Плашите ли децата с меца, вълчо и т.н.?

  • 9 120
  • 215
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 6 999
Не мога да разбера, как може да си плашите децата с хора, от които би трябвало да търсят помощ - лекари, полицаи и т.н.?  newsm78 Ако, недай си боже, утре изпадне в беда и му се наложи да потърси закрила от някой полицай, как си я представяте, че ще стане тази работа?

Не я плаша с полиция, освен когато обяснявам, че "Полицаите вкарват крадците в затвора." да речем или "хората, които удрят деца" ...
Не я плаша с нищо нереално: Ако отказва да си мие ръцете, обяснявам какво ще й се случи заради мръсните ръце...

В кръга на шегата - Аз съм страшилището у дома и не ми е нужно да ползвам някой друг.  Twisted Evil

# 16
  • Мнения: 2 211
Не, никога не съм плашила и нямам и намерение да плаша, при положение че имам изключително палаво дете.
Смятам, че винаги може да се намери нормален подход към детето без да се заплашва.

Например ако е вече 23-24 часа и тя още не е заспала, а вместо това буйства, подскача, хленчи и т.н. /разбирате за какво говоря/ и казваме, че идва Полиция и тя ляга и се кротва, започва нещо да бърбори тихо или си рови в косата, личи си, че не е изплашена, но някак инстинктивно реагира, знам ли как да го обясня.
Моят син до скоро заспиваше всяка вечер по никое време към 24 ч. Но и през ум не ми е минавало да прилагам такива методи. Знам колко е изнервящо това поведение, но намерих разрешение на проблема. Обяснявам му, че е време да спи за да може да си почине и утре с нови сили да играе с приятелчетата си, или любимото му е когато на следващия ден ще пътуваме с кола някъде извън София с едно негово приятелче.
Или например, ако докато отключвам вратата с пълни с торби ръце и т.н. и тя тръгне към стълбите, аз от страх да не падне й казвам да не отива там, че може Диджея да е там. [/color]
В тази ситуация си казвам истината. Да стои до мен, че още не може самичък и ще падне. То отива до стълбите, посочва ги и казва "пане" и си стои мирен. Когато усети, че е готов и може сам да се качва и слиза по стълби не нярвам, че ни Меца ще го спре, ни ДиДжей, ни целокупната армия на България  Mr. Green.

# 17
  • Мнения: 4 668
По повод полицаите - Мартин се беше научил да си откопчава сам колана , докато го возя в колата . Проблем си беше , защото в движение няма как да се обърна и да го закопчея .
Тогава му казах ,че ще ни спрат полицаите и ще ни глобят , както и че е много лошо да се возиш без колан .
Втроият път направо спрях до едни катаджии и явно му направи впечатление , защото оттогава нямаме тези проблеми  Grinning

# 18
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Не.
На скоро хванах детегледачката да го прави, че зад вратата имало нещо си ( дори какво не помня ), ядосах се и й направих забележка. Вместо да стане и затвори вратата, ще ми плаши детето, амаха!  Crossing Arms

# 19
  • Мнения: 25 620
Тогава му казах ,че ще ни спрат полицаите и ще ни глобят , както и че е много лошо да се возиш без колан .


Това - да, защото си е реална ситуация и в случая полицаят е символ на закона. А към закона и органите на властта трябва да има респект.
 Но да плашиш с полиция дете, което не иска да спи...  ooooh!

# 20
  • Мнения: 936
Не ги плаша с нищо. Но бабата ги плаши с мен  Mr. Green
Имам два варианта: или давам кратки и ясни ' команди' или въвличам детето в разговор, интересен за него, и така стои при мен.

# 21
  • Мнения: 22 908
Не съм го плашила,само му обясних,че полицаите глобяват децата,които не слушат.Идват,пишат им глоба и ги записват в една тетрадка,после дават списъка на Дядо Коледа и няма подаръци.Имаше ефект,заради подаръците. Simple Smile това му беше притеснението.

