направи каквото трябва. Просто трябва да се открие какво е то. Сигурна съм, че си положила доста усилия да го търсиш това нещо и не ти е лесно вяска вечер да се чудиш как ще мине със заспиването...
Аз както съм писала и в началото на темата му обяснявам какво го чака в утрешния ден след като легне и заспи.
Казвам му любимите неща, които ще прави на следващия ден. Лягаме всеки в своето легло и сигурно над 50 пъти си пожелаваме приятни сънища!
Понякога аз заспивам преди него... 
И го слагам да спи към 23:30 - преди това си щъка около нас. Къпя го към 22 ч. Стремя се колкото е възможно да се измори и да заспи, но той кипи от енергия!

Пожелавам ти да откриеш начин да заспива без Торбалан!  Peace

# 201
  • София
  • Мнения: 2 623

Стремя се колкото е възможно да се измори и да заспи, но той кипи от енергия!Пожелавам ти да откриеш начин да заспива без Торбалан!  Peace

Моя син също има енергия за 5 деца наведнъж.
Затова ни е проблемно и заспиването.
Заспивала съм на 5-тата книга примерно.
Събуждам се след 2 часа, а той си играе  Crazy
Едва ли ще го намеря това нещо, но благодаря
за пожеланията  Hug

# 202
  • Мнения: 5 103
Не плаша детето си с нищо Peace

# 203
  • Мнения: 3 929
Съвсем спонтанно - да, понякога, но после се осъзнавам и оправям грешката. Смятам, че не е редно да се всява страх у децата по този начин. В крайна сметка, ако нямат респект от самите нас, родителите, тогава мечо или полицаят ли ще ги възпитават?!

# 204
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
само с торбалан за да си прибере играчките. иначе я залисваме че трябва да заспи с историята на "феята на същитата"  ...
но пък тя започна да ни заплашва, че ще извика полицая да ни глоби и затвори в затвор ....

# 205
  • Мнения: 63
НЕ !
Дори съм забранила да се казва на детето : В тази стая е тъмно, не ходи там !!!

Аз казвам, ако не си събереш играчките няма да гледаш филми !!! ... не, че винаги действа, но поне се опивам ...

За спането - ами знам , какво е да имаш дете дето не иска да спи ... когато се изчерпят приказките се карам и "заповядвам" да заспива ... понякога когато нещата виждам, че започват да излизат от контол го взимам при мен в леглото и го гушкам / знам, че може да се научи да заспива при нас, но така поне се успокоява / или го полюшквам малко на матрака му за да се унесе ... 

# 206
  • Мнения: 9 483
От скоро разбрах, че дядо му го плаши с "люта чушка" Rolling Eyes
Ние със съпруга ми, сме твърдо против и не използваме никакви плашещи добитъци и приказни герои Mr. Green та се чудя сега таз "люта чушка" кво да я правя Thinking

# 207
  • Мнения: 27 524
та се чудя сега таз "люта чушка" кво да я правя Thinking

Дай да пробва  Laughing
Синът ми така непрекъснато ме подозираше, че ям бонбони без него от заключеното чекмедже с лекарствата. Нищо не можеше да го убеди, че това не са бонбонки и все се сърдеше и плачеше. Скоро си взех Ацефеин, аз всички такива ги пия на 4 парчеnца, иначе не мога да ги преглътна, той пак записка Бo, бo (бонбонки демек) и аз заобяснявах как не са бо, но той си знае неговото. Дадох му една четвъртинка и му казах, че е гадно, че горчи и ако не му хареса, да не идва да ми го плюе в шепата. Лапна го, горкият той, сърцето ми се скъса после, ужасени физиономии, позиви за повръщане, потрисане, гърчове, лошо му стана, но - нито той се разплака, оплака или прояви недоволство, нито аз, въпреки тъгата ми, отидох да му помогна. Никога повече не прояви желание за никое бо от това чекмедже  Mr. Green

# 208
  • Мнения: 9 483
 Joy Joy Joy
То при нас въпросът е че дядото му казва "слушай /или не прави еди кво си/, щото ще взема лютата чушка! Знаеш ли как люти!" и с това се приключва-той просто има респект някакъв Rolling Eyes от нея, реално никога не е опитвал.

