Ниското майчинство

  • 6 069
  • 170
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 468
Е щом нямат право да ми плащат по- малко от 220лв. значи мен са ме прецакали!Макар че последните 5 месеца бях на 400лв.осигурявана.

# 46
  • Мнения: 2 131
Е щом нямат право да ми плащат по- малко от 220лв. значи мен са ме прецакали!Макар че последните 5 месеца бях на 400лв.осигурявана.
А ти проверявала ли си в НОИ как стоят нещата? На колко ти е изчислено среднодневното обезщетение и като цяло сумата. Ако имаш подозрения, че нещо не е наред, провери там. Как така ще те осигуряват на 400 и ще взимаш 200?!?
Откакто съм родила продъних телефоните в НОИ, ходила съм и няколко пъти на място. За съжаление, ако човек сам не си свърши работата /макар това да е задължение на счетоводителите/, просто има да чаааааака.
Но перипетиите с НОИ са за друга тема.

# 47
  • Мнения: 4 965
 
... ОК, дори и да са мин. 220 лв., пак не са примерно 90% от 600-700 лв., които наистина си взимал, докато си работил.


Добре, де - нали сами сте си сложили подписите под договорите, според които ви осигуряват на минимална заплата??? Tired
Приели сте условията такива, каквито са. Къде е проблемът тогава??? newsm78

# 48
  • Мнения: 4 965
Е щом нямат право да ми плащат по- малко от 220лв. значи мен са ме прецакали!Макар че последните 5 месеца бях на 400лв.осигурявана.
А ти проверявала ли си в НОИ как стоят нещата? На колко ти е изчислено среднодневното обезщетение и като цяло сумата. Ако имаш подозрения, че нещо не е наред, провери там. Как така ще те осигуряват на 400 и ще взимаш 200?!?
...

Точно така. Просто няма начин да ти плащат по-малко - още повече, че се взема предвид доходът от последните 6 месеца /а теб 5 месеца са те осигурявали на 400 лв/. Провери нещата и виж кой ти прибира парите. Peace

# 49
  • Мнения: 6 274
paneva_82, въобще не си запозната с майчиството в европейските държави, затова се радвай, че си родила тук и не ти се налага да се върнеш на работа 2-3 месеца след раждането ...
Едва ли тези , които се връщат на работа 2-3 месеца след раждането получават 220лв. заплата . Много интересно , ако е така - с какво ли плащат заплата на детегледачката , примерно ?
И понеже давате примери със САЩ и някои европейски държави , искам да попитам - защо казвате само кога се връщат на работа ? Защо не кажете какви заплати получават ?
Пропуснах да кажа , че подкрепям авторката !  bouquet

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 13:52 от Djulichka

# 50
  • Мнения: 641
Включвам се в горещата тема само да цитирам закона в лицето на КСО.

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната

# 51
  • София
  • Мнения: 553
Проблема не е само мой, защото е много по-мащабен и засяга т.нар. сива икономика, защото осигуряването на минимална заплата е масово явление в частния сектор в България.

# 52
  • Мнения: 742
Според мен проблема е, че само ни хвърлят прах в очите с увеличено майчинство и увеличени детски, а реално цените скачат двойно и тройно и тези пари за нищо не стигат...не може с 220лв майчинство да се издържаш при положение, че един хляб е 1лв, олиото е 4лв, маргарина е 1, а кило захар-почти 2лв! Безобразни са цените -а ние просто си мълчим...Как е нормално едни детски обувки да струват 60лв, а не е нормално една мама да получава 400 лв майчинство...и не казвайте, че 90% са супер, понеже повечето работодатели осигуряват на мин.работна заплата...

Аз лично подкрепям авторката  bouquet
само тръбят,че подпомагат младите семейства и раждаемостта, а никой реално не го е грижа как се издържат тия семейства #2gunfire
п.п за справка съпругуът ми работи и взима сносна заплата, но когато детето се роди(преди 2 год) не сме се лишавали от нищо -аз бях на болничен 160лв, той взимаше 500 ...Сега и двамата получаваме двойно повече...и успяваме само да си покрием разходите...и не ми обяснявайте, че много харча...

# 53
  • Мнения: 4 965
...
И понеже давате примери със САЩ и някои европейски държави , искам да попитам - защо казвате само кога се връщат на работа ? Защо не кажете какви заплати получават ?
...

Защото общо универсално правило за размера на заплатите няма никъде по света. И там има ниски заплати, и тук има високи. Заплатата зависи от много и различни фактори...
 Peace

# 54
  • Мнения: 4 965
Проблема не е само мой, защото е много по-мащабен и засяга т.нар. сива икономика, защото осигуряването на минимална заплата е масово явление в частния сектор в България.

Докато има хора, поддържащи сивата икономика, тя ще съществува.
Щом има готови да се подпишата да бъдат осигурявани на минимална, никой работодател няма да седне да им се моли да ги осигурява на пълен размер...

# 55
  • Мнения: 1 897
А  размера на майчинството ли е  причината поради която трудно  можеш да си позволиш хляб,олио, маргарин,захар и обувки на детето?
Не е ли по-добре вместо майчинството да е 400лв. заплатата ти, пък и тази на съпруга ти да са двойно по-големи (при същите условия за майчинството)?
А ако беше 400лв, дали пък  нямаше да искате да е поне 800?  newsm78

# 56
  • Мнения: 164
Здравейте и от мен. Да се включа и аз тук - значи 90 % е от нетното ти възнаграждение, а не от дохода на който си осигурявана ... и това зависи от работните дни в месеца т.е. не всеки месец вземаш една и съща сума през тези 315 дни ... но все пак са си нещо ... лек ден

# 57
  • Мнения: 4 965
...
само тръбят,че подпомагат младите семейства и раждаемостта, а никой реално не го е грижа как се издържат тия семейства #2gunfire
п.п за справка съпругуът ми работи и взима сносна заплата, но когато детето се роди(преди 2 год) не сме се лишавали от нищо -аз бях на болничен 160лв, той взимаше 500 ...Сега и двамата получаваме двойно повече...и успяваме само да си покрием разходите...и не ми обяснявайте, че много харча...

Не ти е проблемът в харченето, а в размера на заплатата.  Peace

Държавата е ДЛЪЖНА да подпомага раждаемостта на семействата с репродуктивни проблеми, да се грижи за болните и изоставените деца, да подкрепя истински нуждаещите се хора...
Но не е длъжна да издържа "нормалните" семейства, в които хората са здрави, прави и работоспособни и които съвсем съзнателно са взели решение да имат деца.

 Naughty


И като има толкова подкрепящи авторката, какво правите? Или просто чакате изведнъж да направят майчинството 18 г. по 5000 лв. на месец? newsm78

# 58
  • Мнения: 4 965
Здравейте и от мен. Да се включа и аз тук - значи 90 % е от нетното ти възнаграждение, а не от дохода на който си осигурявана ... и това зависи от работните дни в месеца т.е. не всеки месец вземаш една и съща сума през тези 315 дни ... но все пак са си нещо ... лек ден

  bouquet
Да, права си.
Но не по-ниска сума от МРЗ и не по-висока от максималния осигурителен доход.
 Peace

# 59
  • София
  • Мнения: 553
Хората са най-малко виновни затова. Виновна е "държавата", че го позволява и такива са й законите и така ще се получава ниско майчинство, както и ниски пенсии.

Общи условия

Активация на акаунт