"На учителя ... с любов..."

  • 11 640
  • 203
  •   1
Отговори
# 90
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Вторник,7.10.2008
Влизам в 11 клас. Малко са.Едни са се с..........

Праскова, направо ми щръкнаха космите Sad

Кажи с две думи има ли изход според теб?
В смисъл - ако се въведат строги мерки за изключване или отстраняване от училище на такива деца това решение ли ще бъде? Аз лично съм "За". Отстраняване от училище и поправителен труд в "полза на обществото" - (извинявам се за глупавия израз.)

 Не искаш да ходиш на училище - ОК!- една седмица метеш улиците или почистваш двора.  И така определен брой пъти. След което губиш правото да си възстановиш ученическите права.

Хем ще блесне мръсна София.
То и сега има санкции, може и да се гони от училище за лошо поведение. Но управляващите го направиха така, че директорите да не са съгласни да гонят. Има ученик - има пари, няма ученик - няма пари. И така, задължават учителите да ги търпят, забраняват да се предлагат за изгонване ученици, и дума да не става за отсъствия над допустимото. Ако ли пък все някой смел учител успее да предложи за наказание, тогава трябва да се сблъска с родителя, който е убеден, че детето му е по-тихо от водата и не е възможно да е сторило каквото и да било и ако не си оттегли предложението е възможна саморазправа.

# 91
  • Мнения: 288
Да се включа и аз. Сутрин като излизам с малкия в Борисовата градина - гледката е ужасяваща. Из целия парк са се настанили "ученици" с 2-литрови пластмасови бутилки бира, пушат и псуват. Събират пейките една срещу друга, стъпват с кални кубинки отгоре, за прическите и дрехите - просто като от филм на ужасите - пиирсинги, татуировки ... Може би много от "загрижените" родители, които не са си разпознали децата по ТВ, биха могли да отидат и да им се "полюбуват" - там на чист въздух...

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 3 740
Живея на има-няма 50 метра от училище (на около 100 има и друго), естествено падам се откъм задната му страна. Сутрин още в 7.10 ч. огромни тълпи ученици на по 12-13 години пафкат до припадък до оградата с чаша кафе в ръка, разголени талийки и зъзнещи от студ. Повечето са момичета, да не кажа на 90 %  #Crazy #2gunfire(чудно ми е къде са момчетата newsm78) Такаааа...водя си сина на училище и с някой родител решим да пием по кафе в бързината, но в близките заведения няма свободни места. Заети от ученици. На тази възраст и кафе пият и пушат. Това е рано призори, какво остава за вечерите. А как им се води присъствие в часовете!?  newsm78

Аз съм от тези родители, които биха били по-спокойни ако децата им учат в училище където се пишат заслужено двойки, без притеснение от страна на учителя, защото в случая ще е принципен (Евала на такива) и закъсненията или отсъствията се отбелязват в бележника или където и да е. Това именно трябва да се проумее от учителите и на база естествен подбор на училищата разхайтените ще осиротеят. В края на краищата аз мога да преценя детето ми колко знае и не ща излишни лаврови венци, а стимул.

# 93
  • Мнения: 25 655
А аз бих била най-спокойна, ако училищата не бяха разградени дворове и щом кракът на детето веднъж стъпи в района на училището, да няма право да го напуска до края на учебната смяна, независимо дали и колко свободни часа има. Една лавка или стол със здравословни храни и никакво право да напускат училище и да обикалят магазините и кръчмите около него. Ако примират от глад, да си носят от вкъщи.
Децата ни ходят на училище не за знания, а за да си купуват лакомства всяко междучасие (за малките) и да обикалят кафенетата (за по-големите). И да си сравнят gsm-ите, кой е по-як. Такива са ми личните наблюдения.
Докато не се промени системата с делегираните бюджети, няма да се пишат закъсненията и отсъствията, а ако се пишат, ще се извиняват с лека ръка. Никой учител не е толкова луд, че да си подритва хляба. Уж давайки повече свобода на училищата, така здраво вързаха ръцете на учителите, че повече от това няма накъде...

# 94
  • София
  • Мнения: 958
Как' Сийка - съгласна съм с теб. Онзи ден чух по БТВ, че учителите не могли да изгонят ученик, защото са отговорни за живота му, а моят син преди два дни се гонили преди занималня извън училището, та чак стигнали до един стадион, който е на около 10 минути път..... Rolling Eyes

Не обвинявам никого, синът ми си е виновен, знае правилата, нарушил ги е, но явно няма никакъв контрол относно излизането и напускането на двора............Затова за мен тези изказвания за отговорността са си известно лицемерие................

# 95
  • Мнения: 673
А аз бих била най-спокойна, ако училищата не бяха разградени дворове и щом кракът на детето веднъж стъпи в района на училището, да няма право да го напуска до края на учебната смяна, независимо дали и колко свободни часа има. Една лавка или стол със здравословни храни и никакво право да напускат училище и да обикалят магазините и кръчмите около него. Ако примират от глад, да си носят от вкъщи.
Децата ни ходят на училище не за знания, а за да си купуват лакомства всяко междучасие (за малките) и да обикалят кафенетата (за по-големите). И да си сравнят gsm-ите, кой е по-як. Такива са ми личните наблюдения.
Докато не се промени системата с делегираните бюджети, няма да се пишат закъсненията и отсъствията, а ако се пишат, ще се извиняват с лека ръка. Никой учител не е толкова луд, че да си подритва хляба. Уж давайки повече свобода на училищата, така здраво вързаха ръцете на учителите, че повече от това няма накъде...
  Абсолютно съм съгласна с теб!
   Отсъствия се пишат редовно и смея да твърдя ,че не всички се извиняват. И какво от това? Ученикът събира примерно 200-300 неизвинени, класният му ръководител пише докладна до директора на училището, и принципно това е наказанието , защото дори и да стигне до решение на педагогическия съвет тази докладна, то наказанието е най-много "Предупреждение за преместване в друго училище". Wink
   Що се касае за двойките. Масово учениците особено по-големите изобщо не отварят да прочетат нещо. Учебници нямат / и това е един мой въпрос към родителите - Защо децата ви нямат учебници?/! Идват с една тетрадка по всичкология и е истинско геройство да ни накараш да си водят тетрадка по конкретен предмет. А пък писането на много двойки се тълкува  от ръководството на училището и РИО като несправяне на учителя със задълженията. Wink
   Според мен справянето с проблема изисква преди всичко адекватни промени в Закона за народната просвета и Правилника за прилагането му, много сериозно финансиране но образователната ни система /защото само с тебешир и черна дъска трудно се онагледява и привлича внимание/ и широка подкрепа от обществото. Питали ли сте се за какво служи училищното настоятелство? Аз много пъти и да ви кажа освен да избираме настоятели , абсолютно нищо друго не се прави.

# 96
  • Мнения: 25 655
Прочетете нтервюто с репортера, заснел филма, във в. "Стандарт" - интересно е:

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-10-09&article=251009

# 97
  • Мнения: 7 263
radivdani - обръщам се към теб, защото ти си представител на тази професия в темата.
Защо след като вие от кухнята сте съвсем на ясно, кое спъва работата ви и какво трябва да се промени не надигнете глас, не направите подписки и стачки /но не само за заплати/ - искайте!!!
Искайте достойни условия за труд /включително и финансови/, искайте възможност да упражнявате контрол, искайте да имате права да се справите със подобни персони - като видяните във филма.
Виж такива искания мисля, че всички родители ще подкрепим + разбира се всяка от изброените от Как"Сийка точки, под които се подписвам веднага  Peace

# 98
  • Мнения: 222
А за заключенията ти за едноличната отговорност ще спомена само, че родителят плаща данъци, гласува, избира управляващи и контролиращи /вкл. и него самия/ , обучаващи и обслужващи  и още много други и следователно очаква нещата да си бъдат на мястото.


Преди да плаща данъци, задължение на родителя е да възпитава собствените си деца. Работата на учителя е да обучава.
Когато единият не си свърши работата (във възпитанието), проваля работа на другия (в обучението).
Малко е късничко за деца над 10 години да бъдат тепърва възпитавани в елементарните правила на поведение, не мислиш ли?

