Понякога не искам да гледам дъщеря си... :(

  • 11 144
  • 106
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 192
Всъщност сега като ми се поуспокоиха нервите малко мога да анализирам по следния начин нещата:
Имам си страшно своенравно дете - още от бебе до сега, че сигурно и далеч занапред. Това, че не може да се очаква осъзнато чувство на благодарност или на уважение от тази възраст е факт. Но също така и децата разбират повече, от колкото можем да си представим, така че родителската роля в живота на детето е не само да го обгрижва, а и да му дава възпитание, насоки на паведение, дисциплина, ценности, пример за подражание. Още от бебе, защото никога не знаем какво точно им е в главата и колко и как разбират. С по-кротките деца е по-лесто, с опаките - много трудно, защото специално мойто не дава израз, но по някое време се разбира, че всъщност много неща ги асимилира. Точно заради това тя знае, че безкрайно я обичаме, а също знае и че не сме мекошави, въпреки че я обичаме. Тя просто си е своенравна и наистина понякога не се търпи.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 044
Постави ясни граници, така детето ще знае докъде може да стигне. Примерно: Измий си ръцете! Тя се прави,че не чува. След 2-3 казване, прибираш и играчките и и казваш,че няма да пипа играчките с мръсни ръце( примерно след градина). Или ще си измие ръцете, или ще се тръшне да реве. Остави я. Но докато не си измие ръцете не и давай да си играе. Или ако се държи лошо на улицата/площадката/в магазина- накажи я да не гледа филмче или да не и четеш приказка. Там каквото решиш. И постоянно и повтаряй,че е наказана, защото си я помолила 2-3 пъти и тя не е реагирала. И на теб ще ти е мъчно като страда детето, но постепено ще свикне.
И още нещо- избирай си битките!  Wink Хайде няма нужда да отговаря на всяка команда като кученце, нека си проявява характера! Нека за по-маловажните неща да става както тя иска. Но за нещата ,които може да и навредят(мръсни ръце, пресичане на улицата, просене на храна от хората) - налагай се ти! А и само след година ще ти е много по-лесно да и обясниш и да те разбере, без да изпитва нужда да ти прави напук.  Grinning

# 32
  • Мнения: 641
Сетих се за една случка.
По принцип повече от 2 пъти не каня за ядене. Та, слагам вечерята и я викам да яде.
Първия път се направи, че не чува, на втория отсече "не ми се яде!"
Съответно отговорих, че "вдигна" ли масата, повече няма да я сложа.
Каза "добре" и до там. Беше около 20 часа. Сложих я да си ляга и по едно време към 22 идва "гладна съм".
Реших, че щом съм казала нещо не трябва да отстъпвам. Иначе ще й стане практика.
Казах "няма да ядеш" и си легна гладна.
Сутринта сама си взе хляб и нещо от хладилника и беше почнала да си прави закуска.
А вечерта не чака второто повикване. Та, така.

# 33
  • Мнения: 192
Постави ясни граници, така детето ще знае докъде може да стигне. Примерно: Измий си ръцете! Тя се прави,че не чува. След 2-3 казване, прибираш и играчките и и казваш,че няма да пипа играчките с мръсни ръце( примерно след градина). Или ще си измие ръцете, или ще се тръшне да реве. Остави я. Но докато не си измие ръцете не и давай да си играе. Или ако се държи лошо на улицата/площадката/в магазина- накажи я да не гледа филмче или да не и четеш приказка. Там каквото решиш. И постоянно и повтаряй,че е наказана, защото си я помолила 2-3 пъти и тя не е реагирала. И на теб ще ти е мъчно като страда детето, но постепено ще свикне.
И още нещо- избирай си битките!  Wink Хайде няма нужда да отговаря на всяка команда като кученце, нека си проявява характера! Нека за по-маловажните неща да става както тя иска. Но за нещата ,които може да и навредят(мръсни ръце, пресичане на улицата, просене на храна от хората) - налагай се ти! А и само след година ще ти е много по-лесно да и обясниш и да те разбере, без да изпитва нужда да ти прави напук.  Grinning

 Hug Браво как точно го каза!!! Така правя наистина - дума по дума! Направо съм изумена, как еднакво мислиме. Но на етапа "налатай се ти" за важните неща теорията ми издиша. Не става - малката е непробиваема!!! За пример само ще кажа, че пресичането на улицата също е много болезнен проблем, който имаме. Понеже от колите не се страхува, а и не реагира, когато я викаме да спре, тя като нищо изкача на улицата, ако не я хванеш на време. Наскоро имахме реална ситуация - колата успя да спре само благодарение на това, че тя беше с ярки дрехи (беше тъмно). Много се уплашихне - включително и тя. И й обяснихме, и се скарахме, и я наказахми за малко поне да седи на едно място.Въпреки това продължава да се втурва на улицата. А това е въпрос,който сме обяснявали,обяснявали, обяснявали до изприщване. И въпреки това - нищо. Ето и реалната заплаха беше налице - и пак нищо!!!

# 34
  • Мнения: 192
Сетих се за една случка.
По принцип повече от 2 пъти не каня за ядене. Та, слагам вечерята и я викам да яде.
Първия път се направи, че не чува, на втория отсече "не ми се яде!"
Съответно отговорих, че "вдигна" ли масата, повече няма да я сложа.
Каза "добре" и до там. Беше около 20 часа. Сложих я да си ляга и по едно време към 22 идва "гладна съм".
Реших, че щом съм казала нещо не трябва да отстъпвам. Иначе ще й стане практика.
Казах "няма да ядеш" и си легна гладна.
Сутринта сама си взе хляб и нещо от хладилника и беше почнала да си прави закуска.
А вечерта не чака второто повикване. Та, така.

Ето и от мен една случка  Flutter
Бяхме на морето и ще обядваме. Тя беше гладна, защото като й казахме, че отиваме на пица си взе чехличките и се запъти. После сама си поръча пица. Вика на сервитьора : "Аз искам пица!!!" Докато чакахме поръчката тя се разсея, заигра се на едни люлки. Като дойде яденето и аз, и баща и ходихме да я приканваме - тя не! Нищо не казах, ние си хапнахме, нейното го взехме в кутийка и хайде в къщи. Като се прибрахме малката вика: "Хайде да папаме пицата в къщи"  Laughing Викам не - пицата свърши, лягаш си гладна, и други пояснения. Легна си, спа си, стана - не иска да яде!!!  Shocked Това е то нашето раче - осмокраче.

# 35
  • Мнения: 641
 Joy Каква зодия е това дете? Да не е "близнаци"?

# 36
  • Мнения: 192
Joy Каква зодия е това дете? Да не е "близнаци"?

РАК - от най-зъбатите  Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 4 044
Хехехе, Лоран, чудиш ли се защо така говоря? Моят също е рак, макар,че не разбирам от зодии...  Wink А за втурването на улицата, знам,че ще ме оплюете, но какви шамари по дупето е ял!  Twisted Evil А когато се втурна на улицата наказхте ли я по някакъв начин? Еми много ми е мъчно за детето, като ме гледа с едни еййй такива очи и подсмърча, но няма начин на го оставя да тича на улицата! Те са вече достатъчно големи, за да осъзнават причина и следствие. Това не означава ,че нуждата от обяснение отпада, но мисля,че обяснението" Много ме обиди и ме натъжаваш!" е за по-късен етап. Сега вече му казвам" Ще ти се разсърдя ако продължаваш!" и поне стигаме до разговор и убеждения. Но докато беше малък нещата бяха доста по-емпирични "Ти не направи това, затова аз няма да направя това!" При нас негативната фаза започна около 2 години и до към 3.5-4 отзвуча. И сега даже се чудя колко добре се разбираме с детето. Дори приех предизвикателството на Номер 2!  Joy

# 38
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Незнам какво да кажа, но щом така пресича улуцата, значи шамарите ви нещичко издишат  Rolling Eyes Виктория се опита да "пресече" така само веднъж. След това не е повтаряла Naughty

# 39
  • Мнения: 505
Хахаха що не започна с това, че е рак Simple Smile и ние си имаме един вкъщи и е много труден...
Аз не знам, не искам да си помислиш, че те нападам или обвинявам. Но понякога наистина си мисля, че родителите се престарават с грижите си. Казвам го, защото имам много сходен на твоя случай пред очите си. Понякога просто децата не бива да бъдат свръх обслужвани. Както са ти го казали по-нагоре - ако се тръшка - просто я игнорирай доколкото можеш. Всяко дете е много индивидуално, но понякога самите ние правим нещата да бъдат такива. Ето отново мога да дам пример от това, което си писала - ами че как може детето ти само да отиде на улицата....
Пожелавам ти успех. Раците са много чувствителни и нежни деца. На сина ми му ударих шамар когато беше съвсем малък. Не знам как стана - просто си изтървах нервите. Още го помни.... Само това мога да ти кажа.   bouquet

