Отговори
# 225
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Долу горе преди година имаше подобна тема. Има огромно развитие в обществото ни. Защото отговорите миналата година бяха подобни - "Да- нямам нищо против, ако детето е с леко увреждане и има условия за него в градината училището". Има една голяма разлика обаче- тогава зададох втори въпрос- А какво според вас е леко и какво е тежко увреждане? Отговорите тогава ме смаяха - като тежки увреждания, неподлежащи на интеграция в масово училище или градина бяха определени слепота и глухота. Всъщност точно тези две увреждания сами по себе си без да са свързани с друго или множество увреждания не пречат на децата да се интегрират успешно и  най- успешно интегрираните деца в света са точно с тези увреждания, защото при тях е запазен интелекта, а в много случаи и са надарени с интелект над средния. Искам да ви кажа, че ви благодаря ужасно много, че ми показвате една коренно различна картина. Повечето от вас показват знания, компетентност и опит по тема, която не ги касае пряко. Само мога още веднъж да ви поздравя и да ви кажа, че вашето отношение ме обнадеждава, че нещата ще се случат в обществото ни по- скоро отколкото си мислех миналата година. Проблемите обаче си остават както с масовите така и с помощните училища, но това е друга тема, която надявам се да има развитие и системата да срещне отпора на компетентни, толерантни и твърди в убежденията си ХОРА, не просто част от обществото, а движеща сила. Извинявам се ако звуча високопарно, но наистина съм изненадана и равълнуване от отговорите ви.    bouquet

# 226
  • Мнения: 3 504
Надявам се, че ние самите родители на деца с увреждания сме помогнали за раздвижване на мирогледа на обществото, че сме им отворили очите за неща, които не съм били ясни или съвсем различни и погрешни представи!

# 227
  • Мнения: 2 448
Не знам дали правилно съм разбрала, но нашия логопед, който посещаваме ми каза, че вече тези т.нар. помощни училища ще ги затварят сега след като се работи на интегрирано обучение.
Аз се чудя на тези родители, а и на цялото общество, което не приема по-различните деца, как определя, кое точно е поносимо нормално и кое не. За училище имам предвид.Ако едно дете има трудности например да се научи да чете, се смята едва ли не за малоумно /извинявам се за израза/ , а ако примерно е с голямо затлъстяване и по физическо не се справя не е проблем?! Да не се приема буквално давам го само като пример, за да ме разберете. Надявам се да вървим вече напред като повечето цивилизовани страни. Peace

# 228
  • Мнения: 737
ЗА интеграцията!!!
Няма нищо по-хубаво от това децата да растат с деца!!

# 229
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Аз съм "ЗА"  от полза е и за едните и за другите 

Общи условия

Активация на акаунт