91 НЕГ или 73 СОУ

  • 122 155
  • 599
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 4 270
Herz в кой клас е дъщеря ти?

Дъщеря ми завърши.

# 541
  • София
  • Мнения: 18 123
Herz, никакво намерение нямам да споря, тъй като явно четеш избирателно.. Би ли ми посочила къде написах, че 35-то е по-добро от лайстунг? Shocked Примерът илюстрираше тезата, че всичко малко или много е индивидуално.

Колкото до  твърдението ти, че от  лайстунг се отказват само деца,  които преценяват, че силите им не стигат, направи проверка кои поред приети деца в списъка са се отказали и как същите тези деца се справят и сега, близо 4 години по-късно .. В класа на дъщеря ми е второто по успех момиче и едно от най-добре представилите се момчета на изпита през съответната година. Та силите им определено стигат. Въпрос на избор и на преценка е.  Баткото на момчето е завършил лайстунг, значи за да не отиде по-малкият там  родители и дете са имали своите доводи, въпреки отличното му представяне. Тоест приказката за киселото грозде  я забрави .. И  през самия учебен процес  има преместили се и те  не са слабаци или изгонени , на които не достигат сили да се справят,  каквито се опитваш ти да ги изкараш. Опитай се все пак  да приемеш, че име и други доводи за даден  избор..

Последна редакция: вт, 25 мар 2014, 15:34 от пенсионирана русалка

# 542
  • Мнения: 4 270
Herz, никакво намерение нямам да споря, тъй като явно четеш избирателно.. Би ли ми посочила къде написах, че 35-то е по-добро от лайстунг? Shocked примерът илюстрираше тезата, че всичко малко или много е индивидуално.

Колкото до  твърдението ти, че от  лайстунг се отказват само деца,  които преценяват, че силите им не стигат, направи проверка кои поред приети деца в списъка са се отказали през годините .. В класа на дъщеря ми е второто по успех момиче и едно от най-добре представилите се момчета на изпита през съответната година. Та силите им определено стига. Баткото на момчето е завършил лайстунг, значи за да не отиде по-малкият там  родители и дете са имали своите доводи, въпреки отличното му представяне. Тоест приказката за киселото грозде и я забрави..
E, дръж се мъжки! Примерът ти илюстрираше тезата, че:

" Вчера в един  немски форум четох отзиви на немски за обучението  в един  конкретен технически университет.  Четох три мнения  на българчета - на дете, завършило 35-то през 2010, на дете от русенската ЕГ  и на дете, завършило лайстунг на НЕГ през 2011.  Като завършила някога НЕГ все имам силите да преценя, че изказът и граматиката на детето от 35-то бяха с  доста  идеи по-добри...Та правило няма, ето как едно дете в училище, спрягано  като гимназия с далеч по-ниско ниво, изпреварва определено  дете от лайстунг.."

Виж, ако те влече, прави си проверките ти и стига си ни давала за пример тези най-добре представили се момчета и момичета, които обаче хем са се явили на изпита, хем са съученици на дъщеря ти и не са в лайстунг. Те за едното участие и тарапаната ли са се явили? Та силите им определено не стигат  Simple Smile Баткото и каката на този и онзи не може да са критерии, децата не са еднакви, хайде спри да се занимаваш с този въпрос. Знаеш ли, не се бях сетила за приказката за киселото грозде, но като повдигаш темата, тя е тъкмо на място.

# 543
  • София
  • Мнения: 18 123
Мъжки се дръж ти... Факт е написаното. Такива  деца са се явили, изкарали са изпита  и ВЪПРЕКИ това са предпочели ДСД. Пък ти си отричай.... И не, не се явяват като някакви  безумци за спорта, явяват се , за да видят къде са  на фона на всички като усвояване на езика .  Такова упражнение се прави  например и   за АК - явяват  се деца, примерно семегейци,  приемат ги, а не се записват, просто са пробвали как се справят на един изпит, непуснат от МОН.  Но хайде там нещата са и малко по- други, тъй като зад избора трябва да стои все пак и финансова обезпеченост.  Която и майка да попиташ от пишещите тук на деца в НЕГ към момента , ще ти каже, че във всеки випуск има отказали се приети още  след изпита.. Иначе откъде идват приетите по 7-8 резерви според теб?  Не са парашутисти, споко... Просто са на мястото на децата, които ти не приемаш, че са направили избор, различен от вашия...

