Назад към майката-родина

  • 9 906
  • 106
  •   1
Отговори
  • Мнения: 110
Тази тема беше обсъждана донякъде, затова реших да отворя нова, не за да критикувам или убеждавам. Мисля, че всеки сам трябва да реши, но нека има повече гледни точки. Мен също ме интересува темата, защото смятам да изчезна и да не се върна. Няма по-ценно нещо от спокойствието. Щастието е условно понятие и може да не го откриеш. Зависи какви са очакванията ти и изискванията ти. Навсякъде по света има мръсотия и простотия. Но не навсякъде можеш да живееш сякаш времето е спряло. Затова хората са различни, защото взимат различни решения.
Нека се включат върналите се вече в България. Още ли имате нерви да живеете тук? Ще останете ли или пак ще поемете нанякъде? Интересни са първите впечатления и как са се развили нещата. Моля, споделете.   bouquet

# 1
  • Мнения: 7 914
..... защото смятам да изчезна и да не се върна.
извинявай, ама ми стана много смешно това с изчезването Mr. Green

Последна редакция: чт, 18 сеп 2008, 15:21 от звездичка

# 2
  • Мнения: 5 710
А на мен това със спокойствието.  Прозвуча ми, като санаториум чужбината Mr. Green

# 3
  • Мнения: X
А аз не разбрах какво искаш ...
ЩЕ се връщаш в БГ или се опитваш нас да ни убедиш да се върнем??

ние, което сме от по-отдавна тук, отдавна сме написали мнението си
не виждам смисъл да се повтаряме

А ти си уточни темата и си разкажи историята, че така звучи много абстрактно
че нещо е много водниста и несмилаема, поне за моя проЗт инженерски мозък

# 4
  • Italia
  • Мнения: 4 492
А аз не разбрах какво искаш ...
ЩЕ се връщаш в БГ или се опитваш нас да ни убедиш да се върнем??

ние, което сме от по-отдавна тук, отдавна сме написали мнението си
не виждам смисъл да се повтаряме

А ти си уточни темата и си разкажи историята, че така звучи много абстрактно
че нещо е много водниста и несмилаема, поне за моя проЗт инженерски мозък


Доколкото успях да схвана авторката на темата се интересува от това как се 4увстват върналите се от 4ужбина в Бг, доволни ли са от направения избор или мислят отново да хваЩат пътя ....  Thinking

# 5
  • Мнения: 780
И аз като адашката разбрах. Според мен момичето е решило "да изчезва", обаче иска да чуе колко са разочаровани тези, които са се върнали, за да се мотивира още повече  Thinking Поне аз така я разбрах темата, но може и да съм в грешка Rolling Eyes

Толкова много е коментирана темата и всичко е безкрайно индивидуално. Въпрос на приоритети, разбирания за щастието и т.н.

# 6
  • Мнения: 868
"I many times thought peace had come,
When peace was far away;
As wrecked men deem they sight the land
At centre of the sea,

And struggle slacker, but to prove,
As hopelessly as I,
How many the fictitious shores
Before the harbor lie."


(E. Dickinson)

Сори, имам един от тези рядко сантиментални дни, но това ми дойде наум като прочетох въпроса на дамата.


# 7
  • Мнения: 4 204
На мен нищо не ми прозвуча смешно!Мисля, че те разбрах!Не съм заминала, но мои много близки заминаха.Всичките ми 4 първи братовчеди и брат ми със семействата си.Всеки нанякъде.Имат хубави работи и никой не дава дума да се каже за връщане!
мисля и ти пожелавам и при теб да стане така.Първата година е трудна понякога, но после всичко си идва на мястото.
На добър час и дано не съжаляваш каквото и да решиш-тук или там-Душевното спокойствие е най-важно!

# 8
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Не знам как е при вас, но на Острова с тази криза... Големите компании капят като зрели круши, паундът също  ooooh! Всички цени са нагоре, безработицата също расте. Единствено цените на имотите падат, но за сметка на покачващият се лихвен процент по кредитите. Лудница е  Crazy Не завиждам на хората, които тепърва ще емигрират при тази ситуация. България в момента ми изглежда като тихо и спокойно островче, сред бурен океан  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 3 932
И на мен би ми било интересно, АМА много интересно, реализираха ли се завърналите се в Бг или си останаха на фаза <да живеят кафенцето и бабите!>, оправдаха ли се очакванията им, доволни ли са или им се иска да стягат багажа...ама събират за билет?

Това разбира се не са единствените варианти...

# 10
  • Мнения: 110
Доколкото успях да схвана авторката на темата се интересува от това как се 4увстват върналите се от 4ужбина в Бг, доволни ли са от направения избор или мислят отново да хваЩат пътя ....  Thinking
Точно това искам да знам. Да коментирана е, но не получавам нужната информация. Не искам - да ,прекрасно е или не - същата идиотия, конкретни примери и доказателства.
Например: тук със средната заплата от 250 лева умираш прав - ток 80, храна за 3-ма 400 лева, недай си боже наем и т.н.
А там (в чужбина - заплата средна 800 евро - ток, наем, храна и т.т.)
Конкретни цифри, а не сантименталност. Защото когато човек взима решение, си прави точно тази сметка, нали?
Интересуват ме наистина всякакви такива подробности като статистика, ако щете дори колко ти струва билетчето от автобуса.
Благодаря ви много, ако се включите с такива факти.   bouquet

# 11
  • Мнения: 110
Не знам как е при вас, но на Острова с тази криза... Големите компании капят като зрели круши, паундът също  ooooh! Всички цени са нагоре, безработицата също расте. Единствено цените на имотите падат, но за сметка на покачващият се лихвен процент по кредитите. Лудница е  Crazy Не завиждам на хората, които тепърва ще емигрират при тази ситуация. България в момента ми изглежда като тихо и спокойно островче, сред бурен океан  Rolling Eyes

Merry, не мислиш ли, че е временно и ще се стабилизират нещата при Вас?
А що се отнася до България, точно от това се страхувам. Ние винаги сме тихо и спокойно островче, което има навика да потъва изведнъж. Подозирам, че ни готвят ужасен ценови шок, а и преди избори никога не е спокойно. "Лисиците" обикалят с изострен апетит.
Дали в момента има спокойно местенце в света?

# 12
  • Мнения: 5 710

s_avenue, какво точно разбираш под 'спокойно местенце' и 'спокоен живот'. Ако те разбера, може и да ти дам идеи.  В Англия скоро имаше дебат ' за ползите и вредите от емигрантите'.  За жалост не съм чела. Но не мися, че това е най-приятелското място за емигранти в този момент. Както и цяла Европа, всъщност.
Абсолютно ксенофобски настроения върлуват, добре прикрити за момента, но все повече избиващи.
Днес четох статийка  за това дали да се даде право на глас на резидентите в Италия, снимчицата на 'резидентите' беше от забулени същества насядали на земята и протягащи паспорт. Защо мен не ме снимат, или други обикновени хорица слени с тълпата, но без право на глас. Е така, за по-позитивен имидж. Та, едва ли някой ще те сложи на фотоьойл да си почиваш спокойно, отивайки в чужбина. В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно.
Не те разубеждавам, разбира се, мисля си.


Последна редакция: сб, 20 сеп 2008, 10:28 от Mrs.Edna

# 13
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Merry, не мислиш ли, че е временно и ще се стабилизират нещата при Вас?
След всеки възход има спад и след спада пак възход Peace Въпросът е колко време ще отнеме и как ще ни се отрази  Rolling Eyes
Пускам ти малко официална статистика:

The downturn in facts and figures
UK squeeze
Credit crunch

На новите емигранти ще им е много по-трудно сега, от колкото преди няколко години. Това не означава да се отказват от идеята за нов живот, а да се подготвят по-добре Peace
Може би и през България ще мине тази буря, но най-вероятно няма да е с тази сила.

# 14
  • Мнения: 4 399
Merry, не мислиш ли, че е временно и ще се стабилизират нещата при Вас?
След всеки възход има спад и след спада пак възход Peace Въпросът е колко време ще отнеме и как ще ни се отрази  Rolling Eyes


Да, така е, всичко е временно и някога ще премине, но в случая май не можем да кажем "Всяко чудо, zа 3 дни". В момента никой не се наема да прогноzира какво ще е раzвитието на икономическата криzа, но най песимистичните коментарии предполагат 10 годишна световна депресия. 10 години в космически аспект може и нищо да са, но zа един човешки живот не са съвсем нищо, а и депресията не е като рецесията и нашето поколение си няма и представа какво точно е. Дано песимистите да не се окажат прави.
И от друга страна спокойствие наистина няма никъде, но в Европа май най zасегнатата страна се окаzва Англия, поне zасега. После и други може да последват.

