Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 3

  • 89 601
  • 866
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 1 818
Катина,Россонери,браво на дечицата за поредните думички!  bouquet

Този филм и аз го тегля в момента,нямам спомени да съм го гледала някога...А книгата не се и опитвам да я отворя,че от английски нишичко не разбирам...

Ние в петък имахме среща с училищните психопедагожка,психотерапевка/не знам каква е разликата/ ,логопедката и учителката на Давид.Останах очарована за пореден път...Направихме план как ще действаме през тази учебна година...Аз ще тряба да направя папка на Давид,където да напиша всички думички,които казва,всички неща които прави...Те са категорични,че Давид не е аутист,защото започнал много да говори,а имал забавяне в развитието само...Аз си имам едно на ум....предположенията на психиатъра за Синдром на Аспергер бяха именно за това,че детето започва да говори...Не знам вече какво да си мисля...Наистина напредъка му е огромен-няма вече писъци,няма страхове от шумове,спи по много и добре ,играе с децата без проблеми ...И не се сърди ако променя маршрута от Детската градина към къщи  newsm78 В събота в един от супермаркетите не отиде веднага на щанда за играчки...и въпреки,че минахме оттам,не пожела нищо...Много,много чудно ни стана...Само каза :Esto?Esto no.Bale,bale....Това?Това не.Добре,добре....И продължи ....

А при Скенера... Thinking Може ли да се види нещо...дали детето има аутизъм или ....друго.... newsm78

# 166
  • Мнения: 4 586
Габи, няма да се плашиш. Всички сме минали през скенера.
Скенера нито потвърждава, нито отхвърля аутизма. Скенера
проверява за наличие или не на различни образувания в мозъка.
Евентуално туморни, кисти и т.н. Може и да греша.
Кирил го излъгаха, че го изследват дали става за космонавт и той не мръдна.

# 167
  • Мнения: 1 818
Габи, няма да се плашиш. Всички сме минали през скенера.
Hug  bouquet

# 168
  • Мнения: 5 698
Здравейте и от мене  Hug. Отдавна не съм се включвала, но има защо. Трябваше ми и известно време да преосмисля това което научих. Предната седмица бяхме с Мири в св. Никола да ни поставят диагноза. Не е аутизъм. Имаме изоставане в говора, а оттам ни водят и цялостно умствено изоставане. Някакси не мога да го приема още този факт. Да, епикризата добре е описана - точно състоянието, което и аз виждам, но диагнозата....., не, не ми харесва.
През цялата седмица бяхме отседнали в Парапланерчето. Абе кво да ви кажа - страхотен човек, страхотна майка. Просто съм очарована и нямам думи, с които да опиша възхищението си от нея   bouquet. А малките - те са големи бонбони. Йоанка е страхотна малка принцеса, а Роско е толкова обичлив. През цялото време повтаряше колко много обича мама.
Запознах се и с Катина и с Nadejda v.l. От дечицата единствено Мишо на Катина не видях /него само на снимка/. Е какво да ви кажа - от нашите деца няма по-хубави.
Сега ако ви се гледат снимки на нашите деца /Мири, Йони и Роско/, моля заповядайте  Hug
Нашите деца
А ето тази снимка ми е една от любимите
http://images21.snimka.bg/004186331-big.jpg

# 169
  • Мнения: 5 698
А сега да напиша малко прясна информация /видях, че по-напред в темата някой се интересуваше от ходенето в св. Никола как става/.
Росонери много хубаво е описала как се стига до там  Hug
Като цяло най-напред се отива на първичен преглед да се види детето /с предварително записани ден и час/. Директният телефон на клиниката е 02/9230375 После ако си от провинцията ти казват да си решиш кога да отидеш. Общо взето хората от провинцията по-бързо минават /има се впредвид, че трябва да стоят в София, която за тях не е местна почва/. Ние минахме за общо 3 поредни дни /вторник, сряда и четвъртък/ и в петък за моя изненада ми дадоха и епикризата. В клиниката има къде да се спи, но при първото ми посещение ми препоръчаха ако мога да си намеря някъде другаде /незнам защо, може би условията не са много добри/. И аз отседнах, вече знаете къде. Парапланерче   bouquet
Та това е, прясна, прясна вода от извора дето се казва.
Росонери казва, че са заснели Гери с камера. Аз не съм много сигурна, че при нас са го правили. Ако има такова нещо аз незнам.

# 170
  • София
  • Мнения: 4 412
pepi_r, пожелавам ви много сили да се преборите с трудностите Hug Благодаря за снимките, чудесни деца!

