задължителен ли е бг паспорт за дете с двойно гражданство?

  • 16 694
  • 140
  •   1
Отговори
# 120
  • далечно
  • Мнения: 1 029
моята интерпретация на въпроса с повиешена трудност на чумби е, че използването на бг паспорт се отнася до влизане/излизане в/от БГ. Освен това има поне два случая

1. В шенгенската част от ЕС така или иначе паспорт не гледат - на каките от чек-ин деск-а им е все тая какъв паспорт или дявол ще покажеш.
2. В останалата не-шенгенска част от ЕС - а и отвъд ЕС - могат да си пътуват децата с който паспорт искате. Предполагам (ама не знам със сигурност  Mr. Green), че би било добре извън шенген ако влезеш с единия паспорт, с него и да си излезеш - така ми се струва логично

# 121
  • Мнения: 1 783
Добре де, съгласих се че си имам български гражданин, аз си го искам да си е такъв, ама я да задам тогава един въпрос с повишена трудност Mr. Green  - дали е задължително в рамките на ЕС детето да пътува и с двата паспорта (след като възрастните могат да пътуват само с лична карта)
Според мен не. Избираш си паспорт и с него пътувате, с изключение на влизане/излизане в/от България, където ползвате само българския.

# 122
  • Мнения: 1 909
Biz, не ме обърквай сега  Rolling Eyes - нали България също е член на ЕС?

# 123
  • Мнения: 3 638
Добре де, съгласих се че си имам български гражданин, аз си го искам да си е такъв, ама я да задам тогава един въпрос с повишена трудност Mr. Green  - дали е задължително в рамките на ЕС детето да пътува и с двата паспорта (след като възрастните могат да пътуват само с лична карта)

Споделям моя личен опит и предполагам, че така е и с децата. Имам двойно гражданство от 2000-та година. Българския паспорт го ползвам само на влизане и излизане от България. В рамките на ЕС показвам италианския и никой не го интересува дали имаш и други гражданства. Не знам дали няма да объркам още повече темата, но бях питала на границата веднъж и ми бяха казали, че ако искам мога да вляза в България и като чужд гражданин само дето трябва да се регистрирам в полицията (сега и това отпадна за гражданите от ЕС). Тази година пътувахме с девойките, които са с италианско гражданство и нямат собствен паспорт, а са записани в нашите. В чужбина нямаше проблем, в БГ показахме италианските паспорти (а аз и българския)  и влязохме и излязохме така. На излизане дори служителят от паспортен контрол излезе, за да се увери, че са близначки и си приличат  newsm78
А въпроса за задължителния БГ паспорт сме го решили така: понеже таткото ни е много "травматизиран" от подмяната на моите БГ документи заяви твърдо, че не му се иска проблемът да става троен  Wink И понеже при родител чужденец трябва и той да даде съгласието си за придобиването на БГ гражданство ако някой се опита на ни прави проблеми сме решили да кажем, че той не го "дава"  Simple Smile А иначе при родител българин децата могат да вземат гражданство по доста улеснена процедура до 16 или 18 години, струва ми се, така че никога не е късно  Simple Smile Като си оправят бюрокрацията ще се сдобият и с още двама граждани  Mr. Green

# 124
  • далечно
  • Мнения: 1 029
да, чумби, БГ е член на ЕС, но все още не е част от Шенгенското пространство

# 125
  • Мнения: 1 783
Biz, не ме обърквай сега  Rolling Eyes - нали България също е член на ЕС?
Да, но не е член на Шенген. Плюс това, такъв е законът в България, а както ми беше обяснено, не е от значение за други ЕС държави, предполагам, че е заради Шенген.



Абе аз с американче, пък знам повече от вас за Шенген. шегичка  Laughing

# 126
  • далечно
  • Мнения: 1 029
да си призная: информирах се хууубавичко за законовите постановки за бг документи при двойно гражданство и накрая...не подадохме документи за паспорт на сина ми.

Просто сили не ми стигнаха да отида до паспортно отделение, а и ме беше яд пак да даря сума за експресна услуга и то за бебешки паспорт, който (май  newsm78 ) е валиден само 2 години до навършване на 4 г. И други админ. положения уреждах в София, та просто ми се отщя. 

Това всичко поради лукса, че унгарският му паспорт пристигна в посолството в Милано доста по-рано от очакваното и преди да изтече предния.

ами това е, в нарушение ще сме си  Laughing Ама като ги гледам на паспортен контрол какви са убавци и убавици  информирани и  ooooh!