# 15
  • Мнения: 3 932
Доколкото успях да схвана авторката на темата се интересува от това как се 4увстват върналите се от 4ужбина в Бг, доволни ли са от направения избор или мислят отново да хваЩат пътя ....  Thinking
Точно това искам да знам. Да коментирана е, но не получавам нужната информация. Не искам - да ,прекрасно е или не - същата идиотия, конкретни примери и доказателства.
Например: тук със средната заплата от 250 лева умираш прав - ток 80, храна за 3-ма 400 лева, недай си боже наем и т.н.
А там (в чужбина - заплата средна 800 евро - ток, наем, храна и т.т.)
Конкретни цифри, а не сантименталност. Защото когато човек взима решение, си прави точно тази сметка, нали?
Интересуват ме наистина всякакви такива подробности като статистика, ако щете дори колко ти струва билетчето от автобуса.
Благодаря ви много, ако се включите с такива факти.   bouquet

Ми тогава май заглавието би трябвало да е <Напред към мащехата  Wink чужбина>?
Не би било лошо и да конкретизираш държава или поне континент, защото иначе цифрите стават непоставими.

А относно сантименталността, да понякога и това е мотив или...оправдание!!

Ето ти и конкретния пример,
позната се връща в Бг от чужбина и почва с 2500Е заплата в София (стандартът на живот в сравнение с чужбина не се променя, даже цифром и словом се подобрява). Обаче дамата събира куфарите след година просперитет в Бг. Причини: бюрокрация, корупция, шуробаджанащина, мръсотия, натоварено движение и всякаква липса на инфраструктура...
Така че, не само материалното играе роля при избора на постоянен адрес, това е все пак първото стъпало от пирамидата на Маслоу...

# 16
  • Мнения: 2 093
s_avenue доколкото ми става ясно, ти очакваш да ти направим икономически анализ на страната в която сме. На хората им плащат пари да правят подобни проучвания, а ти искаш да получиш информацията безплатно  Laughing Ако ти кажа че билета за градския транспорт е $2.75 едва ли ще ти даде представа дали е скьпо или не.
Според мен тази тема е безсмислена. Ясно е че стандарта на живот в Бьлгария е много по ниськ от този в доста европейски страни и Северна Америка (говоря за средностатистическия бьлгарин), така че няма смисьл да сравняваме номера.

# 17
  • Мнения: 1 959
Предпочитам да живея във Великобритания в криза,
от колкото в България при икономически растеж.
Защото и двете категории са временни. Нормално е да има цикличност.
Ако живеехме 20 години, нямаше да ни направи впечатление.
Живот и здраве да доживеем до 70, ще ни минат още възходи и кризи през главата.
За мен по-важното е-има ли държава и как тя си върши работата.

За емигрантите в UK-много, ама много зависи от мястото.
Островът е голям, има области, където са много отворени към чужденците.
Но има и такива, където няма смисъл от опити за интеграция.

Последния доклад относно ползата/вредата от имигрантите в UK, показа, че същите са внесли над 1 милрд паунда печалба в хазната.
Основно работят, плащат данъци и всъщност не са основния криминален контингент, както обикновено ги набеждават.
Проблемът всъщност са големия брой млади бели необразовани британци, които живеят на социални помощи и се възпроизвеждат.
Нещо като нашите цигани...

Съжалявам за изместването на темата, но поставените въпроси наистина сме дъвкали много.
Самата аз съм споделяла за връщането си в БГ. Не ми се повтарят преживяванията.
Някъде по 3-4 страница са...
Излъгах, по-назад били..
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=302230.0;all
и
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=239579.0;all


Последна редакция: пт, 19 сеп 2008, 21:15 от zlatnata tolumba

# 18
  • Мнения: 5 710
толумба, а този дебат/доклад и тн. има ли къде да се види/прочете.
Интересно ми е да прочета повече.

# 19
  • Мнения: 1 959
Докладът не знам дали някъде е публикуван.
Но края на миналата година, когато излезе го разискваха много из пресата и от там стана ясно.
И по радиото много дискутираха проблема. По цял ден сме слушали радио на работа, неизбежно
се ограмотяваш.. Интересно беше нашето положение-българи и румънци.
Идеята е била от септември/октомври да се отвори напълно пазара на труда.
Мотивът-по-добре всички да работят легално и да плащат данъци. Да няма нелегално работещи.
За огромно учудване се оказва, че първо-нямало кой знае какъв наплив от имигранти българи и румънци
и второ-че броят на работещите нелегално е незначителен.
И решението е-да се запази статуквото. От една страна-няма проблем с нелегално работещи,
заради рестрикциите, от друга-винаги могат да наврат в носа на анти-имигрантски настроените
кръгове нашето положение-ето, правителството взима мерки и ограничава наплива...

Пусни си в Гугъла immigration reports, излизат интересни статии.
Нали края на всяка година Хоум офиса си обновява (уж) политиката/документите и почват полемиките...
Виж тази статия например
http://www.guardian.co.uk/uk/2007/oct/16/immigration.immigrationandpublicservices

За последно се отклонявам от темата на авторката  Heart Eyes

# 20
  • Мнения: 1 379
Не знам как е при вас, но на Острова с тази криза... Големите компании капят като зрели круши, паундът също  ooooh! Всички цени са нагоре, безработицата също расте. Единствено цените на имотите падат, но за сметка на покачващият се лихвен процент по кредитите. Лудница е  Crazy Не завиждам на хората, които тепърва ще емигрират при тази ситуация. България в момента ми изглежда като тихо и спокойно островче, сред бурен океан  Rolling Eyes

За да не пиша същото цитирам Мери. На съседния остров положението е същото. Само миналата седмица компаниите в нашето каунти са обявили 250 редондънси.
Банките все по трудно дават заеми, защото не могат да си върнат парите след това. Ипотеката стана мираж.
Подозирам,че и негативизма към чужденците ще се засили.

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Последния доклад относно ползата/вредата от имигрантите в UK, показа, че същите са внесли над 1 милрд паунда печалба в хазната.
Основно работят, плащат данъци и всъщност не са основния криминален контингент, както обикновено ги набеждават.
Проблемът всъщност са големия брой млади бели необразовани британци, които живеят на социални помощи и се възпроизвеждат.
Нещо като нашите цигани...
Тогава си спомням, опозицията обяви, че този доклад гледа на проблема едностранно. В него било пропуснато, че в следствие голямата емиграция в някои райони се появил жилищен проблем. Училищата в тези райони не можели да поемат натоварването, да не забравяме, че идват цели семейства емигранти. Децата им не владеели английски, тукашната система не била приспособена за такъв голям процент не говорещи английски. Съответно местните в това училище страдали, защото емигрантските деца ги дърпали назад, докато влезели в час с езика. И трети проблем, NHSa не е планиран за такова голямо нарастване на броя пациенти, поликлиниките и болниците имат затруднение да поемат новите пациенти. Мисля, че самите ние сме коментирали мудността на болниците и поликлиниките, особено в Лондон, те по принцип си бяха пренатоварени  Rolling Eyes
Факт е, че дори и този доклад не направи лейбъристите по-популярни, даже напротив и то с Гордън Браун начело  Crazy

# 22
  • Мнения: 818
Съгласна съм с Мери,
Мисля че тук,вече не е за емигриране,нещата се затягат.
Виждам,че авторката иска да идва към острова,но си помислете добре.
Мери, само  да допълня:големите трафици и наеми в Лондон. Peace

# 23
  • Мнения: 110
Благодаря ви за отговорите. Ще прочета фактите от линковете. Като казвам спокойно място имам предвид точно това:

Ето ти и конкретния пример,
позната се връща в Бг от чужбина и почва с 2500Е заплата в София (стандартът на живот в сравнение с чужбина не се променя, даже цифром и словом се подобрява). Обаче дамата събира куфарите след година просперитет в Бг. Причини: бюрокрация, корупция, шуробаджанащина, мръсотия, натоварено движение и всякаква липса на инфраструктура...
Така че, не само материалното играе роля при избора на постоянен адрес, това е все пак първото стъпало от пирамидата на Маслоу...

Спокойствие от всякакви излишни проблеми. Стройна система, която да работи.
А за стандарта е относително. Не искам подробен доклад, а дребни факти, както когато се готвите да заминете за първи път някъде и всякаква такава информация, ще ви е полезна.
Аз преди да взема някакво решение много мисля и събирам всякаква информация, за да преценя. Така че тази тема ще е полезна и на други като мен.
Затова благодаря за всяка информация.

# 24
  • Мнения: 1 242
... В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно. ...

Чудничък оксиморон.

# 25
  • Мнения: 2 786
... В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно. ...

Чудничък оксиморон.

Та да видиш  Laughing
Хаосът е пълен, но поне е ясно защо е така  Laughing

# 26
  • Мнения: 5 710
... В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно. ...

Чудничък оксиморон.

 Mr. Green вярно. Недомислие някакво.
Исках да кажа, че си го знаем какво е и рядко нещо изненадва. Нещо такова.

# 27
  • Мнения: 1 242
Исках да кажа, че си го знаем какво е и рядко нещо изненадва. Нещо такова.
Лошото е, че в този ясен хаос вече нищо не ни изненадва, така е. Обезсилени сме без време и сме обезверени съвсем.