# 209
  • София
  • Мнения: 2 493
А аз полудявам, когато една приятелка плаши своето и моето дете с Баба Яга...
Никога не съм я плашила, мен никога нашите не са ме плашили и изобщо цялото семейство (и баби и дядовци) са на менние, че това не е начин за всяване на респект. Обаче псотоянно разни други хора го правят. Бяха я наплашили в яслата с Баба Яга и след дълги обяснения от моя страна как тя живее само в приказките в книжките и т.н. и няма как да дойде Мая се успокои. До следващата ни среща с нейния приятел, който го плашат с Баба Яга за щяло и нещяло... Това е и една от причините да избягвам срещите с тях Sad
Някой беше споменал за имитирането на изхвърляне на играчки (скривам ги за известно време и при добро поведение ги "намирам"). При нас това действа също безотказно... Или казвам, че ще ги подаря на дечица, които ще се грижат подобре за тях и тя тогава си ги прибира... да не би някой да й вземе нещо! Голяма е стисла и всички политики по споделяне се увенчават с неуспех. Надявам се с времето да поотмине.

# 210
  • Мнения: 4 076
Плашили сме с Мечо,когато не иска да заспи след като 30 пъти(!)съм изпяла любимата песен и съм разказала няколко приказки полуприпаднала от умора.По учебник не е правилно,да ме съди който иска.Това трая около 2-3г.,после нямахме проблеми-прочитах приказка(много уютно ни беше)и целувка за лека нощ.Сега,много години по-късно,се смеем как ръмжал Мечко и мисля,че не съм ги травмирала кой знае колко.
Не съм плашила с баба Яга и т.н.,но понякога те сами се плашеха от нещо,което са видели.Така и не разбрах как голямата ми се уплаши от палячо,та известно време заспиваше на светло вечер и проверявахме под леглото.Вече беше на 4,силно,едро и буйно дете и успях да й внуша,че дори и някой да е злонамерен-палячо,лош човек и т.н.,тя може да го победи и опердаши яко  Simple SmileДори се смеехме злорадо като си представяхме как гадината бяга от нея,а после тя дори съжали "лошите",че ще бъдат победени от нея.Край със страховете.
Малката пък толкова обича мечетата,че аз плаша с Мечо,а тя става да му отвори вратата,че лапичките му били късички.

# 211
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 И аз се дразня когато го плашат с разни неща, независимо какви. Решила съм да не го плаша и смятам, че имам това право, не разбирам защо не се съобразяват с решението ми?
Иначе на баба Яга и намерихме цаката - казала съм му, че баба Яга е една старица, която живее в гората и събира билки за чай, защото я боли гърба, понеже е стара и децата нея въобще не я интересуват. Сега морим Торбалан, с който са го плашили в градината. За него все още обяснявам, че не съществува и ако съществува, то това е просто някакъв човек с такова име, и освен това ако торбалан взима непослушните деца, то изобщо нямаше да има деца защото всички деца понякога не слушат това последното му го казах вчера и от тогава не ми е споменавал за Торбалан, май схвана идеята.
 Забравих да спомена, че и баба Меца преборихме, абе явно няма да ми се размине и ще изредим всички бабини деветини.

# 212
  • Мнения: 56
Не мисля, че е правилно да плашим децата си с каквото и да е.

# 213
  • Мнения: 1 632
Върла противничка съм да се плашат децата.Дъщеря ми са я наплашили в градината с куче,и сега има страх дори от малки кученца,а аз съм бясна на метода на учителките!

# 214
  • Мнения: 1 312
Аз се сетих да си призная,че плашех малкия с горчица когато си гризеше ноктите.
Ама нямам угризения,защото успях да го откажа от гадния навик.
Е,случва се понякога по навик да посегне да си натика ръката в устата,но не е като преди-7-8 месеца поне не бях рязала нокти-жестоко ги беше нагризал.

# 215
  • Мнения: 370
не Naughtyдаже на свекърва ми се карах до скоро,че тя имаше тоя навик.обаче малката е толкова дива,че хич не й пука. Rolling Eyesникога не съм мислила ,че е правилно да си плашиш детето с нещо от тоя род.

Общи условия

Активация на акаунт