Последна редакция: вт, 25 мар 2014, 15:49 от пенсионирана русалка

# 544
  • Мнения: 4 270
Мъжки се дръж ти... Факт е написаното. Такива  деца са се явили, изкарали са изпита  и ВЪПРЕКИ това са предпочели ДСД. Пък ти си отричай.... И не, не се явяват като някакви  безумци за спорта, явяват се , за да видят къде са  на фона на всички като усвояване на езика .  Такова упражнение се прави  например и   за АК - явяват  се деца, примерно семегейци,  приемат ги, а не се записват, просто са пробвали как се справят на един изпит, непуснат от МОН.  Но хайде там нещата са и малко по- други, тъй като зад избора трябва да стои все пак и финансова обезпеченост.  Която и майка да попиташ от пишещите тук на деца в НЕГ към момента , ще ти каве, че във всеки випуск има отказали се приети още  след изпита.. Иначе откъде идват приетите по 7-8 резерви според теб?
Приключихме, нямаме тема на разговор след като не можеш да застанеш зад думите си. Последният ти пост е алабалистика, нищо смислено не намирам в разсъжденията ти за явяващи се, незаписващи се, проверяващи нивото си на общия фон, а и по същество нищо не казваш.
Кой те пита какво мислиш за парашутисти и резерви, не подхващай теми, от които не разбираш Stop

# 545
  • Мнения: 390
МММ, отдавна не бях чела тази тема, та сега се върнах доста назад, за да изчета всичко.

Както винаги, Русалке, си премерена и с 99% от постовете ти съм съгласна. Просто не винаги ми се пише. Поздравления за което. Тъкмо поняга си мисля да постна отговор на едностранно мнение и да се опитам да дам пример за друга гледна точка, ти изпреварваш.  Simple Smile

ДЕЦАТА са РАЗЛИЧНИ и не само със съученици на мойте деца, а и с примери от моя собствен живот мога да подкрепя тезата, че има деца, неуспели след "елитна" (не я обичам тази дума) паралелка или училище, или успели от не толкова "добро" според общата статистика образование. Всичко си е 100% индивидуалност и дали ще направиш правилния избор.

Освен това, ИМА ЗНАЧЕНИЕ преподавателя или, както се казва, късата клечка. И никой не можа де ме разубеди.

А пък дълбоко философският въпрос за правилния избор няма еднозначен отговор. Всички си мислим, че най-добре насочваме децата си, а толкова пъти се случва след това да си блъскаме главата с "грешния" избор и да съжаляваме.

Затова тонът на Herz ми се струва малко агресивен, а тезата - едностранчива. Русалке,  Hug

# 546
  • Мнения: 1 007
Информацията на Херц е и малко старичка - "какви немци в осми клас", "всичко на немски и от немци без БЕЛ"... Сега действителността е друга - нормално е и изборите да са други.

# 547
  • Мнения: 4 270
Информацията на Херц е и малко старичка - "какви немци в осми клас", "всичко на немски и от немци без БЕЛ"... Сега действителността е друга - нормално е и изборите да са други.

Да, пропуснала съм да изброя, че музика, етика и физика се преподават на български, и за да не ме разстреля някой, няма да забравя да кажа, че преподавателите по физическо също говорят на български език. Така се надявам информацията да не ми е остаряла...

# 548
  • Мнения: 8 567
Ами не, остаряла е, тази година няма немци в подгответо. Децата, които тази година ще държат изпит за лайстунг паралелките няма да са чували немска реч от немец в самото училище.

Според мен е коректно да споменеш, че музика, етика и физика СА се преподаваЛИ на български", в 8-ми клас е имало немец преподавател, но това е било преди, а какво ще е другата година - божа работа.

# 549
  • София
  • Мнения: 567
и за да не ме разстреля някой,
Stop

# 550
  • Мнения: 1 674
Здравейте, предстои ни избор на училище с немски език и след като изчетох темата и познавам 2, 3 родители и деца от 91 и 73 пак съм в колебание - къде???
Много ме смущават недобрите отзиви от 91. Има ги и в темата за у-щето. Знам и от родители, че проблемите с математиката в 8 кл ги има, а  един от класовете е с нова г-жа по немски от втория срок. Виждам, че от тази година липсват немци в 8 кл. Направо се налага заключението, че училището запада от към ръководство, въпреки че децата влизат с ужасно високи резултати, което си е подигравка с тях.
За 73 всички отзиви са прекрасни, от което започва да ми свети червената лампа, че е прекалено захаросано. Дали защото очакванията към самото у-ще са били по-ниски, или ......
Незнам дали въобще има немци в 73. Твърди се, че всички предмети се учат на немски ез.


