Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 7 242
Смятам че не само за децата с увреждания ще е добре да се интегрират,а и за нашите деца ще е много възпитателно...А и за нас родителите също...Време е да приемем че слънцето е за всички,макар и всички да сме различни по своему...
Нямам какво да добавя  Hug Освен може би кои сме ние да решаваме кое е нормално и кое не, кое е добро за един и лошо за друг, кой има шансове и кой е обречен.... И никой не знае какво ще му донесе утрешния ден... И кой какво бъдеще има...
А за децата това със сигурност не е проблем. Възрастните са тези, които евент. биха могли да създадат негативно отношение. При дъщеря ми понякога идват слепи дечица. Впечетлява се как "виждат" опипвайки всичко с ръце. И толкова... За нея са си деца като другите.

# 151
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Твърдо ЗА Peace

# 152
  • Мнения: 1 652
В нашата детска има дете болно от церебрална пареза и то е най-добрият приятел на моя син. Умно и интелигентно дете е. Учителките ми обърнаха внимание, че  моето дете не си играе с децата и стои на пейката при приятечето си. Когато го попитах защо- той ми отговори-  Защото ми е приятел. Казах му ,че трябва хем да си играе, хем да стои с приятеля си, а той ме успокои, че точно това прави. Майката на детето специално благодари на моето дете  на осми март. Хем ми стана хубаво, хем мъчно.
Детската градина е  като животът. В него трябва да има всичко.

# 153
  • Мнения: 3 089
за!
естествено е да съм за. нали и моето дете един ден може да попадне в понятието 'дете с увреждане'. никой не е застрахован от простотиите божии. малко толерантност, разбиране, спричастност и равенство единствено ще са от полза за всички ни.

а колкото до възпитателите и че вероятно трябва да са по-така подготвени, ако групите са смесени - това наистина е извън тая тема и анкета.

# 154
  • Мнения: 3 506
Смятам че не само за децата с увреждания ще е добре да се интегрират,а и за нашите деца ще е много възпитателно...А и за нас родителите също...Време е да приемем че слънцето е за всички,макар и всички да сме различни по своему...Поздрави!!!

Много добре казано. Това е и моето мнение. Изобщо не мисля, че трябва да има такива теми - ако се предцени, че едно дете с увреждане ще е по-добре в масова детска градина, значи трябва да е там. Не сме ние тези, които да отсъждаме трябва ли, не трябва ли.

Друг е въпросът дали в градините са осигурени съответните условия, защото при една учителка на 30 деца, ако трябва да обгрижва и детенце със специални потребности... Не знам...

В нашата градина има едно момиченце с ДЦП. Изобщо не ми е хрумвало да се питам трябва ли да е там, като знам за колко малко синът ми се размина с тази диагноза... А децата дори не са обърнали внимание на факта, че то не може да ходи. Приемат го, както и останалите деца в групата. Явно някои неща впечатляват нас възрастните повече и това е и една от причините за съществуването на тези теми.

# 155
  • Мнения: 48 005
ами това е наистина, не че децата не трябва да се интегрират, просто все още не са осигурени условията за това, и то не толкова физически препятствия, колкото чисто организационни, и проблема с претоварения персонал/30 деца на 1 учителка и т н/
въпреки някои мнения тук, мисля че много малко  родители действително ще са против

# 156
  • Мнения: 4 465
Ми масовата детска градина трябва да е масова, а не само за мнозинството (деца без увреждания). Аз поне така го разбирам и според мен това означава че трябва да се създадат условия всички да я посещават и да получат адекватна на нуждите си услуга. Само че на никой не му се занимава, а за да стане трябва да е част от социалната политика на държавата, а не само НПО сектора да се бори тук таме с малко средства и много ентусиазъм.
Пък като има условия и добре подготвен и мотивиран персонал всеки да има възможност сам за себе си да избере най-удачния вариант - дали да си общува само със "себеподобни" или не.
Винаги ще има негативно настроени хора, сигурно и примери в подкрепа на тяхното мнение, но ако се сложат плюсовете и минусите на кантар мисля, че минусите ще бъдат доста незначителен процент.

# 157
  • Мнения: 1 364
Децата трябва да свикват да са толерантни към всички.
Аз съм ЗА.

# 158
  • Мнения: 3 504
Децата трябва да свикват да са толерантни към всички.
Аз съм ЗА.

 Peace

моето дете - Гери беше в масова детска ясла и масова детска градина,но в градината изтрая една година и се наложи да я преместим, все още тогава не се говореше толкова, а и на мен самата тепърва ми предстоеше да разбера за проблема и да навляза в тези проблеми, а и масовата детска градина тогава нямаше все още условия за деца с увреждания.

# 159
  • Мнения: 463
Аз съм твърдо за интеграцията. Смятам, че така децата ни ще се научат да бъдат по-човечни и добри и ще се научат да приемат различните. Аз бих се радвала  в класа на моите деца да има освен деца със специални нужди и представители на различните етноси и раси.

# 160
  • Мнения: 3 504
Аз съм твърдо за интеграцията. Смятам, че така децата ни ще се научат да бъдат по-човечни и добри и ще се научат да приемат различните. Аз бих се радвала  в класа на моите деца да има освен деца със специални нужди и представители на различните етноси и раси.
Peace

# 161
  • Мнения: 523
Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка и знам какво е да работиш със здрави деца , и с болни деца . Не ме разбирайте грешно - тези деца се нуждаят от повече грижи и внимание , а и най - вече от любов . А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .

# 162
  • Мнения: 1 044
Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка и знам какво е да работиш със здрави деца , и с болни деца . Не ме разбирайте грешно - тези деца се нуждаят от повече грижи и внимание , а и най - вече от любов . А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .
Ама какво трябва да му обяснявам? Той вече 1 г. и 6 м. общува с дете със синдром на Даун в детската градина/ както писах по-горе там са приели и записали това дете, за което заслужават адмирации/ и досега нито веднъж не ме е попитал нищо п овъпроса. На него това дете не му се струва различно. Просто дете. Както има деца с черни коси, кръгли очи, дебелички и слабички, така има има и дете с монглоидни очи и какво от това? Не говори добре, ами то има много деца на тази възраст, които също не говорят добре, но стават за игра. Именно ако се започне на тази възраст с интеграцията, проблеми няма да има.
Една от причините, поради които не записах моето дете в ДГ бе, че то на 2г. и 9 м. още бе с памперс. Директорката на ДГ ми каза- "о, не го искаме, ще затруднява персонала, децата ще му се подиграват, ще го наричат бебе". В ЧДГ ми казаха-това за нас не е проблем, ще го научим, ще го обучим, спокойно, ще се справим. И според мен така трябва да се подхожда към всяко дете-с увреждане или не-с индивидуален подход. Ако учителите положат малко повече усилия, а също и родителите- интеграцията ще успее.
Децата ще справят и без чужда помощ.

# 163
  • Мнения: 2 211
Твърдо "ЗА", но с уговорката да няма повече от едно такова дете в група. Иначе учителката няма да се справи.

# 164
  • Мнения: 3 504
Добро утрооо!

Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка ..... признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .

Имате предвид 3-годишно нормално дете или например като моето, което в поведението си отговоря на 3-4 годишно дете - става дума като за учебен материал, но мога да кажа, че в доста ситуации и моменти тя си изглежда по-голяма.

Не ни е лесно г-жо учителка, на нас родителите, не сме очаквали да имаме този проблем при второто си дете, като си имаме първо нармолно - момче, което е в пети клас. Не исках да остава сам на този свят, но се притеснявам, дали няма пък да му дойде в тежест като пораснат, да се грижи за нея... Какви ли не мисли ми минават през главата. ooooh!

Много зависи и от учителите, не всеки има необходимия подход и призванието учител.

Тети, не мисля, че има повече от 2 деца, а може и само по едно в клас, така че все пак ти благодаря за мнението.

Меденка, твоя пост много ми хареса, също, поздравявам и теб!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт