Отговори
# 45
  • Мнения: 3 634
Казаха по новините,че бабите ще си вземат и пенсиите ,и 220лв.

По коя телевизия и от колко часа са го казали това??? Защото и по Канал 1 и по БТВ не видях такова нещо и все повече си мисля, че пенсията ще се замести от тези 220 лв...  Rolling Eyes

Точно така и аз знам! Затова изрично попитах...

# 46
  • Мнения: 4 753
Така е написано...

"Бюджетът ще помогне и на работещите майки.

Техните деца от 9-месечна от 3-годишна възраст ще имат право да назначат бавачка на държавна заплата. Родителите ще могат да избират дали да назначат на работа бабите и дядовците или друг познат пенсионер.

Заплатата на една баба - бавачка ще е 220 лева за гледане на 1 внук и 300 лева за близнаци."... от тук... http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=115426 

И "Бабата и дядото на вашето дете пак ще могат да го гледат, но затова вече ще плаща държавата. Ако не им стигат собствените внучета, няма проблем те да поемат и още.Заплатата им ще бъде 220 лева месечно за 1 дете или 300лв. за близнаци.".... от тук... http://news.bnt.bg/content/view/full/244660

Абсолютно никъде не се споменава, че тези пари ще са + пенсията... Ще бъдат на заплата... мизерна работа...

# 47
  • София
  • Мнения: 23 097
Извинявам се предварително, ако повторя нещо написано, защото не изчетох всички коментари...
Голяма част от бабите и дядовците (тоест родителите на майките и татковците) все още не са пенсионери - поне при нас е така. И разбира се пак ще има разни рокади, от типа на - безработната баба, която не е пенсионерка ще гледа детето, а парите фиктивно ще взима някоя приятелка на бабата да речем, която е пенсионерка и е съгласна да направи услуга... Един вид тя ще се води, че гледа детето, а парите ще си ги прибира майката или бабата!  Бас ловя, че много ще направят това, надали ще има такива, които да не се възползват от подобна възможност  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 2 131
афродита, признавам, че не знам как стои въпросът, ако детето е между 2 и 3 години, особено при тези промени. Но така или иначе, и в момента съществува възможност до навършване на 2 години майчинството да бъде прехвърлено на баба, която работи на постоянен трудов договор. За следващата една година въпросът остава висящ, не съм наясно.
А за това, че бабата ще получава и пенсията си - прочетох го някъде, ама вече не се сещам къде, а не ми се рови. Със сигурност обаче ми мина пред погледа.

# 49
  • Мнения: 4 753
Извинявам се предварително, ако повторя нещо написано, защото не изчетох всички коментари...
Голяма част от бабите и дядовците (тоест родителите на майките и татковците) все още не са пенсионери - поне при нас е така. И разбира се пак ще има разни рокади, от типа на - безработната баба, която не е пенсионерка ще гледа детето, а парите фиктивно ще взима някоя приятелка на бабата да речем, която е пенсионерка и е съгласна да направи услуга... Един вид тя ще се води, че гледа детето, а парите ще си ги прибира майката или бабата!  Бас ловя, че много ще направят това, надали ще има такива, които да не се възползват от подобна възможност  Mr. Green

А "безработната баба" като не е пенсионерка и е безработна как си плаща по принцип сметките, с какви пари живее??? А ако заменят пенсията с тези 220 лв., коя ще се съгласи фиктивно да не взима никакви пари???  newsm78

# 50
  • Мнения: 2 131
Има и още нещо, по повод на това, защо майките да нямат право да избират кой да гледа детето до 3 години - те или бабата.
Някой, не знам дали в тази тема, беше подхвърлил, че тази новост се приема, за да се реши в някаква степен проблемът с липсата на места в детските ясли.
Амииии..., ако майките могат да гледат децата си до 3 години, то дефакто повечето детски ясли би следвало да бъдат закрити.

# 51
  • Мнения: 4 753
И още нещо... "Промяната е записана в допълнение към закона за насърчаване на заетостта" (http://news.bnt.bg/content/view/full/244660), което аз го разбирам "с цел майките да се върнат на работа, а не да висят по градинките"... И за да се възползват повече майки, програмата предлага бонус 3-та платена година...

