Религията е симптом на нелогична вяра и необоснована надежда.

  • 9 376
  • 260
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 134
Мамаz, щом задавам този въпрос се предполага знам кой е сатаната или поне това, което е писано за него. Wink
Просто ми се струват много годинките Бог да убеждава в правотата си , толкова поколения и все още да няма край?!
Или по-скоро на кажа, че поне според Библията Бог не е само любящ, но и нещо друго, защото ако аз само обичам детето си бих му простила, и да, бих му простила въпреки моите правила.
Дано да се разбра какво искам да кажа, а не да се тълкува като заяждане.

Не те уча кой е сатаната, почнах го като вид градация, просто... Laughing  Peace

Смята се, че Бог продължава да твори. Т.е. това, което всички знаем как в последния ден след Сътворението на света, Той си е починал не означава преминаване в бездействие. Напротив - работата продължа, чрез Неговия промисъл за сътвореното.
Ако Бог не ни беше простил, нямаше да има жива твар до сега. Нямаше да спаси един град, само заради един човек и пр. и пр.
Обаче, ако едното ти дете застрашава другото ти с действията си, няма ли да се намесиш?!

А, що се касае за еволюцията - православието никога не е я е отричало изначално. Изобщо е смешно да се противопоставя религята с науката, защото най - големите библиотеки, текстове и открития са били именно в манастирите. Всъщност в тях най - напред се е зародила науката.
И самият Дарвин казва изрично във второто издание на The Origin of Species че Бог е създал живота.

# 226
  • Мнения: 1 849

Хората сме свикнали да мислим, че всички са длъжни, че Бог ни е длъжен... Едва ли не е машинка за кафе, пускаш монета и чакаш да си получиш кафето...
Такава мисъл дори не съм намекнала.

Благата вест дори и вярна, не ме радва чак толкова. Това да приема Бог от библията не ме прави автоматично щастлива , защото Той определено не е само любов, и аз не съм в много изгодна позиция.Ако разбираш какво искам да кажа.

Мисълта си беше моя, за това я написах отделена от другия текст.

Мнооого добре те разбирам, това е което спира много хора да отидат при Бога, защото Той има свои стандарти за добро и зло които не харесват на хората и да Той не е само любов...  Grinning

# 227
  • Мнения: 822
Нищо не се случва случайно, винаги едно събитие е следствие на друго. За появата на всеки феномен има изпълнени поредица от фактори.

Тук не става въпрос за случайността по принцип, а за случайността, като основен фактор за възникването и появата на живот.
"Възникването на Вселената по случаен път е не по-малко невероятно. То би приличало на появата на многотомна енциклопедия вследствие на взрив в една печатница (разбира се, в онова време, когато компютърният книгопечат не беше познат)."

"Съществуването на биологични системи, които не подлежат на опростяване при осъществяването на нормалните си функции, е показател за оптимална пестеливост и гениалност в конструирането им. Сляпата природа не е в състояние случайно да създаде нещо, надминаващо нейните възможности. В случая е необходима огромна интелектуална инвестиция."

Случайно ли са възникнали компютрите например? Невъзможно нали! Те са плод на интелектуален труд.
Случайно ли са възникнали самолетите, автомобилите, телевизията........Не.
Смешно е дори да си го помислим. Не мога и да си го представя.
Как тогава с лека ръка заявяваме, че животът - с цялата си сложност до най-малката си подробност е възникнал по този начин? Това не мога да си обясня  newsm78

# 228
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен възникването на живота е случайно дотолкова, че не е имало някакъв логичен, планиран процес от т.А до т.В. По-скоро са се появили обстоятелства, при които това се е случило. Затова и не виждам защо трябва появата на животd да се сравнява с плодовете на човешката мисъл. А Природата не е някакво създание с мисъл и самосъзнание и едва ли има някакъв план за действие. Така поставена Природата се явява в ролята на майка, която знае какво е добро или не за нас, нейните деца.
 Според мен ние, човеците сме само една частица от цялото многообразие във Вселената. Имали сме късмет, че сме се появили. Ако имаме късмет и не си съсипем сами местообиталището ще съществуваме още известно време.
Като се замисля и за себе си, появила съм се случайно такава, каквато съм. Имало е някакви предпоставки, като например женитбата на майка ми и баща ми, но нататък е случайност, че са ме заченали точно мен (измежду всички хипотетични други деца), че съм доживяла раждането си и всичките други обстоятелства, които са ме довели в този форум и в точно тази тема.

