Яслата (8)

  • 15 825
  • 299
  •   1
Отговори
# 255
  • СОФИЯ
  • Мнения: 186
Ех - нямам време дори да ви изчета, камо ли да пиша! И моята щерка 2 ден на ясла / в 58 ДЯ /. Вчера ги взехме супер разревани - с приятелка, която води и нейното момченце за първи път - милите  те, хълцаха през целия път! Ибаче ми спа цяла нощ! КОето рядко се случва ... Днес беше по-добре ! Казаха ми, че проявявала характер, не искала да яде, бутала лъжицата с таратора .....А у нас е супер ящна - само НЯМ НЯМА ми повтаря ....Цялата седмица ще се взимаме на обяд, но от другата нямам избор и ще я оставям за цял ден!
Лека адаптация и аз желая на всички мъничета !  Hug

# 256
  • Мнения: 7 947
На нас пък ни дадоха дори кисело мляко да си носим, защото обясних, че малчо яде само ако има кисело млекце. Laughing

# 257
  • София
  • Мнения: 158
В нашата ясла не дават биби. Кали ходи от 01.09. и много трудно свиква. Днес за първи ден щеше да спинка там, но уви.... в 13.00 ми казаха да си я вземам, защото плачела и прескачала решетката на кошарата , искала да си ходи. Аз бях оставила и залъгалка и плюшената играчка,  без които рядко заспива , но БИБИ НЕ ДАВАТ, а за играчката не се били разбрали в 1-вата смяна, на които сутринта обясних.
А, и още нещо, което ме изненада: Кали от малка  все си играе с нещо , докато аз я храня . В яслата отказва да яде вече 3-та седмица. Та аз ги помолих да и дадат нещо да се занимава, докато я хранят, но лелката ми каза , че това е абсолютно забранено от ХЕИ и не може да има играчки на масата.
 На нас това доста ни затрудни плавния преход от домашната обстановка към реда и дисциплината в яслата.

# 258
  • Мнения: 789
При нас май добре е минало, казаха, че била много спокойна, не била плакала, изяла си половината закуска, а на обяд яла супа (а у дома не близва), второ, а пъпеша го отказала, което ми е супер странно, защото плодове не отказва. Бях й оставила шишето в чантата с дрешките, но ми го върнаха и казаха, да я науча да заспива без шише - от ХЕИ не им давали нищо да се внася. А тя просто си пийва вода, като легне и ми го дава.
Като я взех обаче гледаше много стресирано и на всички въпроси ми отговаряше с по една дума. Чак у дома започна да си говори нормално. Като я питам дали ще ходим утре пак, тя казва весело:"Айде", та да видим.
И съм доволна, че имаше касетофон, а не тв. За съжаление беше доста високо пусната музиката, чак ми идеше да им направя забележка - все пак на децата слуха си е по-добър и не е нужно да оглушават...

За имуностимулаторите аз забравих да говоря с педиатърката. Вие какви дози давате и как - сутрин на гладно или....? Че нали там закусват.

# 259
  • Мнения: 3 971
Ние живот и здраве тръгваме на ясла началото на октомври.Надявам се да се адаптира бързо.
Ще бъдем в ДЯ *Звънче* 3група.Смятам утре да посетя директорката за да ми каже какво да носим Hug

# 260
Здравейте, и аз да споделя за яслата. Вчера детето ми беше за първи ден и като се върна забелязах синина на дупето колкото левче и сини точки по гърба на милиметри от гръбнака. Днес говорихме със съпруга ми с директорката, но като отидох на обяд се оказа, че възпитателките нищо не знаят, а директорката отсъстваше. Много сме притеснени, тъй като никога не е имала синини на тези места, ако някой има опит с 6 ОДЗ моля да сподели впечатления. Иначе детето добре се адаптира, но все още не може да обяснява, опитва се да каже нещо за " каката и гърнето " и аз предполагам , че може насилствено да са я слагали на гърнето и там да се е ударила.  Sad  newsm78

# 261
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
  Дес ужасно, в коя ясла сте? Ти не си ли говорила с тях по въпроса, казаха ли защо са сложили памперса? Моите дълбоко подозирам, че ако някои се опита да им сложи памперс моментално ще ревнат до небесата, а ако успее те просто ще си го свалят.
.... казала съм ..ама , те какво не виждат ли че е с гащи  Thinking аз даже резервни дрешки съм оставила в плика и 2 бр гащи ей така за вс.случай. "Ощетили" са някое дененце с памперс  Crazy и са го тУрнали на моя ..а бЕ. ooooh!
Дано не се повтори  Tired


ГаСи  smile3515днес някоя лелека на Алек му бе сложила памперс  ooooh! а той си казва и е с гащи от края на пролета   Crossing Arms


Според мен лелката от едната смяна не е казала на лелката от втората смяна за памперса. Направи им изрична забележка утре.
Въобще не е от никаква смяна на смени.Казаха ни тая седмица да си ги взимаме до 12 ч   , просто са му турнали еЙ така памперс  Crossing Arms

Последна редакция: вт, 16 сеп 2008, 17:04 от Desss

# 262
  • София
  • Мнения: 2 437
Мале хванах се за главата като чета какво не дават. Подозирам в такъв случай, че при нас ще е повече от трудна адаптацията - Митко ползва биба, като яде си играе понякога с една играчка на столчето, заспива след като пийне малко водичка и задължително гушнал една пеленка още от бебе. Ами да му се не види нали въпросът е адаптацията да е по лесна - да разрешат в началото поне тези неща за децата. Искрено се надявам, че в нашата ще позволят Praynig

# 263
  • Мнения: 789
Ами при нас и възглавници не дават. Казаха, че нищо не можело да се носи. Какво пък им пречат възглавниците, така и не разбрах.... Така си били спели децата. То нашето е по-скоро калъфка с един пръст чаршафче вътре, ама тя си е свикнала с нея. Да видим как ще е. За момента мога да я вземам на обяд, но пък ако свикне така, после като се наложи да я оставям повече, може да е по-зле.

# 264
  • София
  • Мнения: 109
При нас всичко дават да се носи. Но пък май не яде много там, защото като се прибере веднага се паркира на масата с ам-ам на уста. Иначе плаче и като го водя и като го взимам. През деня не плачел. А сутрин му спи душата докато не види детската градина... Много е мъчителна тази работа с детските заведения Confused

# 265
  • Мнения: 3 214
Записвам се. Живот и здраве, от 23 Моника тръгва на ясла. Изчетох ви по диагонал, но ще наваксам  Peace

# 266
  • Бургас
  • Мнения: 242
Момичета,имам един въпрос:когато детето тръгне на ясла,спира ли се изплащането на майчинството?Уведомявате ли работодателя?Не съм наясно с тия неща.Чувам различни мнения от майки,затова реших да се допитам и до вас. Rolling Eyes

# 267
  • Мнения: 566
Заведах малкия, заплака още с влизането в сградата, даже се събуваше и искаше да избяга. Дадах го на сестрата тя го гушна и аз изчезнах. Дано се поуспокой след това.
В нашата ясла дават да си носим май всичко, поне каквото съм питала, нося чашка с вода и играчка.
За бибите незнам, не ползваме и не съм питала.


Елми-по принцип трябва да се съобщи на работодателя че детето е тръгнало на ясла, за да ти спрат майчинството. Аз съм в неплатена и смятам да им спестя този момент, още повече че след месец-два ще напускам. Малко и аз да ги исползвам, няма само те да ме използват.

Успешен ден на всички дечица.
А аз купих вчера Цитросепт и започнах да давам, дано има ефект при нас, иначе ще го сменям.

# 268
  • Мнения: 7 947
Ако кажеш на работодателя - спират ти го. Ако си замълчиш - не ти го спират.  Wink Докато мине номера - възползвай се.

# 269
  • Мнения: 3 214
елми, след дълго ровене из форума и консултация с позната, която работи в тази сфера, разбрах следното: при постъпване на детето на ясла, майката е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя. Прекратява се отпуска по майчинство, а майката трябва от същия ден да се върне на работа, или да ползва друг вид отпуск - платен, неплатен или по болест. За оставащото време до навършване на детето на 2 години, майката получава към заплатата си и 50% от майчинството, т.е. 110 лв.  Peace  Аз, лично, не бих шикалкавила, защото всеки месец яслите изпращат информация до НОИ с ЕГН на децата, които посещават съответното заведение. Ако при съответна проверка се установи, че майката е получавала неправомерно майчинство, то тя дължи парите + лихви, освен това подлежи и на глоба за невярна информация (поради това, че при попълване на декларация, е заявила, че ще уведоми при настъпване на промяна). Давността на тази санкция е 5 години, т.е. може да ви хванат и след година, 2 и т.н. Малко дълго стана, но дано съм била полезна с моето непрофесионално обяснение  Peace

Общи условия

Активация на акаунт