Бихте ли се преместили от София в малко градче?

  • 14 995
  • 144
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 13
Не е въпроса какво има в центъра, а в удобството и времето.
Поне за мен тия две неща са основни. Да загубя 2 часа в път - сутрин 1 и вечер 1, само за да се придвижа до и от работа - не ми се струва оправдано, ако имам право на избор, разбира се. Предпочитам да прекарам това време с детето си и с мъжа си, за които така и така имаме прекалено малко време. Предпочитам да мога да изпия една бира вечер с приятели и да мога да се прибера за 15 минути вкъщи, пък дори с такси, отколкото да не мога да пийна нито една, защото после ще шофирам час. Предпочитам кукления театър за детето да е на 15 мин. път, отколкото едно отиване и връщане до там да ми отнема часове. Спокойствието и нормалните съседи можеш да имаш и в самата София, дори нещо повече - ако търсиш интелигентна среда - именно в града е по-често срещаната. Но не искам да те убеждавам, защото хората имат различни приоритети в тоя живот, щом за теб нов блок в Лозенец е кофти - ОК, живей извън София, всеки прави своя избор  Laughing
Да ,но ситуацията, която описваш не е перманентна, а и не всички имат възможност да живеят в центъра Peace Сега може да живея в Лозенец и да работя на 5-те кьошета и всичко да ми много удобно, но утре може да ми се наложи да работя в Обеля и тогава ситуацията леко се променя май?! Общо взето се изпада в същата ситуация, в която е Трейси в момента. Колко хора могат да си позволят да си сменят жилището според работата? Май не са много тези хора. А каква е разликата ако живея в Дружба, а работя в Княжево или пътувам от Костинброд до центъра на София? Разликата е, че в единия случай живея в апартамент на края на града, а в другия си имам къща с дворче, но съм в друг по-малък град.
В крайна сметка няма нещо, с което да не може да се свикне и в един момент пътя от град около София до София се превръща в една рутина. Изобщо не усещат кога го изминаваш. Да, по-скъпо е да живееш в къща, но пък удоволствието за повечето хора е доста по-голямо. Казвам повечето, защото има хора (като теб), които обичат "лудницата" и не им пречи по-мръсния въздух и шума. Други пък предпочитат малко повече път, но да са на тишина и спокойствие след работа. 
И в световен мащаб е доказано, че колкото е по-бедна една държава, толкова по-пренаселено е ситито и всички хора се преселват в големия град и се тъпчат в центъра като в нашата държавица. В по-богатите държави, центъра е предимно административна част на града, а хората живеят в покрайнините като Трейси Simple Smile

# 136
  • София
  • Мнения: 7 992
Когато преди няколко месеца бях на жилищна вълна, се замислях сериозно. Това, което обмислях, беше районът около Елин Пелин, защото е много удобно по магистралата. Същевременно там е спокойно, тихо, чист въздух.
В крайна сметка не купихме из този район, но вероятно в една по-неактивна възраст ще предпочета да отида някъде на малко по-тихо. Към момента все още ми е важно времето от вкъщи до офиса.

# 137
  • ВАРНА
  • Мнения: 3 995
Живея от 1985г. във Варна и не бих се преместил никога никъде другаде в тази държава.  Само в Лос Анджелийс и Варна! 
Не мога да си представя че като се събудя и отворя прозореца няма да ме лъхне свежия бриз и гледката на море пред очите ми!


# 138
  • Мнения: 419
аз се преместих,но в чужбина, е не етолкова малък града, около 250 000 жители,но все пак не е столица и не е София, която си ми липсва Sad

# 139
  • Мнения: 7
Преди около 2-3 месеца нищихме тук подобно мое питане LaughingПолучих голяма подкрепа от форума  bouquet.Но сега да споделя-ставаше въпрос,че се местим на село,близко до областен град,тъй като имахме купена къща там/за старини Embarassed/.Кризата ни засегна и за да не плащаме наеми в града си грабнахме багажчето и айдееее.....на село.Притеснявах се за комфорта на сина си тинейджър,но сега от позицията на натрупан селски живот Grinning вече 2 месеца,мога само да се похваля.Сутрин пътувам с колата 15мин,синът ми след у-ще изкарва следобяда при баба си и дядо си в техния апартамент,а вечер в 18ч.,айде обратно "на шело".Моя пример не е адекватен много на темата,но все пак,ако растоянието не е убиващо,а животът е по-спокоен и се чувства човек уютно си струва.Ние с мъжа ми сме си градски чеда,но винаги сме мечтали за къщичка и двор с кучета и котки,градинка,хамаче,цветенца и ето сега работим по въпроса bowuuЩе пусна снимки напролет,да се похваля!Успех на всички на които им предстои такава дилема Peace

# 140
  • Мнения: 7 947
Въпроса в темата е бихте ли . Аз затова изтъквам, че аз не бих, по посочените причини от мен. Но леко завиждам на хората, живеещи в малка спретната къщурка с две липи отпред, сега като чета - не мога да не си призная...  Laughing

# 141
  • Мнения: 221
Да бих се преместила и в най-скоро време смятам да стане. След като целият ми живот е бил в София с изключение на последните 5-6г.,тъй като съм в чужбина,спокойно бих казала че вече нищо не може да ме накара да се върна да живея пак там. Затова сега си купихме къща в едно село на 15км. от София и живот и здраве там ще живеем,като се приберем.

# 142
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Малко да обърна въпроса - никога не бих се преместила В сОФИЯ. Не мога да си представя как някой може да живее толкова далеч от морето, приклещен от планина.

# 143
  • Мнения: 7 947
 hahaha е, чак да сме приклещени от планината...

# 144
  • Мнения: 4 785
Е, то и милото ми предложи страхотна къща в Бургас, с гледка само и единствено море....ама може ли да ме измъкне на повече от 15 км. от София - колкото и да не я харесвам сега, колкото и да обичам морето и да - Бургас ми е в пъти по-красив...не мога! Идва един момент и айде обратно  #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт