13-годишна ученичка почина в час

  • 9 739
  • 134
  •   1
Отговори
  • Мнения: 335
Не видях такава тема днес във форума.
Но е поредната новина в пресата през тази година, след която се питам - само аз ли нямам съученици, на които дори да им е прилошавало в час, във времето на далечното ми детство.

13-годишна ученичка почина в час/04 ноември 2008
...13-годишно момиче почина по време на час по математика. Трагедията се разиграла тази сутрин около 10 часа в 12-то Основно училище „Елисавета Багряна” в Сливен.
Седмокласничката Деница Крайчева е пребледняла, главата й клюмнала... фелдшерът веднага е оказал първа долекарска помощ на детето – изкуствено дишане и сърдечен масаж...
Момичето е изпаднало в клинична смърт...



ПП
Четвъртокласник почина в училище/03 октомври 2008
http://dnes.dir.bg/2008/10/03/news3436721.html
...Момчето се оплакало, че му е лошо, много студено и започнало да трепери. Класната успяла да го хване преди да припадне. Директорката Росица Илиева разказа, че персоналът веднага е опитал да помогне на детето. Напръскали са го с вода, направен е масаж на сърцето и изкуствено дишане...

16-годишен почина от инфаркт/29 февруари 2008
http://dnes.dir.bg/2008/02/29/news2724046.html
...Инфаркт покоси 16-годишен ученик в Берковица.
...След аутопсия в болницата се установило, че причината за смъртта е инфаркт. И.Д. не е страдал от хронични заболявания и не е имал проблеми със сърцето.

# 1
  • Мнения: 212
Всичко е Божа работа. На който когато му дойде времето. В умирането ред няма.
И млади и стари - всички сме равни пред смъртта. Всички ще умрем рано или късно.
Някои по-рано, други по-късно...
Божа работа е това...

# 2
  • Мнения: 335
Това, което се случва с децата днес, е драстично.
И закованите теми в този форум го доказват, и черните хроники.

Борис, мисля, че в темата с номинациите си по-успешен.

# 3
  • Мнения: 107
Това е ужасно. Горките деца и мир на праха им!  Praynig

# 4
  • Мнения: 25 666
И едно време ги имаше такива трагедии. Само дето не ги казваха по новините. Трябваше да познаваш лично някой от близките, което правеше трагедията още по-голяма.
За съсеченото бебе няма ли да пуснеш тема, ако ще го обръщаме на филм на ужасите?

# 5
  • Мнения: 335
Сийка, колко твои съученици са починали в час.
Голямо криене ще е падало, за да не го забележи класа.

# 6
  • Мнения: 25 666
Съученик не, но синът на класната ми - да. В час по физическо, в 10 или 11 клас, не помня вече.
Стига ли ти или да допълня, че и баща ми не е дал фира без малко почти на същата възраст? Въпрос на случайност и слаб уличен трафик е спасил живота му. Като статистика мисля, че е достатъчно.

# 7
  • Мнения: 3 423
Според мене прекалено си внимавал в час,
затова не си забелязал коя съученичка не
се е чувствала добре по време на занятие.
На мен лично ми е прилошавало по време на
тренировки, ако не се лъжа, два пъти. Жалко
за децата, но нали темата не е жалба по Тато.

# 8
  • Мнения: X
Вече нищо не ме учудва. От нашия випуск в гимназията преди 10-тина години имаше два поредни случая на самоубийства сред учениците, причната за единия беше нелепа, а за втория така и не успяха да намерят правдоподобна такава.  Sad Мир на праха им, като ги споменавам сега Praynig

# 9
# 10
  • Мнения: 335
...Стига ли ти...
...Като статистика мисля, че е достатъчно.

Публично ти се извинявам, ако прекърших ведрото ти настроение.
Днешната официалната статистика ми стига наистина.

За какво ми е жалбата е изписано в заглавието на темата.




# 11
  • Мнения: 17 546
Племенника на приятелката ми почина на 12 години в училище. Ние бяхме в 10-ти клас тогава. Винаги е ужасно когато си отиде дете, независимо къде или по какъв начин се е случило, Холограма! А това се случва всеки ден, за жалост.

# 12
  • Мнения: 1 517
Ако темата цели да покаже/ докаже, че напоследък често умират деца в нелепа възраст, а едно време не е имало толкова чести подобни случаи -  значи авторката на темата е на грешен път. Навремето информацията не беше толкова масово достъпна, а и някои неща умишлено се прикриваха.

Иначе язък за децата. Жалко е. Съвсем наскоро почина и едно дете на 17 г. , комшийче. Даваха го по новините - футболидт умира на терена.
такива неща са се случвали и ще шпродължават да се случват.

# 13
  • Мнения: 5 710
Имах съученичка, която почина в 10ти клас. Не в час, на път за вкъщи. Белодробна емболия.
Не е честно това.. 16 годишен починал от инфаркт..
Бог да ги прости децата.

# 14
  • Мнения: 3 423
Е, добре, какво ти е удовлетворението постфактум
да нищим причините за смъртта на тези деца, кажи.
Нито знаем предисторията им, нито дали са ползвали
дроги, нито нищо. Нелепо е да им вдигаме кокалите и
да търсим сензации, никой не е застрахован от нищо.

Или поне обясни какво е било едно време, когато само по
нова година имаше банани, защото коледа беше ферботен.

# 15
  • Мнения: 335
... Или поне обясни какво е било едно време, когато само по
нова година имаше банани...

Що не си разкажеш сама вица "Докторе, да не сте сексуален маниак". А?
Темата не е подходяща да го направя тук аз.
Само си адаптирай "бананите" и лайтмотива за "едно време".

Защо да не "нищим причините", ако поне 1% от тях имат връзка с това:

"Без лекари в училищата, държавата не дава пари"
http://19min.bg/news/8/3334.html

# 16
  • Мнения: 17 546
Защо да не "нищим причините", ако поне 1% от тях имат връзка с това:

"Без лекари в училищата, държавата не дава пари"
http://19min.bg/news/8/3334.html
Какво да ти кажа? Мнението ми по въпроса е: какъв ли лекар ще си изебре канцеларската професия "училищен лекар". Мислиш ли, че който и да е кадърен специалист ще се задоволи с това работно място? А от там и въпроса дали назначеният за "училищен лекар" лекар ще е достатъчно добър специалист, за да улови проблем със здравето на някои деца от повереното му училище и ще има ли знанията да го овладее, и предотврати фатални последици, ако този проблем се появи внезапно?

# 17
  • Мнения: 251
Стига с тези драми бе Холограма!

# 18
  • Мнения: 335

Балу, ако баба имаше..., щяхме да й викаме дедо.

Училищни лекари, профилактика, здравеопазване въобще, са въпрос на държавна политика.
Ако си прочела отпратката, си видяла:
"В доклада на ДАМС, одобрен наскоро от правителството се посочва, че присъствието на медиците в школата, което отпадна през 2000 година, е невъзможно.
Причината е, че държавата не смята за приоритет да отпуска значителна сума, за осигуряване на заплатите на лекарите... Такова перо не е предвидено и в проектобюджета за идната година".


... дали назначеният за "училищен лекар" лекар ще е достатъчно добър специалист, за да улови проблем със здравето на някои деца от повереното му училище и ще има ли знанията да го овладее, и предотврати фатални последици, ако този проблем се появи внезапно?

Нали това е въпросът - да е специалист и проблемът да не се проявява внезапно.
Нещастните случаи и "божите работи" са друго.

Благодаря ти съвсем искрено, че в темата ще остане поне едно непредубедено мнение.

ПП ДонКихотка, ти си пич!



# 19
  • Мнения: 17 546
Виж сега, напълно разбирам замисъла ти, в повечето ти теми, които доста хора тук намират за странни и излишни. Излишни може би, но за мен не са странни. За доста от нещата, по които повдигаш въпроси, съм се замисляла и аз, но не виждам смисъл от това да напишем в някой форум три, пет, десет страници, защото нищо не се случва. Да, трябва да има дискусия и да се започне от някъде, но не виждам началото тук и по този начин. Съвсем откровено и нищо лично, но ми се струва, че си прекалено оптимистично настроен/а що се отнася до конкретния казус, а именно "връщането на "училищните лекари" в училищата".

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 01:09 от Балу

# 20
  • Мнения: 335
... За доста от нещата, по които повдигаш въпроси, съм се замисляла и аз, но не виждам смисъл от това да напишем в някой форум три, пет, десет страници, защото нищо не се случва...не виждам началото тук и по този начин

Ще пробвам и в кръчмата.
Ще пиша, ако нещо се случи и открия начина там.

Поне 10 потребителки тука ще могат да ме обобщят. Сигурно им е важно.

Лека нощ.







# 21
  • Мнения: 17 546
Mr. Green Пробвай, нищо не се знае! Peace Лека!

# 22
  • Мнения: 2 563
Ако си мислите, че лекар в училище може да те спаси от инфаркт и други такива внезапни и смъртоносни...

# 23
  • Мнения: 5 940
Скоро станах свидетел на разговор между две момичета на възраст около 15-16 години.
Ще се опитам да го възпроизведа:
След като са изяли по два сандвича и изпили по половинлитрово шише кола, едната казва:
-Отивам да си взема сокче.
След минути се връща с втора кола.
Другата :Това ли ти е сокчето?
-Ти си нямаш представа как се побърках тези дни без кола, но с това кръвно трябваше малко да я откажа. Не мога, бе, треперя без нея"
И не, че твърдя, че колата е причината. Това е начин на живот. Бързи обороти, напитка за временно покачване на тонуса.

# 24
  • Мнения: 12 670
Само като мернах заглавието и си рекох - Холограма. Журналистиката наистина е опасна работа. И грозна понякога.

# 25
  • Мнения: 17 546
Ако си мислите, че лекар в училище може да те спаси от инфаркт и други такива внезапни и смъртоносни...
Това се опитах да кажа... Но може ли да наддумаш Холограма!? Той/тя е сърдит/а на всички, които не са съгласни с него/нея. Разсърди ми се, че казах, че нито свестен лекар ще се хване за училищен лекар, нито с писане по форуми ще върнат училищните лекари или каквото и да било друго, пожелано от шепа хора в някой форум.  Grinning

# 26
  • Мнения: 958
4 момичета и едно момче на около 10-12 години, не можах точно да определя, пушеха, пиеха пит бул май беше (това евтиното менте ), и набиваха чипс. След 15 минути взеха да се кефят как ги е хванало, не можах да разбера дали питието или пушеха нещо по-така.
Не мисля, че случаят е свързан с нездравословен живот, но при някои, това също дава отражения.

Трагедия е това, но в случая е имало фелдшер, не е успял да направи нищо.
Дано по-рядко да четем такива "новини".

# 27
  • София
  • Мнения: 12 554
И така. Теориите за наркотици, пиене, пушене и прочие отпадат.

Деница е починала от вирусна инфекция, която не е лекувана. Поразила е сърцето, черния дроб, бъбреците и далака и е провокирала развитието на вирусен миокардит. Това е заключението от аутопсията. Мисля че други думи са излишни.

Да почива в мир!

# 28
  • Мнения: 11 607
Цитирам мнение на съфорумка - Пролетната фея:

"Сетих се за един цитат от Стефан Цанев:
"... на земята става нещо неестествено,
щом и птиците започнаха да се самообесват..."

Ще перефразирам: На земята става нещо неестествено, щом и децата започнаха да умират внезапно в училище.... "

# 29
  • Мнения: 24 467
Не разбирам заглавието- "часът" ли е виновен за резултата /леталния/ и ако не е защо има такова заглавие. Намирам един смислен отговор- за да се чете. Понеже смъртта съществува от както съществува животът и тя спохожда всички- кого рано, кого- късно.
Защо журналистиката търси непрестанно сензации в негативните новини и до сега не ми е ясно, затова не станах журланист, също и потребител на новини не станах.
Смърт е имало и ще има по всяко време и във всяка възраст и тя е неизбежен спътник на живота, тя е неговата друга страна. Жалко за близките на всеки починал, особено когато той е млад, но това не е новина, от която могат да се направят някакви заключения и да се предприемат действия срещу намаляване процента смъртност сред децата и младите хора, да речем.
Началото наистина не е добро.
Тази сутрин в болница Х изплака новородено живо и здраво момиченце У на мама А и тати Б- да е живо и здраво!

Обичан Цанев, но самоубийството и смъртта не са едно и също. Първото е нещо противоестествено, а второто- най- естественото нещо на света.

Би било интересно и полезно, ако се обсъжда конкретна /обичам това/ причина, водеща до конкретни негативи. Един училищен лекар не е господ, не е такъв и най- добрият специалист- кардиолог. В училището на сина ми има лекар и стоматолози има, но те не са вездесъщи. Приветствам идеята да ги има във всяко училище, въпрос на конкретика е дали това е обективно възможно и как ще може да се постигне.

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 11:46 от Judy

# 30
  • Мнения: 3 782
И така. Теориите за наркотици, пиене, пушене и прочие отпадат.

Деница е починала от вирусна инфекция, която не е лекувана. Поразила е сърцето, черния дроб, бъбреците и далака и е провокирала развитието на вирусен миокардит. Това е заключението от аутопсията. Мисля че други думи са излишни.

Да почива в мир!
Мир на праха й. Темата наистина няма смисъл.
Ситуацията винаги е различна, и настина щом и децата почнаха да си отиват от този свят ..... Cry

# 31
  • София
  • Мнения: 17
И преди си е имало такива случаи. Защо не можете да проумете, че в днешно време информацията се рапространява много бързо и затова се чуват толкова неща. Пък и жураналистите разпространяват с предимство лошите неща.

# 32
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Изчетох темата. Цинизмът на повечето от вас е пословичен
и обикновено не му обръщам внимание, но в тази тема го смятам
за проява на лош вкус.
Вирусна инфекция, ритъмна смърт, предозиране с кафе
(закупено от училищната лавка), цигари в джоба ...
Причините са комплексни - детето си отиде.
Момичето е съученичка на дъщеря ми. Заедно са от детската градина
и от снощи в къщи успокоявам истерясала тинейджърка, така че
тренирайте си бързописа другаде, моля!

# 33
  • Мнения: 24 467
Изразихме съжаление и наистина лично аз винаги съжалявам когато си отиде някой, особено дете. Така е с почти всеки един.
Само че цинично е, когато се спекулира с това, а в журналистиката това е често срещано явление.
Не случайно писах /което е мое право/ след по- конкретна информация, която прочетох от:
И така. Теориите за наркотици, пиене, пушене и прочие отпадат.
Деница е починала от вирусна инфекция, която не е лекувана. Поразила е сърцето, черния дроб, бъбреците и далака и е провокирала развитието на вирусен миокардит. Това е заключението от аутопсията. Мисля че други думи са излишни.
Да почива в мир!

Както и "Трагедия е това, но в случая е имало фелдшер, не е успял да направи нищо.
Дано по-рядко да четем такива "новини"."


Защо тук се намесва училището? Пак ли ще търсим виновни там, където те не са?
Освен да пожелая да пази Господ и да споделя съболезнования какво мога да направя и какво следва да се очаква?


# 34
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Защо тук се намесва училището?  

Защото има вина!

# 35
  • Мнения: 24 467
Не разбрах каква, затова попитах, след като изчетох всичко. И не го намирам за цинично. Каква вина има в този конкретен случай конкретното училище? Настина питам, защото информацията, макар и оскъдна, е по- различна.

# 36
  • София
  • Мнения: 2 840
Не разбрах каква, затова попитах, след като изчетох всичко. И не го намирам за цинично. Каква вина има в този конкретен случай конкретното училище? Настина питам, защото информацията, макар и оскъдна, е по- различна.
При излизане от ритъм, сърцето много бързо трябва да се върне в такъв, защото иначе резулатът е необратим.
Ако има адекватни мерки, човекът може да бъде спасен.
Доколкото разбрах, ученичката е прекалила с кафето, което вероятно е провокирало това състояние. А кафето е било закупено от училищната лавка.
Гарантирам, че когато аз бях ученичка, не можехме да пушим всяко междучасие в двора и усилията да се крием, ни караха да се отказваме от идеята. Кафе не ни продаваха в училище, трябваше да отскачаме до съседното заведение, което също ни отказваше да лочим всяко междучасие.

Ясно, че момичето е имало клиника, но както се разбра, причината за смъртта е излизане от ритъм. А това се провокира от кофеин, никотин, разни стимуланти. Освен това, ако училището е разполагало с добре оборудван лекарски кабинет и адекватен лекар, детето сега щеше да е живо, макар и с всички усложнения от нелекуваната инфекция.

Признавам, че такива теми ме стресират, защото детската смърт ме кара да се чувствам безкрайно безпомощна.
Но след изнесената информация за причините за смъртта, смятам, че не бива да си мислим, че всичко е в божиите ръце, а наистина да се замислим, че ако ние, възрастните, сме се примирили, че в тази държава, за да оцелееш, трябва да плюеш през рамо и да се кръстиш, то за живота на децата си трябва да сме по-отговорни и да изискваме повече.

Освен това, известно е, че наистина напоследък има зачестили случаи на злоупотреба с медикаменти, стимуланти, дрога, та ако не могат да спрат този процес, поне да подсигурят възможност за адекватна първа помощ на децата.

# 37
  • Мнения: 25 666

Освен това, известно е, че наистина напоследък има зачестили случаи на злоупотреба с медикаменти, стимуланти, дрога, та ако не могат да спрат този процес, поне да подсигурят възможност за адекватна първа помощ на децата.

По един спешен център във всяко училище или направо отделение за детоксикация? Аз съм ЗА!  Peace
Наистина трагедията е много голяма и не ми се рови кой и доколко има вина в случая. Но категорично отказвам да приема, че само и единствено училището е виновно, както и липсата на училищен лекар. И най-добрият професор-кардиолог ще е безсилен с гол в ръката стетоскоп.

# 38
  • Мнения: 24 467
До тук няма източник, от който може да се прочете повече обективна информация, тъй като това с кафето е мимоходом упоменато в темата от Ян Бибиян и както го прочетох даже не останах с впечатление, че касае точно този случай:
"Вирусна инфекция, ритъмна смърт, предозиране с кафе
(закупено от училищната лавка), цигари в джоба ... ".-
това прилича на описание на училище.
Освен цитираното по- точно и конкретно от Нана 77- "миокардит" не прочетох до тук нещо, което свързва случая с даденото училище. Протичането на миокардита е много разнообразно– от безсимптомно при леки огнищни миокардити до мълниеносно протичане при дифузни тежки форми. Възможни са всички видове ритъмни и проводни нарушения. Миокардитът често остава неоткрит поради припокриване на симптомите от основното заболяване и изчезването им с лечението му. Тежките форми могат да протекат мълниеносно и да завършат фатално.

До тук не виждам връзка с училището. Не виждам защо се рови и спекулира така, след като не се предоставя конкретна информация.

Иначе в специализираните подфоруми има теми и за храненето на учениците, и за лафките, и за всякакви видове отрови, които поглъщат децата и там и не само там, и за проблемите в училищата в тази връзка. Не отричаме, че проблеми има. Но да се търси сензация по този начин...
Смятате ли, че е възможно всяко училище да подсигури специалисти по всички възможни заболявания, които могат да имат летален изход?

# 39
  • София
  • Мнения: 2 840

Освен това, известно е, че наистина напоследък има зачестили случаи на злоупотреба с медикаменти, стимуланти, дрога, та ако не могат да спрат този процес, поне да подсигурят възможност за адекватна първа помощ на децата.

По един спешен център във всяко училище или направо отделение за детоксикация? Аз съм ЗА!  Peace
За първа помощ говоря.
За да доживеят до детоксикацията, де Mr. Green

Сийке, нещата са сериозни.
Ясно е, че училищата са за учене, а не за обгрижване на наркомани. Но аз помня, че навремето имаше училищен лекар. Бяха даже две лекарки и две сестри и работеха на смени. В училището имаше оборудван лекарски кабинет с манипулационна и спешен шкаф. Един адреналин да се бие можеше. Или кортизон, ако изпадне в анафилактичен шок. Сега, ако се разчита на БЪРЗА Помощ, детето си е отишло директно.
За такива неща говоря аз.

# 40
  • Мнения: 251
И преди си е имало такива случаи. Защо не можете да проумете, че в днешно време информацията се рапространява много бързо и затова се чуват толкова неща. Пък и жураналистите разпространяват с предимство лошите неща.
Абсолютната истина. Доста информация криеха  по времето на комунизма.

# 41
  • София
  • Мнения: 2 840
Джуди, аз не казвам, че в конкретния случай детето е можело да бъде спасено, защото не съм наясно точно с причините за смъртта.
Казвам обаче съвсем отговорно, че в училищата е задължително да има лекарски кабинети с дежурен лекар, който да е в състояние да окаже първа помощ на дете.

Навремето, доколкото помня, такива кабинети имаше и във всяко ведомство, предприятие или там каквото и да било, в което работят хора.
Същите тези кабинети отговарях аи за задължителната профилактика, която сега е само пожелателна, благодарение на което статистиките за раково болни в нелечим стадий сочат силна тенденция към покачване.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 840
И преди си е имало такива случаи. Защо не можете да проумете, че в днешно време информацията се рапространява много бързо и затова се чуват толкова неща. Пък и жураналистите разпространяват с предимство лошите неща.
Абсолютната истина. Доста информация криеха  по времето на комунизма.
Ще ме прощавате, не лея сълзи по комунизма, но така нареченото ни здравеопазване в този момент е в плачевно състояние, за разлика от онези години.
А в случая не говорим просто за статистика, ясно е, че винаги са умирали хора, но шансовете да бъдат спасени, напоследък рязко намаляха.

# 43
  • Мнения: 251
И преди си е имало такива случаи. Защо не можете да проумете, че в днешно време информацията се рапространява много бързо и затова се чуват толкова неща. Пък и жураналистите разпространяват с предимство лошите неща.
Абсолютната истина. Доста информация криеха  по времето на комунизма.
Ще ме прощавате, не лея сълзи по комунизма, но така нареченото ни здравеопазване в този момент е в плачевно състояние, за разлика от онези години.
А в случая не говорим просто за статистика, ясно е, че винаги са умирали хора, но шансовете да бъдат спасени, напоследък рязко намаляха.
И това е абсолютната истина.

# 44
  • Мнения: 5 710
Аз мисля, че сегашните деца имат повече нужда от лекар в училище от нас. По принцип.
Дишат по-мръсен въздух, ядат по-лоша храна, процентът на тези с наднормени килограми, проблеми с кръвното, сърдечни проблеми, детски диабет, алергии и т.н е зашеметяващ. Да не говорим за наркотиците, ранното започване на полов живот, опастностите от инфекции и т.н.
Обаче, на всеки трябва да му е ясно, дори на авторката, че един лекар абсолютно нищо не може да направи освен да окаже ПДП при спешен случай, ако няма съответния кабинет, оборудван, плс. на разположение сестра в този кабинет плс. клинична лаборатория, в която да работи биолог например, че е по-евтино. Много би било добре да има и училищен стоматолог, със съответния съвременен кабинет, който да поставя фотополимерни пломби на дечурлигата напълно безплатно. И сестра за него, ъф корс. Ако това е приоритет ( не казвам, че не трябва да е)на данъкоплатците им е ясно, че това е грандиозен проект, който сигурно ще надвиши процента за образование изобщо, отпускан от бюджета. Но, може би пък си заслужава! До тук с холограмите, сега да се върна на реалността:
Не познавам страна, в която идеалния вариант да се е осъществил в условия на капитализъм. По време на комунизма също качеството в тези кабинети беше под всякаква критика. Бъркаха ни в устите с едни и същи лъжици, дупчиха ни масово с едни и същи игли, отвреме навреме ни събличаха голи до кръста пред лампата и тва' е.
Сега някак светът се търкаля и под грижите на парамедици, сестри, фелдшери или както там се казват тези 'низши' медицински кадри.

Разбира се, аз съм напълно ЗА да има лекари, оборудвани кабинети и постоянна грижа за децата, както сигурно и всички останали.

Що се отнася до това как беше поставен изобщо въпроса:

Демагогия — набор ораторских и полемических приёмов и средств, позволяющих ввести аудиторию в заблуждение и склонить её на свою сторону...

Основными и наиболее очевидными демагогическими уловками служат скрытие истинного положения вещей, недомолвки, отказ от рациональной аргументации.

# 45
  • София
  • Мнения: 12 554
Джуди, аз не казвам, че в конкретния случай детето е можело да бъде спасено, защото не съм наясно точно с причините за смъртта.

За съжаление не е можело да се направи нищо. Току що говорих с патоанатома д-р Чаушев. По думите му при кардиогенен шок, в който е изпаднала Деница, смъртта настъпва мигновено или максимум до 3 минути. Категоричен е, че никой не е можело да помогне и това е можело да се случи дори в кардиологично отделение на добре оборудвана болница.

# 46
  • Мнения: 24 467
Никой няма да е против тези кабинети по училища, разбира се.
Поставянето на въпроса по такъв начин обаче не решава, а създава нови проблеми. Когато се търси изкуствена връзка между трагедия и причина и такава се оказва, че няма, се дескридитира самата идея. Ако ще се пише за нуждата от училищни лекари- нека се започне с това, а не със смъртта на деца, която няма нищо общо с училището. Заглавието в пресата просто ми грознее, като поредната сензация е дадено, все едно, че "в час" се е случило и има конкретен виновен. Като го прочета, първото, което ще си помисля, освен огромното съжаление за децата, е поредните опити на журналистите за сензации, направени по зле подбран начин.
Ако ще си говорим за здравни кабинети в училищата и здравословно хранене акцентът е не върху смъртта и то на хора, при които връзката с тези фактори я няма.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 840
Ако ще си говорим за здравни кабинети в училищата и здравословно хранене акцентът е не върху смъртта и то на хора, при които връзката с тези фактори я няма.
Няма спор.
Аз обаче реших да изляза от конкретния въпрос, защото ако буквално отговоря с "не", ще трябва да поясня, че когато бях на 13 години, нямаше интернет, нямаше 100 вестника, нямаше 100 телевизии и вероятността да чуя за случай на умряло в Сливен дете, беше доста малка, имайки предвид и факта, че аз вестници не четях, нито гледах телевизия. Все пак съм била дете.
Почти съм сигурна, че и анкета сред децата сега да се направи, те също няма масово да знаят за случая. Запознати ще са само тези, които са имали пряк контакт.
Е,може и други да знаят,предвид масовото заседяване в нета и безцелното зяпане на телевизия, но имам чувството, че не се вълнуват точно от новинарските емисии.

# 48
  • Мнения: 12 670

Ако ще си говорим за здравни кабинети в училищата и здравословно хранене акцентът е не върху смъртта и то на хора, при които връзката с тези фактори я няма.

Хубавото е, че една журналистическа изцепка може да ни доведе до това. Но то стана благодарение на въвлечени в трагедията майки. Да се замислим за децата си. Не че не мислим непрекъснато.  Но да разберем, че основната грижа е наша - не на училището, не на училищния лекар.

10 сент го е обяснила много точно. Доколко е оправдано хиляди специалисти да седят в училище и да мерят температура. Същото може да се каже и за селските дотори. Да, едно време във всяко село имаше доктор.  

# 49
  • Мнения: 231
Джуди, аз не казвам, че в конкретния случай детето е можело да бъде спасено, защото не съм наясно точно с причините за смъртта.

За съжаление не е можело да се направи нищо. Току що говорих с патоанатома д-р Чаушев. По думите му при кардиогенен шок, в който е изпаднала Деница, смъртта настъпва мигновено или максимум до 3 минути. Категоричен е, че никой не е можело да помогне и това е можело да се случи дори в кардиологично отделение на добре оборудвана болница.
А причината за кардиогенния шок каква е Sad малко съм невежа, но снощи съучениците и посочиха, че била изпушила незнам си колко цигари, други казаха трева...

# 50
  • София
  • Мнения: 2 840
Джуди, аз не казвам, че в конкретния случай детето е можело да бъде спасено, защото не съм наясно точно с причините за смъртта.

За съжаление не е можело да се направи нищо. Току що говорих с патоанатома д-р Чаушев. По думите му при кардиогенен шок, в който е изпаднала Деница, смъртта настъпва мигновено или максимум до 3 минути. Категоричен е, че никой не е можело да помогне и това е можело да се случи дори в кардиологично отделение на добре оборудвана болница.
А причината за кардиогенния шок каква е Sad малко съм невежа, но снощи съучениците и посочиха, че била изпушила незнам си колко цигари, други казаха трева...
Е, причината е ясна.
А какво точно го е провокирало в този определен момент,може да се гадае.

# 51
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
А причината за кардиогенния шок каква е Sad малко съм невежа, но снощи съучениците и посочиха, че била изпушила незнам си колко цигари, други казаха трева...

Както казах и по-горе, причината е комплексна.
И КЛОНКЕ, Сливен е малък град. Всички знаем всичко,
а децата още повече.

# 52
  • Мнения: X
 Sad Жалко, много жалко и тъжно, но току що слушах по Хоризонт разговор с директорката на  у-щето, с майката на детото ................ много тъжно, но което ме втрещи беше разговор със съучениците които разказаха как е припаднало детото, журналистката попита дали в междучасието нещо се е оплаквало, а едно дете отговори - "Не нищо,  ядохме чипс, купи си дъвка от ......... (не запомних от къде), изпуши 2 цигари и изпи едно кафе, и всичко си беше наред, после влязохме в час........"
Не знам за вас, но аз съм втрещена това дете разказваше всичко това сякаш е нещо съвсем редно и нормално, а аз съвсем не мисля, че е нормално едно 13 годишно дете да изпуши 2 цигари в едно междучасие.................. А ВИЕ???????????????
Не знам............... , но ми става много много страшно, какво става, накъде отиваме, дали ние родителите не сме най отговорни за това............... не знам............

# 53
  • Мнения: 3 268
И трите случая,цитирани от Холограма са нещастно стечение на обстоятелствата.Няма криминализиране  на случаите,няма катастрофи,побои и т.н.Просто съдба.И лекарят в училище не е Бог,и в трите случая е нямало как да помогне.Баща ми е спортен лекар и в практиката му има случаи,в които просто се е чувствал безпомощен.Веднъж дете умира на стадиона,покосено от гръмотевица.Нищичко не е можело да се направи,умряло е на място.Друг случай е с юноша от горните класове на спортното училище,който получава инфаркт по време на мач и също умира за секунди.Тези неща се случват в живота.Господ да пази близките ни!

# 54
  • Мнения: 2 070
Жалко е ,че едно дете си е отишло от този свят,така нелепо Sad
но 2 цигари ,и едно кафе в 10 сутринта,
не са по-силите и на много възрастни

# 55
  • Мнения: 3 268
Жалко е ,че едно дете си е отишло от този свят,така нелепо Sad
но 2 цигари ,и едно кафе в 10 сутринта,
не са по-силите и на много възрастни
За какви кафета и цигари говориш,Пали!?Няма нищо такова в случая с Деница.Как може да говорите такива глупости!!!!!!!

# 56
  • Варна
  • Мнения: 25 258
... но което ме втрещи беше разговор със съучениците които разказаха как е припаднало детото, журналистката попита дали в междучасието нещо се е оплаквало, а едно дете отговори - "Не нищо,  ядохме чипс, купи си дъвка от ......... (не запомних от къде), изпуши 2 цигари и изпи едно кафе, и всичко си беше наред, после влязохме в час........"

Доколкото разбирам съучениците и са го казали. Излъгали ли са?

# 57
  • Мнения: 3 268
Тук нищо такова не пише.И аман от евтини сензации.Светла му памет на детето.
http://dnes.dir.bg/2008/11/05/news3559152.html

# 58
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Не търся сензации. Намесих се само защото реагираш доста бурно и обвиняваш другите че си измислят, а цитатът който съм пуснала е на жена, гледала с очите си интервюто със съучениците на детето по тв. Не е преразказ на четено в нета. Както и да е.

# 59
  • Мнения: 2 070
Тук нищо такова не пише.И аман от евтини сензации.Светла му памет на детето.
http://dnes.dir.bg/2008/11/05/news3559152.html
тъжно,ако се спекулира,със смърта на детето.

# 60
  • София
  • Мнения: 12 554
Тук нищо такова не пише.И аман от евтини сензации.Светла му памет на детето.
http://dnes.dir.bg/2008/11/05/news3559152.html

Не съм написала нищо повече, защото патоанатомът не каза нищо повече от това, което съм написала. Но беше категоричен, че смъртта е вследствие на неизлекувана вирусна инфекция от групата на парагрипните вируси. И каза, че са взели проби, които ще бъдат изпратени в Националния център по заразни и паразитни болести в София, за да стане ясно точно какъв е бил вирусът.

# 61
  • Мнения: 3 268
Не търся сензации. Намесих се само защото реагираш доста бурно и обвиняваш другите че си измислят, а цитатът който съм пуснала е на жена, гледала с очите си интервюто със съучениците на детето по тв. Не е преразказ на четено в нета. Както и да е.
Нямам нищо против това,което си писала.Ядосах се на онези,дето чули недочули,видели невидели и хайде кафета и цигари...Стига де,то нещата трябва някаква граница да имат.Отишло си невинно дете,целият живот е бил пред него..Мен сърцето ми се къса,като науча нещо такова,ама винаги ще се намери някой да очерни и оплюе.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 25 258
 Peace

# 63
  • Мнения: 12 670
Стефани, може някой да иска да оплюе, но аз се замислих, че това влияе ня децата - цигари, кафета...Не само е грозно да  ги видиш.

# 64
  • Мнения: 3 268
Ама как да не влияе на децата!Но темата е за смъртта на едно дете,нека имаме повече уважение към мъртвите,които не магат да се защитят. И какво общо има Деница с темата за цигарите!Ей това направо ме побърква.

# 65
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Стига с тези глупости. Никой не търси сензация. Това са просто факти.
Детето е имало инфекция, не е било закусвало, пило е кафе(та), пушило е цигари (2 преди самия час),
комбинацията вирус, кофеин и никотин е била решаваща.

Що се отнася до вината на училището ... само ще скицирам,
защото не съм в настроение за спорове.
Имат здравен кабинет с фелдшерка, която постоянно я няма...
В двора на училището няма как да влезе линейка, защото
няма голяма врата. Колата паркира на улицата...
Контрол липсва, макар че миналата година сложиха камери,
както всъщност е навсякъде, а "интегрираните" циганчета се бият и псуват
във всяко междучасие ...
Нормално българско школо  Sick Да!
С нормални български учители, които говорят по GSM-ите си в час,
миришат на алкохол или зарязват децата на двора, за да поиграят баскетбол  Close
Айде спирам, че както съм им набрала ще избълвам змии и гущери.

Последна редакция: чт, 06 ное 2008, 01:15 от Ян Бибиян

# 66
  • София
  • Мнения: 12 554
Ян Бибиян вирусният миокардит не се влияе от цигари и кафе. Това първо. Второ - права си за вратата и линейката, но в случая никой не е можел да спаси детето. Никой! Ако ще и Чирков да е бил вътре в кабинета. Патоанатомът бе абсолютно категоричен, че смъртта при кардиогенен шок е мигновена. Това, което е повлияло е било, че според д-р Чаушев инфекцията е била неизлекувана или въобще нелекувана.

# 67
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Ян Бибиян вирусният миокардит не се влияе от цигари и кафе. Това първо. Второ - права си за вратата и линейката, но в случая никой не е можел да спаси детето. Никой! Ако ще и Чирков да е бил вътре в кабинета. Патоанатомът бе абсолютно категоричен, че смъртта при кардиогенен шок е мигновена. Това, което е повлияло е било, че според д-р Чаушев инфекцията е била неизлекувана или въобще нелекувана.

За първото - не знам.
Днес дипломирен лекар, работил в бърза помощ ми обясняваше, че е повлияло.
Ако човек с практика ме е подвел ...

# 68
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Добре де, а дали симптоми е имало на тази неизлекувана инфекция? Или всеки път когато те хване вирус има реална опасност да се стигне до това, без изобщо да подозираш? И как точно се лекува вирус? Сега вече почнах да психясвам и аз. А нещо можело ли е да се направи преди и да се предотврати опасността от този шок? Звучи просто страшно, че никой не е можел да направи нищо.

# 69
  • Мнения: 173
Всичко е Божа работа. На който когато му дойде времето. В умирането ред няма.
И млади и стари - всички сме равни пред смъртта. Всички ще умрем рано или късно.
Някои по-рано, други по-късно...
Божа работа е това...
но като чуя , че е дете smile3518

# 70
  • Мнения: 110
Каквато и да е точно причината за смъртта няма нищо по-жалко да си отиде едно 13 годишно дете.Не искам да си помисля дори, какво преживява семейството и в момента.
Мир на праха,  Cry и да почива в мир.

# 71
  • Мнения: 1 058
Потресена съм, една вирусна инфекция да причини това.

# 72
  • Мнения: 654
За Деница  Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose Flowers Rose

Говорите за врати , за линейки.
Само ако знаете какви разкопки са в този квартал.
И цяло щастие е че няма пострадали.

# 73
  • Мнения: 2 386
Не ви ли е срам от поне половината коментари? Айде просто да помълчим за ''две минути''.

 Sad

# 74
  • Мнения: 17 987
Добре де, а дали симптоми е имало на тази неизлекувана инфекция? Или всеки път когато те хване вирус има реална опасност да се стигне до това, без изобщо да подозираш? И как точно се лекува вирус? Сега вече почнах да психясвам и аз. А нещо можело ли е да се направи преди и да се предотврати опасността от този шок? Звучи просто страшно, че никой не е можел да направи нищо.

# 75
  • Мнения: 17 987
Извинявам се, нета ни е скапан, точно това щях да питам и аз, трябва ли да се панираме всеки път като децата са болни, ние почти не пием антибиотици, това значи ли "нелекувана инфекция". Малката е сополива в момента и като чета просто психясвам

# 76
  • Мнения: 24 467
"Извинявам се, нета ни е скапан, точно това щях да питам и аз, трябва ли да се панираме всеки път като децата са болни, ние почти не пием антибиотици, това значи ли "нелекувана инфекция". Малката е "

Успокой се, дала съм по- напред информация накратко за същността на заболяването "миокардит"- има случаи, като този, в които никой нищо не може да направи. Вирусната инфекция не винаги се забелязва дори, че е налице и не подлежи често въобще на лечение. Не се лекува изобщо с АБ. Не чети толкова, има менингити, протичащи така мигновено и какво ли още не- Божа работа, не винаги зависи от нас и от когото и да било.

# 77
  • Мнения: 17 987
Благодаря Judy,преди да родя никога не си слагах тези неща, просто минаваха покрай мен, но сега винаги се поставям на мястото на горката майка и...
Бог да ги пази децата ни, ние няма да можем, нито от вирусите, нито от останалите "изкушения". Работих 5 год. като учителка в гимназия и знам, че родителите последни научават какво всъщност правят децата им, т.е. децата ни.

# 78
  • Мнения: 335
Всички отверки, които довлякоха трагикомичното си самомнение точно в тази тема, прескачам внимателно.
Могат да си търсят оскарите „Златна гилотина” в теми за „шунди”, „анален секс” и прочие „ежепетъчни”, където и да намерят признание.

В заглавието на тази тема е цитиран факт. Цитатът е буквален.
Става въпрос за смърт на дете, докато е било на училище – втора нелепа смърт в един и същи град за последните месеци и поредна в официалната черна хроника напоследък.

Дори това да е нелепа случайност, трябва да си идиот, за да кажеш: „Чудо голямо, умряло едно дете, винаги са умирали деца”... А да не питаш „Защо е станало така? Случайно ли е? Можело ли е да се предотврати”.

Да влезеш в тема само, за да се поразкрачиш, да си побарнеш чатала и да кажеш тъпизма  „Който пита е червен” - заради краткия си екстаз, че го правиш пред публика  по адрес на автора на тема - е по-скоро жалко, отколкото само грозно. Да се надяваме, че е недоразумение, не само заради сбърканите им цветни мисли.

Аз ще продължавам да се интересувам има ли връзка здравето на децата ни със съзнателно сътворените абсурди в унищоженото ни училище.
Има ли връзка с абсурдната държавна политика – допуснала да унищожи всичко социално у себе си, което така или иначе вече е съществувало.
Има ли връзка с главния мозък на хората във властта, решили, че парите за опазване на здравето на децата не са приоритет - след или преди да се похвалят за милиардите си бюджетни излишъци.

Ако смъртта на едно дете в училище не е повод да се питам за това, независимо каква е конкретната причина, какъв трябва да ми е поводът? Финалът на Биг Брадър, победителят в Сървайвър или новата мис Хубав Задник.?!...

Моля девойките с личните квалификации да се насочат към личната ми поща.

# 79
  • Мнения: 3 268
Който търси,винаги намира-народна поговорка. Peace

# 80
  • Мнения: 24 467
Прескачаш границите на приличната комуникация. Въпрос на култура. Нямам намерение да цензурирам. Личната поща употребявам за комуникация, едва ли с теб такава ще се получи, затова- благодаря, но няма да я ползвам.
Не видях до тук "„Чудо голямо, умряло едно дете, винаги са умирали деца”, изразено самоцелно и без поставени въпрос "„Защо е станало така? Случайно ли е? Можело ли е да се предотврати”.
Ти лично къде намери връзката между трагедиите и училището? Не видях някой в темата /а всички се включихме точно затова/ да е открил такава.
Откриваш тема- всеки може да пише да в нея, без да е длъжен да сподели твоите мисли. А те, в случая, какви са?

# 81
  • Мнения: 0
От дълго време "шпионирам" из форумите на BG-mama,но това е темата ,която ме провокира да пиша,но не като вас ,един обикновен наблюдател ,а като участник в такава ситуация(за съжаление). 13 годишният ми син умря за 12 часа след като през ноща вдигна температура,а предния ден беше напълно здрав. CryДиагнозата беше Остра Вирусна Инфекция.Нарекоха вируса менингокок.Когато попитах,защо му е такава диагнозата ,като никога не го е боляла главата, ми отговориха:"защото не го знаем какво е".  Време за виросологични изследвания НЯМА.Лекарите си слагат диагнози ,които им звучат най-логично и правдоподобно за случая.През годината,която почина нашето слънчице ,умряха така скоротечно близо 20 деца.Еднакви симптоми и различни диагнози.Децата са на възраст от 2г. до 15 г. из цяла България.Така ,че въобще не става въпрос за наркотици,цигари или алкохол. Какви са тези вируси-убийци? Не могат ли да се вземат превантивни мерки? Случаите минават като информация през медиите и потъват във времето.След 3 дена и този случай ще се забрави.Той ще промени изцяло само родителите на Дени.От днес те вече не са същите хора и никога няма да бъдат.А вирусите -убийци са сред нас в очакване на следващата жертва.И това ще бъде отново едно от нашите деца.
   

Последна редакция: чт, 06 ное 2008, 13:36 от diana_ruse

# 82
  • Мнения: 654
От дълго време "шпионирам" из форумите на BG-mama,но това е темата ,която ме провокира да пиша,но не като вас ,един обикновен наблюдател ,а като участник в такава ситуация(за съжаление). 13 годишният ми син умря за 12 часа след като през ноща вдигна температура,а предния ден беше напълно здрав. CryДиагнозата беше Остра Вирусна Инфекция.Нарекоха вируса менингокок.Когато попитах,защо му е такава диагнозата ,като никога не го е боляла главата ми отговориха:защото не го знаем какво е.  Време за виросологични изследвания НЯМА.Лекарите си слагат диагнози ,които им звучат най-логично и правдоподобно за случая.През годината,която почина нашето слънчице ,умряха така скоротечно близо 20 деца.Еднакви симптоми и различни диагнози.Децата са на възраст от 2г. до 15 г. из цяла България.Така ,че въобще не става въпрос за наркотици,цигари или алкохол. Какви са тези вируси-убийци? Не могат ли да се вземат превантивни мерки? Случаите минават като информация през медиите и потъват във времето.След 3 дена и този случай ще се забрави.Той ще промени изцяло само родителите на Дени.От днес те вече не са същите хора и никога няма да бъдат.А вирусите -убийци са сред нас в очакване на следващата жертва.И това ще бъде отново едно от нашите деца.
   

Сигурно ти е много тъжно когато виждаш как едно нещастие се повтаря и повтаря.
И наистина ще се забрави.
Поклон пред мъката ви родители.

# 83
  • София
  • Мнения: 17
В съвременните дни хората се самозабравиха и си мислят, че всичко им е известно и всичко се лекува. Не всичко може да се предивиди или предприеме нещо. Непрекъснато се пръкват нови болести и не винаги може да се хване всичко. Радвайте се че за сега няма такива чуми както навремето е имало, защото скоро може да се появи някоя таква болест и докато открият лек да измрат хиляди хора. Трябва да ви е ясно, че живота не е даденост и всякакви заплахи дебнат в този свят и съвсем дребни неща на пръв поглед може да са фатални.

# 84
  • Мнения: 7 114
Тема точно като за клюкарника.  Confused
Защо трябва трагедията на едно семейство да се прикача към някаква статистика, че и да се обсъжда в миролюбиво място като клю-то?
Почивай в мир, Деница.  Cry
Съболезнования на опечаленото семейство.  Cry
diana_ruse, поклон през болката ти.  Cry
 
През 1985 г. момче от съседния клас почина сред група деца и учители.

# 85
  • Мнения: 12 670
Диана, моите съболезнования за мъката ти и на всички родители, изгубили децата си.  Hug
За съжаление, медицината не е всесилна. Но това Защото не знаем какво не го разбирам. Не е ли по-добре да остане открит въпросът, пък може след години да се намери отговор.

# 86
  • Мнения: 3 268
И аз мисля,че няма какво да обсъждаме в тази тема,няма защо да търсим под вола теле и да обвинаваме финасовата криза за всичко.Ние сме обикновени,смъртни хора и пред подобни като на Деница трагедии можем само смирено да наведем глава и да се помолим.Диана,каквото и да ти кажа е слабо,в сравнение с чувствата ми.Съжалявам....

# 87
  • Мнения: 256
Аз искам да попитам Ян Бибиян като майка на съученичка,дали са ваксинирали тези дни децата?Не искам да създавам дискусия точно в тази тема,но тъй като целта й е да се видят причините,просто да или не.Благодаря!

# 88
  • Мнения: 1 938
Холограма,  smile3501!

# 89
  • Мнения: 304
 Praynigда се помолим за децата  Praynig

# 90
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Аз искам да попитам Ян Бибиян като майка на съученичка,дали са ваксинирали тези дни децата?Не искам да създавам дискусия точно в тази тема,но тъй като целта й е да се видят причините,просто да или не.Благодаря!
Какво точно имаш предвид?

# 91
  • Мнения: 256
Искам да знам,не искам да отварям нова тема и спор,дали знаеш да са ги ваксинирали,защото гледам,че сега чакат масово пред лекарския кабинет?Ако момиченцето наистина е имало вирусна инфекция и са ги ваксинирали масово,това може да е оказало голямо отрицателно влияние.

# 92
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Не можах да разбера?
Да ги ваксинират срещу какво?
Или като последствие от трагедията да хукнем да ваксинираме децата?
Моля те, уточни си питането.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Нали по принцип болни хора не трябва да се ваксинират. Предполагам, че това има предвид - ако детето е било болничко и са го ваксинирали дали това не е предизвикало някаква реакция  Confused
п.п да, сега видях, че е пояснила, че точно това има предвид.

# 94
  • Мнения: 256
.Имам предвид,че когато има вирусна инфекция ваксината утежнява положението и понеже гледам че деца на тази възраст в момента ги реваксинират,няма значение за какво ,направих предположение.

# 95
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Не. За нея не знам, но по принцип 95-ти набор тази година нямат планова ваксина.

# 96
  • Мнения: 25 666
А противогрипна?
Има логика в  предположението на benito2 .

# 97
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Нямам идея.
Последно днес като говорих с колегите
се чакат резултатите от София.
Ще подпитам тук-там обаче.

# 98
  • София
  • Мнения: 12 554
Хора не правете световна конспирация. Детето не е било ваксинирано, нито видимо е изглеждало болно. Това са думи на майката.
Вирусът е бил респираторен т.е поразява дихателните пътища, но не е бил грип - думи на д-р Ангел Кунчев - главен епидемиолог в МЗ.
Малшанс е било, че при Деница инфекцията е станала причина за миокардит. Утре ще е готова хистологията. След няколко дни токсикологията. След седмица-две и вирусологичните проби.

# 99
  • Мнения: 25 666
Хора не правете световна конспирация.

Защо да е световна конспирация? Едно ваксиниране на нездрав организъм може да провокира много неща, много повече от кафето или цигарата.
Съжалявам, че темата се отплесна пак в нищене на подробности.

# 100
  • София
  • Мнения: 12 554
Защото никъде и никой от самото излизане на информацията за смъртта на Деница не е и споменал за ваксиниране. Ако това беше факт досега да се е разбрало. Родителите пък едва ли ще крият такова нещо.
Нито кафето, нито цигарата са провокирали миокардитът.

# 101
  • Мнения: 335
Хора не правете световна конспирация...
... Вирусът е бил респираторен...
...Утре ще е готова хистологията. След няколко дни токсикологията. След седмица-две и вирусологичните проби.

Каква "световна конспирация" може да е търсене на логични причини, най-малкото - за да бъдат отхвърлени.
Не можеш да отхвърлиш нещо, ако не се сещаш за него.
Както - и ако не го провериш, за да отпадне като възможност.
 
Допускане на причините и търсене на истината по метода на елиминирането е много по-логичен подход, отколкото да се заявява какъв не е бил или е бил "вирусът" преди каквито и да е резултати от лабораторни изследвания.

Страхът от "вируса" дойде от вашата публикация в дира (и другаде по медиите, разбира се - цитират се съответните специалисти). Въпросът за ваксините - пак от там - от едно мнение на някой си анонимен, подписал се като "ученик". Той твърдеше, че предишния ден на децата са им поставяли ваксини. Ясно е, че може да е всякакъв този, но ако беше невъзможно като вариант, никой нямаше да се пита истина ли е или не.

Има смисъл да се пита и да се искат точни отговори, за да отпадат грешните предположения.



Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 00:22 от Холограма

# 102
  • Мнения: 256
Искам само да кажа,че никой не е казвал или предполагал,че ваксината е убила детето,за да се говори за конспирация.Предположението е,че при наличие на вирусна инфекция,каквато беше доказана,ваксината може да доведе до тежки усложнения в състоянието,за което пък би било отговорно медицинското лице,което е поставило ваксина без да обърне внимание на здравословното състояние на детето.Едното няма нищо общо с другото.

# 103
  • София
  • Мнения: 12 554
Страхът от "вируса" дойде от вашата публикация в дира (и другаде по медиите, разбира се - цитират се съответните специалисти). Въпросът за ваксините - пак от там - от едно мнение на някой си анонимен, подписал се като "ученик". Той твърдеше, че предишния ден на децата са им поставяли ваксини. Ясно е, че може да е всякакъв този, но ако беше невъзможно като вариант, никой нямаше да се пита истина ли е или не.

Страхът може да дойде само когато човек не разбира това, което чете! Абсолютно ясно и точно беше написано, че става въпрос за т.нар ОВИ - остра вирусна инфекция, която за съжаление при Деница е довела до усложнения - т.е миокардит - и оттам се е стигнало до смъртта й. Всеки от нас поне веднъж в живота си, особено като ученик е предавал бележка от личния лекар с диагноза ОВИ. За радост усложненията, като при Деница, са рядкост.
Затова, ако някой читател не разбира медицинската терминология, то преди да бъде коментирано дадено твърдение, би трябвало да попрочете малко.
Отделно от всичко друго - да вярваш на анонимни коментари под новина, публикувана където и да е не е особено разумно. И последно - ако беше вярно мислите ли, че родителите щяха да мълчат?

# 104
  • Мнения: 256
nana,никой не вярва на анонимни коментари,точно затова зададох тук въпрос към майката на съученичка на детето.В такива трагични моменти,всичко може да ти излезе от главата,особено ако не си обърнал внимание на някой факт.

