следосиновителната депресия

  • 14 011
  • 85
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 286
Мразя да влизам в спорове, ама тук не можах да се сдържа!
За това с розовите очила - то се нарича "оптимизъм", хората са му дали определение.
 Всеки си има начин за справяне с проблемите - един с оптимизъм, друг с "черногледство". Различни сме.
А това, че сме"нападнали" новия в темата - ми той е много босичък миличкия, а пък се пъчи, кво да го правиме. Ние така майчински го съветваме да се слуша когато говори.

Бонита, искам да ти кажа, че майчинското отношение към определен тип мъже (а май към повечето) има доста еротичен привкус:) Аз определено много бих искал някои майчици да ме осиновят... Мммм развихриха ми се фантазиите:)

Също така ти свалям шапка за способността ти да определиш само от няколко думи на човек колко босичък е, има ли си панталон и кога го е прал за последнен път. Като имаме впредвид тези ти способности предполагам не би било проблем за теб да определиш възрастта му, социалния статус, има ли деца, колко от тях са осиновени, простичък психологически профил и дали изневерява на жена си... Много бих се радвал ако го споделиш с нас.

Но, ако определението ти за "бос" е всеки, които не мисли като мен и пише отскоро тук, е доста... Даже незнам как да го определя. Да кажем повърхностно.

Даже и да няма опит (аз с моите способности все пак не мога да го определя) може да има мнение. Даже и да не ви харесва неговото мнение, не е необходимо да бъде нападнат лично.

А може ли да е осиновено дете, минало по този път? А може ли да е осиновител преживял такава криза? Защо да не може? И как мислите скъпи майчета с вашето "майчинско" отношение той ще разкаже за перипетите през, които е минал?

АААА разбрах. Вие не искате да чуете него. Вие нямате нужда други да споделят техния опит. Още по малко ако става дума и за доста тежки моменти.

Вие всичко си знаете. Вие за всичко сте подготвени. Вашите деца нямат проблеми и никога не ви създават проблеми. Пък и да създават с огромната ви "майчина" обич може да разрешите всеки от тях.

Само не разбрах какво още правите тук?

Всичките писания ги подминавам и ти отговарям на последния въпрос: - Същото каквото и ти - чешем си езиците...
Това несериозно казано, а иначе сериозно смятам, че с нищо не съм провокирала твоята личност, така, че не разбирам личните ти забележки към мен.

# 31
  • Мнения: 1 466
Магьоснико, права е Бонита, че човека е босичък. Това, че ти не си го видял, означава че си гледал само от кръста нагоре. За доказателство вземи прочети постовете на човека:

Цитат
Не виждам нищо нередно да ги върне  обратно.
Това изглежда е най-добрия вариант за нея  и за децата.
Така... предлага за да се справим с проблема да избягаме от него. Очевидно е, че е достатъчно бос и не знае, че това в никакъв случай не е най-добрия вариант. Кое му е добре на едно изоставено за втори път дете?

Цитат
Това имам впредвид и аз  че децата не са стока а дали в случая така се е гледало на тях можем само да гадаем. За жалост фактите са че не са приети и не получават любов и топлина. Независимо от причините основателни или не, роднински и социален натиск, антидепресанти и специалисти ще имат частичен и краткотраен ефект върху това децата да станат желани и обичани.
Твърда висока цена ще плащат децата (а вероятно и техните деца) заради суетата и липсата на откровеност на осиновителите и тяхното обкръжение.

От тук си личи, че не е осиновител, защото всички осиновители (а и не само) знаят, че любовта и топлината идват малко по-късно. Децата стават желани и обичани с времето, но явно въпросния господин не се е сблъсквал с това и не го знае. Другото, което не знае, е че депресията е временно болестно състояние и се лекува успешно и без последствия. За липсата на откровеност пък не разбрах къде я видя.

Цитат
Синчето чете постингите ти във форума?
Сарказмът цели обида, а това говори доста негативно за човека. От кога стана задължително цитирания да ни чете?
*В друг форум бях цитирала Самюъл Лангхорн Клемънс (Марк Твен). Моля някой да провери дали той ми чете постингите по форумите. (това в кръга на майтапа).

