Религията...

  • 7 395
  • 124
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 12 674
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)

Като се замисли човек, напълно си права, колкото и абсурдно да звучи това в една християнска държава да преобладава исляма. Сред турското население на България има много по-малко атеисти, отколкото сред българското, и те много повече държат на културата и традициите си, като включват в тях и религията си.

Къде се води? Точно такива приказки насаждат омраза.

И дори така да е, не е причина да насаждам релития в детето си. Нека си вярват хората. Докато не ми налагат тяхната вяра,  както по време на турското робство, да са живи и здрави.
Виж ако се опитат да ми сложат забрадка...

# 91
  • Мнения: 37
Fayza, много интересен пост. Сега разбирам вече омразата ти към християните. Не се заяждам, просто ми стана маааалко по-ясна. Всъщност на теб "възпитанието" ти е по-скоро библейско. Ще обясня.
Мисля, че не са изяснени някой понятия. Добро и зло, са относителни неща. Те зависят до голяма степен от културни, религиозни, национални традиции. В този смисъл нещо може да е добро за християните, а за мюсюлманите да не е. Или да е добро за християните, а за будистите или зулусите да не е. Пример: Аз може да гоня с трепалката комара из стаята, в която спи детето ми, но един будист (това е пример) може да го хване и да го пусне навън. За мен не е проблем да го убия. Но за него може.
В основата на християнското възпитание стоят думите на Христос от Светото евангелие от Матея  Глава 7 стих 12: "И тъй, всяко нещо, което желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях; защото това е същината на закона и пророците." Това се е наложило в мисленето за добро и зло между всички племена и народи в които християнството по някакъв начин е влияло. Когато говоря за възпитание имам предвид предаване именно на тази истина. Някой обаче разбират предаването на религиозни обичаи и традиции за съществената част от такова възпитание. Мисля, че трябва да изясним, кое точно е самото възпитание. Дали критериите за добро и зло, или религиозната идентичност и религиозните обреди като такива. За мен са различни неща, въпреки че понякога може да изглежда, че се идентични. Може на атеистите да им се струва невероятно моето изказване, но мисля, че като цяло критериите за добро и зло в нашето общество в повечето случаи са заимствани от християнството. Ако живеехме на някой остров в Тихия океан като канибали вероятно за добро щеше да се смята да храним децата си с телата на враговете си. Това не би противоречало на разбиранията ни за добро поведение.
Та когато говорихме за религиозно възпитание, аз писах, че е по-добре да е такова, отколкото никакво. Не съм целял да ви обиждам. Имах предвид, че ако няма никакво възпитание детето ще загуби своята човешка идентичност. Чел съм и май писал тук някъде, че има случаи на деца останали сами в саваната (подобно на Тарзан) и отгледани от диви биволи, които след време били открити от хората. Децата никога не се научили да ходят на два крака. Мучали като биволи и умрели на около 12 години. Искате или не религията е определяла критериите за добро и зло и не можете сами по себе си да "знаете" кое е добро и кое лошо. Знаете го защото някой ви го е казал и сте оценявали къде с опит, къде с критическо мислене неговите доводи, но ей така някой да ви хване в гората и вие да кажете "аз се самовъзпитах и знам какво е добро и зло..." Не вярвам. Така че когато отричате религията като цяло не забравяйте, че тя е била носителя на информацията за добро и зло и не мислете, че от нея е дошло само лошото, а вие доброто си го знаете защото сте много интелигентни.

# 92
  • София
  • Мнения: 8 937
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.

# 93
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
роробобо:
К'ва омраза, к'ви 5 лева! Престани да ми слагаш думи в устата. #Cussing out #Cussing out #Cussing out И за да не ти давам поводи, спирам да пиша.
И естествено, че възпитанието ми е "библейско". Адам да не се е родил на Северния полюс, я!

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 16:27 от fayza

# 94
  • Мнения: 37
Ок! щом не искаш да признаеш...
Сигурно си права. Може да не е точно омраза, но ...
Хайде и аз няма да слагам думи в устата ти, но на мен така ми е изглеждало отстрани.

# 95
  • Мнения: 12 674
Та когато говорихме за религиозно възпитание, аз писах, че е по-добре да е такова, отколкото никакво. Не съм целял да ви обиждам. Имах предвид, че ако няма никакво възпитание детето ще загуби своята човешка идентичност.


Т.е. ти противопоставяш религиозно на никакво. Изобщо не ме обиждаш. Само казваш, че аз и моите деца нямаме никакво възпитание и сме загубили човешката си идентичност.

# 96
  • Мнения: 1 849
А какво мислят религиите за смесените връзки?Да речем за българка с евреин?Или българка с мюсюлманин?Или обратните варианти.Интересно ми е могат ли да просъществуват и съответните религии(еврейска,мюсюлманска)отричат ли това?
Да ти отговоря,мила - бащата на детето ми е мюсюлманин/турчин/,а аз съм християнка/не съм религиозна,но родителите ми са ме кръстили,така че се "броя" за такава/.По тази причина все още не познавам свекърите си,не съм ги чувала даже,те не познават внучка си...вече 3 години така!  Peace По същата тази причина,бащата на детето ми се чува с тях 1 път в месеца,че и по-рядко...Казвали са му неща то рода на : "Е,ти сега като умреш,в българско гробище ли ще те погребват?" и какви ли не други "бисери"свързани с това,че аз не съм мюсюлманка!
Та отговорът е - християнството,исляма и юдаизма НЕ толерират смесените връзки!!!/или както ти си попитала - да,отричат ги/ За другите религии не мога да говоря,не съм ги изучавала задълбочено!
 Heart Eyes

Съжалявам за положението което се намирате, но твоите роднини не са истински мюсюлмани, защото не различават религията от етноса!
Според Корана мюсюлманина има право да се ожени за християнка или еврейка и не е в грях!
Не може ли българин да е мюсюлманин или турчин християнин, каква връзка има етноса с вярата? Аз лично познавам хора и от двата примера.
Това, че си българин не те прави християнин, християнин си когато си разбрал и приел жертвата на Христос за теб, иначе си си суеверен или атеист...или нещо друго.
Само християнството и юдеизма препоръчват вярващите да не се женят за друговерци. По простата причина, че хората няма да имат едни и същи мечти и цели и ценностна система и ще имат много проблеми.
А че, Бог е един с много имена е много добре скалъпена лъжа. Ако това беше вярно, то тогава Бог в различните религии щеше да нарича доброто и злото с една и съща дефиниция, и щеше да има един и същи характер, но не е така.

# 97
  • Мнения: 806
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.




Like the practitioners of the other faiths, Muslims in Bulgaria enjoyed greater religious freedom after the fall of the Zhivkov regime. New mosques were built in many cities and villages; one village built a new church and a new mosque side by side. Some villages organized Quran (also seen as Koran) study courses for young people (study of the Quran had been completely forbidden under Zhivkov). Muslims also began publishing their own newspaper, Miusiulmani, in both Bulgarian and Turkish.  

They now openly make up approximately 68% of the country's population.

Има още много статии.  

Bulgaria: 908,942 Islam population 1999

Само за справка Анна

# 98
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
There are lies, damn lies and statistics.

Хайде да не си навираме разни статийки в лицето. На всички ни е ясно кой и как ги пише.

# 99
  • София
  • Мнения: 8 937
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.




Like the practitioners of the other faiths, Muslims in Bulgaria enjoyed greater religious freedom after the fall of the Zhivkov regime. New mosques were built in many cities and villages; one village built a new church and a new mosque side by side. Some villages organized Quran (also seen as Koran) study courses for young people (study of the Quran had been completely forbidden under Zhivkov). Muslims also began publishing their own newspaper, Miusiulmani, in both Bulgarian and Turkish.  

They now openly make up approximately 68% of the country's population.

Има още много статии.  

Bulgaria: 908,942 Islam population 1999

Само за справка Анна


Справка за какво? Защото и аз мога да си напиша някакви цифри, които хич не отговарят на истината. Между другото в разни Немски издания, често се появяват доста статии в подобен стил. Това нали знаеш на какво се дължи, голямото турско лоби в страната. Така че не се притеснявай, никъде все още в нормалните държави не смятат България за мюсюлманска държава.

# 100
  • Мнения: 85
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра.
И аз това се питам.
Православни: 82,6%/6 552 751,
мюсюлмани: 12,2%/966 978,
католици: 0,6%/43 811,
протестанти: 0,5%/42 308,
армено-грегорианци: 0,1%/6 500
юдаисти : 0,0%/653,
атеисти: 3,9%/308 116
други: 0,1%/7 784 (2001, оценка),
данните са за 2006 година от wikipedia.

# 101
  • Мнения: 2 471
Може да става дума за конкретна област в България

# 102
  • Мнения: 1 849
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.


Like the practitioners of the other faiths, Muslims in Bulgaria enjoyed greater religious freedom after the fall of the Zhivkov regime. New mosques were built in many cities and villages; one village built a new church and a new mosque side by side. Some villages organized Quran (also seen as Koran) study courses for young people (study of the Quran had been completely forbidden under Zhivkov). Muslims also began publishing their own newspaper, Miusiulmani, in both Bulgarian and Turkish. 

They now openly make up approximately 68% of the country's population.

Има още много статии. 

Bulgaria: 908,942 Islam population 1999

Само за справка Анна



Туй чудо то някой ислямски сайт ли го свали....
Хората в България които наистина разбират какво е ислям са толкова малко... Всичко е трациииии. Но истината е, че в последните години мисионерите им взеха да се роят...

# 103
  • София
  • Мнения: 8 937
То и в статията цифрата на ислямската популация е 908 942, как това прави 68 % от населението?

# 104
  • Мнения: 806
То и в статията цифрата на ислямската популация е 908 942, как това прави 68 % от населението?
Това е друга статия и цифрата е от 1999г.  Не споря, това е което чета.  Не живея в Бг и не мога да дам точна преценка.

Общи условия

Активация на акаунт