ИЗРАЕЛ 6

  • 42 028
  • 288
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 720
Oх Пете ако знаеш как те разбирам,нали и ние сме така с ''тавите'' и ние така се ''тъпчем'' да държи после месеци,ама колко държи незнам... Сега наскоро като се прибирахме от бг и големите слизат на летището в лондон и викат ''хайде обратно при баба '' а баща им вика ''вие не сте добре'' Simple Smile  А вашата баба глези ли ги като нашата...нали не са всеки ден заедно и не смее нищо да им откаже.

Не мисли за изпращанията ...дето викаш няма как без тях, веселба да има и по честичко да сте заедно ви пожелавам. Hug
А свекърва ти и майка ти как върви комуникацията там Grinning с преводи ли ?

(аз съм на кафе в момента и не отказвам и от  сладкиша.)

# 241
  • Мнения: 323
Ей,момичета-кокичета къде сте вече?Свършиха ли празниците и другите траурни дни?
Хайде на линия да поспорим малко,че ми е скучно без вас.Днес бяхме на разходка с мъжа в лятната резиденция-парк на Хабсбургите.Намира се на 25 км.извън Виена с един прекрасен парк и езеро,по което можеш да се возиш с лодка.Вътре не можахме да влезем,защото изпуснахме часа за посещения.Имаше даже ретро панаир на стари коли.

# 242
  • Мнения: 2 952
  Хариет, няма преводи ако ме няма мен в средата между двете баби, ама те като маймунките ръкомахат и майка знае някоя дума на иврит , та .... Свекъра е имал на младини гадже българка и много думи знае - "дай една целувка" е  първата  Mr. Green "как си , бе", "айде бе", "ела тука, барзо", "какво искаш".И доста  бг манджи знае по имена.Той си милее още по оная любов....ама тя не е била еврейка и са се оставили, а сега вика..."ето на ...моя син как направи тая работа...ама едно време беше по-друго...да беше сега щяхме да се вземем"  Mr. Green Ей, тръпки ... Бабата ги лигави когато тати не гледа, че той се кисели на всяко отклонение от правилата  Rolling Eyes Ама понякога си има моменти и моменти.... Simple Smile Мъж е , не трябва всичко да знае и да му се казва (вика мойта свекърва, най-вече за парите  hahaha).Такива работи...

 Криси, ти си голяма скица.Как да не снимате нещо бе , я да намериш в нета някой линк с търсачка на това чудно местенце, да погледнем и ние   Flutter

 Лека ви нощ, мацки!

Цъкни:


# 243
  • Мнения: 323
www.google.at след това на писвате /www.schloss-laxenburg.at и натискате
 Sehenswertes времето беше дъждовно и снимките не излезнаха хубави.

# 244
  • Мнения: 2 952
Добро утро!






# 245
  • Мнения: 720
Абе гледката на море не я заменям за никаква друга....направо ми идва да се протеегна и да си взема кафето ,ама знам ли може Петя да си го е оставила на скалите докато гони малките нещо Mr. Green

Добро утро. 

( Как се казва   ''добро утро'' при вас? )

Свекъра ти е опасен.  ''дай една целувка ''аа... Wink

# 246
  • Мнения: 2 952
Ааа  любовчия е бил той ....  Flutter  Whistling
И сега разпознава хубавото...ама вече само око плакне...  hahaha  Каквото било, било  Whistling

БОКЕР ТОВ ! (добро утро)  Wink

# 247
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Петя, свекърва ти голяма конспираторка - щом крие разни парични въпроси от мъжа си  Laughing
Ама, и те с 20 кг ориз ooooh!, а аз си мислих, че като съм купила един пакет (1 кг) и съм се запасила  Joy

Хариет, къде правите срещите на бабата с внуците - в България или в Англия? Чудех се - сигурно е различно преживяване за тях, къде ли предпочитат - на своя територия или да са на гости?

Криси, сега ще се разходя виртуално в Австрия в двореца на Хабсбургите  Simple Smile
Не се оправя времето при вас Thinking. А тук си е 20 градуса, но на мен ми се струва хладно (аз съм ужасно зиморничева  Sick)

Днес започвам приготовления за празнуването на рождения ден на мъжа ми, то е утре вечер - ще бъдем в парка, сред природата с приятели и роднини, но трябва да се носи храна...
Вчера бяхме на кръжока по керамика, но вторият урок доста ни разочарова. А и купата, която направихме първия път, се е счупила. Ако и вчерашното ни произведение не е здраво, сериозно ще се замислим дали да продължаваме  Sad

Ще ви покажа едни странни дървета, които снимах зимата (ако някой знае какви са, да ми каже!):
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=231342&photo=21

Така изглеждат от далече: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=231342&photo=22

И имат бодли: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=231342&photo=23

newsm78

# 248
Мента - ето нещо за разширяване на съзнанието:

http://www.youtube.com/watch?v=n1PbXdCX7KQ

Приятен ден,
Сара

# 249
  • Мнения: 323
Мента тук е пълно с дворци,особено schönbrun i Belvedere v Viena.Първият минава за един от най-красивите в Европа,доста е голям.Тук всичките дворци са с красиви,огромни паркове с фонтани или езерца,изкуствени,по които се возиш с лодка,за да стигнеш до въпросния дворец.
Има една подводна пещера,която е използвана по времето на втората св.война и там пада бомба и не знам точно как ,но избликва вода.Сега е доста голяма като река и има подводен туризъм с лодка под земята.
Слава Богу Виена и една от най-чистите столици и град,в който можеш от култура лошо да ти стане в добрия смисъл на думата.
До 28.10 тук е изложено съкровището на Тутанкамон,ама ние все има време ще го видим.Малко обаче е застъпена източната култура,не знам защо.