# 127
  • Мнения: 1 783
Да те успокоя - няма експресна услуга за първи паспорт на дете, тъй че не сте се минали много. Става за 1 месец и районния ви полицай ходи до вас да разпитва съседите дали има такова дете аджеба. Поне във Варна е така. Но иначе във Варна няма поне опашки, става много бързо, като подадеш. И БТУ, адашът на вашето дете от днес е с бг паспорт  Mr. Green (след 1-месечно чакане)

# 128
  • Мнения: 2 617
Лорелай, разкажи после, как е минало пътуването откъм документните въпроси Peace
Лек път ви желая (когато и да е Wink ) Peace

# 129
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Tsugumi, ама ние вече се върнахме снощи  Peace : бяхме само за 8 дни. Паспорт не извадихме, Мартин се сдоби  с втори унгарски и отсвирихме бг законовите положения  Laughing . Ама поне съм информирана къде газя лука  Crazy

Иначе поотхвърлих "документална" работа, да не губя форма: една декларация за постоянен адрес, едно удостоверение кога съм пребивавала в БГ (само подадено, майка ми ще го взема  Rolling Eyes), пълномощни разнообразни в потна нотариална кантора, сменен титуляр на БТК (е, те това колко време отне не е истина  ooooh!)

Biz, честит паспорт на адаша   bouquet  Party . Ама не съм вярвала, че такива проверки чак правят  ooooh! . Ама какво ги интересува дали там има такова дете, след като по документи го има - аз на майка ми половината комшии не познавам, а там ми е постоянната регистрация: сигурно ако някй заразпитва, то компетентно ще им обяснят, че бебета в блока няма. То и в София за подаване вероятно няма опашки, ама поне в нашето районно девойките са едни големи бели птици (ама не лебеди  Laughing) и нещата си отнемат време.

горното ме навява на нов въпрос - трябва ли да се отписваме от общината като трайно пребиваващи в чужбина  newsm78 ?

# 130
neznam kak e tochno ,poneje v bg ima vinagi razlichni zakoni spored zavisimost kak im otarva na slujitelite.moite dasteri sa s bg pas.,tatko chujdenez,vse oste ne sme gi registrirali v negovata darjava,no mislia,che dori da e taka pak pri vlizane v bg zadaljitelno triabva da im pokazvam bg pas.poneje sa i bg grajdanki.a i da ti kaja v mnogo ednakvi situatii resheniata sa razlichni.s magistratite niama opravia-po-dobre se pointeresuvai lichno ot posolstvoto v dadenata darjava

# 131
  • далечно
  • Мнения: 1 029
sussy, пиши на кирилица (има кредор). в посолствата са едни от най-некомпетентните представители на бг власт, отдавна съм се отказала да търся инфо от тях. а може и само на такива да съм попадала за 6 години в Будапеща (в Италия още не съм имала 'удоволствието' да опирам до тях)

тази тема е тук, за да обменим опит за различни законови постановки - винаги е по-сигурно да си екипиран с точната формулировка, за да не ти дигат гири някакви смешни каки зад гишета тук и там.

Не съм съгласна, няма различни закони
spored zavisimost kak im otarva na slujitelite

просто има много хора, които не знаят как са формулирани нещата и затова се връзват на служителите. Ти си знай задълженията (и правата!), пък айде да видим после дали някой ще го остава да интерпретира 'както му отърва'

# 132
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Виждам, че за Европата става дума. Ама и аз да попитам.
Първо има ли шанс да си извадим ЕГН на маймунката, като сме изпуснали срока от една годинка? Демек той вече мина две годинки, документите му от тук са извадени, ама в БГ не са представени.
И второ не може ли да се мине само с БГ акта за раждане - нали туй е ЕГН-то /или нещо не съм разбрала/ и с чуждият паспорт при влизане/излизане от страната? Имената все пак са еднакви.

# 133
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Мамамиа,не се притеснявай,никой ниЩо няма да ти каже. Аз на дъЩеря ми и направих ЕГН,когато беШе на две години и половина. Wink
Българския акт за раждане и ЕГН то са две отделни неЩа,но ЕГН то се прави на база бг акт за раждане.Ако детето има 4уждо гражданство и съответно 4ужд паспорт с него може да влиза и излиза в/от България без проблем.Българското гражданство е опция,т.е. не е задължително. Peace

# 134
  • Мнения: 1 783
Мамамиа, няма да имаш проблеми. Ако искаш да го вадиш, отиваш в общината по твоята адресна регистрация и там ще ти кажат, какво да направиш. Като преди това си преведи и легализирай оригинално копие от акта за раждане.

Макдирок, е как ще са 2 различни неща бг акта за раждане и ЕГН-то? Погледни ги и ще видиш, че актът за раждане е оригиналния документ, в който вписват ЕГН за първи път. Без едното няма другото... или аз греша?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт