Религията...

  • 7 381
  • 124
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 168
Не виждам нищо лошо да се изучава религията даже - и не само християнството. Ако щете от обща култура. Това с нищо не налага да се вярва ли или не. Като учим всички литература, да не издаваме романи,я!
Не съм особено вярваща, но смятам, че ритуалите, които се извършват трябва да се познават и хората да се съобразяват с нормите и изискванията им, след като са ги предприели. Като например - прекрасен подарък за кръщене - амулет!?!?!?!?
Но като цяло днес и венчавките и кръщенетата се правят основно заради празника, а не заради религиозния им замисъл.
Това, че детето е кръстено, с нищо не го задължава. Аз съм кръстена на 15 год. и не се почувствах с нищо по-различен човек след кръщенето, нито почнах да влизам по-често в църква от преди това.

# 16
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Мирама, съгласна съм с теб. При нас така се получиха нещата и не виждам да му е навредило на детето. За мен важното беше да я направя човек, пък тя може да чете каквото поиска и да се моли на който бог иска. Празнуваме си Коледанука и ни е весело. Тъкмо повече поводи за празници.

# 17
  • Мнения: 398
Аз мисля,че вярващите хора са по добри от невярващите.Независимо от религията,всички се борят за мир и добро.

Моите деца са кръстени по скоро за "спорта" за което съжалявам.Трябваше да порасна повечко и да се поинтересувам повече по въпроса и тогава да взема решение кое как да го направим. Да са ни живи и здрави.
При нас има учебен предмет "Религии" и от училище научиха разликите м/у различните религии и на този етап смятат,че религията е един вид психотерапия.

# 18
  • Мнения: 1 938
Аз имам друго мнение по въпроса, поне от изказаните до сега.
По-голямо безбожие от това, което цари в България никъде не съм виждала. Не твърдя, че съм ходила в много държави, но тези които съм посетила са достатъчни.
Според мен детето трябва да получава и малко религиозно образование съобразено с възрастта му и религията на родителите.
За мен това - детето решава само и в този случай не е много умесно. Ами те като решават сами за всичко родители не им трябват да ги учат на каквото и да било.


Браво!  bouquet
И аз мисля, че не само кръщаването на детето го прави християнин.То трябва да бъде възпитавано и запознавано с религията!

Последна редакция: нд, 24 авг 2008, 23:51 от Nellina

# 19
  • Мнения: 37
Аз мисля, че децата сами се определят след време, като вярващи или не такива. ...

За изненада на тези, които са решили да обясняват колко тесногръди са християните ще пусна новината, че в повечето протестантски църкви не се кръщават малки деца. Нещо повече - смята се, че всеки трябва сам да направи своя избор, когато порасне. Всъщност в Библията няма описан случай на кръщаване на малки деца. Така че ще ме извините, но Библията явно излиза по-модерно мислеща от много "съвременни" хора.

Дали ще кръстя децата си? Не! Те трябва сами да направят своя избор, когато разграничават достатъчно ясно добри и зло. (Аз бях около 18 годишен когато се кръстих.)
Дали ще ги възпитавам. Да! Мен са ме възпитавали моите родители, училището, телевизията... Има ли грешки в моето възпитание? Сигурно. По моя преценка ще възпитавам децата си. Ако не го направя аз, ще го направи някой друг - училището, телевизията, улицата...
Дали е "лошо" християнското/религиозното възпитание? Според мен не. Дори най-лошото религиозно възпитание е по-добро от липсата на такова. Дали християнското е най-добро от останалите религиозни? За мен да, но не налагам мнението си на никого.
Родителите ми в желанието си да ме възпитат добре са допускали и грешки, но са ме научили на много добри неща, които са ме предпазили от това аз да допускам грешки. В резултат от това съм се опазил от много пороци. Имам много приятели с които съм израснал в църква, но те днес не са там независимо от това, че техните родители също са ги възпитавали във вярата си. Някой са "обикновени" успели хора. Имат своя бизнес, семейство ... . Мисля, че всички са хора ...с положителните и отрицателни черти на характера си. Но възпитанието, което са получили в никакъв случай не е провалило живота им. Всякакви други интерпретации са крайности за мен и не отговарят на истината.

# 20
  • Мнения: 2 471
rorobobo а връзката на моето мнение е? Извинявай, да не стане недоразумение. Щото, после и друго съм писала...

# 21
  • Мнения: 37
Dencho, ами и аз мисля, че децата сами определят в кого и как да вярват. Това е връзката.

# 22
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз не възпитавам децата си с религия и не ги запознавам с никаква такава, по простата причина, че не съм религиозна и вярваща. На техни въпроси отговарям, че има хора, които вярват в еди си какво и те, когато пораснат могат да си изберат да вярват или не. Но знаят и моята позиция. Докато наблюденията ми върху вярващи са, че не казват на децата си, че могат и да не вярват, те изобщо не допускат такъв вариант. Разбира се сигурно има и изключения, но аз не съм срещала такива.
А особено против съм някой друг да обяснява на децата ми тези неща и най-вече посредством образованието.

# 23
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
в повечето протестантски църкви не се кръщават малки деца. Нещо повече - смята се, че всеки трябва сам да направи своя избор, когато порасне.

в кои точно църкви?
мъжът ми е протестант.
кръстен е на половин годинка...
племенниците му бяха съответно на 2.5г. и на 6 месеца.

да не се бъркаш с комунион/конфирмация???

# 24
  • Мнения: 125
Според мен, децата трябва да се посвещават на която и да е религия по собствено желание. Аз няма да кръщавам моето, докато е малко - когато порасне да го направи само, ако така го чувства.

# 25
  • Мнения: 2 448
Не съм си кръстила детето си. Но и не мисля, че кръщавайки го сега го правя вярващ. Дори повечето дето го правят го правят заради традициите, отколкото заради това, че самите те са вярващи.

# 26
  • Мнения: 2 111
Деца още нямам, но когато имам не смятам да им натрапвам религиозна, политическа или каквато и да било принадлежност. Мисля да ги възпитам да вярват в себе си. После сами да си решават дали и в кой бог да вярват.  Peace

# 27
  • Мнения: 1 849
в повечето протестантски църкви не се кръщават малки деца. Нещо повече - смята се, че всеки трябва сам да направи своя избор, когато порасне.

в кои точно църкви?
мъжът ми е протестант.
кръстен е на половин годинка...
племенниците му бяха съответно на 2.5г. и на 6 месеца.

да не се бъркаш с комунион/конфирмация???

В много държави протестантските църкви са заприличали много на нашата православна, мой приятел живя седем години в Швейцария и мие разказвал, че десятъка се удържа още от заплата на човека по ведомост, пасторите са на заплата от държавата и всичко е една добра традиция...
Но протестантството в своята основа (от Мартин Лутър (не Кинг!!!) ) не е било това.
Пастора на моя приятел е отказал да бракосъчетава хомосексуалисти и са му спрели заплатата от държавата!...

По темата - децата си възпитавам в християнски ценности, не смятам, че кръщението прави някого християнин. Живота които водим ни прави християни, мюсюлмани, атеисти, а не етикета който си слагаме.
На децата си ще дам право на избор когато могат да го направят, ще ги запозная с повечето религии от извора, с тяхната ценностна система и ще уважа техния избор, независимо дали ще ми хареса или не и дали ще ме боли заради това. Бог прави така с нас, аз трябва да направя същото с децата си. Но това което искам за тях е да преживеят Бог, а не да си пълнят главата с религии и догми, тогава вярата им ще е истинска, а не традиция.

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

В много държави протестантските църкви са заприличали много на нашата православна

не съм много съгласна  Thinking
да, плащат си данък, ама и католиците плащат  Wink
при протестантите свещениците са на договор.
ако църк. настоятелство прецени, че свещеникът не си върши работата и му прекратяват договора  Peace
точно така се случи в общината, където са родителите на мъжа ми...
свещеникът изнасяше някакви странни проповеди и му пуснаха предупреждението за прекратяване на договора.  Wink
това никога не може да се случи при православни...

отделно църквата организира много инициативи за деца, за жени в нужда, за бездомни и пр.

незнам как е в Швейцария точно, но тук църквата излага мнението си по всеки наболял проблем, т.е. заема позиция ...

аз правя разграничение между църква, религия и вяра Peace
за мен е важна вярата Peace

# 29
  • Мнения: 940
Аз незнам дали ще кръстя децата си, още не съм мислила точно за това. Само знам, че няма да сключа църковен брак, защото не съм религиозна. Вярвам си в нещо, но аз си го разбирам. Не мога да се моля в православна църква, защото тя е храм, в който се проповядва строго православно християнство.

Общи условия

Активация на акаунт