# 250
  • T"A
  • Мнения: 2 515
krisi, хубаво е, че има какво да се разглежда (то навсякъде има, де) - а и Австрия е подредена държава... Това за бомбата и подводния източник е много интересно - направо невероятно звучи  Simple Smile Безплатно ли е разглеждането на дворците?

В началото, когато дойдох в Израел, малко ми липсваше европейската природа. Пътувахме с мъжа ми, например към Мъртво море, и той гледаше с възхищение пустинята, а аз гледах него с недоумение...  Blush Но постепенно започнах да харесвам и най-вече да оценявам и местните природни ресурси, и особено - усилията за тяхното съхранение (от капковото напояване и до саденето на дървета от Керен Кайемет, или дори пестенето на вода, за което Петя писа по-горе). Неща, за които не се бях замисляла толкова, докато бях в България...

Sarah Cohen, аз не чувствам много свързана с такива материали... В смисъл, че не ми говорят много... Но има нещо ласкателно във вниманието към разширяването на съзнанието ми, така че благодаря! Радвам се за посещенито ти в темата - дали би разказала кое пробуди интереса ти към тези теми за Кабала? Интересно би било да споделиш  Grinning


 newsm55Аз се връщам към салатите, които трябва да приготвя за празнуването довечера - нали споменах, че ще се събираме на кумзиц = лагерен огън, но трябва да занесем храна... newsm41

# 251
  • Мнения: 160
Как сте банда, мойте гости са тук вече няколко дни обаче много скапано време улучиха от два дни само вали, студено е  и понеже сме с бебе и те са с две малки деца много не може да изпълним това което бяхме запланували но здраве да е.

Само свекър ми е щастлив защото той много обича да спи на студено  Simple Smile.

Като си ги изпратя ще пиша повече.

# 252
  • Мнения: 346
пак да се запиша при вас, че ви бях изгубила дирите...  bouquet

# 253
  • Мнения: 2 952
КаНиМа, носиш щастие , а?
 Mr. Green

Пак здрасти  Hug

Хайде , Мента , кажи за рождения ден , за пикника...

Вчера в градската градина вечерта имаше детски рожден ден.За няколко дървета бяха завързали лентички и балони , за да се получи като заграденко место.Имаше и една жена , която правеше куклено шоу и беше донесла папагали за децата (платено си я канят рождениците  да прави шоу на  гостите).Папагала избяга и се качваха по едни столове татковците  с  едни пръчки да го свалят от едно дърво  hahaha .После се върнаха на шоуто  със спасения папагал  hahaha  Скици.Имаше и музика,почерпка .... После децата хукнаха по пързалките , а родителите  си пиха кафето там, това ...онова , дъра ....бъра .... Хубава идея за празнуване  навън.

    Flutter

Лек ден!

# 254
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И аз много харесвам как израелците "изнасят' празнуванията на рождените дни в парковете. Даже миналата есен снимах тайно едни такива празнуващи  Blushhttp://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=5463551

От вчера още не сме свалили/качили снимките  Mr. Green дори и не съм погледнала какви са станали, защото събирането на кумзиц беше вечерта, и освен огъня нямаше много светлина.

Кумзиц (קומזיץ) е израелска традиция, особено популярна сред подрастващите и някои "недорасли" възрастни като нас  Mr. Green Думичката е с корен на идиш "кум"=ела + "зиц" = седни. През 40тте години така непринудено са се събирали с малко храна, с песен на уста, сядали са около огъня и това е им е било забавлението. Свързва се със сбирките на хората, които са били част от Палмах-а ("палмах"-ниците са били нещо като партизани преди създаването на държавата)


Пали се огън (bonfire/campfire=מדורה), идват хора и си носят музикални инструменти (в нашия случай дойдоха с две китари, с един барабан и с нещо като флейта), пеят се песни, зариват се картофи в жарта (на иврит се наричат с думата на идиш - > קרטושקעס = картошкес  Simple Smile), прави се и маршмело на огън и разни наденички, които могат да се надянат на най-обикновени пръчки. Ние донесохме още много неща - салати, баници, донесоха ни и торта  Grinning Различно е от барбекюто, защото не се носи скара, а всичко се прави на огнището.
Ние бяхме в гората (в парка) и постлахме, за да се седи на земята, имаше няколко двойки с деца - най-голямото беше на 3 години, а най-малкото бебе на 3 седмици и половина  Grinning, още три хлапета на по две години - изведнъж си дадохме сметка, че изоставаме с материала  Joy
Това е.... Поканените бяха над 30 човека, но тъй като не е формално събиране, каквито са вечерите в домашни условия, по-малко задължаващо е, и три от семействата не пристигнаха по технически причини, та бяхме около двайсетина души (което също не е малко newsm78)
Изкарахме си много хубаво, въпреки че е голямо усилие, къде-къде по-лесно е да бяхме излезли да празнуваме в ресторант - а така приготвяш ядене, мъкнеш, събират се съчки... но си заслужаваше  Peace


Децата (особено тези в пубертетска възраст  Wink)  много обичат тези събирания, те играят и на разни игри като "на шише" и т.н., обикновено родителите им са на близо обаче... И на предстоящия празник ла"г бе'Омер това е най-популярното му отбелязване - с кумзиц!

Ето, една снимка на деца, които са се събрали на кумзиц на плажа: http://www.topsea.co.il/production/365.JPG

Обяснение на англ. ез.: http://www.balashon.com/2006/05/kumzits.html
... и една статия на иврит: http://www.ivrit.org/html/millathehag/Millathehag.asp?ID=15
и в ивритската уикипедия: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%9E%D7%96%D7%99%D7%A5

Последна редакция: нд, 04 май 2008, 16:18 от Mentha

Общи условия

Активация на акаунт