6-годишен пише огледално

  • 19 366
  • 92
  •   1
Отговори
# 45
Здравейте, вече съм на 30 гoдини, но добре си спомням "проблема, който сме имали и аз и брат ми като малки", а именно това че от първи до трети клас сме пишели огледално. И двамата сме левичари, спомням си как ми връзваха лявата ръка в очилище за да пиша с дясната и какви ли не тормози упражняваха върху ми с цел да променя това което е програмирано в мен, да стана като другите:) Повчрвайте ми, това че човек се ражда левичар първо не е проблем и второ не е случайно, в трети клас и аз и брат ми който е по-голям от мен и е бил преди мен с огледалното писане, просто в един момент сме започнали да пишем нормално,а не както до тогава огледално.

Човек се ражда такъв какъвто трябва да бъде:)

# 46
  • София
  • Мнения: 2 426
И аз съм левичарка))) Баща ми също, но на него са му връзвали ръката и са го отучили, горкия. Но затова той много държеше да ми се размине тормоза, та аз извадих късмет. И аз пишех огледално, най трудно ми беше с буквата И ))) И сега мога да пиша огледално без да се затруднявам особено... Laughing

На мен много ми помогна писането на машина! Наистина. Научих се да пиша някъде около 4 година - не цели изречения, но букви и думи. Тогава майка ми си пишеше дисертацията и най-голямо удоволствие ми доставяше сама да си сложа лист хартия на машината и да уча буквите. Кой знае колко съм й пречела, но това много ми помогна да си подредя посоките и да науча буквите - при това доста рано.

Огромна трудност ми беше да се науча да изписвам на ръка буквите, които вече знаех. Най-най трудно ми беше Е, моята собствена. Защото нямаше кой да ми хване ръката и да я поведе, поне веднъж... нито един левичар наоколо нямаше Thinking

може да пробвате с познат левичар, със системата с копирането (която и аз ползвах) и с пишеща машина или екран на компютър. Даже с мишката в пейнтбръш. Но може бе за децата левичари е по-добре да свикнат с мишка за десняк, иначе цял живот ще имат неудобство да трябва да си обръщат мишките....

# 47
  • София
  • Мнения: 2 426
Повдигам темата и искам да попитам дали някой не знае нещо за диклексията, което да ми е от полза?!? Синът на приятеля ми има затруднения при четенето и писането. Левичар е, аз го научих да изписва правилно буквите, но от тогава има много малък напредък.... Чете и пише правилно, но много разбърква буквите при писане, а четеното му коства ужасни усилия.... иначе е много умно и любознателно дете - на 10 години може да даде урок по работа на ДВГ на повечето възрастни мъже, но някак възприема информацията само от образи, а не от думи.....

# 48
  • София
  • Мнения: 723
привет,
аз съм от тези като твоя син. Като малка ( понеже съм левичар, и си пиша с лявата ръка и досега) пишех огледално ( това в предучилищна възраст) даже имам и нагледни материали от тогава, в това число и с блажна боя на върху къщата на баба и дядо.
Не се притеснявай, това е само моментно - просто за левичарите е по-лесно да пишат така ( заложено) така както от ляво на дясно си е за десничари, и тъй като са мнозинство - това се е наложило като стандарт. Но това се преодолява веднага още в първи клас. Предполагам, че след като му обясниш и се по-упражнява ще го преодолее.   

# 49
  • София
  • Мнения: 723
между другото доколкото знам диклексията няма нищо общо с това дали си левичар ( просто при вас така се е случило) но за разлика от проблема изписан на заглавието на темата, този се лекува от специалист. Има такива специалисти и моя съвет е да се обърнеш възможно по-рано към тях.

# 50
  • София
  • Мнения: 2 426
е, да - аз питам за специалист, например - някой дали знае добър?!

Иначе от търсачката тук нищо не ми излиза. Събрала съм към 100 страници информация за дислексията и я изчетох внимателно - навсякъде пише да се обърна към специалист, ама има само двама, които намерих в София...
май ще направя отделна тема...

Между другото - с левичарите няма общо, но с огледалното писане има - така се оказва!

# 51
  • Мнения: 5 877
Дъщеря ми пише огледално, но не е левичарка.
Пише с дясната ръка, при това без натиск от наша страна. Само че всички цифри и повечето букви са огледално.
Още не я поправям, защото тъкмо прописва.

# 52
  • Мнения: 170
Благодаря на всички ви за окуражаващите думи! Прави сте били да не се притеснявам. При нас нещата се променят със седмици без да оказвам никакъв натиск на малкия. Все по-малко огледални букви се появяват в писанията му и започва да пише все по-добре. При това той сам си решава кога - никой от нас не го кара да пише. Наистина това се оказват периоди, които се израстват... А колкото до левичарството, не съм си и помисляла да го тормозя да пише с дясната ръка! За мен дори има някакво очарование в това да пишеш с лявата.  Laughing

# 53
  • в града на атомното слънце :)
  • Мнения: 399
И все пак има ли начин да се промени това огледално писане ? Майка ми е учителка и има момиченце в класа й ( 1 клас е ), което пише всичко наобратно, защото "вижда така ". Иначе детето си пише с дясната ръка. Има ли специалисти затова или само упражнения?

# 54
  • Мнения: 3 323
Единия ми син е десничар, другия - левичар. До някое си време и двамата пишеха огледално, после отмина от самосебе си.

# 55
Спокойно, аз съм завършила предучилищна и начална педагогика. сега майките на децата прописали с лява ръка  могат да са спокойни, защото бъдещите педагози биват обучавани как да помагат на тези деца (напр. под какъв наклод да бъде тетрадката, как да държи химикала и т.н.) Мисля  , че способността да се пише огледално е дарба когато се прави с лявата ръка. Аз я притежавам и съм също левичарка.

# 56
  • Мнения: 45
И синът ми пишеше огледално, но постепенно без да го правим на проблем, само като му обяснявах, че при писането се налага буквите да изглеждат по общоприетия начин . Той също е левичар. Още в детската градина забелязах, че му е много по трудно в сравнение с десничарите посоката от ляво на дясно. Например, когато трябваше да начертае права линия тя ставаше светкавична и права от дясно на ляво, а измъчена, бавна и криволичеща в обратната посока. Вълнообразните линийки изпълваха рисунките му защото се изпълняваха от дясно на ляво, но в началото бяха почти недостижими в обратната посока. Тъй като брат ми е левичар, а и като родител предчувствах затрудненията в зародиш му давах под формата на игра още от детската градина разни картинки с прекъснати линий (с които той много се забавляваше и харесваше), на които трябваше да следва контура. Често задачата беше това да става от ляво на дясно. Той го възприемаше като забавно предизвикателство. По картинките имаше стрелки указващи посоката. В предучилищната му обръщах внимание, че буквите трябва да са в приетата посока, но се радвахме заедно на написаното независимо от посоката. Мисля, че одобрението е много важно за децата, те усещат всяко притеснение и не е хубаво това да се превърне в подсъзнателна задръжка за тяхното писане. А това, че пишат е прекрасно без значение от посоката. В първи клас когато учеха буквите нямахме проблеми, но когато започнаха да пишат имаше огледални букви с променлива честота - в началото по -често, по късно по - рядко. Радвам се, че учителката изобщо не беше забелязала защото не разчитам на правилния подход. Аз се смеех с него на обратните букви, как им е било неудобно  и са се извъртяли. Обръщах го на шега, но отвреме навреме ги поправяхме за да са както трябва. В края на първи клас вече не се срещаха изобщо и точно затова за мен беше изумително откритие една рисунка - бяха рисували в клас класната стая. Моят син беше нарисувал много красиво и педантично класната стая и дъската, а върху нея почти всички букви цветни калиграфски изрисувани, почти като живи, всичките огледални. По това време огледалния вариант вече не се срещаше в писмените му работи.
А лично за мен четенето няма връзка защото синът ми четеше преди първи клас, а в началото на първи клас вече четеше всички субтитри на всички филми, което не му пречи все още съчетанието между бързо и красиво писане да е почти недостижимо за него - сега е в трети и писането е или бавно и красиво или бързо и грозно за съжаление все по често безкрайно грозно.

# 57
Може би сте чували, че еди кой си бил с две леви ръце. И това все още е една от най-грозните обиди, за да ти натякват, че си много некадърен и за нищо не те бива.

Всъщност, според учените не е точно така, защото именно в лявата половина на мозъка се намира центърът на речта, той е отговорен за способността ни да четем, да пишем и да боравим с цифри и формули. Също в лявата половина на мозъка се намира центърът за ритъма. Разбира се и дясната половина от мозъка е водеща за много умения – като например певческите способности, различаването на интонация, ориентиране в непознати местности и т. н. И вследствие на това как са развити мозъчните ни полукълба ние имаме различни таланти и различни способности.

Преди време всички деца трябваше задължително да пишат с дясната ръка, сега толерират и дори насърчават левичарството. Спокойно, ако детето ви е левичар може да го научите да пише с лявата ръка, да се храни с лявата ръка и т. н.

Най-лесно ще разберем дали сме левичари като приложим един бърз и несъзнателен тест: да преплетем пръсти на двете ръце, ако левият палец се окаже отгоре – значи сме левичари.
реклама
Същият тест може да приложим и на детето, като го помолим да направи това и според това как му е най-удобно да преплете пръстите си ще разбере коя му е по-силната ръка.

Още на две годишна възраст детето започва да използва едната си ръка повече, отколкото другата и несъзнателно да я предпочита. Просто наблюдавайте – ако предпочита да държи молива с лявата ръка, да се храни с лявата, да поема играчките с лявата, то най-вероятно с нея му е доста по-удобно. Психолозите твърдят, че не трябва да насилваме такова дете да използва дясната ръка, затова, ако забележите, че детето ви е отявлен левичар, то можете да информирате учителките, за да обучават детето да пише с лявата и да него насилват да променя навиците си.

Но от опит мога да ви кажа, че нищо няма да му стане, ако се научи да пише с дясната ръка. Просто в един момент ще осъзнае, че при добро желание може да пише и с двете ръце – което определено си е предимство.

Същото е и с различни други умения. Например с шиенето. Навремето в училище са ме научили да шия с дясната ръка, но сега когато ми се наложи да зашия нещо го правя с лявата – може да не е перфектно, но със сигурност е по-добре, отколкото с дясната и по-удобно. Научаваш се да правиш действието с дясната, но след това го вършиш както ти е най-удобно.

А ако си се научил и с двете, то ако дясната ти е заета или наранена, лявата може да я замести успешно.

Тъй като повечето хора са десняци, левичарството е предимство в спортове, в които се използват ръцете, като тенис, бокс, фехтовка.

Според учените левичарите стават чудесни математици и архитекти. Такива са били Леонардо Да Винчи и Микеланджело.

Ако и детето ни е левичар, по-добре да си остане такова, без да го променяме. Всъщност ние и не можем. Единственото, което може да постигнем е да го научим да върши действията с дясната ръка, което за повечето хора не би трябвало да е непосилен проблем. Но психолозите твърдят, че ако насилваме дете левичар да пише с дясната ръка, то може би ще му нанесем психологически травми и то ще забави развитието си.

Любопитно би било да се проведе изследване какъв процент от хората са левичари, защото въпреки, че се твърди, че процентът на левичарите в Европа е доста висок, то повечето електроуреди са предназначени за боравене предимно с дясна ръка. В крайна сметка, лично моята опитност е, че левичарството си е чисто предимство, но не би трябвало да му отдаваме специално внимание. По-важно е детето да се научи да пише, без значение с коя ръка. Въпреки, че българската азбука, както и повечето други очевидно са създадени от десничари – технически не е особено удобно да се пише с лява ръка – ако се пише с мастило би било едно безкрайно замазване и цапотене. Но в крайна сметка, ако детето никак не може да се научи да пише с дясната, то в днешно време не е никакъв проблем да пише както може – в случая с лявата. Така или иначе днешните първокласници пишат с моливи, а след като се научат да пишат директно минават на клавиатура.  Wink    И моята дъщеря пише с лявата ръка .

# 58
  • Мнения: 9 973
аз съм левичарка,но не съм писала огледално

# 59
  • Мнения: 3 323
Хихи! Преплетох си пръстите и отгоре беше левия ми палец... Имам смътен спомен, че учителката в първи клас ми се караше да пиша с другата ръка.. Скрита левичарка значи, ама явно навика вече ме е надвил - с лявата съм гола вода.

Общи условия

Активация на акаунт