Майчинство и второ дете

  • 94 447
  • 751
  •   1
Отговори
# 735
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравйте имам следния въпрос

Снаха ми е във втората година от майчинството си ,което ще изтече на 30.12.2013.Междувремено се роди второто детенце на 23.11.2013.Двамата с брат ми живеят от скоро в Дания и детето се роди там.Въпросът ми е как точно ще стане застъпването на майчинствата ,какви документи ще трябват и задължително ли е детето да се отглежда тук за да се получава майчинството от БГ.Рових доста Embarassed но не открих такъв казус,а пък виждам ,че тук има супер компетентни мами.
Благодаря ви за отговорите предварително  bouquet

Трябва документ от болницата в Дания,болничен от ЛЛ тук и после декларациите.Също тя трябва да попълни и подпише прил 12 и прил 4.Пиши мейл до НОИ с този казус и те ще ти обяснят.Не ходи на място

Здравейте!За първи пиша тук,но не не намирам отговор никъде.Имам дъщеря на 2.10 месеца и искаме в следващата половин година да забременея с 2-ро дете.Проблемът е,че напуснах  работа преди 6 месеца и 4 от бях на борсата,тоест от 2 месец съм без доходи и оигуровки.Търся си работа но с дете е много трудно,пък и нея приеха в градина ....сложна работа Simple SmileТърся и начин просто да се водя някъде на робота на мин.осигуряване.Имам трудов стаж общо с 1-вото майчинство 3.10 месеца.Въпросът ми е ще взимам ли поне мин.майчинство(340 от 2014г.) ако нямам 24 месеца назад работа , а само няколко преди за забременея и ако въобще нямам(ако не успея да намеря).С 1-вото дете имах и си взимах много добро майчинство,но от предишната ми работа ми дадоха само 1 месец неплатен и трябваше да напусна.
Много ви благодаря предварително,дано има мами с подобен проблем или питане! Simple Smile

Достатъчно е да започнеш работа преди 45 дневния болничен,за да взимаш 2 г по 310 лв

# 736
  • Мнения: 124
Здравейте и от мен. Имам следното запитване в момента съм в майчинство 2 година , което изтича февруари, но съм бременна с 2 дете , което се очаква да се роди януари тоест месец преди изтичането на майчинството ми с 1-вото. 45 дневния ми преди термин ще бъде издаден на 8 декември. Това е в общи линий интересуваме от кога ще почна да вземам майчинство за 2 дете и до края ли тоест февруари ще вземам за 1 вото. Надявам се да не см много разбъркана в обясненията си. Предварително благодаря и лека и спокойна вечер.

# 737
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте и от мен. Имам следното запитване в момента съм в майчинство 2 година , което изтича февруари, но съм бременна с 2 дете , което се очаква да се роди януари тоест месец преди изтичането на майчинството ми с 1-вото. 45 дневния ми преди термин ще бъде издаден на 8 декември. Това е в общи линий интересуваме от кога ще почна да вземам майчинство за 2 дете и до края ли тоест февруари ще вземам за 1 вото. Надявам се да не см много разбъркана в обясненията си. Предварително благодаря и лека и спокойна вечер.

Ако сега си в майчинство за първото,ще ти се получи застъпване.Обезщетението за второто ще е колкото е било за първото.От 45 дневния нататък ще получаваш обезщетение+155 лв за първото ти дете,докато направи 2 години.С 45 дневния попълваш и подаваш в работата прил 4 и прил 12

# 738
  • Мнения: 16
Здравей, искам да ти кача първо че не съм много на ясно с нещата, и мен ме очаква застъпване на  майчинството ,не знам какви са документите, но също така не съм сигурна бебчето като е родено в Дания няма ли право да взимат от там помощи или майчинство, и може би зависи майката от колко време е там. Наистина голям фил е със застъпване на това майчинство и още повече във вашата ситуация. Също не съм сигурна дали от НОИ няма да ти дадат някакво инфо. Пожелавам ти успех и дано всичко се нареди, че в наша държава стани ли дума за отпускане на някакви пари и те правят на маймуна.

# 739
  • Мнения: 124
Здравейте и от мен. Имам следното запитване в момента съм в майчинство 2 година , което изтича февруари, но съм бременна с 2 дете , което се очаква да се роди януари тоест месец преди изтичането на майчинството ми с 1-вото. 45 дневния ми преди термин ще бъде издаден на 8 декември. Това е в общи линий интересуваме от кога ще почна да вземам майчинство за 2 дете и до края ли тоест февруари ще вземам за 1 вото. Надявам се да не см много разбъркана в обясненията си. Предварително благодаря и лека и спокойна вечер.

Ако сега си в майчинство за първото,ще ти се получи застъпване.Обезщетението за второто ще е колкото е било за първото.От 45 дневния нататък ще получаваш обезщетение+155 лв за първото ти дете,докато направи 2 години.С 45 дневния попълваш и подаваш в работата прил 4 и прил 12
Много благодаря за разяснението а, дали ще влязат в сила тези промени за увеличеното майчинство след 2014 от 310 на 340 и важи ли за тези , като мен със застъпено майчинство?

# 740
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386

Много благодаря за разяснението а, дали ще влязат в сила тези промени за увеличеното майчинство след 2014 от 310 на 340  да изчакаме и да видим и важи ли за тези , като мен със застъпено майчинство? да,ще важи

# 741
  • Мнения: 16
Честно казано аз докато не се уверя на банкомата не мога да вярвам и да си надявам както говорят утре може да го отменят. А тая глупост само второто дете да взима 50 лв детски е направо абсурдно, все едно, че първото няма нужда от храна или дрехи, какво е това или ги вдигат за двете или не само се подиграват с нас, делят на първо и второ, нали всички деца са равни. Да не говорим пак за майките с близнаци гледаш 2 деца първата година вземаш 100 лв. отгоре а втората са равни на всички, а как се гледат 2 деца с 310 лв. 

# 742
Здравейте! Ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете с малко информация. Случаят при мен е следният:
В момента съм в майчинство за отглеждане на дете до 2г. и съм бременна с второ дете. Дъщеря ми ще навърши 2г. на 02.05.2014г., а терминът за второто дете ми е на 27.06.2014г.. По мои сметки 45 дневният болничен преди термина за второто ще започне на 14.05.2014г., което явно е 12 дена след като първото навърши 2 години.
Бихте ли ми дали съвет как да постъпя, за да успея да си ползвам по-високото обезщетение за първата година на второто дете? Или да ме насочите къде мога да намеря информация..
Благодаря предварително!

# 743
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Здравейте! Ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете с малко информация. Случаят при мен е следният:
В момента съм в майчинство за отглеждане на дете до 2г. и съм бременна с второ дете. Дъщеря ми ще навърши 2г. на 02.05.2014г., а терминът за второто дете ми е на 27.06.2014г.. По мои сметки 45 дневният болничен преди термина за второто ще започне на 14.05.2014г., което явно е 12 дена след като първото навърши 2 години.
Бихте ли ми дали съвет как да постъпя, за да успея да си ползвам по-високото обезщетение за първата година на второто дете? Или да ме насочите къде мога да намеря информация..
Благодаря предварително!

Единият вариант е да пробваш да си "смениш" термина - болничният 45 дни преди раждане ще ти започне от 13.05.2014 г. за второто дете.
Друг вариант е да прекъснеш сега ползването на отпуск за гледане на дете, да получаваш за първото дете 1/2 от обезщетението, а да ползваш напримвер натрупан до момента платен отпуск, а след това болничен за общо заболяване по време на бременността. Така няма да се възползваш от застъпеното майчинство, но бъдещото обезщетение ще бъде възможно най-малко намалено от месеци в отпуск за гледане на дете, когато базата е МРЗ.

# 744
Благодаря много за светкавичния отговор, наистина ми е много важно бързо да реша какво да правя, защото след 2-3 дни отивам при АГ да регистрираме бременността и да ми напише съответно термина.
Значи ако АГ се съгласи да ми изтегли термина с примерно 12-13 дена назад, ще мога да се възползвам от същата база, както за първото дете?
А болничният за общо заболяване по време на бременността има ли максимална позволена продължителност? Съжалявам, ако въпросът ми е много глупав, но хич не съм наясно Simple Smile

# 745
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Благодаря много за светкавичния отговор, наистина ми е много важно бързо да реша какво да правя, защото след 2-3 дни отивам при АГ да регистрираме бременността и да ми напише съответно термина.
Значи ако АГ се съгласи да ми изтегли термина с примерно 12-13 дена назад, ще мога да се възползвам от същата база, както за първото дете?  - да, така, че да е преди датата, на която първото дете навършва 2 години
А болничният за общо заболяване по време на бременността има ли максимална позволена продължителност? - 180 календарни дниСъжалявам, ако въпросът ми е много глупав, но хич не съм наясно Simple Smile

# 746
Много благодаря за помощта Simple Smile

# 747
  • Мнения: 16
Здравейте искам да разкажа за мия случай, ако някой има мнение моля да го изкаже. Благодаря предварително. Сега съм  в 2 та година от майчинството, детето ми навършва 2 г на 26 март, но съм бремена с второ и смятам след като ми изтече майчинството да ползвам болнични, но от кая дата трябва да е, от 27 март ли. Някой сблъскал ли се е с подобно нещо. Благодаря

# 748
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 393
Здравейте искам да разкажа за мия случай, ако някой има мнение моля да го изкаже. Благодаря предварително. Сега съм  в 2 та година от майчинството, детето ми навършва 2 г на 26 март, но съм бремена с второ и смятам след като ми изтече майчинството да ползвам болнични, но от кая дата трябва да е, от 27 март ли. Някой сблъскал ли се е с подобно нещо. Благодаря

Да. Отпускът за гледане на 1-вото дете включва и рожденния му ден. Би могла преди болничния да ползваш натрупания платен отпуск.

# 749
  • Мнения: 16
Значи мога да ползвам болнични пуснат от 27 март, а отпуската мисля да си я запазя след другото майчинство

Общи условия

Активация на акаунт