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 16:52 от RadostinaHZ

# 229
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Ако се напъна да повярвам в цялата тази божествена история, не мога да се отърва от чуството, че гледам гротескно риалити шоу, което някой си е измислил от скука.
Огромна скука.

# 230
  • Мнения: 4 392
Гледайте филма "Zeitgeist" . Има го преведен. Peace
Дава някои насоки.

# 231
  • Мнения: 822
Напоследък намирам все повече доказателства за моето убеждение, че християнството е една болна и вече умираща религия... Вярвам също, че и по-млади и все още мощни религиозни учения ще се сблъскат с нашите проблеми до век- два най-много... Сякаш е дошло времето на по-малко популярните и не толкова силни религиозни течения... Не зная, дали причината е в това, че те се опитват да бъдат по-близо до хората, да не се градят на някакъв страх, а на съзнателен избор... Такива са моите наблюдения поне към настоящия момент и в сегашното ми обкръжение... Но не ми се водят теологически спорове...

Иначе конкретно по темата... Аз също смятам, че ако е "логична" вярата, не е точно вяра, а обоснованата надежда надали би трябвало да се нарича точно "надежда"...

# 232
  • Мнения: 2 448
Вярвам също, че и по-млади и все още мощни религиозни учения ще се сблъскат с нашите проблеми до век- два най-много... Сякаш е дошло времето на по-малко популярните и не толкова силни религиозни течения...
Дай пример за такова, събуди ми любопитството, какво имаш предвид нови - сега създадени ли?

# 233
  • София
  • Мнения: 2 348
Аз ще събера някоколкото обсъждани теми в една  Grinning .
1 Бог не елиминира Адам и Ева, не убива дявола и не е направил още много неща, защото е определил закони, които Той спазва и творенията му се водят по тези правила, които водят последствия след себе си.
 2 Демек, ако... то... Случайни неща няма и ако някой прави или не прави нещо, то ще стане друго нещо.
 Адам и Ева не са останали ненаказани: изгонени са от Едем, жената е наказана да ражда с мъка децата си, мъжът е наказан да изкарва с пот на челото прехраната, наказани са да виждат истината (виждат доброто и злото, и вече имат задачата да избират между двете).
3 Също така са наказани поколението им да носи последствията от техния грях. И  ето защо ние страдаме. Защото сме поколението на Адам и Ева.
 4 От тази закономерност идва и отговорът на въпроса, защо някои хора страдат толкова много, а други не. Заради родители, пра-родители,пра-пра-родители и т.н. Благословението и проклетията се предават на поколенията. Не твърдя, че всяко добро и лошо са следствие на това, но е една от причините.

# 234
  • Мнения: 2 018
Аз ще събера някоколкото обсъждани теми в една  Grinning .
1 Бог не елиминира Адам и Ева, не убива дявола и не е направил още много неща, защото е определил закони, които Той спазва и творенията му се водят по тези правила, които водят последствия след себе си.
 2 Демек, ако... то... Случайни неща няма и ако някой прави или не прави нещо, то ще стане друго нещо.
 Адам и Ева не са останали ненаказани: изгонени са от Едем, жената е наказана да ражда с мъка децата си, мъжът е наказан да изкарва с пот на челото прехраната, наказани са да виждат истината (виждат доброто и злото, и вече имат задачата да избират между двете).
3 Също така са наказани поколението им да носи последствията от техния грях. И  ето защо ние страдаме. Защото сме поколението на Адам и Ева.
 4 От тази закономерност идва и отговорът на въпроса, защо някои хора страдат толкова много, а други не. Заради родители, пра-родители,пра-пра-родители и т.н. Благословението и проклетията се предават на поколенията. Не твърдя, че всяко добро и лошо са следствие на това, но е една от причините.

