Ясновидците - обсебени от нечисти сили, или с дар от Бога ?

  • 30 736
  • 284
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 134
"че православните свещеници в България си нямат понятие от православното учение"... ехеее тук малко попрекали... Хайде да не връщаме пак старата тема и да не категоризираме така с лека ръка... Peace

# 61
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Аз пък продължавам да си мисля, че може би Бог избира понякога някои хора да помага чрез тях. Щом дяволът може, защо да не може и Бог, който е по-силен. Аз приемам Бог в широкия смисъл, всеки според религията си го нарича какво иска и не е важно точно името, а вярата в доброто начало. Представете си: ние грешните, които нямаме цялата информация и просто търсим помощ, сме подвластни да ни замъкне злото, което се прави на добро да ни замаже очите, а истинското добро, Бога, да гледа там отнякъде горе и да позволява дяволът да си играе с нас, нима няма да направи нещо ? Ще кажете "Затова се чете Библията, там го пише". Ами за хората от другите религии, те да не са деца на сатаната, и за тях има бог. Ами за неграмотните, които не могат да четат книги изобщо ? Как те да разберат какво пише в Библията ?

# 62
  • София
  • Мнения: 38 523
Все пак има едно но. Ако, недай Боже, се случи нещо ужасно - изчезне детенце например.
Обръщате се към полицията - нищо.
Молите се - пак нищо.
И накрая оприра ножа до кокала и отивате при ясновидец и той ви помага да го намерите.
Е?
За някои неща човек би влязъл и в ада.

Последна редакция: пт, 31 окт 2008, 14:45 от Дилянка

# 63
  • Мнения: 3 146
"че православните свещеници в България си нямат понятие от православното учение"... ехеее тук малко попрекали... Хайде да не връщаме пак старата тема и да не категоризираме така с лека ръка... Peace
не съм прекалила ни най-малко. Разбира се, не говоря за всички свещенице, и през ум не ми минава. Има и неколцина, които знаят, но те са изключение.
Извинете, наистина не искам да влизаме в спорове!

# 64
  • Мнения: 822
Цитат
Аз по-горе вече писах. Всички пророци, буквално всички, са упоменати поименно в Библията. Няма други, няма и да има.

gergandi, не съм съгласна с това твърдение. За справка погледни 1Послание към Коринтяните 12:27до31стих

# 65
  • Мнения: 86
Аз лично невярвам в такива неща...

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
Все пак има едно но. Ако, недай Боже, се случи нещо ужасно - изчезне детенце например.
Обръщате се към полицията - нищо.
Молите се - пак нищо.
И накрая оприра ножа до кокала и отивате при ясновидец и той ви помага да го намерите.
Е?
За някои неща човек би влязъл и в ада.

Да не искаш да кажеш, че Бог иска да ти изчезне детето, а дяволът ти го връща пак и ЗАТОВА  заслужаваш да влезеш в ада ? Тогава се размиват понятията за добро и зло.

# 67
  • Мнения: 822
Аз пък продължавам да си мисля, че може би Бог избира понякога някои хора да помага чрез тях. Щом дяволът може, защо да не може и Бог, който е по-силен. Аз приемам Бог в широкия смисъл, всеки според религията си го нарича какво иска и не е важно точно името, а вярата в доброто начало. Представете си: ние грешните, които нямаме цялата информация и просто търсим помощ, сме подвластни да ни замъкне злото, което се прави на добро да ни замаже очите, а истинското добро, Бога, да гледа там отнякъде горе и да позволява дяволът да си играе с нас, нима няма да направи нещо ? Ще кажете "Затова се чете Библията, там го пише". Ами за хората от другите религии, те да не са деца на сатаната, и за тях има бог. Ами за неграмотните, които не могат да четат книги изобщо ? Как те да разберат какво пише в Библията ?
Бог избира хора и действа чрез тях, но божиите хора не ползват методите на дявола.
Приемането на Бог в широкия смисъл също е религия:
http://synpress-classic.dveri.bg/19-2003/19-NewAge.htm
Различните учения и религии са несъвместими - имат различна ценностна система, различни стъпки към Бог - дори боговете са различни. Не е все едно дали си християнин, будист, мюсюлманин или хиндуист.
Християните споделят позицията на християнството относно ясновидци, гадатели, врачки и т.н.

# 68
  • София
  • Мнения: 38 523
Все пак има едно но. Ако, недай Боже, се случи нещо ужасно - изчезне детенце например.
Обръщате се към полицията - нищо.
Молите се - пак нищо.
И накрая оприра ножа до кокала и отивате при ясновидец и той ви помага да го намерите.
Е?
За някои неща човек би влязъл и в ада.

Да не искаш да кажеш, че Бог иска да ти изчезне детето, а дяволът ти го връща пак и ЗАТОВА  заслужаваш да влезеш в ада ? Тогава се размиват понятията за добро и зло.

Вие като сте я задъвкали тая тема за Бога и доброто и злото.
Нищо не искам да кажа. Просто описвам случка, в която човек би опрял до ясновидец.

# 69
  • Мнения: 3 146
Аз пък продължавам да си мисля, че може би Бог избира понякога някои хора да помага чрез тях. Щом дяволът може, защо да не може и Бог, който е по-силен. Аз приемам Бог в широкия смисъл, всеки според религията си го нарича какво иска и не е важно точно името, а вярата в доброто начало. Представете си: ние грешните, които нямаме цялата информация и просто търсим помощ, сме подвластни да ни замъкне злото, което се прави на добро да ни замаже очите, а истинското добро, Бога, да гледа там отнякъде горе и да позволява дяволът да си играе с нас, нима няма да направи нещо ? Ще кажете "Затова се чете Библията, там го пише". Ами за хората от другите религии, те да не са деца на сатаната, и за тях има бог. Ами за неграмотните, които не могат да четат книги изобщо ? Как те да разберат какво пише в Библията ?

Разбира се, че имаш право да твърдиш това. Аз затова казах, че е въпрос на лична вяра. Но не мисля, че който и да е човек може да убеди друг да вярва в нещо. Всеки избира сам в какво да вярва. Щом под "Бог" ти разбираш доброто начало, това не те обвързва с никоя религия, така че можеш да имаш каквото желаеш становище за ясновидците.
Единствено ако принадлежиш към определена религия, тогава може да се наложи да се съобразяваш с постановленията й, иначе няма причина за това.

Колкото до другите народи и неграмотните, всички тези проблеми са решени преди няколко стотин години, поне що се отнася до вероизповеданията, основаващи се на Библията. Така че няма смисъл да се спори за това. Никой никога не е твърдял, че хората от нехристиянските религии са деца на сатаната. по принцип, мисията на Църквата (на свещениците, т.е. апостолите първоначално, чиито наследници са свещениците) е да разпространи Новия Завет (Благовестието за Въплъщението). Който никога не е чувал за Благовестието, ще бъде съден според собствената си религия, това си го пише в Библията (цитати избягвам съзнателно). Който е неграмотен - има изображения по стените на храмовете, по стъклописите и проповеди и катехизация от страна на свещениците за неграмотните и неразбиращите. Проблемът идва единствено, когато си чул за Благовестието и си решил да го итхвърлиш, тогава вече си изкушен от Сатаната. Така е според християнството (двете основни деноминации, а при всички протестанти има малки разлики), при другите две авраамитски религии положението е подобно, само че при исляма спасение има само за правоверните.

Аз пък продължавам да си мисля, че може би Бог избира понякога някои хора да помага чрез тях. Щом дяволът може, защо да не може и Бог, който е по-силен. Аз приемам Бог в широкия смисъл, всеки според религията си го нарича какво иска и не е важно точно името, а вярата в доброто начало. Представете си: ние грешните, които нямаме цялата информация и просто търсим помощ, сме подвластни да ни замъкне злото, което се прави на добро да ни замаже очите, а истинското добро, Бога, да гледа там отнякъде горе и да позволява дяволът да си играе с нас, нима няма да направи нещо ? Ще кажете "Затова се чете Библията, там го пише". Ами за хората от другите религии, те да не са деца на сатаната, и за тях има бог. Ами за неграмотните, които не могат да четат книги изобщо ? Как те да разберат какво пише в Библията ?

Приемането на Бог в широкия смисъл също е религия:

Различните учения и религии са несъвместими - имат различна ценностна система, различни стъпки към Бог - дори боговете са различни. Не е все едно дали си християнин, будист, мюсюлманин или хиндуист.

Не, религията винаги има поне общи, основни положения върху които се изгражда нейната специфика и същност. Ню Еъджйт, както личи от примера ти, също има правила, но са много по-свободни. Но ги има, има основни идеи. Приемането на "Бог" в някакъв пределно общ смисъл, не е религия. Вижте значението в тълковния речник, просто не може свободно да наричаме релегия просто някакво вярване. Ню Ейджът си има последователи, идеолози и т.н., цяла теоретична обосновка, съвсем не е подходящ пример.
Изказването "Вярвам, че има някаква сила, тя може и да е Бог, няма значение как се нарича" не ни обвързва по никакъв начин, няма културна определеност и практики, така че не можа да се отнася до понятието религия.


# 70
  • Мнения: 3 146
Цитат
Аз по-горе вече писах. Всички пророци, буквално всички, са упоменати поименно в Библията. Няма други, няма и да има.

gergandi, не съм съгласна с това твърдение. За справка погледни 1Послание към Коринтяните 12:27до31стих

Абсолютно си права, като ми даваш този пример, но не съм запозната с конкретното тълкуване. Ще потърся. Доколкото зная, това се отнася за светците. За да се обяви някой за светец, и в двете деноминации се провежда следствие, има си свидетели и т.н. Не мисля, че текстът за пророците се отнася за настоящето, защото в стих 31 тъкмо се говори, че това е дадено, но ще се даде по-високо от него.

# 71
  • Мнения: 822
Не, религията винаги има поне общи, основни положения върху които се изгражда нейната специфика и същност. Ню Еъджйт, както личи от примера ти, също има правила, но са много по-свободни. Но ги има, има основни идеи. Приемането на "Бог" в някакъв пределно общ смисъл, не е религия. Вижте значението в тълковния речник, просто не може свободно да наричаме релегия просто някакво вярване. Ню Ейджът си има последователи, идеолози и т.н., цяла теоретична обосновка, съвсем не е подходящ пример.
Изказването "Вярвам, че има някаква сила, тя може и да е Бог, няма значение как се нарича" не ни обвързва по никакъв начин, няма културна определеност и практики, така че не можа да се отнася до понятието религия.
Изразих се неточно наистина. Имах предвид, че философията на Ню ейдж течението се гради точно на това обединение на религиите. Няма значение коя религия изповядваш, няма значение на кой бог се молиш.....!
Добре е наистина да преразгледаш книгата Деяние на апостолите относно проците в наши дни - едно е напълно ясно - ясновидците(т.нар. врачки, гадатели или астролози) нямат нищо общо с християнските пророци  Peace

# 72
  • Мнения: 3 146
MamaBelle , ще погледна, разбира се Hug, аз даже сега гледам. Просто никъде не съм чувала Църквата да приема нещо такова като пророци след Христос и спрямо това, което съм чела, като теологически текстове, проявата на пророци е несъстоятелна. Но може и да греша. Въздържам се, както вече казах, сама да си тълкувам библейския текст. Проблемът с цитатите е, че има и други цитати, например Второзак. 18:10-11.

Аз, когато пиша нещо, синтезирам и гледам да изложа основното учение на Църквата, без да влагам лични чувства, но и без да внасям детайли, защото ще отнеме много място, а цитатите от Писанието са направо вредни, защото всеки си ги тълкува, както иска и винаги може да се намерят контра-цитати. Все пак, както казах, има си хора, прочели, четящи, тълкуващи, на които това им е професията реално, които познават предходните тълкувания и т.н. На тях по-се доверявам, отколкото на своя си усет за значенията на библейския текст.


Определение на пророк, според православната Църква:
http://www.pravoslavieto.com/books/agiologia/20.htm#%D0%BF%D1%80 … D1%80%D0%BE%D0%BA

Ето за светците и доближаването им до пророците:
http://www.pravoslavieto.com/bible/proroci/avtori.htm

Колкото до нашите свещеници, ето тук едно форумче, за да видите какви неща има Sick:

http://forum.logos-bg.net/viewtopic.php?p=17699#17699

Последна редакция: пт, 31 окт 2008, 15:52 от gergandi

# 73
  • Мнения: 167
Все пак има едно но. Ако, недай Боже, се случи нещо ужасно - изчезне детенце например.
Обръщате се към полицията - нищо.
Молите се - пак нищо.
И накрая оприра ножа до кокала и отивате при ясновидец и той ви помага да го намерите.
Е?
За някои неща човек би влязъл и в ада.
И аз мислех да дам подобен пример. Че човек като е до стената избробва всичко и най - малкия му проблем е дали е Дявола или от Бога. Така, че наистина мисля, че има хора, които наистина помягат и дарбата им е за добро. Незнам дали съвпада с това, което пише в Библията, но съвпада с това, което се случва в живота.
Не искам да предизвикавам никакви спорове с моето мнение. Аз по принцип не определям моите вярвания като част от нито една религия и за това мога да звуча малко крайно на някои християни. Извинявам се, за което.

# 74
  • Мнения: 1 289
Пуснах темата, провокирана от предишната такава, която не желая да разводнявам и да се откланям от конкретния въпрос на потребителката, която я е пуснала. Обаче се заформи интересен разговор и затова искам мнението ви, как мислите от собствен и чужд опит - ясновидците (вкл. и врачки, екстрасенси, контактьори в това понятие) избрани ли са от Доброто (Бога, съдбата) да помагат, или са проводник на нечисти сили ? Или някои са с дарба свише, а чрез други действа сатаната (тоест псевдопомощници) ?

Ами ето ти един пример:

ЦЪК

Това нормален човек ли е според тебе?  hahaha

Общи условия

Активация на акаунт