Отговори
За интегрираните деца аз съм сигурна че ще им се отрази добре!Но как ще ги възприемат останалите деца и изобщо родителите съгласни ли са? Учителите също трябва да имат желание да се занимават с тях!Става въпрос за деца все пак-те не са виновни за нищо!

# 1
  • Мнения: 3 880
Аz по принцип съм zа, а и тук е честа практика. Обаче ти какво искаШ да раzбереШ с анкетата? newsm78 И как точно да гласуваме в нея?
ПитаШ "За или против сте" , отдолу вместо отговори "zа, против, все ми е тая" си писала "родители, учители и т.н." Аz ли неЩо не схваЩам, че не намирам моя отговор, с който да гласувам Confused

# 2
  • Мнения: 4 916
Цитат
за или протим интеграцията на децата с увреждания в масовата детска градина
 родители на здравите деца
 родители на деца с увреждания
 директори
 учители
 самите деца
 


Имам желание да отговоря в анкетата, обаче изобщо не ми е ясно за какво иде реч.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Твърдо "за". Деца с увреждания или здрави, децата са си деца, от най-ранна възраст трябва да се учат на толерантност.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Твърдо съм ЗА децата да са заедно колкото е възможно от по-ранна възраст. Единственото условие, за което се сещам е да има подходящи материални приспособления в средата за децата с увреждания, за да може по-лесно да се справят в материалната среда. Иначе, помежду си децата ще се разберат чудесно или поне не по-зле отколкото братя и сестри в едно семейство.

# 5
  • Мнения: 9 814
Аз лично отговорих с "колебая се", защото не е уточнено деца с какви увреждания трябва да се интегрират със здравите. Ако става въпрос за тежки умствени увреждания съм против, ако са леки или физически- твърдо ЗА.

# 6
  • Мнения: 2 641
обикновено става дума за деца които са слепи, или глухи, или имат физически недостатък, но са умствено добре. не виждам как дете с тежка мозъчна увреда изобщо ще подлежи на интегриране в масови детси градини и училища. а по темата аз съм за интеграцияат на такива деца но в училище, в детска градина не виждам как ще стане. нито има кой да се грижи за тях там, нито децата ще ги разберат и приемат.

# 7
Да.Извинявам се че не съм се уточнила!Простете! Praynig Става въпрос за деца с лека степен на увреждане, тъй като тези с по-тежка степен имат нужда от повече грижи, от специализирана помощ.

# 8
  • Мнения: 4 916
Отговорих - Твърдо за. Ще бъде от полза и за децата с увреждания, и за децата без увреждания. За това как ще ги възприемат останалите деца - ами както им го обяснят родителите.

# 9
  • Мнения: 2 197
Аз лично отговорих с "колебая се", защото не е уточнено деца с какви увреждания трябва да се интегрират със здравите. Ако става въпрос за тежки умствени увреждания съм против, ако са леки или физически- твърдо ЗА.
Абсолютно на същото мнение съм. Може да не звучи много толерантно, но не мисля, че на три години дъщеря ми може да разбере защо детето е различно. Да не говорим, че това дете има нужда от постоянен контрол и на без това отговарящите за много деца сестри в градината едва ли ще им е много добре (което ще се отрази върху грижите за всички деца, не само за конкретното хипотетично дете).

# 10
  • Мнения: 2 232
Аз искам да попитам как определяте кое е лека и кое е тежка степен?Например деца  със забавено умствено развитеие, ДЦП,деца с Даун Синдром и деца с Аутизъм към кои спадат според вас(ясно е и че м/у тях има по-леки и по-тежки случаи)...Но като цял как бихте приели такива деца в групата на вашето дете?

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Аз искам да попитам как определяте кое е лека и кое е тежка степен?Например деца  със забавено умствено развитеие, ДЦП,деца с Даун Синдром и деца с Аутизъм към кои спадат според вас(ясно е и че м/у тях има по-леки и по-тежки случаи)...Но като цял как бихте приели такива деца в групата на вашето дете?
Ясно е че това е относително, но все пак кое увреждане е леко и кое тежко според мен трябва да решат специалисти. Това не е работа на родителите, още по-малко на родителите на останалите деца в групата.

# 12
  • Мнения: 9 990
За.В групата на дъщеря ми има незрящо дете.Тя е една от най-добрите приятелки от групата на детето.Дежа ву-нормално съм приела това дете в групата, как да го приема?Обяснила съм на дъщеря ми, че приятелчето и просто не вижда, иначе си е съвсем като останалите, просто и трябва помощ за някои неща.Същото бих обяснила и за дете с даун или аутизъм-ще прочета, ще се запозная, ще поговоря с майката да ми подкаже , ако аз не намирам точните думи как да обясня защо така се е родило това детенце и толкова.Дете като дете, има същите потребности-да си има другарчета, да си играе, да си хапне супата на обяд, да поспи, да порисуват после, да поиграят на пясъка...

# 13
  • Мнения: 3 880
Твърдо zа, но при условие, че се осигури всичко необходимо zа интеграцията на теzи деца, специално обучени въzпитатели, например.  За това обаче трябват пак средства и е трудно постижимо...В съседната група на дъЩеря ми има детенце с някакво по_сериоzно психично zаболяване (не zнам какво точно), но си има въzпитателка, която е само zа него_интеграционна помоЩничка се води, или неЩо подобно. За обЩите zанимания и игрите си е с групата, но когато има нужда от специално внимание, помоЩ, успокоение и т.н. "неговата" въzпитателка е само zа него и нито то, нито останалите деца са оЩететни откъм внимание.
В някои градини пък има даже интеграционни групи, там половината деца са zдрави, а останалата половина с увреждания. Това се отраzявало и на zдравите деца много положително.

# 14
  • Мнения: 9 814
Аз искам да попитам как определяте кое е лека и кое е тежка степен?Например деца  със забавено умствено развитеие, ДЦП,деца с Даун Синдром и деца с Аутизъм към кои спадат според вас(ясно е и че м/у тях има по-леки и по-тежки случаи)...Но като цял как бихте приели такива деца в групата на вашето дете?

Аз едва ли бих определила степента на увреждане на едно дете. Журналист съм и като такъв съм ходила в доста домове да правя репортажи. Там, за съжаление и децата без увреждания им трябва да се интеграция в обществото. Знаете ли какво е 3-4 годишни деца да се бият за една вафла и да не знаят какво е цял домат, защото са го виждали само на салата.

Относно това как бих приела едно такова дете в групата на дъщеря си- без проблем. На дъщеря ми вече й е обяснено, че има болни деца, деца без родители и т.н. Въпросът е как ще подготвим децата си да посрещнат увреденото дете. Това зависи най-вече от нас родителите.

# 15
  • Мнения: 2 232
Аз понеже съм от другата страна на бариерата и да не бъда криво разбрана(демек малкото ми дете е с увреждане-синдром на Даун), затова и мен ме заинтересова темата...и зададох така въпроса, понеже наистина зависи най -вече от родителите и  тяхният поглед в/у нещата.
Мойто дете ходи в специална група в масова ДГ с надеждата да се интегрира някой ден, но дали ще стане това все още не знам.За сега интеграцията му е по 10 мин. на ден  в масовата група сред децата.
Има деца с неговият проблем интегрирани успешно в масови ДГ , но повечето ми прави впечетление в частни градини(поне за София), по-трудно стои въпроса с държавните...но тук се появява и другата тема-недостига на държавни ДГ и още куп други проблематики.

Последна редакция: сб, 22 мар 2008, 17:18 от Deja Vu

# 16
  • Мнения: 24 467
Изцяло зависи от вида и степента на уврежданията.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Зависи за какви увреждания става въпрос.Ако става въпрос за леки умствени увреждания или физически съм за интеграцията им. Ако става въпрос за тежки умствени увреждания newsm78 не съм много сигурна как ще се интегрират. За малко да постоят в групите такива деца да съгласна съм, но по цял ден мисля, че трябва да има специален персонал, който да се занимава с тези деца. Това , че детето ми ще се срещне с такива деца не ме притеснява. Срещала съм дъщеря ми с такива деца нямало е проблем. Просто децата с тежки умствени  увреждания се нуждаят от много и различни грижи от тези, които са в детската градина. Има специални институции, които се грижат за тях. Но като идея например 2 пъти седмично ( или 10 мин. всеки ден както е посочено по горе)да се водят в масовите градини не звучи лошо дори подкрепям.

# 18
  • Мнения: 24 467
.... Ако става въпрос за тежки умствени увреждания newsm78 не съм много сигурна как ще се интегрират. ...

Именно, уверих се, че в някои случаи "интегрирането" е невъзможно и безсмислено и за "увредения" и за околните, дори опасно. Личен опит.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 097
Твърдо "за" съм. В групата на Калина има едно момченце с проблеми в развитието. Свидетел съм колко много дръпна в развитието си за този период.
В началото детето плачеше почти по цял ден и се изолираше от другите. Сега е най-щастливото дете в групата. Научи се да общува с всички останали, въпреки, че не може да говори още, но и в това отношение вече има напредък.

# 20
  • Мнения: 469
Твърдо "за". Деца с увреждания или здрави, децата са си деца, от най-ранна възраст трябва да се учат на толерантност.
Това е и моето мнение Peace
Наистина зависи от това какъв подход ще изберат родителите към децата си.Те нямат предразсъдъци и приемат ситуацията такава каквато е .

# 21
  • София
  • Мнения: 4 412
Малко ми е странно да се водят като мечки по 10 мин. или 2 пъти в седмицата при другите. И какво ще се постигне с това, дали ще е добре за болното дете или здравото ще види как изглежда едно дете с определен недъг. Според мен трябва да са поне 4 часа заедно. Но да се проучи как е по света, ето това с допълнителният учител или да има интегрирани градини, както е споделила Biba Sparrow .

# 22
  • Мнения: 4 465
Твърдо ЗА. Предполагам че ще бъде трудно. Сигурно ще има проблем с кадрите и техническото обезпечаване. Смятам че ще бъде полезно и за децата с увреждания и за останалите деца ако се научат да общуват от ранна детска възраст (визирам и детските ясли и градини). Сигурно при тежки случаи това няма да е приложимо.
Сещам се за случай за детенце с Даун, с което дъщеря ми се заигра на детска площадка когато беше по-малка. По някое време се изтъпани на централно място и с възможно най-висок глас ме попита "А на това детенце какво му има?". Много неудобно ми беше, но тя просто не беше срещала такова дете преди това.

# 23
  • София
  • Мнения: 14 687
В групата на дъщеря ми има такова дете-с умствено увреждане-точна диагноза не зная. Дъщеря ми го възприема като всяко друго дете, никога не съм чула коментар, че е различен. Знам, че участва нормално в занятията и имало голям напредък в развитието му.   

# 24
  • Мнения: 2 232
Да идеалният вариант и за мен е този който дава Biba Sparrow , но не знам дали ще го доживеем да го видим и тук.
А специално за ходенето по 10 минути, такава е практиката в тази ДГ, с времето се увеличава, а и моят е малък на 2г. и няколко месеца е .През останалото време се занимават специалисти, имат музика , логопед и т.н.
 

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Малко ми е странно да се водят като мечки по 10 мин. или 2 пъти в седмицата при другите.
Имаш ли представа какво означава тежки умствени увреждания? Хайде попрочети малко и тогава говори за мечките.

# 26
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Deja Vu  не се притеснявай детето ти ще се интегрира. Въпроса , е че са започнали все пак да събират децата, защото до скоро и това го нямаше.

# 27
  • Мнения: 1 479
Гласувах-Твьрдо ЗА!
Аз понеже съм от другата страна на бариерата и да не бъда криво разбрана(демек малкото ми дете е с увреждане-синдром на Даун), затова и мен ме заинтересова темата...и зададох така въпроса, понеже наистина зависи най -вече от родителите и  тяхният поглед в/у нещата.
Мойто дете ходи в специална група в масова ДГ с надеждата да се интегрира някой ден, но дали ще стане това все още не знам.За сега интеграцията му е по 10 мин. на ден  в масовата група сред децата.
Има деца с неговият проблем интегрирани успешно в масови ДГ , но повечето ми прави впечетление в частни градини(поне за София), по-трудно стои въпроса с държавните...но тук се появява и другата тема-недостига на държавни ДГ и още куп други проблематики.
Гледах ви по БТВ и ви желая успех!Аз сьщо щях да сьм "от другата страна",но при нас нямаше оправия.Никой не е застрахован.

# 28
  • Мнения: 46 518
За съм, но ако перосналът е минал някакъв курс за работа с такива дечица, мисля, че само тогава може да се постигне желаната интеграция.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 412
Малко ми е странно да се водят като мечки по 10 мин. или 2 пъти в седмицата при другите.
Имаш ли представа какво означава тежки умствени увреждания? Хайде попрочети малко и тогава говори за мечките.

Виждам, че тук Даун се счита за тежко увреждане, след като детето посещава масова градина 10 мин. А от другите примери за интеграция, децата със затруднения в говора пред 4 години са с леко умствено увреждане.

# 30
  • Мнения: 4 629
И аз съм ЗА.

Но трябва да учителите да се обучават как да работят с децата с нарушения в развитието. И съотношението деца учителки да е по-различно от това в момента.

А за децата с по-тежки случаи  според мен трябва да се назначава допълнителен персонал и така не е нужно те да посещават "специализирани заведедения". Логопеди и психолози също могат да работят към деските градини и да се занимават с децата, които имат нужда

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
TanyaMG  Деца със синдрома на Даун се интегрират даже много лесно. Те са контактни, повечето са музикални. Аз говоря за тежките случаи. За леките няма какво да спорим за интеграцията съм.

# 32
  • Мнения: 838
Да.Извинявам се че не съм се уточнила!Простете! Praynig Става въпрос за деца с лека степен на увреждане, тъй като тези с по-тежка степен имат нужда от повече грижи, от специализирана помощ.
А така-пак някои ще са отделени като крастави магарета.Я да питам тогава моя тежко увреден син ,който пише и чете къде да го запиша да се обучава?Или да му драсна кибрита на една ракета и в космоса да го пратя?
Питам се като пишете такива четете ли се преди да натиснете бутона  публикувай?
Като Ви чета стигам до извода,че не децата имат нужда от интеграция ,а възрастните.
Бъдете здрави!

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Щом детето ти пише и чете не е тежко умствено увреден. Естествено , че трябва да е със останалите деца.

# 34
  • Мнения: 3 491
В нашия училищен дистрикт (САЩ) има такава интегрирана детска градина, и все повече се утвърждава като добра практика. Познавам една майка, детето и е без увреждания, тя е много доволна. Групата е от 16 деца, половината са с леки увреждания, другите - без. Тези с уврежданията не плащат нищо. За тях е подсигурен обаче и необходимия персонал от тераписти, така че ги изтеглят за индивидуални занимания, според това на какъв план са.
За децата без увреждания освен урока по толерантност другата полза е, че с тях работят наистина добри педагози, по-добри може би от средностатичстическите, и нивото на дисциплина, ред и изобщо учебна пограма е високо (както се полага, ако в групата има деца със свръхактивност и дефицит на концентрация, например).
Така че съм ЗА.
Единственият повод да не запиша моя син в тази група, когато му беше времето, беше,  че моята работна програма не позволяваше достатъчната гъвкавост да го водя всеки ден в 9 и да го прибирам в 12.

# 35
  • Мнения: 838
Щом детето ти пише и чете не е тежко умствено увреден. Естествено , че трябва да е със останалите деца.
Умствено не е,но физически да.А кой ги иска такива-НИКОЙ!
Специално на нас от бебе са ни хлопнали много врати под носа,защото сме  безперспективни-мнение на куп специалисти,които сега не вярват на успехите ни.
Мерси за такава  интеграция,видяло се е ,че ние ще минем и без нея!
Както каза някой някъде из подобни теми дори здраво дете ,ако само го храниш и обличаш,но без да го развиваш ще затъпее.

# 36
  • Мнения: 4 187
Аз съм "ЗА"! Групата на дъщеря ми е точно такава, интегрират дечица с увреден слух !

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
pogar много съжалявам за детенцето ти Hug.  Недопустимо е да бъде отхвърлено от обществото. Та това си е едно дете с капацитет какъвто имат всички останали.

# 38
  • София
  • Мнения: 9 860
Принципно съм ЗА,обаче има едно голямо НО...Като майка на дете с увреждане,което надявам се успешно се интегрира в детска градина,съм леко субективна Grinning.Детето може да се интегрира ако неговата интеграция не вреди на самото него или на останалите деца.А това,да ви кажа честно,зависи не само от степента на увреждане,а до голяма степен и от персонала на съответното заведение.Защото едно дете със сериозно увреждане може да бъде интегрирано по-лесно то такова с леко,стига да попадне на хора,желаещи да работят,да се учат...И пак всичко е условно..леко,тежко увреждане.Дъщеря ми е на 6г,не може да говори,трудно контактува,физически се развива повече от добре Wink,не е агресивна,нито проявява самоагресия.Беше много трудно-цялата минала година..дори не искам да си спомням.Но ето,че сега прекарва по два часа дневно в масовата градина без да я придружавам,чувства се прекрасно,има изработена индивидуална програма за нея,децата я обичат,тя-също.Общо взето стана любимка на персонала. WinkИма още много какво да се желае,трънлив е пътя,но вече виждам светлинка в тунела.Отнесох се пак Flutter.Интеграцията е трудна,но ако всички участваме в нея-ние,родителите на деца със затруднения,вие-родителите на здрави деца,вашите деца,учители ..тогава нещата стават по-лесни. Peace

# 39
  • Мнения: 4 465
pogar надявам се да успеете да се преборите с предразсъдъците. Аз поне мисля че нещата почват да се променят - много, много бавно, но се променят. Преди години си спомням че хората от един дом за деца с увреждания (всякакви) бяха много щастливи когато три деца с увреждания (и трите с някаква степен на умствено увреждане, а едното в инвалидна количка) бяха приети в обикновено училище. Работихме с дома по друга линия, но и ние малко или много се чувствахме горди. Беше в северозападна България.
Доколкото знам е било доста трудно, особено за деца, които не се отглеждат от родителите си.
Не знам после какво е станало, защото позагубих връзка с бившите колеги, но се надявам това да не е останало единичен случай. Вече не работя в социалната сфера и не получавам информация.
Иначе в класа на дъщеря ми има дете с ортопедичен проблем (не е тежко увреждане) и детето много добре го гледат съучениците. Помагат му, пазят го от агресивни деца. И рампа за инвалидни колички направиха - да са готови ако има необходимост.
А иначе за интеграцията на децата би могло да се работи и към изграждане на система за онлайн обучение или нещо подобно като допълнение на обикновеното училище. Може да се направи с учител и други деца в реално време. За съжаление трябва да се ангажират и институциите за такова нещо и освен желание трябват и пари. Но пък сега програми за финансиране има всякакви и мисля че пари могат да се намерят за подобна система.

# 40
  • Мнения: 524
Хм, от тази тема разбрах, че детето ми е с леко умствено увреждане, щом е проговорил на 4 години, както и да е.... Гласувах за интегрирането в масова детска градина. Да уточня, детето ми е с ортопедичен недъг, предучилищна е и посещава детска градина (масова), но, ако имах избор и зависеше от мен, не бих го пуснала. Той се чувства добре, обича децата и е щастлив да посещава градинката, но изглежда децата не го приемат, не знам от кого зависи, никого не обвинявам, може би проблемът е в неговият характер, но това е положението. Трябва да ви кажа, че за мен и баща му е тежко изживяване, но пък детето се чувства щастливо и затова стискаме зъби.

# 41
  • Мнения: 4 465
Виза, може би децата са още малки и се дистанцират. Като поотраснат и станат по разумни вероятно нещата ще се променят. Дъщеря ми е 3 клас и е в доста проблемен клас с безобразна дисциплина като цяло, но по отношение на своя съученик с ортопедичен недъг всички стават изведнъж много сплотени. Проблемът беше в първи клас и беше по-скоро технически. Стаята им беше на втория етаж - не бяха съобразили, че за детето ще е неудобство, защото естествено асансьор няма. Във втори клас им смениха стаята с друга на първия етаж заради детето.
Не се връзвай на всяка дума - визирам проговарянето. Брат ми е проговорил на 4 години и е най умния в семейството. По тази логика останалите сме със средни до тежки умствени увреждания. Мисля че някой просто е писал по-бързо и не си е прецизирал изказването.

# 42
  • Мнения: 524
Hrisa, благодаря ти за милите думи, аз вярвам в детето си и съм сигурна, че ще се справи, като тръгне на училище ще си проличи. Само да ни е здрав. Още веднъж ти благодаря.    bouquet  Hug

# 43
  • Мнения: 7 263
Абсолютно "ЗА".
Време е да резберем, че и това са деца и също така е добре нашите деца да свикнат как да се държат с тях и да ги възприемат нормално. Да им помагат доколкото е възможно и да бъдат техни другари също доколкото е възможно. Само така ще израстне едно по-толерантно поколение, което би решило окончателно проблема с интеграцията на хора с увреждания в бъдещето.

# 44
  • София
  • Мнения: 4 412
Хм, от тази тема разбрах, че детето ми е с леко умствено увреждане, щом е проговорил на 4 години, както и да е....
Виза, опитах се да покажа неразбирането на проблема, съжалявам, ако е прозвучало лично. Децата до 5-7 години се развиват на първо ниво, така че да се говори за леки и тежки увреждания на възраст 2,5 -4 години ми е странно, а и родителите виждат състоянието на детето си и щом искат да опитат интеграция, обществото трябва да им даде възможност.
Аз мисля, че трабва да има градини, както ги е описала блажка в САЩ.

# 45
  • София
  • Мнения: 6 999
Твърдо 'за'. В градината на дъщеря ми има дете с Даун и още едно, което не чува добре и мисля има и друг проблем, но не е моя работа да питам какъв. Това, че тези деца са там, много ми вдигна мнението за самата детска градина. Искам дъщеря ми да приема 'различните', а не да е тесногръда. За децата с проблеми това да ги приемат за 'нормални' и да са в среда в каквато е всяко друго дете също е от голяма полза мисля.

# 46
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Зависи от степента и вида на увреждането. Има деца, които изискват специален начин на отглеждане. Не мисля, че за тях би било добре, най-вече от медицинска гледна точка, да бъдат поставени на общо основание с другите. В същото време има деца с увреждания, които позволяват да бъдат на едно място с връстниците си. Мисля, че неразграничаването им ще е от полза както за едните, така и за другите. Така децата с увреждания ще растат по-стабилни психически и ще се социализират от съвсем малки, а за останалите ще бъде от полза, защото ще знаят, че това са съвсем нормални деца, с които могат да си играят. Категорично съм против срещу дистанцирането на едните от другите.  Peace Не демагогствам, просто така мисля. За протокола - една от приятелките на дъщеря ми е точно дете с увреждания. Прекрасно дете.

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Сещам се ние като бяхме деца как се гледаше на децата с разведени родители. Почти по същия начин възрастните се впускаха в едни разсъждения дали общуването с деца от такива "нездрави" семейства ще е полезно за децата с "нормални" семейства. Сега е същото нещо с умуването за интеграцията на децата с увреждания.

# 48
  • Между два живота
  • Мнения: 132
Категорично съм ЗА! Съвместното порастване да го нарека ще е от полза и за  децата без увреждания и за тези  с увреждане. Взаимно ще развият сензитивност към другия; толерантност към различието и компетентност как да общуват помежду си. А присъствието в интегрирана среда е предпоставка децата с увреждане да доразвият съхранения си потенциал.
Препоръчвам на всички родители да подарят на детето си играта "Приобщи човече", която дава много полезни насоки как да се общува с деца с увреждане; отделно е и забавна и много пъстра! Предоставя се безплатно от "Център за независим живот"- гр. София. Офисът им е на ул "Езарх йосиф"№60(по памет). Мисля, че биха я пратили и в провинцията. Моля за да не подведа с неточен номер посетете сайта им.

# 49
  • Мнения: 4 465
Тази игра за каква възрастова група е подходяща. Не че имам проблеми с отношението на голямата дъщерята към децата с увреждане, но малкото расте и като го гледам няма да е от най-дипломатичните и толерантните ако не се вземат някакви допълнителни мерки. Но пък е още малка за да ме разбере за какво иде реч, но за в бъдеще ще е полезно.

# 50
  • Между два живота
  • Мнения: 132
Тази игра за каква възрастова група е подходяща...

“...Играта “ Приобщи човече” по забавен и достъпен начин запознава децата с темата за различията и идеята за толерантноста в обществото. При тая игра по подобие на  други класически детски състезателни игри се изисква късмет, а не стратегия. Основнат идея е децата да се запознаят с някои прости действия, които могат да улеснят общуването им с техни връсници с увреждания. Правилата на “Приобщи човече” не са трудни и не е необходимо участието на родители или други възрастни.”

Дословно Ви преписвам представянето на играта върху кутията. Играта е ОБУЧИТЕЛНА. Посочено като възрастова група е до 6 г., но тя наподобява “Не се сърди човече” и изисква умение да се брои. В такъв аспект и поради състезателния й характер мисля, че би била интересна и за по-големи деца- напр. от отделенията. Интересно за мен бе, че играта е съпроводена с  малка книжка за общуването+28 карти със случки, които въвеждат как би могло да се постъпи в дадена ситуация и как би било да се подходи по-добре…

Моите хлапета макар и мънички (много под обявената горна възрастова граница) и не много добре броящи гледаха и слушаха със зяпнали усти. Още на корицата забелязаха дете на инвалидна количка и първоначално питаха: “То защо е на количка?”; “Защо не може да ходи?” и след като поговорихме много бързо трансформираха “възгледите” си от : “О, горкичкото!” към: “Искам да си играя с него! Аз знам как да му помогна!”
Та аз като човек имал щастието да научи за играта, да я притежава и да види ефектът й върху децата я препоръчвам! Още повече, че е направена много интелигентно и естетично издържано.

# 51
  • Oslo
  • Мнения: 659
Аз занесох такива игри в училището на големия и градинката на малкия си син, приеха се много добре от децата.  По принцип играта е за над 6-7 години, но с помощ от възрастен е полезна и за по-малките.Когато прибирам малкия вечер, много често играят именно с тази игра. Понеже има текстови указания, учителката винаги е с тях и ги помага -  чете картите и обяснява всичко, което не разбират дечицата. При нас обаче няма интегрирани деца с увреждания и повечето от малчовците ги виждат само на картинките на тази игра, за мое съжаление!. Единственото дете с увреждания в тази градина от 10 години насам е бил големият ми син, който е с вроден дефект на ръката. Никога не се е чувствал различен, за което благодаря на персонала в ДГ от сърце - макар и необучен специално за целта, се справи чудесно!!!

# 52
  • Мнения: 524
Хм, от тази тема разбрах, че детето ми е с леко умствено увреждане, щом е проговорил на 4 години, както и да е....
Виза, опитах се да покажа неразбирането на проблема, съжалявам, ако е прозвучало лично.
Сега разбрах какво имаш предвид, не съм се засегнала.  Peace

# 53
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Твърдо 'за'. В градината на дъщеря ми има дете с Даун и още едно, което не чува добре и мисля има и друг проблем, но не е моя работа да питам какъв. .....

Иса,  Hug напротив, питай спокойно какъв е проблемът на детенцето. Ако ти е неудобно да разговаряш с родителите, попитай госпожите. За да си подготвена, ако малката ти зададе въпроси в това отношение.
Самите родителите на деца с проблеми, определено предпочитат директното отношение - открити въпроси и честен разговор. За да няма после неразбрали и "шушукащи" за проблема.

# 54
  • ....от ляво до десния завой...
  • Мнения: 273
Гласувах "За", защото децата са си деца - те биха възприели другарчетата си с увреждания като деца, с които могат да си играят и да общуват на детско ниво и няма да се замислят над проблемите дискутирани от родителите! Въпроса е учителите да са достатъчно потготвени за да дадат необходимото, както на обикновенните деца, така и на децата с увреждания, които имат по-специфични потребности! Това според мен е малко по-сложничкото и трудно за педагозите!Лично аз бих се радвала ако сина ми с общуване помогне на детенце с увреждения да се адаптира в социалната среда и бих го подкрепила напълно с каквото мога! Peace

# 55
  • София
  • Мнения: 6 999
Твърдо 'за'. В градината на дъщеря ми има дете с Даун и още едно, което не чува добре и мисля има и друг проблем, но не е моя работа да питам какъв. .....

Иса,  Hug напротив, питай спокойно какъв е проблемът на детенцето. Ако ти е неудобно да разговаряш с родителите, попитай госпожите. За да си подготвена, ако малката ти зададе въпроси в това отношение.

Всъщност вече съм говорила с Дариа за това. Казах й, че той не говори добре, защото не чува добре, но какво от това - ще се научи ако си играят.

# 56
  • Мнения: 625
Аз съм за:децата трябва да свикват с това и да приемат нормално нещата,а не един ден да сочат с пръст след някое болно дете и да го гледат като полезно изкопаемо.А децата с увреждания също имат право да бъдат сред връстници,а не цял живот да се чувстват безполезни и изолирани.Предполагам,че има тежки случаи при които това не е възможно,но има множество дечица,които спокойно могат да посещават детска градина.

# 57
  • Мнения: 5 682
Моето мнение е, че за да бъде едно дете добре интегрирано е необходимо да попадне на добър, отговорен персонал готов да се бори заедно с родителя за интегрирането на детето. Не казвам подготвен, защото си има специални такива учители /ресурсни/. Освен това и родителите на "нормалните" деца са важни, тъй като децата сега са малки и копират едно към едно своите родители /като отношения, като чувства/. Аз съм майка на едно такова дете, засега успешно интегрирано в една детска градина. Със самото ми стъпване там усетих доброто отношение и готовността на целия персонал. Детето ми още не говори и на по-късен етап от развитието си започна да възприема нещата от живота  Sad. Той е на пълен ден и без персонала да е специално обучен за това. Сложен е при по-големи дечица, на които им е обяснено какво му е и че те трябва да му помагат. Децата добре го възприемат. От учителите, леличките и директорката слушам само хубави неща за детето и за отношението на децата към него. Както не говори, така знам и че той самия жадува за там. Не мога да ви опиша с каква радост ходи, с нетърпение.

# 58
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 295
ЗА такъв начин на интеграция съм. Смятам, че за детето ми би било полезно от малко да контактува с деца с увреждания. Житейските уроци могат да се усвояват и от невръстни деца  Peace

# 59
  • Мнения: 14 133
И за съм твърдо "за". Децата трябва да свикват да са толерантни към всички.  Peace

# 60
  • София
  • Мнения: 12 554
Аз лично отговорих с "колебая се", защото не е уточнено деца с какви увреждания трябва да се интегрират със здравите. Ако става въпрос за тежки умствени увреждания съм против, ако са леки или физически- твърдо ЗА.

Това е и моето мнение.

# 61
  • Мнения: 24 467
Точно така, при липса на конкретика самото отговаряне с "да" или "не" е един повърхностен поглед върху въпроса. Просто се губи смисълът от начинанието.

# 62
  • Мнения: 468
Не намирам нищо нередно във въпроса. Едва ли някои очаква тук да решим с колко тежки увреждания децата могат да посещават детските градини. Става въпрос за принципна позиция. Много коравосърдечно ми прозвуча уточнението.
Аз съм за интеграцията на всички в неравностойно положение- безусловно.

# 63
  • Мнения: 24 467
Уточненията са много важни. Хоровото пеене за това колко сме толерантни и добри не е от полза за решаването на истинските проблеми. Не е нормално и няма да стане прием на деца с всякакви заболявани във всички техни форми в масовите ДГ и училища.
Дете с психично заболяване почти не умъртви друго с обикновен молив миналата година.
На този етап не смятам, че персоналът е обучен и че са налице условия за обслужване на деца със специфични нужди от всякакъв характер в детските заведения.
Може да има такива, подходящи за деца с нарушена двигателна активност или за деца с леки психически увреждания. Говоря за общи градини, където да има обучен персонал за определен вид проблеми и предвидена среда.

Иначе най- лесно е да викнем- "ЗА"- но за кое?

# 64
  • София
  • Мнения: 6 999
Точно така, при липса на конкретика самото отговаряне с "да" или "не" е един повърхностен поглед върху въпроса. Просто се губи смисълът от начинанието.

Тази тема ли наричаш 'начинание'?  newsm78
Отделно - едва ли някой, освен специалист може да даде рамките за кои деца е добре, възможно и препоръчително да посещават масови уч. заведения и за кои не. Аз не бих тръгнала да определям такова нещо... за това и съм 'за' просто.

# 65
  • Мнения: 101
Написах  - Колебая се!
Но правилният отговор е - ПРОТИВ!

Защо ли? Защото аз работех с такива деца от такива училища и за да ме разберете по-добре, ще приложа няколко примера.
За такива деца - има специални училища, специални педагози, които знаят как и от какво има нужда такова дете! Обръщат му нужното внимание и то израствасъс самочувствие.

Докато на повечето интегрирани деца в масовите училища, не им се обръща нужното внимание, не получават и капчица знания! Биват подигравани и "малтретирани" от съучениците си.

напр. преди три години преподавах на пети клас. Бяха общо 30 ученика - имаше сред тях и едно глухонямо дете. На родителите, директорът им обясни, че то няма да се чувства в свои води, няма да получи нужното внимание и знания, на които останалите деца се радват без проблем, защото няма професионалисти, които могат да работят именно с такива деца. Майката настоя да приемем детето и то остана. Аз немога да общувам с такова дете, защото незнам езика на глухонемите! На него му беше скучно в час, и не само в моя, а и в останалите, защото неразбираше нищо, а ние незнаехме как да му го обясним. Първите два часа мълчеше, а после започваше да "мучи", с извинение. Децата от класа се сърдеха, че нищо не чуват и не могат да разберат. Постигнах мир в моя клас, като му давах на детето всичко напечатано или на картинки, да рисува, прости упражнения да прави. Докато на родителската среща неразбрах от майката, че то неможе да пише. Тогава за какво говорим!
На него му трябваха професионални педагози, които ще се занимават само с него, за да постигне нивото на останалите. Когато давах на останалите писмени задачи, се опитвах да му показвам буквите, научих малко и от езика на глухонемите, за да се разбирам с него по някакъв начин. Той беше будно дете, но го съжалявах много, защото аз бях само за 4 месеца там и за тези месеци, го занимавах по най-добрия спроде мен начин. Но мислите ли че повечето учители, ще направят това за него?! Там не му беше мястото! Това е нещо ново за нас - България. Но за да се направи и тук, както е на Запад - първо трябва да се осигурят необходимите средства и персонал.

Имам две прекрасни приятелки със същите проблеми - и само създадените за това Специални помощни училища, направи от тях Хора! Те завършиха, едната висше и работи в престижна фирма за комуникации. Другата, която имаше говорни проблеми, благодарение на това заведение, специализираното, възвърна част от говора си. Първоначално тя беше в Масово у-ще, но после по нейно желание, родителите я прехвърлиха в Специализирано в Карнобат. Завърши шев и кройка и вече е собстваник на престижна марка!

# 66
  • Мнения: 5 682
Уточненията са много важни.
Дете с психично заболяване почти не умъртви друго с обикновен молив миналата година.
Не мисля, че това дете е посегнало на друго конкретно и точно защото е с увреждане. Напоследък доста често медиите ни уведомяват за инциденти при деца, като агресивното не го споменават да му има нещо. А и защо се е стигнало до такъв инцидент? Обикновенно такива деца разбират по различен начин ситуациите около тях. Ако постоянно го блъскат, подвикват, обиждат го, то може да възприеме като самоотбрана първото нещо попаднало му в ръцете. В случая в молива. Но защо се е стигнало до този инцидент? Именно защото самите "нормални" деца не са научени към толерантност /дали от преподаватели, дали от родители/, не са интегрирали различното дете.
Ако едно дете е пълничко, но здраво, без физически и психически недъзи. Ако това дете е обиждано непрекъснато и то се защити с този "най-обикновен молив". Тогава на какво ще се отдаде агресията му? На пълнотата ли?
Ясно е, че не може всички деца да са като по калъп. Винаги ще има кротки деца, агресивни, пълни, кльощави, с очила, куци, изостанали умствено, слепи, глухи и др., и др. Тези деца трябва да се научат да учат и живеят заедно. И затова са необходими общите усилия на учителите и родителите. Но родители не само на децата с увреждания, а и на тези без такива.
Защото ако сега ви е страх децата да контактуват с деца с увреждания, то утре вашите деца ще бъдат възрастни, но и децата с увреждания ще бъдат възрастни с увреждания.

# 67
  • Мнения: 47 983
ами по принцип съм "за", обаче не смятам че за такова дете е добре да е в  масова група с 38 други деца, с изнервена учителка, и без ресурсен учител, който да отдели необходимите часове за него индивидуално
то и за здравите деца не е добре

иначе на теория подкрепям, но има доста "но" в това
иначе не смятам че ще печи с нещо на другите деца, или че те ще се отнасят с него различно...в детската градина още са необременени и невинни , за разлика от училищната среда

# 68
  • Мнения: 24 467
Запозната съм със случая, даден от мен като пример. Свикваха се цяла година род. срещи по подобни. Както и с това, че конкретното дете не е искано от която и да било госпожа, която е знаела за проблема му. Това не е и единствения случай за същото дете, но няма защо да го нищим.
Истината е, че когато се говори за интегриране на хора с увреждания в обществото е безсмислено да се поставят обобщени въпроси. Защото "обобщени" решения не могат да се намерят и не само у нас.
Споделеното от beni_vasi  не го чувам за първи път, нито само от нея. Разговаряла съм с учители, реално занимавали се с различни деца /тук говоря само за психически увреждания, при физическите проблемът е най- вече проблем за достъпна среда, която следва да се организира и по отношение на градските инфраструктури/ с увреждания, при тежките от които на децата в определен момент просто се е наложило да потърсят така или иначе специализирано училище.
Не е въпрос на страх, а на реализъм.
Отновот твърдя- конкретиката е важна. Точно толкова, колкото и конкретните решения на конкретно зададени проблеми. Няма нито общи проблеми нито общи решения.

# 69
  • Мнения: 8 999
Аз съм твърдо "ЗА", но за да се осъществи такъв проект в България, е нужно да се отдели много време за ограмотяването на всички останали, които ще участват в този процес - родителите на здрави деца, здравите деца, учителите. С всички тях трябва да поработят доста психолози, защото имам усещането, че болшинството от хората се държат като неандерталци и са абсолютно непросветени.
Ще дам един елементарен пример - в класа на сина на моята приятелка има осиновено дете, което няма увреждания, но тъй като е престояло в дом до шестата си година е поизостанало в развитието си. Нито веднъж нито класната, нито директорката на училището не е поставила въпроса на родителска среща пред родителите на останалите деца - в смисъл, че това детенце се нуждае от повече внимание, родителите да предупредят децата си да не му се подиграват, а да му помагат и т.н. На първия месец след началото на учебната година имаше много неприятен инцидент с въпросното дете и неговите съученици. Чак ми е гнусно да си припомням подробности. Но за този инцидент мисля, че главно вина имат класната и директорката, защото не са обърнали внимание на родителите, които пък от своя страна не са инструктирали своите рожби.
Много ми е мъчно, но мога да обобщя,  че българинът няма достатъчно култура по отношение на хората с увреждания.

# 70
  • Мнения: 2 448
Моето дете е на интегрирано обучение, заради късно проговаряне, но като казах на директорката , че ще идва в градината ресурсен учител за него ме изледаха странно, не се бяха сблъсквали с такова нещо. Дори не знаеше какво е това интегрирано обучение.
Той не е болен от нещо, но проговори по-късно и се налага логопедична намеса.Така че как бих имала нещо против някое друго дете с различни проблеми?
А за трайно увредени деца без перспектива за подобрение, мисля, че самите майки не биха ги пуснали в заведения без специализирана помощ. За такива, които все пак могат да контактуват с нормални деца и имат шанс за развитие много ясно, че трябва да се учим на толерантност.Вярно че е трудно, но никой не е застрахован. Ако имаме едно здраво и едно увредено дете, ще захвърлим ли болното в името на здравото.Мисля, че не.Но е по-лесно когато се отнася за чужди проблеми.

# 71
  • Мнения: 101
Запозната съм със случая, даден от мен като пример. Свикваха се цяла година род. срещи по подобни. Както и с това, че конкретното дете не е искано от която и да било госпожа, която е знаела за проблема му. Това не е и единствения случай за същото дете, но няма защо да го нищим.
Истината е, че когато се говори за интегриране на хора с увреждания в обществото е безсмислено да се поставят обобщени въпроси. Защото "обобщени" решения не могат да се намерят и не само у нас.
Споделеното от beni_vasi  не го чувам за първи път, нито само от нея. Разговаряла съм с учители, реално занимавали се с различни деца /тук говоря само за психически увреждания, при физическите проблемът е най- вече проблем за достъпна среда, която следва да се организира и по отношение на градските инфраструктури/ с увреждания, при тежките от които на децата в определен момент просто се е наложило да потърсят така или иначе специализирано училище.
Не е въпрос на страх, а на реализъм.
Отновот твърдя- конкретиката е важна. Точно толкова, колкото и конкретните решения на конкретно зададени проблеми. Няма нито общи проблеми нито общи решения.



аз самата съм била с проблеми на говора, и отвреме на време, се появява познатото заекване. Бях в масово у-ще, но всеки ден ме водеха в това у-ще на логопед, който се занимаваше с мен около 2 до 4 часа.
При такива дребни "проблеми" нямам нищо против, но в градината в която работи майка ми, има две деца - които не са за там. За да посещават дацата това заведение, е нужно съгласието на родителите, а такова няма. Но те ходят там. Има и една градина в "Славейков" в Бургас. Градината е "Звънче" и има група, която е с такива дечица. На моята колежка, детето ходи в същата градина. До обяд е в своята група, а следобяд отива в смесената група, защото там преподавател е баба му. И да ви кажа, че колежката ми се оплакваше, че 5-т годишното й детенце, започнало да подражава на другите дечица. И от едно дете, което изговаряло думите точно, ясно и правилно, се превърнало в едно мучащо и пълзящо.
Да,нека да ги интегрираме, но да правим разлика в тяхното развитие до какво ниво е - защото много по лесно е развалената ябълка да развали здравите, отколкото обратното.

# 72
  • Мнения: 2 448
[quote author=beni_vasi link=topic=277958.msg6937675#msg6937675 dувреждания,

а И да ви кажа, че колежката ми се оплакваше, че 5-т годишното й детенце, започнало да подражава на другите дечица. И от едно дете, което изговаряло думите точно, ясно и правилно, се превърнало в едно мучащо и пълзящо.
 
[/quote]
Стига бе, едва ли го мислиш сериозно.Много ясно , че едно здраво дете в началото ще подражава, но това никак няма да попречи на развитието му.Просто за него е нещо ново , странно и за това е възможна такава реакция.Той и моя син не играе еднакво с бебета и големи деца.С бебетата де вдетинява , на големите се опитва да подражава.

# 73
  • Мнения: 8 999
[quote author=beni_vasi link=topic=277958.msg6937675#msg6937675
Да,нека да ги интегрираме, но да правим разлика в тяхното развитие до какво ниво е - защото много по лесно е развалената ябълка да развали здравите, отколкото обратното.
[/quote]

Ето заради такива изказвания смятам, че трябва да се започне с ограмотяване на родители на деца без увреждания, на самите деца без увреждания, преди да бъдат потопени децата с увреждания всред една враждебна и абсолютно неразбираща ги и отблъскваща ги среда.

# 74
  • Мнения: 5 682
Бени Васи направо съм изумена от разсъжденията ти. Да ми твърдиш, че едно напълно здраво дете едва ли не ще прихване от говорните дефекти на увредените дечица е смешно. Не мога да си представя моя син да "зарази" някое дете с липсата си на говор или с изказването на неговите си срички. Извинявай, но на 5 годишно дете вече може да му се обясни защо детенце не приказва /не чува, не вижда, не ходи/- с прости думи, но може. А колежката ти като вижда този ефект защо си оставя детето при "тези" деца?
Аз лично се надявам моята "развалена ябълка" да почне да имитира децата в неговата група и да почне да казва смислени думи, защото както каза някой по-нагоре, но точно специалисти ни го препоръчват. Моето дете също ходи на логопед и психолог в извънучилищно занимание. Откакто е на градина специалистите усещат промяна във възприятията му. На много от децата им е полезен именно контактът със здрави деца, за да могат да усъвършенстват потенциала, който имат, но който на този етап не се развива.

# 75
  • Мнения: 24 467
А съществува ли легална дефиниция на понятието "леки умствени смущения" /увреждания/ и сродни?
Аз не съм специалист. Ако едно дете не съставлява заплаха за останалите какво против мога да съм? Остава въпроса до колко реално обикновеното детско заведение в настоящата обстановка с настоящите персонални ресурси могат да са от полза за деца с различни видове увреждания, които могат да се поберат в това понятие.
Моя бивша колежка е учителка в Помощно училище /"колежка"- работеше в предприятие, където работех и аз, но отиде да преподава там/. Работи с малки класове, от по 5-8 човека. Момичетата й придобиват практически умения, освен знания по определени предмети. Миналата година шиеха, например. Нейните /така си ги нарича тя/ деца определено имат нужда от специален подход /говорим също за не много сериозни отклонения/ и време от страна на обучени учители, които завършват и съответните специалности или имат поне съответни специализации.
Когато в класа на сина ми миналата година имаше дете с "леки" /с резерва, че самата аз не знам точно какво е "леки"/ умствени увреждания цяла година и учителката и класа и детето се измъчиха взаимно. В обикновения клас си има програма, която се следва и в която това дете по никакъв начин не успя да се впише. За него вероятно годината беше изгубена, каквато нямаше да бъде, ако беше посещавало такова специално училище, където контактите му щяха да бъдат с учители, имащи съответните познания и опит и програмата, съответно, съобразена с неговите потребности.
Настрана оставям ежедневните проблеми и пререкания между детето и останалите. Нашата класна, за разлика от дадения предходен пример, ни събира неколкократно на род. срещи, за да ни разясни проблема. В къщи всеки родител е говорил с детето си. Въпреки това става въпрос все пак за деца в І клас, които действат първосигнално, а не премисляйки ситуациите. Ако започнеш да говориш глупости на деца в І клас, да ги обиждаш и да ги замеряш с боклуци и тежки или опасни предмети, едва ли може да се очаква тези деца да премислят и да действат по друг начин, освен да отвърнат с моментална реакция, нищо че знаят, че с това дете трябва да се действа внимателно.
Затова мисля, че всеки случай дори на т.нар. "леко умствено ..." е уникален сам по себе си и следва да се преценява от специалист, който да дава заключение дали съответното дете може да се впише в един колектив от деца, без такива отклонения.
Не виждам как човек, който не приема дори чужди мнения, ще приеме реално един изцяло различен човек. Не мисля, че обществото е узряло за това. Първо трябва да се обучат хората, работещи в детските заведения, които да могат и да знаят какъв подход да използват както по отношение на тези деца, така и по отношение на останалите, на които да се обясни за какво става въпрос, които да се контролират. Химера е да смятаме, че родителите ей- така някой ще вземе да обучи изведнъж и те ще приемат различния човек от един ден за напред без никакви резерви.
За да се постигне целта- интегрирането на хората с увреждания в обществото определено следва да се положат конкретни усилия- подобряване на инфраструктурата, работа с персонала и обучение на същия. Докато обществото се променя като цяло най- бавно. На същото са нужни много години и целенасочена политика.

# 76
  • София
  • Мнения: 9 860
Бени Васи,ти си преподавател,доколкото разбрах! ShockedЕ,не си единственната,която мисли така.За съжаление доста преподаватели мислят като теб.Моята шестгодишна гнила ябълка,както писах по -горе,е в масова грдина.И определено преди година само мучеше,ръмжеше ти казвам като прасенце.И в градината не я искаха,една от причината беше именно,че децата ще "прихванат".Е да,ама не прихванаха.Това зависи до голяма степен от преподавателя.Имам и по-малко дете-и то мина през това мучене,но беше временно забавление,подражаваше на кка си.Спря да го прави и си говори съвсем нормално.Това са  деца,все пак.Боже..не ми се пише,това за гнилите ябълки просто ме разби. ooooh!

# 77
  • София
  • Мнения: 62 595
Мисля, че лекарите работят със степени на умствена изостаналост - невролози, психиатри и ТЕЛК.

# 78
Целта ми е да разбера по принцип за или против сте тази интеграция!Разбира се не можем да кажем интегрираме ги и толкова!Във въпросната детска градина трябва да има екип от специалисти!Не може да бъде един учетел и той да се оправя сам!А без ресурсен учител мисля че това е невъзможно!

# 79
  • Мнения: 234
Трябва да се започне с ограмотяване на родители на деца без увреждания, не самите деца без увреждания, преди да бъдат потопени децата с увреждания всред една враждебна и абсолютно неразбираща ги и отблъскваща ги среда.
Peace Peace Peace

# 80
  • Мнения: 1 547
Аз не разбирам, каква е целта на тази интеграция, нека някой обясни? Кой къде се интегрира? Едно дете със забавено умствено/физическо развитие никога няма да бъде равнопоставено в група "нормални" деца - дори и да го приемат, дори и да го обичат - винаги ще бъде аутсайдер. И няма начин, защото групата деца ще си организира надбягване/монополи/катерене, в което въпросното дете не може да се включи. Групата деца ще трябва да заучи два урока за един час, въпросното дете няма да успее. Групата деца ще отиде на лагер, въпросното дете няма да отиде с тях. Може да звучи грубо, може да звучи нечовеколюбиво, но кому са нужни възвишени измислици? Животът не е чак толкова красив, колкото изглежда в тази тема, нито пък хората са толкова широко скроени. За такива, които по някакъв начин се отличават - било то външно или умствено - е по-добре да са в група себеподобни. Така имат възможност да изградят свой социум, да са в комфорт със света си и да изградят нужното самочувствие. Когато са в група, "интеграцията" им сред останалите, каквото и да означава това, ще е много по-лесна и безболезнена. Група глухонеми деца ще учат своя език заедно, ще усъвършенстват средствата си за ефективна комуникация, ще се забавляват и ще се подкрепят. Глухонямо дете сред група чуващи какво ще прави?? Ще седи и ще се мъчи да чете по устите им, ще ги гледа как пеят или ще е жертва на зловещия експеримент "скивай как мога да псувам зад гърба му, хаха"...


Не нападайте стръвно beni_vasi... написала е доста верни неща. Преди време директорката на логопедичната градина във Варна, за която се чуват само отлични отзиви, лично ме посъветва да не давам сина си там - имал добър темп на развитие и нямало нужда да се забавя. Общо взето, повтори това, което vasi пише по-горе, но това не я прави тесногръда, а напротив - разкошен човек е. Много деца с проблемно развитие претърпяват невероятен прогрес там, някои познавам лично.


Зная, че родителите на "различни" деца не харесват подобни мнения. Също зная, че дават мило и драго да видят детето си щастливо. Човек е щастлив, когато е сред свои - сред такива, които разбират чувствата и действията му; които могат да го окуражат и мотивират. Познавам група глухонеми, които са учили, а след това и работили заедно. Имат си общност, не се чувстват различни по никакъв начин. Компанията им е по-голяма от моята и общуват с повече хора. На много от тях половинките и респективно децата им са чуващи, което ги интегрира по един безпрекословен начин. Вярвам в това, другото е утопия.

# 81
  • София
  • Мнения: 62 595
Почти целият ти пост е съставен от заблуди.
Ако изолираш едно дете в една затворена група, то това дете по-скоро ще регресира, отколкото да прогресира. Ние се учим от опита, а опитът е по-богат, когато е по-разнообразен.
Ако теб те затворя някъде с твои себеподобни да си по цял ден и да нямаш досег с други хора, ще те питам колко ще ти бъде добре. Хайде, пробвай, затвори себе си или детето си в една малка група, пък ние ще ти гледаме сеира.

# 82
  • Мнения: 524
Наистина е много грубо, само ми се иска преди да се изказват такива мнения, да се мисли. Аз имам 2 деца, едното е с проблем, другото  - не, няма гаранция, че като съм родила здраво дете, утре и то няма да се превърне в "аутсайдер". Животът е пълен с примери за това.

# 83
  • Мнения: 1 547
Ако теб те затворя някъде с твои себеподобни да си по цял ден и да нямаш досег с други хора, ще те питам колко ще ти бъде добре. Хайде, пробвай, затвори себе си или детето си в една малка група, пък ние ще ти гледаме сеира.


Ами, гледай го, защо да не го гледаш... Учила съм със себеподобни, работя и общувам с такива. Децата в коя да е детска градина с кого са затворени по цял ден, не е ли пак същото? Или има разлика между група от 20 "нормални" деца и 20 деца с Даун? Досег с какви други хора е имало твоето дете в градината и защо смяташ, че е получавало "разнообразие", каквото едно дете в градина за незрящи не би могло да получи? Виждаш ли, че твоите разсъждения са по-дискриминационни от моите... решаваш по дифолт, че тези хора ще умрат от скука със себеподобни, а това просто не е вярно. Учениците от спортното училище, децата от групата за преждевременно развити, спортистите от кой да е отбор - все същото, за което говоря. По-добре е. Как ще интегрираш сръхнадарено дете сред "обикновени", как ще задоволиш потребността му да смята и чете, докато 25 други разглеждат гумени книжки с животни?

# 84
  • София
  • Мнения: 9 860
Почти целият ти пост е съставен от заблуди.
Ако изолираш едно дете в една затворена група, то това дете по-скоро ще регресира, отколкото да прогресира. Ние се учим от опита, а опитът е по-богат, когато е по-разнообразен.
Ако теб те затворя някъде с твои себеподобни да си по цял ден и да нямаш досег с други хора, ще те питам колко ще ти бъде добре. Хайде, пробвай, затвори себе си или детето си в една малка група, пък ние ще ти гледаме сеира.

Мисля по точно същият начин! Peace
crazy chick ,не за първи път чета подобни изказвания,не е въпроса дали ми харесват като на майка на дете с увреждане,а в това,че според мен са напълно погрешни...дори бих казала груби и нелогични.Ти имаш ли някакъв опит с деца с проблеми?Много ми е интересно просто,не си длъжна да отговаряш. Peace

# 85
  • Мнения: 5 682
Радостина незнам дали имаш такова дете, но много добре си описала и моите мисли. Само ще допълня: в един малък град е по-трудно да се сформира група, така че за детето остава или да е изолирано от света или да се слее с другите деца. В случая конкретно /пиша за моето дете, а не принципно/ специалисти са ми препоръчали детето да общува именно с нормални деца, а не със себеподобни, тъй като при един такъв контакт няма да може да си развие потенциала. Работите със специалистите са индивидуални, не в група.
 
А и никой не говори за равнопоставеност. Далече съм от тази мисъл. Детето може да не отиде на олимпиада по математика със своите другарчета, но за сметка на това да спечели някое надбягване. Децата може да са ощетени от едно, но за сметка на това друго им е по-развито.

# 86
  • Мнения: 1 479
Трябва да се започне с ограмотяване на родители на деца без увреждания, не самите деца без увреждания, преди да бъдат потопени децата с увреждания всред една враждебна и абсолютно неразбираща ги и отблъскваща ги среда.
Peace Peace Peace
smile3521

# 87
  • Мнения: 468
Едва ли някои може сериозно да вярва, че интеграция на хора в неравностойно положение- в частност деца- означава да отречем проблема им. Това, че по улиците се разхождат хора с очевидни психически проблеми не означава, че са се интегрирали в обществото- това говори за безотговорното отношение на същото това общество към тях. Ако дете не може да посещава детска градина защото не може да се качи по стълбите или да ползва само неприспособените тоалетни това е наш проблем, на всички не на родителите му. Колко лесно някои хора се дистанцират от проблемите и ги обявяват за нечии. Как пък се определяте за по- нормални от този или онзи?

# 88
  • Мнения: 47 983
ползите и за двете страни са ясни, въпросът е единствено че в България не може все още да се говори за добре организирана и подходяща интеграция
действа се на парче, единствено заради услията на родителите и добро желание на някои преподаватели

аз съм учила с дете с умствени увреждания в класа, беше там само защото е син на една от учителките ни
никога не ни е пречел, нито пък ние сме проявявали агресия или нещо друго
вярно че не тичаше с нас в двора, и го изпитвах аиндивидуално, но съм сигурна че е имало ползи за него
детето на друга наша учителка/всъщност началната/ беше със синдром на даун
водила го е в часовете/ предполагам , когато не е имало кой да го гледа/
беше чудесно момиченце, обичаше да й рисуваме, да си играем, беше дори по- голяма от нас, но почти не говореше, и все пак сме я приемали съвсем нормално/ бяхме малки и не ни правеше гголямо впечатление/

сега в детската на дъщеря ми няма деца с увреждания, макар че знам че в квартала има такива деца
не знам какви са причините

нуждата и ползата от интеграция са толкова безспорни,че няма да си правя труд да пиша повече, но просто трябва всичко да е разумни и преценено, организирано, а не както е сега
 

# 89
  • Мнения: 1 547
няма гаранция, че като съм родила здраво дете, утре и то няма да се превърне в "аутсайдер". Животът е пълен с примери за това.

Няма гаранция, така е. Утре и аз може да съм аутсайдер, мога да стана инвалид и какво ли още не, не дай Боже. Но, повярвай, тогава ще предпочитам да си се събирам с други като мен и да обсъждаме проблемите си, вместо да ходя с количката си в залата за аеробика, например, и да гледам отстрани. Не се обиждай, думата аутсайдер не е обидна.

# 90
  • София
  • Мнения: 62 595
Лудо пиле,

Разбирам какво имаш предвид и на пръв поглед е направо брилянтно като логика. Обаче работата не е съвсем така. Явно си мислиш, че ти и твоето домочадие сте от гениалниците, които могат да водят интелигентен разговор само със себе си или помежду си. В бизнеса не можеш да направиш работещ екип само от гениални или от глупаци, защото няма да работи добре. Имаш нужда от хора с различен опит и възгледи, за да получиш една нормална, здрава група. Никой няма полза от това да събира на едно място деца с много сходни характеристики - например само най-умните деца или само спортисти или само незрящи деца и т.н. Нищо няма да се получи. Те в един момент ще започнат да си пречат и ще стане ад. За пример - змиярниците в класовете на елитните гимназии (завършила съм така и зная какво е да събереш 30 отличника на едно място).
За всички е по-добре да е разнообразна средата, защото така те се учат едно и в един момент постигат своята хармония на взаимоотношенията. В класа на едното ми дете имат съученичка със специални нужди и някои проблеми в ученето. За твой най-голям ужас, моята щерка и това момиченце са първи дружки.

# 91
  • Мнения: 5 682
Инвалид = аутсайдер  doh

# 92
  • Мнения: 1 547
Явно си мислиш, че ти и твоето домочадие сте от гениалниците, които могат да водят интелигентен разговор само със себе си или помежду си.

Това ще го подмина, дори ще пробвам да е с усмивка. Интелигентна, разбира се.  Mr. Green

Съгласна съм с останалото, което пишеш, така е. Но продължавам да твърдя, че колкото еднакви могат да бъдат 20 "нормални" деца помежду си, толкова еднакви ще са и другите, с нещо по-различните. Разнообразието няма да пострада и в двата случая.

Накрая само искам да добавя, че да, обществото трябва да приема и уважава хората с проблеми; правата им не трябва да са ощетени по какъвто и да било начин, само защото не могат това или онова; трябва да бъдат приемани като равни, но трябва и да им се даде шанс да изградят свой собствен, познат свят. Изчерпах мнението си по темата.

# 93
  • Мнения: 24 467
За да не спорим излишно, тъй като явно тук се борави с различни категории и различно звучение на същите, пак да попитам, малко по- обобщено:
1.Какво означава точно "интеграция" за целите на дискутираната тема;
2.За "интеграцията" на кои деца и къде става въпрос;
3.Какво се цели с тази интеграция, чии интереси се защитават по този начин;
4.Как мислите, че такава може да бъде постигната.

Преди да се контретизират тези термини едва ли ще има смисъл от "Да" и "Не". Никой няма полза от популизъм, освен самият популист. За мен няма по- лесно от това да крещя "Да", само дето няма никакъв смисъл. Това е нереално.

И пак ми се ще да кажа: ако хората не са толерантни дори към чуждото мнение, за мен това е основание да твърдя, че хората не могат да приемат и тези, които се различават от тях в по- значителна степен.

# 94
  • Мнения: 47 983
няма гаранция, че като съм родила здраво дете, утре и то няма да се превърне в "аутсайдер". Животът е пълен с примери за това.

Няма гаранция, така е. Утре и аз може да съм аутсайдер, мога да стана инвалид и какво ли още не, не дай Боже. Но, повярвай, тогава ще предпочитам да си се събирам с други като мен и да обсъждаме проблемите си, вместо да ходя с количката си в залата за аеробика, например, и да гледам отстрани. Не се обиждай, думата аутсайдер не е обидна.
моят мъж като стана инвалид, пак си работи и си се среща с приятели, и си води нормален живот, ама ще му предам че не е лошо да си седи вкъщи, скрит, и да си привиква на гости само други инвалиди
ама ха, ще се разхожда ей така, сред здравите, да вземат да прихванат   Naughty

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
За каква интеграция се говори всъщност. За деца с умствени или с физически увреждания? Защото, чета тук различни мнения и някой пишат за физически, някой за умствени... стана голяма каша общо взето.
Аз не знам някой дали има против хората с физически недъзи да са в офиси и обществени сгради.  Докато хората с тежки умствени увреждания се интегрират наистина трудно и това става само с помощта на специалисти и обществото разбира се.
Децата с леки умствени увреждания се интегрират по лесно. Вече се приемат в масовите градини и училища, което все пак е някакъв успех. Но дали се чувстват добре сред успяващите си съученици е много деликатаен момент. Зависи си от самото дете, зависи и от децата около тях как ги приемат, зависи и от педагозите.

# 96
  • Мнения: 838
Трябва да се започне с ограмотяване на родители на деца без увреждания, не самите деца без увреждания, преди да бъдат потопени децата с увреждания всред една враждебна и абсолютно неразбираща ги и отблъскваща ги среда.
Peace Peace Peace
Абсолютно за!

# 97
  • Мнения: 838
няма гаранция, че като съм родила здраво дете, утре и то няма да се превърне в "аутсайдер". Животът е пълен с примери за това.

Няма гаранция, така е. Утре и аз може да съм аутсайдер, мога да стана инвалид и какво ли още не, не дай Боже. Но, повярвай, тогава ще предпочитам да си се събирам с други като мен и да обсъждаме проблемите си, вместо да ходя с количката си в залата за аеробика, например, и да гледам отстрани. Не се обиждай, думата аутсайдер не е обидна.
Мда,много "умно " написано,но знаете ли,молете се повече и по-често да не станете аутсайдер,защото едва тогава ще разберете колко не сте права.  bouquet

# 98
  • Мнения: 3 491
По отношение на постинга на crazy chick мога да кажа, че в интегрираните форми на обучение, за които писах вече по-напред, процентът на децата, които напускат специалното обучение, защото са се справили добре с теста за встъпване в редовна предучилищна група, е около 90%. И с това случаят приключва, защото те вече не се отличават от връстниците си.
Колкото по-рано бъдат приобщени към останалите деца и имат мотивиращи модели за следване, толкова по-добре.

# 99
  • Мнения: 2 543
Крейзи чик, не мисля да коментирам размислите ти. Само ще направя една забележка. Такова понятие "глухонеми" няма. Казва се "глухи" или хора с увреден слух. Рехабилитацията на глухите деца е изцяло насочена именно към обучението им да общуват с всички хора, а не само в затворената среда на хората с увредн слух, която ги ограничава безкрайно, и особено в нашата страна. Жестомимичният език не е основният им начин на комуникация или поне не би трябвало да бъде. В днешно време пък изключително се работи за раноото слухопротезиране, което води след себе си и ранно развитие на реч, което пък изключва думата "неми", когато говорим за хора, които не чуват. Много некомпетентно включване си направила в тази посока. И не само в тази. Нямам какво да коментирам по-нататък. Жива и здрава.

# 100
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Имах щастието да попадна при най-добрата начална учителка.
В класа ни имаше две различни деца - едно с операция на устната - родено с цепнатина- и с говорни дефекти - и още едно, с умствено изоставане, не знам точно каква диагноза.
Съученикът ми с операцията на устната в 4 клас отиде в математическа гимназия.
Изоставащото дете се научи да чете, да пише и да смята.
Вярно, не можеше да решава условни задачи, но можеше да си преброи стотинките.
Истинският УЧИТЕЛ успява да нагласи нещата така, че децата да учат заедно.
Била съм малка тогава, не зная точно как е ставало.
Смея да заявя, че преподавателите, които "компетентно" се изказват срещу интеграцията, не умеят да работят с деца. Не със специални, с никакви не умеят. Преподаването не е да си изпееш урока и да караш децата да го разказват. Истинският учител умее да работи с класа като цяло, и на по-умните да даде индивидуална задача, и на изоставащите - също индивидуална.
Всяко дете е личност и вниманието към всяко гарантира развитието на личността.

Интеграцията е много страшна - страшна е за некадърниците. От 9 кладенеца вода ще донесат, как детето е увредено, изостанало, бавноразвиващо се и тн.

Имам преки наблюдения върху два частни центъра за работа с деца - интересно как там деца с толкова страшния за вас синдром на Даун говорят, играят, редят пъзели... Интересно как може деца с проблеми и деца без проблеми да играят заедно и да не се подиграват?

Ако вашето собствено дете беше с увреждане?
Виновно ли е то, че се е родило различно?
Замисляли ли сте се, че повечето от децата с церебрална парализа са в това състояние заради тежко раждане и лекарски грешки?

За да разбереш някого, трябва да се поставиш на негово място.
Представете си дете, което не говори. Преживяло е много медицински интервенции, стресирано е. Когато другите са проговаряли и правили първите бели, то е лежало по болници. Специалистите казват - детето има нужда от деца, за да проговори.
Но не - в детската лелките са ужасени - ами то е бавноразвиващо, да ходи в градината за бавноразвиващи. Те не знаят какво да го правят и затова се страхуват от него.
А то има нужда от мъничко разбиране. И от деца, за да се научи да играе.

А ако беше ВАШЕТО дете?

# 101
  • Мнения: 1 547
Крейзи чик, не мисля да коментирам размислите ти. Само ще направя една забележка. Такова понятие "глухонеми" няма. Казва се "глухи" или хора с увреден слух.


Тъй ли?? Ми защо "понятието" глухонеми присъства в пресата, книгите и в речника до мен? Пък и те самите защо ли се обиждат, когато ги наричаш глухи...  Thinking Ще им дам линк към забележката ти и ще си взема бележка, благодаря.


# 102
  • Мнения: 1 547
процентът на децата, които напускат специалното обучение, защото са се справили добре с теста за встъпване в редовна предучилищна група, е около 90%. И с това случаят приключва, защото те вече не се отличават от връстниците си.

В такъв случай, за какви увредени деца говорим изобщо?? Аз лично под "увреждане" имам предвид проблем, който не може да се елиминира напълно за 2-3 години. Може би беше добре, както Judy няколко пъти вече предложи, да се даде ориентир за типа увреждания, обсъждани тук. Коментират се проблемни зрение и слух, двигателни или говорни смущения, които за мен въобще не спадат към уврежданията и които, много ясно, се влияят положително от здрава среда. Въпреки че и в тези случаи е необходима специализирана работа, съмнително приложима в масовата градина.

# 103
  • Мнения: 5 682
На няколко пъти прочетох, че искате уточнение за какви увреждания става въпрос. Тука явно не се чете, или се очаква автора на всяка страница да напомня за какво си е пуснал темата
Да.Извинявам се че не съм се уточнила!Простете! Praynig Става въпрос за деца с лека степен на увреждане, тъй като тези с по-тежка степен имат нужда от повече грижи, от специализирана помощ.
Този цитат беше на първа страница  Whistling.
А относно това
В такъв случай, за какви увредени деца говорим изобщо?? Аз лично под "увреждане" имам предвид проблем, който не може да се елиминира напълно за 2-3 години. Може би беше добре, както Judy няколко пъти вече предложи, да се даде ориентир за типа увреждания, обсъждани тук. Коментират се проблемни зрение и слух, двигателни или говорни смущения, които за мен въобще не спадат към уврежданията и които, много ясно, се влияят положително от здрава среда. Въпреки че и в тези случаи е необходима специализирана работа, съмнително приложима в масовата градина.
щом зрението, слухът, говорните смущения не ги считаш за увреждане, тогава какво са  newsm78. Те да не би да се оправят за 2-3 години?  newsm78

# 104
  • Мнения: 2 543
Крейзи чик, не мисля да коментирам размислите ти. Само ще направя една забележка. Такова понятие "глухонеми" няма. Казва се "глухи" или хора с увреден слух.

Тъй ли?? Ми защо "понятието" глухонеми присъства в пресата, книгите и в речника до мен? Пък и те самите защо ли се обиждат, когато ги наричаш глухи...  Thinking Ще им дам линк към забележката ти и ще си взема бележка, благодаря.

Ми, например, защото са безпросветни тези, които го ползват... Simple Smile Казва се "Съюз на глухите в България", например, а не "на глухонемите". Същото е на английски - терминът е "deaf people", на френски "les sourds" и т.н. Глухонеми е остарял, неточен и неизползваем термин. Ако някой се обижда, че го наричат "глух", предполагам, че е в ситуация, когато това се използва като квалификация. Има разлика между термин и квалификация.
И да допълня - детето ми е с увреден слух и уверявам те - това е увреждане за цял живот. Каквито и успехи да постигат хората с това увреждане, то е с цената на много труд и преживявания, които ти едва ли можеш да си представиш. И за най-най-голямо мое съжаление, когато сваля апаратите на сина ми, той отново е глух.
Много тъпо се чувствам, когато хора, като Крейзи чик, които очевидно имат празноти в знанията си по някоя тема, продължават да упорстват в некомпетентността си. Хора, допуснете, че може и да грешите и да не знаете нещо!

# 105
  • Мнения: 2 479
Те са деца като всички останали, просто имат нужда от по - специфични грижи. Разбира се, че трябва да растат с връстниците си и едва ли децата без такива проблеми биха ги отхвърлили ако им се обяснят нещата.

# 106
  • Мнения: 1 547
Много тъпо се чувствам, когато хора, като Крейзи чик, които очевидно имат празноти в знанията си по някоя тема, продължават да упорстват в некомпетентността си. Хора, допуснете, че може и да грешите и да не знаете нещо!

Ъъъ, какво се очаква да зная? Къде е съдията, дето оценява знанията, ти ли си? Някакъв граматически или морално-етичен спор водим с теб?  Thinking



Компетентно или не, мнението ми е такова. Не обичам да убеждавам хора, навирайки в лицето им личните си знания, истории и драми. Досадно ми е и аз така да бъда убеждавана.

Толкова ли е трудно просто да се отговори по дадена тема със собствени средства, а не с постоянни разбори и цитати? Дори някой да мисли грешно или различно, какво от това?

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато в едно семейство има здрави деца и дете с увреждане, всички си живеят заедно. На някого от семейството, роднините, комшиите и приятелите на това семейство хрумва ли му да отдели детето с увреждане? Не. Защото е напълно естествено да ги възприемаме заедно, като едно цяло, а не да ги делим на здрави и с увреждане.
Разбирам притесненията на някои хора от това, че изведнъж детските градини ще се напълнят едва ли на наполовина с деца с увраждания и учителките ще се фокусират върху тях, а не върху здравите. Няма такава опасност. Децата с увреждания, които се отглеждат от родителите си са напълно приспособими, стига да им се даде възможност да престъпят линията на изолацията и да влязат в Големия свят. И ние сме същите - като отидем на чуждо място първо сме притеснени, но после се приспособяваме и се научаваме какво и как да правим.

# 108
  • Мнения: 24 467
При грешно поставена питанка не можем да очакваме "грешни" и "правилни" отговори. Защо питанката е грешна тук бе обяснено достатъчно и подробно. "Който има очи" и т.н.
За трети път пиша и вече казвам изрично, че има пряко отношение към темата и участниците в нея: Този който не понася чужди мнения във форума, дадени като абсолютно незадължителни и никого необвързващи, няма да понесе и хора, доста по- различни от него самия, с които се среща ежедневно в реална среда. Нетолерантният си е нетолерантен в отношенията си въобще.
Никой не отрича, че отношението общо към хората с увреждания може да бъде по- добро. някои хора в темата просто изказват резерви в конкретна насока и то не във връзка с това, а по- скоро по отношение на истината, че не всеки може да се "интегрира" успешно във всяка среда.
Хубаво, различният има права, признаваме му ги, обаче "средностатистическият" човек също има такива и едно от тях е поне правото му даде мнение.
Ако желаете можем да обсъждаме "глухите", "хората с Даун", "шизофрениците", в различните проявни форми на това толкова общо понятие, "хората с увреждания на двигателния апарат /също толкова разнообразно/ и т.н. Разбира се, че увреденият слух си е увреждане, но лично аз не съм против тези хора да присъстват навсякъде в живота ми и в този на децата ми, стига това да не е пречка за самите тях и те да нямат /често обаче имат/ нужда от специални грижи. Не случайно по отношение отделни професии, напр., има забрани за даден тип заболявания и това няма нищо общо с дискриминацията, просто са отчетени и преценени факти. Едва ли някой ще бъде против точно тях. Въобще по отношение на хора с физически недъзи, вече писах, едва ли някой ще е против да живеят в обикновената обществена среда. Нещо повече, длъжни сме да приспособим тази среда към техните нужди, до колкото това е възможно.
Друго е човек с шизофрения, който може да създаде много опасни ситуации. Трето е човек с вродено слабоумие /предупреждавам, терминът е легален и то си има степени, олигофренията е "лека" такава, а между степените няма рязка граница/.
Ами не смятам, че някои хора могат да се интегрират успешно в една среда от хора, без съответните отклонения и без обучен персонал. Не бих пуснала детето си в детско заведение, ако знам, че там има подобни деца, а едва ли персоналът също би приел да се грижи за такива, още повече, че липсват специални познания и опит на същия в една обикновена ДГ или училище. Ако имах дете с психически отклонения бих предпочела специализирано заведение, където истински специалисти ще се занимават с него, където ще бъде в среда от деца като него, където ще разбират по- добре нуждите му и мотивите на поведение, където няма да се налага да обяснявам на другите деца и родители много неща и да споря с един необучен персонал.
И какво означава "интеграция"- къде, на кого, до каква степен, какви са очакванията от нея?
Животът в семейството е съвсем различен от живота в общественото заведение, където се срещат различни хора, култури, възпитания, мироглед, разбирания. В ДГ един учител работи с много деца, не е подготвен, а не е и длъжен да бъде подготвен за работа с деца с най- различни отклонения от средното добро здравословно състояние. Това не са сравними величини. Ако аз, като родител, съм решила да си гледам различните деца, това си е мой избор и не мога да го натрапя на хора, като дори ги обвиня и в нетолерантност.
Въобще какво означава "приспособим", "на когото може да се повлияе в положителна насока" и т.н.? Няма такива обобщени положения. Има конкретика. Все едно да разкрием лечебно заведение, в което да се лекуват всякакви болестни състояние- не е възможно просто да стане това.

# 109
  • Мнения: 1 044
В детската градина на сина ми има дете със Синдром на Даун. Лека, тежка форма-не знам. Факт е, че детето учи в нормална среда, с него се работи като с всяко друго дете и неговия шанс да се адаптира в обществото е доста по-голям, отколкото на деца с неговия проблем. Освен това аз се радвам, че детето ми се учи на толерантност, учи се да приема различните и да помага на по-слабите. В детската градина се възпитават децата да си помагат едно на друго. Бях свидетел на случка, при която ново, не адаптирало се още дете заплака и учителките помолиха децата да го успокоят. Три дечица от по-големите, веднага отидоха при него прегърнаха го и започнаха да го успокояват. Ако така се отнасят и с дете с проблем някакъв, то и за детето и за нас само полза ще има. Гордея се, че синът ми се обучава в такава среда и се учи да приема хората такива каквито са. Детската градина е мястото, където трябва да започне интеграцията. После може и да е късно.

# 110
  • Мнения: 524




Компетентно или не, мнението ми е такова. Не обичам да убеждавам хора, навирайки в лицето им личните си знания, истории и драми. Досадно ми е и аз така да бъда убеждавана.

Толкова ли е трудно просто да се отговори по дадена тема със собствени средства, а не с постоянни разбори и цитати? Дори някой да мисли грешно или различно, какво от това?


Аз, лично не мога да приема мнението ти защото е на крачка от дискриминацията, не си толерантна към другите, слагаш хората в някакви калъпи, според мен дори нямаш деца, а обсъждаш децата на другите. Да изпратим децата с увреждане отново в горите, обаче и грозните хора да затворим някъде, така ще останат само красиви екземпляри и ти ще срещаш само красота. Една чиста и красива нация, хм, приличаш ми на някого.

# 111
  • Мнения: 24 467
Лично аз по- голямо "калъпиране" от понятието "хора с уврежадания" не съм видяла по темата.

# 112
  • София
  • Мнения: 62 595
Шизофренията и други психични заболявания се контролират с лекарства. Ако възрастните могат да изберат дали да си пият лекарствата или не, то на децата им ги дават родителите или медицинските лица. По-голяма част от родителите на деца с психични заболявания са наясно колко и докъде могат да се справят децата им заедно с още 30 други деца по цял ден. Има си консултации с лекари, които им казват какво и как да стане. Деца с тежка умствена изостаналост едва ли биха стигнали изобщо до детската градина, защото масово родителите им ги изоставят. Така или иначе е малко вероятн децата с тежки психични увреждания неконтролирано да са с останалите деца, защото при някои е направо невъзможно да търпят чужди хора наоколо заради заболяванията си.
Има си стандарти в света, неправителствените и родителските организации са запознати с тях. Ако се спазват, едва ли ще има сериозни проблеми, защото за всяко дете ще се преценява.
Приспособяването към средата е в рамките на индивидуалните възможности на детето и улесненията, които предлага обкръжаващата физическа среда и хората. Някои деца ще се научат да говорят по-добре, а други няма. Но със сигурност ще имат шанс да се развиват докъдето могат.

Групите в градините и сега са пълни с "нормални" деца с много агресивно поведение и те също са заплаха за другите деца. Но като гледам, досега никое дете не е било изгонено от градината, независимо колко деца е набило или изпохапало.

# 113
  • Мнения: 24 467
Не винаги са наясно и не винаги контролът е така съвъшен, както ни се иска. Минахме през това миналата година. Мерси. Не желая да разчитам само на преценката на родителите на болното дете.
Затова нека си има изградена система и специалисти, които да дават професионални мнения кои деца могат да се "интегрират" и къде.

# 114
  • Варна
  • Мнения: 1 383
За. И друг път съм споменавала - в градината на Гергана има такива деца - с увреден слух, с които всички си играят.
Когато аз бях ученичка, в класа ни имаше дете с увреждане /психично заболяване/, което не ни пречеше, на нас, да учим, а на него - да се развива.

# 115
  • Мнения: 524
Не винаги са наясно и не винаги контролът е така съвъшен, както ни се иска. Минахме през това миналата година. Мерси. Не желая да разчитам само на преценката на родителите на болното дете.
Затова нека си има изградена система и специалисти, които да дават професионални мнения кои деца могат да се "интегрират" и къде.
Ами, точно така е специалистите решават, дали е добре детето  да бъде сред други деца, едва ли има родители, които сами могат да преценят, дали детето им ще се справи в масовата градинка. Целта на интеграцията е един ден децата да се справят сами с живота, а не държани 20 години в къщи (скрити), да излязат сред обществото и да не знаят как да се държат. Относно "калъпирането" на "хората с увреждане" - как трябва да ги наричаме? Защото и аз имам "дете с увреждане", не можах да разбера, какво точно имаш предвид.

# 116
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 За-това са деца,имат същите потребности като моите. Peace
 

# 117
  • Мнения: 24 467
При нас майката и бабата държаха детето да посещава класа. Психиатърът не знам до колко и какво отношение въобще е взел по въпроса, освен да изписва редовните лекарства и да чака за намеса при поредния пристъп.
Никой не желае да се "крият" децата, има си просто специализирани училища за деца със специални нужди и хич не смятам, че са излишни. Там никой не ги "крие", напротив, обучават ги по начин, който им е по- ползотворен, ходят всеки ден организирано навън, играят футбол в двора /знам как е в едно от тези училища, освен позната учителка съм ходила там на проверки от страна на Инспектората/.
Какво имам предвид-  писала съм няколко пре дълги поста. Обсъждането на "деца с увреждания" е безсмислено поради огромното различие на характера и степента на същите.
Всеки, разбира се, ще заблее в хор "Нямам нищо против глухото /със заешката устна, което не може да ходи, с Даун и т.н./ дете да посещава детско заведение. Ами така е, в повечето случаи никой не е против, аз също, просто няма условия реални за това на много места. Не блея обаче, когато става въпрос за конкретни заболявания с "Да-а-а-а". Давам примери, за което.

# 118
  • Мнения: 1 044
Judy, аз бях в родилно отделение с незряща жена. Ама нищо не виждаше, изобщо нищо, по рождение е такава. Освен че беше с висше образование, работеше във частна фирма и бе омъжена, като мъжът й също бе незрящ. Бременна бе в деветия месец и имаше 1.5 разкритие, когато се запознахме. Тя бе настанена в моята стая и бяхме в близък контакт. Отношението на персонала, включително и това на лекарите беше повече от възмутително.  CloseЛуда била, как щяла да го гледа това дете, че и мъжът й като нея бил, нямала ли роднини да я спрат. Никой не й помагаше.  CloseКазваха- ела да ти вземем кръв и си отиват. Но на никой не му хрумва да я заведе до там, да и обясни как да стигне дотам. До тоалетна нямаше кой да я заведе или поне да й обясни къде е. Аз й помагах, защото нямаше кой. А аз не трябваше много-много да се движа, че бях на системи за задържане. И така, пълна липса на заинтересованост, пълно нежалание да й се помогне на тази жена. Но иначе я осъждаха, че забременяла. Другите бременни имаха странно отношение към нея също. В стаята имаше още жени, те не й помагаха особено, едната призна, че се натоварвала от присъствието  й и считала, че е по-добре да я сложат сама в стая Shockedда не пречи, да не натъжава жените Shocked
Ето всички Judy, бяха на мнение, че тя няма място в болницата с "нормалните хора", не желаеха да се интегрират с нея, смятаха я за луда и страняха от нея. Те считат, че тя не трябва да има деца, че е невъзможно да има, дават съвети за чужд живот, дават оценки и препоръки, само защото те така смятат, че е редно да стоят нещата. Ама те не са Господ. Идея си нямат какво и коства на тази смела жена тяхното поведение, какво й струва да вземе това решение-да стане майка. Вместо хората да я подкрепят, те я изолират и й пречат да осъществи мечтата си за нормален живот. Ти казваш интеграцията в някои случеи е невъзможна. Зависи от степента на увреждането. Ами ето и за тази жена така смятаха - не е възможно да има деца и точка, трябвало да направи аборт.
Аз обаче не смятам така. За всеки има шанс да бъде интегриран и този шанс е по-голям, ако тази интеграция започне от рано, по възможност от детската градина. Ако има нужда от специален чител-добре, да му се осигури, но нека участва и в общите занимания. Като не вижда, може пък да пее или спортува. Не е ли така? Но ако всяко дете от малко е в непосредствена близост до дете с увреждане и се научи да го приема, то като порастне няма да бяга от проблемите, ами ще се опитва да ги реши Peace

# 119
  • Мнения: 24 467
Мисля вече за Н-ти път отделижме различните видове увреждания, като лично аз за вече не знам кой  акцентирах на физиологичните такива, обособявайки ги до колкото мога общо в отделна група.
Писах и за "обществото"- то се променя най- трудно. И питах какво е "инеграция".
Нека четем и не се налага да се повтаряме многократно все пак.
За всеки имало шанс да се "интегрира"- ако не беше тъжно щях да се усмихна. Това е абсолютно невярно. Нито всеки има такава обективна възможност, нито пък "интеграция" означава възможност да си абсолютно на всяко място и да правиш всичко, което правят неболните.
Или пак на старата песен- един ще си говори за слепите, друг- за глухите, трети за инвалиди поради хронично заболяване, четвърти- за шизофренията, пети за епилепсията и т.н. Май наистина сме глухи и слепи.

# 120
  • София
  • Мнения: 62 595
Джуди,

разбирам какво имаш предвид. Психичните заболявания са страшно много. Ако погледнеш само списъците на болестите ще видиш, че има поне 10 вида шизофрения и не зная още колко вида психични заболявания с всякаква тежест. Има си експертизи, има си ТЕЛК, на който се явяват И децата с увреждания, за да се определи не само пенсията и добавките, а и дали да ходят на градина или училище. От едната страна са лекарите, от другата сме ние. Разбира се, че не всички деца са за масова детска градина. Теб те притесняват психичните проблеми и заболявания на някои деца. И мен биха ме притеснили и то много. Както ти каза, не можем да слагаме всички в кюпа, а трябва да има разграничения. Съмнявам се дали има в темата някой със здрав разум, който да отрече, че има случаи, при които някои деца не трябва да са в масово детско заведение. Просто си има специалисти, на които това им е работата - да преценят за всяко дете кое е подходящо. И ние, родителите имаме право да възразим или не.

# 121
  • София
  • Мнения: 9 860
Просто си има специалисти, на които това им е работата - да преценят за всяко дете кое е подходящо.
Права си,има специалисти.Предполагам сте запознати,но да уточня.Децата с увреждания преминават през комисия към РИО.Тази комисия се състои от много специалисти-при нас бяха логопеди,психолог,сурдопедагог,педагог..вече и аз не помня.Комисията разговаря с родителите,наблюдава детето,запознава се с мед.документи.Поне при нас продължи около час.След това се пише заключение-детето може ли да посещава масова градина,не може ли.Уточнявам,че комисията има чисто препоръчителна роля-инспекторката на нас ни обясни,че дори да заключат,че детето не е подходящо за масова градина,това не ни задължава да се съобразим с тях.

# 122
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
интересни неща ми правят впечатление.
Когато във форума се случи нещо с някое детенце, всички хорово припяват "Ние сме с теб, ти си супер майка, детето ще се оправи, ние се молим за него!"
А когато стане дума за дете с увреждане да наруши "красивия" подреден свят - и край - да си ходи в помощното, децата ще му се подиграват и тн...
А това е било същото дете, за което - явно лицемерно - са се молили някои.

Кои деца ще му се подиграват?
Нали това са вашите, с любов отгледани и възпитани деца?

Децата не се подиграват. Възрастните спират интеграцията.
Това нямало, онова нямало. Главното е, че желание няма.
Децата с увреждане не ядат хора. Те са просто деца, играят, смеят се.
Кой знае защо всички смятат, че умственото изоставане е свързано с агресия, а забравят за уж нормалните деца, които се бият, тормозят малките, или пълнят новините - един извадил нож, момичета хладнокръвно убили съученичка...

И пак питам - а ако специалистите казват - да ходи на масова градина - а конкретните директори и учителки отказват?
А АКО БЕШЕ ВАШЕТО ДЕТЕ?

И конкретно - crazy chick, ако имаш дете с увреждане, в Могилино ли ще го пратиш?

# 123
  • София
  • Мнения: 62 595
Просто си има специалисти, на които това им е работата - да преценят за всяко дете кое е подходящо.
Права си,има специалисти.Предполагам сте запознати,но да уточня.Децата с увреждания преминават през комисия към РИО.Тази комисия се състои от много специалисти-при нас бяха логопеди,психолог,сурдопедагог,педагог..вече и аз не помня.Комисията разговаря с родителите,наблюдава детето,запознава се с мед.документи.Поне при нас продължи около час.След това се пише заключение-детето може ли да посещава масова градина,не може ли.Уточнявам,че комисията има чисто препоръчителна роля-инспекторката на нас ни обясни,че дори да заключат,че детето не е подходящо за масова градина,това не ни задължава да се съобразим с тях.


Само да попитам нещо, че не го зная. Ако директорите на градините поискат този документ, вие трябва ли да го дадете? Ако комисията е заключила, че детето е "годно" за масово обучение е добре, но ако е написала, че не е за градина, тогава на родителската съвест ли лежи решението да настоява или не за масово заведение?

# 124
  • Мнения: 1 044
Не винаги са наясно и не винаги контролът е така съвъшен, както ни се иска. Минахме през това миналата година. Мерси. Не желая да разчитам само на преценката на родителите на болното дете.
Затова нека си има изградена система и специалисти, които да дават професионални мнения кои деца могат да се "интегрират" и къде.
Ами, точно така е специалистите решават, дали е добре детето  да бъде сред други деца, едва ли има родители, които сами могат да преценят, дали детето им ще се справи в масовата градинка. Целта на интеграцията е един ден децата да се справят сами с живота, а не държани 20 години в къщи (скрити), да излязат сред обществото и да не знаят как да се държат. Относно "калъпирането" на "хората с увреждане" - как трябва да ги наричаме? Защото и аз имам "дете с увреждане", не можах да разбера, какво точно имаш предвид.
Хора, не сте ли чели книга та "Воля", където момче без ръце рисува и се занимава с финна керемика? Не сте ли чували онзи случей, реален при това, на човек, поразен от парализа и още сума ти и болести, как се грижи сам за себе си, придвижва се на ръце, рисува с уста и пише страхотни книги и статии. Просто ми убягва името му сега, но ще се сетя и ще го напиша. Страхотен писател, който има воля за живот и желание да живее нормално, да се развива и реализира. Вие в момента влизате  в ролята на Господ или поне в ролята на Спартанците-ти ставаш, ти не. Ти имаш право на нормален живот, ти-не. Откъде знаете, че този човек, без ръце не може да рисува, този, сакатия няма да може да стане и да тръгне да тича след време, слепия да прогледне? Че те и специалистите не знаят. Какво да правим тогава? Ами да вземем да ги затворим тези хора някъде, да са накуп, да не ни пречат на нас, здравите, пък ако сами си помогнат, тогава ще видим.
Развитото общество си личи по това, как се отнася към хората в неравностойно положение. Ние определено не сме развито общество.

# 125
  • Мнения: 24 467
Да, Радостина, само дето родителите на такива деца пък настояват въпреки всичко детето им да бъде възприемано на всяка цена като такова, все едно, че не е налице заболяване, а това не може да се иска от нас. В нашия случай- психиатърът дори не беше дал каквото и да било заключение. Питали сме- имало диагноза, имало лечение, а след това майката и бабата искали еди какво си, та детето било записано в училище, но в друг клас. Съответната класна, жена с опит, поразпитала за подробности и детето било "пренасочено" към нашия клас, понеже имало "много момченца", та да има още едно "момиченце".  Confused Само дето целия първи клас имахме всички доста и редовни проблеми. Майката се появи на една от организираните по този повод срещи с нагласата да се кара на нас.
А иначе решенията на ТЕЛК са задължителни за изпълнение. Само дето не всеки ходи да го освидетелстват, а при децата не се пише на всяко "годно/ негодно" за "редонво" училище, освен ако родителите не пожелаят детето да бъде пренасочено изрично в специално такова.

Меденка, моля те за сетен път, не смесвай физиологичните дефекти с психическите заболявания. Първите мисля отдавна обособихме отделно и никой не е писал, че е против хора с такива да посещават всякакви обществени мероприятия и заведения, стига да има условия за това. Повечето от написаните от теб неща са излишни именно заради това. Не търси спорове там, където ги няма излишно.

# 126
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Меденка,   202uu

# 127
  • София
  • Мнения: 9 860
Само да попитам нещо, че не го зная. Ако директорите на градините поискат този документ, вие трябва ли да го дадете? Ако комисията е заключила, че детето е "годно" за масово обучение е добре, но ако е написала, че не е за градина, тогава на родителската съвест ли лежи решението да настоява или не за масово заведение?
Радостина,ако трябва да съм честна,не зная каква е процедурата,ако комисията реши,че детето не може да посещава масова градина.Аз документа го представих на директорката на градината буквално на следващия ден.Но ми нправиха впечатление думите на инспекторката,че тяхното решение е препоръчително.Съответно комисията реши какви точно специалисти ще се отпуснат от Ресурсния център за градината,за да може с детето ми да се работи.Градинатаобаче,в лицето на директорката и учителите,са длъжни да се съобразят с решението на комисията.Тоест в решението пише,че на детето му се полага ресурсен учител и психолог,такива започват да посещават в градината,прави се индивидуална програма за детето-кой,кога,къде да работи с него..
 Judy ,децата с психични проблеми /някои от тях/,също могат да посещават масови учебни заведения. Peace

# 128
  • Мнения: 423
 Чета и не вярвам  на очите си ,въжможно ли енаистина да има толкова много елементи които да си мислят, че са застраховини утрешния ден , че няма да имат различно дете или внуче, о о о не не може да ми се случи, а ако не дай Боже ми се случи ще го скрия в дън гори тилилейски щото там ще му бъде добре и там е неговата среда за развитие и переспектива
Е дано тези от вас които привидно са уж за интеграцията, а всъщнос са едни лицемерки успеят да живеят в мир със себе си,
Вероятно искате да живеете в свят където всички хора са съвършенни, красиви и ужасно интелигентни , но дори и Спилбърг няма толкова нереална и болна фантазия
И след светлинни години няма да израснем духовно докато не започнем да се поставяме на мястото но човека до нас

# 129
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
....

И пак питам - а ако специалистите казват - да ходи на масова градина - а конкретните директори и учителки отказват?
А АКО БЕШЕ ВАШЕТО ДЕТЕ?

И конкретно - crazy chick, ако имаш дете с увреждане, в Могилино ли ще го пратиш?

Това е проблемът - повече хора не могат да осъзнаят за какво става дума  Confused

И това ще е така, докато не се промени мисленето тип "Това на мен не може да ми се случи!"...

Вече си мисля, че е излишно да пишем и отговаряме на подобен тип постинги.

# 130
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
А иначе решенията на ТЕЛК са задължителни за изпълнение. Само дето не всеки ходи да го освидетелстват, а при децата не се пише на всяко "годно/ негодно" за "редонво" училище, освен ако родителите не пожелаят детето да бъде пренасочено изрично в специално такова.

Решенията на ТЕЛК са свързани със социалните помощи - много хора не се явяват на ТЕЛК, защото нямат нужда от социална помощ, така са преценили.

Странно ми е какви толкова проблеми може да направи едно дете в първи клас, като имам предвид, че и аз съм имала съученик с умствено изоставане. Да се обажда в час? Много деца го правят. Да се разхожда в час? Също се случва.

А ако беше твоето дете, как щеше да постъпиш?

# 131
  • Мнения: 1 044
Меденка, моля те за сетен път, не смесвай физиологичните дефекти с психическите заболявания. Първите мисля отдавна обособихме отделно и никой не е писал, че е против хора с такива да посещават всякакви обществени мероприятия и заведения, стига да има условия за това. Повечето от написаните от теб неща са излишни именно заради това. Не търси спорове там, където ги няма излишно.
Аз исках единствено с тези примери да кажа, че тези хора са били отписани като негодни, може би не от ТЕЛК, но от достатъчно други медицински специалисти.  И това се отнася и за децата с психични заболявания със същата сила. Ако тези деца се лекуват както трябва, едва ли ще имат другите  проблеми с тях.  
И след като в училището учат само здрави психически деца, не съм забелязала да има особен ефект по отношение на сигурността там. С тези зачестили случеи на насилие. Май здравите са по-опасни

# 132
  • София
  • Мнения: 9 860
Това за ТЕЛК-а съм го пропуснала. Judy ,имаш ли идея как се минава на такава комисия.Точно една минута сме седяли вътре с детето,надали точно пък на ТЕЛК-а някой може да определи за какво училище/градина е детето ми.Освен това много хора си мислят,че щом в ТЕЛК-а пише,че детето има едиколко си процента с придружител,то това означава,че задължително детето се придружава от някого.Така се опитаха да ми набият в главата и в нашата градина.Няма такова нещо,просто това значи,че детето има право на придружител,а не че майката или който и да е,са задължени да стоят с него в градината. Peace

# 133
  • Мнения: 24 467
Валенцето, писали сме именно за различията при видовете и формите на психически заболявания и поне аз не съм ги обобщила, тъй като това е невъзможно. Разбира се, че "някои от тях" "могат", кой твърди обратното?
И никъде не видях някой да е мислил, че е застрахован и т.н. Карайте по същество.
"Не търсете спорове там, където ги няма."

За нечетящите- писала съм отговор на въпроса "Ако беше моето дете...", какво може да направи дете в І клас и т.н., просто почетете. Повърхностният прочит и повърхностните отговори освен спорове без резултат не пораждат нищо друго. Обаждането в час го правят и не- болните деца. За друго става въпрос.

Не само "имам идея" какво е ТЕЛК, редовно работя с техни актове, често подлежат и на обжалване такива, а при постъпване на работа редовно се носят от болни хора, които приемаме, като следим предписанията. ТЕЛК-ът също беше обсъден в друга насока, не бе повдигнат от мен, писах обаче, че обикновено там не се отбелязва дали детето може да посещава "масови" училища и ДГ, по- точно не съм виждала още такова решение на комисията.  Confused Въобще този въпрос не е обсъждан при явяването на такава комисия.

# 134
  • София
  • Мнения: 62 595
ОК. Идеята ми беше, че има начини, по които да се разбере какво може да се направи за децата с увреждания.

# 135
  • Мнения: 3 268
Пуснала съм тема в Клюкарника за това,дали ни е страх от различните.Там Вълкът е писал,че децата са толерантни по рождение.Да,ама това изобщо не е така,жестоки са.Децата са жестоки по свой начин,но никога няма да пропуснат да обидят дете,което е различно от тях.Дъщеря ми има лек говорен дефект,просто говори на с" и "ш" и децата й се подиграват,какво остава за някой по-съществен недъг.По препоръка на педиатъра ни ходим на логопед,защото според нея в 1 клас ще има още по-големи проблеми с подигравките.И пак повтарям,че става въпрос за много леко,почти незабележимо фъфлене.
Наскоро на детската площадка дойде момиченце,на около 10 г. с Даун.Дъщеря ми,която е на 5г. и още едно нейно връстниче,веднага реагираха,отдръпнаха се и Калина ме попита защо това момиченце "е такова,мамо"Обясних й доколкото мога,че то е детенце като тях,но малко е болничко,така се е родило.Децата така и не заиграха с него,отбягваха го.После пак говорих с дъщеря си и ще продължавам да я възпитавам да е по-толерантна,но това ще е дълъг процес.

# 136
  • Мнения: 2 543
Толкова ли е трудно просто да се отговори по дадена тема със собствени средства, а не с постоянни разбори и цитати? Дори някой да мисли грешно или различно, какво от това?

Разбира се, че не ми е все тая, ако някой мисли грешно по тази тема! Не е ли ясно защо! Ако грешномислещи хора решават съдбата на което и да е дете, независимо с увреждане или не, това е истински притеснително. Не може просто да си пишем "на кило" като в повечето теми, защото тук говорим за човешки съдби. И докато вие си чешете езиците, времето за децата ни тече със страшна сила. Никой от нас няма това време, което ви е необходимо, за да се настроите на друга вълна. Това е положението. Не си навирам личната драма в лицето на никого. Просто явно не ви понася, че за някои хора това е истинският живот, докато за вас е просто фикция, над която ви е приятно (или не) да размишлявате.  Tired

Стефани, на мен ми се струва, че самото обяснение, че детенцето е болно,не е добро обяснение. Все си мисля, че децата нямат нужда от подобно задълбочаване в конкретика. Ако им се обяснява по-простичко, да речем - всички хора са различни - едни са руси, други-с черна коса, едни -с къдрава коса, други - с чип нос, едни - с чип нос, други-с по-особени черти на лицето - сигурна съм, че ще им е къде-къде по-лесно да свикнат с тези различия. Има си време за обяснението за болестите, но си мисля, че на 5 години им е рано. Но знам ли... Предполагам, че няма рецепта за това.

# 137
  • София
  • Мнения: 4 867
Наскоро на детската площадка дойде момиченце,на около 10 г. с Даун.Дъщеря ми,която е на 5г. и още едно нейно връстниче,веднага реагираха,отдръпнаха се и Калина ме попита защо това момиченце "е такова,мамо"Обясних й доколкото мога,че то е детенце като тях,но малко е болничко,така се е родило.Децата така и не заиграха с него,отбягваха го.После пак говорих с дъщеря си и ще продължавам да я възпитавам да е по-толерантна,но това ще е дълъг процес.

Ако децата още от първа група в детската градина прекарват време с различни от тях, ако това стане масова практика, едва ли ще има нужда от целенасочено специално възпитаване в толерантност на по-късен етап.

# 138
  • Мнения: 1 044
Наскоро на детската площадка дойде момиченце,на около 10 г. с Даун.Дъщеря ми,която е на 5г. и още едно нейно връстниче,веднага реагираха,отдръпнаха се и Калина ме попита защо това момиченце "е такова,мамо"Обясних й доколкото мога,че то е детенце като тях,но малко е болничко,така се е родило.Децата така и не заиграха с него,отбягваха го.После пак говорих с дъщеря си и ще продължавам да я възпитавам да е по-толерантна,но това ще е дълъг процес.

Ако децата още от първа група в детската градина прекарват време с различни от тях, ако това стане масова практика, едва ли ще има нужда от целенасочено специално възпитаване в толерантност на по-късен етап.
Точно така мисля и аз. Но ние с ромите не можем да се интегрираме, а камо ли с децата с увреждания. Така че това е само в сферата на добрите пожелания.

# 139
  • Мнения: 3 268
Да,дъщеря ми за пръв път виждаше такова дете и реагира спонтанно,като дете.Аз много неща й казах след това,но тя е на 5 и не знам доколко ме е разбрала.Споделих тази случка,защото е много погрешно да се мисли,че децата са толерантни по рождение и готови да прегърнат едно психично болно дете.Трябва ние да ги възпитаме в тази толерантност,само от нас зависи дали ще преодолеят страха от "различните",страха,който е вкоренен в нашия бит.

# 140
  • Мнения: 2 448
Аз не разбирам, каква е целта на тази интеграция, нека някой обясни? Кой къде се интегрира? Едно дете със забавено умствено/физическо развитие никога няма да бъде равнопоставено в група "нормални" деца - дори и да го приемат, дори и да го обичат - винаги ще бъде аутсайдер. И няма начин, защото групата деца ще си организира надбягване/монополи/катерене, в което въпросното дете не може да се включи. Групата деца ще трябва да заучи два урока за един час, въпросното дете няма да успее.
Хайде моля те, не казвай предварително кое дете колко и как ще научи и как ще се катери.Все едно аз да взема да обиждам деца , които не могат да бягат колкото моето, защото той макар, че с говора не е на тяхното ниво, за спортни умения повечето на неговата възраст не могат да му стъпят на малкия пръст.Ама не съм седнала да го уча да не играе с по-бавни деца от него или да ги отбягва.
Ясно е , че като има толкова много хора от нашето общество , които се мислят за повече от останалите, защото са се родили в "нормата" и определят кое е редно и кое не, няма да достигнем скоро по-развитите държави.
То по тази логика и едно дете като е изключително умно да не играе с по-глупави деца , че видите ли и то оглупяло.
И това не го пиша, не защото съм майка на инвалид /съжалявам за думата, но явно така трябва да се изразя за да бъда разбрана/, детето ми е здраво , само малко по-късно се научи да говори.То какво ли им е на тези майки дето ежедневно се сблъскват с подобни коментари за техните деца.

# 141
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Ако всички родители в България разсъждаваха като мен, тази темата просто нямаше да е на дневен ред, защото интеграцията на децата с увреждания щеше да се осъществява като нещо съвсем в рамките на нормалните неща. Уви в България всичко става от трудно по-трудно. Липсва индивидуален подход. Комисиите работят проформа. Противопоставят се специални и масови училища.

Искам да попитам всички привърженици на специалните училища, кога за последно сте посетили такова училище? Запознати ли сте до каква мизерия ги е докарала държавата? Запознати ли сте, че на този етап там се обучават предимно циганчета с увреждания и деца с интелектуална недостатъчност от домовете за деца и юноши, защото никой свестен родител не би си оставил детето на такова място, тъй като представете си, но и за децата с увреждания средата е от значение?
Относно горното си твърдение, отделям училищата за деца с увреден слух и тези за незрящи деца, тъй като спецификата на развитието им е различна. Всеки родител иска най-доброто за своето дете. Държавата е виновна за това, че сега се плюнчим и нападаме, защото това правителство не желае да налива средства в образование и на практика интеграцията на тези дечица е равно на борба до кръв на техните родители. Ако в днешно време едно дете с увреждания е успяло в масовото училище за това заслуги имат най-вече родителите.

# 142
  • Мнения: 101
Бени Васи,ти си преподавател,доколкото разбрах! ShockedЕ,не си единственната,която мисли така.За съжаление доста преподаватели мислят като теб.Моята шестгодишна гнила ябълка,както писах по -горе,е в масова грдина.И определено преди година само мучеше,ръмжеше ти казвам като прасенце.И в градината не я искаха,една от причината беше именно,че децата ще "прихванат".Е да,ама не прихванаха.Това зависи до голяма степен от преподавателя.Имам и по-малко дете-и то мина през това мучене,но беше временно забавление,подражаваше на кка си.Спря да го прави и си говори съвсем нормално.Това са  деца,все пак.Боже..не ми се пише,това за гнилите ябълки просто ме разби. ooooh!

Съжалявам за думите си! Не искам да обидя никого, нито да ви нараня. Човек мисли едно сега, понякога друго. Аз все още се занимавам с тази тема - търся навсякъде информация за или против, как и по какъв начин.
Грешно се изразих и незнам как да се Извиня!
Не съм против децата с увреждания! Напротив. Искам да им се помогне по най-добрия начин. Не съм аз, тази която ще казва - да, това дете е за там, не не е. Просто искам най-доброто. Заради тези деца, аз напуснах масовите училища и научих Брайловия език. Завърших психология и социални дейности.
Може би не съм се изразила правилно, просто цитирах разни мнения на приятели, на случки с които съм се сбълсквала, с бездушието на почти всички, които се срещат с такива деца. Виждам колко е трудно и едновременно и ново за нас!
В Бургас работя с Център "Николай Чудотворец" (където условията и базата са страхотни), които се занимават с деца с увреждания и едновременно с това организирам различни информационни кампании, като участници са децата с увреждания. Сега за 22 април - Световният ден на Земята, сме организирали с 6 училища - около 40 ученика викторина на тема "Разделното събиране на отпадъци", "Климата" и "Защитените видове у нас". Разработила съм въпросите и отговорите така, че да се справят всички! Те са моята светлина по пътя на знанието.
Признавам си, че все още не съм си изградила точно мнение и незнам на коя страна да застана, но имам желание да се уча, и мисля че съм научкала вече правилната посока.

Последна редакция: вт, 25 мар 2008, 14:28 от beni_vasi

# 143
  • Мнения: 1 001
Все се надявам, че след време такива теми няма да има ... интересно дали в Германия навремето са "пускали теми" "За или против контрационните лагери" ... навярно следващата тема ще бъде "ЗА или ПРОТИВ различните етноси в детските градини" ... кажете ми, че се шегувата ... жалко за двадесет и двамата от вас/нас ...

# 144
  • Sofia
  • Мнения: 907
Без да влизам в спора искам да кажа, че гласувах със за, защото: 1. мисля, че е добре за децата с увреждания, които не са избрали да са такива и имат правото на нормален начин на живот и  2. мисля, че е добре и за останалите деца, които се учат да бъдат толерантни и не възприемат децата с увреждания като различни. Друг е обаче въпросът, доколко настоящите педагози в нашите детски градини биха се справили и реагирали адекватно във ситуацията  Rolling Eyes.

# 145
  • Мнения: 1 001
... Друг е обаче въпросът, доколко настоящите педагози в нашите детски градини биха се справили и реагирали адекватно във ситуацията  Rolling Eyes.
Права си, но темата е за твоето/моето/нашето ЗА или ПРОТИВ

# 146
  • София
  • Мнения: 4 412
За мен темата показва, че може би съвсем малко са се предвижили настроенията в посака "за" интеграцията. Имаше и преди около 1 година подобна тема. Хубавото е, че има достатъчно майки, които не се страхуват, че тяхното дете ще стане аутсайсер, ако общува с децата с проблеми. Бяха полезни и честните изказвания, защо не искат децата с увреждания, там може да се работи или да се даде пример в годините, че децата израстли заедно не се заразяват. Като чели, големият проблем е мястото и хората, които да осъществят интеграцията. Няма такава детска градина в СФ, където интеграцията да е факт - родители, съгласни да се гледат заедно децата, екип от подготвени психолози и педагози

# 147
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
В Бургас работя с Център "Николай Чудотворец" (където условията и базата са страхотни), които се занимават с деца с увреждания

Ето това е много хубав преход. За това се изрази така крайно за специалните учебни заведения, защото ти имаш невероятното щастие да работиш в един изключително модерен и добре функциониращ дневен център. Да, ама такива колко са в България? Естествено, че повечето родители на дечица със сериозни проблеми в развитието няма да ги подложат на прекалено големите изисквания на масовите учебни заведения, ако имат подобна алтернатива. Но все пак там повечето от децата са със множество увреждания и трудно подвижни.
Можем само да си пожелаем повече такива центрове и по двама педагози в групите и класовете с такива дечица в масовите училища.
Сега учителите не са мотивирани да приемат такива деца в класовете и градините си, защото това поставя по-големи изисквания към тях, като в същото време никой не ги облекчава като бройка деца или пък финансови поощрения.

# 148
  • Мнения: 1 470
Смятам че не само за децата с увреждания ще е добре да се интегрират,а и за нашите деца ще е много възпитателно...А и за нас родителите също...Време е да приемем че слънцето е за всички,макар и всички да сме различни по своему...Поздрави!!!
 В тренировката по баскетбол на големите ми синове,има момче с проблем с краката...Но това НЕ му пречи да играе...Възхищавам се на треньора му,на родителите му,за решението да го пуснат да играе,дори на мачове се еявявал...  bouquet

# 149
  • Мнения: 2 722
Твърдо за, с надеждата, че педагозите ще си свършат както трябва работата, защото не ми се мисли в противен случай как ще се чувстват милите дечица.
В нашата група редовно идват възрастни в инвалидни колички - все се каня да попитам каква точно е инициативата, но Милен ги нарича - моите приятели.

# 150
  • София
  • Мнения: 7 242
Смятам че не само за децата с увреждания ще е добре да се интегрират,а и за нашите деца ще е много възпитателно...А и за нас родителите също...Време е да приемем че слънцето е за всички,макар и всички да сме различни по своему...
Нямам какво да добавя  Hug Освен може би кои сме ние да решаваме кое е нормално и кое не, кое е добро за един и лошо за друг, кой има шансове и кой е обречен.... И никой не знае какво ще му донесе утрешния ден... И кой какво бъдеще има...
А за децата това със сигурност не е проблем. Възрастните са тези, които евент. биха могли да създадат негативно отношение. При дъщеря ми понякога идват слепи дечица. Впечетлява се как "виждат" опипвайки всичко с ръце. И толкова... За нея са си деца като другите.

# 151
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Твърдо ЗА Peace

# 152
  • Мнения: 1 652
В нашата детска има дете болно от церебрална пареза и то е най-добрият приятел на моя син. Умно и интелигентно дете е. Учителките ми обърнаха внимание, че  моето дете не си играе с децата и стои на пейката при приятечето си. Когато го попитах защо- той ми отговори-  Защото ми е приятел. Казах му ,че трябва хем да си играе, хем да стои с приятеля си, а той ме успокои, че точно това прави. Майката на детето специално благодари на моето дете  на осми март. Хем ми стана хубаво, хем мъчно.
Детската градина е  като животът. В него трябва да има всичко.

# 153
  • Мнения: 3 089
за!
естествено е да съм за. нали и моето дете един ден може да попадне в понятието 'дете с увреждане'. никой не е застрахован от простотиите божии. малко толерантност, разбиране, спричастност и равенство единствено ще са от полза за всички ни.

а колкото до възпитателите и че вероятно трябва да са по-така подготвени, ако групите са смесени - това наистина е извън тая тема и анкета.

# 154
  • Мнения: 3 506
Смятам че не само за децата с увреждания ще е добре да се интегрират,а и за нашите деца ще е много възпитателно...А и за нас родителите също...Време е да приемем че слънцето е за всички,макар и всички да сме различни по своему...Поздрави!!!

Много добре казано. Това е и моето мнение. Изобщо не мисля, че трябва да има такива теми - ако се предцени, че едно дете с увреждане ще е по-добре в масова детска градина, значи трябва да е там. Не сме ние тези, които да отсъждаме трябва ли, не трябва ли.

Друг е въпросът дали в градините са осигурени съответните условия, защото при една учителка на 30 деца, ако трябва да обгрижва и детенце със специални потребности... Не знам...

В нашата градина има едно момиченце с ДЦП. Изобщо не ми е хрумвало да се питам трябва ли да е там, като знам за колко малко синът ми се размина с тази диагноза... А децата дори не са обърнали внимание на факта, че то не може да ходи. Приемат го, както и останалите деца в групата. Явно някои неща впечатляват нас възрастните повече и това е и една от причините за съществуването на тези теми.

# 155
  • Мнения: 47 983
ами това е наистина, не че децата не трябва да се интегрират, просто все още не са осигурени условията за това, и то не толкова физически препятствия, колкото чисто организационни, и проблема с претоварения персонал/30 деца на 1 учителка и т н/
въпреки някои мнения тук, мисля че много малко  родители действително ще са против

# 156
  • Мнения: 4 465
Ми масовата детска градина трябва да е масова, а не само за мнозинството (деца без увреждания). Аз поне така го разбирам и според мен това означава че трябва да се създадат условия всички да я посещават и да получат адекватна на нуждите си услуга. Само че на никой не му се занимава, а за да стане трябва да е част от социалната политика на държавата, а не само НПО сектора да се бори тук таме с малко средства и много ентусиазъм.
Пък като има условия и добре подготвен и мотивиран персонал всеки да има възможност сам за себе си да избере най-удачния вариант - дали да си общува само със "себеподобни" или не.
Винаги ще има негативно настроени хора, сигурно и примери в подкрепа на тяхното мнение, но ако се сложат плюсовете и минусите на кантар мисля, че минусите ще бъдат доста незначителен процент.

# 157
  • Мнения: 1 364
Децата трябва да свикват да са толерантни към всички.
Аз съм ЗА.

# 158
  • Мнения: 3 504
Децата трябва да свикват да са толерантни към всички.
Аз съм ЗА.

 Peace

моето дете - Гери беше в масова детска ясла и масова детска градина,но в градината изтрая една година и се наложи да я преместим, все още тогава не се говореше толкова, а и на мен самата тепърва ми предстоеше да разбера за проблема и да навляза в тези проблеми, а и масовата детска градина тогава нямаше все още условия за деца с увреждания.

# 159
  • Мнения: 463
Аз съм твърдо за интеграцията. Смятам, че така децата ни ще се научат да бъдат по-човечни и добри и ще се научат да приемат различните. Аз бих се радвала  в класа на моите деца да има освен деца със специални нужди и представители на различните етноси и раси.

# 160
  • Мнения: 3 504
Аз съм твърдо за интеграцията. Смятам, че така децата ни ще се научат да бъдат по-човечни и добри и ще се научат да приемат различните. Аз бих се радвала  в класа на моите деца да има освен деца със специални нужди и представители на различните етноси и раси.
Peace

# 161
  • Мнения: 523
Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка и знам какво е да работиш със здрави деца , и с болни деца . Не ме разбирайте грешно - тези деца се нуждаят от повече грижи и внимание , а и най - вече от любов . А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .

# 162
  • Мнения: 1 044
Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка и знам какво е да работиш със здрави деца , и с болни деца . Не ме разбирайте грешно - тези деца се нуждаят от повече грижи и внимание , а и най - вече от любов . А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .
Ама какво трябва да му обяснявам? Той вече 1 г. и 6 м. общува с дете със синдром на Даун в детската градина/ както писах по-горе там са приели и записали това дете, за което заслужават адмирации/ и досега нито веднъж не ме е попитал нищо п овъпроса. На него това дете не му се струва различно. Просто дете. Както има деца с черни коси, кръгли очи, дебелички и слабички, така има има и дете с монглоидни очи и какво от това? Не говори добре, ами то има много деца на тази възраст, които също не говорят добре, но стават за игра. Именно ако се започне на тази възраст с интеграцията, проблеми няма да има.
Една от причините, поради които не записах моето дете в ДГ бе, че то на 2г. и 9 м. още бе с памперс. Директорката на ДГ ми каза- "о, не го искаме, ще затруднява персонала, децата ще му се подиграват, ще го наричат бебе". В ЧДГ ми казаха-това за нас не е проблем, ще го научим, ще го обучим, спокойно, ще се справим. И според мен така трябва да се подхожда към всяко дете-с увреждане или не-с индивидуален подход. Ако учителите положат малко повече усилия, а също и родителите- интеграцията ще успее.
Децата ще справят и без чужда помощ.

# 163
  • Мнения: 2 211
Твърдо "ЗА", но с уговорката да няма повече от едно такова дете в група. Иначе учителката няма да се справи.

# 164
  • Мнения: 3 504
Добро утрооо!

Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка ..... признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .

Имате предвид 3-годишно нормално дете или например като моето, което в поведението си отговоря на 3-4 годишно дете - става дума като за учебен материал, но мога да кажа, че в доста ситуации и моменти тя си изглежда по-голяма.

Не ни е лесно г-жо учителка, на нас родителите, не сме очаквали да имаме този проблем при второто си дете, като си имаме първо нармолно - момче, което е в пети клас. Не исках да остава сам на този свят, но се притеснявам, дали няма пък да му дойде в тежест като пораснат, да се грижи за нея... Какви ли не мисли ми минават през главата. ooooh!

Много зависи и от учителите, не всеки има необходимия подход и призванието учител.

Тети, не мисля, че има повече от 2 деца, а може и само по едно в клас, така че все пак ти благодаря за мнението.

Меденка, твоя пост много ми хареса, също, поздравявам и теб!  bouquet

# 165
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка и знам какво е да работиш със здрави деца , и с болни деца . Не ме разбирайте грешно - тези деца се нуждаят от повече грижи и внимание , а и най - вече от любов . А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .

Ето тук имаме една представителна извадка на масовото мнение на българските учители. Нито един учител не иска такива деца в класа си, защото това ще му усложни живота. Не съм съгласна, че се нуждаят чак толкова от повече грижи и внимание. Просто и те като всяко друго дете си имат специфичните нужди. И проблемът е там, че докато останалите могат да се оставят на самотек, то различното дете не може да бъде зарязано, тъй като това може да бъде опасно за него. Разбира се, аз те разбирам уважаема ЗарраСузуки и не те упреквам. Естествено, че да внедриш едно дете с увреждания в детската група, в която има още 28 - 3 годишни малчугана е прах в очите на всички ни. Ние всички: родители на деца с увреждания, учители, специални педагози и родители с гражданска съвест, трябва да изискваме в градините и в класовете от началния курс да работят едновременно двама учителя. Тогава големият брой деца няма да е проблем и няма да е проблем да имаме в групите и класовете "Гошко", който не чува и "Петьо", който е хиперактивен. Къде са психолозите в детските градини, къде е достъпната среда....Да, нашите градини и училища на този етап са все още непригодни за една нормална и безболезнена за всички интеграция на дечица с проблеми в развитието, но нека да сме на ясно, че държавния апарат няма да направи нищо по въпроса, ако ние не тръбим и ако обществото ни не започне смело да го изисква.
Така че, мили майки, които се колебаете или сте против това начинание, аз ви подканям, да приемете факта, че нещастието да имаш различно дете, може да бъде смекчено и дори неутрализирано, ако семействата и децата, с тези проблеми поне не се сблъскват с нашия негативизъм и отхвърляне. Ако ние сме будно общество рано или късно управниците ще клекнат, защото те са основната причина, нещата в Българското образование да вървят наопаки.

Аз, на моето дете, не се налага да му обяснявам нищо. Ако ме пита "Тя защо не може да стои права?" - просто отговарям без излишен драматизъм, че детето се е родило така, но иначе е много добро и има прекрасна коса...или нещо друго положително. Кристиян е има радостта да играе с деца с увреден слух, с ДЦП и аутизъм и по никакъв начин не е бил смутен или травмиран, даже напротив. Не ги третира като различни.

# 166
  • Мнения: 102
не можах да остана безу4астна.докато има такива "у4ителки",като въпросната госпожа,не може и дума да става за интеграция.уважаема госпожо,как по то4но о4аквате децата ни да станат толерантни,след като вие като педагози изолирвате такива деца и изобщо не ги искате в групите си?и какво има да се обяснява?едно 3 годишно дете не би имало нищо против едно по разли4но дете,особено ако госпожата не дели децата и вкъщи също му е обяснено,4е не вси4ки хора са еднакви.не мога да си обясня едно нещо,защо в държавните детски градини разли4ните деца са голям проблем,а в 4астните ги прием без забележка?все пове4е се убеждавам 4е проблема не е само до пари,големи групи и т.н.проблемът е в липсата на желание,в стремежа работата да се улесни до толкова,4е децата да са като роботи и да създават минимални проблеми.не ви разбирам,"уважаема"госпожо,защото всеки има някакви предизвикателства в работата си,и ако не може да се справи с тях,или търси на4ин да разреши проблема,но не като изгони въпросното дете,или си търси нова професия!!!

# 167
  • Мнения: 3 376
Твърдо "за".

# 168
  • Мнения: 3 423
твърдо ЗА Peace

# 169
  • Мнения: 9 990
Не съм съгласна с горните мнения.Както писах-в групата на дъщеря ми има незрящо дете.Една година отне да учителките да се научат буквално върху него и другите деца как да овладеят ситуацията.Детето си е прието без проблем, никой не го е отхвърлил и никой не го третира като различно.Даже напротив.Но е истина, че се нуждае от 100% внимание поне на един от персонала, а персонала всъщност е един...нееднократно има случаи, в които  в началото се е стигало до инциденти сред другите деца, защото госпожата е обгрижвала на 100 % другото.Детето в началото се е вкопчквало в госпожата по начин, по който и е било невъзможно да е със другите деца.Чист късмет е, че няма сериозни инциденти, а само някоя друга чукната глава и оскубани и ощипани деца.Какво установихме обаче тази година-прекаленото внимание и отдаденост на 100 % към това дете и идеята да му помагат във всичко всъщност понякога изиграва лоша шега-в момента се опитват да поправят стореното, като за целта учат и другите деца да са малко егоисти.Специално ме викаха, заедно с новоизлюпеният психолог на градината да ми обясняват, как онова детенце чакало вече всичко на готово, наказания, ако е участвало в бела не признава, най-общо казано-често използва другите деца, защото така е научено.От тях самите.Потърпевша се оказа дъщеря ми, която беше станала най-добра приятелка с нея и и беше станала нещо като обслужващ персонал, обираше наказания и прочее.Така че-в тези градини учителките не са научени на работа със специални деца-за това си трябва подготовка.Не го оспорвайте.Самите деца не са имали проблем с това дете, даже напротив, просто госпожата, опитвайки се да даде всичко от себе си е направила белята, преминавайки разумните граници.Защото е е знаела как да работи с това дете, ЗАЕДНО, НАРАВНО с другите.И се учи в движение върху него и върху другите  също рефлектира.Сега, почти две години след това ситуацията е овладяна, а можеше и да не се налагат драстични мерки, ако просто имаше условия за това дете, или назначен обучен персонал за по няколко часа дневно-не целодневно даже.Моите деца проблем с Различните нямат.Защото те самите са различни с нещо от останалите.Проблемите идват от специфичните нужди на някои различни деца, които понякога в обикновените градини е невъзможно по ред причини-най-вече финансови-да им се даде.Рампи, допълнителен персонал или пращане на обучение на стар, други приспособления,...Това не зависи от децата в групата, това зависи от други хора.А децата в групата са си ОК.

Последна редакция: сб, 29 мар 2008, 15:20 от пенелопа

# 170
  • София
  • Мнения: 9 860
Да,Пенелопа,съвсем си права.Нашите специални деца имат нужда от повече внимание или поне от по-различно внимание.Именно затова интеграцията не е едностранен процес-айде всички в кюпа,пък учителките да се оправят.В една масова градина,ако има 6деца със специални образователни потребности/СОП/,то градината има право на ресурсен учител ,който просто ще бъде там постоянно и ще подпомага деца и учители.В нашата масова градина има такава учиелка-тя влиза във всички групи,има плаваща програма-понякога взима децата в кабинета си,защото са станали по-нервни и пречат на другите,понякога просто стои в групата и подпомага дечицата...въобще всеки ден различно.Ако децата са по-малко от 6,то ресурсният учител идва в определени дни.И затова пак казвам-интеграцията е доста сложна и дълга като процес,но за да започне тя,то вие/ние/,родителите на здравите деца,трябва да приемем,че не всички деца са еднакви и че тези,различните,имат пълното право да играят,учат,да се забавляват заедно с другите.Нашите деца не са страшни Wink,при добра организация в градината,при желание за съдействие на родителите на специалното детенце,нещата могат да потръгнат.Ето,моята дъщеря/можете да я видите малко по-долу/,ходи в масова градина.Аз знам,че за нея не е удачно да е там по цял ден,ето защо ходи за по няколко часа дневно.Заедно със специалистите,учителките..въобще заедно,стигнахме до решението,че детето ми може да извлече максимална полза от престоя си в градината,ако я посещава всеки ден от 10 до 12..засега.С течение на времето може и по-дълго.Започнахме миналатагодина с половин час...
и да кажа,че децата в групата не са никакъв проблем-никога не са били.Нооо госпожите миналата година бяха проблем.Просто не желаеха различно дете иточка.Бая зор видях Crazy.Организират им разни обучения за работа със специални деца-не искат да ходят.Дават им се книги,литература,да попрочетат-нямало нужда,те били учили..от там дойде най-големия проблем-нежелание за работа с различно дете.

# 171
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
Много може да се спори по въпроса за интеграцията. И аз съм майка на дете с увреждане. Имах доста противоречиво мнение, тогава когато трябваше да избирам - масова или специализирана. Избрах специализирана. Сгреших. В нея нямаше никакъв напредък, просто защото нямаше от кой да имитира говор, начин на общуване и т.н. От половин година детето е в масова, напредъка е невероятен. Но тук вече идва и въпроса, а дали не улесних нейната интеграция с това, че беше първо в специална, понаучи малко и хоп в масова. Само мога да гадая дали е било правилно решението ми. И въпреки , че съм майка на дете с увреждане , мисля че зависи от степента на увреждане на детето, което тр да влезе в масова. В нашата градина например ресурсните и логопедите постоянно се оплакват, че децата с аутизъм  изцяло им отнемат времето. Не са виновни те, а тези които са го измислили като вариант на интеграция.
И все пак - поддържам тезата, че първо трябва да се ходи в специална градина или училище, и ако детето се справя тогава в масова. Не трябва да насилваме децата с нашите болни амбиции за постигане на невъзможното. Мое мнение.

Последна редакция: сб, 29 мар 2008, 21:55 от bubica

# 172
  • Мнения: 3 504
Съгласна съм и с Валенцето, Пенелопа, Бубица.

Може и друг път да съм го казвала тук, но проблема е, че нямаме добро или добри специални училища. В Пловдив е едно спец училище и то само до 8 клас, ами после??? Самото училище е старо, неугледно, повечето деца, които познавам и го посещават са на домашно обучение. Е, какво да затворя детето си?

Нека има един модерен специализирано подходящ център ли ще го нарекат, училище ли, където ще ти е кеф да го водиш, където и учителите ще се раздават така да го кажа, да имат добро отношение и професионализъм. Тогава ще водя Гери там, няма да се натискам за масово училище и както казва Бубица, след това може да я преместя в масово.

Много са възлите за разплитане в нашата интеграция, един възел води до друг...
Пуши ми главата отвсякъде, тази пролет ще отлагаме Гери, пак ходене по комисии, искам да я махна от спец градината за сега, да бъде предучилищна с ресурсен учител, а къде ще стане това, в кой квартал на Пловдив ??????

# 173
  • В една Дупка.
  • Мнения: 629
RossoneriPeace и аз точно това имах предвид. Нека да има в този център или училище всичко необходимо за по - лесно обучение, обучен и компетентен персонал, добра материална база и няма да си помисля за масово поне в началото. Ако тръгне да покрива нормите като другите деца и да се разбира идеално с учителките и децата (имам предвид Говора) чак тогава ще я интегрирам. Не само училището е мястото  за интеграция. А извън него,? на двора, на улицата, на детската площадка и т.н..Там дори и с нас те все още не са интегрирани. Много добре знам как гледат самите родители, да не говорим , че на децата ще им бъде обяснено увреждането, така както гледат. Първо интеграцията тр да започне от самото общество, семейството и чак тогава институциите.

# 174
  • Мнения: 9 481
Ктегорично съм ЗА Peace
Има обаче 2 проблема/ на пръв поглед/:
1.До колко е квалифициран персонала в масовите ДГ за реакция при евентуален проблем.
2. Жестокостта на "нормалните" деца..всеизвестен е този факт-децата са жестоко откровенни, което пък би накърнило чувствата на интегрираните деца. Тук огромна роля има домашното възпитание...но то колко е на ниво в това отношение Thinking

# 175
  • Мнения: 9 990
Валенцето-ама аз не съм против различните деца.Знам, че не са страшни.Просто показах,според случая при нас, че няма условия често.Ето-при нас госпожите се научиха сами, свалями им шапка, овладяха, всичко е ок в групата.Но на каква цена-само те си знаят може би.Сигурна съм, че много неизказани неща от тях има.

# 176
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Здравейте и от мен . Гласувах с опция "колебая се " , защото аз съм учителка и знам какво е да работиш със здрави деца , и с болни деца . Не ме разбирайте грешно - тези деца се нуждаят от повече грижи и внимание , а и най - вече от любов . А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .

Ето тук имаме една представителна извадка на масовото мнение на българските учители. Нито един учител не иска такива деца в класа си, защото това ще му усложни живота. Не съм съгласна, че се нуждаят чак толкова от повече грижи и внимание. Просто и те като всяко друго дете си имат специфичните нужди. И проблемът е там, че докато останалите могат да се оставят на самотек, то различното дете не може да бъде зарязано, тъй като това може да бъде опасно за него. Разбира се, аз те разбирам уважаема ЗарраСузуки и не те упреквам.

Моя роднина имаше проблем с приемането на сина й (не е с увреждане), само защото беше с арабска фамилия, беше на възраст за трети клас, но трябваше да тръгне първи, защото не можеше да чете и пише на български (говореше лошо, но пък всичко разбираше)......това във връзка с усложняването на живота.....смени училището, а във второто училище и две паралелки, докато попадне на учител готов да съдейства.

# 177
  • Мнения: 290
Твърдо ЗА-мисля,че на нашите деца от малки трябва да им се показва реалноста и да се учат на толерантност към децата с увреждания.

# 178
  • Мнения: 950
Аз съм майка на дете с увреждане ,нека да погледнем въпроса така -много от децата с проблеми са такива по нечия грешка ,и други причини има но вина за това не може да се търси ,факта си  е факт .
Децата се развиват много по-добре в средата на нормалните училища като общуват с нормалните си връстници ,но много от децата и педагозите не са подготвени за това ,а за желанието за работа с децата е строго индивидуално или го има или го няма ,после  образователната ни система въобще не е гъвкава например където децата са с по-тежки увреждания нека да има допълнително специалисти които да помагат за интеграцията на детето ,има още много да се работи в тая посока !
А на въпроса как останалите деца възприемат различните в крайна сметка такъв е живота и е неизбежен контакта ,така че от това не може "да се избяга "а и не трябва !

# 179
  • Мнения: 636
Аз понеже съм от другата страна на бариерата и да не бъда криво разбрана(демек малкото ми дете е с увреждане-синдром на Даун), затова и мен ме заинтересова темата...и зададох така въпроса, понеже наистина зависи най -вече от родителите и  тяхният поглед в/у нещата.
Мила Deja Vu, възхитена съм от смелостта да  гледаш своето малко, специално и много сладко джудженце у дома. Зарадва ме и фактът, че ходи в масова градина, макар и само по десет минути на ден с другите. Вероятно по-нататък ще бъде за повече. Желая ви успех и ви целувам!
Гласувах с "твърдо да", защото този отговор беше най-близо до това, което мисля. За съжаление, обаче, в България нещата са доста сложни и в това отошение. За да сме в хармония с европейските изисквания бе наложено на държавните градини да приемат всякакви деца. Персоналът, обаче, не е подготвен да посрещне такъв товар - изискват се познания, изисква се безгранично търпение, страхотно чувство за такт, умението да балансираш между специалното дете и другите. Бъдете сигурни, че ако една средна учителка в българска ДГ трябва да се занимава с таква дете и не притежава тези качества / а тя в по-честия случай не ги притежава/, може вместо да изпише вежди, да извади очи. Децата обикновено си създават отношение към нещата, копирайки позицията на авторитета до тях и имат невероятен усет за нюансите на това отношение. За да приемат едно специално дете, според мен е нужно ни повече, ни по-малко, а точно това - авторитетният възрастен да го приеме - да го приеме безрезервно, истински, с обич. Родителите на другите деца също са много важни, но те не могат да дадат конкретен пример, защото не са в пряк контакт с различното. Следователно учителката има доста същестена роля, без обаче, да е подготвена за това. Трябва допълнитлен ресурс - човещки и финансов. Дано да се случи скоро...

# 180
Учители, какво мислите за интеграцията на децата с увреждания в масовата детска градина
твърдо за
   
13
   
(68,42%)
колебая се
   
5
   
(26,32%)
твърдо против
   
1
   
(5,26%)
безразлично ми е
   
0
   
(0,00%)
не искам да работя с такива деца
   
0
   
(0,00%)
Общо гласове: 19
Ако Ви интересува и мнението на учителите! Определено както виждате не са толкова активни колкото Вас родители! 19 учители само са гласували, а гласувалите родители са 200!Няма място за сравнение!Да не говорим за мненията , които са споделили!

# 181
  • Мнения: 9 990
това от учителски форум ли е взето или ? newsm78

# 182
Да.Тази анкета я пуснах в учителски форум по същото време когато публикувах и анкетата за родителите!Времето на гласуване е едно и също и съм потресена от резултатите!В смисъл че учителите изобщо не са активни!

# 183
  • Мнения: 647
Категорично считам , че децата с увреждания трябва да са в масовите детски градини .Обаче ,не съм убедена до колко добре могат да се грижат там за тях в момента. Визирам не това , че е необходима специална подготовка на учителите за това - според мен родителите могат да дадат абсолютно адекватни указания за това как те да се грижат за детето им. Но броят на децата в групите в момента е огромен. В групата на сина ми са 38 деца ooooh! и има една учителка и една помощник възпитателка. Истината е , че физически не може да бъдат адекватно следени толкова деца . Редно е групите да са с максимум 22 деца и децата с увреждания да са там , а не извън обществото !

# 184
  • Мнения: 3 880
Броят на гласувалите не е показателен за активността на потребителите. Форумите на БГ-мама са сигурно най-посещаваните в българското интернет-пространство и е трудно да сравняваме гласувалите тук с гласувалите във форум, в който се подвизават само определен кръг от хора свързани само чрез професията си. А и фактът, че има в пъти повече родители от учители също не е за пренебрегване Wink Може ли линк към другия форум, да видим и тяхните коментари...

# 185
  • Мнения: 9 990
и аз заради тези съображения попитах.Процентно все пак ако погледнем-личи си, че и учителите са За...

# 186
  • Мнения: 4 465
и аз заради тези съображения попитах.Процентно все пак ако погледнем-личи си, че и учителите са За...

Да, но вероятно им е притеснително, че поемат ангажимент с който не могат професионално да се справят. Повечето не са подготвени за работа с деца със специални нужди и го осъзнават. На това отдавам и сравнително големия процент на "колебая се".
Бе има светлинка в тунела.

# 187
  • Мнения: 9 990
На теб ако ти оставят дете със специални нужди и ти кажат-оправяй се-дали няма да ти е притеснително, м?И ти се чудиш как да го подхванеш...Много ясно, трябва да има ресурсен учител или в групите, в които има интегрирани деца учителите да се пращат на обучение някакво.

# 188
  • Мнения: 4 465
Лошото е че и ресурсните учители не се прескачат. Ама на "колебая се" ако им предложат ресурсен предполагам ще станат ЗА.

# 189
  • Мнения: 9 990
Именно-и до какво опира значи?-до условия.А не, че тези дечица са отхвърлени, напротив. Peace

# 190
  • Мнения: 4 465
Ми ако някое специализирано НПО се навие може да пусне едно проектче по оперативна програма Административен капацитет - поне да се финансира едно проучване, някакъв стратегически документ и оперативна програма с конкретни мерки и възможни източници за финансиране в национален мащаб и после да си минат по канален ред през каквито институции трябва за съгласуване и одобрение и да почнат да ги изпълняват.
Сигурно доста безумно звучи, но не виждам иначе как някой ще се ангажира с осигуряването на условия, а това точно е по силата само на държавните институции.

# 191
  • Мнения: 9 990
Ама то обикновени градини няма достатъчно....истината е, че родителите са тези, които трябва да натискат, да изискват и да участват активно в създаването на условия за техните дечица, иначе-с чакане ще си останем.И със заклеймяване как видите ли, щото нямаме проблемно дете, нещем такива деца, срах ни е от тях и прочее...това е много далеч от истината.Вярно-има тук-там тесногръди хора, но те с всички- и с нормално здрави и с различни хора се държат зле, така че...

# 192
  • Мнения: 4 465
Ама то обикновени градини няма достатъчно....истината е, че родителите са тези, които трябва да натискат, да изискват и да участват активно в създаването на условия за техните дечица, иначе-с чакане ще си останем.И със заклеймяване как видите ли, щото нямаме проблемно дете, нещем такива деца, срах ни е от тях и прочее...това е много далеч от истината.Вярно-има тук-там тесногръди хора, но те с всички- и с нормално здрави и с различни хора се държат зле, така че...
Тъй де за НПО на родители или хора с увреждания говоря. Има различни начини за натиск. Аз думата "натиск" много не я харесвам, но да речем форми на сътрудничество. И смятам че е въпрос на активно участие. Гражданския сектор помага на държавата - държавата помага на хората с проблеми.

# 193
  • Мнения: 9 990
Да, така е.А натиск за мен лично си е баш на място, защото не изискаш ли, не поставиш ли по-крайно и настойчиво проблема-тези, от които зависи през едното им влиза, през другото им излиза и кел-файда от желанието ти за сътрудничество.Някак се разпилява във времето, уморяваш се и се отказваш...

# 194
  • Мнения: 4 465
Не знам - аз мисля че първо трябва да дадеш, за да получиш. Не говоря в материалния случай, но да изискваш със стил, да помагаш каквото ти е по-силите, да участваш активно. Със сигурност не да умоляваш.
И малко в страни от темата - мисля че учителите не успяха със стачката примерно и заради това че стил нямаше. Нямаше опити за сътрудничество. Имаше извиване на ръце и който оцелее след схватката. Малко дипломация сигурно на никого нямаше да навреди.
Не щото аз съм много дипломатична, но слава богу не съм синдикален лидер или нещо подобно.

# 195
  • Мнения: 9 990
да, съгласна съм тук с теб.

# 196
  • Мнения: 3 504
Мамчета, не съм чела днес какво сте писали, но искам да ви кажа, то може и вече да е късно, ама за всеки случай, утре /2-ри/ е ден обявен за Аутизма, информиране на обществото и запознаване с този проблем. По този повод днес снимахме репортаж за Битиви, който ще бъде излъчен в сутришните новини, с цел и да се обяви този ден от рано на деня. Ако желаете и имате възможност, ни гледайте, аз съм Даниела Петрова...

# 197
  • Мнения: 4 465
Ще гледаме. Аз сутрин винаги гледам, но кога каквото налучкам - Нова или БиТиВи - където има по-интересно нещо. Утре сутрин ще си пусна каквото трябва.

# 198
  • Мнения: 9 481
Благодар за инфото!
Ще гледам! Peace

# 199
  • Мнения: 9 052
Раzбира се съм zа интеграцията на децата, но трабва да се инста.лират в градините повечко съоръжения zа тяхно улеснение .
Най добре е да има специалиzирани интегративни градини с които има доста съоръжения и добра програма и в които децата да са половината с увреждания и половината zдрави. Така всички ще имат право на иzбор.

# 200
  • Мнения: 636
... А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .
Не искам да ви нападам и аз, и не смятам, че позицията ви е толкова осъдителна, но според мен ако децата не могат да приемат специалното дете, това е грешка на учителите и родителите, а не на това, че тригодишното дете не разбира. Мисля, че вие сте тази, която има проблем с приемането и разбирането на различието /това, впрочем, също не е осъдително, пиша го, не за да ви укорявам, тъй като мисленето на всички нас е плод на някакво възпитание, често неправилно, а за да Ви накарам да се замислите/.  Малкото дете се учи как да възприема света от авторитетните възрастни около него - ако родителят се страхува от кучета и детето се страхува, ако родителят се чувства комфортно в непознати ситуации и с различни хора, детето също се чувства така. Има много неща, които на чисто интелектуално ниво няма как да бъдат обяснени на малкото дете -защо катеричката не е човек, защо умираме, след колко време ще мине една година. Но, все пак, обясняваме нещо, защото на емоционално, на отношенческо ниво, детето възприема. СТрАХОВЕТЕ НИ,  чЕ НЯмА КАК ДА ОбЯСНИм НА ДЕТЕТО  рАЗлИчИЕТО, СА НАША СОбСТВЕНА ПрОЕКцИЯ, А НЕ ПрОблЕм НА НЕГОВАТА НЕЗрЯлОСТ. АКО СмЕ СПОКОЙНИ С рАЗлИчИЕТО, И ТО ЩЕ СЕ НАУчИ ДА бЪДЕ СПОКОЙНО.

# 201
  • Мнения: 3 504
Аз не успях да се гледам, било е рано, още веднага на първите новини около 7,00 ч. са ни давали, някои колеги са успяли да ме гледат, видях само в самия сайт на битивито Като текст Новината, но като репортаж не мога да намеря, има качени само новините от 9,00 ч., в които нас ни няма, надявам се и по обедната да пуснат все пак, репортажът е бил кратък Peace

# 202
  • Мнения: 9 052
 
... А доста често останалите деца не могат да ги приемат като равнопоставени . Сега , признайте , че на едно 3-годишно дете нямам как да му обясниш за какво става дума .

децата иzоб9о нямат нужда от обяснения на собствените си въzприятия, на тях трябва да им се обясняват реакциите, раzбниранията, въzприятията и идеите на родителите им. Моето дете никога не ме е питало zащо анджело е чернокож, а аz съм бял, никога не ме пита zащо бащата на шарлоте се воzи в инвалидна количка, никога не ме пита zащо на това момченце не са му наред краката ... то вzима играчките и играе , нои пясък, другото ъбрка пясъка или се zанимават нещо...

# 203
  • Мнения: 524
Аз не успях да се гледам, било е рано, още веднага на първите новини около 7,00 ч. са ни давали, някои колеги са успяли да ме гледат, видях само в самия сайт на битивито Като текст Новината, но като репортаж не мога да намеря, има качени само новините от 9,00 ч., в които нас ни няма, надявам се и по обедната да пуснат все пак, репортажът е бил кратък Peace
Има го в обедната емисия, наистина много кратък. http://www.btv.bg/videos/

# 204
  • Мнения: 3 504
Мерси, гледах се няколко пъти Peace

# 205
  • Мнения: 4 967
Мненията са много различни. Има значение от коя част на оградата се намираш. Имам брат и сестра, които имат проблеми. Сестра ми е с церебрална парализа, но има само физически увреждания. Учи в Първа английски. Тя посещаваше специализирана детска градина. В училище добре я посрещнаха децата и я приеха благодарение на началната учителка. Братчето ми има говорни проблеми. Трудно му се разбира. Посещаваше масова детска градина. В училище попаднахме на прекрасна учителка, която възпита класа по невероятен начин. Всички му бяха приятели и се стараеха да му помагат. Сега е в ново училище. Учи в Музикалното училище. Споменавам го, за да стане ясно, че детето е интелигентно. Имаме проблем с новия клас, много от децата му се подиграват и го имитират. Това едва ли щеше да се случва, ако тези деца, уж с по-високо от средното ниво, бяха свикнали с различните деца още от най-ранна детска възраст.

# 206
  • Мнения: 4 451
Твърдо за интеграцията. Майка съм на дете с Хиперактивност и дефицит на внимание (от аутистичния спектър). Посещава масова детска градина, децата много я обичат и я приемат като равна. Нали това е целта, да научим обществото да приема различния.

# 207
  • Мнения: 120
Твърдо "ЗА". Те са деца като всички. Повечето от тях много мили и чувствителни, чудесни малки хора.

# 208
  • Мнения: 9 481
Твърдо за интеграцията. Майка съм на дете с Хиперактивност и дефицит на внимание (от аутистичния спектър). Посещава масова детска градина, децата много я обичат и я приемат като равна. Нали това е целта, да научим обществото да приема различния.

Знаеш ли, точно за това ме е яд че съм българка-срам ме от това същото общество!
Тук общество няма! Има го в нормалните държави, където хората виждат мааалко по-надалеч от собствените си носове, и  хора които не са на принципа "...на Вуте да му е зле"
Стана ми толково болно и грозно от реакцията на русенци, които не искаха децата от Могилино...прото не ми се коментира.
Та такива като тях /ще спестя епитетите които ми идват на пръстите/ как ще ги "научим"??
Във всяка една нормална държава заради този филм щеше да вдигне гражданското общество, а тук не само че цари овчедушие, ами имаха наглостта/думи на президента!!!/ да кажат че с този филм сме се излагалии пред света!
Това тук е държава на абсурдите!

Извинете ме, че не се стърпях, но и аз чат-пат се опитвам да се боря с вятърни мелници....

# 209
  • Мнения: 102
MTV,напълно разбирам как си се по4увствала като си гледала реакцията на русенци.по това време бях в болница в софия,по принцип съм от русе,и потънах в земята от срам,като гледах какво се слу4ва в града,в който живея........няма оправдание за тези хора,не знам какво да кажа......само да уто4ня,4е това е едно село,прикрепено за русе,но едва ли това може да е извинение,просто се 4удя какво да кажа.за огромно съжаление,с подобно отношение съм се сблъсквала и в центъра на русе,в една от така наре4ените,"елитни"градини.синът ми има говорни проблеми и заради това имахме големи проблеми с у4ителките и с директорката,накрая сменихме градината и нещата зна4ително се оправиха.презирам всякакво лошо отношение към "разли4ните" деца.нямам представа как може да променим хората с негативно отношение,аз ли4но съм завела дело срещу директорката на градината за морални щети.знам 4е е "борба с вятърни мелници",но и да си мъл4а не мога.понякога ужасно се срамувам от държавата,в която живея.

# 210
  • Мнения: 4 465
Това за Русе - не ми се коментира.

Във всяка една нормална държава заради този филм щеше да вдигне гражданското общество, а тук не само че цари овчедушие, ами имаха наглостта/думи на президента!!!/ да кажат че с този филм сме се излагалии пред света!
Това тук е държава на абсурдите!

Извинете ме, че не се стърпях, но и аз чат-пат се опитвам да се боря с вятърни мелници....

Принципно си права, но нека не забравяме и за английското "Могилино" - какво се случи преди няколко месеца. Така че и в Англия гражданското общество доста е проспало.

# 211
  • Мнения: 524
Като стана въпрос за Могилино, някой знае ли какво се случи с парите, които събраха? Щяха да се строят някакви къщи, обаче не говорят вече за това.

# 212
  • Мнения: 4 465
Вярно че не говорят. Вече нещо трябваше да се е чуло предполагам. 

# 213
  • Мнения: 2 543


Принципно си права, но нека не забравяме и за английското "Могилино" - какво се случи преди няколко месеца. Така че и в Англия гражданското общество доста е проспало.


Само да ви напомня, че "английското Могилино" не се е случило преди няколко месеца, а преди няколко десетилетия и там със сигурност ще има последствия за участниците. А какво ще стане тук? ooooh!
Така или иначе, това е встрани от темата.

# 214
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Твърдо за. Синът ми е със загуба на слуха, кохлеарно е имплантиран, с импланта чува много добре, разбира, но едва сега проговаря... От септември е в масова градина и на този етап оценявам какъв късмет сме имали да намерим градина, която ни е сравнително близо и в която директорката още преди години е предприела инициативата да и се отпусне щат от общината и да назначи логопеди и сурдопедагог на кабинет. И още преди да се заговори за интеграция, хората са интегрирали дечица с увреждане на слуха или говорни дефекти, успешно. Но е имало желание... Ако няма желание, причини хиляди могат да се намерят, че не става...
И само да спомена, че когато се замислихме за градина, почти не сме се и замисляли за специализирана такава, каквото беше и мнението на слухово-говорните рехабилитатори, с които работеше детето. Той расте в изцяло чуваща среда, приятелчетата му от квартала го приемат напълно нормално, сега и в детската градина също. Но за да го приемат като равен, а не като различен, това изцяло е постижение на родителите на децата от квартала и на педагозите в детската градина. Просто учителките усетиха тънката разлика, че дори и да има проблем детето, не е нужно да се държат с него по по-различен начин. Честно да ви кажа,  когато съм говорила с учителките на 2-3 пъти спонтанно ми е идвало да им изразя благодарността си и съм го правила, те дори се почустваха неудобно от това и двете по различно време и в различни ситуации ми отговориха едно и също "ама няма какво да ни благодарите, това ни е работата"...  Ама аз съм им благодарна именно защото си вършат работата и най-важното имат ЖЕЛАНИЕ да си я вършат. Как няма да съм им благодарна, като постоянно чета и гледам какви проблеми имат други деца в интегрирането в градини и училища, дори и деца, с много по-малки проблеми от нашия... Сега се сещам за изказването на една моя позната, която имах преди за поне средно интелигентна, синът ми беше тогава на 2г. и стана въпрос, че привечер не сме си у дома, защото сме навън да си играе с децата. А тя с огромна изненада ме попита "е как така си играе с децата, той може ли да си играе?", на която тъпотия аз дори не успях да реагирам... Наистина се надявам да се променят нещата - настроенията, нагласите, но ми е и ясно, че ще отнеме толкова много време...

Последна редакция: пт, 04 апр 2008, 10:36 от PetiaK

# 215
  • Мнения: 523
Така ,  стана ми ясно , че думите ми не бяха разбрани както трябва от всички . Като учител мога да ви кажа , че от другата страна на бариерата нещата стоят различно . Аз лично съм страшно пръвързана както към моите , така и към чуждите деца. За мен всички деца са равнопоставени . Уважавам ги по един и същ начин . Но работата на един учител , независимо дали в ДГ или в училище е да УЧИ И ВЪЗПИТАВА детето . В момента средно в един клас или една група са около 25 - 30 деца . Има си учебен план , който трябва да бъде изпълнен в определен норматив от време - т,е, брой часове . Та затова именно са измислени наименованията МАСОВО И СПЕЦИАЛИЗИРАНО учебно заведение . Проблемът с интеграцията се постави на преден план в последните години . И всички , които не са се сблъсквали с него , гласуват твърдо ЗА . Нещата не са толкова проси , колкото изглеждат .
Съвсем наскоро аз имах работа , макар и за малко с едно дете , което е на 5 години и има изостанало умствено развитие . Поне такава е диагнозата на лекарите . Всъщност , след като опознах детето се оказа , че детето просто е много страхливо, плахо и му трябва повече внимание и грижа , за да се отпусне и да се приобщи към другите деца . НО , това става с индивидуална работа с деца с увреждания . Това е и причината , много от родителите на такива деца да се колебаят да ги пуснат в масово учебно заведение . Аз лично бях страшно удовлетворена от работата си с това дете , защото успях да го накарам да преодолее част от проблема си . Разбирате ли , че всъщност съм човек , който страшно много обича децата , независимо от расата , националността , проблемите им , недъзите им . Но истината е , че в учебните заведения , и хайде да говорим за ДГ , на една група от 30 деца се падат 1 учител и една леля . Докато учителят се занимава с дете , което има нужда от повече грижи , другите деца скучаят и бездействат . Ако едно нормално дете се научи , примерно , да чете за около една година , то детето с някакво увреждане ще се научи за 1г и половина или две . Но в началотои в края  на учебната година децата покриват нормативи от знания , които трябва да са усвоили за съответната си възраст . И ако в групата или класа има деца с увреждане , които по - бавно усвояват нещата , то веднага учителят бива изкаран некадърен . Пак казвам , не искам да бъдат разбрани думите ми погрешно . Не обвинявам никоя от вас , но ви моля да се замислите ако сте учител и трябва да научите 30 деца да четат ( примерно говоря за 1 клас) , но в класа има дете , което има проблеми с дикцията , как вие бихте постъпили ?
И по точно какъв подход вие бихте избрали ? Много е трудно , повярвайте ми , но не е невъзможно . Просто трябва във всяко учебно заведение да има назначен квалифициран персонал , който да работи усърдно с децата . За работата с деца , каквито и да са , са нужни много търпение и разбиране . Надявам се да ме разберете правилно !

# 216
  • Мнения: 3 504
Мога само да ви кажа, че плановете, които изпълнявате или програми, нямат почти никаква разлика между нормално и специализирано детско заведение. Аз когато чух програмата в специализираната градина се хванах за главата..., че моето дете ако разбира всичко това, което искат по програма да го прави, няма да е в спец градина.
Както е с училищата, децата с проблеми, които имат и леко умствено изоставане, са много далече от биология, география и т.н. Те не се учат на неща, действия, които им са нужни в ежедневието...

Въобще не ни е наред ни #2gunfire  програма, ни планове, ни чудо.... Naughty, който ги е измислил е нямал представа, какво представляват децата със специфични потребности.

И на всичкото отгоре и тези центрове ще излязат като печалбарство... Искат да закрият детски център към Каритас Пловдив, защо? Защото се спира финансирането от Германия по проект за този център. Е, и, къде е нашата държава за да продължи тази дейност започната от чуждестранна държава, която не е длъжна да се грижи за българските деца???

# 217
  • Мнения: 386
Zarrasuzuki , трябва да се мисли  върху решението на изложеното от теб - трудностите на учителите и персонала, защото по интеграцията няма какво да мислим.
Браво на теб за 5 годишния малчо!

# 218
  • София
  • Мнения: 17 592
Убедена съм, че ще е от полза за всички.

# 219
  • Варна
  • Мнения: 558
За интегрирането на дечицата с увреждания съм, защото е много добре за тях да растат сред връстниците си. Нашите деца също трябва да свикнат с това, че не всички сме имали шанса да се родим здрави и трябва да се научат на толерантност и че това са си съвсем нормални неща. Не искам като видим дете с увреждане на пътя и дъщерите ми ме питат само да извръщам глава и да подминавам бързо. Друг е въпросът, че ще трябват сериозни промени на базата и подготовка на персонала в градините, което мисля ще отнеме доста време.

# 220
  • Мнения: 4 465
Общината се е събудила и ще кандидатства - http://zagrada.bg/show.php?storyid=480147. Чела съм Насоките за кандидатстване - има за социална и образователна инфраструктура. До колкото разбирам идеите ще се подават от районните кметове към общината, защото изискването е една община - един проект.
Ако някой от София работи по някаква линия с райнния си кмет - може да лобира за нещо полезно.

# 221
  • Мнения: 585
Аз съм твърдо ЗА интеграцията , децата ни трябва да виждат света такъв какъвто е,а не да им го лустросваме  , да се учат на толерантност ,да се учат на съчувствие и на най-нормални човешки отношения , аз съм убедена ,че не децата имат нужда да свикнат с идеята за интеграция , я родителите им , децата възприемат нещата, които виждат съвсем естествено и непринудено , ако някой възрастен не им е промил мозъка преди това.

# 222
  • София
  • Мнения: 721
Твърдо ЗА интерацията съм - освен, че е много важно за дечицата с проблеми, това е и начинът да възпитаме децата си в толерантност към различните Peace

# 223
  • Мнения: 522
Твърдо съм ЗА.От полза ще и за едните и за другите деца.Децата ни трябва да се учат да са толерантни с различните и да ги приемат като равни,което обаче е изцяло наша отговорност.

# 224
  • Мнения: 3 504
Дано има повече родители като вас да приемат нещата и да расъждават!
Благодаря Ви!   bouquet

# 225
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Долу горе преди година имаше подобна тема. Има огромно развитие в обществото ни. Защото отговорите миналата година бяха подобни - "Да- нямам нищо против, ако детето е с леко увреждане и има условия за него в градината училището". Има една голяма разлика обаче- тогава зададох втори въпрос- А какво според вас е леко и какво е тежко увреждане? Отговорите тогава ме смаяха - като тежки увреждания, неподлежащи на интеграция в масово училище или градина бяха определени слепота и глухота. Всъщност точно тези две увреждания сами по себе си без да са свързани с друго или множество увреждания не пречат на децата да се интегрират успешно и  най- успешно интегрираните деца в света са точно с тези увреждания, защото при тях е запазен интелекта, а в много случаи и са надарени с интелект над средния. Искам да ви кажа, че ви благодаря ужасно много, че ми показвате една коренно различна картина. Повечето от вас показват знания, компетентност и опит по тема, която не ги касае пряко. Само мога още веднъж да ви поздравя и да ви кажа, че вашето отношение ме обнадеждава, че нещата ще се случат в обществото ни по- скоро отколкото си мислех миналата година. Проблемите обаче си остават както с масовите така и с помощните училища, но това е друга тема, която надявам се да има развитие и системата да срещне отпора на компетентни, толерантни и твърди в убежденията си ХОРА, не просто част от обществото, а движеща сила. Извинявам се ако звуча високопарно, но наистина съм изненадана и равълнуване от отговорите ви.    bouquet

# 226
  • Мнения: 3 504
Надявам се, че ние самите родители на деца с увреждания сме помогнали за раздвижване на мирогледа на обществото, че сме им отворили очите за неща, които не съм били ясни или съвсем различни и погрешни представи!

# 227
  • Мнения: 2 448
Не знам дали правилно съм разбрала, но нашия логопед, който посещаваме ми каза, че вече тези т.нар. помощни училища ще ги затварят сега след като се работи на интегрирано обучение.
Аз се чудя на тези родители, а и на цялото общество, което не приема по-различните деца, как определя, кое точно е поносимо нормално и кое не. За училище имам предвид.Ако едно дете има трудности например да се научи да чете, се смята едва ли не за малоумно /извинявам се за израза/ , а ако примерно е с голямо затлъстяване и по физическо не се справя не е проблем?! Да не се приема буквално давам го само като пример, за да ме разберете. Надявам се да вървим вече напред като повечето цивилизовани страни. Peace

# 228
  • Мнения: 737
ЗА интеграцията!!!
Няма нищо по-хубаво от това децата да растат с деца!!

# 229
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Аз съм "ЗА"  от полза е и за едните и за другите 

Общи условия

Активация на акаунт