Аз предпочитам ясни правила и забрани пред ясния хаос.
А екзистенциален страх има навсякъде.

# 28
  • далечно
  • Мнения: 1 029

Спокойствие от всякакви излишни проблеми.

Стройна система

бих те посъветвала най-добронамерено: не тръгвай наникъде точно с тази препълнена кошница с очаквания, че после ще завалят фрустрираните постове.

дефинирай ми 'излишен' проблем  newsm78 - ми за някои може да е излишен проблема да се занимавам с идиоти от рент-а-кар компанията по време на почивката ми в Сицилия, за други може да е въпрос на оцеляване със сметки за отопление.

Стройна система - ако чакаш бюрокрация плъзгаща се по мед и масло в равни части - мога да ти дам пример с три държави в Европа, където съм живяла/живея, и таквоз животнУ нема  ooooh! Вярно, че опира до мащаба на 'нестройността' на системите, но безумия от всякакъв характер се срещат по доста географски ширини в Европа поне. Да чакаш техник за отоплителна инсталация 1 седмица през зимата (пример от моя приятелка в Белгия) или през лятото (щот' тя инсталацията ти топли и водата - моя приятелка тук в северна Италия с нещастната проява през август, когато нямаш шанс да свършиш каквото и да е полезно). Изчакаха си и двете.... Иначе, нъл', системата уж работи  ooooh!

# 29
  • Мнения: 3 371
Тази тема беше обсъждана донякъде, затова реших да отворя нова, не за да критикувам или убеждавам. Мисля, че всеки сам трябва да реши, но нека има повече гледни точки. Мен също ме интересува темата, защото смятам да изчезна и да не се върна. Няма по-ценно нещо от спокойствието. Щастието е условно понятие и може да не го откриеш. Зависи какви са очакванията ти и изискванията ти. Навсякъде по света има мръсотия и простотия. Но не навсякъде можеш да живееш сякаш времето е спряло. Затова хората са различни, защото взимат различни решения.
Нека се включат върналите се вече в България. Още ли имате нерви да живеете тук? Ще останете ли или пак ще поемете нанякъде? Интересни са първите впечатления и как са се развили нещата. Моля, споделете.   bouquet
аз не съм от завърналите се и май никога няма да бъда, но съм от много често посещаващите Бг. един месец в Бг и после следват 2-3 месеца реанимация в Холандия. после пак обратно, да заредя батериите с малко стрес, че много скука в Холанд  Mr. Green .
в холандия ме дразнят едни неща, в Бг съвсем други. няма угодия в общи линии. в Бг не ми харесва образованието, в холанд кофти климата и това, че са твърде асоциални/на мен ми идват такива/.
уф, и аз какво ли се бутам в "А" група без топка.... Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 77

s_avenue, какво точно разбираш под 'спокойно местенце' и 'спокоен живот'. Ако те разбера, може и да ти дам идеи.  В Англия скоро имаше дебат ' за ползите и вредите от емигрантите'.  За жалост не съм чела. Но не мися, че това е най-приятелското място за емигранти в този момент. Както и цяла Европа, всъщност.
Абсолютно ксенофобски настроения върлуват, добре прикрити за момента, но все повече избиващи.
Днес четох статийка  за това дали да се даде право на глас на резидентите в Италия, снимчицата на 'резидентите' беше от забулени същества насядали на земята и протягащи паспорт. Защо мен не ме снимат, или други обикновени хорица слени с тълпата, но без право на глас. Е така, за по-позитивен имидж. Та, едва ли някой ще те сложи на фотоьойл да си почиваш спокойно, отивайки в чужбина. В Бг е хаотично и мръсно, но поне всичко е ясно.
Не те разубеждавам, разбира се, мисля си.



Peaceбраво напално споделя6 моето мнение.Ходила видяла разбрала и избрала Бг

# 31
  • Мнения: 77
Из4ерпана е темата маи няма кои да спори тук Laughing

# 32
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Както са ти казали моми4етата в момента не е никак лесно да се имигрира Rolling Eyes..В Испания е някаква тотална лудница Confused.Ипотека както някой беШе използвал по нагоре(много ми хареса)е мираж.Хората масово остават без работа и за да си намериШ
 работа ти трябва мнооооооооооооооооооого кьсмет и време. Thinking
Аз ли4но зная за себе си заЩо сьм тук,и заЩо няма да се вьрна Thinking.Не мога да понеса факта ,4е за да прегледат 4етири годиШният ми син трябва да плаЩам по 1.50 лева(мисля ,4е ве4е е пове4е)за да го прегледа лекар Shocked.
Не мога да понеса ,4е когато минаваШ по пеШеходна пьтека ти си този който пре4и на движението Shocked и ШофИОрите ти подсвиркват споменавайки целият ти род #Cussing out"най_у4тиво".
Не понасям някой да ми каже"абе,...ама....да му е.а".....За това сьм тук, Sadтьжно ,но факт.
Живота ми тук не е особенно разли4ен от този който имах в БГ.НОРМАЛЕН ,както си го спомням навремето......и там Sad

# 33
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
...Не мога да понеса факта ,4е за да прегледат 4етири годиШният ми син трябва да плаЩам по 1.50 лева(мисля ,4е ве4е е пове4е)за да го прегледа лекар Shocked.
...

Това не го разбрах.

# 34
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
...Не мога да понеса факта ,4е за да прегледат 4етири годиШният ми син трябва да плаЩам по 1.50 лева(мисля ,4е ве4е е пове4е)за да го прегледа лекар Shocked.
...

Това не го разбрах.
Ми то аз както сьм го написала ...трудно се разбира Laughing hahaha.
За да отидеШ на лекар трябва да платиШ пари ,преди да те прегледа Shocked.Което за мен е най_голямият абсурд.За това ли сме /и плаЩаме даньци.

# 35
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
А, ясно.
Аз предпочитам да платя $30 за преглед (като плащам отделно застраховка), но да знам, че е свястен докторът. В общи линии на едно мнение сме, ама по различни причини.  Laughing

# 36
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 096
За децата в България не се плаща потребителска такса - 1.50. Минали са те.

# 37
  • Мнения: 7 914
За децата в България не се плаща потребителска такса - 1.50. Минали са те.
и за това Crazy

# 38
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 096
За децата в България не се плаща потребителска такса - 1.50. Минали са те.
и за това Crazy
За мен е че не си знаеш правата. Но в чужбина най-напред ги научаваш.

# 39
  • Мнения: 7 914
За децата в България не се плаща потребителска такса - 1.50. Минали са те.
и за това Crazy
За мен е че не си знаеш правата. Но в чужбина най-напред ги научаваш.
не е смао това, на пазара си ги знаеш и на касата... да не говорим акто купуваш сирене , от някой по малък магазин...  то си е до национален спорт Whistling

# 40
  • Мнения: 818
Не съм плащала за лекар и.... Crazy все по-често ми правят път шофьорите  Crazy

# 41
  • Мнения: 1 169
Не съм плащала за лекар и.... Crazy все по-често ми правят път шофьорите  Crazy

Crazy - ей това не го разбрах, а за лекарите дето не си плащала- ти къде си?

# 42
  • Мнения: 7 914
Не съм плащала за лекар и.... Crazy все по-често ми правят път шофьорите  Crazy

Crazy - ей това не го разбрах, а за лекарите дето не си плащала- ти къде си?
аз казвам, да раздава съвети, как го постига, особено със шофьорите Flutter

# 43
  • Мнения: 7 837
Не виждам, къде е проблема, дори ако трябва да се плащат тези 1.50 лв. По-малко от кутия цигари и малко повече от едно кафе.
Даже аз се изумих от този довод...

# 44
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Crazy все по-често ми правят път шофьорите  Crazy

Значи имаш хубава фигура, и те пускат, за да те огледат по-добре докато минаваш  Mr. Green. Не за друго.  Laughing

# 45
  • далечно
  • Мнения: 1 029
абе...не че аз съм се засилила да се връщам, ама и в Италия (Ломбардия), където по стечение на обстоятелствата бръмча, шоф/орите нещо не се изпребиват да дават път на пешеходците. Което е по-срамно, и аз започнах да ги отсвирвам/да не давам път  Embarassed  Embarassed  Embarassed В Унгария ми беше по-друго, затова ми се струва че това с нахалството на шоф/орите е по-скоро южняшка черта  newsm78  newsm78

Лично аз съм твърдо за минималната потребителска такса за лекар - нещо, което е минимално като размер (т.е. в общия случай всеки може да си го позволи - както е казано по-горе: на цената на едно кафе), но все пак създава усещането у човек, че медицинското обслужване е УСЛУГА, а не даденост/подарък само защото видиш ли се осигуряваш върху някаква сума (била тя реалния ти доход или не).

Бях в Унгария когато въведоха такава такса, знам какви са соц.-популистки вопли и реперкусии (и там децата са освободени от нея) и все пак съм за  Peace Обезкуражава хипохондърите без цел, като не е финансов товар, който да спре хората от жизненоважен преглед, примерно

# 46
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Не виждам, къде е проблема, дори ако трябва да се плащат тези 1.50 лв. По-малко от кутия цигари и малко повече от едно кафе.
Даже аз се изумих от този довод...
Медицинското обслужване е ПРАВО на ВСЕКИ гражданин НА СВЕТА.АМИ ако нямаШ в БГ 1,50 НЯМА да те прегледат.Това ми е довода.Живеем в 21 век и все оЩе има страни като НАШата в която нямаШ право на медицинско обслужване дори да си плаЩаШ
ДАНьцИТЕ цял живот  ако пак НЕ СИ ПЛАТИШ.
Най_вероятно са МЕ минали Confused,но зна4и са минали и вси4ки  които 4акаха с мен (за София става вьпрос),вси4ки майки платиха по 1,50 Confusedза да прегледат децата им.Два пьти сьм водила детето ми на лекар и двата пьти ми искаха пари Shocked.ТОВА Е ПРЕСТьПЛЕНИЕ КЕЙСИ,да ми искат пари за ДЕТЕ,ами ако ги нямах Cry.
Все ми е тази колко струва кутия цигари или кафе  ThinkingМИсля ,4е е предлено ясно,4е не става вьпрос за самата сума ,ами за факта .
Да не запо4ваме да говорим за лекарите ,заЩото оЩе ми е много пресен спомена от БьЛГАРСКИТЕ ни лекари на които платихме не особено малко  когато баба ми се разболя и я УМОРИХА(КАК МРАЗЯ ТАЗИ ДУМА).Даже и парите не им бяха стимул да се справят с работата си #2gunfire.След като баба ми цял живот си е плаЩала даньци ,усигуровки ......и искаха пари
 даже за марлите #2gunfireв дьржавна болница #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire.Как може на един пенсионер да му се иска 900 лева за операция Shocked,и това е само едната операция.........За вората искаха 1800 лева.Благодаря.....достать4но доводи имам Confused
Даже след като си полу4иха пари4ките които ги вьлнуваха пове4е от вси4ко,не си свьрШиха работата добре и  оставиха в тялото на баба ми вьнШно тяло #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire,за това трябваШе да има
 втора операция
Ей такива са ми доводите...............НЕ ЕДНО КАФЕ ИЛИ КУТИЯ цИГАРИ

# 47
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
.......е по-срамно, и аз започнах да ги отсвирвам/да не давам път  Embarassed  Embarassed  Embarassed В Унгария ми беше по-друго, затова ми се струва че това с нахалството на шоф/орите е по-скоро южняшка черта  newsm78  newsm78
Е,аз се радвам 4е си искарах книжката тук Mr. Green.Няма на4ин да свирна на някого hahaha,веднага са ми взели то4ките и книжката.Радвам се 4е живея в дьржава в която пеШеходните пьтеки не са за красота Peace.

Лично аз съм твърдо за минималната потребителска такса за лекар - нещо, което е минимално като размер (т.е. в общия случай всеки може да си го позволи - както е казано по-горе: на цената на едно кафе), но все пак създава усещането у човек, че медицинското обслужване е УСЛУГА, а не даденост/подарък само защото видиш ли се осигуряваш върху някаква сума (била тя реалния ти доход или не).
НеЩо не виждам смисьл да се плаЩат даньци и после пак да се плаЩа за лекар newsm78,ами за какво то4но се плаЩат даньците тогава Tired.Не разбирам какво се хванахте за това кафе hahaha. Thinking
Тази потребителска такса за която ти говориШ би трябвало да се взима като ВИД даньк ,не като благодарственост кьм вьпросният лекар,тьй като за тези1,50 лева(и аз да каже ,4е ве4е ми стана смеШНО ДА 4ета ,4е били по малко от едно кафе) дори не се дава никакьв документ.ЗА КАКВО...........

На мен ми се наложи да посетя бьрза помоЩт в Унгария преди много време (Naughty)и тогава не се плаЩаШе оЩе,(пак казвам ,4е беШе преди много време),В БГ отидох в бьрза помоЩт и пьрвото което ми се каза беШе"минете да платите таксата Shocked".Няма вьпроси от рода на "Добре ли сте,как сте.....какво ви е????"

# 48
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Виж,признавам си ,4е не знех ,4е има ве4е потребителска такса и в Унгария...их да му се невиди hahaha,пьк аз само по медициснкото обслужване в БГ плУех. Crazy
Иййй зна4и

# 49
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 096
Аз пък да напиша точно обратното. Майка ми, може и да си плати, но и направиха много тежка сърдечна операция и сега жената си е жива. Но пък тук, в Англия само за три месеца тукашните лекари умориха свекърва ми. Влезе със счупен крак, какво ли не я хвана в болницата и я изкараха с краката напред. Е, и какво като беше безплатно?! Безплатно домуряване. Thinking

# 50
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ами аз да ти кажа парите които дадохме за баба ми ,бяха най_лесно дадените в живота ни,тоест никой и за секунда не си е помислял за тях.АЗ си спомням ,4е само и казвах на майка ми"Давай им каквото искат...само да я гледат".
Сьжалявам за свекьрва ти Sad.

В БГ не успяхме да намерим 4астна болница в която правеха такива операции от които се нуждаеШе баба ми.В последствие намерихме,но.......ве4е кьсно.

# 51
  • Мнения: 7 914
добре де, нали се плащат здравни осигуровки.. защо трябва и на ръка да се плаща? Thinking

било за дете, билоз а възрастен -  не виждам смисъла  Thinking

# 52
  • Мнения: 3 932
Не ми пука, ама хич дали се плаща или не някаква сума, ако разбира се е в някакви нормални граници, стига да е осигурен навременен достъп до специалист. Тук, с плащане или без, с частна застраховка или не, ако случаят ти не е особено спешен се чака докато се изредят всички по-спешни от теб  Whistling

А за плащането на ръка в България, верно е отврат - и аз ковах магарето миналото лято...и марли купувахме, и коли за сестрите.
Но пък за преглед при педиатър не сме чакали 7 часа или повече  Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 2 093
Прави ми впечатление, че когато става вьпрос за здравеопазването в дадена дьржава, всеки може да разкаже тьжна или щастлива история, няма черно и бяло. Вярно е че в Канада се чака за лекар или специалист, няма частна практика, не достиг на лекари и т.н, но от друга страна има ред и организация. От опит знам, че след като си стигнал до дьлго очаквания специалист и си в книгата му,  след това достьпьт е много лесен. Този специалист те следи и можеш да отидеш всяка година или през определен период от време без да чакаш или някой да те праща. До колкото чета в другите теми, в Бьлгария не ти дават направление за специалист, защото лекаря е свьршил направленията. Такава щуротия няма никьде, не лекари, а домати. Да си продьлжа мисьлта, тук ако не си сьгласен с мнението на лекаря, имаш право на второ мнение от друг лекар. Да не говорим за раждането. Когато раждах ме гледаха като писано яйце- бях сама в стая и сестра се грижи за мен. Проверяваха ме през 5 минути, мерят крьвно, пулса на бебето....изобщо нон стоп грижа. Сестрата беше невероятно мила, направо се чувствах като принцеса. В крайна сметка не сьм платила един лев, единствените ми разходи бяха за това, че бях в частна стая след раждането (по мое желание) и всичко друго се покрива от даньците, които плащаме.

# 54
  • Мнения: 818
Crazy все по-често ми правят път шофьорите  Crazy

Значи имаш хубава фигура, и те пускат, за да те огледат по-добре докато минаваш  Mr. Green. Не за друго.  Laughing
Не е заради фигурата  newsm78 100%

# 55
  • Мнения: X
ама вие пак ли това нищите
сега онази, облачната пак ще ни чете морал

# 56
  • далечно
  • Мнения: 1 029
знаех си че ще се разбунят духовете с мед. такси и подкупите. Ама, моля да правим разлика - потребителската такса си е такса и за нея би трябвало да се издава документ (поне ако си поискаш няма начин да не ти дадат), подкупите са друга бира - естествено едва ли има някой да ги одобрява. Защо ги има - всеки знае  Confused

ама сериозно ли някой мисли, че здравноосигурителните вноски покриват разходите на здравната система? не става въпрос за неефективно управление (само), просто е много лесно когато си млад и здрав да не виждаш скъпоструващи лечения, покрити от държавата (да НЕ дава Господ на никой). Ясно, че потребителската такса няма как да запуши дупката, но поне дава сигнал на потребителя и разубеждава примерно хора, които нямат толкова нужда да 'си прекарват чудесно' при докторите. Също смятам, че е редно децата и спешна медицинска помощ да не подлежат на такса (поне в Унгария така беше,   малко съм изостанала какво стана там, ама голяма пушилка беше като въведоха таксата, после отшумя, но за детето и за бърза помощ/дежурен лекар например не се плащаше, за болничен престой също, мисля)

Успех в дискутирането на успешния модел за здравноосигурителна система  Peace Аз днес заминавам за София за 5 дни, моля се да не ми се налага да си припомням тази дискусия докато сме там с Мартин  Praynig

Вал, съжалявам за баба ти. Моят дядо също нямаше късмета да излезеот болницата и получи безкрайно некомпетенто 'обслужване' от Бърза помощ.

П.С. Под отсвирвам пешеходците има предвид 'не пускам' - още не са ме развалили местните нрави до степен да прибягвам круто до клаксона  Laughing

# 57
  • далечно
  • Мнения: 1 029
ама вие пак ли това нищите
сега онази, облачната пак ще ни чете морал

нищо ново във форума, ама като не ти харесва - не чети  Peace

# 58
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
ама сериозно ли някой мисли, че здравноосигурителните вноски покриват разходите на здравната система?


В Испания няма отделни здравни вноски - от общите данъци се отделят средства за здр.система. Здравеопазването е безплатно, като всеки един има право на здр.обслужване - дори и нелегалните имигранти имат право да получат здравна карта. Няма такова нещо като "пратете смс за лечението на Х" - всичко, което може да се излекува, се лекува безплатно, независимо колко скъпо е.
Сори за отклонението.

# 59
  • Мнения: 7 914

ама сериозно ли някой мисли, че здравноосигурителните вноски покриват разходите на здравната система?
а ти сериозно ли( не някой, а ти), че трябва да се плащат и здравни осигуровки и на ръка при доктора? Thinking


Chrisimommy

 и при нас е така Peace

# 60
  • далечно
  • Мнения: 1 029
а ти сериозно ли( не някой, а ти), че трябва да се плащат и здравни осигуровки и на ръка при доктора? Thinking

НЕ одобрявам пари/подкуп на ръка, одобрявам регламентирана миниумална потребителска такса при доболничната помощ. По-ясно от това не мога да го напиша - различни неща са регламентиранта потребителска такса и подкупчето при доктора, или ? Peace

от общите данъци се отделят средства за здр.система.

е, те това може да е ключът към разликата: в БГ все още доста хора крият доходи. Може би и в Испания е така, но все пак приходната част от бюджета да може да си позволи такава здравна система...засега  Peace. В БГ и другаде не може. Ако някой му се занимава може да порови за % от БВП, който се насочва за здравеопазване в разл. страни в Европа, както и това как се финансират разл. системи. Имах колеги, които се занимаваха с хелт кеър и пеншън икономикс и рипортите им представяха интересни сравнителни анализи и ефектите от разл. елементи (вкл. потребителска такса), ама нямам време да ровя за това.

# 61
  • Мнения: 7 914
.. различни неща са регламентиранта потребителска такса и подкупчето при доктора, или ? Peace

различни неща са....
 но нима мислиш, че в БГ след тези 1,50 подкупите спират Thinking и не само подкупите, но и "благодарностите" - кутия бонбонки, шишенце и тн Whistling

# 62
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
е, те това може да е ключът към разликата: в БГ все още доста хора крият доходи.

Да, права си, масово всички се осигуряват на минимална работна заплата. Моя приятелка в момента води преговори с шефа си да я осигурява на пълна заплата, като разликата да си доплаща тя.  Crazy И той още се чуди.

# 63
  • далечно
  • Мнения: 1 029
"благодарностите" - кутия бонбонки, шишенце и тн Whistling

това е нещото, което презирам до дъното на душата си (и още повече) - подаръците, направо ми се повдига от очаквания за шишенце. Даже майка ми превъзпитах по въпроса след много спорове (поне така твърди)

А подкупите - гадна работа, ама за друго пишех...май разказите са все за болнично обслужване. Таксата, която 'защитавам' е за поликлиниките. Знам, че в БГ не е приложено като хората - със свършилите направления и т.н., но идеята зад таксата е разумна. Приложението...ами, съгласна...

Звездичка, абе при вас в Холандия, ако искаш да раждаш в болница без да имаш медицински основания за това (т.е. очаквано номрално раждане при безпроблемна бременност), не се ли плащаше за допълнителен 'лукс'. Така ми бяха казали, ама разказите в картинки не знам колко са достоверни, затова питам. Та така - не всичко е безплатни при безплатните системи. Плодотворна дискусия, аз да не изпусна самолета  Peace  

# 64
  • Мнения: 7 914


Звездичка, абе при вас в Холандия, ако искаш да раждаш в болница без да имаш медицински основания за това (т.е. очаквано номрално раждане при безпроблемна бременност), не се ли плащаше за допълнителен 'лукс'. Така ми бяха казали, ама разказите в картинки не знам колко са достоверни, затова питам. Та така - не всичко е безплатни при безплатните системи. Плодотворна дискусия, аз да не изпусна самолета  Peace  

много зависи от осигуровката... ако си на основна, може и да те накарат да си платиш, но в такъв случай едва ли ще отидеш да раждаш в болница, по собствено желание Rolling Eyes

а за безплатното, при безплатните системи -  таково чудо никъде няма...
 а специално за холандкста система -  много хора имат основна осигуровка, но дори и нея не позлват - мъжа ми е на 38 год и досега е ходил на лекар само веднъж Rolling Eyes и не е единствен де...

 вярно е и да я бистрим темата, все тази...  bouquet

# 65
  • Мнения: 7 914
само да добавя нещо:  прословутите 1.50 са вече 2.40 , а за пенсионери 1.. за децата не успях да разбера Crazy

# 66
  • Мнения: 3 241
добре де, нали се плащат здравни осигуровки.. защо трябва и на ръка да се плаща? Thinking

било за дете, билоз а възрастен -  не виждам смисъла  Thinking

Сега ще ви кажа как е тук във Франция.
Като отидеш на лекар си плащаш сам таксата и после здравната каса ти връща парите.
НО - не ти връща 100 процента. ако си платил нормалната (минимална) такса от 22 евро ти връща 21.
Ако си отишъл при специалист, който взима повече за консултация, касата ти връща до едиколко си процента от тази такса. Ако нямаш допълнителна здравна осигуровка - да си жив и здрав.  Mr. Green

Така че безплатен обяд няма.  (Тъй като на мен ми сбъркаха здравната карта и сега (от 6 месеца) си чакам нова - си плащам като поп всички такси и се надявам после да ми върнат парите)

Вярно е, че 1 евро не е кой знае колко за обикновено посещение при личния лекар, но това е направено за да не се злоупотребява с ходенето по лекари.

И в Германия се плаща 1 път на тримесечие такса (преди беше 10 евро) за посещение при лекар.

И в двете държави приходите от здравни осигуровки са крайно недостатъчни и касите са задлъжнели от години.
Така че нещата са както с пенсионното осигуряване - плащаш осигуровки, но да не се налага да разчиташ само на тях!

# 67
  • Мнения: 5 710


Лично аз съм твърдо за минималната потребителска такса за лекар -

Но тикет-а не е ли точно това?
профилактичен преглед при гинеколог например мисля, че  беше тикет от  19 еуро ( не помня, но мога да проверя), изследвания различно, максимален тикет е 35-6 евро.
Или говориш за личния лекар?

# 68
  • Мнения: 2 093
добре де, нали се плащат здравни осигуровки.. защо трябва и на ръка да се плаща? Thinking

било за дете, билоз а възрастен -  не виждам смисъла  Thinking

Сега ще ви кажа как е тук във Франция.
Като отидеш на лекар си плащаш сам таксата и после здравната каса ти връща парите.
НО - не ти връща 100 процента. ако си платил нормалната (минимална) такса от 22 евро ти връща 21.
Ако си отишъл при специалист, който взима повече за консултация, касата ти връща до едиколко си процента от тази такса. Ако нямаш допълнителна здравна осигуровка - да си жив и здрав.  Mr. Green

Така че безплатен обяд няма.  (Тъй като на мен ми сбъркаха здравната карта и сега (от 6 месеца) си чакам нова - си плащам като поп всички такси и се надявам после да ми върнат парите)

Вярно е, че 1 евро не е кой знае колко за обикновено посещение при личния лекар, но това е направено за да не се злоупотребява с ходенето по лекари.

И в Германия се плаща 1 път на тримесечие такса (преди беше 10 евро) за посещение при лекар.

И в двете държави приходите от здравни осигуровки са крайно недостатъчни и касите са задлъжнели от години.
Така че нещата са както с пенсионното осигуряване - плащаш осигуровки, но да не се налага да разчиташ само на тях!



Iventse аз си мислих, че Франция е по социална от Канада. Интересно ми е при вас чака ли се много за доктор/ специалист и сьщо системата, която си описала за абсолютно всички видове лекари се отнася. В Канада-домашен лекар, специалист, лечение, което се провежда в болница не се плаща, обаче зьболекар, закупуване на лекарства и други специалисти от рода на диетолог, натуропад, хомеопат.... се покриват само ако имаш частна застраховка, осигорявана от работодателя. При последните, пациента си плаща всичко и след това частната застраховка ти изплаща сумата или %. Иначе като се ходи на лекар, само си показваш здравната карта и нищо не се плаща. Миналата година бяхме на гости в друг град и синьт ми се разболя. Бях забравила здравната му карта и си платих $60 за прегледа. Това е стандартната такса, за да бьдеш прегледен от общ доктор, ако нямаш карта.

# 69
  • Мнения: 11 314
Ивенце, все още е 10 евро таксата на тримесечие.

# 70
  • Мнения: 3 241
Мерси Вечерница Simple Smile

Chrisimommy, има лекари, които имат нужните устройства, с които се свързват директно с касата и може да не плащаш, но не са всичките. С болниците не съм много наясно как стои  въпросът.
А иначе и тук се чака много за специалист. За дом. лекар аз лично не чакам много, но с другите е трудно.

За лекарствата зависи от това кои са поети или не от касата и застраховката. (Но за да не плащаш нищо наистина трябва да имаш добра (скъпа) допълнителна застраховка. )

В неделя работят само отделни аптеки, от полицията ти казват кои, и плащаш около 5 евро такса ако си купуваш нещо в неделя от дежурната аптека Simple Smile

# 71
  • Мнения: 7 605
Аz пъкй намирам доп. zастраховка във Франция zа много поносима. Ние платихме жълти стотинки (нещо от рода на 28е на месец) а работодателят плаща по голямата 4аст. А покриха по4ти вси4ко, и коронка zа 1.000€ ми платиха на 100%.

# 72
  • Мнения: 3 241
Татяна, 28 евро ми се струва малко, но така или иначе застраховката зависи от много неща: работата и т.н.
(Аз плащам в момента към 50 и за зъболекаря не поема всичко)
Вярно е, че във Франция (в сравнение с Германия) работодателят плаща повече осигуровки от работника, но в крайна сметка не знам къде е "по-евтино", защото и заплатите и стандартът са различни Simple Smile

Моят пост беше по-скоро като репликата по темата, че едва ли не навсякъде в Европа медицинските услуги са безплатни Simple Smile

# 73
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Нищо не е безплатно, всичко отнякъде се плаща (дали директно, дали от данък). Като се плаща калпаво, и качеството на услугата ще е такова.

# 74
  • Мнения: 7 605
Нищо не е безплатно, всичко отнякъде се плаща (дали директно, дали от данък). Като се плаща калпаво, и качеството на услугата ще е такова.

Именно.

# 75
  • Мнения: 5 710
Нищо не е безплатно, всичко отнякъде се плаща (дали директно, дали от данък). Като се плаща калпаво, и качеството на услугата ще е такова.

Именно.

Да, няма нищо безплатно, но и здравеопазването не е услуга, като обущарската, например.

# 76
  • Мнения: 7 605
Нищо не е безплатно, всичко отнякъде се плаща (дали директно, дали от данък). Като се плаща калпаво, и качеството на услугата ще е такова.

Именно.

Да, няма нищо безплатно, но и здравеопазването не е услуга, като обущарската, например.

Раzбира се, 4е не е. Но от една страна българското zдравеопаzване куца и хората се осигуряват на минимална раб. zаплата zа да спестят от осигуровките, zащото не искали да плащат пове4е zа нещо, което не било на ниво. Но едновременно нивото не може да се вдигне докато нямат пари.

Нещо като въпроса, кое съществувало по рано, яйцето или кокошката?

# 77
  • Мнения: 2 030
Предпочитам да живея във Великобритания в криза,
от колкото в България при икономически растеж.


# 78
  • Мнения: 818
Предпочитам да живея във Великобритания в криза,
от колкото в България при икономически растеж.



Голям камък хвърли,голяма дума не казвай  Peace

# 79
  • Мнения: 703
Засега...съм тук.След време..кой знае. Thinking
Въпреки,че съм създала дом и семейство тук,знам,че рано или късно ще се върна.Това е мой избор. Crazy

# 80
  • Мнения: 1 959
Предпочитам да живея във Великобритания в криза,
от колкото в България при икономически растеж.



Голям камък хвърли,голяма дума не казвай  Peace

Доста неуместно използвана поговорка.
Някъде видя ли думата-Никога?
Казала съм-предпочитам, а какво ще ми се поднесе или ще избера е друг въпрос.
Да, може да се върна пак. Имам стари родители, имам мъж там, който обичам.
Но поради икономически причини, не мисля.
В общината, в която работя, трябва да се съкратят 400 чоека. Аз съм един от тях.
Не стегнах куфарите назад към БГ. Почнах да си търся нова работа. Трудно е.
Но ако се върна в БГ, пак същото-автобиографии, интервюта.
Дааа, мога да се обадя на приятел да удари едно рамо. Може и до там да стигна, знам ли.
Но това ще стане, чак когато съм опитала всичко възможно тук.

За съжаление т.нар. икономически растеж в БГ, коментиран по време на пускане на тази тема,
към днешна дата, се оказа грешна прогноза.
Имам приятели, на добри позиции, вече засегнати от кризата.
Искрено се надявам да няма същите размери, както тук.
Защото нашата социална система, не е подготвена да се погрижи адекватно.

# 81
  • Мнения: 1 169
Предпочитам да живея във Великобритания в криза,
от колкото в България при икономически растеж.
Голям камък хвърли,голяма дума не казвай  Peace

Доста неуместно използвана поговорка.
Някъде видя ли думата-Никога?
Казала съм-предпочитам, а какво ще ми се поднесе или ще избера е друг въпрос.
Да, може да се върна пак. Имам стари родители, имам мъж там, който обичам.
Но поради икономически причини, не мисля.
В общината, в която работя, трябва да се съкратят 400 чоека. Аз съм един от тях.
Не стегнах куфарите назад към БГ. Почнах да си търся нова работа. Трудно е.
Но ако се върна в БГ, пак същото-автобиографии, интервюта.
Дааа, мога да се обадя на приятел да удари едно рамо. Може и до там да стигна, знам ли.
Но това ще стане, чак когато съм опитала всичко възможно тук.

За съжаление т.нар. икономически растеж в БГ, коментиран по време на пускане на тази тема,
към днешна дата, се оказа грешна прогноза.
Имам приятели, на добри позиции, вече засегнати от кризата.
Искрено се надявам да няма същите размери, както тук.
Защото нашата социална система, не е подготвена да се погрижи адекватно.

 spokoн Толумбичка аз също бях съкратена, но си намерих работа. Успех  Hug и подкрепям написаното от теб по- горе.

# 82
  • Мнения: 7 605
Малко от страни на темата, след 30 минути по немската ТВ "Вокс" (Vox) в предаването  Goodbye Deutschland ще дават едно немско семейство, което отива да живее във Варна  Grinning Тъй като тоzи канал се хваща и по сателита, реших да го споделя  Wink

# 83
  • Мнения: 175
Извиняваи Таняна ,прочетох съощението ти за предаването по ВОХ твърде късно.Би ли ми казала ако случаино знаеш къде мога да го гледам онлаи повторението?Предварително ти благодаря Simple Smile

# 84
  • Мнения: 7 605
Извиняваи Таняна ,прочетох съощението ти за предаването по ВОХ твърде късно.Би ли ми казала ако случаино знаеш къде мога да го гледам онлаи повторението?Предварително ти благодаря Simple Smile

Виж в сайта йм, но не zнам дали го ка4ват там.

# 85
# 86
  • Мнения: 9 052
Дали в момента има спокойно местенце в света?

Със сигурност има и то вероятно е баш в България. Но както на всякъде ти трябва единствено торбата с парите. Както обезлюдиха селата можеш направо да си купиш едничко , да се населиш , да си обзаведеш едно къще, да си прокараш интернет и да си живуркаш на спокойствие. Не вярвам някой да се сети за теб и за селцето ти някога ... пътищата буренясват , картографите са все по неграмотни ... ако не си даваш адреса на никого можеш да си пре-спокойна.
за здравеопазване не се коси, бери билки, вземи си един билков справочник. Сега хомеопатията е страшно модерна , а и казват е много  безопасна , но и ефективна .

# 87
  • Мнения: 453
Живях 10 години в САЩ, завърших там висшето си образование, поработих, родих дъщеря си, прибрах се до БГ 3 пъти за 10 години.  Носталгията ме мъчеше първите 3 годи, после изтръпнах, завъртя ме ежедневието, докато не се стигна до моят бърз развод (след 8 години брак) и реших, че имам нужда от драстична промяна. И какво по-добре от това да се върна в БГ, прибрах се с дъщеря ми за 4-ти път, прекарах 2 месеца, намерих си много добре платена работа (не само са БГ стандарти) в София, страхотна занималня за детенце и с майка ми до мен за кураж, се впуснах, с известна доза страх, но и с много оптимизъм (все пак съм си у нас), в това ново предизвикателство. Пътят назад остава отворен и за мен, и за дъщеря ми, но сега имам възможност да и покажа и другата страна на монетата, а е и по-лесно разглеждането на Европа, отколкото, ако живеем в САЩ. За 1 година бяхме в Барселона, Атина и Мадрид, за следващата година - живот и здраве - планираме подробна Италия  Wink. Старите приятели ме приеха с отворени обятия, а дъщеря ми намери много нови другарчета, дори американчета (има едно в нейната група), с които да изгради незабравими моменти и да изживее прекрасно детство. Сблъскахме се дори и с местните болници, на дъщеря ми и се налови да лежи в детско отделени, само за изследвания, към Университетска болница, беше след ремонт, по едно дете в стая и боравеха с добра апаратура. Иначе, моят работодател, осигурява и мен, и семейството ми, в Токуда.

Разбира се, че има неща, които ме дразнят - бюрократщина без край, но пък в САЩ ме дразнеха други неща, няма пълно щастие, нали така...Хубавото е, че имах дом, който ме посрещна, когато се чувствах най-уязвима и...мекичките на баба  Laughing! Чувствам се добре, чувствам се жива, пътуваме из БГ, детенце ходи и на ски от държавната детска градина 2 пъти зимата, имам си болнични за мен и за детето, 20 дни платена отпуска (което е невъзможно за САЩ при първа година на работа), пия си кафето в Starbucks  Laughing, ходя на концерти и културни прояви и си мисля, че направих добър избор. Е, откраднаха ми портмонето и беше ходене по мъките из общини и институции, но и това мина. Избирам да насоча вниманието ми към хубавите неща, тях също ги има...

Носталгия към САЩ нямам, нито за момент, имах си няколко дружки, но се чуваме честичко. Поздрави на всички мами зад граница и на мамите, които ме посрещнаха тук, у дома! Дерзайте, бъдете себе си, отстоявайте позиции и се грижете за малките слънца до вас!  HugН

# 88
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Дали в момента има спокойно местенце в света?

Със сигурност има и то вероятно е баш в България. Но както на всякъде ти трябва единствено торбата с парите. Както обезлюдиха селата можеш направо да си купиш едничко , да се населиш , да си обзаведеш едно къще, да си прокараш интернет и да си живуркаш на спокойствие. Не вярвам някой да се сети за теб и за селцето ти някога ... пътищата буренясват , картографите са все по неграмотни ... ако не си даваш адреса на никого можеш да си пре-спокойна.
за здравеопазване не се коси, бери билки, вземи си един билков справочник. Сега хомеопатията е страшно модерна , а и казват е много  безопасна , но и ефективна .

Ха ха, Дил,това ми хареса. Peace Моят мъж беШе възхитен от една съседка на дядо ми,живеят в една махала, извън самото село. Та тази баба е по4ти 100% независима.Сама си произвежда квото и трябва и дори не знам дали си хар4и мижавата пенсия за неЩо или спестява от закуски. Laughing

# 89
  • Мнения: 175
Живях 10 години в САЩ, завърших там висшето си образование, поработих, родих дъщеря си, прибрах се до БГ 3 пъти за 10 години.  Носталгията ме мъчеше първите 3 годи, после изтръпнах, завъртя ме ежедневието, докато не се стигна до моят бърз развод (след 8 години брак) и реших, че имам нужда от драстична промяна. И какво по-добре от това да се върна в БГ, прибрах се с дъщеря ми за 4-ти път, прекарах 2 месеца, намерих си много добре платена работа (не само са БГ стандарти) в София, страхотна занималня за детенце и с майка ми до мен за кураж, се впуснах, с известна доза страх, но и с много оптимизъм (все пак съм си у нас), в това ново предизвикателство. Пътят назад остава отворен и за мен, и за дъщеря ми, но сега имам възможност да и покажа и другата страна на монетата, а е и по-лесно разглеждането на Европа, отколкото, ако живеем в САЩ. За 1 година бяхме в Барселона, Атина и Мадрид, за следващата година - живот и здраве - планираме подробна Италия  Wink. Старите приятели ме приеха с отворени обятия, а дъщеря ми намери много нови другарчета, дори американчета (има едно в нейната група), с които да изгради незабравими моменти и да изживее прекрасно детство. Сблъскахме се дори и с местните болници, на дъщеря ми и се налови да лежи в детско отделени, само за изследвания, към Университетска болница, беше след ремонт, по едно дете в стая и боравеха с добра апаратура. Иначе, моят работодател, осигурява и мен, и семейството ми, в Токуда.

Разбира се, че има неща, които ме дразнят - бюрократщина без край, но пък в САЩ ме дразнеха други неща, няма пълно щастие, нали така...Хубавото е, че имах дом, който ме посрещна, когато се чувствах най-уязвима и...мекичките на баба  Laughing! Чувствам се добре, чувствам се жива, пътуваме из БГ, детенце ходи и на ски от държавната детска градина 2 пъти зимата, имам си болнични за мен и за детето, 20 дни платена отпуска (което е невъзможно за САЩ при първа година на работа), пия си кафето в Starbucks  Laughing, ходя на концерти и културни прояви и си мисля, че направих добър избор. Е, откраднаха ми портмонето и беше ходене по мъките из общини и институции, но и това мина. Избирам да насоча вниманието ми към хубавите неща, тях също ги има...

Носталгия към САЩ нямам, нито за момент, имах си няколко дружки, но се чуваме честичко. Поздрави на всички мами зад граница и на мамите, които ме посрещнаха тук, у дома! Дерзайте, бъдете себе си, отстоявайте позиции и се грижете за малките слънца до вас!  HugН


Скъпа   нямаш и и представа какви чувства преминаха през мен ,докато четях поста ти.Разплаках се от радост Cry,препрочитах всеки един твой ред отново и ot ново.Видях и почуствах моята житейска история, точно както и ти си го описала.С единствената разлика че съм на първият етап-напускане на страната.При мен реших първо да осигуря за децата ми, поне първите основи  за завръщането ни в България(дом и работа).Това ми се отдаде малко трудно дистанционно и с много пътувания,но поне сам близо.Почуствах те много добре.С поста си ми даде повече кураж и сили да постигна мечтата си.Благодаря ти от сърце!  bouquet Hug

# 90
  • Мнения: 613
Тази тема беше обсъждана донякъде, затова реших да отворя нова, не за да критикувам или убеждавам. Мисля, че всеки сам трябва да реши, но нека има повече гледни точки. Мен също ме интересува темата, защото смятам да изчезна и да не се върна. Няма по-ценно нещо от спокойствието. Щастието е условно понятие и може да не го откриеш. Зависи какви са очакванията ти и изискванията ти. Навсякъде по света има мръсотия и простотия. Но не навсякъде можеш да живееш сякаш времето е спряло. Затова хората са различни, защото взимат различни решения.
Нека се включат върналите се вече в България. Още ли имате нерви да живеете тук? Ще останете ли или пак ще поемете нанякъде? Интересни са първите впечатления и как са се развили нещата. Моля, споделете.   bouquet

Здравей s_avenue,
Не помня дали съм се включвала в темата ти преди, но даже и да е било така, сега се включвам с преки впечатления (като завърнала се).
Истината за мен е (след прекарани вече 2 месеца в България), че е нямало по-голяма грешка, която съм можела да направя.
Мога да напиша истории безкрай, които ме "убиват" ежедневно. Истината е, че се чувствам зле. Първите ми впечатления са в пъти по-добри от последните....
Питаш дали ще останем -- искрено отговарям Не!!!

# 91
  • Мнения: 453
Радвам се! Дерзайте и успех на всички! Пишете ми, ако имате нужда от информация или просто, за да кажете "здравей"!   bouquet

# 92
  • Мнения: 1 334
Не виждам, къде е проблема, дори ако трябва да се плащат тези 1.50 лв. По-малко от кутия цигари и малко повече от едно кафе.
Даже аз се изумих от този довод...
Медицинското обслужване е ПРАВО на ВСЕКИ гражданин НА СВЕТА.АМИ ако нямаШ в БГ 1,50 НЯМА да те прегледат.Това ми е довода.Живеем в 21 век и все оЩе има страни като НАШата в която нямаШ право на медицинско обслужване дори да си плаЩаШ
ДАНьцИТЕ цял живот  ако пак НЕ СИ ПЛАТИШ.
Най_вероятно са МЕ минали Confused,но зна4и са минали и вси4ки  които 4акаха с мен (за София става вьпрос),вси4ки майки платиха по 1,50 Confusedза да прегледат децата им.Два пьти сьм водила детето ми на лекар и двата пьти ми искаха пари Shocked.ТОВА Е ПРЕСТьПЛЕНИЕ КЕЙСИ,да ми искат пари за ДЕТЕ,ами ако ги нямах Cry.

Ама чакай, за дете до 18 год не се плащат тези 2 лв.

В Германия също за да те прегледат си плащаш 10 евро- тримесечие. Ако случайно отидеш в спешното, още 10. Ако нямаш време да ходиш да си вземеш направление от лекаря ти и отидеш направо при специалиста още 10. И това е при положение че ти взимат бомбастичната застраховка всеки месец от заплатата. И не са 10-те лв които взимат в Бг на месец, сега може и повече да са станали, наизуст ги пиша. Разликата е от земята до небето. Да не говорим пък какви са лекарите тук, ама хайде да не влизаме в безпочвени спорове.

