Американец или българин?

  • 12 675
  • 92
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 191

Pops ,  не схващам логиката , нещо малко елементарно ми изглежда , като преди 100 години ,дето на прабаба ми са се сърдили ,че се е оженила за момъка от съседното село ,а не за съседския , това си говорим тук, че и за извънземно да се омъжиш, пак може да се разбирате по - добре. А това за поговорките и то ме разби,  в момента съм последно ниво на езика и научих повече поговорки от колкото на български знам , но това е към края  на нивата на езика вече....

Kailid, и аз не схванах твоята логика и защо ми обясняваш за прабаба ти, но както и да е, не ми се занимава с излишни спорове. Освен това съм наясно за "какво си говорим тук" - както вече написах, не съм против брак с чужденец, просто казах, че аз не бих се чувствала добре в такава ситуация. Не очаквам всички да мислят като мен.  Peace

Дидитка, права си, наистина важно е до каква степен знаеш езика.

Топъл дъжд - ужасно много се смях на случката с твоя мъж  Grinning.

# 61
  • Мнения: 2 563

Ооо, да не би да сме колежки? Аз съм випуск 2003  Grinning

Аз съм по-дърта, 2000. Simple Smile

# 62
  • Мнения: 185
Интересно ми е има ли хора които са били женени за американец и след това за българин (или обратното) и има ли разлика.
Аз съм женена от няколко години за американец, но нещто взех да се разочаровам напоследък. Мъчи ме разликата в културата, това че не ме разбира понякога, това че като си ходим до БГ и ми е много тежко с него постоянно да превеждам, да го мъкна навсякъде със себе си и други такива. Та понякога като си седя в къщи сама и си мисля защо ли не се омъжих за българин.
Та мисълта ми е има ли някой опит по въпроса и да сподели как е?

Нямам опит в брак с американец, но имах гадже канадец. Нека да съм лош пророк, но симптомите, които описваш водят в повечето случаи до фатален край в отношенията с чужденец. Постоянното превеждане е най-малкия проблем. Културната пропаст е много по-страшна. Освен, ако ти не си супер адаптивна като човек.

Американецът е стерилен човек, с ограничена визия, с притъпена емоционалност, с материалистично мислене. Разбира се, има изключения, но нали говорим в полза на статистиката. Говоря, от личен опит, живях година време там и ги намирам за много скучни и алиенирани хора, студени и егоцентрични.

Айде сега не се отчайвай, това е само едно лично мнение, може при теб да става дума за временна криза в отношенията, от каквато не си застрахована и с българин  newsm78

# 63
  • Мнения: 185
Аз също превеждам, също "мъкна" мъжът ми навсякъде с мен... но ми е приятно. А и той се опитва да понаучи български, старае се човекът.
Колкото и изморително да ми е понякога, си казвам, ами ако аз незнаех добре английски, нали и той щеше да ми превежда?
Разликата между бившият ми (българин) и сегашният ми съпруг (американец) е, че Дейвид никога не би ме напсувал, камоли на майка... нещо което ми е ужасно противно и поне всеки втори български мачо прави  SickИма и много други плюсове, разбира се и всичките са в полза на американеца.
Но съм благодарна на родителите му, че са го възпитали такъв...

Как можеш да кажеш такова нещо!!! Твоят българин те е псувал на майка! Моят баща никога не псувал майка ми, брат ми никога не напсувал жена си, мъжът ми никога не ме нагрубил! Как можеш да ръсиш такива нагли обиди към половината от българските мъже! Срамувай се от личния си опит, но не си позволявай да го прилагаш към цял един народ!

# 64
  • Мнения: 2 988
Мммм...silviti? Губи ми се вътрешната логика на ей такива твърдения:

Срамувай се от личния си опит, но не си позволявай да го прилагаш към цял един народ!

когато са последвани веднага от ей такива:

Американецът е стерилен човек, с ограничена визия, с притъпена емоционалност, с материалистично мислене. Разбира се, има изключения, но нали говорим в полза на статистиката... и ги намирам за много скучни и алиенирани хора, студени и егоцентрични.

Особено пък когато си признаваш в същия пост, че никога дори не си имала връзка с американец, а и си живяла там само година. Обобщенията на тема националност са винаги безсмислени, но когато се базират на толкова ограничени контакти с въпросната националност, са направо смешни.

