Религията...

  • 7 378
  • 124
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 199
От темата за еднополовите бракове се замислих и за религията. Трябва ли определена религия да се натрапва на децата или трябва да ги оставим сами да изберат когато вече са големи?
В интерес на истината аз кръстих моят син когато беше малък, но сега си мисля, че не съм постъпила правилно. Ами ако не иска въобще да принадлежи към никоя вяра.  Thinking 
И не е ли по-добре да запознаеш детето с някоя религия, но не и да взимаш решения вместо него  Thinking

# 1
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Боболинка, приятелско предупреждение. НЕ ЗАСЯГАЙ ТАЗИ ТЕМА. Първо ще те разкатаят, а после ще ти лепнат бан. Вервай ми.
А иначе, аз съм еврейка, БНД беше католик, детето избра да е православно...засега. И никой никого не насилва.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 508
Боболинка, приятелско предупреждение. НЕ ЗАСЯГАЙ ТАЗИ ТЕМА. Първо ще те разкатаят, а после ще ти лепнат бан.

Така е. Особено като доскачат тук фанатички и от двете страни на барикадата  Laughing

Е, и аз съм от фанатичките - настроена съм свръх анти-религиозно, въпреки че навремето кръстих детето (а сега съжалявам за това). Но поне не се заяждам, нека всеки вярва в неговите си работи. И даже понякога завиждам на вярващите, защото в трудни моменти тяхната вяра ги крепи, колкото и трудно да ми е да повярвам, че вярата точно в тези неща би могла да крепи някой.

Ей че завъртяно го докарах  Crazy

# 3
  • Мнения: 2 471
Аз мисля, че децата сами се определят след време, като вярващи или не такива. Независимо, дали съм или не съм вярваща в Бог, Аллах или Буда.
И аз си кръстих детенце, но ако не иска да влиза в черква, когато порасне - нейн избор.

А темата, наистина е взривоопасна!

# 4
  • Мнения: 12 665
Волно или неволно донякъде им я натрапваме. Дори да не сме силно религиозни, всичко е свързано - празници, обичаи. А вече като порасне и започне да осъзнава - да решава само. Няма да се противопоставя.

# 5
  • Мнения: 2 199
Взривоопасна или не вече я пуснах  Joy
Иначе наистина мисля, че по-добре беше да го запозая с християнството а после ако той иска да се кръсти.
Казвам с християнството, защото аз съм християнка.
Но веднъж водих дискусия с една моя приятелка тя католичка, мъжът и по това време мюсулманин. Е разведоха се, не можаха да стигнат до консенсус един ден евентуално когато имат деца те каква вяра трябва да имат.
Та така мисля си и аз  Thinking
Плюс това живея в държава в която има и религиозни училища и родителите избират сами къде да запишат децата си.

# 6
  • Мнения: 4 292
Не знам дали с кръщаването на синът ни сме му отнели правото на избор. По-скоро не, защото смятам, че отдавна този ритуал е повече традиция, отколкото приемане на вяра. Малко са истински религиозните хора.

# 7
  • Мнения: 323
Тази тема наистина е взривоопасна,но това не значи,че не трябва да пишем за нея.Аз си пиша и в еврейската тема и в арабската.Трябваше ми малко време,за да преодолея различните възгледи за живота от моите,НО ако подходи човек с разбиране,няма проблем.Просто има хора,които са доста чувствителни на тази тема-не знам доколко имат право или не,но е факт.А що се отнася до детето ти,родителите по един или друг начин влияят в това отношение.

# 8
  • Мнения: 295
Темата става взривоопасна, когато и от двете страни някой се опита с морализаторски тон да налага своето. И нали сме хора, поддаваме се на емоциите. Няма как...
Мен не ме бяха кръстили, когато станах на 18 години, сама стигнах до този избор. Дали е бил правилно решението от страна на родителите ми? Не знам, не мога да преценя.
Кръстих детето си, когато беше на 4 месеца. Възпитавам го с и във вяра. Дали постъпвам правилно, според мен да. Надявам се да правилно да постъпвам и възпитавам.

# 9
  • Мнения: 22 436
Аз имам друго мнение по въпроса, поне от изказаните до сега.
По-голямо безбожие от това, което цари в България никъде не съм виждала. Не твърдя, че съм ходила в много държави, но тези които съм посетила са достатъчни.
Според мен детето трябва да получава и малко религиозно образование съобразено с възрастта му и религията на родителите.
За мен това - детето решава само и в този случай не е много умесно. Ами те като решават сами за всичко родители не им трябват да ги учат на каквото и да било.

# 10
  • Мнения: 2 471
Аз имам друго мнение по въпроса, поне от изказаните до сега.
По-голямо безбожие от това, което цари в България никъде не съм виждала. Не твърдя, че съм ходила в много държави, но тези които съм посетила са достатъчни.
Според мен детето трябва да получава и малко религиозно образование съобразено с възрастта му и религията на родителите.
За мен това - детето решава само и в този случай не е много умесно. Ами те като решават сами за всичко родители не им трябват да ги учат на каквото и да било.


Ако визираш моето мнение, да уточня - аз ще дам насоката, но няма да се кахъря ако след време не последва моите възгледи.

# 11
  • out of space
  • Мнения: 8 573
С Денчо, Мадам Х и Клото съм съгласна.

Аз ги кръстих още съвсем малки- от чиста доза суеверие. Това дали ще влезнат в църква- да решат сами, но ще се радвам, това предполага някакъв вид душевно смирение и признание за своята преходност.

А най-лесното е да си смениш религията, ама когато си пожелаеш!

# 12
  • Мнения: 22 436
Dencho, не, не визирах твоето мнение конкретно. )))

Просто според мен човек трябва да даде и духовно "образование" на детето си ако може така да се нарече. Някакво почитание към нещо или в нещо. Дали ще го нарече Аллах, Исус или нещо друго няма значение.
Но за мен е много жалко, когато големи хора се чудят как се влиза в църква, какво се прави, къде се палят свещи. А това според мен са елементарни неща.
Човек винаги може да реши в по-зряла възраст, че има нужда от друг "бог".

# 13
# 14
  • Мнения: 2 199
Мирама, напълно съм съгласна с теб. За това си мислех, дали не беше по-добре да го запозная отколкото да бързам да го кръстя и до там, това му беше срещата с религията която аз му дадох.
Всъщност той е вече на 21 и отдавна си решава сам всичко, но понякога се питам добра майка ли съм и дали постъпвам и постъпвах правилно  Thinking, но естественно това може би повечето майки се питат.

# 15
  • Мнения: 1 168
Не виждам нищо лошо да се изучава религията даже - и не само християнството. Ако щете от обща култура. Това с нищо не налага да се вярва ли или не. Като учим всички литература, да не издаваме романи,я!
Не съм особено вярваща, но смятам, че ритуалите, които се извършват трябва да се познават и хората да се съобразяват с нормите и изискванията им, след като са ги предприели. Като например - прекрасен подарък за кръщене - амулет!?!?!?!?
Но като цяло днес и венчавките и кръщенетата се правят основно заради празника, а не заради религиозния им замисъл.
Това, че детето е кръстено, с нищо не го задължава. Аз съм кръстена на 15 год. и не се почувствах с нищо по-различен човек след кръщенето, нито почнах да влизам по-често в църква от преди това.

# 16
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Мирама, съгласна съм с теб. При нас така се получиха нещата и не виждам да му е навредило на детето. За мен важното беше да я направя човек, пък тя може да чете каквото поиска и да се моли на който бог иска. Празнуваме си Коледанука и ни е весело. Тъкмо повече поводи за празници.

# 17
  • Мнения: 398
Аз мисля,че вярващите хора са по добри от невярващите.Независимо от религията,всички се борят за мир и добро.

Моите деца са кръстени по скоро за "спорта" за което съжалявам.Трябваше да порасна повечко и да се поинтересувам повече по въпроса и тогава да взема решение кое как да го направим. Да са ни живи и здрави.
При нас има учебен предмет "Религии" и от училище научиха разликите м/у различните религии и на този етап смятат,че религията е един вид психотерапия.

# 18
  • Мнения: 1 938
Аз имам друго мнение по въпроса, поне от изказаните до сега.
По-голямо безбожие от това, което цари в България никъде не съм виждала. Не твърдя, че съм ходила в много държави, но тези които съм посетила са достатъчни.
Според мен детето трябва да получава и малко религиозно образование съобразено с възрастта му и религията на родителите.
За мен това - детето решава само и в този случай не е много умесно. Ами те като решават сами за всичко родители не им трябват да ги учат на каквото и да било.


Браво!  bouquet
И аз мисля, че не само кръщаването на детето го прави християнин.То трябва да бъде възпитавано и запознавано с религията!

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 23:51 от Nellina

# 19
  • Мнения: 37
Аз мисля, че децата сами се определят след време, като вярващи или не такива. ...

За изненада на тези, които са решили да обясняват колко тесногръди са християните ще пусна новината, че в повечето протестантски църкви не се кръщават малки деца. Нещо повече - смята се, че всеки трябва сам да направи своя избор, когато порасне. Всъщност в Библията няма описан случай на кръщаване на малки деца. Така че ще ме извините, но Библията явно излиза по-модерно мислеща от много "съвременни" хора.

Дали ще кръстя децата си? Не! Те трябва сами да направят своя избор, когато разграничават достатъчно ясно добри и зло. (Аз бях около 18 годишен когато се кръстих.)
Дали ще ги възпитавам. Да! Мен са ме възпитавали моите родители, училището, телевизията... Има ли грешки в моето възпитание? Сигурно. По моя преценка ще възпитавам децата си. Ако не го направя аз, ще го направи някой друг - училището, телевизията, улицата...
Дали е "лошо" християнското/религиозното възпитание? Според мен не. Дори най-лошото религиозно възпитание е по-добро от липсата на такова. Дали християнското е най-добро от останалите религиозни? За мен да, но не налагам мнението си на никого.
Родителите ми в желанието си да ме възпитат добре са допускали и грешки, но са ме научили на много добри неща, които са ме предпазили от това аз да допускам грешки. В резултат от това съм се опазил от много пороци. Имам много приятели с които съм израснал в църква, но те днес не са там независимо от това, че техните родители също са ги възпитавали във вярата си. Някой са "обикновени" успели хора. Имат своя бизнес, семейство ... . Мисля, че всички са хора ...с положителните и отрицателни черти на характера си. Но възпитанието, което са получили в никакъв случай не е провалило живота им. Всякакви други интерпретации са крайности за мен и не отговарят на истината.

# 20
  • Мнения: 2 471
rorobobo а връзката на моето мнение е? Извинявай, да не стане недоразумение. Щото, после и друго съм писала...

# 21
  • Мнения: 37
Dencho, ами и аз мисля, че децата сами определят в кого и как да вярват. Това е връзката.

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз не възпитавам децата си с религия и не ги запознавам с никаква такава, по простата причина, че не съм религиозна и вярваща. На техни въпроси отговарям, че има хора, които вярват в еди си какво и те, когато пораснат могат да си изберат да вярват или не. Но знаят и моята позиция. Докато наблюденията ми върху вярващи са, че не казват на децата си, че могат и да не вярват, те изобщо не допускат такъв вариант. Разбира се сигурно има и изключения, но аз не съм срещала такива.
А особено против съм някой друг да обяснява на децата ми тези неща и най-вече посредством образованието.

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
в повечето протестантски църкви не се кръщават малки деца. Нещо повече - смята се, че всеки трябва сам да направи своя избор, когато порасне.

в кои точно църкви?
мъжът ми е протестант.
кръстен е на половин годинка...
племенниците му бяха съответно на 2.5г. и на 6 месеца.

да не се бъркаш с комунион/конфирмация???

# 24
  • Мнения: 125
Според мен, децата трябва да се посвещават на която и да е религия по собствено желание. Аз няма да кръщавам моето, докато е малко - когато порасне да го направи само, ако така го чувства.

# 25
  • Мнения: 2 448
Не съм си кръстила детето си. Но и не мисля, че кръщавайки го сега го правя вярващ. Дори повечето дето го правят го правят заради традициите, отколкото заради това, че самите те са вярващи.

# 26
  • Мнения: 2 111
Деца още нямам, но когато имам не смятам да им натрапвам религиозна, политическа или каквато и да било принадлежност. Мисля да ги възпитам да вярват в себе си. После сами да си решават дали и в кой бог да вярват.  Peace

# 27
  • Мнения: 1 849
в повечето протестантски църкви не се кръщават малки деца. Нещо повече - смята се, че всеки трябва сам да направи своя избор, когато порасне.

в кои точно църкви?
мъжът ми е протестант.
кръстен е на половин годинка...
племенниците му бяха съответно на 2.5г. и на 6 месеца.

да не се бъркаш с комунион/конфирмация???

В много държави протестантските църкви са заприличали много на нашата православна, мой приятел живя седем години в Швейцария и мие разказвал, че десятъка се удържа още от заплата на човека по ведомост, пасторите са на заплата от държавата и всичко е една добра традиция...
Но протестантството в своята основа (от Мартин Лутър (не Кинг!!!) ) не е било това.
Пастора на моя приятел е отказал да бракосъчетава хомосексуалисти и са му спрели заплатата от държавата!...

По темата - децата си възпитавам в християнски ценности, не смятам, че кръщението прави някого християнин. Живота които водим ни прави християни, мюсюлмани, атеисти, а не етикета който си слагаме.
На децата си ще дам право на избор когато могат да го направят, ще ги запозная с повечето религии от извора, с тяхната ценностна система и ще уважа техния избор, независимо дали ще ми хареса или не и дали ще ме боли заради това. Бог прави така с нас, аз трябва да направя същото с децата си. Но това което искам за тях е да преживеят Бог, а не да си пълнят главата с религии и догми, тогава вярата им ще е истинска, а не традиция.

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

В много държави протестантските църкви са заприличали много на нашата православна

не съм много съгласна  Thinking
да, плащат си данък, ама и католиците плащат  Wink
при протестантите свещениците са на договор.
ако църк. настоятелство прецени, че свещеникът не си върши работата и му прекратяват договора  Peace
точно така се случи в общината, където са родителите на мъжа ми...
свещеникът изнасяше някакви странни проповеди и му пуснаха предупреждението за прекратяване на договора.  Wink
това никога не може да се случи при православни...

отделно църквата организира много инициативи за деца, за жени в нужда, за бездомни и пр.

незнам как е в Швейцария точно, но тук църквата излага мнението си по всеки наболял проблем, т.е. заема позиция ...

аз правя разграничение между църква, религия и вяра Peace
за мен е важна вярата Peace

# 29
  • Мнения: 940
Аз незнам дали ще кръстя децата си, още не съм мислила точно за това. Само знам, че няма да сключа църковен брак, защото не съм религиозна. Вярвам си в нещо, но аз си го разбирам. Не мога да се моля в православна църква, защото тя е храм, в който се проповядва строго православно християнство.

# 30
  • Мнения: 3 675
Според мен децата трябва сами да направят своя избор. Може детето да иска да стане будист примерно.По написаното от Далка, какво означава строго православно християнство, че аз не мога да го разбера това, в смисъл че православието е по-консервативно, що ли?

# 31
  • Мнения: 5 710
Ако  бяхме религиозни сигурно щях да искам възпитане в конкретната ни религия. Което освен общочовешки принципи включва и посещаване на детски класове,  социални контакти в общността, напредване в самата материя , вярвания и практики.
Но не сме и затова мисля, че мога да въведа детето в понятието Бог, което само по себе си не е лесна работа, а след това да го запозная с пътищата (религиите). Мисля по-скоро в посока  история на религиите. От там нататък, ако се създаде духовна нужда, ще има право да избере своя начин за достигане на истината.

# 32
  • София
  • Мнения: 53
Кръстена съм, и макар че не съм особено религиозна смятам да кръстя сина си съвсем скоро, според мен това е въпрос на традиция и семейна принадлежност - всички в семейството са православни християни, и той ще бъде такъв, докато не порасне и не реши сам за себе си.

# 33
  • Мнения: 5 710
Кръстена съм, и макар че не съм особено религиозна смятам да кръстя сина си съвсем скоро, според мен това е въпрос на традиция и семейна принадлежност - всички в семейството са православни християни, и той ще бъде такъв, докато не порасне и не реши сам за себе си.

Какво да реши? Ти нали си решила вместо него? Или имаш предвид да реши да се откаже, ако иска?!

# 34
  • София
  • Мнения: 8 932
Аз мисля,че вярващите хора са по добри от невярващите.Независимо от религията,всички се борят за мир и добро.

Направо не мога да повярвам, че можеш да си помислиш подобно нещо!

Иначе по темата: аз съм откровенно невярваща, а съпругът ми е на другият полюс. Винаги всеки от нас е уважавал мнението на другият. Той искаше да кръстим децата, приех го повече като традиция, отколкото като насаждане на определена религия. Нормално е родители християни да кръстят децата си в християнска църква, но никой не е казал, че като порастне, детето не може да си смени религията. Още повече, че повечето религии в основата си приличат.

# 35
  • Мнения: 3 675
Според мен, ако човек не е религиозен, няма смисъл да се кръсти, защото това обезсмисля самият ритуал.Но това си е мое мнение де.

# 36
  • Мнения: 3 550
Дааааааа, темата е взривоопасна. Детето ми е още малко, за да прави разумни избори за много неща, затова ние с баща му ги правя вместо него. Ние решаваме с какво да се облече и обуе преди да излезем навън. Ние решаваме каква храна е най-здравословно да приема и го храним с нея. Ние направихме и избор на религията вместо него като го кръстихме. В нашето семейство християнството е начин на живот, а не нещо, за което се сещаме на празник, така че този въпрос и за минута не е подлаган на съмнение. Разбира се, когато порастне ще може да прави всички тези избори сам, вкл. да избере коя религия да изповядва според свободната си воля, с която Бог е дарил човека. Дотогава изборите правим ние!

# 37
  • София
  • Мнения: 53
Когато порасне, ако нашата религия не го устройва може да я смени разбира се. Или просто да не и обръща внимание.

# 38
  • Мнения: 6 713
Независимо от религията,всички се борят за мир и добро.

 Shocked Shocked Shocked
Да си чувала, че в Сев. Ирландия католици и протестанти се трепят от столетия?? Ами джихада - какво е? Война на основата на религията. Ами през Средновековието знаеш ли колко жени е изгорила на кладата католическата църква? newsm78

# 39
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Независимо от религията,всички се борят за мир и добро.

 Shocked Shocked Shocked
Да си чувала, че в Сев. Ирландия католици и протестанти се трепят от столетия?? Ами джихада - какво е? Война на основата на религията. Ами през Средновековието знаеш ли колко жени е изгорила на кладата католическата църква? newsm78


1. Да. Но реално май се трепят за земя.
2. Не точно. Просто на някои (и от двете страни) им изнася да го интерпретират така.
3. 9 000 000. Но повечето са изгорени от протестантските църкви.

# 40
  • Мнения: 2 471
Така така, зарадвах се аз без време май, че темата върви в приятен дух и тон. Simple Smile

# 41
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
 Joy
Викам аз да вземем да си говорим за плетки и зимнина. Или за това, дали перем гащите на мъжете си. Ама и там ще намерим повод да се сгризем. Може би заради марката омекотител... hahaha

Последна редакция: пн, 25 авг 2008, 15:56 от fayza

# 42
  • Мнения: 37
Fayza, по-скоро с желание да не се заяждам, а придържам към истината искам да ти обърна внимание, че англиканската църква по ритуалност е като католическата, но отхвърляща върховенството на папата. Реформацията при тях е прокарана по политически причини, поради несъгласието на папата да даде развод на Хенри VIII.
Имат и църкви, които не са англикански, но вероятно ти не говориш за тях.

# 43
  • Мнения: 3 675
Защо имам странното чувство, че много скоро и тази тема ще я заключат. Thinking

# 44
  • Мнения: 806
Ако се зададе същата тема в мюсюлмански форум, мисля че отговора би бил точно като моят!

Аз съм християнка и вярвам в Бога.  Детето ми ще бъде кръстено и ще бъде християнче.  Избор няма.  Докато е при мен това е което ще го уча аз.  Както няма да има избор дали ще ходи на училище така и за религията.  Не мисля, че е правилно да се дава избор на дете за такова важно нещо.
Учудва ме факта, че България е повече мюсюлманска, а те държат на религията си.  Какво стана с истинската Християнска България?

Все пак това е мое мнение, не оспорвам мненията на други и не налагам своето.

# 45
  • Мнения: 194
Не знам дали с кръщаването на синът ни сме му отнели правото на избор. По-скоро не, защото смятам, че отдавна този ритуал е повече традиция, отколкото приемане на вяра. Малко са истински религиозните хора.

Едното ми дете е кръстено, другото все още не е.

И аз мисля като Клото Peace

А не мислите ли , че религиите се препокриват?
Чела съм доста литературата по темата. Интересно е. Thinking

# 46
  • София
  • Мнения: 1 508
Учудва ме факта, че България е повече мюсюлманска, а те държат на религията си.

Как стигна до този извод?

# 47
   Когато аз бях малка ме възпитаваха  в атеистичен -комунистически дух.Там ценностите са други и каквото и да правиш или да не трябва да правиш е основано на страх от хора.Нищо не  произлиза от  сърцето, от желание или любов.На 19-20г. повярвах в Бог и погледнах на живота през други очи.Затова  сега се опитвам да  възпитавам детето си  от позицията на християнка.Аз съм протестантка и няма да я кръстя, но ще я науча , доколкото мога с личен пример, да обича Бог, който освен всичко друго й подари живота за втори път и  я  е предпазвал  в десетки ситуации от сигурна смърт.А когато порастне , нека сама да реши дали ще вярва или не.Това никой на никого не може да наложи.Искам да стане естествено, както казва Мигито, да го преживее, инъче смисъл няма.
  Разбира се, наравно с всичко друго бих я запознала с ценностите и основните вярвания на др религии, така, както аз съм ги изучавала.Това е полезно, все пак не живеем на безлюден остров.
   Аз мисля, че е полезно децата  да видят и друга гледна точка, тази за Бог, като  първопричина.Инъче ги лишаваме от правото на избор, за което толкова много се борим всички.

# 48
  • Мнения: 5 710
   Когато аз бях малка ме възпитаваха  в атеистичен -комунистически дух.Там ценностите са други и каквото и да правиш или да не трябва да правиш е основано на страх от хора.

A при религията какъв е духа? Там каквото не трябва да правиш не е ли основано на страха от Бога?
Не схващам разликата.
Какви са по-различните ценности при комунизма и при християнството?

# 49
# 50
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

A при религията какъв е духа? Там каквото не трябва да правиш не е ли основано на страха от Бога?

при християнството страх от Исус  newsm78 ?
къде отиде любовта?

# 51
  • Варна
  • Мнения: 1 423

...за да видя в какво ще прерасне спора

# 52
  • usa
  • Мнения: 2 113
Аз мисля,че вярващите хора са по добри от невярващите.Независимо от религията,всички се борят за мир и добро.

Моите деца са кръстени по скоро за "спорта" за което съжалявам.Трябваше да порасна повечко и да се поинтересувам повече по въпроса и тогава да взема решение кое как да го направим. Да са ни живи и здрави.
При нас има учебен предмет "Религии" и от училище научиха разликите м/у различните религии и на този етап смятат,че религията е един вид психотерапия.

първото ти изречение ме навежда на мисълта, че ти трябва да порастнеш още. не повечко, а доста...

# 53
  • Мнения: 14 490

...за да видя в какво ще прерасне спора

да ти имам самочувствието, че тълкуваш мотивите на участник в темата без въобще да имаш и най-близка представа за тях ooooh!

# 54
  • Мнения: 3 675
Нямам никакъв спомен как е било при комунистите, що се отнася до религиозния живот.Аз съм кръстена тайно, но с баба ми винаги сме ходили на църква.Май не се гледаше с добро око на тези неща, защото си спомням в детската градина доста ни се подиграваха, все се намираше някое изродче, което да те кара да сочиш местата на които се изобразява кръстния знак, съответно ти го правиш и след това ни се смеяха, не даваха да се носят кръстчета, поради което моето от кръщенето се загуби някъде.Т.е. децата го приемаха за нещо на което можеха да се подиграват.Такива бяха времената, сега храмовете са пълни с хора, друг въпрос е дали наистина са вярващи или просто следват модната тенденция, мисля, че вярата също е важна, но още по-важно е да живееш според принципите, които тя изповядва.А това е нещо, което се възпитава в семейството, не напразно го наричат "малката църква". Heart Eyes

# 55
  • Мнения: 1 849
   Когато аз бях малка ме възпитаваха  в атеистичен -комунистически дух.Там ценностите са други и каквото и да правиш или да не трябва да правиш е основано на страх от хора.

A при религията какъв е духа? Там каквото не трябва да правиш не е ли основано на страха от Бога?
Не схващам разликата.
Какви са по-различните ценности при комунизма и при християнството?

Не слагай всички религии в един кюп. Духа на исляма е един, на християнството друг, а на будизма....
 В основата на християнството не е страха! Апостол Павел пише "Всичко е позволено, но не всичко е полезно". Христос дойде да спасява хората който дори не заслужаваха да ги погледнеш, които не искат да се променят, умря и за тези които го убиха... Ако някой може да схване цената на тази жертва, не вярвам добрите дела в живота му да са продиктувани от страх. Това което ще прави е от любов към този който го е спасил.
Но проблема на нас хората е, че не искаме да си признаем, че сме грешни. Често хората казват, ама аз съм добъррррр-да но не абсолютно добър, нали....

Добре е когато човек реши да коментира някоя религия (или въпрос по принцип) да е запознат от извора. Не от някой завършил с тройки висшето си образование и отдал се на алкохола и блудния живот....

Не не мисля, че религиите се препокриват. Ако човек е повърхностен или чете нечии тълкования със сигурност би стигнал до подобен извод, но когато се запознаеш в детайли с тях можеш да забележиш нещо много важно, различните религии имат различна дефиниция за добро и зло, различна за грях, което респективно води до различна ценностна система...(сега да не вземе някой да се засегне лично, не съм имала това в предвид!)
Разликата между християнството и другите религии е, че се приема, че човек и един грях да има е грешен, както като извършиш едно престъпление си престъпник и заплатата за греха е смърт... Докато при исляма, човека прави грешки, не грехове, за това се стреми да прави и добри неща за да може като застане един ден пред Бога да се сложат на везна добрите и лошите неща които е направил и на където наклони везната... Окултните и източните религии учат, че човек може сам да стане по-добър и със собствени сили да се очисти...
Та разликата е в това грешни ли сме или не, име ли възможност сами да се очистим за греховете си или има цена която трябва да се плати и имаме нужда от Спасител!

# 56
  • Варна
  • Мнения: 1 423

...за да видя в какво ще прерасне спора

да ти имам самочувствието, че тълкуваш мотивите на участник в темата без въобще да имаш и най-близка представа за тях ooooh!

Алегра, не тълкувам мотивите ти, опазил ме Бог. Просто ти продължих мисълта като добавих моята идея да се запиша  Laughing Не си ме разбрала, извинявай  Praynig     bouquet На мен темата също ми е интересна, и аз имам мотиви да я следя.


За да не съм съвсем извън дискусията - не мисля, че възпитанието на децата в християнски, мюсюлмански или каквито и да било религиозни ценности е въпрос на натрапване. Ценностите са фундамент, който се изгражда от родителите. Когато детето порасне е в негова власт да надгражда основите, или да ги срине. Нали за това му е дадено на човека правото на избор. Само че за да направи човек най-верния за него избор, трябва да има на какво да стъпи, да сравни. Няма как да стане иначе.

# 57
  • Мнения: 2 471
Някой даде пример със своето семейство, че празнува "коледука" Simple Smile Аз имам приятели, които празнуват и християнските празници и мюсюлманските такива. Детето им е на почти 3г. Момиченцето им ще има наистина избора да прецени, в какво и изобщо дали  да вярва, когато поотрасне достатъчно за това.

# 58
  • Мнения: 12 665
Сега вече разбрах защо темата е взривоопасна. Прераства в спор между вярващи, невярващи, различни религии.

Мисля, че това изречение - Вярващите са по-добри и Моята религия е най-добра, което яростно се налага от всички религии, е в основата.

# 59
А какво мислят религиите за смесените връзки?Да речем за българка с евреин?Или българка с мюсюлманин?Или обратните варианти.Интересно ми е могат ли да просъществуват и съответните религии(еврейска,мюсюлманска)отричат ли това?

# 60
  • Мнения: 806
Mu6u много опасен въпрос! 
Смесени връзки, тоест смесени религии е сложна тема.  Единият винаги трябва да отстъпи.  Повечето случаи жената.
Има религии които го отричат.  Но това не е по темата.

От тази тема ще стане голяма каша.  Всеки отстоява своето мнение.

# 61
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
От темата за еднополовите бракове се замислих и за религията. Трябва ли определена религия да се натрапва на децата или трябва да ги оставим сами да изберат когато вече са големи?
В интерес на истината аз кръстих моят син когато беше малък, но сега си мисля, че не съм постъпила правилно. Ами ако не иска въобще да принадлежи към никоя вяра.  Thinking 
И не е ли по-добре да запознаеш детето с някоя религия, но не и да взимаш решения вместо него  Thinking

религията трябва да се "налага" от малки за да свикнат децата с нея и да я приемат нормално и да израстнат добри вярващи хора.
иначе е почти изтървана работа ... 1 на 1000 ако не и по-малко спасени души

който не вярва да направи справка в страни където вярата в бог е държавна политика ...

# 62
  • по пътя на светлината
  • Мнения: 2 290
Моята дъщеря, когато  се почувства достатъчно пораснала и готова ,сама да избира,дори да не е религиозна това все пак ще е нейния избор и аз нямам моралното право да имам вмешателство за нейното решение.

# 63
  • Мнения: 4 892
Добре е когато човек реши да коментира някоя религия (или въпрос по принцип) да е запознат от извора.

Може ли да ми посочите "извора"...Религията да е по ваше желание.

Разлика между вяра и религия правим, надавам се?!

Някой даде пример със своето семейство.......

Давам пример - празнуват се всички празници по скоро като продължение на традиция, от колкото от чисто религиозна гледна точка. Факт е, че у нас /България/ християнскте празници са пълни със заемки, а нещата са малко объркани.
Нищо не се празнува в моето семейство с излишна религиозност...

религията трябва да се "налага" от малки за да свикнат децата с нея и да я приемат нормално и да израстнат добри вярващи хора.

Религията може да се налага, вярата - не! В горното цитирано има противоречие.....

Поздрави на всички!

# 64
Все пак само дебатираме...дано няма конфронтации между  последователите на отделните религии.Все пак винаги е имало и ще има смесени бракова.Но наистина се чудя и не зная дали се налага единия партньор да приеме религията на другия.Все пак трябва да се изхожда от единното правило че Бог е един!Може би всяка религия го именува по различен начин...И пак да се върна на смесените връзки...Темата е важна защото от такива бракове се раждат деца,а те остават посредата.Може би трябва да има толерантност,а не натрапване на една от двете вери!?Мисля че не бих имала против моя партньор да не е задължително с моите разбирания и вяра.Но ако е така никога няма да го накарам да се отрече от своята за да приеме моята вяра.

# 65
  • Мнения: 4 892
mu6u, не се налага единия партньор да приеме религията на другия. Децата не остават по средата. Аз съм кръстена, родителите ми са християни, но аз по едно време не бях даже и по средата, бях на никъде. Сега имам вярата и не приемам никави догми, нито християнски/ говоря за Павловата църква/, нито други.  Приемам ценностите, които е изповядвал Исус, такива, каквито аз съм ги разбрала!

# 66
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
...Смесени връзки, тоест смесени религии е сложна тема.  Единият винаги трябва да отстъпи.  Повечето случаи жената...


Не е задължително единия да се налага да отстъпва. Ако се остави детето само да избира когато порасне.
Ние сме от тези, които празнуват празниците на 2 религии. Смятам го за предимство.
Не смятаме да възпитаваме сина си в която и да е религия. Докато е малък, просто ще отговаряме на въпросите му, когато порасне сам ще си намери пътя. Честно казано въобще не ме интересува дали ще е християнин или мюсюлманин, или каквото там реши. Искам да го науча сам да взима решения, да е толерантен към избора на другите. И да е щастлив.
Не е нужно сами да си усложняваме живота, той е простичко нещо всъщност. Grinning

# 67
  • сред маслини и портокалов цвят
  • Мнения: 1 265
...Темата е важна защото от такива бракове се раждат деца,а те остават посредата.Може би трябва да има толерантност,а не натрапване на една от двете вери!?Мисля че не бих имала против моя партньор да не е задължително с моите разбирания и вяра.Но ако е така никога няма да го накарам да се отрече от своята за да приеме моята вяра.

Не можеш да накараш някой да се отрече от вярата си и да приеме твоята, или обратното. Вярата е в сърцето.

# 68
  • Мнения: 4 892
jasmin,   smile3501

Поздравявам ви!

# 69
  • Мнения: 2 471
Добре е когато човек реши да коментира някоя религия (или въпрос по принцип) да е запознат от извора.

Може ли да ми посочите "извора"...Религията да е по ваше желание.

Разлика между вяра и религия правим, надавам се?!

Някой даде пример със своето семейство.......

Давам пример - празнуват се всички празници по скоро като продължение на традиция, от колкото от чисто религиозна гледна точка. Факт е, че у нас /България/ християнскте празници са пълни със заемки, а нещата са малко объркани.
Нищо не се празнува в моето семейство с излишна религиозност...

религията трябва да се "налага" от малки за да свикнат децата с нея и да я приемат нормално и да израстнат добри вярващи хора.

Религията може да се налага, вярата - не! В горното цитирано има противоречие.....

Поздрави на всички!


Така така, само, когато се вадят цитати, да се правят така та да не се губи смисъла на поста. Защото всеки си интерпретира. Аз мога да кажа, че празнувам църковни празници, защото съм религиозна. Баща ми беше атеист, но никога не ми е налагал своите възгледи. Смятам да възпитавам детето си в същия дух.

# 70
  • Мнения: 4 892
Dencho, съвсем добронамерено питам. Интересна е темата биха казала, не взривоопасна. Извадих от контекста цитати, по които лично ми е интересно да видя мнението на автора. Позволих си, защото темата е много "широко" зададена!

Баща ви е бил значи толерантен човек, то в това е и дълбокия смисъл на проповедите на различните пророци - толерантност, но друго е тълкуванието на всеки човек.

Поздрави! 

# 71
  • Мнения: 2 471
NinoTino и на мен ми е интересна. Видно е, че с добър тон е написаното по-горе, но има хора и хора тук. Просто давам съвет Simple Smile

# 72
  • Мнения: 36
А какво мислят религиите за смесените връзки?Да речем за българка с евреин?Или българка с мюсюлманин?Или обратните варианти.Интересно ми е могат ли да просъществуват и съответните религии(еврейска,мюсюлманска)отричат ли това?
Да ти отговоря,мила - бащата на детето ми е мюсюлманин/турчин/,а аз съм християнка/не съм религиозна,но родителите ми са ме кръстили,така че се "броя" за такава/.По тази причина все още не познавам свекърите си,не съм ги чувала даже,те не познават внучка си...вече 3 години така!  Peace По същата тази причина,бащата на детето ми се чува с тях 1 път в месеца,че и по-рядко...Казвали са му неща то рода на : "Е,ти сега като умреш,в българско гробище ли ще те погребват?" и какви ли не други "бисери"свързани с това,че аз не съм мюсюлманка!
Та отговорът е - християнството,исляма и юдаизма НЕ толерират смесените връзки!!!/или както ти си попитала - да,отричат ги/ За другите религии не мога да говоря,не съм ги изучавала задълбочено!
 Heart Eyes

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 13:26 от embata_boom

# 73
  • Мнения: 2 471
embata_boom говори само за своето семейство, аз и други момичета дадохме рзлични от твоя пример. Не така категорично, че няма толеранс при бракове от различни изповедания.

# 74
  • Мнения: 36
А конкретно по темата - аз самата не съм религиозна,но съм вярваща /както някой по-горе беше писал - правим разлика м/у вяра и религия,нали?!?!Огромна е!!!/.Бащата на детето ми е и религиозен,и вярващ.Но никой от нас не налага своя си модел на детето и според мен това е правилното.Като порасне тя сама ще си избере пътя.Изказвания от рода на "аз съм християнка/мюсюлманка/будистка..../../../../ значи и детето ми ще е такова,както няма право да избира дали да ходи на уч-ще,така не може да избира и за религията" са ми направо плашещи!!!! Ама как така,бе хора!Едно от малкото ценни неща,които притежава човек е именно правото на свободен избор! Вярно,има неща,които се водят задължителни /като ходенето на уч-ще/,но не смятам,че нещо толкова важно,обвързващо и животоопределящо в доста случаи е едно от тези задължително налагани неща!Да възпиташ детето си в дадени ценности е едно,но да му натрапиш дадена религия съвсем друго!  Crossing Arms
Мое мнение разбира се!
 Heart Eyes

# 75
  • Мнения: 36
embata_boom говори само за своето семейство, аз и други момичета дадохме рзлични от твоя пример. Не така категорично, че няма толеранс при бракове от различни изповедания.

Мила,извода,че горните 3 религии не толерират смесените бракове,не съм го извадила от собствената си връзка!Дадох я само като пример,има хора и хора,но въпроса  на mu6u беше за религиите,не за хората.Чела съм по въпроса,стигнала съм до този извод.Може и грешно да съм разбрала,ако някой има задълбочени познания по световни религии нека сподели опит,аз ще се радвам да науча нещо ново!  Hug
 Heart Eyes

# 76
  • Мнения: 2 471
embata_boom  да, така съм съгласна. Но и темата е малко разтегливо зададена, та интерпретации много

# 77
  • Мнения: 122
От темата за еднополовите бракове се замислих и за религията. Трябва ли определена религия да се натрапва на децата или трябва да ги оставим сами да изберат когато вече са големи?
В интерес на истината аз кръстих моят син когато беше малък, но сега си мисля, че не съм постъпила правилно. Ами ако не иска въобще да принадлежи към никоя вяра.  Thinking 
И не е ли по-добре да запознаеш детето с някоя религия, но не и да взимаш решения вместо него  Thinking

Това е може би най-сложната тема в историята на човечеството... и разбира се поради тази причина "силните" на деня многократно са се възползвали от това и са изправяли хората едни срещу други. И в момента е така... има разлика обаче между религия и вяра и рано или късно всеки избира какъв да бъде... доколкото има възможност на избор-географски, социален и т.н.

# 78
  • Мнения: 2 199
Ема, съжалявам че свекърите ти се държат по този начин, но ето вие като млади хора сте толерантни и се разбирате. И не налагате вижданията си нито един на друг нито на детето. Поздравления!
За мен също е много интересно да науча за различните видове религия така, че които има повече познания нека разказва.

# 79
  • на село
  • Мнения: 830
 Не съм кръстена. Атеист съм. Не се смятам за по-лоша от религиозните хора/това по повод на едно мнение от предните страници,което смятам за тъпо/. Мога да различавам много добре добро от зло и т.н. Възпитала съм си детето сравнително добре. Когато пожела да го кръстя, кръстих го.
 Толерантна съм към всякакви религии - уважавам вярата на хората.
 Хубаво е и религиозните да не се опитват да ни налагат вярата си, като предлагат да се изучава в училище или пък да я налагаме на децата си от ранна възраст.

# 80
  • Мнения: 12 665

религията трябва да се "налага" от малки за да свикнат децата с нея и да я приемат нормално и да израстнат добри вярващи хора.
иначе е почти изтървана работа ... 1 на 1000 ако не и по-малко спасени души

който не вярва да направи справка в страни където вярата в бог е държавна политика ...

Няма начин да се разберем, докато религиозните смятат, че са по-добри от другите. Моите деца са добри, вярващи хора - вярват в доброто, в моята любов, в честността, в почтеността и в много други неща.

# 81
  • Мнения: 2 471
Христянка съм, но съм против фанатизма.

# 82
  • Мнения: 36
bobolinka аз пък не съжалявам,в случая те са губещите!
Забравих да кажа,че съм и абсолютно против задължителното изучаване на религия в училище!  Naughty Свободно избираем предмет - да,но не и задължителен!!!!

религията трябва да се "налага" от малки за да свикнат децата с нея и да я приемат нормално и да израстнат добри вярващи хора.

Как може нещо,което ти е "наложено" да бъде прието за нормално????  newsm78

# 83
Да,наистина въпроса ми беше за това което позволяват отделните религии,а не до самите хора.Защото е факт че в името на любовта много хора са пренебрегвали или по-точно не са се съобразявали с каноните на вярата си.Много съжалявам embata boom че вашия брак не е приет добре.Не разбирам чак такова фанатично отстояване на религиозните принципи.Нали Бог е любов,а ако тази любов е в сърцата на хора които не са от една вяра какво значение има.Нали все пак говорим за нещо толкова възвишено и красиво като Любовта!И съм съгласна с тези които са на мнение че децата от смесени бракове трябва сами да си изберат вярата.Наистина това трябва да произлезе от сърцето,не да се натрапва...И какво лошо има да се празнува в един дом и Нова година и Ханука и....Радвам се че до сега в тази тема всички спазвахме добрия тон!

# 84
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
А какво мислят религиите за смесените връзки?Да речем за българка с евреин?Или българка с мюсюлманин?Или обратните варианти.Интересно ми е могат ли да просъществуват и съответните религии(еврейска,мюсюлманска)отричат ли това?
Mu6u, мога да ти отговоря от личен опит. При нас нямаше кой знае какъв проблем, тъй като нито аз, нито бившият сме фанатични вярващи. Аз по-скоро се интереувам от религията като сбор от етични принципи - т. е. живей така, че да не пречиш на другите и на света изобщо. Не изпадам в потрес, ако е нарушена някаква буквичка от светия закон. Така възпитавам и детето си. Тя от малка се интересуваше от религията на баща си (католик), може би като начин да запълни липсата му (поне аз така си го обяснявам). Понеже живеем в място където няма католици, естествено беше да се обърне към православната църква. В училище ходеше на СИП религия, сама прояви желание, не съм я спирала.В същото време се сприятели с няколко турчета, ходи им на гости, та понаучихме и доста за исляма. Наскоро ми заяви 'Аз съм християнка'. Е, ще излъжа, ако кажа, че ми стана приятно, но какво мога да направя? Да си построя малък домашен Колизеум и да я разпъна, защото е направила погрешния (според мен) избор? Тя е самостоятелна личност, и ако насила се намеся в избора и, мога амо да и навредя. Но това е в моето семейство. Наясно съм, че там, където има силни религиозни чувства е трудно да просъществуват смесени семейства. Обикновено жената отстъпва или се стига до развод.
А Коледа и Ханука заедно става мнооого весело. Празници без край.!

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 15:29 от fayza

# 85
fayza,добре си постъпила като си оставила детето ти да реши на коя посока да се обърне!Ти си добра майка.Сигурна съм.

# 86
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Знам, ама доста хора тук не мислят така.   bouquet

# 87
  • Мнения: 806
bobolinka аз пък не съжалявам,в случая те са губещите!
Забравих да кажа,че съм и абсолютно против задължителното изучаване на религия в училище!  Naughty Свободно избираем предмет - да,но не и задължителен!!!!

религията трябва да се "налага" от малки за да свикнат децата с нея и да я приемат нормално и да израстнат добри вярващи хора.

Как може нещо,което ти е "наложено" да бъде прието за нормално????  newsm78

Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Религията е трябвало да се налага, но заради комунизма сега стоим пред тази дилема.  
Не съм фанатичка, но отстоявам вярата и религията си.  Децата задължително трябва да изучават религията и вярата от която произхождат.  Никакъв избор не се дава на дете.  Като е пълнолетно вече тогава да си избира.
Пак ще кажа, темата е доста дискусионна.  Сега всеки се опитва да звучи дипломатично без да обижда другите.  Както и аз.  Но в действителност е много различно.

# 88
  • София
  • Мнения: 1 508
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)

Като се замисли човек, напълно си права, колкото и абсурдно да звучи това в една християнска държава да преобладава исляма. Сред турското население на България има много по-малко атеисти, отколкото сред българското, и те много повече държат на културата и традициите си, като включват в тях и религията си.

# 89
  • Мнения: 806
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)

Като се замисли човек, напълно си права, колкото и абсурдно да звучи това в една християнска държава да преобладава исляма. Сред турското население на България има много по-малко атеисти, отколкото сред българското, и те много повече държат на културата и традициите си, като включват в тях и религията си.

Да така е.  А не искам да ти казвам какво отвращение е за мен да знам това и да ме питат дали съм мюсюлманка.  Но там влизам в друга тема. 
Само Българите отхвърлят религията си.  Все атеисти, да не им се налагало вярата.  Но всички в църквите ходят защото е на мода.  То от не налагане България до къде стигна.

Спирам с спама.  Извинете. 

# 90
  • Мнения: 12 665
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)

Като се замисли човек, напълно си права, колкото и абсурдно да звучи това в една християнска държава да преобладава исляма. Сред турското население на България има много по-малко атеисти, отколкото сред българското, и те много повече държат на културата и традициите си, като включват в тях и религията си.

Къде се води? Точно такива приказки насаждат омраза.

И дори така да е, не е причина да насаждам релития в детето си. Нека си вярват хората. Докато не ми налагат тяхната вяра,  както по време на турското робство, да са живи и здрави.
Виж ако се опитат да ми сложат забрадка...

# 91
  • Мнения: 37
Fayza, много интересен пост. Сега разбирам вече омразата ти към християните. Не се заяждам, просто ми стана маааалко по-ясна. Всъщност на теб "възпитанието" ти е по-скоро библейско. Ще обясня.
Мисля, че не са изяснени някой понятия. Добро и зло, са относителни неща. Те зависят до голяма степен от културни, религиозни, национални традиции. В този смисъл нещо може да е добро за християните, а за мюсюлманите да не е. Или да е добро за християните, а за будистите или зулусите да не е. Пример: Аз може да гоня с трепалката комара из стаята, в която спи детето ми, но един будист (това е пример) може да го хване и да го пусне навън. За мен не е проблем да го убия. Но за него може.
В основата на християнското възпитание стоят думите на Христос от Светото евангелие от Матея  Глава 7 стих 12: "И тъй, всяко нещо, което желаете да правят човеците на вас, така и вие правете на тях; защото това е същината на закона и пророците." Това се е наложило в мисленето за добро и зло между всички племена и народи в които християнството по някакъв начин е влияло. Когато говоря за възпитание имам предвид предаване именно на тази истина. Някой обаче разбират предаването на религиозни обичаи и традиции за съществената част от такова възпитание. Мисля, че трябва да изясним, кое точно е самото възпитание. Дали критериите за добро и зло, или религиозната идентичност и религиозните обреди като такива. За мен са различни неща, въпреки че понякога може да изглежда, че се идентични. Може на атеистите да им се струва невероятно моето изказване, но мисля, че като цяло критериите за добро и зло в нашето общество в повечето случаи са заимствани от християнството. Ако живеехме на някой остров в Тихия океан като канибали вероятно за добро щеше да се смята да храним децата си с телата на враговете си. Това не би противоречало на разбиранията ни за добро поведение.
Та когато говорихме за религиозно възпитание, аз писах, че е по-добре да е такова, отколкото никакво. Не съм целял да ви обиждам. Имах предвид, че ако няма никакво възпитание детето ще загуби своята човешка идентичност. Чел съм и май писал тук някъде, че има случаи на деца останали сами в саваната (подобно на Тарзан) и отгледани от диви биволи, които след време били открити от хората. Децата никога не се научили да ходят на два крака. Мучали като биволи и умрели на около 12 години. Искате или не религията е определяла критериите за добро и зло и не можете сами по себе си да "знаете" кое е добро и кое лошо. Знаете го защото някой ви го е казал и сте оценявали къде с опит, къде с критическо мислене неговите доводи, но ей така някой да ви хване в гората и вие да кажете "аз се самовъзпитах и знам какво е добро и зло..." Не вярвам. Така че когато отричате религията като цяло не забравяйте, че тя е била носителя на информацията за добро и зло и не мислете, че от нея е дошло само лошото, а вие доброто си го знаете защото сте много интелигентни.

# 92
  • София
  • Мнения: 8 932
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.

# 93
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
роробобо:
К'ва омраза, к'ви 5 лева! Престани да ми слагаш думи в устата. #Cussing out #Cussing out #Cussing out И за да не ти давам поводи, спирам да пиша.
И естествено, че възпитанието ми е "библейско". Адам да не се е родил на Северния полюс, я!

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 16:27 от fayza

# 94
  • Мнения: 37
Ок! щом не искаш да признаеш...
Сигурно си права. Може да не е точно омраза, но ...
Хайде и аз няма да слагам думи в устата ти, но на мен така ми е изглеждало отстрани.

# 95
  • Мнения: 12 665
Та когато говорихме за религиозно възпитание, аз писах, че е по-добре да е такова, отколкото никакво. Не съм целял да ви обиждам. Имах предвид, че ако няма никакво възпитание детето ще загуби своята човешка идентичност.


Т.е. ти противопоставяш религиозно на никакво. Изобщо не ме обиждаш. Само казваш, че аз и моите деца нямаме никакво възпитание и сме загубили човешката си идентичност.

# 96
  • Мнения: 1 849
А какво мислят религиите за смесените връзки?Да речем за българка с евреин?Или българка с мюсюлманин?Или обратните варианти.Интересно ми е могат ли да просъществуват и съответните религии(еврейска,мюсюлманска)отричат ли това?
Да ти отговоря,мила - бащата на детето ми е мюсюлманин/турчин/,а аз съм християнка/не съм религиозна,но родителите ми са ме кръстили,така че се "броя" за такава/.По тази причина все още не познавам свекърите си,не съм ги чувала даже,те не познават внучка си...вече 3 години така!  Peace По същата тази причина,бащата на детето ми се чува с тях 1 път в месеца,че и по-рядко...Казвали са му неща то рода на : "Е,ти сега като умреш,в българско гробище ли ще те погребват?" и какви ли не други "бисери"свързани с това,че аз не съм мюсюлманка!
Та отговорът е - християнството,исляма и юдаизма НЕ толерират смесените връзки!!!/или както ти си попитала - да,отричат ги/ За другите религии не мога да говоря,не съм ги изучавала задълбочено!
 Heart Eyes

Съжалявам за положението което се намирате, но твоите роднини не са истински мюсюлмани, защото не различават религията от етноса!
Според Корана мюсюлманина има право да се ожени за християнка или еврейка и не е в грях!
Не може ли българин да е мюсюлманин или турчин християнин, каква връзка има етноса с вярата? Аз лично познавам хора и от двата примера.
Това, че си българин не те прави християнин, християнин си когато си разбрал и приел жертвата на Христос за теб, иначе си си суеверен или атеист...или нещо друго.
Само християнството и юдеизма препоръчват вярващите да не се женят за друговерци. По простата причина, че хората няма да имат едни и същи мечти и цели и ценностна система и ще имат много проблеми.
А че, Бог е един с много имена е много добре скалъпена лъжа. Ако това беше вярно, то тогава Бог в различните религии щеше да нарича доброто и злото с една и съща дефиниция, и щеше да има един и същи характер, но не е така.

# 97
  • Мнения: 806
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.




Like the practitioners of the other faiths, Muslims in Bulgaria enjoyed greater religious freedom after the fall of the Zhivkov regime. New mosques were built in many cities and villages; one village built a new church and a new mosque side by side. Some villages organized Quran (also seen as Koran) study courses for young people (study of the Quran had been completely forbidden under Zhivkov). Muslims also began publishing their own newspaper, Miusiulmani, in both Bulgarian and Turkish.  

They now openly make up approximately 68% of the country's population.

Има още много статии.  

Bulgaria: 908,942 Islam population 1999

Само за справка Анна

# 98
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
There are lies, damn lies and statistics.

Хайде да не си навираме разни статийки в лицето. На всички ни е ясно кой и как ги пише.

# 99
  • София
  • Мнения: 8 932
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.




Like the practitioners of the other faiths, Muslims in Bulgaria enjoyed greater religious freedom after the fall of the Zhivkov regime. New mosques were built in many cities and villages; one village built a new church and a new mosque side by side. Some villages organized Quran (also seen as Koran) study courses for young people (study of the Quran had been completely forbidden under Zhivkov). Muslims also began publishing their own newspaper, Miusiulmani, in both Bulgarian and Turkish.  

They now openly make up approximately 68% of the country's population.

Има още много статии.  

Bulgaria: 908,942 Islam population 1999

Само за справка Анна


Справка за какво? Защото и аз мога да си напиша някакви цифри, които хич не отговарят на истината. Между другото в разни Немски издания, често се появяват доста статии в подобен стил. Това нали знаеш на какво се дължи, голямото турско лоби в страната. Така че не се притеснявай, никъде все още в нормалните държави не смятат България за мюсюлманска държава.

# 100
  • Мнения: 85
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра.
И аз това се питам.
Православни: 82,6%/6 552 751,
мюсюлмани: 12,2%/966 978,
католици: 0,6%/43 811,
протестанти: 0,5%/42 308,
армено-грегорианци: 0,1%/6 500
юдаисти : 0,0%/653,
атеисти: 3,9%/308 116
други: 0,1%/7 784 (2001, оценка),
данните са за 2006 година от wikipedia.

# 101
  • Мнения: 2 471
Може да става дума за конкретна област в България

# 102
  • Мнения: 1 849
Toва го има само в България.  За това България се води (вярвате или не) 70% Мюсюлманска.  (Защото те задължават религията си)
Aйде стига глупости, откъде я извади тая цифра. За да се води така, трябва 70% от населението да изповядва тази религия, което е пълен абсурд. Независимо дали вярват или не българите се водят православни християни и все още са по-голяма част от населението.


Like the practitioners of the other faiths, Muslims in Bulgaria enjoyed greater religious freedom after the fall of the Zhivkov regime. New mosques were built in many cities and villages; one village built a new church and a new mosque side by side. Some villages organized Quran (also seen as Koran) study courses for young people (study of the Quran had been completely forbidden under Zhivkov). Muslims also began publishing their own newspaper, Miusiulmani, in both Bulgarian and Turkish. 

They now openly make up approximately 68% of the country's population.

Има още много статии. 

Bulgaria: 908,942 Islam population 1999

Само за справка Анна



Туй чудо то някой ислямски сайт ли го свали....
Хората в България които наистина разбират какво е ислям са толкова малко... Всичко е трациииии. Но истината е, че в последните години мисионерите им взеха да се роят...

# 103
  • София
  • Мнения: 8 932
То и в статията цифрата на ислямската популация е 908 942, как това прави 68 % от населението?

# 104
  • Мнения: 806
То и в статията цифрата на ислямската популация е 908 942, как това прави 68 % от населението?
Това е друга статия и цифрата е от 1999г.  Не споря, това е което чета.  Не живея в Бг и не мога да дам точна преценка.

# 105
Хей,хей,недейте така!Няма смисъл да насаждаме омраза или някакви негативни чувства.Все пак всеки има право на мнение,нали?Аз лично вярвам в Бог.Е,не съм най-добрата християнка,не съм безгрешна,но зная че вярвам в нашия Бог. И ако моя партньор е да речем будист,то аз няма да му преча да се моли на своя бог,да почита своите празници и т.н.Не съм много наясно с всички религии,та да питам.Юдеизма-тази вяра евреите ли я изповядват?

# 106
  • София
  • Мнения: 8 932
То и в статията цифрата на ислямската популация е 908 942, как това прави 68 % от населението?
Това е друга статия и цифрата е от 1999г.  Не споря, това е което чета.  Не живея в Бг и не мога да дам точна преценка.
E да де, в статистиката на Amaranta са дори повече, което е нормално, но все пак в никакъв случай не са този процент, просто защото населението на България все още е повече от 1500000, нали.

# 107
  • Мнения: 806
Не спорим, само обсъждаме.  

# 108
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Хей,хей,недейте така!Няма смисъл да насаждаме омраза или някакви негативни чувства.Все пак всеки има право на мнение,нали?Аз лично вярвам в Бог.Е,не съм най-добрата християнка,не съм безгрешна,но зная че вярвам в нашия Бог. И ако моя партньор е да речем будист,то аз няма да му преча да се моли на своя бог,да почита своите празници и т.н.Не съм много наясно с всички религии,та да питам.Юдеизма-тази вяра евреите ли я изповядват?
Да, но "евреин" е по-скоро родово понятие, отколкото религиозно. Раждаш се такъв, а дали ще вярваш, ти си решаваш. Тук са рядкост ревностните вярващи, по скоро се зачитат традициите.

# 109
Хей,хей,недейте така!Няма смисъл да насаждаме омраза или някакви негативни чувства.Все пак всеки има право на мнение,нали?Аз лично вярвам в Бог.Е,не съм най-добрата християнка,не съм безгрешна,но зная че вярвам в нашия Бог. И ако моя партньор е да речем будист,то аз няма да му преча да се моли на своя бог,да почита своите празници и т.н.Не съм много наясно с всички религии,та да питам.Юдеизма-тази вяра евреите ли я изповядват?
Да, но "евреин" е по-скоро родово понятие, отколкото религиозно. Раждаш се такъв, а дали ще вярваш, ти си решаваш. Тук са рядкост ревностните вярващи, по скоро се зачитат традициите.
Благодаря ти за разяснението.Не бях много наясно.Наистина дали ще вярваш или не е право на личен избор...

# 110
  • Мнения: 5 710
   Когато аз бях малка ме възпитаваха  в атеистичен -комунистически дух.Там ценностите са други и каквото и да правиш или да не трябва да правиш е основано на страх от хора.

A при религията какъв е духа? Там каквото не трябва да правиш не е ли основано на страха от Бога?
Не схващам разликата.
Какви са по-различните ценности при комунизма и при християнството?

Не слагай всички религии в един кюп. Духа на исляма е един, на християнството друг, а на будизма....
 В основата на християнството не е страха! Апостол Павел пише "Всичко е позволено, но не всичко е полезно". Христос дойде да спасява хората който дори не заслужаваха да ги погледнеш, които не искат да се променят, умря и за тези които го убиха... Ако някой може да схване цената на тази жертва, не вярвам добрите дела в живота му да са продиктувани от страх. Това което ще прави е от любов към този който го е спасил.
Но проблема на нас хората е, че не искаме да си признаем, че сме грешни. Често хората казват, ама аз съм добъррррр-да но не абсолютно добър, нали....

Добре е когато човек реши да коментира някоя религия (или въпрос по принцип) да е запознат от извора. Не от някой завършил с тройки висшето си образование и отдал се на алкохола и блудния живот....



Gerik, аз всъщност не питам, за да получавам грозни квалификации за подготовката си.
Не коментирам, а зададох въпрос и очаквах конкретен отговор. Не знам защо всички силно вярващи ми отговарят неконкретно.

Според мен страхът от Бог е в основата на всички монотеистични религии. Особено на християнската - Да припомним ли Страшния съд, Ада, Рая...  достатъчно е да влезеш в катедрали ( като турист, например) в западния свят, да почувстваш интериор и атмосфера, за да се предаде чувството 'почитание в страх". Според мен цитата от апостол Павел са го прескачали поне 8 века и това се е отбелязало в/у архитектурата. Хич не ми е светло и обвито в благост на такива места. Тъмно и страшно ми е. А засвири ли органа само си представям как бедните средновековни християни са свеждали глава в пълно разкаяние. От страх. Не от любов.

Не искам да се връщам повече към историята на християнството, както и да оспорвам вярванията ти. 
Просто ми беше интересна разликата между комунистическите и християнските ценности.

# 111
  • Мнения: 4 892
Да, но "евреин" е по-скоро родово понятие, отколкото религиозно.

Има истина тука, не случайно когато кръщават едно дете и свещеника казва "дадохте ни еврейче, връщаме ви християнче".  Т.е. по презумпция се раждат евреи, едва когато ги посветят във вярата стават еди си какви..

# 112
  • Мнения: 1 849
10 cent's, специално написах, че не искам да засягам лично някого. Моля да ми простиш ако съм ти отговорила некоректно!
Но това, че църквата през средновековието е насаждало страх, това променя ли Бог? Бог не е описан като такъв в Библията. Но освен, че много ни обича Той е и справедлив така, че има Рай и Ад, но преди това Той направи всичко то себе си, за да не отидем в Ада, от нас зависи за къде ще сме. Тоест даде ни право на избор.

# 113
  • Мнения: 5 710
10 cent's, специално написах, че не искам да засягам лично някого. Моля да ми простиш ако съм ти отговорила некоректно!
Но това, че църквата през средновековието е насаждало страх, това променя ли Бог? Бог не е описан като такъв в Библията. Но освен, че много ни обича Той е и справедлив така, че има Рай и Ад, но преди това Той направи всичко то себе си, за да не отидем в Ада, от нас зависи за къде ще сме. Тоест даде ни право на избор.


Не, разбира се, че не променя Бог неговото многовековно използване за политически цели (т.е човешки).
Аз вярвам, че всички монотеистични религии вярват в един Бог.
Като слънцето. Гледаме от различни места на плажа. Едно и също нещо.
Ти вярваш, че Исус е син Божи,  исляма вярват в Мохамед, че е пророка, евреите в Авраам, Мойсей, бахаите в Бахаулла, будистите в Буда, кришнарите в Кришна... Все  боговдъхновени хора, носещи послание. И всяко е ценно.
Лично мен това ме помирява мисловно с материята изобщо - всеки има избор да си разположи шезонга където си иска  и това е чудесно.

# 114
  • Мнения: 5 710
М/у другото в католическото кръщене темата за първородния грях ( налагането на чувството на вина), страшния съд, ада и т.н. са много застъпени. В православното има един момент на отричане от греха и дявола, от което тръпки ме побиват.
Не спирам да се питам, ако това е толкова невярно и не богоугодно, защо продължава да се прилага (като ритуал)

# 115
  • Мнения: 1 849
М/у другото в католическото кръщене темата за първородния грях ( налагането на чувството на вина), страшния съд, ада и т.н. са много застъпени. В православното има един момент на отричане от греха и дявола, от което тръпки ме побиват.
Не спирам да се питам, ако това е толкова невярно и не богоугодно, защо продължава да се прилага (като ритуал)

Е на нас хората никога не  ни харесва като ни кажат, че сме грешни... Лошото е, че не от първородния грях. Правим грехове всеки ден. Това което описваш, бива човек да го прави всеки ден, да се покайва за греховете си и да иска прошка и съответно сила да не ги прави повече. Съответно не се прави, защото те е страх, а то желание наистина да не грешиш и от любов към Бог...

# 116
  • Мнения: 36
Съжалявам за положението което се намирате, но твоите роднини не са истински мюсюлмани, защото не различават религията от етноса!
Според Корана мюсюлманина има право да се ожени за християнка или еврейка и не е в грях!
Това наистина не го знаех,явно съм пропуснала някоя лекция за исляма в университета....  Rolling Eyes Но пък се радвам,че все още има образовани хора,които не са тук само да си "чешат езиците" /ще ме извинявате за израза,не обиждам никого!  Peace /,а наистина имат познания по въпроса!!!!
 Heart Eyes

# 117
  • Мнения: 112
      Наистина е трудно, когато и двамата съпрузи са напълно убедени в правотата на своята  вяра.Ако вярваш в  Аллах , а той казва едно, пък  другия вярва в Христос, който твърди съвсем друго , не виждам как ще се стигне до консенсос относно възпитанието на децата.Защото двете религии само на пръв поглед са еднакви, а в дълбочина се разминават сериозно, като масло и вода са.Няма съчетаване.Но хората, които са искренно вярващи едва ли биха встъпили в подобни взаимоотношения, довеждащи до брак и деца. А само религиозните, не мисля , че ги касае и тогава е по-лесно.Това един  атеист или човек, който не е запознат с естеството на нещата няма как да го разбере.Затова и спорите.А място за спор няма. Всеки сам  избира пътя си, но е важно каква база за сравнение има.И ако я има би било добре, така поне би се опазил от  влиянието на секти и не би си навличал куп неприятности с времето.Според мен религиозното образование  е от също толкова голямо значение  за  едно дете, като и светското.Или поне , ако приемем, че  човек не е само плът, но има и нещо там вътре, душа, която копнее да е близо до своя първообраз, до извора.А ако приемем , че я има, то тя ще иска да се храни, както тялото го иска...Чакайте малко, че се отплеснах нещо Blush  Та така, де, според мен е добре , човек  да се обвързва с  друг човек , който има същите вяра, ценности и възгледи за живота , ако щете, за да няма после неразбрани и наранени.Така е логично  да се прави....но  понякога това сърце не пита, затова пък ни е даден разума, да  преценяваме.

Последна редакция: вт, 26 авг 2008, 21:29 от Lei@

# 118
  • Мнения: 112

A при религията какъв е духа? Там каквото не трябва да правиш не е ли основано на страха от Бога?

при християнството страх от Исус  newsm78 ?
къде отиде любовта?
  Това са измишльотини.Естествено, че в християнството изобщо не иде реч за СТРАХ, пък още повече за страх от Исус.Кой те е излъгал така?

    Ако аз , като  християнка правя нещо, или се отказвам от нещо, то е следствие от любов.И то любов към Бога, породена от факта, че Той  ме обича достатъчно, за да предложи сина си/Исус/ , като откуп за моя живот и душа.Освен това  ме е направил наследница на всичко свое, наравно със сина си.При това аз вярвам в Бог, който ме е създал/мен и всички нас/ в израз на любовта си и желанието си да общува с нас, като баща с деца.А тази вяра  я имам и е следствие от  четенето, изследването и  прилагането, доколкото ми е по силите, на живото божие слово-БИБЛИЯТА.За толкова години не съм открила нищо, което да ме  наведе на мисълта да правя нещо от страх.Виж, ако някой  е спасил тебот връхлитащ камион, като  не се е поскъпил за собственния си живот, не мисля, че ще се страхуваш от него, а ще  си му благодарен во веки и ще го обичаш.Ако ли не, значи някъде ти се губи нишкатаТака  мисля аз.

# 119
    Извинете, но последното мнение е мое, но пишем от един компютър и настана объркване.

# 120
  • Мнения: 4 892

A при религията какъв е духа? Там каквото не трябва да правиш не е ли основано на страха от Бога?

при християнството страх от Исус  newsm78 ?
къде отиде любовта?
 

Разбира се, че се проповядва страх от Бога в религиозните среди. Не е това измишльотина както се твърди в по-горен пост. Затова е нужно да правим разлика между религия и вяра.

Библията не е написана нито от Отца, нито от Сина, камо ли от Светия дух, та когато вярата ни се оповава на нея, трябва да избягваме обвързването и с Бог и Исус буквално. Известно е, че на Църковен събор е решено как да изглежда Светото писание, кои евангелия да са включени в него. Избрани са 4-ма евангелисти, а те са били повечко, според различни източници и самата Магдалина. Т.е.,  които са били угодни на Църквата са включени... А и писаното в Библията в по-голямата си част е алегория, много притчи, буквалното четене на тази книга може и да ни доведе до погрешни изводи.

10 cent's , много интересно разсъждавате, много вярно според моите виждания. Благодаря, че споделихте. При мен да ви кажа се наблюдава следното - не харесвам е най-меко казано с догми да ми се налага вярата, харесвам пак казвам идеите на Исус, така, както аз съм ги разбрала, ненавиждам нашето Духовенство, като цяло изпитвам неприязън към Църквата като институция. Обаче когато отида в църквата като храм, сама, с мислите си и някак си усещам някакъв покой,  странно чувство, някакво извисяване, харесва ми да посещавам храмове, при положение, че не ми се развяват раса и килимавки пред очите...Странно. 

# 121
  • Мнения: 37
NinoTino, Има няколко теми "Има ли Господ..." и там този въпрос за това как е написана Библията е разглеждан многократно. Разгледай го и за да не става объркване и преповтаряне прочети постовете за това. Не давам точен линк и доста имаш да четеш, но ако напишеш "събор" в търсачката ще намериш лесно отговорите. Темата вече е заключена, а човекът който най-усилено ги писа тези неща е баннат. Така че МОЛБАТА ми е не отваряй тази дискусия тук.

Иначе това за храмовете е интересно.

# 122
  • Мнения: 4 892
NinoTino, Има няколко теми "Има ли Господ..." и там този въпрос за това как е написана Библията е разглеждан многократно. Разгледай го и за да не става объркване и преповтаряне прочети постовете за това. Не давам точен линк и доста имаш да четеш, но ако напишеш "събор" в търсачката ще намериш лесно отговорите. Темата вече е заключена, а човекът който най-усилено ги писа тези неща е баннат. Така че МОЛБАТА ми е не отваряй тази дискусия тук.

Иначе това за храмовете е интересно.

Благодаря! Ще погледна.
Не искам да стане някакъв конфликт, чак банове  Naughty и т.н. Просто съвсем културен коментар, но ОК, спирам, щом е имало проблем. То да ви кажа аз предимно чета,  до сега не съм задала въпрос, но толкова много материали и нформация, че човек понякога несмогва.
Но ако ще предизвика конфликт коментара, няма да пиша повече!

Поздрави!

# 123
   Даа, много се изписа там , да има кой да чете само.
   Пожелавам ти успех в оная дъъълга тема.  bouquet

# 124
  • Мнения: 1 849
NinoTino, ако те интересува темата с истинността на Библия, мога да ти пратя на Лични, за да не пълним форума с големи чаршафи (разбира се и на всеки друг, който поиска), едно интервю на Джордж Макдауел, историк, който се е опитал да обори Библията и не могъл, та там говори за това какви исторически методи се използват да се докаже автентичността на някой документ, за съборите и т.н. Има и една книжка "Не просто дърводелец" на същия автор мноого е добра.
Честно да ти кажа когато човек прочете Библията, много добре разбира, че религиозните църкви изобщо не я спазват, за това през средновековието много се е държало тя да се чете само на три езика .... които обикновените хора не знаят. Мисля, че Мартин Лутер беше който за първи път я превежда на разбираем немски (може и да се лъжа, не съм добра в историята). Та ако съборите са я съчинявали тази книга те щяха да си я напишат за себе си, да им оправдава постъпките, но тя ги осъжда! Това за мен е достатъчен довод, че не събор я е съчинявал...

Общи условия

Активация на акаунт