Лятна - магрибско - образователна - 1

  • 55 577
  • 292
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 110
Ау, това е много хубава новина! Дано си е лека и спокойна бременността и ти да си спокойна и много усмихната. Това е такова важно събитие в живота на всяка жена! Много се радвам, криси!   bouquet Heart Eyes на това международно бебенце, което живее в теб!     

# 241
  • Мнения: 2 952
  Здравейте !

Ето нещо на руски на Мароко и в частност за ИФРЕН (до морската снимка) :

http://www.moyamoskva.ru/articles/2007/07-n05-28.php

Стихове на руски "Мое Мароко" :
http://marokkanka.ru/risha/index.htm

Ето един сайт "Мароканка", където една рускиня разказва със снимки за мястото ,  където живее и сватбата си по марокански. За първите си впечатления от Мароко, за изучаването на език , за модата в Мароко, за Рамадан и какво ли не. Вижте сами по списъка в ляво:
http://marokkanka.ru/webs/dnevnik.htm

Разкази на други очевидци:
http://marokkanka.ru/webs/tourism.htm

Мода:
http://marokkanka.ru/webs/jlaba.htm

Снимки :
http://marokkanka.ru/webs/album_maroc.htm

Рецепти:
http://marokkanka.ru/webs/cuisine.htm

Ръкоделия :
http://marokkanka.ru/webs/rukodelie.htm

Кратък разговорник:
http://marokkanka.ru/webs/slovar.htm

Още малко снимки:
http://lexicorient.com/morocco/laayoune.htm   -  Лаайун  (  El Aaiun  ) .
http://www.spetsmorstroy-corporation.ru/russian/objects/sahara.html
http://wsahara.narod.ru/books/abtsahara.html


Риба:
http://www.africana.ru/news/lands/Morocco/fish/


Дано включването ми беше интересно, защото в повечето случаи остава без коментар и се чудя дали да не си чета само  Simple Smile (нали не съм  мароканка , а само любознателна  Wink ).

Хубав ден , момичета!








# 242
  • Мнения: 110

От седмица Олимпийските игри през 2008 спортът и надпреварата вълнуват много мароканци. Мароко изпрати делегация от 49 атлета в Пекин, които да представят страната. Представени са следните спортове: джудо, таекундо, атлетика, бокс, плуване, фехтовка и стрелба с лък.
Досега мароканци са печелили 17 медала от Олимпийски игри. Почти всички – в дисциплините атлетика и бокс. 4-кратният Световен шампион Хишам ел Геруж е безспорен лидер на Игрите през 2004-та година, като печели медали на 1500 и 5 000 метра, а Хасна Бенхаси завоюва сребърен медал на 800 метра.
Абуда Хадижа е първата жена-стрелец с лък, която представлява страната си на олимпийските игри през 2000 в Сидни. В страната има 80 стрелци с лък, 40% от тях са жени.
Атлетиката и другият традиционно силен спорт в Мароко, мароканци могат да тичат добре на дълги разстояния. Доминиран от силни дами спорт е и таекуондото. Мароканския екип се състои от Абдул Кадер Заруури, който се състезава в категория 80 кг, Гизлан Тудали е в категория 49 кг, Мова бин Абд ал Резуул и Шайха Маита участват в категория до 67 кг.

# 243
  • Мнения: 110
Пете, даже се зарадвах  bouquet  bouquet - догато публикувам - и някои написал нов отговор.
Благодаря за участието! То ти си една прикрита мароканка, явно любознателна!!

Лек ден на всички!! 

# 244
  • Мнения: 110
Момичета, днес тука стана като в мароканска гостна - за различни неща говоря,  спорт, изкуство, но петъчно, ще ме извините, надявам се, после пак може за спорт



Еврейското изкуство в Мароко


С разпространението на Исляма в Мароко, мароканските евреи, които населявали тези земи още през 69 година преди Христа и работели в мините, били прогонени под натиска на финикийските нашественици или поставени в положение, които не им позволява да развиват уменията си или да изхранват семействата си. Евреите били едни от най-умелите търговци, ковачи, леяри, златари. Изкуството и уменията им в тези области съперничели само на амазигите – известни с ювелирната обработка на сребро. Политическите и социални промени повлияли на жизнения стандарт на евреите – забранява им се да притежават земя. За да могат да живеят относително добре, еврейските майстори-бижутери правят нещо подобно на сдружение между занаятчии- един амазиг – един евреин като на документи амазигския майстор е водещ. Произвеждат много ритуални предмети за еврейските религиозни служби. Така или иначе, за сватби, кръщенета, семейно богатство, амазигите тачат среброто повече от златото. Така и евреите, подпомагани от местните занаятчии, се научават да обработват и този метал. За да имат по-спокоен живот и да не страдат от набезите на завоевателите, местните власти в Мароко разрешават на евреите за построят свои, оградени със стени квартали, наречени мела. Тези области имали право на самоуправление и се ползвали от защитата на местните власти. Може да се каже, че в името на мира и зачитането на културите и човечността, е в реда на нещата мароканските местни власти да охраняват мелите от недоброжелатели През 1495 авдалуските евреи са прогонени от Испания и се преселват масово в Мароко. Така идват нови майстори, показват умения, състоятелните марокански семейства в големите градове имат мотив да купуват нови и нови изделия. В началото на 20 век, евреите, живущи в селските райони на Мароко се преселват в основните търговски центрове Тизнит, Тарудант, Есауира, Маракеш.
По време на Втората Световна война 300 000 евреи, живеещи в Мароко са опазени от Крал Мохамед V и нито един не е жертва на гонения и убийства. Това  става възможно при познатата от години схема – евреи работят при амазиги.
Сега образци на еврейското изкуство могат да се видят в Музея на Еврейското изкуство в Маракеш.

Ето на снимките скромно хамзи по 200- 300 долара едната, ако на някои му се прииска да си има. 

# 245
  • Мнения: 110
Хайде като е тъжно и безумно с визите - поне за очите да е шарено...

Мой съвет от мен - ако ще работите в България или дори лично нещо да е свързано със взимане на решение от висшестоящ, който може да е в отпуска през лятото, не се надявайте да свършите нещо смислено през август.

А сега ето малко от мароканските фаянсови плочки и мозайки -  ще разкажем и за това възхитително умение ... как казвам, ще разкажем ... все едно мъжът ми е до мен физически, фаянс и сълзи... то стана като текст на чалга. Приятно гледане!

# 246
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
пете, много хубави линкове си дала, само,4е при мене дополовина се отварят, но идеите са супер!  Hug  bouquet
за катето суперлативи за положения труд!  bouquet
4ета ви, имаме някои разли4ия с тунис в по предните базови постове и инфо за редица неща, но спецификата прави интересното и разли4ното! моят  мъж в4ера гледайки новият филм крал скорпион, понеже видя истори4ески факти и интересни моменти от своята си история и се самоопредели като финикиец, хахаха! хи4 и дума да не става за арабин или местен от преди елиса и троянците!де да мога да се върна родово в миналото му ,хихих 4е да видя праотците му и после ще набивам кан4ета или ще капитулирам с усмивка!
аз мога да говоря пове4е за реалния живот и отношения из магреба, от наблюдения и преживяно, а субективното идва от това в каква среда и хора срещаш! колкото и да се напъваме да сме с отворени сърца и добронамерени и да се адаптираме, лошото е ,4е другите трудно ни вместват в техните им виждания и 4овешки връзки, просто аз ли4но си оставам аз, не успявам и не ми е това идеята да се арабизирам!
така е и с информациите, законите и традиците, някои ве4е се рпестъпват и ли променят доста с навлизането на нета, мобилните, камерите, сателитите! тука(ните девойки и младежи ве4е се държат за ръце, целуват се  скришом по кьош?тата, имат си скрити квартирки и изобщо младежта не е това ,което беше като дойдох ! девойките например са  доста по- напористи и страшно манипулативни, това е или генети4но или им го инжектират майките от бебета! така си уреждат сладко студентство! най-4есто в клопката попадат  женените, със ску4ни съпруги и поовехнали от много раждания! младите мом4ета са доста под нивото на финансовия рейтинг, те могат да си позволят само да зареждат телефоните на момите и да си лафят сладко по нощите!вси4ко е позволено,когато са дале4е от родителското око , но прикрито, докато решат да се задомяват! тогава се връщат и си седят кротко, ако не работят или работят ,но са хрисими и самата наивност обикновено  до след първата бра4на нощ! Mr. Greenтогава се нау4ават истински какво е хариса за  "горките" мъже! #Crazy
кате, не знам дали си споменавала за месенето в семейните отношения на родителите, сестри, братя и роднини от двете страни! не знам друго място, където толкова малко ли4но пространство да имат семейните млади хора! късметлии са ,ако успеят да запазят мира и да игнорират хуните  отвън! то не са съвети, то не са подскокоросвания, то не са да ти мерят приказките и действията и да правят напук или да вадят с памук пари и душата на 4овека!и изискват вси4ки максимално респект и внимание, ха си преско4ил някой да поздравиш или да не донсеш подарък, да го комплиментираш и да покажеш колко е важен, отиди ти репутацията у рякат, после има да те  дигат и слагат!
не сме обсъждали връзкарството и уреждането на работа, нито пък как са устроени социалните придобивки като градини , май4инство и компенсации за гледане на деца, отпуските! здравните заведения пипахме ли ги ? 4астни или държавни? колко се у4и и как се развиват важни професии като лекар и мед, сестра, аптекар и колко са заредени с медикаменти, прилагането на съвременните методи у мгаребските страни?

# 247
  • Мнения: 558

Пепеляшка   явно  изгуби  интереса  си  към религ  училища  и  аз  спирам  разказите  ,май  нещо по  пикантно очакваше  hahaha
бях в Стокхолм и не съм чела темата от десетина дена (а засякох поста ти докато търсех инфото за Рашида Дати), а сега подготвям заминаване за Гърция Heart Eyes  на есен пак ще се включа Wink

# 248
  • Мнения: 323
Кате пиши какво направи с визата на съпруга ти,как се развиха нещата?

# 249
  • Мнения: 110
Криси,   bouquet  bouquet благодаря, че питаш. Какво да ти кажа, много необяснима работата. Вчера виза отказаха на наш колега - млад човек, сириец, на който брат му работи в Бг. И той не може да дойде по проест, но наистина лятото тук мъртвелото е пълно, идиотиите също, моят племенник от Варна само ми казва "бори се, како Катя!" "Не се оставяй!" а на мене ми иде да яхна кон и да газя наред.... , поне ще е красиво и в тон с фамилията ми /конник/.... и доста арабско.
Знаеш ли, хората, които ме "подкпепят" с фразата "тц, тц, тц, б....май...." или "б...гадното" и тези, които не са дали виза, те се прибират вкъщи при половинките си, карат се с тях, слушат музика, излизат, имат нежни моменти..., но аз съм благодарна, чене сме разделени от война, нещастие или невежество ... имам предвид - семействата ни не "воюват", напротив, даже понякога доста емоционално реагират и по-тежко става, но поне има телефони, скайп.     

Ето тази сутрин той ми прати тази песен - от аблум на Найджъл Кенеди, текста на македонски/сръбски май се пее от една египтянка - Наташа Атлас, а една дама от арабската тема направи това красиво произведение на клип и го качи в ю-тюб, за което благодаря.

Поздравявам ви!!

http://uk.youtube.com/watch?v=5_7ZgeBVo7w   

Последна редакция: сб, 16 авг 2008, 19:02 от akhyal_katya

# 250
  • Мнения: 110
Името на Бога в тамазигския език –езикът, говорим от амазигите /берберите/

Общностите, които използват тамазиг използват различни имена за Бога. Разликите идват от различното местоположение, културните традиции и дори – адаптациите на културните и социални практики, които живеещите нелек живот амазиги са въвели. Най-разпространените названия са: „РЕББИ” – използва се в наречията таябаит, ташауит, ташелхайт, „АЮК” – според говорещите мозабит и „ЯЛЛА” – при туарег.
Първото название произлиза от арабския израз РАББИ – Господарю, Боже мой, но не като нашето възклицание, а все едно – това е Мой Бог. Вторият израз по структурата си и значението си, показва явна принадлежност към тамазиг. В този език сегашното време на глаголите завършва на ук/юк е в берберския разговорен това се променя на „ефк”, означава „да дам”. Така „аюк” означава „раздаващ блага” и е разнозначно на арабското ал-уахаб.
ЯЛЛЯ се формира около звука „Л”. Колкото и странно да е това заключение, според някои изследователи, и в арабската дума за Бог – Аллах и в ивритската Илохим има „Л”.  При берберите ЯЛЛА се съчетава и с други думи – „или/тилин” – глагола „имам”, а също така и „аял/яйла” – „имам, притежавам”. Има предположения, че именно от ЯЛЛА произлизат Аллах и Илохим. 
И в арабски и в иврит има дума за Бог – съответно РАББ – господар и ЙЕХ..ВА” /името на Бога не трябва да се изписва, но знаете каква е гласната/ е тази дума „Йех.ва” означава – „Той живее”, „Той съществува” /дано не греша, ако имам разминаване, не е нарочно - не знам иврит/.
Така и в тамазиг, и в иврит, използваните думи ЯЛЛА и Йех.ва означават едно и също „Той съществува”.         

# 251
  • Мнения: 32
Здравейте   bouquet
Ето ме прясно завърнала се от JAL Resort & Spa - Fujeirah  Flutter... райско кътче ...  Heart Eyes
Кате Ахял, много интересна морфология на думата Бог в берберския език.  Hug
Колкото до визата  Confused - убедена съм че това е тест на Съдбата към брака ви, който вие ще издържите  Hug Настоящите проблеми са прелюдия към един дълъг, щастлив и хармоничен семеен живот  Heart Eyes
Масово се отказват бълг. визи на араби. БГ консулството тук ми даде следната информация - ако съпруга ми кандидатства за 30-дневна визиторска виза чрез покана, издадена от родителите ми и заверена в общината, където живеят - това ще струва 350-700 емиратски дирхама и ще отнеме 3-10 работни дни. Вероятността да му се откаже виза е голяма.
Ако желаем да подадем документи за  семейна виза, ще е нужно да регистрираме брачния  си договор в общината от която съм. Разбира се трябва да е предварително преведен на български и заверен от Външно министерство на Йордания и бълг. посолство в Амман . Общината ще издаде Свидетелство за брак на бълг. език което ще послужи пред Бг консулство в Дубай за издаване на едногодишна мултиентри виза  Whistling  Издаването на втория тип виза е безплатно, според госпожата в Консулството. Ще мога да коментирам на по-късен етап  Whistling
Петя911 , продължавай да се интересуваш и да публикуваш мила    bouquet Даване на информация за Мароко  е основната цел на този сайт, т.е. ти си асистент на Катето А. Hug
Марси написа - дали си споменавала за месенето в семейните отношения на родителите, сестри, братя и роднини от двете страни!
Месенето е типично за всички араби, но напълно непонятно и недопустимо за мен  Confused Твърде голяма сила има и фактора какво ще кажат хората   Rolling Eyes Това е единствената причина поради която не искам да живея в Йордания. Хубавото е, че поне не им разбирам какво си шушукат, инак ще ми развалят настроението за целия ден  Joy
В ОАЕ тези неща ги няма. Тук всеки е с различен произход, език, вяра, навици и никой не гледа в канчетата на останалите.
Винаги обяснявам на разните араби, че би трябвало да са морални не за пред роднини и съседи и пр., а за пред Бога.  На родителите дължим уважение , а не фалшива праведност. Лесно е, а не го разбират.  Confused Много от тези праведници като се окажат в по-освободено общество, се държат като отвързани, хей  ooooh! Ама Бог не можеш да излъжеш и Той всичко вижда..
Хей българчета, Родината си има вече 1 златен и 1 бронзов медал, машалла  Peace  bouquet Hug Ура !