# 93
  • Мнения: 1 242
Бискара, нека да уточним, че такса от 10€ е еднократна и ти я взимат на тримесечие, като всяко следващо направление за всеки един специалист ти е безплатно.
Да не говорим пък какви са лекарите тук, ама хайде да не влизаме в безпочвени спорове.
А уж се борим с теб против обобщенията и предразсъдъците!?

# 94
  • Мнения: 1 334
Бискара, нека да уточним, че такса от 10€ е еднократна и ти я взимат на тримесечие, като всяко следващо направление за всеки един специалист ти е безплатно.
Да не говорим пък какви са лекарите тук, ама хайде да не влизаме в безпочвени спорове.
А уж се борим с теб против обобщенията и предразсъдъците!?

Да, де. еднократна е. Един път в тримесечието. Нищо не казвам, но има отклонения и от този вариант.

Бориме се, но за съжаление тук при нас е факт. При вас е различно, и детските градини  са различни, и лекарите и т.н. Изтока си е оставил отпечатъка....в този случай положителен. Wink

# 95
  • Мнения: 2 786
Назад към майката-родина, в която 15-годишен пикльо, тренирал кикбокс, пребива до смърт свой съученик, който е известен, че е кротко момче.
Добре дошли в България - държава, в която подобни новини са ежедневие.
Горката майка на убитото момче ...
 Cry

# 96
  • Мнения: 7 837
Назад към майката-родина, в която 15-годишен пикльо, тренирал кикбокс, пребива до смърт свой съученик, който е известен, че е кротко момче.
Добре дошли в България - държава, в която подобни новини са ежедневие.
Горката майка на убитото момче ...
 Cry


Е, хайде сега, пак се пренатягате...
Миналата седмица посред бял ден 16-годишни пребиха до смърт 16-годишен в Чикаго; 18 годишен от Лас Вегас, бе заловен за убийството на родителите му, а в близкия до нас град, баща закла жена си и 5-те си деца. Отвори си и вашите местни новини и чети, едва ли подобни случаи са прецедент, където и да е по света.

# 97
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Убийства стават навсякъде както и нещастни случаи. Таксата според мен е страхотна идея, да можеше да я въведат и тук, за да не се чака за лекар и за спешна помощ на опашка зад 100 изкукали бабички, които идват на преглед през ден само за да си поговорят с някого и да си мерят кръвното  Close ... Сигурна съм че минималната такса върши все пак някаква работа, отказвайки "редовните почитателки"  Confused ...

# 98
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Дали в момента има спокойно местенце в света?

Със сигурност има и то вероятно е баш в България. Но както на всякъде ти трябва единствено торбата с парите. Както обезлюдиха селата можеш направо да си купиш едничко , да се населиш , да си обзаведеш едно къще, да си прокараш интернет и да си живуркаш на спокойствие. Не вярвам някой да се сети за теб и за селцето ти някога ... пътищата буренясват , картографите са все по неграмотни ... ако не си даваш адреса на никого можеш да си пре-спокойна.

Аз знам едно такова родопско селце, много малко  Mr. Green. Моста към селото се срути и никой не отдели пари да го възстанови, сега там не живее никой Cry ...

# 99
  • Мнения: 7 605
Назад към майката-родина, в която 15-годишен пикльо, тренирал кикбокс, пребива до смърт свой съученик, който е известен, че е кротко момче.
Добре дошли в България - държава, в която подобни новини са ежедневие.
Горката майка на убитото момче ...
 Cry


Е, хайде сега, пак се пренатягате...
Миналата седмица посред бял ден 16-годишни пребиха до смърт 16-годишен в Чикаго; 18 годишен от Лас Вегас, бе заловен за убийството на родителите му, а в близкия до нас град, баща закла жена си и 5-те си деца. Отвори си и вашите местни новини и чети, едва ли подобни случаи са прецедент, където и да е по света.

В Германия тази седмица едно 9годишно момиче бе намерено изхвърляно в канализацията, изнасилена и пребита почти до смърт. Заподозрен е 14 годишен.

Преди 3 седмици, 2ма младежи (17 и 18 годишни) изнудвали по-малки деца в метрото в Мюнхен. Мъж на 50 години се е намесал, слезе с тях на една гара и чакаха полицията. Младежите обаче го пребиха - и той почина.

Та, напълно съм съгласна с Кейси, такива работи за съжаление се случват на всякъде  Sad

# 100
  • Мнения: 2 786
Чета нашите новини всеки ден и не, не намирам подобни ужасии.
Нито пък казах, че тези неща не стават никъде другаде.
Споменах думата "ежедневие" обаче.
Особено в последните няколко години в българската преса се напълни новини за убийства на ученици, извършени от други ученици.
Душат се, стрелят се с пистолетите на родителите си, сега демонстрират кикбоксьорски умения ...
Не знам дали във вашите държави деца убиват деца и колко често се случва, но впечатлението ми от българската преса е доста неприятно точно в това отношение.

# 101
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
божеее, какви истории съм чувала и гледала тук Tired
все още си мисля, че в българия има по-нормални хора, дали щото сме малко като хора Mr. Green

# 102
  • Мнения: 1 334
Основната цел на такива постове е да се покаже колко е зле в Бг и колко добре навсякъде другаде. И всеки път се стига до един и същи резултат.

Независимо от всичко, и от мъростия, и от неуредици, там все още има по-голям процент ХОРА и човешко отношение на м2. Тук явно от големината на страната този процент е по-малък.

Политиците ние сме си ги избрали, ще им сърбаме попарата, не съм чула една от тези които така негативно се изказва да е изразила гражданска позиция в Бг - е така, да си каже каквото не и харесва.

# 103
  • Мнения: 613
Чета нашите новини всеки ден и не, не намирам подобни ужасии.
Нито пък казах, че тези неща не стават никъде другаде.
Споменах думата "ежедневие" обаче.
Особено в последните няколко години в българската преса се напълни новини за убийства на ученици, извършени от други ученици.
Душат се, стрелят се с пистолетите на родителите си, сега демонстрират кикбоксьорски умения ...
Не знам дали във вашите държави деца убиват деца и колко често се случва, но впечатлението ми от българската преса е доста неприятно точно в това отношение.

щастлива, не можеш и да си представиш колко си права в заключенията си. Признавам си, че преди, когато още живеех в чужбина и имах нядянати "розовите очила на поглед към България, но от разстояние" съм си мислела, че може би си била по-крайна понякога в преценки за България, за което сега ти се извинявам. Два, три месеца живот на място ми бяха предостатъчни, за да заема днес една напълно променена позиция по отношение на ред, законност, корупция, зачитане правата на човека и прочие на все в този порядък неща в България. Нещо, за което пиша с огромно съжаление........

# 104
  • Мнения: 8 163
Например: тук със средната заплата от 250 лева умираш прав - ток 80, храна за 3-ма 400 лева, недай си боже наем и т.н.
А там (в чужбина - заплата средна 800 евро - ток, наем, храна и т.т.)
Конкретни цифри, а не сантименталност. Защото когато човек взима решение, си прави точно тази сметка, нали?
Интересуват ме наистина всякакви такива подробности като статистика, ако щете дори колко ти струва билетчето от автобуса.
Обществени прослойки има навсякъде.

Тук ако годишния семеен доход е $25-30,000 годишно, ще живееш в кофти квартал, с кофти училища. Ще получаваш социални помощи (размерът им е различен и под различна форма за различните щати), които ще ти дават възможност да оцелееш. Ще почиваш вкъщи, с купа пуканки пред телевизора.

Ако правите $500,000+ годишно, няма да се притесняваш за ток и наем. Децата ти ще са по частни училища, ще си член на местния кънтри клуб, ще почиваш в 5 звезни ол-инклузив курорти.

Сумата, която би плащала за комунални услуги (ток, вода, газ и пр), както и наем/ипотека зависят от много фактори, вкл. пазар на недвижимото имущество, пазар на труда, размер на жилището, ниво на потребление.

Що се отнася до градския транспорт, в тая голяма страна има райони, в които без кола не можеш да оцелееш, щото нищо не ти е на такова разстояние, че да можеш да стигнеш пеш дотам в рамките на някакво реалистично (от човешка гл. .-ка) време.

Сиреч, как ще се чувстваш и какъв стандарт на живот ще имаш зависи много от сферата, в която си експерт и от пазара на труда. Това, което ние с мъжа ми направихме беше да си оставим вратите към БГ отворени (жилище, работа и пр) и да си дадем 1 година тук, да видим дали нещата ще тръгнат.

# 105
  • Мнения: 1 959
Не ми се спори, къде хубаво, къде лошо.
Всеки си знае за него си.
Просто прочетете и това...

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=434407.0

# 106
  • Мнения: 139
не искам да се връщам!за себе си бъдеще в България не  виждам!МАЙКАТА-РОДИНА я виждам повече като ЛОШАТА МАЩЕХА! Cry

Общи условия

Активация на акаунт