Хората в будна кома!?

  • 16 708
  • 123
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 686
Потърси назад в темите.
Търсих ,но нищо не намерих.

# 46
  • Мнения: 9
А от BTV дали няма да могат да я дадат?

# 47
  • Мнения: 183
Vqqra, ето тук има такава тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=337139.0

# 48
  • Мнения: 686
Благодаря!

# 49
  • Мнения: 624
Ясно е, че държавата ни е скапана и т.н. няма смисъл повече да мрънкаме по този начин няма да я оправим.

За това
Дайте да видим какво може да се направи по въпроса, всяка инициативност от ваша страна ще е безценна.

Предлагам да се насочи вниманието към това седем годишно дете. Трудно е да помогнем на всички, но поне за това дете си струва да опитаме.
Ако може давайте конкретни идеи.

Ето и една от моите идеи: в една друга тема предложих в бг-мамма да си организираме благотворителен търг и събраните средства да отидат за някое дете.
Пак ви приканвам към такъв търг и средствата да отидат по банковата сметка точно на това дете. 

# 50
  • Мнения: 9
Писах до бтв с молба да ми изпратят номера на банковата сметка за Ники.За жалост не отвориха писмото Sad

# 51
  • Мнения: 624
Гледах репортаж за Ники, но беше по Нова и успях да го намеря, но пак не дават никакви банкови сметки.
"Пациентите с кома у нас – оставени без грижа след изписване"
http://kalendar.novatv.bg/news/id_1990133283

Не успях да намеря нещо повече за това дете. Някой поне знае ли фамилията на детето?

Последна редакция: пн, 20 окт 2008, 14:52 от Passiflora

# 52
  • Мнения: 191
Гледах само началото на репортажа, за повече нямах сили, признавам си  Cry Никога не искам да виждма детето си така и не ми се мисли какво преживява семейството и най-вече самото дете...
Някой от вас знае ли какви са възможностите за лечение, ако има такива аз също съм съгласна, че трябва да организираме някаква инициатива за събиране на средства. Аз имам огромното желание да помогна!

# 53
  • Мнения: 22
Здравейте,
Аз съм авторът на репортажа за 7 годишния Ники, излъчен по Би Ти Ви. Не сме оставили темата, напротив, опитваме се да я продължим така че да притиснем институциите и да има смисъл от това, което правим. Не искам да давам обещания доколко ще успеем... аз самата съм малко по-обезкуражена, отколкото когато започнахме в началото. Но това не ме отказва!
Ники в момента е в болница в Пловдив с пневмония, но поне е стабилен и има кой да го наблюдава. Утре отново ще питам родителите за банкова сметка и ще я напиша тук и на нашия сайт. Радвам се, че толкова много хора все още горещо желаят да помогнат! Много ви благодаря! Не точно аз, разбира се, а това изтормозено семейство.
Новината около тях е, че документите им вече се придвижват към клиниката в Москва, където може да му бъде направена трансплантация на стволови клетки. Това е единственият му шанс, а лекарите там тепърва трябва да преценят дали здравословното състояние на Ники е подходящо той да бъде трансплантиран. Другата хубава новина е, че посланиците на няколко страни у нас организират благотворителен концерт и средствата / какво щастие  Grinning / отиват за Ники. Концертът ще бъде в края на ноември. Когато знам точната дата, място и час, ще ги съобщя предварително по Би Ти Ви и тук във форума.
Осъзнавам ясно, че Ники не е единственият случай и че трябва да провокираме много повече от благотворителните пориви на шепа хора. Трябва да не оставяме на мира институциите!
Винаги, когато се захващам с темата, мисля непрекъснато и за Елвира, както и за другото момче, за което направих репортаж седмица преди репортажа за Ники - 17г. Кристиян от Радомир.
Затова благодаря за подкрепата, защото аз мисля да продължа с усилията, дано нещо се получи. Всичко зависи от здравното министерство и аз искрено се надявам да ги накараме нещо да направят.
Моля, тези от вас, които познават семейството на Елвира, да ми пишат на лични! Чакам ви с нетърпение!
Валерия

# 54
  • Linz
  • Мнения: 11 619
zalagalki, това звучи окуражаващо Simple Smile
Дано имат шанс всички пострадали и техните изтормозени семейтва Praynig
Следя темата и искам да помогна Peace

# 55
  • Мнения: 9
zalagalki,и аз благодаря за отговора!  bouquetОчакваме номера на банковата сметка!

# 56
  • Мнения: 47 991
Иска ми се да намерим информация какво се прави по света за хората в будна кома.Знам, че почти единственият шанс за подобрение е трансплантацията на стволови клетки. Но все пак не на всички го правят. А по света сигурно има по- добри практики в отглеждането и лечението на такива пациенти. Дали са в болници, или у дома си, какво може а се направи за тях.След това може да се обмисли кой тук, в България, трябва да се нагърби с тяхната съдба. Защото тяхното състояние е доста специфично, от една страна изисква постоянни грижи, от друга страна за доста дълго време.
Мисля че това е начин да инициираме да се направи нещо в дългосрочен план, за всички- първо да съберем информация
Иначе дотогава, да събираме парички за отделни случаи.Дано се направи нещо за малкия Ники.

