Хората в будна кома!?

  • 16 704
  • 123
  •   1
Отговори
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Миналият ден гледах един случай по БТВ, тази вечер пак - 7-годишно дете, преди месец пък 38 годишен мъж бутнат от такси. Ужасно е направо, незнам как издържат семействата им. Незнаят дали им е студено, дали са гладни, жадни, какво чувстват като физическа нужда. Здравната каса, лекарите, правителството и в частност здравното министерство вдигат рамене и май няма перспектива нещата да се променят. Хора, дайте да направим нещо - петиция, подписка или нещо от сорта с искания и предложения. много ми е болно за тези хора. Знам, че тук има много ерудирани хора, които могат да постигнат много.

# 1
  • Мнения: 304
трябва да се направи нещо за тези хора-никой не знае какво ще му се случи утре,но дали някой ще ни чуе

# 2
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Доколкото знам от новините, хората в будна кома в България са около 35-40. Толкова ли е трудно да им се отдели едно крило в някоя болница. От 2009 г. здравната вноска се вдига от 6 на 8%, нека част от парите от това увеличение да отидат в нова клинична пътека, предвиждаща рехабилитация и възстановяване на тези хора.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Тази сутрин ревнах с глас, като даваха репортажа за момченцето, изпаднало в такава кома след като почти се удавило Sad Видяхте ли му снимките преди инцидента - сладур, дете за чудо и приказ, има същите очи като моя син Cry Това може да се случи на всеки! Мамка му и живот! Може ли оставят дете в подобно безпомощно състояние на грижите на близките му, хора без медицинско образование?! Срамота!

# 4
  • Мнения: 4 555
Репортажът за 7-годишното дете беше потресаващ!
Аз си мисля, че правят тези репортажи, защото знаят, че хората няма да останат безучастни и ще намерят начин да помогнат. След като на управляващите им е все тая...

# 5
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
само че ние обикновените хора какво можем да направим - да построим клиника, да назначим персонал, да ги издържаме??????
Момичета и момчета, малки и големи, давайте конкретни идеи. Какво можем да направим, как да претиснем управляващите и те да се включат?


Не е хубаво да се подминава проблема. Днес сме от другата страна, но за утре не се знае. Не трябва да сме безучастни.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Не знам какви са шансовете за каквото и да било. Да не забравяме и случая с Елвира от Варна - добре че има добри хора, които все пак са готови да помагат. Скоро не съм чувала нищо за нея, но за жалост в България държавата допуска да се случват такива неща, за които никой не иска да подаде нужната ръка помощ.

Всъщност май исках и друго да напиша, но тази тема е болезнена и ме обърка, за което се извинявам  Embarassed

# 7
  • Мнения: 1 187
Едва ли ще се постигне нещо с подписка.  Кампания като "Пей с мен" беше добра идея.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 57
 Познавам Елвира. Потресена съм от случая и. Мисля, че вече я гледат в къщи, но не съм сигурна. УЖАС!!! Трябва нещо да се  промени!

# 9
  • Мнения: 4 195
да, поредния от многото ужаси, з акоито никой няма да ни обърне никакво внимание Cry
честно ви казвам, крайно обезверена съм, в тази държава, пази Боже да си болен и да имаш нужда от помощ Cry

# 10
  • Мнения: 604
Ох и аз гледах вчера репортажа за момченцето-просто ужасно....
Нямам думи.......

# 11
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Аз лично съм изненадана от ниската активност на посетителите тук. Толкова лесно ли се предавате или просто не ви интересува?!

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 22:25 от Mishel_

# 12
  • Мнения: 9 814
Не, не се предавам лесно!
Но кажи ми какво мога да направя аз освен да съчувствам на тези хора и техните семейства.
И да си повтарям думите на Моканина: "Боже, колко мъка има по тоя свят,Боже!"

# 13
  • Мнения: 2 229
Какво представлява това състояние?

# 14
  • София
  • Мнения: 6 363
защо хората напоследък си мислят, че като пуснат една онлайн петиция във въздуха и ще постигнат нещо с нея?

# 15
  • Мнения: 335
... И да си повтарям думите на Моканина...

Думите на Моканина са казани преди близо век.
Време, към което българите се върнаха абсолютно доброволно и с мазохистично опианение. Когато е нямало болници за такива като онова болно момиче в селската каруца, както и сега.

П.П. И училища е нямало, и пеша са ходили с километри, където тук-там е имало... досущ като сега. Но пък е имало съдия-изпълнители като тоя от подписа ми.

# 16
  • Мнения: 278
Има ли го някъде в интернет този репортаж, за който говорите? Търсих, но нищо не открих

# 17
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
защо хората напоследък си мислят, че като пуснат една онлайн петиция във въздуха и ще постигнат нещо с нея?


Има съфорумци, които с петиции и инат постигнаха целта си. Лично аз бях скептична в крайния резултат, но в последствие се радвах на тяхната победа. Още си спомням с топлота и тъга как задружно събирахме парите за малката Дарина. Такъв заряд и такъв хъс имахме тогава......а Светльо  Cry

# 18
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=119504


Репортажът за 7-годишното хлапе.

# 19
  • Мнения: 119
Видях част от репортажа и ме потресе. Никой не е застрахован. Брат ми беше за кратко в кома. А 38 годишният мъж от предишния репортаж ни е съсед.
Съчувствам на хората и искам да помогна  Praynig

# 20
  • Мнения: 1 942
Добре де ама как го виждате това с клиниката или крилото в болница? Примерно ако съм от Варна, ако клиниката е в София как ще пратя съответния мой близък там? Ще го оставя на грижите на чуждите хора и ще го виждам в най-добрия случай в почивните дни? За Бога знаем си здравеопазването и вниманието което получават будните болни, та камоли тези в кома. Колко време може да се пътува всяка събота и неделя в двете посоки - 5, 6 месеца и няма да имаш повече сили за това? Само може да се иска повече средства да им се отделят по съответните здравни пътеки май  Rolling Eyes

# 21
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Добре де ама как го виждате това с клиниката или крилото в болница? Примерно ако съм от Варна, ако клиниката е в София как ще пратя съответния мой близък там? Ще го оставя на грижите на чуждите хора и ще го виждам в най-добрия случай в почивните дни? За Бога знаем си здравеопазването и вниманието което получават будните болни, та камоли тези в кома. Колко време може да се пътува всяка събота и неделя в двете посоки - 5, 6 месеца и няма да имаш повече сили за това? Само може да се иска повече средства да им се отделят по съответните здравни пътеки май  Rolling Eyes

Според мен тези хора се нуждаят повече от специализирана помощ, отколкото тази по физическите им нужди. Само за месец-два в Израелската клиника състоянието на Мануела Горсова се е подобрило значително. А какво могат да им предложат близките у дома, те дори не могат да разчетат физическите им нужди ....гадаят. Дори само в София да има такава клиника или отделение си заслужава.

# 22
  • Мнения: 1
Давайте конкретни предложения и да действаме.

# 23
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
БТВ вече упорито представя случай по случай хората в будна кома, можем да потърсим тяхната подкрепа.
Предложение - петиция (отново, понеже нищо друго не ми изва наум, с което да изразим исканията си) и разгласяване в медиите, създаване на СМС-номер за набиране на средства и да търсим отношението на институциите по въпроса.

# 24
  • Мнения: 958
Репортажа за момченцето беше наистина страшен, не можах да го догледам, стана ми много кофти.
Това дете виеше. как може да се допусне такова нещо. Това е страдание и за самото дете, а не ми се мисли хората около него как се чувстват.
Не можаха да направят с тия излишъци нещо за децата и за болните, не можаха поне наполовина дапкрадът, за да остане и за тези душици. Няма оправия тази държава.

Моето предложение е да се разгласи, ама не тук, а както за дечицата от Могилино, някой извън Бг, да напише нещо, защото това според мен е погазване на всякакви човешки права. Това си е направо за съд на държавата

# 25
  • Мнения: 764
Наистина ни е скапана държавата,ей............Как заспиват тези управници ми е чудно....

# 26
  • Мнения: 335
... Това си е направо за съд на държавата

Осъдените са тези, които приеха с овчедушие изтриването на всякакви социални гаранции като с гумичка, вкл. унищожаването на здравната ни система. Т.е. всички.

Болниците съвсем мирно и кротко бяха превърнати в търговски дружества, тип фабрика за колбаси, като каквито според замисъла и ще се разпродадат.

А здравната каса, сменила безплатното здравеопазване, ще си остане машина за правене на пари "за когото трябва", защото "който трябва" я е направил именно за това.

# 27
  • Мнения: 83
Репортажът е много тежък. Слава богу,че не работя като лекар,за да търпя простотиите на здравната каса. Искам само да ви кажа, че на министъра и на шефа на здравната каса им е през оная работа( извинявам се за израза). Те са там ,за да грабят докато могат.Това е положението. За съжаление, от по-специфични грижи се нуждаят не само хората с будна кома, а и много други с редки заболявания, но никой не им обръща внимание.
Трябва да се даде гласност на тези проблеми с помоща примерно на бтв, защото те явно са се заели с отразяването на подобна проблематика.Ако някой от пишещите във форума има познати там нека се задейства. Иначе за друго не се сещам.Просто държават ни е толкова скапана.

# 28
  • Мнения: 3 268
Когато видях по телевизията трагедията,сполетяла семейството на 7 годишния Ники,просто изпаднах в шок.Не можех да спра да плача 1 час....А като видях мазната мутра на Гайдарски,ми идваше да го удуша,само да беше пред мен,направо щях да го направя.....

# 29
  • Мнения: 335
Гайдарски?
Тоя не го ли преместиха в друг бизнес?


# 30
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Дайте да видим какво може да се направи по въпроса, всяка инициативност от ваша страна ще е безценна.

# 31
  • Мнения: 335
При толкова старателно унищожена държавна машина през последните години, нищо не може да се направи за кратко време.

Можем да помагаме (при това не всички) на отделни конкретни хора и да пречим (всички) на по-нататъшното съсипване на това, което е останало.

Докато ползвателите на държавата досдъвкват и преглъщат досегашните си комисионни.

# 32
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
При толкова старателно унищожена държавна машина през последните години, нищо не може да се направи за кратко време.

Можем да помагаме (при това не всички) на отделни конкретни хора и да пречим (всички) на по-нататъшното съсипване на това, което е останало.

Докато ползвателите на държавата досдъвкват и преглъщат досегашните си комисионни.



Да ми обясниш по-конкретно, че нещо не съм в час. Как да стане това, което предлагаш?

# 33
  • Варна
  • Мнения: 57
Ами Елвира? Тя пострада много преди Мануела. И какво? За нея (Елвира) нищо не можа да се направи, защото случая и не е толкова известен т.е. не е замесен важен човек. Какъв е извода - за да се промени нещо в нашата мила Родина, трябва да стане грандиозен скандал, за да Благоволят Милите ни управляващи да се опитат да направят нещо. (Замазване на очи, защото всяко чудо за три дни)!!! уфффффффффф... МНОГО СЕ ЯДОСВАМ!!!

# 34
  • Мнения: 1 572
Ами Елвира? Тя пострада много преди Мануела. И какво? За нея (Елвира) нищо не можа да се направи, защото случая и не е толкова известен т.е. не е замесен важен човек. Какъв е извода - за да се промени нещо в нашата мила Родина, трябва да стане грандиозен скандал, за да Благоволят Милите ни управляващи да се опитат да направят нещо. (Замазване на очи, защото всяко чудо за три дни)!!! уфффффффффф... МНОГО СЕ ЯДОСВАМ!!!
оф и аз все за нея се сещам и се питам какво става, нали уж започнаха да съдят майчин дом , знае ли някой нещо , познавах я но не сме били близки никога затова не върви да се обадя у тях и да попитам


 

# 35
  • Мнения: 1 517
Какво точно представлява будната кома? Не съм гледала репортажите.

# 36
  • Мнения: 335
При толкова старателно унищожена държавна машина през последните години, нищо не може да се направи за кратко време.

Можем да помагаме (при това не всички) на отделни конкретни хора и да пречим (всички) на по-нататъшното съсипване на това, което е останало.

Докато ползвателите на държавата досдъвкват и преглъщат досегашните си комисионни.

Да ми обясниш по-конкретно, че нещо не съм в час. Как да стане това, което предлагаш?

Кое как да стане? Да попречим на съсипването ли?

Ето един човек, който се опита да попречи, сам:

Пребиха жестоко директор на болница/13 октомври 2008
http://dnes.dir.bg/2008/10/13/news3468390.html
Директорът на ботевградската болница Филип Филев е бил жестоко пребит, съобщи председателят на Българския лекарски съюз... Д-р Филев е в тежко състояние, с множество фрактури, счупени крака и кости. Инцидентът е станал в 7,50 часа тази сутрин в двора на болницата...
Двама мъже са причакали в двора управителя на болницата при пристигането му от София и са го нападнали. След това изчезнали с лека кола.
... Преди около един месец той предупреди, че има опасност общинската болница в Ботевград да бъде приватизирана под масата... Според него схемата предвижда болницата да се обяви в несъстоятелност, а след това да се продаде на безценица...


# 37
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Гледах началото на репортажа (за повече нямам сили) за момченцето и съм потресена. Ще се включа във всяка инициатива, макар че нямам надежда за промяна. Господ да им е на помощ на пострадалите и техните семейтва Praynig

# 38
  • Мнения: 1 877
Аз лично съм изненадана от ниската активност на посетителите тук. Толкова лесно ли се предавате или просто не ви интересува?!
Аз пък вече не се изненадвам - все пак това е "клюкарник",а не благотворителен форум

# 39
  • Мнения: 335
Болните хора (както и останалите) нямат нужда от "благотворителност", а от нормална държава, което зависи от здравите (т.е от останалите).

Когато няма нормална държава, както е в случая (вж. отпратката в горното ми мнение) и помага дори благотворителността на здравите клюкари.

# 40
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
 smile3501 Аплодисментите са за теб Холограма.

Реших, че тук ще е по-доброто място за темата, защото не става дума точно за благотворителност, а за нещо много певече. Положението на тези беззащитни и нещастни хора трябва да се промени и за тях да се полагат адекватни грижи от специалисти.

# 41
  • Мнения: 1 187
Добре де, тук някъде из форумите  има и  журналисти, дайте първо към тях да се обърнем и да видим за какво ще ни стигнат силите.

# 42
  • Мнения: 686
 Пускам тази тема тук ,защото ми се иска повече хора да я прочетат  и да помогнат.
 Потребителите в този форум са се ангажирали да помогнат .За жалост пак се опира до пари,които държавата не може да осигури.
http://btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=119504
 Ако някой има повече информация за банкова сметка или тел. и адрес за връзка с родителите да пише.
 Очаквах тук да напишат банковата сметка,но като гледам още я няма.
http://btv.bg/news/news_comments.pcgi?cont_id=119504
 Откакто гледах репортажа не мога да спра да мисля за това семейство.Искам да помогна с малко парички,но незнам сметката на която да ги пратя.

# 43
  • Мнения: 212
Потърси назад в темите.

# 44
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 672
Това не е за обсъждане, това е зов за помощ!

# 45
  • Мнения: 686
Потърси назад в темите.
Търсих ,но нищо не намерих.

# 46
  • Мнения: 9
А от BTV дали няма да могат да я дадат?

# 47
  • Мнения: 183
Vqqra, ето тук има такава тема:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=337139.0

# 48
  • Мнения: 686
Благодаря!

# 49
  • Мнения: 624
Ясно е, че държавата ни е скапана и т.н. няма смисъл повече да мрънкаме по този начин няма да я оправим.

За това
Дайте да видим какво може да се направи по въпроса, всяка инициативност от ваша страна ще е безценна.

Предлагам да се насочи вниманието към това седем годишно дете. Трудно е да помогнем на всички, но поне за това дете си струва да опитаме.
Ако може давайте конкретни идеи.

Ето и една от моите идеи: в една друга тема предложих в бг-мамма да си организираме благотворителен търг и събраните средства да отидат за някое дете.
Пак ви приканвам към такъв търг и средствата да отидат по банковата сметка точно на това дете. 

# 50
  • Мнения: 9
Писах до бтв с молба да ми изпратят номера на банковата сметка за Ники.За жалост не отвориха писмото Sad

# 51
  • Мнения: 624
Гледах репортаж за Ники, но беше по Нова и успях да го намеря, но пак не дават никакви банкови сметки.
"Пациентите с кома у нас – оставени без грижа след изписване"
http://kalendar.novatv.bg/news/id_1990133283

Не успях да намеря нещо повече за това дете. Някой поне знае ли фамилията на детето?

Последна редакция: пн, 20 окт 2008, 14:52 от Passiflora

# 52
  • Мнения: 191
Гледах само началото на репортажа, за повече нямах сили, признавам си  Cry Никога не искам да виждма детето си така и не ми се мисли какво преживява семейството и най-вече самото дете...
Някой от вас знае ли какви са възможностите за лечение, ако има такива аз също съм съгласна, че трябва да организираме някаква инициатива за събиране на средства. Аз имам огромното желание да помогна!

# 53
  • Мнения: 22
Здравейте,
Аз съм авторът на репортажа за 7 годишния Ники, излъчен по Би Ти Ви. Не сме оставили темата, напротив, опитваме се да я продължим така че да притиснем институциите и да има смисъл от това, което правим. Не искам да давам обещания доколко ще успеем... аз самата съм малко по-обезкуражена, отколкото когато започнахме в началото. Но това не ме отказва!
Ники в момента е в болница в Пловдив с пневмония, но поне е стабилен и има кой да го наблюдава. Утре отново ще питам родителите за банкова сметка и ще я напиша тук и на нашия сайт. Радвам се, че толкова много хора все още горещо желаят да помогнат! Много ви благодаря! Не точно аз, разбира се, а това изтормозено семейство.
Новината около тях е, че документите им вече се придвижват към клиниката в Москва, където може да му бъде направена трансплантация на стволови клетки. Това е единственият му шанс, а лекарите там тепърва трябва да преценят дали здравословното състояние на Ники е подходящо той да бъде трансплантиран. Другата хубава новина е, че посланиците на няколко страни у нас организират благотворителен концерт и средствата / какво щастие  Grinning / отиват за Ники. Концертът ще бъде в края на ноември. Когато знам точната дата, място и час, ще ги съобщя предварително по Би Ти Ви и тук във форума.
Осъзнавам ясно, че Ники не е единственият случай и че трябва да провокираме много повече от благотворителните пориви на шепа хора. Трябва да не оставяме на мира институциите!
Винаги, когато се захващам с темата, мисля непрекъснато и за Елвира, както и за другото момче, за което направих репортаж седмица преди репортажа за Ники - 17г. Кристиян от Радомир.
Затова благодаря за подкрепата, защото аз мисля да продължа с усилията, дано нещо се получи. Всичко зависи от здравното министерство и аз искрено се надявам да ги накараме нещо да направят.
Моля, тези от вас, които познават семейството на Елвира, да ми пишат на лични! Чакам ви с нетърпение!
Валерия

# 54
  • Linz
  • Мнения: 11 619
zalagalki, това звучи окуражаващо Simple Smile
Дано имат шанс всички пострадали и техните изтормозени семейтва Praynig
Следя темата и искам да помогна Peace

# 55
  • Мнения: 9
zalagalki,и аз благодаря за отговора!  bouquetОчакваме номера на банковата сметка!

# 56
  • Мнения: 47 991
Иска ми се да намерим информация какво се прави по света за хората в будна кома.Знам, че почти единственият шанс за подобрение е трансплантацията на стволови клетки. Но все пак не на всички го правят. А по света сигурно има по- добри практики в отглеждането и лечението на такива пациенти. Дали са в болници, или у дома си, какво може а се направи за тях.След това може да се обмисли кой тук, в България, трябва да се нагърби с тяхната съдба. Защото тяхното състояние е доста специфично, от една страна изисква постоянни грижи, от друга страна за доста дълго време.
Мисля че това е начин да инициираме да се направи нещо в дългосрочен план, за всички- първо да съберем информация
Иначе дотогава, да събираме парички за отделни случаи.Дано се направи нещо за малкия Ники.

# 57
  • Мнения: 544
Когато държавата отделя от бюджета, за да попълни липсите от Сапард, а наистина нуждаещите се, са в безизходица - как да не ти се къса сърцето!? Посланиците имат инициатива да организират благотворителен концерт, за да съберат средства за едно дете в безнадеждно положение. А администраторите в ЗК и Министерства изглежда вече губят човешкото си отношение, апатията към такива случаи ги е завладяла напълно. А трябва да потънат от срам, че са ги допуснали и че посланиците са се нагърбили да решат проблема им. Но срамът също е присъщ на човека. 

# 58
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343

Фондация ще помага на деца в кома

21.10.2008 / 19:06

Децата в будна кома си отиват вкъщи веднага след като в болницата ги стабилизират
 

Години наред, десетки родители гледат вкъщи и без подкрепата на нито една институция, децата си, в т.нар. будна кома. Никой не знае колко такива съдби има в България. За две от тях ви разказахме през този месец в bTV Новините. Днес родителите на 7-годишния Николай и 17-годишния Кристиян станаха част от фондация "Ангели в беда". Така, заедно с други родители, те ще търсят помощ за лечението на децата си.

Децата в будна кома си отиват вкъщи веднага след като в болницата ги стабилизират. Някои са на легло вече десет години след катастрофите, които са ги оставили в това състояние. Други, като Александър, имат късмета да преживеят само една такава година.

"Той абсолютно неподвижен парализиран, излязъл от кома обаче не говори и мен ме гонят не знам си къде да ходя с него... Ами аз не съм медицински персонал да го гледам. Трябва в болница. Как ще ни гонят от болница?", попита майката на Александър Надежда Сеизова.

Бившият работодател на Сашо го настанява с връзки в рехабилитационния център в Овча купел, но само за един месец.

"Значи клинична пътека изтича. Не е решено нещо в държавата какво става със съдбата на тези хора по-нататък. Да се направи някакъв център за след като излизат от болницата. Хората се лутат. Те не знаят къде да отидат дори за един преглед", посочи Мариана Атанасова, бивш работодател на Александър

Фондация Развитие 21 събра родителите на 16 деца в будна кома във фондация „Ангели в беда”. Така те ще могат да им помагат с юристи и рехабилитатори и с най-важното - търсене на спонсори за дългата битка с комата.

"Имат фондове, които са предназначени за лечение на деца. Просто ние ще проверим дали такива деца са лекувани и как всъщност да се обърне внимание, да се отделят средства за такива случаи и именно за лечение в чужбина", каза Александър Александров, директор на фондация Развитие 21.

 

# 59
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
А ето и моя скромен принос за популяризиране на каузата. Публикувах статия в гражданска медия и дано направим нещо за тези нещастни хора.
За хората, живеещи в будна кома
Милена ...............
21 Октомври 2008, 16:02

Покрай състоянието на Мануела Горсова излязоха наяве още около 35 подобни случая в цялата страна. С години тези хора живеят между живота и смъртта, но поради това, че не са публични личности, нито самите те, нито виновниците за тяхното състояние, са оставени на произвола на съдбата.
В България реално няма лечение и физиотерапия за тях. Просто НЗОК не е предвидила средства и клинична пътека за тези изгубени души. Да не говорим, в какво положение са поставени техните близки. Неадекватността на болните, притъпените им и неконтролируеми физиологични рефлекси изискват до тях постоянно да има човек, който да ги наблюдава и обслужва. Постоянните болки и физическото обезобразяването с течение на времето на болните, съсипват психически семействата им. Мъката от безизходицата и неизвестността е голяма, а скъпите лекарства утежняват още повече положението.

Жалко е, че правителството се прави на сляпо и глухо и не реагира на редицата репортажи на тази тематика, направени от репортерите на БТВ и Нова телевизия. Част от огромния бюджетен излишък бе хвърлен в нищото.

Здравеопазването трябва да бъде основен приоритет в една държава. То трябва да е структурирано и организирано така, че пациентът да получава качествена и навременна доболнична и болнична помощ без спънки и изсмукани от пръстите правила. Кои са тези "експерти", които ще издават присъди кой ще бъде лекуван и кой не, кой да умре и кой да живее? Мнозина от гилдията ще ревнат, че парите са ограничени и не стигат за всички заболявания. Ами естествено няма да достигат като не се разпределят правилно на държавно равнище. Вече трета година в хазната се трупа огромен бюджетен излишък. Въпросът не е как той да се разпредели между драпащите за по-голям пай държавни ведомства, а как процентното съотношение между налозите да не предизвиква натрупване на средства в такива размери.
Механизмите за въздействие са много – намаляване на преките налози върху доходите или включване на повече данъчни облекчения за фирми и граждани в полза на здравеопазването. Увеличаване на здравната вноска за сметка на осигурителната такава. Разбира се това са съвсем елементарни примери, комбинациите могат да бъдат много и доста ефективни.

Инциденти стават ежесекундно и ежеминутно, а те са основната причина за изпадането в т.нар. състояние на будна кома. Там е работата, че никой не е застрахован срещу нея и ако сега се погрижим живеещите в този ад да получат специализирана медицинска помощ и грижи по извеждането им от това състояние, помагаме и на самите нас. Всеки решен проблем прави живота ни по-сигурен и по-добър.

# 60
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Mishel_ Peace
Тази вечер по БТВ отново имаше репортаж. Много ми хареса това, което каза Въргала- идва момент, в който при всеки идва сервитьорът със сметката.
Всички пострадали са наша отговорност.

# 61
  • Мнения: 624
Mishel_ Peace
Тази вечер по БТВ отново имаше репортаж. Много ми хареса това, което каза Въргала- идва момент, в който при всеки идва сервитьорът със сметката.
Всички пострадали са наша отговорност.

 Peace

И аз гледах репортажа. Ясно е вече, че в тази държава единствено "четвъртата власт" си върши съвестно работата. Иска ми се да ви благодаря, защото в противен случай не бихме разбрали за такива случаи като Ники. Ако може с нещо да помогнем, пишете в темата.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 152
Бях потресена от този репортаж  и дори исках да пусна тема във форума, но не знаех точно в кой раздел, защото предимно чета и рядко пиша. Принципно по това време излизам за работа, но точно този ден имах време и попаднах на репортажа. Плаках като малко дете бях потресена, ядосана, стана ми болно, мъчно, тъжно....Накрая като се появи този ми ти лекар да ми обяснява, че по отношения на болния здравната каса не може да направи нищо, защото той беше практически не е в кома и е излекуван щях да падна и чак тогава се развиках в апартамента си. Няма такова безочие...тези милиарди излишък, които имахме ги набихме къде ли не, но ето за такива случаи няма пари държавата..., а да си сменят мерцедесите имат, нали? Не ги е срам...мизерници....
Не знам ние какво може да направим, но аз искрено се надявам някой бизнесмен, който има средства да е гледал и да направи нещо, защото тук трябат пари и то много пари..
Не знам как издържа семейството и евала им правя, но то и какво да направиш? Детето ти е....

# 63
  • Мнения: 335
...Ако може с нещо да помогнем...

Чудни хора сте. Шепа тикви обърнаха държавата с хастара навън, прибраха всичко, остана една топлофикация, половината училища и болниците (да ги досритат и тях).
Скоро - и те по своя ред. Вие... искате да се надявате на нещо...

Държавата все повече ми прилича на бившата ми детска градина - винаги я заглеждам като мина оттам.
Първият й етаж е реституиран. Вторият, дето беше допълнително построен "в годините на застоя", го купи някой си на безценица в разгара на демократическата революция. Пристройката, пак допълнително построена за кухня и столова, седи празна засега, щото за 18 години някой се размина с подходящия момент и сега се изчаква да заприлича на съборетина, че да се формира "поносима" цена.
Ако не я броим нея, цялата сграда грее ли грее - новите собственици "инвестират" в супер лукс нова  собственост.
Само катерушките са се килнали нелепо - в олющен циан, червено и жълто да развалят картинката. Скоро ще ги резнат и тях.

Какво следва от това? Че трябва да се направят дарения за построяване на детска градина.


П.П. Да не ме разбере погрешно някой сега?! Очаквам да бъде написан телефон за есемес-и или друг начин, за да се включа и, с колкото мога, да помогна по конкретната тема и аз.



# 64
  • Мнения: 9
Холограма,права си.Но аз /а не само предполагам/се поставям на мястото на родителите на Ники.И си мисля,че моите примерно 5,10 или 50лв,едва ли ще им помогнат кой знай колко,но 1000х50...10000х50.А и не че е много,но понякога е добре просто да знаеш,че не си съвсем сам...
А относно държавата и шепата хора...Не знам. Може би сме си такъв народ...Не виждаме по-далеч от носовете си.Свикнали сме всичко да става с"наши и ваши".Позволяваме на всеки да ни лъже.И във връзка с лъжата,ще се отклоня малко:Наскоро трябваше да си сменя дебитната карта,понеже и изтече срока.Служителката в банката ми посочи къде да се разпиша и аз нали съм си овчица  animal085,ударих подписа и си тръгнах.После видях,че стискам в ръката си полица за застраховка"защитен портфейл",която се подновява автоматично всяка следваща година Thinking.Следтова от карта ми одържаха 23,50...нали съм се застраховала.Та по въпроса как ни смахват:Отивам аз пак при любезната служителка на банката и я моля да ми разясни.А тя ми отговаря,че застраховката била задължителна Outta JointПтам я аз кой може да ме задължи.Банката ли?
-Да.Банката.-отговаря ми тя
И така нататък ...да не ви отекчавам.Сега чакам да ми върнат парите.И ще ми ги върнатат!!!И не заради 20-те лева.А заради идеята,че може и да съм овца,но искам са съм овца,която може ако желая да си застрахова било картата,било тъпата главаца Simple Smile

Та така,докато се оставяме да бъдем лъгани,ще има и кой да ни лъже!
Нека обаче бъдем по-добри и състрадателни и да си помагаме с каквото можем!

# 65
  • Мнения: 822
Записвам се и аз да помогна с каквото мога.
Много, много тъжно и болезнено, но все пак има надежда за милото детенце и родителите му.
 zalagalki,благодаря за репортажите - действителността е болезнена, но не трябва да се потулва  Sad .

# 66
  • Мнения: 413
Гледах материала по БТВ, потресена съм, отчаяна съм.......нямаме оправяне, незнам кога ще се види края на тази дълга агония в здр. каса. Пък този Гайдарски, да вземе да се гръмне най добре.

# 67
  • Мнения: 4 204
Това е един много драматичен пример за начина на мислене на т.нар. здравна каса. Мога само да призова да се поразровят около повече клинични пътеки и да лъснат повече абсурди около тях. Напр. защо ако някой е лекуван от напр. инфаркт и получи втори в рамките на същия месец, здравна каса отказва да плати лечението му? Защо има лимити за определените пътеки за годината? И като се изчерпи лимита, и касата казва - край, повече с такава диагноза не плащаме. болните да вървят на м..та си и да чакат другата година?! Защо по някое си време през годината касата едностранно намалява изплащаната сума по определени клинични пътеки? Ако досега е струвала да речем 400 лв, става 350. Защо цял куп често срещани диагнози не са обхванати в клинични пътеки? Защо съществували такива се премахват? Всичкото това - спуснато като директива, оплачи се на арменския поп....

# 68
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Защо ми се върти в главата, че бях чела миналата година за излишъци и в здравната каса. Не съм се интересувала точно как изготвят клиничните пътеки и националния рамков договор и как се актуализира. За да им се намери цаката, трябва доста информация.

# 69
  • Мнения: 4 204
за излишъци не знам, големи глоби обичат да налагат, с едната ръка дава, с другата взима, та може и на /+/ да са излезли. Няколко години поред не се подписа рамков договор, точно заради едностранчивите условия. А и отсреща му като партньор е казионният лекарски съюз, с който също имаше доста изпълнения. Иначе клиничните пътеки ги има в интернет, търсила съм конкретна и излезе веднага.

# 70
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Какво стана с разбиването на монопола на ЗОК, нали щяло да се създадат и други здравноосигурителни фондове и всеки гражданини да избира. Май Станишев пак си е правил проветрение на устата.

# 71
  • Мнения: 624
Разбирам те много добре. До преди година и аз бях подобно на теб. Но осъзнах, че като се ядосвам постоянно и си тровя нервите, няма да се оправи положението.
А дали са "шепа хора"..? Това е доста спорен въпрос. Щом държавата ни е в това положение, за мен всички сме виновни, независимо дали със своето действие или бездействие.

Рени се е изразила перфектно:
Всички пострадали са наша отговорност.

(Спирам до тук, защото по - нататък си е чисто разводняване на темата).

Ако може някаква конкретна идея да се даде, от това по-ценно няма да има.  Peace

# 72
  • Мнения: 660
Абсолютно съгласна съм с всичко,което е написала Холограма,но как като толкова малко хора искаме да преобърнем каручката,не става само ние,ех защо ли мила ми Родино сме с такава психика българите,защо все да робуваме на някой и все със слепи очи да се разхождаме...
Искам да помогна на детето,на хората с такива тежки съдби,нека да бъдем граждани,чакам също банковата сметка.... И бих се включила и в други акции....

# 73
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Моето предложение е да се свържем с фондацията, която поема инициативата за лечението на тези хора и да видим как и с какво можем да помогнем.

# 74
  • Мнения: 4 204
направи ли ви впечатление снощният репортаж за лекарска грешка под въпрос в Пирогов? Щом предишният беше за слабостите на системата на здравеопазването, веднага се появи контраматериал за лекарска грешка? Т.е. къде отиде контрата?  А иначе сте прави, че само се ядосваме нахалос. Радва ме само, че постепенно масовите мнения станаха по-обективни като посока. Преди се търсеше персонално вина на Иван, Драган, Петкан, най-после става ясно, че самата система е сбъркана.

# 75
  • Мнения: 3 268
А този разбрахте ли какво е сътворил.Наглост!
http://dnes.dir.bg/2008/10/23/news3507756.html

# 76
  • Мнения: 943
Няма по ужасно и трагично нещо от случващото се с тези хора,милото детенце!!!! CryПросто оставам безмълвна пред алчността,безхаберието и лицемерието на всички тези хора ,които гледаме как постоянно се оправдават по медиите.Надявам се един ден да има сила,която да ги накаже.Това не са хора...пари,пари,пари,пари....ами вози се в опел,рено,не в мерцедес или бмв като няма пари.БОЖЕ<БОЖЕ ,как няма кой да ги спре!
Сутринта гледах и репоратажа за момичето,което починало в Пирогов (мисля че) ,имало киста и от нищо станала трагедията.И се обажда някакъв Идиот(шеф на болница или нещо подобно) и започва да ръси глупости,няма ли кой да поеме отговорност,поне веднъж smile3511

# 77
  • Мнения: 144
Според мен този проблем ще бъде решен. Ще трябва време, но ще бъде решен. Сигурен съм, защото вие няма да се откажете докато не бъде решен.

# 78
  • Мнения: 404
Д а за съжаление в България никой не го интересува за тези хора.
Имам една позната, която от м.Май тази година е в такава кома.При катастрофа я е получила.Не съм ходила да я виждам , защото не сме били близки, но нейни приятелки ми разказват за нейното състояние.Направо е потресаващо.Сега се намира в някакъв хоспис в кв.Захарна фабрика, в който имало хора в будна кома.Там има медицински персонал и доколкото разбрах се грижат добре за нея и останалите пациенти.Но това струва скъпо на семейството, защото се заплаща доста за ден престой.Но те правят всичко възможно тя да е там, защото там всеки ден персоналът раздвижва болните, къпят ги и други такива неща и с това им остава надеждата, че един ден тя ще се събуди и нещата ще си дойдат на място.
Ох дано нещо добро скоро се направи за тези хора, защото както те така и близките им страдат много.

# 79
  • Мнения: 22
Здравейте,
За всички, които питаха за банкова сметка на Николай, вече има такава.

Николай Иванов Банков
SWIFTBIC: PRCBBGSF   
IBАN: BG62PRCB92301026587817
Прокредит Банк

# 80
  • Мнения: 624
Здравейте,
За всички, които питаха за банкова сметка на Николай, вече има такава.

Николай Иванов Банков
SWIFTBIC: PRCBBGSF   
IBАN: BG62PRCB92301026587817
Прокредит Банк


  bouquet

# 81
  • Мнения: 835
Много е страшно.Особено за близките.В един момент целият ти живот се преобръща наопаки.А най-лошото е, че изход май няма.Излекувани напълно няма.За това здравната каса бяга-защото са само разходи.
За голяма съжаление и на "запад" касата не поема напълно мед.грижи, а само частично до стабилизирането им, но пък рехабилитацийте им са много добри.

Нека кой с каквото може да ги подпомогне, защото в този момент дори и малкото върши работа, а те имат нужда от подкрепа.

# 82
  • Мнения: 4 585

В събота от 19.30 по БТВ ще излъчат филма "Събуди се!"
Има случаи на излезли от кома. Учат всичко наново.

# 83
  • Мнения: 137
Гледах снощи по новините за Елвира, толкова е гадно, защо така несправедлива е съдбата Cryтази сутрин ще дават още по сутрешния блок на Би Ти Ви за това как се гледа и колко струва подръжката на всико това Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 1 572
Гледах снощи по новините за Елвира, толкова е гадно, защо така несправедлива е съдбата Cryтази сутрин ще дават още по сутрешния блок на Би Ти Ви за това как се гледа и колко струва подръжката на всико това Rolling Eyes
ееей аз съм го изпуснала , много искам да го гледам
по коя тв го даваха

# 85
  • Мнения: 822
Гледах снощи по новините за Елвира, толкова е гадно, защо така несправедлива е съдбата Cryтази сутрин ще дават още по сутрешния блок на Би Ти Ви за това как се гледа и колко струва подръжката на всико това Rolling Eyes
ееей аз съм го изпуснала , много искам да го гледам
по коя тв го даваха

Да, ако може някой да даде линк?

# 86
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Поддържането на хора в будна кома е мнооого скъпо. Едва ли ще помогне двата процента от увеличените здравни вноски, както някой беше предложил по-нагоре.
Жестоко е, тежко е. Но такъв е животът, случва се и никой не е застрахован.
Много е тежко и на близките, които го обгрижват, защото ставаш роб до живот на едно вегетиращо тяло.
В този смисъл аз съм за закон за доброволната евтаназия в България.