И аз стигам до изводи - нали сме по негов образ и подобие - това означава, че и Господ е можел да се изкуши от ябълката.
А за Лилит /първата жена на Адам/ какво ще кажете?

Ако проклетията се предава от поколение на поколение това означава, че поколението е обречено - това изключва правото на избор. Не е много справедливо.

# 235
  • Мнения: 822
Гледайте филма "Zeitgeist" . Има го преведен. Peace
Дава някои насоки.

Да, определено дава някой насоки към окултизма.
 Няма нищо стойностно в него - освен куп нагласени "факти" , истина примесена с лъжа и изобилие от ефекти.

Niara, на мен също ще ми бъде интересно, ако споделиш кои са всъщност тези нови учения, които навлизат.

skrech  Hug - много хубаво обобщение.

# 236
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Биологичната наука твърди, че случайното възникване на живота е невъзможно.
...
В тази връзка много ми допада хипотезата на Холограма за появата на човека- напълно обоснована и логична. И ми дава отговори, които религията и науката в този им вид и на този етап не могат (аз я интерпретирам по свой начин).

# 237
  • София
  • Мнения: 2 348

И аз стигам до изводи - нали сме по негов образ и подобие - това означава, че и Господ е можел да се изкуши от ябълката.
А за Лилит /първата жена на Адам/ какво ще кажете?

Ако проклетията се предава от поколение на поколение това означава, че поколението е обречено - това изключва правото на избор. Не е много справедливо.

 Ние сме подобие на Бог, а не богове. Вече ти бях писала, че в библията не пише плодът да е бил ябълка.
Също така в библията пише, че първата жена на Адам е Ева. Не знам дали е имал други след нея, защото за такива не се споменава в библията.
 Проклятието се предава от поколение на поколение, но поколението не е лишено от правото си на избор. Може да избере да живее в проклятие или да се отрече от него.

# 238
  • Мнения: 37
Вярата да бъде логична е парадокс. Все едно е да кажем, че логиката ни е интуитивна. Надеждата да бъде обоснована звучи някак разтегливо. Основана на какво? ако е на наука то няма да е надежда. Тогава ще знаем - това ще стане защото ...
За това дали религията може да бъде симптом на нещо...

Истината е, че хората сме различни. Някой се доверяват само на това което виждат. Други са склонни да виждат привидения във всяка сянка. Истина е също (дали го признавате или не е ваша работа), че в контакта ни със заобикалящият ни свят ние се нуждаем както от логика, така и от вяра. Затова си зададох въпроса кое е първо (малко като кокошката и яйцето) - вярата или логиката.

Нека първо се опитам да дефинирам (съвсем бегло), че за да има логика трябва да има познание, а за да има познание трябва да има неопровержими факти. В математиката - Аксиоми. Да, но дори и тези факти ние ги приемаме с доверие, дали към нашите сетива, или жизнен опит или по някаква друга причина, но пак се тръгва от някаква вяра.
После логиката продължава до някъде и ако човешкото познание е натрупало достатъчно опит имаме една нишка, която не се къса - логиката, но тази нишка стига до някъде и ... свършва. Защото познанието ни е ограничено.
 
И после пак се нуждаем от вяра.

Писах за еволюцията не по някаква друга причина, а исках да покажа, че дори при нея е необходима вяра. Можете да ме обвините, че не познавам добре антропологията, ботаниката, биологията, но е истина, че дори "теориите" на най-известните еволюционисти са подлагани на критика и то от техни колеги след като са се натъквали на факти опровергаващи първоначалните теории. След това някой ревизира и създава една преразгледана "теория" до следващото откритие, което също разбива на пух и прах "неопровержими" преди това доказателства. Но в такъв случай нишката е късана, завързвана допълнително и т.н.
Не предлагам обаче да се изхвърля еволюцията от училище по причина, че вярата си има своето предназначение и тя не бива да бъде бъркана с науката. Освен това мисля, че ако еволюцията се изхвърли от учебния материал тя най-вероятно ще се замести с някоя "нова религия" каквито ги има много напоследък. Навсякъде може да се натъкнете на "факти".

Да в математиката не е така, там 1+1 винаги е равно на 2, но когато говорим за това как е възникнал живота сме много далеч от подобна аритметика. Затова писах предния път, че науката опитвайки се да отговори на едни въпроси всъщност затрива отговора на други.

Ето пример с математиката. Децата, които познават само положителните числа знаят, че от по-малко число не може да се вади по-голямо: Не може от 2 да извадим 3. Учителката така им е казала. Излъгала ли ги е? Не! Всеки "отличник" ще се подиграе на съученика си, който би му казал, че е възможно. Ще каже: "Питай госпожата!". Ще дойде ден, обаче когато госпожата ще ги научи да вадят такива числа. По-късно ще кажат за някоя задача, че няма решение, а още по-късно ще кажат - няма реални корени. Някой ще се запознаят с ирационалните числа и ще намират решение там дето преди не са намирали. Защото логиката им е основана на познанието, а то е ограничено. Ако познанието ни стане неограничено, тогава пак няма да е вярно, че няма Бог, защото тогава ние ще сме се превърнали в богове. Една от характеристиките на Бог е да знае всичко. И днес имаме такива "богове".
Свидетели сме на едно "безбожно" поколение, което "знае", че няма бог, но което е превърнало себе си в Бог, а религията му се нарича "егоизъм". Открит, демонстративен, циничен егоизъм. За това поколение "Другият" не съществува. Той е само една купчина от клетки, атоми и молекули, които не се губят, а само се видоизменят от един вид в друг.
Днешното поколение има душевност, но няма духовност. Някой ще каже: "за това не е виновно безверието, аз съм безбожник, но уважавам другите". Може и да сте прави. Вярно е, че има много хора, които наричат себе си християни и живеят за себе си, но аз съм убеден, че истинската вяра не допуска такъв живот.


Мислех си, че за да имаме самочувствието на базата на някаква логика да кажем: "Не, няма Бог!", то трябва познанието ни да е завършено. Да можем да кажем, че няма нищо, което да не знаем. Истината е, че не е така. За да познаваме заобикалящият ни свят ние, често се облягаме на дадена "теория", която впоследствие ревизираме. Познанието ни, обаче е твърде ограничено за света(творението), че да знаем дали има Творец или няма.
За това е необходима вярата. Някой се облягат на нея за твърдението си, че има Бог, а дори тези, които казват, че няма пак се облягат на вяра.

Принудени сме да вярваме и в ежедневието си. Ето вие се разделяте с мъжете си(жените си) и не знаете дали те не ви изневеряват зад ъгъла. Няма как да го знаете с логика, но им вярвате. Ако загубите вяра си в тях не сте далеч от това  да загубите и любовта си.

Библията казва, че никой не може да дойде при Бога ако не вярва, че има Бог. Това е Пътят. Той не минава през науката, но минава през сърцето. Вярата винаги се движи с любовта и надеждата. Вярвате защото обичате, а не просто защото го знаете с логически доказателства.

Затова Бог толкова държи на вярата, защото тя е естественият отговор, на Неговата любов към нас.

  bouquet

# 239
  • Мнения: 720
rorobobo  това ,което си написал/а ми беше страхотно четиво /не за първи път/ докато си пиех кафето. Simple Smile

измерението  ми е друго затова те ловя Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт