манджичка която ме връща в детството

  • 33 775
  • 96
  •   1
Отговори
# 75
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 238
Рени55 ,с мъстакулките направо ме разплака.Баба ми е от Лясковец,Вел,Търновско.Спомням си правеше един сладкиш от сгъстена с захар шира в която потапяше конец.Ширата е гореща.Като изстине конеца пак се потапя и така докато стане с дебелина на суджук.Май не го обясних много добре... newsm78.После се оставя да съхне и може да издържи 1-2 месеца,Реже се на парченца и напомня малко на локум.Имаше си и име което не помня.Благодаря за спомена smile3525
Да не става дума за пестил? newsm78

# 76
  • Мнения: 4 358
Всички говорите за гозбите на баба.
Така ми липсват и двете ми мили баби Sad - Лека им пръст и на двете.
Като ви чета и се върнах в спомените си от детството. Топлата стая на село, любящата ръка на баба (и на двете ми мили баби).
Още сънени улавяме мириса на точени пържени банички с домашно сиренце, качамак с печена луканка домашно производство разбирасе на жар Peace - качамака приготвен от баба а мръвчицата от дядо.
Разкошните месеници на баба - тя така им казваше.Това е месена на ръка питка с много масло и сиренце завита като охлювчета и втасала до небето Heart Eyes, Виеничките на баба - това всъшност е сладка баница - намерих подобна рецепта на Пепчо и съм много щастлива Peace.
Пепчо Hugза теб  bouquet
Пълнената пуйка за коледа - цяла година отглеждана на слънце от баба, екологична, специално за този празник.
Гергьовското агне печено в пещ.
Еххххх вкусни мили спомени.
А другата ми баба - най невероятните мекици на света - още издирвам такава рецепта, пържен патладжан с доматен сос - правя го ама все не става така като нейния, яхнийката от домашно пиленце с картофки, най вкусните пържени картофки на колелца.
Спирам, че за мен темата нещо тъжна ми стана Sad

# 77
  • София
  • Мнения: 1 341
Рени55 ,с мъстакулките направо ме разплака.Баба ми е от Лясковец,Вел,Търновско.Спомням си правеше един сладкиш от сгъстена с захар шира в която потапяше конец.Ширата е гореща.Като изстине конеца пак се потапя и така докато стане с дебелина на суджук.Май не го обясних много добре... newsm78.После се оставя да съхне и може да издържи 1-2 месеца,Реже се на парченца и напомня малко на локум.Имаше си и име което не помня.Благодаря за спомена smile3525
Да не става дума за пестил? newsm78
Фиеста,
пестил е това за което каза Сузи - което се прави с конец!

# 78
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
а да не би да става дума за мъстеница? аз тази зима ядох сефте такова нещо, много вкусно
прави се от шира, орехи и е на канап

# 79
  • Мнения: 1 726
Пестил се прави от сливи Naughty

# 80
  • Мнения: 651
ПЪРЖЕНА ТУРШИЯ
Запържва се нраязана туршия( домати, чушки и др. по-меки , но БЕЗ Моркови) до омекване. Досипва се сосче от туршията, след което, като заври се добавя брашно...до сгъстяване.
Докато да дочета рецептата и получих киселини  Confused
Иначе се присетих за киселите динчета и зимните круши в бабината туршия  Grinning

# 81
  • Мнения: 3 641
НАю-любимото ми от моята баба. Печени чушки с домати. И едни такива  "плакети" им вика тя. Замесва тесто, разточа го, опича тънък блат върху печка на дърва и въглища , после го топи във вода и завива със сирене. Лелеее колко спомени Confused

# 82
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 238
Сега се сещам за варена тиква и в нея се слагат сушени плодове или плодове от компот,баба му викаше "кумбастЪ" ,а бабата на мъжа ми "комбастия". Heart Eyes
А пестила наистина беше от сливи newsm78

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 481
В детството ме връщат картофената чорбичка с риган на баба и доматената и манджа с яйца.Също така и циганската баница с чаша айрян.

# 84
  • Мнения: 4 358
О вярно - циганската баница я забравих.
Колко такива филийки съм изяла.Дядо ни ги правеше.
Баба беше по висшия пилотаж.

# 85
  • Мнения: 408
пра баба ми правеше страшни мекици.и ги правеше огромни.една мекица беше колкото цялата тава. Heart Eyes

# 86
  • Мнения: 52
При мен е супата от спанак с кисело мляко  Simple Smile, сутляш и плодовите млекца в найлонови пликчета.

# 87
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 238
Абе,момичета, каква е тази циганска баница,звучи ми познато, но не се сещам. newsm78

# 88
  • Мнения: 4 496
Филия хляб, намазана с олио и поръсена с шарена сол и червен пипер. Поне това е Циганската баница за мен... Все още си правя. И на децата правя. Crazy

# 89
  • Мнения: 2 266
Моята баба правеше страхотна коприва.Майка ми също я прави,но не така както баба я правеше.Другата баба готвеше страшно вкусен боб.

Общи условия

Активация на акаунт