# 57
  • Мнения: 544
Когато държавата отделя от бюджета, за да попълни липсите от Сапард, а наистина нуждаещите се, са в безизходица - как да не ти се къса сърцето!? Посланиците имат инициатива да организират благотворителен концерт, за да съберат средства за едно дете в безнадеждно положение. А администраторите в ЗК и Министерства изглежда вече губят човешкото си отношение, апатията към такива случаи ги е завладяла напълно. А трябва да потънат от срам, че са ги допуснали и че посланиците са се нагърбили да решат проблема им. Но срамът също е присъщ на човека. 

# 58
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343

Фондация ще помага на деца в кома

21.10.2008 / 19:06

Децата в будна кома си отиват вкъщи веднага след като в болницата ги стабилизират
 

Години наред, десетки родители гледат вкъщи и без подкрепата на нито една институция, децата си, в т.нар. будна кома. Никой не знае колко такива съдби има в България. За две от тях ви разказахме през този месец в bTV Новините. Днес родителите на 7-годишния Николай и 17-годишния Кристиян станаха част от фондация "Ангели в беда". Така, заедно с други родители, те ще търсят помощ за лечението на децата си.

Децата в будна кома си отиват вкъщи веднага след като в болницата ги стабилизират. Някои са на легло вече десет години след катастрофите, които са ги оставили в това състояние. Други, като Александър, имат късмета да преживеят само една такава година.

"Той абсолютно неподвижен парализиран, излязъл от кома обаче не говори и мен ме гонят не знам си къде да ходя с него... Ами аз не съм медицински персонал да го гледам. Трябва в болница. Как ще ни гонят от болница?", попита майката на Александър Надежда Сеизова.

Бившият работодател на Сашо го настанява с връзки в рехабилитационния център в Овча купел, но само за един месец.

"Значи клинична пътека изтича. Не е решено нещо в държавата какво става със съдбата на тези хора по-нататък. Да се направи някакъв център за след като излизат от болницата. Хората се лутат. Те не знаят къде да отидат дори за един преглед", посочи Мариана Атанасова, бивш работодател на Александър

Фондация Развитие 21 събра родителите на 16 деца в будна кома във фондация „Ангели в беда”. Така те ще могат да им помагат с юристи и рехабилитатори и с най-важното - търсене на спонсори за дългата битка с комата.

"Имат фондове, които са предназначени за лечение на деца. Просто ние ще проверим дали такива деца са лекувани и как всъщност да се обърне внимание, да се отделят средства за такива случаи и именно за лечение в чужбина", каза Александър Александров, директор на фондация Развитие 21.

 

# 59
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
А ето и моя скромен принос за популяризиране на каузата. Публикувах статия в гражданска медия и дано направим нещо за тези нещастни хора.
За хората, живеещи в будна кома
Милена ...............
21 Октомври 2008, 16:02

Покрай състоянието на Мануела Горсова излязоха наяве още около 35 подобни случая в цялата страна. С години тези хора живеят между живота и смъртта, но поради това, че не са публични личности, нито самите те, нито виновниците за тяхното състояние, са оставени на произвола на съдбата.
В България реално няма лечение и физиотерапия за тях. Просто НЗОК не е предвидила средства и клинична пътека за тези изгубени души. Да не говорим, в какво положение са поставени техните близки. Неадекватността на болните, притъпените им и неконтролируеми физиологични рефлекси изискват до тях постоянно да има човек, който да ги наблюдава и обслужва. Постоянните болки и физическото обезобразяването с течение на времето на болните, съсипват психически семействата им. Мъката от безизходицата и неизвестността е голяма, а скъпите лекарства утежняват още повече положението.

Жалко е, че правителството се прави на сляпо и глухо и не реагира на редицата репортажи на тази тематика, направени от репортерите на БТВ и Нова телевизия. Част от огромния бюджетен излишък бе хвърлен в нищото.

Здравеопазването трябва да бъде основен приоритет в една държава. То трябва да е структурирано и организирано така, че пациентът да получава качествена и навременна доболнична и болнична помощ без спънки и изсмукани от пръстите правила. Кои са тези "експерти", които ще издават присъди кой ще бъде лекуван и кой не, кой да умре и кой да живее? Мнозина от гилдията ще ревнат, че парите са ограничени и не стигат за всички заболявания. Ами естествено няма да достигат като не се разпределят правилно на държавно равнище. Вече трета година в хазната се трупа огромен бюджетен излишък. Въпросът не е как той да се разпредели между драпащите за по-голям пай държавни ведомства, а как процентното съотношение между налозите да не предизвиква натрупване на средства в такива размери.
Механизмите за въздействие са много – намаляване на преките налози върху доходите или включване на повече данъчни облекчения за фирми и граждани в полза на здравеопазването. Увеличаване на здравната вноска за сметка на осигурителната такава. Разбира се това са съвсем елементарни примери, комбинациите могат да бъдат много и доста ефективни.

Инциденти стават ежесекундно и ежеминутно, а те са основната причина за изпадането в т.нар. състояние на будна кома. Там е работата, че никой не е застрахован срещу нея и ако сега се погрижим живеещите в този ад да получат специализирана медицинска помощ и грижи по извеждането им от това състояние, помагаме и на самите нас. Всеки решен проблем прави живота ни по-сигурен и по-добър.

Общи условия

Активация на акаунт