Дидитка, много ми стана мило, като ти четях поста. Личи ти, че си много влюбена - много щастлив живот заедно ви пожелавам!


# 65
  • Мнения: 185
Ами аз какво попитах, какво излезе пак препирни и изказвания от рода ми като не ти изнася в САЩ тръгвай си или развеждай се.

колкото до изказването на щастлива
"
Така се получава, когато не се омъжваш по любов 
И ще ти пречи, и ще те дразни, и ще го "мъкнеш", и езика няма да научи ... да си мислила навреме.
На мен защо не ми пречеше постоянно да превеждам на три езика по време на сватбата ми и цяла седмица преди това?
Защо няма да ми пречи да го направя пак и на сватбеното тържество в България след няколко месеца?
Нарича се любов 
Ако толкова ти тежи, разведи се, вземи си български простак и да ви е сходно в културите, защото е българин  "
 
 Първо,че не съм се омъжила по сметка, а си  беше любов. И на мен на сватбата нямаше да ми тежи да превеждам а и "цяла" седмица преди това, ама да те питам след две- три години брак дали ще си още толкова влюбена  и след няколко месеца престой в БГ накрая на лятото дали няма да ти се прииска да си поговориш с приятелките си, които не си виждала от години на чист български език без да се налага да спираш на всеки 5 мин за превод.
А кой каза, че всички българи са простаци? Ти така обиждащ и себе си, нали си българка  или се лъжа?
Не съм казала, че американците са тъпи или пък , че всеки български мъж е прекрасен, но има хора който са ме разбрали добре, като например Marjo.
 Не ми се спори а и вече съжалявам, че пуснах темата тъй като се превърна в поредният скандал.

Ями Мами, стана ми жал за теб. Съвсем искрено. Ти сигурно си от малкото хора, които са пуснали тема тук, защото наистина няма с кого да споделят лично. И това е много тъжно. Аз съм сигурна, че си нямала користни цели като си се омъжвала за него. Ако си имала надали сега щеше да се оплакваш. Просто щеше да си постигнала, това което искаш и да си плащаш цената, без да се оплакваш.

Щастлива прояви необикновена грубост и простащина! И към теб лично и към българските мъже! Простено й е само защото е била в сватбена еуфория и, а ако мъжлето й е купило по-скъпичка сватбена рокля, това наистина за някои момичета е повод да се самозабравят.

# 66
  • Мнения: 185
Мммм...silviti? Губи ми се вътрешната логика на ей такива твърдения:

Срамувай се от личния си опит, но не си позволявай да го прилагаш към цял един народ!

когато са последвани веднага от ей такива:

Американецът е стерилен човек, с ограничена визия, с притъпена емоционалност, с материалистично мислене. Разбира се, има изключения, но нали говорим в полза на статистиката... и ги намирам за много скучни и алиенирани хора, студени и егоцентрични.

Особено пък когато си признаваш в същия пост, че никога дори не си имала връзка с американец, а и си живяла там само година. Обобщенията на тема националност са винаги безсмислени, но когато се базират на толкова ограничени контакти с въпросната националност, са направо смешни.

Дидитка, много ми стана мило, като ти четях поста. Личи ти, че си много влюбена - много щастлив живот заедно ви пожелавам!




Логиката ти се губи, защото малко не ти изнася. Обобщението ми за американците е прецизно и добива максимална изчерпателност с условието, което съвсем добросъвестно добавих, че "има изключения", макар и да са малцинство. Всеки безпристрастен ще се съгласи с мен. Не очаквам от "американските булки" да ме аплодират.

Но Щастлива си позволява да каже, че "всеки втори" българин псува жена си на майка. Моето, надявам се и твоето семейство опровергават нейната статистика. Или се лъжа? И твоя баща ли е псувал майка ти?

# 67
  • Мнения: 2 988
Моят мъж е руснак, не американец, така че няма какво да не ми изнася в "логиката" ти. От осем години живея в Щатите, имам доста приятели тук, които нямат абсолютно нищо общо с твоето определение. Това, че ти не си попаднала на качествени хора, не означава, че американците като цяло са некачествени, а по-скоро говори красноречиво за ограничената среда, до която си намерила достъп. Обобщението ти е също толкова грозно, колкото и това на Щастлива.

# 68
  • Мнения: 185
Моят мъж е руснак, не американец, така че няма какво да не ми изнася в "логиката" ти. От осем години живея в Щатите, имам доста приятели тук, които нямат абсолютно нищо общо с твоето определение. Това, че ти не си попаднала на качествени хора, не означава, че американците като цяло са некачествени, а по-скоро говори красноречиво за ограничената среда, до която си намерила достъп. Обобщението ти е също толкова грозно, колкото и това на Щастлива.

Специализация в George Washington University, DC е една много ограничена среда. Права си. Стаж в централата на UN, NYC съвсем ме капсулира.

# 69
  • Мнения: 1 175
Американецът е стерилен човек, с ограничена визия, с притъпена емоционалност, с материалистично мислене. Разбира се, има изключения, но нали говорим в полза на статистиката. Говоря, от личен опит, живях година време там и ги намирам за много скучни и алиенирани хора, студени и егоцентрични.

Silviti, не се обиждай обаче това е егати генерализацията! За какви статистики точно говориш? И след като гаджето ти е било канадец, а не американец, по какво заключи че американците били еди какви си от личния си опит? САЩ и Канада заедно образуват цял континент, населен от различни степени имигранти от целия свят. Невъзможно е да направиш такова общо изказване за всички. И дори и пресметливо да си оставяш вратичка за "изключения," то твърдението ти пак обвинява почти всички, което е същата груба и невежа генерализация. Ако някой американец го забутат в най-затънтеното българско село да кóпа картофи по цял ден и да го псуват каруцарите, ами той какви заключения би си направил за страната? Моля ти се, недей така общо.

Аз пък съм живяла в САЩ 6 години досега, и където и да съм била (посещавала съм над 10 щата) хората винаги са били много приятелски настроени. Това за студенината не знам с какво го сравняваш - с нашите сънародници в родината, дето ти се зъбят и дърпат за всичко? Пробвай да се усмихнеш на непознат в България и виж в колко от случаите ще те изгледат като че ли си паднал от Марс. Да не говорим за нацупените лелки на държавна работа дето все някой друг им е виновен (най-вероятно ти). За съжаление, за мен българите по улиците, в магазините и учрежденията в България са далеч по-студени и отблъскващи, отколкото американците. Не ме радва да пиша така, но всеки път като се прибирам в България, разликата ме шокира.

# 70
  • Мнения: 1 175
Дидитка, много ми стана мило, като ти четях поста. Личи ти, че си много влюбена - много щастлив живот заедно ви пожелавам!

Ау, мерси  Grinning   Hug Вярно си е!

Аз се опитвам с моя опит и пример да покажа, че няма защо толкова да бъдат мразени американците, ама някои хора като са си втълпили нещо...    Кво да се прави обаче - за кривите кола прав път няма, и гроздето все им е кисело  Rolling Eyes

# 71
  • Мнения: 185
Американецът е стерилен човек, с ограничена визия, с притъпена емоционалност, с материалистично мислене. Разбира се, има изключения, но нали говорим в полза на статистиката. Говоря, от личен опит, живях година време там и ги намирам за много скучни и алиенирани хора, студени и егоцентрични.

Silviti, не се обиждай обаче това е егати генерализацията! За какви статистики точно говориш? И след като гаджето ти е било канадец, а не американец, по какво заключи че американците били еди какви си от личния си опит? САЩ и Канада заедно образуват цял континент, населен от различни степени имигранти от целия свят. Невъзможно е да направиш такова общо изказване за всички. И дори и пресметливо да си оставяш вратичка за "изключения," то твърдението ти пак обвинява почти всички, което е същата груба и невежа генерализация. Ако някой американец го забутат в най-затънтеното българско село да кóпа картофи по цял ден и да го псуват каруцарите, ами той какви заключения би си направил за страната? Моля ти се, недей така общо.

Аз пък съм живяла в САЩ 6 години досега, и където и да съм била (посещавала съм над 10 щата) хората винаги са били много приятелски настроени. Това за студенината не знам с какво го сравняваш - с нашите сънародници в родината, дето ти се зъбят и дърпат за всичко? Пробвай да се усмихнеш на непознат в България и виж в колко от случаите ще те изгледат като че ли си паднал от Марс. Да не говорим за нацупените лелки на държавна работа дето все някой друг им е виновен (най-вероятно ти). За съжаление, за мен българите по улиците, в магазините и учрежденията в България са далеч по-студени и отблъскващи, отколкото американците. Не ме радва да пиша така, но всеки път като се прибирам в България, разликата ме шокира.

1.Съдя за американците, не по това, че съм имала връзка с канадец. А заради това, че живях малко повече от година там. И съвсем не в затънтено село. Виж по-горе.

2. Второто си висше образование завърших в друга чужда държава. В курса ми имаше 16 американеца. 4 години денонощно с тях и други чужденци, разбира се.

3. В БГ продължавам да работя с американци (и западноевропейци също).

4. Брат ми живее от 5 год. в САЩ. Не е емигрант, а на трудов договор в реномирана институция. Посещава съм го 3 пъти за по един месец. Изкарахме целия си меден месец в САЩ. Обиколихме целия Източен бряг, от Ниагара до Бахамите.

Никога не мога да поставя знак за равенство между един европеец и един американец. Хайде да не си говорим за липса на късмет или ограничена среда.

Много тегави хора, безкрайно скучни. Е, имам и две приятелки.... та тях имах предвид, като говорех за изключения...

Не знаят как да се хранят, не знаят да се обличат, ограничена обща култура (изключвам университетската среда, в която бях), не могат да изразяват чувства, не знам дали имат, не умеят да са щедри, говорят само за материални неща, не пътуват, високомерни са, морализаторстват, не умеят да се веселят със сърце, ако го правят винаги изпадат в алкохолни или други крайности и т.н.



# 72
  • Мнения: 185
Дидитка, много ми стана мило, като ти четях поста. Личи ти, че си много влюбена - много щастлив живот заедно ви пожелавам!

Ау, мерси  Grinning   Hug Вярно си е!

Аз се опитвам с моя опит и пример да покажа, че няма защо толкова да бъдат мразени американците, ама някои хора като са си втълпили нещо...    Кво да се прави обаче - за кривите кола прав път няма, и гроздето все им е кисело  Rolling Eyes

Не, не, това е крайно обвинение. Не ги мразя, нищо лошо не съм видяла от американци. Само скука. Но това не е повод да ги мразя.

# 73
  • Мнения: 1 199
Аз също превеждам, също "мъкна" мъжът ми навсякъде с мен... но ми е приятно. А и той се опитва да понаучи български, старае се човекът.
Колкото и изморително да ми е понякога, си казвам, ами ако аз незнаех добре английски, нали и той щеше да ми превежда?
Разликата между бившият ми (българин) и сегашният ми съпруг (американец) е, че Дейвид никога не би ме напсувал, камоли на майка... нещо което ми е ужасно противно и поне всеки втори български мачо прави  SickИма и много други плюсове, разбира се и всичките са в полза на американеца.
Но съм благодарна на родителите му, че са го възпитали такъв...

Как можеш да кажеш такова нещо!!! Твоят българин те е псувал на майка! Моят баща никога не псувал майка ми, брат ми никога не напсувал жена си, мъжът ми никога не ме нагрубил! Как можеш да ръсиш такива нагли обиди към половината от българските мъже! Срамувай се от личния си опит, но не си позволявай да го прилагаш към цял един народ!



Ами че тя прави същото, което и ти. И аз ще ти повторя същото, което си я посъветвала ти: "Срамувай се от личния си опит, но не си позволявай да го прилагаш към цял един народ!"

И все пак намирам опита с американците ти за изключително ограничен.

# 74
  • Мнения: 2 988
Специализация в George Washington University, DC е една много ограничена среда. Стаж в централата на UN, NYC съвсем ме капсулира.

За централата на ОН не знам - оттам познавам само не-американци. А GWU е чудесен университет. Преподавала съм там и сред студентите ми имаше много талантливи, начетени, отворени към света и идеалистично настроени млади американци. Ти обаче явно не си срещнала или не си могла да се сближиш с такива - не случайно споменах "средата, до която си намерила достъп".


Сега ти прочетох и новите постове. Ми то това ако не е ограничена среда, какво е? Познаваш американците, с които сте били в една програма. Ами естествено, че ако всичките ти познати са били в програма по международни финанси, например, не-материалистите сред тях ще се броят на пръсти. Ако беше учила история на изкуството, други щяха да са ти впечатленията.

Последна редакция: сб, 06 юни 2009, 02:17 от ianajar

Общи условия

Активация на акаунт