# 252
  • Мнения: 2 952
Ами , асистент в никакъв  случай. Simple Smile Вмъквам се просто , защото ми е интересно, но преводите и работата си я върши Катя основно.Много добре при това , хем с нейните проблеми .Катя , ами хората си живеят живота, няма да спре заради проблемите на някой друг.То е така.Цъкат си , какво да се прави. Всеки с проблемите си в крайна сметка. Ето на виж , не са само по тебе за съжаление... Желая успех от  сърце! Hug

# 253
  • Мнения: 110
Често наричат туарегите „сините хора”  -заради цвета на дрехите, които носят. Днес някои от тях имат смесени бракове с представитери на общности от централна Африка и така част от традициите им загиват. През 1990 г., асимилацията и икономическата безизходица води до въоръжен конфликт. Значителна част от туарегите изоставят номадския начин на живот и се заселват в основните градове на Сахара, близо до местата, където са живели с караваните си – Тамарансет в Алжир и Агадес в Нигер.

Произходът на името Туарег не може да се определи с точност. Според някои изследователи произлиза от арабската дума „изоставен”, или от названието на област в Либия, все още наречена тарга – долина или вдлъбнатост. Французите използвали и популяризирали думата туарег за множествено число на тагруи (женски род е таргуа, а множествено число– туарег). Често събирателно се използва названието туарег
Туарегите предпочитат да ги наричат „свободни хора” или „имажаган”, „имухаг” / горди и свободни/.
Разделени на няколко общности, милион и половина туареги живеят в 5 страни на африканския континент – хора без граници.
Туарегското общество е много йерархично, обособени са следните категории:
•   имажаган: благодорните племена;
•   имрад: племена - васали;
•   инеслемен: племена (единственото число на думата „инеслем”, означава мюсюлманин);
•   инаден: ковач
•   ирауелан: бивш затворник
•   иклан: чернокожи роби (единственото число „Акли” означава „черен”);
•   беллас: освободени роби
•   бузу: освободени роби (в диалекта хауза)

Туарегите са моногамни, при все че под влиянието на исляма, отделни мъже решават да имат повече от една жена .Мъжът е задължен да осигури имането – камили, добитък – дава се на семейството на булката, а семейството на булката дава палатката и обзавеждането – това е необходимо, тъй като при развод, жената запазва собствеността. Не е присъщо за мъж да взима неща от жена. По принцип, семействата идват от една и съща прослойка от обществото

Дрехи
Туарегите носят дълго сини дрехи и тюрбан. Само мъжете покриват косите си, а жените – не. Не е присъщо на мъжете да излизат без тюрбан, а много възрастните не показват устите си пред външни хора, тъй като това е проява на алчност и ненаситност. Разбира се, има и други тюрбани – жълти, червени, зелени, но бялото, наред със синьото имат специално значение – това е израз на уважение.
Тази общност се управлява от жени: жената избира мъжа, жената се развежда, принадлежността към общността се дава по произхода на жената – майка туарег, ражда деца туареги.     

# 254
  • Мнения: 2 952
 Ето нещо от мен за  туарегите :

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8

http://paper.standartnews.com/archive/2001/10/01/art/s3145_6.htm

   Социалната структура на туарегите почти напълно съвпада с онази на древните гараманти, а традиционното им доскоро оръжие – копие, щит и кинжал, е същото като онова, което според византийския историк от VІ век Корип, гарамантите използвали при своите набези. Освен това, те рязко се различават от арабите, както и от всички околни народности, изповядващи исляма, по високият статут на жената в тяхното общество.

   Подобно на далечните си предшественици, в продължения на дълги столетия, тази “рицари на пустинята” са контролирали пътищата на керваните през Сахара. Напоследък, изграждането на модерни асфалтирани магистрали, както и разработката на нефтените залежи в региона, ги изтласкват в най-непригодните за живот части на пустинята. Където и днес живеят по-същия начин, по-който и далечните им прадеди, дошли по тези места преди няколко хиляди години и създали една от най-загадъчните цивилизации на планетата.

  Едно видео:

http://www.zazz.bg/play:3ed4676d





Общи условия

Активация на акаунт