# 105
  • Мнения: 335
... Затова, ако някой читател не разбира медицинската терминология, то преди да бъде коментирано дадено твърдение, би трябвало да попрочете малко...

Харесвате ли си този коментар, Нана 77? Нужен ли е?
Виждам, че в съответната медия пишете информации.
Нормално е да ги съобразявате с нивото на читателите си, в случай, че толкова ги подценявате.
Потребителката по-горе попита съвсем друго нещо и няма нищо нередно в това.
Засега никой не е поставял под съмнение обективността на вашите информации, макар че те не са единствените:

http://www.focus-news.net/?id=n1072695&chain=1
06 ноември 2008 | 16:10 | Агенция "Фокус"
...Д-р Георгиева уточни, че се очаква до седмица да се разбере от какво е починало момичето. По думите й не може със сигурност да се каже, че Деница е починала от остра вирусна инфекция, тъй като все още не са готови всички изследвания...

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 14:21 от Холограма

# 106
  • София
  • Мнения: 13 206
И преди си е имало такива случаи. Защо не можете да проумете, че в днешно време информацията се рапространява много бързо и затова се чуват толкова неща. Пък и жураналистите разпространяват с предимство лошите неща.
Абсолютната истина. Доста информация криеха  по времето на комунизма.

А ти помниш ли? Щото аз да кажа криеХА, дето завърших 11 клас през 1989/1990 г. върви. Стига изказвания за време в което някои са били в детската градина и началното училище! С това не отричам негативите на времето както има негативи всяко време, ама се прекалява понякога с неща ЧУТИ от близки и роднини. Моето дете ще знае за "онова" време каквото му кажа аз. Надявам се да не проказва така сякаш го е преживяло. Тогава се е криела информация.. и сега се крие. Просто тогава нямаше интернет и мобилни телефони, което е затруднявало бързото разпространение на новини. Понякога някои новини не са стигали до нас просто защото вече не са били новини.

Извинявам се, че се отклоних от темата!

А сега по темата... чета, чета и изпадам във все по-голяма паника накъде върви обществото. Изпитвам безсилие да се справя с този проблем. Сега аз филтрирам нещата, а после.. когато мама не може да е наоколо. Какво да кажа сега, какво да направя да е разумна и си опича акъла... Ужас! Confused

# 107
  • София
  • Мнения: 12 554
Холограма след като съм го написала, значи съм сметнала за нужно.

Относно думите на д-р Георгиева - ето ти още един нейн цитат: "Резултатите от хистологичните изследвания и токсикологичния анализ на кръвта на Деница ще позволят с още по-голям процент сигурност да се твърди, че причината за смъртта е остра вирусна инфекция." В случая интерпретацията е на Дарик, а не на Фокус.

Така че аз вярвам на собствените си уши и на думите на патоанатома, извършил аутопсията. А то е, че смъртта е вследствие на вирусен миокардит, причинен от ОВИ - вероятно от групата на парагрипните вируси. Това е.

Ваче нищо не можем да направим. Абсолютно нищо. Освен да водим децата на лекар и да се надяваме диагнозите и лечението да са адекватни.

# 108
  • София
  • Мнения: 13 206
Нана, аз излязох от контекста на темата за причините за смъртта на Деница. Четейки другите неща още повече се паникьосах като родител, а повярвай ми, аз трудно се паникьосвам  Rolling Eyes

# 109
  • Мнения: 184
nana, започвам да се плаша от настоятелността, с която се опитваш да затвърдиш една хипотеза и напишеш собственоръчно заключението за смъртта на детето.
Искрени съболезнования за загубата на Деница.

# 110
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Сега аз филтрирам нещата, а после.. когато мама не може да е наоколо. Какво да кажа сега, какво да направя да е разумна и си опича акъла... Ужас! Confused

Ами нищо. Мърмориш, мърмориш, а тя ще прави това, което смята за 'готино'

# 111
  • София
  • Мнения: 12 554
Лавиния това, което искам е да не се създава излишна паника.
Ти самата по-спокойна ли ще си, ако разбереш, че страшен вирус мори децата наред в Сливен??? Защо си мислиш, че някой има причина да крие истината?

Факт е обаче, че д-р Георгиева от Регионалния център по здравеопазване май нещо не е внимавала. След цитата на Холограма реших пак да се обадя на патоанатома и какво каза той. Каза, че хистологичните изследвания ще бъдат готови след 10 дена, а пробите за токсикологичния анализ на кръвта още не били изпратени. Изпратени били само вирусологичните проби в София.

Последна редакция: пт, 07 ное 2008, 15:29 от nana77

# 112
  • София
  • Мнения: 13 206
Сега аз филтрирам нещата, а после.. когато мама не може да е наоколо. Какво да кажа сега, какво да направя да е разумна и си опича акъла... Ужас! Confused

Ами нищо. Мърмориш, мърмориш, а тя ще прави това, което смята за 'готино'


Ммм, благодаря за успокоението...  Crazy Понеже това ми е ясно паниката ми се увеличава  Rolling Eyes
 Hug

# 113
  • София
  • Мнения: 17
И преди си е имало такива случаи. Защо не можете да проумете, че в днешно време информацията се рапространява много бързо и затова се чуват толкова неща. Пък и жураналистите разпространяват с предимство лошите неща.
Абсолютната истина. Доста информация криеха  по времето на комунизма.

А ти помниш ли? Щото аз да кажа криеХА, дето завърших 11 клас през 1989/1990 г. върви. Стига изказвания за време в което някои са били в детската градина и началното училище! С това не отричам негативите на времето както има негативи всяко време, ама се прекалява понякога с неща ЧУТИ от близки и роднини. Моето дете ще знае за "онова" време каквото му кажа аз. Надявам се да не проказва така сякаш го е преживяло. Тогава се е криела информация.. и сега се крие. Просто тогава нямаше интернет и мобилни телефони, което е затруднявало бързото разпространение на новини. Понякога някои новини не са стигали до нас просто защото вече не са били новини.

Ти като си по-голяма с 2 години какво? По-добра памет ли имаш?

# 114
  • София
  • Мнения: 13 206
Ти като си по-голяма с 2 години какво? По-добра памет ли имаш?
От теб ли? От теб не знам... но от цитираната потребителка дето през 1989 г. е била на десетина години опредлено имам по-добра  Wink
То скоро някои 30 годишни ще вземат да си спомнят какво беШЕ по царско време и ще разказват по време на Виетнамската война как са протестирали само защото дядо и мама са им разправяли  Laughing
Я какъв адвокат се яви, брях!

# 115
  • Мнения: 25 666
Каза, че хистологичните изследвания ще бъдат готови след 10 дена, а пробите за токсикологичния анализ на кръвта още не били изпратени. Изпратени били само вирусологичните проби в София.

Защо? Защо не са изпратени веднага всички проби, нали са вече взети? Или не са?
Защо е това мотаене, това създаване на условия да се прецакат нещата?
Толкова ли ще обеднее държавата или Касата, ако в един такъв стресиращ случай се направи всичко възможно да се разбере причината? Все пак не умират всеки ден деца на чина си, нали?
Разбира се, че това няма да успокои близките, нито ще върне детето, но мисля, че бързото установяване на истината ще успокои родителите на останалите деца. А те са и данъкоплатците, които им изкарват заплатите, все пак...

# 116
  • София
  • Мнения: 17
Ти като си по-голяма с 2 години какво? По-добра памет ли имаш?
От теб ли? От теб не знам... но от цитираната потребителка дето през 1989 г. е била на десетина години опредлено имам по-добра  Wink
То скоро някои 30 годишни ще вземат да си спомнят какво беШЕ по царско време и ще разказват по време на Виетнамската война как са протестирали само защото дядо и мама са им разправяли  Laughing
Я какъв адвокат се яви, брях!
И децата на 10 нямат памет, така ли? Ново научно откритие!  baby_neutral

# 117
  • София
  • Мнения: 13 206
И децата на 10 нямат памет, така ли? Ново научно откритие!  baby_neutral
Айде стига се прави, че не разбираш какво казвам. Ако искаш върни се горе да прочетеш. Който разбрал, разбрал... За мен темата е изчерпана!

# 118
  • Варна
  • Мнения: 25 258
Памет имат, но за друго става въпрос тук. Едва ли 10 годишните разбират кой знае колко от политика и са били наясно какво и колко се е криело по време на комунизма. Знаят от приказките на по-големите. А тях други неща са ги вълнували.

# 119
  • София
  • Мнения: 12 554
Каза, че хистологичните изследвания ще бъдат готови след 10 дена, а пробите за токсикологичния анализ на кръвта още не били изпратени. Изпратени били само вирусологичните проби в София.

Защо? Защо не са изпратени веднага всички проби, нали са вече взети? Или не са?
Защо е това мотаене, това създаване на условия да се прецакат нещата?
Толкова ли ще обеднее държавата или Касата, ако в един такъв стресиращ случай се направи всичко възможно да се разбере причината? Все пак не умират всеки ден деца на чина си, нали?
Разбира се, че това няма да успокои близките, нито ще върне детето, но мисля, че бързото установяване на истината ще успокои родителите на останалите деца. А те са и данъкоплатците, които им изкарват заплатите, все пак...

Ами Как`Сийке за съжаление не съм нито патоанатом, нито лекар. Не знам защо не са изпратени.

# 120
  • София
  • Мнения: 17
На сина ми, който е само на 4 години му прави впечатление, че само черни неща съобщават по новините. Аз въпреки че съм бил дете тогава също съм гледал новини покрай родителите и помня какви неща се казваха. Лекарите в училището не са кой знае какви специалисти и преди и сега. Така че по-добре да се спре да се търсят виновни непрекъснато. Накои неща стават и нищо не може да ги предотврати.

# 121
  • Мнения: 25 666

Ами Как`Сийке за съжаление не съм нито патоанатом, нито лекар. Не знам защо не са изпратени.

Не питах теб лично, нали разбра?
Говорех си просто на глас...

# 122
  • София
  • Мнения: 12 554
Разбрах, разбрах...

# 123
  • Мнения: 723
КОлкото и шокиращо да ви прозвучи това, което ще ви кажа - това 13-годишно момиче е починало от свръхдоза. Нейни съученици са обяснявали по някои форуми, че в класа им имало 3-ма дилъри и единият й е дал да пробва нещо ново, което вероятно е било некачествено или просто не й е издържал организмът на силния наркотик.
Както  и за това момче, което Юни или Юли беше починало - пак в час - причината е същата. Дилъри в училището им давали да пробват нов вид наркотик - който при деца, и въобще при по-слаби организми може да доведе до инфаркт...
Шокиращо е това... Аз когато разбрах каква е причината всъщност - направо се стъписах

# 124
  • Мнения: 25 666
Мдам...
Чудя се защо ни е да хрантутим полиция и разни подобни служби, когато има форуми?  Thinking
Една жена каза във форОма... ЕЖКФ.

ПП Грам съвест нямате ли?

# 125
A_vagabundo ,да не би да да излезнали резултатите от аутопсията на това момиче? Защото аз нямам такава информация. А из разни форуми кой какви фитили и слухове пуска трябва ли да вярваме? Поне дайте линк за този форум като пускате какво сте прочели.  Това ,което прочетох от теб го тълкувам като гавра с паметта на момичето:
"КОлкото и шокиращо да ви прозвучи това, което ще ви кажа - това 13-годишно момиче е починало от свръхдоза. Нейни съученици са обяснявали по някои форуми, че в класа им имало 3-ма дилъри и единият й е дал да пробва нещо ново, което вероятно е било некачествено или просто не й е издържал организмът на силния наркотик.
Както  и за това момче, което Юни или Юли беше починало - пак в час - причината е същата. Дилъри в училището им давали да пробват нов вид наркотик - който при деца, и въобще при по-слаби организми може да доведе до инфаркт...
Шокиращо е това... Аз когато разбрах каква е причината всъщност - направо се стъписах"


A_vagabundo ,аз се стъписах на наглостта,с която  пишеш непотвърдени факти .Все пак очаквам линк къде в нета пише коментари и хипотези.

Мир на душата на това 13-годишно дете.За нас остава да гадаем причината за ранната й смърт.

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 23:07 от пловдивчанка

# 126
  • Мнения: 335
Всеки анонимен никаквец може да има достъп до интернет.
Но съответните органи - също. Имат достъп и до другите медии. Надявам се да дадат информация за резултатите по-бързо, отколкото за изчезналия Декстър преди време.

За да не говорят анонимници из форумите, трябва да говорят с факти официалните лица.

# 127
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Доста!
Оставете детето да почива в мир  #Cussing out

# 128
  • Мнения: 723
Не виждам никаква наглост в това, което съм написала и ми е много странна тази реакция.
И не - никога не бих се гаврила с подобно нещо, но тъй като обсъждахме и с приятели този случай, а дори и в университета (аз уча Социология) се засегна тази тема на едно упражнение - се оказа, че доста от тези хора бяха чули подобна информация.

Не твърдя, че е   проверен факт, но когато се отваря  цяла тема за този проблем, се предполага, че хората търсят обяснение и информация. Просто реших да споделя с вас това, което аз, а и други хора около мен са дочули, а някои и прочели.
И наистина ли вярвате, че ако от МВР знаят причината, и тя наистина е от наркотици - че ще обявят това публично???
Та нали това би означавало, че те очевидно не си вършат работата щом позволяват в училищата да се пласират наркотици...

Добре е да търсим и други източници на информация, а не да се доверяваме винаги сляпо на 'официалната версия'.
Който иска да взима предвид тази информация - но щом сте влезли в темата, вероятно сте искали да разберете повече.    bouquet

# 129
  • Мнения: 25 666
Да, права си.
Жалко, че сестра ти е курва.

# 130
  • Мнения: 723
Мдааа...  очевидно тук логиката и искренното желание за разбиране на обстоятелствата не са от значение за никой... За някои това очевидно е просто поредната случайна тема, по която да изкажат "вещото си" мнение...но те - обикновените клюкарки - рядко вникват в  същината...важното е да се говори, нали така
Жалко само, че липсва моралът, който да се съобрази с подобна трагедия и да ограничи изблиците на обикновени клюкарски набези.....  жалко е...

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 00:20 от A_vagabundo

# 131
  • Мнения: 12 670
Ако има дори малка доза истина в това - заслужава си да се чуе. На всички ни е ясно, че има дилъри в училищата. Но може би децата ще се постреснат.

# 132
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Спрете бе хора! Нямате ли други теми за чесане?
Ако има нещо такова, ще излезе наяве.
За сега официалното становище е вирусна инфекция.
Без друго съм фиксирана в проблема вече седмица
и като ви чета глупостите, ми иде да хвана автомата
Crossing Arms

# 133
  • Мнения: 25 666

Не твърдя, че е   проверен факт, но когато се отваря  цяла тема за този проблем, се предполага, че хората търсят обяснение и информация. Просто реших да споделя с вас това, което аз, а и други хора около мен са дочули, а някои и прочели.


И това ако не е клюкарско...  ooooh!
Но защо ли се учудвам, явно така ви учат в университета. Пък после се чудим защо нямаме истински социологически проучвания, ами само разни смешковци, които бълват глупости по медиите...
Ама поне не посягайте на трагедиите с деца, а? Толкова ли не остана нищо друго, с което да си чешите езиците, ами го правите с мъртви, които не могат да се защитят?  Sick
И вие родители ще ставате един ден, боже!  Stop

# 134
  • Мнения: 335
... http://www.focus-news.net/?id=n1072695&chain=1
06 ноември 2008 | 16:10 | Агенция "Фокус"
...Д-р Георгиева уточни, че се очаква до седмица да се разбере от какво е починало момичето. По думите й не може със сигурност да се каже, че Деница е починала от остра вирусна инфекция, тъй като все още не са готови всички изследвания...

... Факт е обаче, че д-р Георгиева от Регионалния център по здравеопазване май нещо не е внимавала. След цитата на Холограма реших пак да се обадя на патоанатома и какво каза той. Каза, че хистологичните изследвания ще бъдат готови след 10 дена, а пробите за токсикологичния анализ на кръвта още не били изпратени. Изпратени били само вирусологичните проби в София.

Цитат
ОЩЕ РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗСЛЕДВАНИЯ ЩЕ ИЗЯСНЯВАТ ПРИЧИНАТА ЗА СМЪРТТА НА ДЕНИЦА
...Шефката на районния център по здравеопазване в Сливен д-р Ивелина Георгиева обясни, че вирусната инфекция е факт, но тя трудно би предизвикала смърт... Още повече, че никой от близките на Деница не съобщава за кашлица или температура през последните дни, уточнява Георгиева.
Според нея трябва да се изчакат резултатите от още две изследвания под микроскоп и изследванията на кръвта. Заедно с това се чакат и резултатите от пробата на кафе ”три в едно”, което момичето е пило минути преди смъртта си. Части от течността, останали в чашата, са иззети от следователите. Едва тогава може би ще станат ясни истинските причини за смъртта на седмокласничката от Сливен, казва Георгиева.

http://www.sliveninfo.com/pages/news.php?pid=5&nid=3316#3316


Минаха 20 дни от трагичната случка.
Здравни инспектори извършиха дезинфекция на всички класни стаи в 12 СОУ ”Елисавета Багряна” тогава, мълчанието на институциите роди слухове и страхове, специалисти спориха за причините, служебни лица не изпращаха пробите, които щели да изяснят случая...

Какво е ясно днес?
Дали журналистите проследяват случаите, които отразяват?

Общи условия

Активация на акаунт