Недобрите отзиви в темата за 91НЕГ САМО показват, че в нея пишат зрели хора с изградени критерии, които не залитат по елитното. PeaceЕстествено, че никъде няма само положителни страни - преподавателите са много и сред тях естествено, че има и  недобри зрънца. Критичните коментари отразяват именно това положение. Wink
Когато кандидатстваше малкото ми дете, аз се колебаех между двете немски. Живеем много далеч от НЕГ и доста по-удобно ни беше 73-то. Това плюс добрата база, особено спортната, защото хлапето обича спорта, ме караше да предпочитам 73-то. Но детето искаше да върви по стъпките на брат си и заради голямото му желание, ние от все сърце се надявахме да влезе в НЕГ.
Може на някой да му се видят аргументите ми за 73-то слаби, но повярвайте че един час път в едната посока и още толкова в другата в продължение за 5г е доста натоварващо.
Колкото до преподаването на немски - всички предварителни сметки са без кръчмаря.  Нима някой е вярвал, че в 91НЕГ в осми клас няма да има преподавател немец? ooooh! За съжаление няма нищо сигурно у нас. Wink
бебенка, дано да имате такъв бал, че изборът да е ваш! И си състави собствено мнение за гимназиите , съобразено с твоите критерии, и не залитай по ЕЖК. Simple Smile

# 551
  • София
  • Мнения: 18 123
Алабалистика е по-скоро твоето, Херц. Нещата следва да се назовават с истинските им имена, особено в тема, в която хората търсят мнение за сегашното състояние  и ниво на училището. А ти точно това не правиш.   Държиш си сляпо на онова,  което е било в НЕГ по времето на дъщеря ти. Е, изненада,  за добро или лошо (по-скоро за второто) сега не всичко е така.  Прекаленото захаросване не е  от полза никому, в 99% от случаите винаги нещо не толкова сладко се крие зад него, независимо за кое от двете училища, коментирани в тази тема, става дума. Защото тази склонност към идеализиране (наречена от бебенка захаросване) е присъща  в огромна степен за пишещите в темите и за двете гимназии.


Освен това тонът ти е доста груб. Несъгласието си е твое право,  но  не се преполага да е изразено с този назидателен тон, като от последна инстанция, каквато апропо  никоя от нас не е.

Иначе , бебенка, на мнението на Артемида съм. Изкара ли детето ти достатъчен  бал за НЕГ, има несъмнено  какво да получи там, въпреки  изразените в темата  негативи в някои отношения. Загледай се в резултатите от матурите след 12 клас,  в пресните резултати от олимпиадата по немски - там на ниво София-град НЕГ доминира изцяло.

Последна редакция: вт, 25 мар 2014, 18:55 от пенсионирана русалка

# 552
  • София
  • Мнения: 2 952
Не знам какви немци очаквате в 8-ми клас, това все пак е подготвителен клас. Немците са в Leistungsklasse и то след 8 клас.
От безкрайно много години в истинските езикови гимназии в подготвителен клас се осигуряват учители, които са носители на езика. Това е годината, посветена на научаването на езика и няма как да не е най-подходящата за изкарване на възможно най-много време с носител на езика.
Това се осигуряваше дори по-времето на соц-а, когато за АЕГ си беше дори контакт с отвъд Стената, какво остава за днешно време.
Липсата на такъв носител на езика е като програмирането навремето - компютрите не стигаха и "програмирахме" в тетрадка. Това не попречи на интересуващите се да станат добри програмисти, но не мога да изтъкна липсата на техника като нормално обстоятелство, защото видите ли като започнат работа въпросните млади хора ще имат достъп до компютър.
Въпреки всичко децата се справят прекрасно.

Крайностите за най-доброто училище, най-добрата паралелка, най-отличните оценки, най-най... ми стават все по-чужди с порастването на децата.

# 553
  • София
  • Мнения: 5 147
Доста неща са различни. Да вземем изпита за ДСД. Трябваше да има резултати от писмения още преди седмици. От Кьолн мълчат и няма резултати. Никой не знае, кога. Дванадесетокласниците са изнервени, защото, ако някой е скъсан, имат по принцип алтернатива за ДАФ. Но документи за изпита се подават до 28.03 (петък).

# 554
  • София
  • Мнения: 18 123
Доста неща са различни. Да вземем изпита за ДСД. Трябваше да има резултати от писмения още преди седмици. От Кьолн мълчат и няма резултати. Никой не знае, кога. Дванадесетокласниците са изнервени, защото, ако някой е скъсан, имат по принцип алтернатива за ДАФ. Но документи за изпита се подават до 28.03 (петък).
По този параграф нито НЕГ, нито 73 СОУ могат да бъдат набедени за нещо, решението на въпроса не е  все пак в техни ръце. И не им остава нищо друго освен да чакат..Сега погледнах на страницата на  немския отдел - миналата година резултатите са били ясни преди средата на март.

Общи условия

Активация на акаунт