Цитат
Вероятно около сестра и също има ограничени хора които от хорски срам или самолюбие се борят против връщането на децата.
Това пък показва, че не е осиновен, защото иначе щеше да знае, че деца могат да се отказват и връщат от хорски срам или самолюбие, но не и обратнто. Хората отказват циганчета заради общественото мнение, срам го е от обществото с едно хиперактивно дете, но не остават с дете, което наистина не искат и не могат да се справят заради други.

Цитат
Е как няма да обичат внуците си? За тях това са врагове на техните врагове.
Това има ли нужда от коментар?  Shocked

 

# 32
  • Мнения: 4 138
пак казвам, за депресиите си има леакрства, терапии, групи за взаимопощ. просто трябва да се намери начин и човекът да го иска.
Дар достатъчно ясно е предложила помощ. преполагам, че в лично писмо е обяснила, че става дума за група за взаимопомощ.

за депресиите говоря от опит. преди 4 години бях в толкова дълбока, че едва се измъкнах от нея. със всички екстри. последствие на 16 години работа с умиращи пациенти. е, оцелях. без антидепресанти, но беше голяма борба и мъка. малко куче си падам, та успях да издрапам. но знам какво е и знам, че никой не е застрахован. и така както си най-силния и имаш деян на кон, се срутваш за 2 дена. и веднъж изкажеш ли и покажеш ли, че си се срутил, връщането назад е много, много трудно. при мен трая година и половина.
едно е криза, друго е депресия. падаш в дълбока дупка, която става още по-дълбока. не потърсиш ли помощ, пропадаш.
има може би случаи, когато е разумно децата да се върнат в дом, но не и преди да се вземат всички предложени и съществуващи начини за помощ. след като цялата фамилия подкрепя майката, има голяма надежда за всички.

# 33
zukini , ти всъщност какъв лекар си? Психоаналитик ли (или там какви бяха). Щото аз, като проста счетоводителка, дето работи с цифри, а не с хорската психика, си ги разбирам нещата точно както са си казани - от жена родила и осиновила.
И понеже оспамихме темата, която по принцип е много полезна за бъдещите майки и трудностите, с които им предстои да се сблъскат, спирам да пиша и да споря с хора, които са далече от материята.

Мащабите на простотията не са свързани с степента на образование и вида на професия. Простотия е нежеланието и/или невъзможноста да се приемат нещата такива каквито са, арогантното становище че различното мнение е обезателно неправилно. В случая нещата са казани точно и ясно; осиновителката не приема децата и отказва да яде (състояние несъвместимо с живота). Тук става въпрос за нещо много сериозно и съжителството с деца е вредно и опасно за тях. Аналогията  със следродовата депресия и рядкосрещащите моментни хистерии у мамите е смешна. Не се асоциирайте  с този случай, никoй не намеква дори да си връщате децата били те осиновени или родени от вас.  Когато четете откровенията написани от деца и възрастни за ужасите от дългогодишно малтретиране, унижения и манипулиране (като ви уверявам само една малка част от преживяното ви се поднася) недейте само да роните крокодилски сълзи а се замислете за случаите в които въпреки крещиящи индикации за детски тормоз сте избрали поведение на игнориране за да съхраните личното си спокойствие и интереси. Ако не друго поне ще имате по-малко синини от блъскане по гърдите афиширайки какви защитници и радетелки  сте на идеята за детското благоденствие.


# 34
  • София
  • Мнения: 9 517
Но ако трябва да съм честен никога ама никога не съм мислил да върна Боби. Винаги търсех вината в нас - големите. Щото нали сме големи и би трябвало да се справяме по - добре.  Глупости на търкалета... нали Фокси?

Но също така смятам, че макар и рядко родителите могат да изпаднат в много сериозна криза, от която може и да не успеят да излезнат. Което би било причина за пълното унищожаване на тяхната психика и огромни вреди върху психиката на децата. Тогава Фоксче вярвам, че е по - добре децата да се върнат.

Естествено, че са глупости на търкалета и докато децата действат инстиктивно, ние действаме уж с мисъл, което носи по-големи поразии.
По второто спор няма, аз също съм защитник на тезата, че не трябва да бъде забранено разосиновяването, изобщо смятам, че да се изпада в крайности е лош съветник, но...
По повод писаното от жената - не си пазя личните бележки, но ако видиш, какви мисли са ми минавали през главата и какво съм споделяла с някои съфорумки, сигурно ще решиш, че не съм изобщо в десятката и социалните е трябвало незабавно да дойдат да приберат Исак. 14 дни - това горе-долу е моментът, в който излизаш от състоянието на задоволяване единствено на нормалните потребности на децата като ядене, пиене, чисто дупе и спане и започваш да се опитваш да вършиш нещата с мисъл. И тогава се отчайваш.
Както писах и преди - не знам, какво ще се случи. Съгласна съм абсолютно с всички, написали, че жената има нужда от подкрепа, освен това се надявам да приеме предложението на Дар - още повече, че на мен в тежките моменти точно тя ми е била опората. Това което мисля обаче е, че жената абсолютно няма нужда някой да й каже да върне децата - това е много лично решение и не може да бъде предложено ей така в някакъв форум, пък бил той и на осиновители.

# 35
  • Мнения: 1 466
Цитат
Аналогията  със следродовата депресия и рядкосрещащите моментни хистерии у мамите е смешна.

Цитат
Какво представлява следродовата депресия?

Тя е състояние, което описва редица физически и емоционални промени, които много майки могат да имат след раждането. Следродовата депресия може да бъде третирана с медикаменти и обсъждане.

Съществуват три типа следродова депресия:

Една нова майка може да има внезапни промени в настроението, например в един момент да се чувства много щастлива и веднага след това  много тъжна. Тя може да плаче без причина и да се чувства нетърпелива, раздразнителна, уморена, разтревожена, самотна и тъжна. Това състояние може да продължи само няколко часа до 1 – 2 седмици след раждането. Състоянието не изисква лекарска намеса.
Следродова депресия – може да настъпи няколко дни или дори няколко месеца след раждането. Тя може да настъпи след раждането на всяко дете, не само след първото. Жената може да има приблизително същите, като изброени по-горе признаци – тъга, отчаяние, тревога, раздразнителност – но тези чувства са многократно по-силни. Следродовата депресия често прави невъзможно извършването на рутинни ежедневни дейности от жената. Това е сигурен признак, че тя веднага трябва да посети лекар. Ако жената не получи квалифицирана помощ симптомите на следродовата депресия могат да се влошат и тя да продължи до една година. Тъй като следродовата депресия е сериозно състояние, тя изисква лекарска намеса.
Следродова психоза – това е много сериозно състояние на душевно разстройство, което може да засегне новите майки. Това болестно състояние настъпва бързо, често в рамките на първите месеца след раждането. Жената може да изгуби връзка с реалността, често има слухови халюцинации и халюцинации – вижда нещата, различни от действителното им състояние. Визуалните халюцинации са по-рядко срещани. Други симптоми са безсъние, чувство на възбуда и ярост, странни чувства и поведение. Жените, които имат следродова психоза се нуждаят от лекарска помощ и в почти всички случаи трябва да приемат медикаменти. Понякога е наложително, жена в такова състояние да постъпи в болница, защото има риск да нарани самата себе си или някои от околните.
Какви са признаците на следродова депресия?

Признаците включват: основните симптоми би трябвало да включват тъга, депресия и загуба на енергия.
•   Чувства се уморена или раздразнителна.
•   Чувства се тъжна или плаче дълго, липса на енергия.
•   Има главоболие, болки в гърдите, сърцебиене (сърцето започва да бие учестено и създава чувство, че пропуска туптене), вкочененост и накъсано дишане.
•   Не може да спи, чувства се много уморена, или и двете.
•   Не може да се храни, губи тегло.
•   Преяжда и трупа килограми.
•   Не може да се фокусира, да помни или да взема решения.
•   Прекалено се тревожи за бебето.
•   Изобщо не се интересува от бебето.
•   Чувства се безполезна и виновна.
•   Притеснява се от нараняване на бебето или на самата нея.
•   Няма интерес или удоволствие от различни дейности, включително секс.
Сигурен ли си, че аналогията е смешна? Аз виждам доста прилики.

Цитат
Когато четете откровенията написани от деца и възрастни за ужасите от дългогодишно малтретиране, унижения и манипулиране (като ви уверявам само една малка част от преживяното ви се поднася) недейте само да роните крокодилски сълзи а се замислете за случаите в които въпреки крещиящи индикации за детски тормоз сте избрали поведение на игнориране за да съхраните личното си спокойствие и интереси.
За колко точно случая на детски тормоз от депресирана майка и то със следродова или следосиновителна депресия си чувал? Депресията не е лудост, невменяемост или каквото там ти се иска да бъде. Жената не може дори да се храни, а ти го направи криминален случай на детски тормоз.

От къде си сигурен, че до две-три седмици няма да е по-добре и няма да е приела децата си? Опита показва, че почти винаги депресията отшумява и всичко си идва на мястото - майката обича децата си и те обичат нея. Ако ги върне сега какво ще се случи? Може би тя ще се оправи от това състояние, но тъй като не се е преборила с него, няма да е уверена в себе си и повече няма дори да си помисли за осиновяване, а цял живот ще и тежи мисълта, че не става за майка. Децата щще бъдат изоставени отново, а присъстващите тук знаят какъв голям удар е това за едно дете и как оставя отпечатъци за цял живот и колко ще е трудно и за тях и за следващите им осиновители. А може и въобще повече да не бъдат осиновени.
Може да сме със сини гърди, но поне ще знаем, че сме мислили за всички възможни последствия и сме избрали възможно най-малкото зло, макар и да е трудно, пред бягството от проблемите.
Никъде не пишем, че не може да ги остави, но предпочитаме първо да се види дали това няма да е грешка и ако наистина се окаже, че проблема е голям, тогава да се вземат подобни крайни мерки.

# 36
  • Мнения: 2 172

От къде си сигурен, че до две-три седмици няма да е по-добре и няма да е приела децата си? Опита показва, че почти винаги депресията отшумява и всичко си идва на мястото - майката обича децата си и те обичат нея.
Stillness, тежката депресия не отшумява сама, нито за няколко седмици.Ако е това при жената.
Тя ще си ги обича, но до тогава трябва да се върне към живота.

# 37
  • Мнения: 16
Не знам защо всички са се хванали за това,че жената иска да върне децата!Мисля ,че това е абсурдно.Според мен проблема е в това че и тя като повечето от нас е имала различна представа за това което я очаква.Мечтаеш за момента в който ще си вземеш детето в къщи копнееш да го гушкаш и милваш а се сблъскваш със студена враждебност.Лично аз бях изпаднала в подобно състояние. Все си мислех че не правя нещата както трябва и се обвинявах непрекъснато че не съм добра майка.За щастие се запознах с една жена която се оказа психолог и тя ми помогна да изляза от това състояние.Мисля ,че  най добрият вариант в случая е да се потърси специализирана помощ,защото роднините изслушват, успокояват но не могат да вникнат в човешката душа и за това са специалистите.

