Хиперактивност с дефицит на концентрация - 2

  • 42 694
  • 317
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 3 591
Flora1, това с удрянето тук таме и описаното от теб прилича на това което се случва при моя син. Т.е. те не осъзнават точно къде им се намира тялото в пространството и затова изглеждат така. Това се дължи на проблем с вестибуларния апарат също - при малките деца лесно се виджа - като са на люлка примерно - или като ги държим на ръце или на клатеща се повърхност - като ги наклоним в една посока тялото им би трябвало да се извие в обратната за да запазят равновесие а това при тях не се случва.
Но и върху това може да се работи и да се преодолее  Hug Моето детенце е на 5 и имаме голям успех(и почти 6 месеца нямаме нови шевове  Joy

# 286
  • Мнения: 216
[desi], не ми се струва, че има проблем с вестибуларния апарат, на мен ми става много лошо, като пътуваме с кола при много завои, особено в Родопите, през 10 минути ми се повръща, от лодки, въртележки и всичко що се клати или върти, ама на него - не, нищо му няма никога. Дали пък това не е проблем? По скоро ми изглежда като недооценяне на обстановката и положението на тялото спрямо околната среда на едно по-висшо ниво.

# 287
  • Мнения: 3 591
Нормално е на децата да се въртят като пумпали и да не им се завива свят.

Но това за което говоря е нещо различно - ти примерно занеш колко да си протегнеш ръката за да пипнеш стената. При някои деца се случва обаче нещо друго - те не преценяват правилно това разстояние. Затова и се спъват - моя син примерно като видеше на пътя си нещо и се опиташе да го прекрачи се виждаше много ясно как това "прекрачване" е изместено в пространството. И затова се спъваше в какво ли не, дори и да няма нещо на пътя му. Такива деца изглеждат просто непохватни. Не осъзнават къде се намира тялото им в пространството опколо тях
Моя син е със СИД между другото.

# 288
  • Мнения: 5 692
Включвам се набързо с питане Praynig-дайте инфо за Клиниката по детско-юношеска психиатрия към Александровска. Трябва ли стационарно да бъдем там за да се происнесат за ХАДК евентуално или друго?Дъщеря ми е тийнейджърка.
Здравей, ето тук съм дала инфо за св. Никола
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=225036.msg5173093#msg5173093
Успех  Hug

# 289
  • Мнения: 3 504
pepi_r   Wink е вече на ти за тази клиника.

Аист, зависи какви прегледи ще му правят на детето, ние бяхме само за логопед и психолог и не стояхме там, а всяка седмица по веднъж ходихме, направлението ни бе за хоспитализация.

# 290
  • Мнения: 465
Flora 1,здравей!
Абе ,аз вашата история като че ли съм я виждала -на живо:)А т и, да си забелязала една тенденция твоя юнак да чупи неволно или като е разгорещен ,или когато спори..моливи с едната си ръка?Когато пише буквите се обръщат или се натрупват ,или ги размества?
При нас Макс не можеше да бяга-получаваше се едно като препъване и залитане.От 6-тата до 16 -та година имаше 4-5 счупвания или пуквания на крака и ръце.Учителите го гонеха от час,защото отвличаше съучениците си с преразкази(цитраше диалозите в филмите).Съучениците го обичаха,макар ,че  се биеше зверски -ирандски моряшки бой с юмруци.Преломен момент беше като се научи на пише на клавиатурата на компютъра-това стана след 4-ти клас..Такива неща като връзки на обувки,колани и копчета ,някак си го приучихме,но той твъдеше(като порастна) ,че не влизало в "полезното му поле на виждане"..Можеше да чете нашите емоции и спеше като в бърлога-завивките омотани около тялото му и добре похлупен с възглавници.Обикновено при дислексия добавят и Дефицит на Внимание(концентрация).Виж това видео-то е за учители или родители ,занимаващи децата си с техники при дислексия.В София има ли вече добри диагностици на дислексия-аз видях ,че в Русе има.Може и само твои страхове да са,Пиши:))
Ето и тази Бартън система:)
http://www.webcastgroup.com/webcast/window_new/frameset.asp?wid= … nl=&r=&i=
Бащата на моя Макс ..беше с ..дислексия и щом беше успял да стане адвокат,та, надежда има,нали

# 291
  • Мнения: 214
Извинете мами за това,което питам ама нали съм "новак" и още не просветена някакси се пообърках. Децата с ДВХА трябва ли да минават ТЕЛК и да бъдат пенсионирани за определено време?

# 292
  • Мнения: 214
Мари Анка благодаря ти за материала, който ми изпрати. Много ме впечатли, но и много се натъжих като си помислих къде сме още и колко далече са дните, в които и аз ще мога да се зарадвам истински от някое малко успехче на моето момченце, което толкова много обичам. Cry

# 293
  • Мнения: 3 504
Мари Анка благодаря ти за материала, който ми изпрати. Много ме впечатли, но и много се натъжих като си помислих къде сме още и колко далече са дните, в които и аз ще мога да се зарадвам истински от някое малко успехче на моето момченце, което толкова много обичам. Cry

Не се отчавай! Аз също си ги мислих тези неща, но уви за радост съм бъркала, колкото по-растат, се променят и развиват, може да е бавно, но славно. И ние се радваме на всяка казана дума, на всяко направено нещо!

А за Телк нищо не ти пречи да опиташ /аз в момента не мога да зацепя ДВХА какво е Embarassed/, но с всички документи отиваш там. Погледни и темата ТЕЛК, там също ще получиш доста информация.