# 171
  • Мнения: 3 504
pepi_r , дечицата са много хубавки, весели, засмяни Hug

Аз ти казах, да не очакваш кой знай какво особено... Минаваш си на прегледи.. но все пак е от София епикризата/поне при нас беше така/ важи и придава "тежест" на документите - щом в София са казали така...

За заснемането, щеше да знаеш, защото искат малка видеокасета да си носиш. Сега вече може и да не го правят това. Знам ли? Вие при кои спецове бяхте?

Радвам се, че си се запознала с тези майки. Благородно ти завиждам Wink

От Гера съм си доволна. Проблимите сега са, че ходи постоянно на чешмите с играчки или без, мокри се, пода става мокър, сменяме дрехи доста. Повечето време ходи боса, събува се. И така ме прави и мен луда калинка, постоянно да казвам "не на чешмата, не на водата, обуй си чехлите.."

# 172
  • Мнения: 549
 Hug

Център за рехабилитация и интеграция на лица с проблеми от аутистичния спектър
провежда изследване върху използваните у нас различни биомедицински подходи за лечение на деца и младежи с аутизъм. Такова изследване няма провеждано в България. Данните от него ще ни позволят да получим обективна информация за ефективността на различни подходи, която ще бъде популяризирана сред всички заинтересовани (родители, психолози, лекари, логопеди, учители и др.)
За да получим достоверни резултати от провеждането на това изследване се нуждаем от Вашето съдействие – вие, родителите на децата и младежите с проблеми от аутистичния спектър! Всичко, което се очаква от вас, е да попълните един въпросник, който ще ви бъде изпратен по удобен за вас начин, след като се свържете с нас.


Можете да се свържете с нас на:

 Тел.: 02/920 24 93
e-mail: any.atanasova@gmail.com
       nikolova.vania@gmail.com

# 173
  • Мнения: 3 591
pepi_r ,  хич не се и шашкай на диагнозата  Naughty

Аз пък с нетърпение чакам като gaby_s да ни поставят диагноза "Developmental Delay" - забавяне в развититето. Това изключва аутизма. Децата които "излизат" от спектъра са всичките с забавено развитие. Но то се наваксва.
Не са важни какви са ни диагнозите. Важно е какво и как да направим за нашите деца за да им помогнем максимално.

Да ви се похваля - ние говорим по телефон  Mr. Green Не че нещо му разбират, ама говорим и се опитваме да кажем какво сме правили преди това Simple Smile

Rossoneri , и на мен защото ми стана интересно почнах да те питам - изядох на един дъх каквото показа книгата ама после НЪЦКИ  newsm78 и ми остнана любопитството незадоволено....


На нас пък никой никога не ни е предлагал да ходим на скенер или невролог  newsm78

# 174
  • София
  • Мнения: 2 351
Вижте тук Много материали за аутизма.

Според една от темите в линийте на ръката е заложен аутизма.Приятно четене  smile3529.Който желае мога да му ги препратя-изтеглих всичко  Whistling.

# 175
  • Мнения: 485
Mоля, участвайте в първото по рода си изследване за аутизма в България!

# 176
  • sofia
  • Мнения: 1 426
Mоля, участвайте в първото по рода си изследване за аутизма в България!

Да, дадоха ми такъв въпросник ще го попълня и предам в центъра.
Алекс също не са го заснемали с камера по време на обследването в "Св. Никола"   newsm78.
След няколко посещения при психолог, логопед и психиатър му поставиха диагноза "Разстройство на психичното развитие". По надолу в епикризата пише, че детето има някои прояви, характерни за аутистичния спектър  Rolling Eyes.

# 177
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 545
С нашето ДЦП май не трябва да участваме newsm78 , макар че има повечето признаци Confused

# 178
  • Мнения: 485
Олееее, чак сега видях, че Надежда вече е пуснала информацията за изследването, извинявам се за повторението  Sad
Любознателна, честно казано винаги се чудя на това ваше ДЦП. Не мисля че то е водещото във вашия случай. А и определено наблюдаваш доста промени в поведението на малката при диета или промяна в хранителния режим. Според мен ще е добре да участваш, при положение че опишеш по-подробно някои характерни черти на Наталия.

# 179
  • Мнения: 3 591
A aз мога ли да участвам  newsm78 Ама и ние не сме с потвърдена диагноза за аутизъм, само за СИД. Пък и не сме в БГ Sad Май неможе. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт