Време за сладка и конфитюр

  • 61 257
  • 130
  •   1
Отговори
# 90
  • Шумен
  • Мнения: 196
И аз да питам нещо-за сладкото от череши кога да изтегля плода ,с костилката или вече изчистени?

# 91
  • Мнения: 3 036
 L 0 V E ,
Веднага ти давам рецепта за зелени орехчета,това сладко е на почит у нас,но винаги изпускам времето им,а и е трудоемко и пипкаво.
1 кг зелени орехчета;
1.200 захар;
2 чаени чаши вода;
6 гр. или  чаена лъжичка и половина лимонтозу.
Предполагам знаеш че орехчетата трябва да са с мека черупка и неоформена ядка.
Кората им се обелва и веднага се пускат в леко подкиселена с лимонтозу вода,за да не почернеят.След това се изваряват последователно в 3 води за по 5 минути.След всяко изваждане се охлаждат със студена вода.В първата вода се слага малко син камък ,за да запазят зеления си цвят.Като свършиш с изваряването орехчетата се слагат във врящ сироп от 1.200 захар с 2 чаени чаши вода.
Вариш докато ти хареса гъстотата на сипора(аз го обичам по гъст).Слагаш лимонтозу разтворено в гореща вода и още 5 минути вариш.
След като се охлади го слагаш в сухи буркани и на хладно и тъмно място.

# 92
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Desi78, понеже вчера правих сладко от череши ти отгоиварям - теглят се след като се изчисти костилката. Аз направих от 1 кг червени череши, посипани с 1 пакетче лимонена киселина и пак Гел фикс екстра 2:1 (вътре в него се слагат 2 с.л. захар). Слагаш на средна степен на котлона (аз сложих на 4) и бъркаш от време на време докато заври. После добавш 500 г захар, и след 3-5 мин при непрекъснато бъркане вадиш от котлона и насипваш веднага в бурканчета с винт, като обръщаш с капачката надолу. Получи се много добре, въпреки че в началото си мислех, че ще е сухо - не е така, плодовете си пускат сироп и въобще получи се прекрасно. Явно това лято ми е сезона на консервите.

# 93
  • Мнения: 6 017
L 0 V E ,
Веднага ти давам рецепта за зелени орехчета,това сладко е на почит у нас,но винаги изпускам времето им,а и е трудоемко и пипкаво.
1 кг зелени орехчета;
1.200 захар;
2 чаени чаши вода;
6 гр. или  чаена лъжичка и половина лимонтозу.
Предполагам знаеш че орехчетата трябва да са с мека черупка и неоформена ядка.
Кората им се обелва и веднага се пускат в леко подкиселена с лимонтозу вода,за да не почернеят.След това се изваряват последователно в 3 води за по 5 минути.След всяко изваждане се охлаждат със студена вода.В първата вода се слага малко син камък ,за да запазят зеления си цвят.Като свършиш с изваряването орехчетата се слагат във врящ сироп от 1.200 захар с 2 чаени чаши вода.
Вариш докато ти хареса гъстотата на сипора(аз го обичам по гъст).Слагаш лимонтозу разтворено в гореща вода и още 5 минути вариш.
След като се охлади го слагаш в сухи буркани и на хладно и тъмно място.
Деси, благодаря ти за рецептата!  Hug  bouquet

# 94
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Desi78, понеже вчера правих сладко от череши ти отгоиварям - теглят се след като се изчисти костилката. Аз направих от 1 кг червени череши, посипани с 1 пакетче лимонена киселина и пак Гел фикс екстра 2:1 (вътре в него се слагат 2 с.л. захар). Слагаш на средна степен на котлона (аз сложих на 4) и бъркаш от време на време докато заври. После добавш 500 г захар, и след 3-5 мин при непрекъснато бъркане вадиш от котлона и насипваш веднага в бурканчета с винт, като обръщаш с капачката надолу. Получи се много добре, въпреки че в началото си мислех, че ще е сухо - не е така, плодовете си пускат сироп и въобще получи се прекрасно. Явно това лято ми е сезона на консервите.

Хоп, радвам се и в тази темичка да те засека. От доста време си мислех да спретна сладко от черешки и сега вече се вдъхнових тотално. През уикенда ще го направя. Искам да питам стерилизирате ли сладката и ако да по колко време?

# 95
  • Мнения: 3 036
Аз поне  моите от ягоди не ги стерилизирах.
Но не знам дали причината не е че  са на винт.
И  ги обърнах ,докато изстинат.
А дали като е с обикновени капачки трябва да се възварят не зная.

# 96
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Marulke, и на мен ми е да драго!! С Гел фикса на д-р Йоткер не се стрелизират, просто ти трябват бурканчета с винт - пълниш, завинтваш, оставаш за 5 мин с капачката надолу (аз ги оставих цяла нощ, защото го правих по нощите) и е готово. Пробвай, ще останеш доволна - цялата процедура, барабар с чистенето на черешите (аз правих 1 кг) ми отне около час и половина.

# 97
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Днес правя сладко от ягоди(отново).Реших да опитам този гелфикс.Потърсих в Билла,но не намерих,затова по моя си начин,със захар.
И моите буркани са с винт и не мога да отговоря за другия вид капачки.

# 98
  • Шумен
  • Мнения: 196
Благодаря ти ,Manzhelka  bouquet  bouquet  bouquet

# 99
  • Добрич
  • Мнения: 5 453

Хоп, радвам се и в тази темичка да те засека. От доста време си мислех да спретна сладко от черешки и сега вече се вдъхнових тотално. През уикенда ще го направя. Искам да питам стерилизирате ли сладката и ако да по колко време?

Можеш да не ги стерилизираш, но е по - добре да ги запечаташ. Съхранявала съм сладко даже две години сипано в стъклени буркани от кафе с пластмасов капак. Използвала съм буркани от кафе с капак на винт и буркани от кафе, на които капачката се завърта на 90º / от Мока /. Никога не са се разваляли. Правя ги обаче  плод/захар в съотношение 1 към 1.

# 100
  • Мнения: 769


Аз затова си ползвам пектин, Ефекта е същия - по-малко захар и по-малко варене.
[/quote]

 Бихте ли споделили какви са пропорциите за сладко със добавка на пектин?

# 101
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
На мен купените сладка, конфитюри и мармалади с пектин не са ми вкусни. Затова не бих пробвала да правя такива у дома. Рядко купувам сладко, но пише ли на буркана, че съдържа пектин го връщам обратно на рафта в магазина.

# 102
  • Мнения: 765
Сега измих и поръсих два килограма ягоди, с два килограма захар.

Колко време трябва да престоят така?
До довечера, добре ли е?
В хладилника ли трябва да са или може и отвън?

# 103
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Няма значение колко време ще ги държиш така. Времето е необходимо, за да си пуснат сок и да не загорят на печката. Пуснат ли сок, значи са готови. Аз не ги чакам да пуснат сок. Направо ги слагам на печката и разбърквам сладкото от време на време докато се появи достатъчно течност, че да не загори. До сега не съм загаряла сладкото и не ми е ставало на каша от бъркането.

# 104
  • под тепетата
  • Мнения: 9 309
Аз го оставям цяла нощ на хладно, но може и не в хладилник. Варя винаги по една доза или поне разпределям дозите в различни тави( дъното на стара ел.тенджера). Варя го на силен огън няколко пъти и винаги отпенвам.Гледам да не бъркам много, за да не разкашкам плода, а да си остане цял и сиропа бистър. Целта на неколкократното варене е да се напоят добре плодовете със сироп и да не плуват отгоре в бурканчето. Като реша, че е добре сгъстено ( метода капка ,нестичаща се върху чинийка) слагам 1к.л. лимонтозу. Това са съветите на майка ми, а тя прави разкошни сладка.
 За сладкото от ягоди - 1кг ягоди ( малки и твърди), 1кг захар. Насипвам захарта отгоре и оставям да престои през нощта, сутринта добавям 1/2 ч.ч. вода и по описаната процедура.

Последна редакция: сб, 14 юни 2008, 18:08 от bilqna_69

Общи условия

Активация на акаунт