# 294
  • Мнения: 216
Веселче, наистина мога още много да пиша, но май ще е по-нататък, защото големия ми син е решил да носи компа на ремонт и след малко тръгва.
Иначе не съм забелязала да чупи моливи. Писането, като го гледа човек отстрани, изглежда като мъчително занимание, буквите и думите са криви, не следват редове, сливат се, бъркат се букви, не може да се постигне автоматизъм.
В клас често е играл шута на класа, разваля дисциплината,  но тази година му сменихме училището, донякъде и за да си смени ролята на поведение и да има ново начало. Също много добре имитира герои от филми. Може да пише на клавиатура, макар и малко бавно, но мисля че е въпрос на тренинг.
Чете емоциите на хората срещу себе си, и като малък всички бързо го запомняха, подаряваха му банани, бонбони по магазините, чак ми е ставало неудобно, за сравнение на брат му не подаряваха нищо.
Има и дефицит на концентрация.
А за бащата на Макс, БРАВО, звучи невероятно, сигурно става само в Америка, ама да не казвам големи приказки, Господ знае.

# 295
  • София
  • Мнения: 2 024
В София има ли вече добри диагностици на дислексия-аз видях ,че в Русе има.
Дислексията в България се диагностицира и терапевтира с доста добър успех от логопедите от години наред. Това че доскоро у нас не беше нашумял този термин, не означава че не е имало деца с такива проблеми или пък че не е било познато това нарушение на специалистите. Знаете ли, аз и досега преценявам пред кои родители да използвам терминът "дислексия". За някои той звучи доста стресиращо, точно заради все по-добиващата популярност. Предпочитам да използвам по, как да се изразя, щадящия "специфични обучителни трудности", като винаги подробно обяснявам за какво става въпрос, но избягвам употребата на тази професионална терминология. Не всички родители са готови да чуят истината за проблема на детето си, както и да ви прозвучи това, затова съм на мение, че не е необходимо да стресираш допълнително един лутащ се родител още от самото начало.  Има си начин и подходящ момент за поднасяне на допълнителна информация по време на терапията, когато вече е изградено доверието между логопеда, детето и родителите. Hug

# 296
  • Мнения: 62
здравейте днес трябваше да взема трудното решение-да дам или да не дам CONCERTA?не го дадох страх ме е ще се побъркам!чета листовката изпитвам ужас и страх,ами ако вместо да помогна на детето си само му навредя???до вчера не можех да намеря нищо в нета за лекарството по търговското му име,а днес бях залята с информация,,,избора е много труден не става да затворя очи и да го дам-МОЛЯ ВИ ако някой дава на детето си лекарството нека ми пише не зная какво да правя!!!

# 297
  • Мнения: 465
Sofsan,абсолютно съм съгласна с теб за доверието.Толкова е деликатен този момент с търсенето на доктор и терапия-някак си по-лесно се решаваме да посетим зъболекар,ако ни боли зъб ,отколкото  психолог,логопед,психиатър(може би има някаква исторически  обремененост) newsm78.От моите наблюдения в такъв огромен интернационален мегаполис като Чикаго-балканските народи са последни в грижа за своето ментално здраве.Искрено,искрено се радвам ,че си в този Форум и даваш полезна и ясна информация. Peace
Flora 1, ще чакаме да поправите компа:)Не исках да дам пример с проклетия ни президент Буш за успешен дислексик,но идеята ми е ,че много неща не са толкова объркани и се доразвиват..Аз покрай това момче Макс ..открих и писанията за  децата със..специалната АУРА, но няма да спамвам темата. Grinning  bouquet
Танюшка,мисълта ми беше-не да купуваш коли на децата си. JoyТук ги насочват да работят от малки,да бъдат ангажирани с "трудова терапия'".Търсят им положителни стимули-спорт, обществена работа,за да могат да избегнат "вредните " стимуланти като дрога,алкохол,хазарт.
В Америка сам си купуваш първата кола или със заем от родителите,който трябва да върнеш на ..части. Laughing

Последна редакция: ср, 09 апр 2008, 18:42 от veselcheto

# 298
  • Мнения: 588
     Veselcheto, благодаря ти за идеите.  bouquet Със сигурност ще се опитам да ги реализираме. За дъщеря ми книжките са голяма страст, а може би и стимулация. Имали сме случаи да разглежда няколко книжки едновременно, но когато се опитам да ги прибера и да й оставя само една да разглежда започва да плаче и да се тръшка. Затова сега съм оставила само една книжка ,по която да четем и учим докато й омръзне. След това я прибирам и й давам новата книжка. С книжката лягаме да спим и с книжката в ръка вървим по пътя до ДГ. Трябва да отбележа, че е голям инат, когато тя иска сама идва при мен с книжката и молба да я прочета или ако е с образователна тематика изявява желание да пише по точките или да броим. Друга любима игра, която играе с голямо желание са мемори-картите. Има много добра зрителна памет и запомня без грешка мястото на всяка карта.
       Още нещо, което ме притеснява е, че постоянно иска да има флумастер или молив в ръката и да оцветява. Все още не успява да спазва очертанията на картинката, но това може да го прави продължително време и няма да й омръзне. А нали трябва да се занимаваме и с нещо по-различно от това. При опита ми да я отклоня и да започнем друго занимание започва да плаче. Това, което правя е, че избирам книжки, в които първо трябва да се пише по точките и след това да оцвети получилата се картинка.
       Дъщеря ми не приема никакви медикаменти. Давам й само водораслите на Аква сорс /хранителна добавка/, които подобряват концентрацията и паметта, освен това имат и антиоксидантно действие. Повече за тях може да прочетеш тук:
http://superhrani.dir.bg/_wm/pbasic/?df=186&dflid=3

# 299
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Веселчето, моят чупи моливи.

Хайде да си пишем за дислексията в тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=279378.0 Веселчето прехвърли си и там поста и разкажи за таткото.

Общи условия

Активация на акаунт