# 87
  • Мнения: 1 668
fam  Sick Sick Sick. ти би ли дала съгласието си за евтаназия на твоето дете, ако то е в будна кома  #Crazy #Crazy #Crazy. Наистина съм леко притеснена за теб, ако наистина го мислиш

# 88
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
fam  Sick Sick Sick. ти би ли дала съгласието си за евтаназия на твоето дете, ако то е в будна кома  #Crazy #Crazy #Crazy. Наистина съм леко притеснена за теб, ако наистина го мислиш

Герчо, нямам отговор на въпроса ти. Каквото и да ти кажа, ще са само хипотези. Не можеш да се поставиш хипотетично в една такава жестока ситуация и да разискваш алтернативи.
Слушала съм лекарски мнения по въпроса за будна кома.
Понякога смъртта е по-хуманна.
И няма защо да се притесняваш за мен.

Надявам се темата да не се изроди в спор.

# 89
  • Мнения: 413
по БТВ днес са давали за будната кома, ако някой знае линка моля да го даде.

# 90
# 91
  • Мнения: 835
.Надявам се един ден да има сила,която да ги накаже.Това не са хора...пари,пари,пари,пари....ами вози се в опел,рено,не в мерцедес или бмв като няма пари.БОЖЕ<БОЖЕ ,как няма кой да ги спре!
Сутринта гледах и репоратажа за момичето,което починало в Пирогов (мисля че) ,имало киста и от нищо станала трагедията.И се обажда някакъв Идиот(шеф на болница или нещо подобно) и започва да ръси глупости,няма ли кой да поеме отговорност,поне веднъж smile3511


Да правосъдие няма и естествено, че няма от какво да ги е страх!

То затова от време на време чуваме по новините за пребити лекари!!!Ако човек не се "саморазправи" и да си потърси собствено правосъдие-няма на какво друго да се надява. Аз съм за това - око за око-зъб за зъб!!!

# 92
  • София
  • Мнения: 226
           По този въпрос за съжаление има какво да кажа. Аз преживях нещастието да ми случи състоянието кома в семейството. Е, такъв кошмар няма ви казвам - това е все едно тухла да ти падне на главата както безгрижно си се разхождаш по улица с цветни лехи. Но не ми се навлиза в подробности - важното е, че благодарение на Бог всичко е зад гърба ни. Всъщност след такова нещо няма финиш линия, но имахме късмета да минем доста по-леко от случаите, които напоследък нашумяха. Вече 2 години след преживяването психиката ми не се е успокоила, макар че аз съм оптимист човек и след това ни се случиха много хубави неща.
           Та по същество - как се лекува кома в БГ. След лежане около месец в болница, ако не си за операция хич и не ти обръщат внимание после буквално те изритват и ти казват гледайте си го вкъщи. В прав текст. Ама как да го гледаш, какво да правиш, каква помощ да търсиш - оправяй се сам. Добре че сестрите в болницата даваха телефони на други подобни семейства и така се научаваш стъпка по стъпка какво се прави.
           Сега като гледам тези хора не мога да сдържа сълзите си и как близките им намират сили да се справят, макар че и аз съм се справяла - просто непосилно ми се струва. И се чудя как в Израел например може да постигат резултати, а тук кучета те яли. Скъпо било - не е толкова скъпо, просто трябва адекватна и пълноценна рехабилитация, естествено аз за леките случаи мога да кажа. Бог да ни е на помощ.

# 93
  • Мнения: 2 577
Знам, че ще прозвучи много грубо това, което ще напиша, но трябваше ли Максим Стависки/ защото е известен/ да направи тази катастрофа, да стане така с Мануела Горсова, че да разберем в какъв кошмар живеят други хора с подобна на нейната съдба #Cussing out

И трябва ли Мануела да я наричаме "късметлийка" за това, че все пак я е осакатил известен човек, че сега да има поне шанса да се лекува адекватно...


Ами другите?

# 94
  • Мнения: 110
Не мога да спра да мисля за Елвира, 2 год и 8 мес в кома е най9големия кошмар който мога да си представя, а как се държи семейството й не знам, дано господ им дава сили да продължат да се борят защото затова се иска психика не всеки ще издържи, аз просто не знам какво повече да кажа дано настина се случат чудеса.

# 95
  • Мнения: 15 219

Спасяват се по единично.
Дори да се събуди човека пак няма къде да отиде. Никоя болница или рехабилитационен център не искат такива болни. Възстановяването е бавно и продължително.
Ако сте гледали филма - доцентката беше събирателен образ на цялата система в момента. Какво толкова леталния изход също е изход.
Да не дава Господ на никой такова нещо и да бъде милостив към потърпевшите.

# 96
  • Мнения: 2 957
Снощи гледах "Събуди се" по Бтв и толкова съм плакала ... И от мъка и от яд.
Пълно безхаберие, пълно ...
Дано се направи нещо за тези хора, защото някои от тях имат шанс.

# 97
  • Мнения: 1 572
много гадно беше и аз го гледах , а някой знае ли какво става с мъжа на Елвира , той нещо изчезна от хоризонта или аз се бъркам

# 98
  • Мнения: 110
много гадно беше и аз го гледах , а някой знае ли какво става с мъжа на Елвира , той нещо изчезна от хоризонта или аз се бъркам

и аз това се чудех, нищо не се казва за него

# 99
  • Мнения: 413
много гадно беше и аз го гледах , а някой знае ли какво става с мъжа на Елвира , той нещо изчезна от хоризонта или аз се бъркам

и аз това се чудех, нищо не се казва за него
Следя случая на Елвира от самото начало, информирам се от нета, тв....
никога не съм чувала нещо за мъжа и, но това не е и най важното, просто на някой хора не им издържа психиката в такава ситуация, нормално.  А е възможно да си  е при нея, просто да стои инкогнито. Моля се, това момиче да се оправи, никой не заслужава такава съдба.

# 100
  • Мнения: 22
АКО ИСКАТЕ ДА ДАРИТЕ СРЕДСТВА ЗА ХОРАТА В БУДНА КОМА ОТ ФИЛМА НА БИ ТИ ВИ, МОЖЕТЕ ДА ГО НАПРАВИТЕ СЪС SMS С ТЕКСТ DMS BUDNI НА ЕДИНЕН ДАРИТЕЛСКИ НОМЕР 17 777 ( ЗА АБОНАТИ НА GLOBUL, VIVATEL И M-ТEL). РАЗХОДВАНЕТО НА СРЕДСТВАТА СЕ КОНТРОЛИРА ОТ СТОЛИЧНАТА ОБЩИНА.

# 101
  • Мнения: 22
МОЛЯ ЗА ВНИМАНИЕ!
На 6 декември 2008г. от 18 часа в зала България, София ще се състои благотворителен концерт “Да събудим хората в будна кома”
Концертът се организира от Столичната община, дирекция Социални дейности, Международна музикална програма Клуб на пеещите дипломати и Co" и община Враца.
Концертът е с медийната подкрепа на bTV.
Участници: „Клубът на пеещите дипломати и Co”, Врачанската Филхармония, изпълнители от България, Украйна, Молдова, Русия, Грузия, Великобритания и ЮАР.
Под почетния патронаж на Бойко Борисов, кмет на Столична община, Албена Атанасова, зам.-кмет на Столична община, Н.Пр.Мартин Клепетко, посланик на Р Чехия, Н.Пр.Михеил Уклеба, посланик на Р Грузия

Събраните средства ще подпомогнат:
Елвира Бохос Керемян, 28г., гр. Варна
Николай Иванов Банков, 7г., с. Граф Игнатиево
Кристиян Каменов Иванов, 17г., гр. Радомир
Ивайло Енчев Стефанов, 24 год., гр. Велико Търново
Михаела Петрова Нацева – 26 год., гр. София

Кампанията включва и набиране на средства чрез банкова сметка и номер за SMS дарения.
Сметките и номерът са отворени до края на 2008г.

За SMS дарения изпратете SMS с текст dms budni на единен дарителски номер 17 777 ( за абонати на GLOBUL, Vivatel и M-Тel)

Банкова сметка:
ДСД при СО
IBAN BG 16SOMB91303126292900
BIG SOMBBGSF
Общинска банка АД
Бул. Кн. М. Луиза № 8
Основание за плащане:
1. Да събудим хората в будна кома
2. За будна кома

# 102
  • Мнения: 109
Половин час седя и не намирам думи, с които да изразя какво чувствам. Мислите ми само се срелкат, а очите ми се пълнят.
Какво хубаво дете.
Ще помогана. Трябва да помогна.
Как ли спят някои хора в тая държава?

# 103
  • Мнения: 144
Ето го и линка на смс кампанията ( http://www.dmsbg.com/projects_details_actual.php?id=79&start=0 ).

# 104
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Благодаря!

# 105
  • София
  • Мнения: 2 806
Пратих смс преди малко, но не получих отговор, какъвто получавах при други "дарителски" смс-и. Дано да се изполва по предназначение!  Praynig

# 106
  • Мнения: 22
Отговорът на sms-ите пристига след няколко минути. И при мен се забави, но нека това не ви спира. Говорила съм с Галя Георгиева от Столичната община, коявто организира кампанията и концерта. От нея знам, че всичко е анред. Simple Smile
Вероятно се питате колко струва 1 sms. 1,20 лв.

# 107
  • Мнения: 90
 Писах сутринта в друга тема по въпроса, която zalaqalki беше отворила, но сега не мога да я намеря, затова ще повтря предложението си и тук. Моля модераторите да заковат темата поне до края на 2008, докато трае активната дарителска кампания, за да могат повече хора да се включат. Заедно ще успеем и този път !  bouquet

# 108
Разбрах, че Николай от Пловдив вече е събуден от българка. С хомеопатия. Не е ходил в Израел или където и да е.Моля спешно дайте инфо за жената

# 109
Пак по темата.Трябва да намерим адреса и или поне родителите да кажат с какви лекарства, от 3 г имаме случай.Който знае или там нещо е чул да пише. Николай е в Граф игнатиево, ама няма никакви координати от там  bouquet ХАЙДЕ ПИШЕТЕ АКО ЗНАЕТЕ НЕЩО

# 110
  • Мнения: 1 187
Наистина ли е събуден с хомеопатия?

# 111
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз прочетох, че чудото с Ники е станало и вече има шанс да се възстанови напълно Grinning

# 112
  • Мнения: 624
Дайте повече подробности!

# 113
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Браво! Дайте повече инфо по въпроса. Коя е лекарката?

# 114
  • DE
  • Мнения: 967
Здравейте. Пускам темата и тук по съвет на една мама:

10 години в кома


„Десет години сами се борим с всичко. Откакто е изписан от болницата не е викан на контролни прегледи.
Никой не се интересува в какво състояние е детето. Рехабилитация му осигуряваме на частно вкъщи 1 път дневно по 1 час."

Така започва разказа си Бистра Михайлова, майка на 17-годишния Атанас, който вече 10-а година е в кома.

Годината е 1998, когато на 2 декември първокласникът Атанас Атанасов е ударен от джип до училището, пресичайки улицата в родния си Димитровград.
Това е последният училищен ден на вече 17-годишния младеж.

След катастрофата Атанас лежи една години във ВМИ Неврохирургия в Пловдив.

Около 20 дена е в пълна кома. След това излиза в будна кома. Отначало е на командно дишане.
По-късно е с трахеостома и сонда за хранене. След около 6-7 месеца лекарите успяват да махнат трахеостомата и детето започва самостоятелно дишане и хранене. Има и самостоятелен гълтателен процес.

Откакто е изписан от болницата в Пловдив - на 21.10.1999 г. Атанас е в къщи, като за него се грижи основно майка му Бистра.
Помагат й баща й и родителите на бившият й съпруг.

    Уникредит Булбанк
    BGN - 7527 1082359617
    BG32UNCR75271082359617
    EUR - 7000 1511651193
    BG69UNCR75271082359617
    UNCRBGSF
    Aтанас Иванов Атанасов

Детето е на легло. Не може да стои в количка. Не е контактен. Не говори. Има някаква чувствителност.

Десет години майката всеотдайно обгрижва детето като го масажира и обтрива и не допуска появата на опасните рани от залежаването.

Бистра търси помощ за лечението на Атанас къде ли не. Имала е разговори с бившия кмет на Димитровград, с депутат, който се ангажирал със случая, но всичко остава на теория.
Стигала е и до разговор със зам. министър на здравеопазването. Отново нищо.

На Атанас три пъти е правена трансплантация на стволови клетки у нас. Лекарите не казват как е той, как ще се развиват нещата, но според майката увеличило се е усещането на детето, спазмите са изчезнали, по-спокоен е.

„Ние трябва да сме докторите. Ние сме си сами лекари. Ние решаваме стволови ли клетки, рехабилитация ли.
 Аз сама съм изчела за стволовите клетки. Питам докторите: ще правим ли трансплантация, докторе? Те ми отговарят: Ако имате пари, ще правим.   
Безсилни са те. Знам, че детето ми никога няма да бъде същото, но искам поне да излезне от това ужасно състояние."

Когато се разчува за присаждане на стволови клетки в Москва 2004-2005г. Бистра Михайлова изпраща там епикризата на Атанас заедно със скенерни изследвания и получава официална покана за лечение от клиника Невровит.

Поради липса на средства обаче Атанас не успява да стигне до руската столица.

Фондът за лечение на деца в чужбина тогава не успява да помогне - на базата на официален отказ от лекарска комисия за лечение на Атанас в чужбина.

Момчето е прегледано през 2004 година в  болница „Св. Наум", 4-ти км.
Заключението на комисията звучи като присъда:
„При значителните посттравмични промени локализирани в широки мозъчно-корови области и тежкият квадрипаретичен синдром, не се очаква ефект от трансплантация на стволови клетки.
 Лечебната процедура трансплантация на стволови клетка е в стадий на експерименти и няма публикувани резултати в научната литература за клиничен ефект при подобни постенцефалитни енцефалопатии."

Четирима лекари са се подписали под това становище. На майката е обяснено, че е безсмислено да кандидатства за лечение на детето си.

В последствие Бистра кандидатства и за средства от Българската Коледа, но никой не се свързва с нея.

Десет години след катастрофата майката на Атанас отново подава документи до Фонда за лечение на деца в чужбина, за да може детето да замине за Москва.

За операцията са необходими 23 740 евро. До момента няма събрани пари.

Красимир Горсов, който осъществява връзката с родителите на децата на „Ангели в беда" е поел ангажимент да говори с настоящия кмет на Димитровград за участие във финансирането на лечението на Атанас в Москва.

По случая на Атанас има разбира се съдебен процес. Шофьорът е осъден условно, като семейството не получава право на иск.
Година и половина по-късно, вече разведена и като самотна майка, Бистра успява да заведе и спечели паричен иск към извършителя на стойност 40 хил. лв.

Разбира се и тук майката се сблъсква с проблеми. За да заведе това второ дело, тя е принудена да чака година и половина да излезе първото решение на съда.

По груби сметки обаче - за рехабилитация, лекарства, памперси и т.н. са необходими 1500 лева месечно. И така 10 години.

„Докато беше в болницата в Пловдив, Атанас беше много зле. Главата му клюмаше на една страна. Цялото му ухо беше една рана.
Мина една докторка да го прегледа. Видя ухото и отсече „Трябва да се реже". Слава богу, с лекарства го оправихме.
Лекарите и те не знаят. Никой  не казва това и това трябва да се направи. Даже някои са ми казвали - Вие не можахте ли да разберете, че Вашето дете няма да се излекува.
Но нашите деца трябва да се лекуват. Не може да се каже така „Няма шанс", завършва разказа си Бистра.

Майката се среща с председателя на фондация „Развитие 21" Александър Александров, който е съучредител заедно с Бистра и още 10 семейства на „Ангели в беда".

По този начин се слага началото на поредната благотворителна кампания за набиране средства за Атанас. До дни ще има и актуална банкова сметка на името на момчето.

Майка му обаче не престава да се надява и на Фонда за лечение на деца в чужбина.

С любезното съдействие на експертите от [http://=http://www.cryo-save.com/]Cryo-Save[/url] ще бъдат събрани научни публикации за успешно прилагане метода „трансплантиране на стволови клетки" при случаи като този на Атанас.
Те ще бъдат приложени към поредната молба до Фонда за лечение на деца в чужбина.

Източник: news.bg

# 115
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За Ники пише в последния брой на в. Доктор.
Много се надявам и с Атанас да стане чудото Praynig Praynig Praynig

# 116
  • Мнения: 624
Rolling Eyes 10 години???

Но нашите деца трябва да се лекуват.
Не само трябва да се лекуват, но трябва и да се излекуват!
 Praynig

# 117
  • DE
  • Мнения: 967
Rolling Eyes 10 години???

Но нашите деца трябва да се лекуват.
Не само трябва да се лекуват, но трябва и да се излекуват!
 Praynig


10 години, да. Бил е първи клас, а сега е на 17 години....

# 118
  • Мнения: 6 039
Здравейте,
Елвира отново има нужда от нашата помощ.
Този път, за да  се заплатят самолетните билети на професора от Израел, който е лекувал МАнуела Горсова. Сумата, която е необходима е 1200 долара. Отделно  трябва да се платят и 500 лева за престоя на професора, но доколкото разбрах тези пари са осигурени.
Моля ви, да се отзовем отново и да помогнем!
Сметката я има в началото на темата.
Банка: Прокредитбанк АД, клон Варна
Банков код: BGPRCB9230 | BIC: PRCBBGSF
Сметка в лева: BG34 PRCB 9230 10 12 9948 38
Сметка в евро: BG66 PRCB 9230 14 12 9948 11


позволих си да копирам от тази тема

# 119
  • Мнения: 2 673
Хубава тема. Дано има будни умове, за да разберат колко е належащо да има центрове, за обучение на близките за това как да обгрижват тези болни и какво да очакват. ИМАМЕ СПЕШНА НУЖДА ОТ ХОСПИСИ за хора в будна кома!!! Повярвайте тези хора са огромна част от пострадалите при ПТП, които са били с тежки черепно-мозъчни и гръбначни травми, с гръдни и коремни травми. Това са най-често много млади хора, чийто живот не е свършил по чудо, но пък и е спряло времето за тях.   Cry


Дано покрай Коледа съберем повече средства, ..поне покрай Коледа.. Cry

# 120
Споко, лекува го същата жена, доколкото разбрах.Трудно е, 10 г са това

# 121
  • Мнения: 97
Позволявам си и тук да повторя информацията от моята тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=365043.0
с надеждата да стигне до повече хора с добри сърца.

--------------------------------------------------------------------------------

                                             ДА ДАДЕМ ШАНС НА КРАСИ!!!     

Събират се средства за лечението на млад музикант, блъснат от пиян шофьор на улица в Генерал Тошево. 28-годишният Красимир Богданов в момента е в будна кома

Народно читалище "Светлина" в Генерал Тошево организира благотворителен концерт в помощ на младия музикант Красимир Богданов. Събитието ще е под наслов "Да дадем шанс на Краси!" и ще се състои на 26 януари от 18 ч. в залата на читалището. Ще участват различни изпълнители - приятели на Красимир. "За да повярваш в доброто, трябва да започнеш да го правиш! Благотворителността ражда добрина! Хора бъдете добри!" - е призивът на организаторите. Всички събрани средства ще бъдат предоставени за лечението и възстановяването на Краси.
28-годишният мъж Красимир Богданов от Генерал Тошево е пострадал при тежка катастрофа на улица в града в ранните часове на 7 декември миналата година. Той и негов колега, който не е пострадал, са били пометени от лек автомобил. Шофьорът е избягал, а впоследствие - намерен и задържан от полицията. Оказало се, че водачът е пиян, шофирал с 1.65 промила алкохол, бе съобщено още тогава от областната дирекция "Полиция".
В момента Красимир Богданов е на лечение в Отделението по неврохирургия на болницата в Добрич. Лекари казаха, че състоянието му е тежко и може да се определи като будна кома, мъжът мърда само очите си. Той е с тежка контузия на мозъка и мозъчния ствол. Веднага след катастрофата му е направена операция на главата, такава предстои и в по-далечно бъдеще. Красимир има и фрактура на единия крак, който също ще бъде опериран.
"Много искаме да помогнем на Краси, събираме средства за неговото лечение, рехабилитация и т.н." - сподели колежката на музиканта Галина Манолова и добави, че родителите му са възрастни и им е трудно да се справят. Създаден е инициативен комитет, който събира средствата. На призива веднага се отзовали няколко добрички състава, които безплатно ще участват в концерта на 26 януари. Веднага след катастрофата много колеги и приятели на Красимир Богданов са дарили кръв за него. Галина Манолова отправи специални благодарности към д-р Анжел Петков, който е участвал в реанимирането на Краси след тежкия инцидент, както и към д-р Руслан Николов, д-р Хинков и екипите на отделенията по реанимация и неврохирургия в добричката болница, които полагат грижи за младия мъж.
 Красимир Богданов е на 28 години, от Генерал Тошево. Завършил е Средното музикално училище в Котел с народно пеене, свири на акордеон. Неговите приятели и колеги го определят като добър, всеотдаен и отзивчив и се молят лечението му да бъде успешно. 

Статията е от в. Нова Добруджанска Трибуна от 2009-01-16 @ 15:48 EET
http://www.ndt1.com/article.php?story=20090116104825925&quer … F8%25E5%25E2%25EE


Ето и поканата от Община Генерал Тошево:

                                       ДА ДАДЕМ ШАНС НА КРАСИ !         

 
                                                          П О К А Н А


                                                                       НАРОДНО ЧИТАЛИЩЕ “СВЕТЛИНА”
                                                      ВИ КАНИ НА БЛАГОТВОРИТЕЛЕН   КОНЦЕРТ - ТРИУМФ НА ЧОВЕШКИТЕ ЦЕННОСТИ,
                                                                       СЪПРИЧАСТНОСТ  И  ВЗАИМОПОМОЩ

 

                                                      НА 26 ЯНУАРИ 2009 Г. ОТ 18.00 ЧАСА В ЗАЛАТА НА ЧИТАЛИЩЕТО

 

                                                                            ДА ДАДЕМ ШАНС НА  КРАСИ !

 

                                                     С УЧАСТИЕТО НА МУЗИКАНТИ  И ИЗПЪЛНИТЕЛИ - ПРИЯТЕЛИ

 

                                                     ЗА ДА ПОВЯРВАШ В ДОБРОТО, ТРЯБВА ДА ЗАПОЧНЕШ ДА ГО ПРАВИШ
                                                     БЛАГОТВОРИТЕЛНОСТТА РАЖДА ДОБРИНА. ХОРА БЪДЕТЕ ДОБРИ!

 

                                                     ВСИЧКИ ПРИХОДИ ОТ БЛАГОТВОРИТЕЛНОТО СЪБИТИЕ ЩЕ БЪДАТ ПРЕДОСТАВЕНИ
                                                     ЗА ЛЕЧЕНИЕ  И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА КРАСИМИР БОГДАНОВ


 

БЛАГОДАРИМ ВИ
ЗА СЪПРИЧАСТНОСТТА!

 
 http://www.toshevo.org/index.php?option=com_content&view=art … 08-10-28-14-48-42

 

# 122
  • Мнения: 1 942
Тук има статия за момченцето Николай и кой го е събудил. В коментарите видях, че май е писал някой, който познава докторката. Надявам се статията да помогне на хора в беда  Praynig

# 123
  • Мнения: 2 180
Днес стават 3 г. от раждането на Мишо и изпадането в кома на Елвира. Дълбоко съм потресена от историята и не спирам да мисля, и да се моля да се подобри положението й.  Praynig
Исках да споделя...

Общи условия

Активация на акаунт