# 52
  • Мнения: 3 634
Аз тогава веднага си правя сметката, че след като майка ми е с 120лв пенсия може между 2 и 3 години на Мите да го гледа по тази програма срещу 220лв. То и така си мислех, че аз ще се върна на работа като навърши 2год. Нещо е мътна тази работа... newsm78

# 53
  • Мнения: 4 753
Аз тогава веднага си правя сметката, че след като майка ми е с 120лв пенсия може между 2 и 3 години на Мите да го гледа по тази програма срещу 220лв. То и така си мислех, че аз ще се върна на работа като навърши 2год. Нещо е мътна тази работа... newsm78

И според мен може да го гледа... Къде ти се мъти точно???  Grinning

# 54
  • Мнения: 3 634
Виждам дупки, трапове и възможности за спекулация! Както и пълен крах поради лиспа на средства.  Laughing

# 55
  • Мнения: 4 753
Аааааа ми виж сега... Те ако заместят пенсията с тези 220 лв., фактически само ще доплатят разликата между тях и пенсията на майка ти в случая... А за пенсионер на 200 лв. пенсия, дори няма смисъл тази поправка в закона... Та средствата ще са си от самите пенсии един вид...

# 56
  • Мнения: X
Егати логиката... Ами аз бих останала да си го гледам и 10 години... Защо да не мога да получавам някакви пари от държавата... Thinking
Егати изказването...........
 Така, както ще плащат на баби, дядовци и безработни, така да може и на майката Peace

Трудно схващаш, нали...  Thinking  А има 10 теми по въпроса...
Аз добре си схващам, ти нещо много компетнта се извъди.........
Щом не си разбрала,ще повторя..........
Просто така,както ще се плаща на другите, така може да се плаща и на майката, а тя сама да си прецени дали ще се възползва тя самата или ще е някоя баба......

# 57
  • Мнения: 1 427
И какво излиза сега, момичета-държавата ще плаща на всеки друг да гледа детето ми 3-та година, но не и на мен! Аз като майка най-малко ли заслужавам да си гледам детенцето? По-добре да го направят както е след 315-те дни и всяка майка да си преценява как да процедира след това. Ноооо надали ще стане!
И аз това се питам Sad, защо пък да не си го гледам аз newsm78!
Идеята е : 1.Да се дава възможност на майките,тъй като са в работоспособна възраст,да ходят на работа.
                  2. Да се подпомагат финансово пенсионерите,който така или иначе или гледат внуците или работят някъде допълнително.
Ако се плаща на майките,те ще седят вкъщи,няма да достига работна ръка,а пенсионерите ще работят на места,който би трябвало да са заети от млади хора.
Въобще целта е не да се помогне на майките,а да се решат други проблеми Mr. Green
И още нещо... "Промяната е записана в допълнение към закона за насърчаване на заетостта" (http://news.bnt.bg/content/view/full/244660), което аз го разбирам "с цел майките да се върнат на работа, а не да висят по градинките"... И за да се възползват повече майки, програмата предлага бонус 3-та платена година...
Peace Точно това имам в предвид

# 58
  • Мнения: 2 908
Абе,момичета-твърдо си стоя зад думите-четох го,или го чух по новините,не помня къде-ще се взима заплата 220лв,като пенсията си им остава!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ако го намеря някъде-ще го сложа тук Crossing ArmsВие чувате ли се-никой няма право да им отнеме пенсията-първо като се замисли човек малко  LaughingХората работили,блъскали 100 години и накрая за едно попикано бебе да им отнемат пенсията и да им дадат  220лв......
Намерих го:
http://dnes.dir.bg/2008/07/17/news3205085.html
Хайде всеки недочул-да прочете много внимателно всичко ooooh!

Последна редакция: пт, 18 юли 2008, 20:24 от афродита

# 59
  • Мнения: 9 973
аз прочетох,че пенсията си остава+220лв

Общи условия

Активация на акаунт