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 23:54 от ДесиХ2

# 22
  • Мнения: 9 483
Не, никога Naughty
Чат-пат бабите правят такива опити, но бързо им се напомня нашата позиция по въпроса Mr. Green

# 23
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Аз пък я плаша, по-скоро плашех. Имахме си един лош вълк - нали в повечето приказки има по един такъв. Вършеше ми чудесна работа около половин година. Присъствието му съвпадна с опитите на дъщеря ми да се налага за всичко, когато с убеждаване трудно постигах успех. Много съм му благодарна. Вече е по-голяма и разбрана, отдавна не съм прибягвала до услугите на вълка. Пък и вече знае, че вълците са или в гората, или в зологическата градина - тя самата ме пита на шега къде е лошия вълк.

# 24
  • Мнения: 111
Не винаги причините да се плашат децата от нещо или някой са в яслата или бабите(не ползвам и двете...)В детските приказки,които предполагам всички им четем , има достатъчно "лоши". Вълка изял Червената шапчица, Баба Яга затворила Хензел и т.н. и т.н.Децата са с богато въображение.И  не винаги приемат приказките като абстракция - напротив. И ... ето ти готов източник на "страшилища" Grinning

# 25
  • Мнения: 5 877
Не, и не давам някой да я плаши. И без това имам страхливка.
Казвам какви са реалните последици. Не ходи боса, защото може да се разболееш и няма да можем да си играем. Хапни малко, че ти падат чорапогащниците от дупето. Заспивай, иначе утре ще ти бъде гадно да ставаш.
Не я лъжа, намирам го за обидно.
И не виждам смисъл да я плаша, леко сгълчаване обикновено ми върши работа. В крайна сметка аз ли съм авторитетът или вълчо/полицаите/меца?

# 26
  • Мнения: 1 215
Никога не съм я плашила, даже се вбесявам на детегледачката защото тя й говори такива глупости от време на време.
Но истината е, че детето непрекъснато ме пита дали някой ще дойде и ще я открадне и то благодарение на тъпоумния подход към деца на българина средна възраст. Колко пъти ходим по улицата или сме в някой обществен асансьор и някоя малоумна баба или лелка започва да й говори колко била сладка и как ей сега, сегичка щяла да я открадне и да си я води вкъщи. Close Close Close Е как да не побеснея. И културно им обяснявам, че така плашат детето, а те- не! радвали му се.

# 27
  • Монтана
  • Мнения: 220
Не съм ги плашила с мечки и вълци;като не трябва да се направи нещо,обяснявам защо[примерно по стълбите може да падне,ако не се държи здраво;ако пипа в мърсотията  ще се изцапа,и т.н.]Мен самата са ме плашили като малка и сега имам страх от тъмното.Мисля,че човек винаги може да намери начин,по който да накара едно дете да го слуша,без да използва заплахи.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 867
Използвам само заплахи и закани, които могат да бъдат изпълнени. Къде ще тръгна да търся полицай или мечка, ако детето ми посред нощ откаже да се подчини  newsm78
Дори и за возене без колан не се позовавам на авторитета на полицията, а на своя собствен: коланът се закопчава, защото така е безопасно. Казвам го аз, защото знам, че така. Е, веднъж направихме демонстрация на рязко спиране като накарах Габриела да застане права между облегалките на предните седалки - ей така, за да види, че това, което казвам, наистина е вярно.

Обяснявам нещата с реалните им причинно-следствени връзки:
- Не излизай на платното, защото може да те блъсне кола
- Не се отдалечавай от мен, защото може да се изгубиш, а и има хора, които не са добри с децата

Съгласна съм с Как' Сийка, че към лекари и полицаи детето трябва да изпитва доверие и уважение, а не страх. Всъщност, децата ми много харесват лекарите, с които семейството ни има контакт - педиатър, зъболекар, дори и гинеколог.

А ходенето бос у дома е на почит....

Всъщност, много отдавна не съм чувала за дете, което да плашат с разни "битови страшилища". Явно има масова смяна на подхода...

Това за Диджея обаче ми хареса - перфектен начин да откажеш детето да ходи по дискотеки в една по-късна възраст. Дали да не го приложа към тинейджърката?

# 29
  • Мнения: 7 821
Не, не плаша децата си и не позволявам да ги плашат с бабини деветини или животни.
А заплахата с полицая я намирам за направо опасна, как после ще искаме децата да се доверяват на полицията, ако имат някакъв проблем?!?
Но и аз като Янита, заплашвам с наказания.

Общи условия

Активация на акаунт