# 38
  • Мнения: 1 652
Моля се жената да излезе по-скоро от това състояние и да има кой да й помогне, да е до нея!  Praynig  Аз за себе си съм убедена, в ползата  и необходимостта от психолог.  Мисля, че най-доброто решение е да се даде време на майката да излезе от това състояние. През това време дано има кой да гледа децата. Специалистът ще се произнесе, колко време е нужно и какво  е оптималното време за оптималното решение.  Дано да намерят добър психолог!  Praynig

# 39
  • Мнения: 4 138
aз предлагам на цукини да си прибере малко томахавката и да смекчи тона. доста е грубичък.
зачетох се в постовете и си обясних някои неща. не знам точно къде живееш от 20 години, цукини, но явно нямаш ясна представа за акта на осиновяването в българия. явно си и позабравил манталитета на българина. като цяло си прав за тормоза, малтретирането и лошото положение на децата, но би трябвало да се знае, че говорим за българия.
има държави, в които деца биват тероризирани с години. осиновени, приемни, биологични. оставяни да умрат от глад, убивани при раждането и прибирани във фризери. затваряни с години в мазета, изнасилвани и така нататък. няма да цитирам криминалните хроники.
колкото и да съм разочарована от сънародниците си, считам че имат друга народопсихология и манталитет. семейството е все още нещо, което играе голяма роля, всеки се меси и одумва, но в някои случаи това е за добро.
не е хубаво с лека ръка да казваш, ми нека ги върне, къде е проблемът. домовете в българия не са това, което са другаде. психическите травми, които децата понасят поради липса на достатъчно специалисти, занимаващи се с тях са големи.
понякога липсва какъвто и да било медицински персонал, поради липса на пари за сносни заплати.
едно взимане от дом и после връщане е голяма трагедия и ако няма психолог, който после да се занимава интензивно с децата, това би била още една трагедия.
друг фактор е, че макар и тежка болест, депресията е лечима. би трябвало, като медик да вземеш под внимание първо възможността за успешно лечение, а после крайната мярка - връщането на децата. тези деца имат и баща и други близки, нека не пропускаме този момент.
ако на майката се беше случило друго и беше напуснала недай боже този свят, пак ли трябваше да бъдат върнати децата. те имат вече свое семейство.
нека се опитаме да помагаме, кой с опит, кой от гледна точка на медицинското си образование и да не си мерим словесните възможности. от това полза има единствено нашето его.
заражда се една добра инициатива за взаимопомощ, за по-добро предосиновително обучение, нека я подкрепяме, за да е от полза на децата и на родителите.

а се хващаме за това, че децата трябва да бъдат върнати, защото така е казано. защото за всеки от нас е болна тема. и тези, които имаме вече деца, поставаме себе си и тях на мястото на това семейство в криза. това е простото обяснение.
да осиновиш не е като да родиш. да си лош биологичен родител е обществено по-приемливо, отколкото да си провалил се осиновител. дреболии са, но са важни за общото мнение.
в общ интерес е да влагаме силите и енергията си в подобряване на обучението на кандидат-осиновители. в по-обстойното наблюдение след осиновяването, във възможностите за създаване на групи за взаимопомощ. никой няма да дойде да ни оправи нещата, трябва ние да се борим. така е било другаде, така трябва да е и при нас.

да седим и да си чешем езиците тук просто няма да донесе полза никому. най-малко на тази жена и семейството и. нито пък на бъдещите кандидат-осиновители, които четат тук.
не бива в някой да остане впечатлението, че може, ако му е трудно, без да се бори с проблемите, просто да върне деца.

# 40
  • Мнения: 380
Наистина не съм се лъгал!!!

След детайлния анализ на всяко изказване на нашия новопристигнал участник във форума повечето неща станаха ясни!!!

Стилнес се е постарала категорично и ясно да изобличи нахалника показвайки ясно, че всичко казано за него е и теоретично обосновано. Само не разбрах след като е бос дали има панталони...

Мата е задълбочила анализа разгръщайки народопсихологията и нейното влияние отнесено към хора, които не живеят в България (определено нещо, в което би трябвало да има голям опит). Всичко това само да обясни на нас, нейната аудитория, че все пак човека наистина си е много бос.

Освен това е проявила типичното за форума "майчинско" чувство:

aз предлагам на цукини да си прибере малко томахавката и да смекчи тона. доста е грубичък.
зачетох се в постовете и си обясних някои неща. не знам точно къде живееш от 20 години, цукини, но явно нямаш ясна представа за акта на осиновяването в българия. явно си и позабравил манталитета на българина. като цяло си прав за тормоза, малтретирането и лошото положение на децата, но би трябвало да се знае, че говорим за българия.


предлагайки му "майчински" съвети и обяснявайки със снизхождение, че освен бос, субекта няма и кожа по ходилата.

Искам да ви кажа, че все повече съм впечатлен и изненадан ( а аз тук пиша и чета отдавна и си мислех, че ви познавам...) за невероятните умения, които имате да игнорирате напълно посланията в постовете на някои от нас и да да търсите "под вола теле". Сигурно е абсолютно нормална човешка реакция на отричане има много специалисти могат да го обяснят тук, но не мога да приема, че това е достатъчно опрадвание да толкова нетолерантно отношение към много новопристигнали.

Мили, скъпи майки. Това, което се опитвам да ви кажа, но явно е трудно да го чуете, е че не е необходимо да си "обут" за да пишеш тук.

М да. Но тогава сигурно ще се намери друга причина... Тогава ще носи очила... Или пък шапка?

Имаше един виц за заека, дето бил пребиван, защото нямал цигари сещате ли се?

Останете си щастливи, спокойни, доволни и вярвайте във всички разбирания, което сте си изградили за да обяснят странния глупав и объркан свят.

# 41
  • Мнения: 358
Ехооооооо  #2gunfire #2gunfire #2gunfire
Влиза някой във форума пуска ни една бомбичка която както в повече случаи не се случва с него а с някой си/сестра, приятелка, съседка/  и ние почваме да пишем, пишем. После се появява още някой си който почва да отговаря само на въпреки и е толкова компетентен че ще си помисли човек че е изгледал 199 деца че и майките им.
Темичката е супер и не вярвам някой покрай цялото това щастие да не се е сблъскал и с депресията. Нормално е живота ни се преобръща изцяло. Вече започваме да мислим само за малкото същество а  ние с нащите стари навици си оставаме в миналото.  никога не съм мислила да си върна детето но е имало много моменти в който съм мислила че не съм добра майка и не мога да се справя.

# 42
  • Мнения: 1 466
Аист, никъде не съм писала, че депресията ще отшуми сама, но доколкото разбрах майката вече е на лечение.

Магьоснико, не знам дали си забелязал, но щом един човек предизвиква такива реакции, обикновено нещо казано от него е неправилно, несправедливо или носи повече вреда, отколкото полза. Преди години, когато се е раждало дете и майката тихо, шепнейки е промълвявала "ами то такова... недъгаво е" със същия успех някой е казвал "Убийте го!". Тогава обаче хората е нямало как да "изобличат нахалника" и да покажат на всички, че той е достатъчно бос. Трябвало е доста време, докато хората са се решили все пак да си бранят децата и да отменят смъртта им.
Сега имаме право на глас. Той казва "върнете ги", аз пък казвам "не ги връщайте, освен ако наистина не е необходимо". Обаче така поставени мненията има 50 на 50% вероятност някой да застане зад мен или зад него. За да повиша броя на застаналите зад мен е редно да се обоснова и да насоча вниманието на всички към краката му. Той има право да е бос, но и ние имаме право да показваме, че е бос.

# 43
  • Мнения: 4 138
абе, че проблемът е в обувките, в обувките е. но не в липсата им, а в мястото, където стягат Mr. Green
нейсе. аз започнах да се развеселявам. чукча най-вече е писател, а не читател.
не мога да се меря с такива задълбочени разбори, та се оттеглям.  надявам се просто нуждаещите се да извлекат полза от темата.
 
отивам да си прилагам нормално развитото майчинско чувство в реалния свят, в който живея bowuu

който иска и търси помощ, ще я получи. въпросът е да я поиска.

Последна редакция: чт, 15 май 2008, 20:53 от matakosmata

# 44
  • Мнения: 3 715
Е сега ако и мъжът на жената пусне тема, че тя има любовник, ще разбера що някои толкова се пенят и показват разбиране на проблема депресия след осиновяване.

Общи условия

Активация на акаунт