Како Сийке,
мисля, че всеки родител е отговорен за възпитанието на детето си.

 Мисля и други неща, свързани с отговорностите на останалите , имах и ясни, макар и спонтанни и недообмислени предложения, някои от които много конкретни.  Написала съм ги ясно и всеки непредубеден може да разбере позицията ми. Ако си ги пропуснала и искаш да ги видиш- темата не е дълга...

Не познавам порядките в този форум и не знам  дали е обичай да се вади реплика от контекста и да се упражнява красноречие.

Ако форумът може да формулира предложения и път, а не констатации и празнословие то ще е от полза за децата ни. 
Затова и следя темата. 
Иначе си имам определена среда  , в която понякога се събирам на празни приказки.
 
Още се надявам тук да се роди нещо конструктивно.
Ти имаш ли предложение?

# 99
  • Мнения: 222
radivdani - обръщам се към теб, защото ти си представител на тази професия в темата.
Защо след като вие от кухнята сте съвсем на ясно, кое спъва работата ви и какво трябва да се промени не надигнете глас, не направите подписки и стачки /но не само за заплати/ - искайте!!!
Искайте достойни условия за труд /включително и финансови/, искайте възможност да упражнявате контрол, искайте да имате права да се справите със подобни персони - като видяните във филма.
Виж такива искания мисля, че всички родители ще подкрепим ......

Именно.

Даже ако искате формулирайте го тук и да го подкрепим и да го предложим.

# 100
  • Мнения: 222
Питали ли сте се за какво служи училищното настоятелство? Аз много пъти и да ви кажа освен да избираме настоятели , абсолютно нищо друго не се прави.

radivdani, така се случи, че  имахме родителска среща точно след филма. Още под въздействието му на нея поисках да вляза в училищното настоятелство. Още не съм направила нищо и незнам мога ли да направя всъщност?
Имат ли родителите там някакви права- напр. да поискат промени в правилника на у-щето? Или той се спуска отгоре? И изобщо има ли нещо, с което те могат да допринесат 2 Не съм наясно. Къде мога да прочета повече?

# 101
  • Мнения: 288
А аз бих била най-спокойна, ако училищата не бяха разградени дворове и щом кракът на детето веднъж стъпи в района на училището, да няма право да го напуска до края на учебната смяна, независимо дали и колко свободни часа има. Една лавка или стол със здравословни храни и никакво право да напускат училище и да обикалят магазините и кръчмите около него. Ако примират от глад, да си носят от вкъщи.
Децата ни ходят на училище не за знания, а за да си купуват лакомства всяко междучасие (за малките) и да обикалят кафенетата (за по-големите). И да си сравнят gsm-ите, кой е по-як. Такива са ми личните наблюдения.
Докато не се промени системата с делегираните бюджети, няма да се пишат закъсненията и отсъствията, а ако се пишат, ще се извиняват с лека ръка. Никой учител не е толкова луд, че да си подритва хляба. Уж давайки повече свобода на училищата, така здраво вързаха ръцете на учителите, че повече от това няма накъде...

БРАВО   БРАВО    БРАВО    БРАВО    БРАВО     !!!!!!

От все сърце подкрепям и се моля за подобно нещо !!! Подкрепям точно такава позиция с твърди методи - само страхът от наказание, води до дисциплина - първоначално всеки се опитва да хитрува, но не бива да се поддава системата и да е задължителна за всички /независимо от това, колко ти е лъскава колата/. Надявам се, никой да не мисли, че "на запад" хората са едни съвестни, изпълнителни, коректни към данъчните, битовите разходи, движение по пътищата... От опит знам, че и за най-малко нарушение - глоба - парична - огромна.
Та за училище - учила съм в Париж до 6-ти клас в основно училище. Там, след като си стъпил на негова територия, няма мърдане до края на часовете, без значение дали има свободен час. Там се яде в стол на обяд, няма "лафка" - който иска да яде - си носи. След края на учебния ден - можеш да напуснеш у-щето сам само ако родителите ти са ти подписали бележка, че са съгласни/разрешават на детето да се прибере само. Който няма такава бележка си стои там, докато не го вземат. А сега тука треперя докато не видя детето в двора да чака живо и здраво.

# 102
  • Мнения: 7 263
Имат ли родителите там някакви права- напр. да поискат промени в правилника на у-щето? Или той се спуска отгоре? И изобщо има ли нещо, с което те могат да допринесат 2 Не съм наясно. Къде мога да прочета повече?

Макар и формално да не съм член на училищното настоятелство все си мисля, че като родител мога да давам предложения за подобряване на учебния процес.

radivdani подай няколко сламки, около които да мислим. От твоята чисто професионална позиция, кое би ти помогнало да се справяш по-лесно с дисциплината в час, с присъствието, със налагане на строги /истински и действащи / санкции за отсъствия, закъснения и неприемливо държание в час.
Давайте конкретни идеи - на който каквото му хрумне ще се опитам да ги обобщя.
Аз се сещам за следното:
Учениците нямат право да напускат територията на училището /двора/ до края на учебните си часове за деня.
При наличие на свободен час да има помещение в училището, в което децата да могат да прекарват времето си при неподходящи условия.
За повече от 10 закъснения да се налага административно наказание / да речем перверзния ми мозък роди - да се мете двора!/
За повече от 10 неизвинени отсъствия мярката да е двойна на тази за закъсненията.
За повече от 20 неизвинени - намаляване на оценката за поведение.
За повече от 30 неизвинени - преместване в друго училище с изпритателен срок и при нови отсътвия повтаряне на класа.
При внасяне на територията на училището на алкохол, цигари или упойващи вещества - незабавно преместване в друго училище /или пък друга някаква тежка санкция/.
Предложенията са съвсем схематични и примерни - давайте и вие идеи! Защото иначе верно само си чешем езиците.

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 13:27 от Lennyh

# 103
  • Мнения: 967
Нямам много време.... да цитирам правилно, но ето част от вътрешния правилник на нашето училище, който всеки родител подписва:

Източник: http://www.vhugo.org/bg/activities/primary_school/statute_ps.html

"Чрез придобиването на знания, изграждането на способност за критически съждения, обогатяването на мисълта, изучаването на живота в общество и уважението към себеподобния се стреми да постигне успех в учебния процес и качествено образование за всеки.

Ето защо в учебното заведение трябва да царят вежливостта и другарският дух. Отношенията между възрастни и ученици трябва винаги да бъдат вежливи; физическите или словесни нападки са строго забранени. Учениците трябва да се държат подчертано добре с целия персонал.

.....................


Всеки член на персонала има правото и задължението да се намесва активно във всеки един момент, когато забележи, че учениците не спазват правилника и, в частност, по време на извънкласните мероприятия и междучасията с цел предотвратяване на безпорядък.
Основен принцип също така е зачитането на различията във всичките им аспекти: език, националност, цвят на кожата или евентуални недъзи. Различията изграждат богатството на дадена училищна общност.

Забранено е носенето на отличителни знаци или облекло, чрез които учениците явно демонстрират религиозна принадлежност. В случай на затруднения директорът провежда разговор с ученика и семейството му.

Приучаването към живота в общество минава и през спазване на пространствата: зелените площи, които допринасят за средата, колективните пространства и тяхното специално оборудване, класните стаи, тоалетните, библиотеката, двора за междучасия и т.н. На всяко от тези места учениците трябва да спазват добро поведение и да не рушат нито средата, нито оборудването.
..............................."


Нищо, че е частно училище, хората са си го написали, а родителите се съгласяват с подписа и след това могат да понесат наказания от неспазването им.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Аз пък се питам, защо, когато молих учителката да ми позволи да присъствам на някой от учебните часове от 1 - 4 клас като родител, като зрител, не ми беше позволено. Какво толкова щях да попреча на учебния процес?

Като изгониха родителите от училищата мисля, че учителите си вкараха автогол. Зад закритите врати наистина не знаем какво става.

Общи условия

Активация на акаунт