Тема за момчетата.

  • 6 890
  • 145
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 491
Подозирам, че много майки се влияят точно от западняшкото, да не кажа американско твърдение, че мъжете трябва да доминират, да са твърди и да се "отбиват" много рано от майките си. Това, според мен, не отговаря на нашата култура и начин на мислене. То и на американците вреди, защото са доста сериозни потребители на антидепресанти и прочее лекарства. Не ми харесва да се следва нещо, което не отговаря на нашенските възгледи само, защото повечето книжки за възпитание на деца са написани от американци и от тях се печели доста добре. Готова съм да прочета нещо, което е написано поне от европейци, които са с по-близка до нашата култура и история, а най-приятно ще ми бъде да е написано от българин(ка).
За мене това, което си написала за американските представи, възпитание, и прочие, има малко общо с действителността, която виждам вече в продължение на 10 години. И все пак не смея да си позволя да правя генерални обобщения за американците, и за нашата култура, и за източните. А моделът на майката, която се страхува да си гушка момчето, защото сакън да не го разглези, си го спомням точно от България, предимно от поколението, което сега е в бабешка възраст. И пак не искам да правя заключения кое къде е типично.
Не знам кой от какво се влияе, аз се влияя от това, което работи за моите деца. Хората около мене - също. Кураж и успех на всички ни в отглеждането на момчета!

# 91
  • Мнения: 3 367
Tamun щях да пиша и блажка ме е изпреварила.
Гледаме син в Америка, и описаното от РадостинаХЗ, поне в нашия дом  и обкръжение,  няма общо с действителността. 

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
А какви книжки четат българските майки по въпроса за възпитанието? Повечето са от американски автори, мъже при това и те се споменават най-често като настолно четиво на майката. На всичко отгоре вече има и разделение при възпитанието според пола. Срещала съм една-единствена книга, написана от жена-европейка и мисля, че и тя пише заедно с мъжа си. Тук не става въпрос за конкретното възпитание в конкретното семейство, а общата нагласа, която подтиква или потиска един или друг вид възпитание.  Само дето никой не иска да си признае, че се влияе или е повлиян от книга, култура и т.н.

Казвате, живеете в чужбина. Да, обаче вие сте израснали и възпитани в БГ и възпитавате децата си според това как вие самите сте били възпитавани, т.е. по български от времето, когато книгите за възпитание на децата са се изчерпвали с една за медицинските сестри. При това вие възпитавате децата си по един начин, но те прекарват цялото си време на училище и там ги възпитават по друг начин самите учители и институцията. Интересно ще ми бъде, обаче как ще са възпитани вашите внуци и правнуци, когато се превърнат в трето и четвърто поколение американци.  Peace

# 93
  • Мнения: 3 367
RadostinaHZ ,по повод 2рия ти параграф споменах обкръжението ни,което в 80% е от американски приятели на децата ни.Колкото до училищата и институциите-по даденост те би трябвало да възпитават децата според "американски" стандарти (описани според твоите разбирания в предишния ти пост). Син ни е малък и не ходи на у-ще,но това което виждам от приятелчета на Ния и по-големи няма общо с описаното от теб.

# 94
  • Мнения: 3 491
Радостина, възпитаваме си децата така, както смятаме за редно, и не непременно според начина, по който сме възпитавани ние, защото го има факторът време, среда, характер, и всичко това са динамични характеристики. Влияем се от това, което отговаря на конкретните ни потребности, и правим избор от кое да се влияем. Не можеш да кажеш как аз конкретно си възпитавам децата и да правиш предубедени обобщения, защото нито се знаем, нито се познаваме, а шансът това да ни се случи е много малко вероятен.
Ако имаш някакви възражения по въпроса какви книги четат българските майки, се обърни към българските книгоиздатели и книгоразпространители. Ако считаш, че е толкова тенденциозно присъствието на американския пазар и влиянието му, вземи, и напиши ти книга. Това поне ще е нещо градивно.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
В момента, в който събера достатъчно данни вероятно ще напиша. Готова съм да се поуча от чуждия опит и да приема някои полезни неща от него, но не искам да се превръщам в поредния по-християнин и от Папата.

Няма нужда да се чувствате длъжни да се чувствате засегнати само, защото живеете там и искате да се впишете в пейзажа. Предполагам, че ако бях на вашето място щях да пиша като вас. Както се казва, ако си Рим прави като римляните.

# 96
  • Мнения: 3 491
В момента, в който събера достатъчно данни вероятно ще напиша. Готова съм да се поуча от чуждия опит и да приема някои полезни неща от него, но не искам да се превръщам в поредния по-християнин и от Папата.

Няма нужда да се чувствате длъжни да се чувствате засегнати само, защото живеете там и искате да се впишете в пейзажа. Предполагам, че ако бях на вашето място щях да пиша като вас. Както се казва, ако си Рим прави като римляните.
Успех в намерението! Вторият параграф на постинга ти пак съдържа предубедено обобщение. Пожелавам ти да си намериш добър редактор, който да контролира тази ти склонност!

# 97
  • София
  • Мнения: 3 124
Хайде да не превръщаме хубава тема в размяна на нападки. Praynig

блажка и anette1104, за всички ще е интересно да споделите впечатленията си как американските семейства възпитават синовете си, след като имате лични наблюдения.  Peace

# 98
  • Мнения: 3 491

блажка и anette1104, за всички ще е интересно да споделите впечатленията си как американските семейства възпитават синовете си, след като имате лични наблюдения.  Peace
Честно казано, не знам какво чак толкова специално да споделям. Да не лъжат, да не крадат, да не се бият, да си пишат домашните, да си учат уроците, да казват "моля" и "заповядай", за мене това са общочовешки ценности. Единственото по-особено, което ми правеше впечатление, поне в началото, тогава усещането за различие е по-силно, беше по-големият брой бащи, които си играят с децата и знаят как да говорят с тях, или участват заедно с тях в спортове. Даже в разните спортни клубове  е прието бащите да доброволстват. Те и в училището доброволстват заедно с майките, ако работното им време го позволява. Но в никакъв случай не искам да обобщавам, това са мои наблюдения и опит. Тук от село до село,  от квартал до квартал има разлика, за цялата страна не мога да говоря.

# 99
  • Мнения: 3 367
Според моите впечатления бащите са еднакво ангажирани със синове и дъщери,това татко да облича туту за балет и да връзва коси е гледка честа.
*
Аз деца съм гледала само тук и не мога да сравнявам с друго ; избягвам обощения защото каквито и да са -все не са обективни.
*
В наше село - не се стимулура агресия, не се счита за редно да се подаряват пистолети, насърчава се момченце да се извини и да гушка другарче в парка ако го нарани неволно. В градините момченца играят на кукли и кухни,на това се гледа като на учене на света и няма никаква отрицателна конотация. Като цяло моето впечатление е че има  малко "правила" и "момче не се черви с червило",родителите около мен посрещат нуждите на децата си както дойдат, без драма че 5 год Майкъл иска да ходи с фиби на у-ще.

# 100
  • Мнения: 7 837
Не ми се ще да обръщаме темата във възпитание някъде там и някъде тук. Аз лично, не виждам нищо по-различно във възпитанието на децата около мен и това, което чета във форума за възпитанието за деца в БГ или някъде другаде.
Радостина, понякога в стремежа си, да даваш постоянни компетентни мнения, просто се оплиташ...Нищо лично...

Та, да се върнем на момчетата  Grinning
За мен е итересно напр. и как ще протече развитието и съзряването на по-малкия брат, покрай големия.

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 18:12 от Кейси

# 101
  • Мнения: 25 873
Та, да се върнем на момчетата  Grinning
За мен е итересно напр. и как ще протече развитието и съзряването на по-малкия брат, покрай големия.


Предполагам, че по-лесно. Едно, че малкият върви по вече отъпкани пътеки и второ, че от раждането си има конкуренция и това го прави по-борбен.
Не го казвам от личен опит, само от наблюдения върху околните деца, пък и всяко правило си има изключения.  Laughing

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 4 231

Предполагам, че по-лесно. Едно, че малкият върви по вече отъпкани пътеки и второ, че от раждането си има конкуренция и това го прави по-борбен.
Не го казвам от личен опит, само от наблюдения върху околните деца, пък и всяко правило си има изключения.  Laughing

Точно така е. Както вече написах, всичко с по-малкия брат е по-лесно / споделям личен опит, без да обобщавам/.
Първо защото родителя е по-уверен и опитен и не предава собствените си страхове на детето и второ - защото то има пред очите си примера на по-големия брат. Повтаря всичко, което вижда  от него, не по пътя на необходимото обучение / както, когато е при първото дете/, а по пътя на любопитството и прекопирването, така характерно за децата. Така буквално прескача етапи.
От емоционална страна би трябвало да е по-уверено, самостоятелно и смело. Но тук нещата се размиват от многото допълнителни фактори. Например - има ли ревност и как тя се преодолява, поставянето на равен старт на децата от родителите като отношение, стимули, поощрявания, избягване синдрома на "по-малкото дете" и т.н.

# 103
  • Мнения: 6 206
Последно нещо за Америка  Peace
Това, което винаги най-много ми е харесвало там, че учат децата на състрадателност, благотворителност още от фъстъчета
На уважение към другите
И това за Майкъл и фибите
Нещо, което при нас според мен много куца

# 104
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
На мен ми прави впечатление, че момченцата някак са по-чувствителни и смотани (не ми хрува друго определение) от момиченцата. Поне тези около нас. Момиченцата са някак по-окомуш, както казват бабите.  Laughing
И като стана дума за спорт - Големия трол ходи на плуване. Надявам се, че освен ползите за здравето, ще се научи на дисциплина, ще се научи да преодолява мързела и страха си. (То аз го "дисциплинирам" по цял ден, но не виждам кой знае какви резултати). Миналата седмица треньорката го пусна да плува в големия басейн. Той влезе във водата умрял от страх ("Ако се удавя, дай играчките ми на бебето, но без Стар Уорс."; "Сигурен съм, че има акули!" и пр.  Joy). Обаче се пребори сам със страха за моя гордост и радост.

Общи условия

Активация на акаунт