 

# 40
  • Мнения: X
Не искам да звуча назидателно,но децата се държат така по две причини:никакво внимание от страна на таткото обикновено, или прекалено много внимание от всички в родата.Особено ако е първо дете,внуче...
Не знам вашият случай от кой вариант е,но ...хората са го казали:"Децата не се раждат лоши,ние ги правим такива!"

# 41
  • Мнения: 192
Всяко дете е много индивидуално, но понякога самите ние правим нещата да бъдат такива. Ето отново мога да дам пример от това, което си писала - ами че как може детето ти само да отиде на улицата....
Пожелавам ти успех. Раците са много чувствителни и нежни деца. На сина ми му ударих шамар когато беше съвсем малък. Не знам как стана - просто си изтървах нервите. Още го помни.... Само това мога да ти кажа.   bouquet


Еми че как се озова на улицата - ето така! След безброй предупреждения за опасност - и въпреки това ето на отиде! И винаги може да изпуснеш едно дете от поглед макар и за миг. Нали за това и аз говоря, защото всичко опитвам и въпреки това, прави си каквото си науми - все едно ме няма.

Хехехе, Лоран, чудиш ли се защо така говоря? Моят също е рак, макар,че не разбирам от зодии...  Wink А за втурването на улицата, знам,че ще ме оплюете, но какви шамари по дупето е ял!  Twisted Evil А когато се втурна на улицата наказхте ли я по някакъв начин? Еми много ми е мъчно за детето, като ме гледа с едни еййй такива очи и подсмърча, но няма начин на го оставя да тича на улицата! Те са вече достатъчно големи, за да осъзнават причина и следствие. Това не означава ,че нуждата от обяснение отпада, но мисля,че обяснението" Много ме обиди и ме натъжаваш!" е за по-късен етап. Сега вече му казвам" Ще ти се разсърдя ако продължаваш!" и поне стигаме до разговор и убеждения. Но докато беше малък нещата бяха доста по-емпирични "Ти не направи това, затова аз няма да направя това!" При нас негативната фаза започна около 2 години и до към 3.5-4 отзвуча. И сега даже се чудя колко добре се разбираме с детето. Дори приех предизвикателството на Номер 2!  Joy

Аз бях почти в несвяст за да я наказвам и ми течаха сълзи от очите за да говоря, така че баща й я пое. Но така или иначе направи това, което и аз щях. Грабна я, много сериозно й се скара, сложи я да седне при нас, след това я наказа да седне и да не бяга и започнахме да й обясняваме. Тя определено се кротна, но за малко.

# 42
  • Мнения: 505
Имаш обяснение за всичко - ето така...  Laughing  Наистина си мисля, че хората понякога са слепи. Няма да пиша повече в темата ти.  Hug

# 43
  • Мнения: 192
Не искам да звуча назидателно,но децата се държат така по две причини:никакво внимание от страна на таткото обикновено, или прекалено много внимание от всички в родата.Особено ако е първо дете,внуче...
Не знам вашият случай от кой вариант е,но ...хората са го казали:"Децата не се раждат лоши,ние ги правим такива!"


Да, и аз съм си мислила това, че всички й отделяме прекалено много внимание и грижи и това я изнервя. Но мисля, че не е това, защото нещата се промениха, оставихме й повече пространство.
А за това, че :"Децата не се раждат лоши,ние ги правим такива!", аз не мисля, че има лоши деца - има кротки деца и трудни деца. Разбира се, че топката е и в полето на родителите, но те просто понякога са си родени такива.

# 44
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Има едно предаване по Супер 7(дано не се лъжа) *SOS-бавачки*от 19,00h,но не съм сигурна дали само в събота и неделя го дават,как е?В предаването показват как родители да се справят с трудните си деца.Много ми хареса.Дават много добри съвети,как да се справяме в дадени ситуации.Ще ти хареса и на теб.Само трябва да видиш кога точно го дават.

Общи условия

Активация на акаунт