съвет за името-Стоян или Страхил?

  • 10 789
  • 138
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 352
Та син4ето ни ве4е е на 40 дни и носи името Христо Ботев Ботев !!!

Да е здрав,умен и смел!   bouquet
Няма случайни неща!  Wink

# 136
# 137
  • Мнения: 6 713
Честито!  Hug Аз пък се засилих да гласувам за Страхил Laughing Да ви е жив и здрав Христо Ботев!  bouquet

# 138
  • Мнения: 9
ЧЕСТИТО !!! 

ПОЗДРАВЯВАМ ВИ  КЪСМЕТА  И СМЕЛОСТТА ДА ПОДДЪРЖАТЕ БЪЛГАРСКОТО!!!

ЯВНО ДЕТЕТО Е ТРЯБВАЛО ДА ИМА БОРЧЕСКО И РЕВОЛЮЦИОННО ИМЕ, ТАКОВА ЗА КАКВОТО И РОДИТЕЛИТЕ СА СИ МИСЛЕЛИ ПРЕДИ ДА СЕ РОДИ !

 
За всички майки бащи  трябва да знаят че името  Страхил в Българската история е известно като първия борец за свобода на българина, а не от песничката за снежния човек !


Предание за Страхил Войвода

Преданието разказва, че родното място на Страхил войвода е село Овчарци. Тук е протекъл и първият период от хайдушката му дейност. От този период е може би и хайдушкия нож с инициалите СВ, пазен грижливо от учителя Васил Стоев от това село.

С панагюрските овчари, които са пасли стадата си в Рила, в областта на Голямо пазар дере, Страхил войвода заминава за Пазарджишко, където става предводител на многобройна чета.

Откъслечни известия от хрониста Силяхдар споменават за Страхил от село Ветрен Пазарджишко, който “развял байряк” и с 200 души извършвал дръзки нападения (виж История на България, т.4 стр. 237). През 1689 г. в Пазарджишко избухва въстание, а на следващата година и в Кюстендилско. Узнали за готвеното голямо настъпление на турската власт срещу тях, въстаниците се изтеглят заедно със семействата и добитъка си и намират убежище в окупираната от австрийците Нишка крепост.

Сред хайдутските прояви, по време на въстанието, действията на Страхил войвода заемат централно място. Както свидетелства Силяхдар, Страхил войвода действа съвместно с 4 000 немци, маджари и хайдути в нападенията срещу Кюстендил на 20 март 1690 г.

В ”История на България” се казва още, че при подготовката на османската офанзива срещу Ниш, Страхил войвода, който неведнъж бил нанасял щети на мюсюлманското население, затворен в крепостта, се опасявал, че ако турците обсадят града, австрийците ще го предадат. Той успял да излезе от града и изчезнал. При овладяването на Ниш от мюсюлманите семейството му е заловено и продадено в робство.


О

Общи условия

Активация на акаунт