Бебетата на ясла от 3-месечни?

  • 10 512
  • 228
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 953
Нека помислим логично - това са бебета на 3м. Хранят се през 3-4 часа със специални млека, памперсите им пак се сменят на 3 часа. Изискват  страшно внимание и грижи, някои са злояди, други имат кожни проблеми изобщо много е сложно. Има огромна разлика между дете на 3м и дете на година във всяко едно отношение. Майките които са си гледали децата през този период у дома са наясно с това.
Бебетата изискват стриктна хигиена, а това струва пари когато става въпрос за групи още повече - стерилизатори, препарати, млека, лосион, памперси, специални млека за алергичните деца и специални изисквания към помещенията.
Другият основен въпрос е как ще се захранят тези деца - от 2м възраст ли, когато СЗО отрича тази практика тотално и препоръчва това да става след 5-6 м, но ние естествено винаги сме по по -най. За това и децата ни страдат от гастрити и т.н. благодарение на руската схема за захранване.
Най- важната храна за бебето е кърмата, нали така ни натякват отвсякъде и ни насърчават да кърмим, къде тогава отива истинската грижа за това да отгледаме здраво поколение.

Другото което видях че споменавате е това да бъде един вид социална услуга / достъпна за всички /, която би била голямо улеснение за самотните родители и бедните семейства - съмнявам се че хора с възможности няма да предпочетат пак детегледачка.
Таксата в ДГ е 40 лева.
Таксата за бебешка кърмаческа група е абсолютно невъзможно да бъде 40 лева. Необходимите специалисти с висше медицинско образование няма да си губят времето в ДЯ за заплата на санитарка. Минималното заплащане което те ще поискат би било около 1000 - 1600 лева примерно.
Ако сега държавата дава 120 лева за дете в ДГ  и родителите плащат още 40, за кърмаческата група държавата ще дава много повече от 120 лева + заплатите на персонала и специалното оборудване, прибори и изисквания на ХЕИ, както и родителите.
От цялото това нещо държавата няма да спести пари нито от болнични нито от разходи - тези групи са много по-скъпи от тези на 3 годишните.
Детската градина в САЩ е много скъпа, да не мислите че там е социална услуга, таксите са солени.

Аз съм резервирана към идеята.

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 22:30 от Candy girl

# 91
  • София
  • Мнения: 17 592
... в първия момент, в който прочетох тази статия, ми мина през ума само едно: "Тези гадове ще отнемат майчинството. Ще го направят като в Щатите, защото им се досвидяха и тези пари, които отпускат така "щедро" за децата ни!". Не вярвам, наистина, че ще могат да го реализират това с ходенето на детски ясли от 3 месеца - нито имат базата, нито имат необходимите кадри. Просто надушвам ужасна смрад, която ще удари нас като родители!

Нннн... дааа... Всъщност, няма никакво значение дали има база, дали има кадри, дали има реална възможност - достатъчно е да я има на хартия, за да може да се отреже болничния. И после познайте кои ще раждат... А гледахте ли един филм... Идиотия, идиотопия или нещо подобно (не помня точно името,уви)...

ПП
Candy girl, ще се спести. Много ще се спести. Щото всички изисквания, за които споменаваш, ще си останат в областта на добрите пожелания. И, разбира се, никой разумен няма да ползва "услугата". Просто няма да прави деца... А кой ще работи, когато поколението потенциални, нереализирали се поради финансови съображения, родители, непожелали да се възползват от тази "възможност" - е... ами, тогава други ще са министри, те да се оправят!

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 22:57 от katiABV

# 92
  • София
  • Мнения: 62 595
Тогава ще си внесат избиратели и работна ръка от третия свят.

# 93
  • София
  • Мнения: 2 296
Точно, това е един от проблемите - няма място за децата в градините, а те тръгнали ясли за 3-месечни да правят! А базата и персоналът са съвсем проблемни.
Абе, не знам. На мен това ми изглежда гадно. Едно бебе на 3 месеца се нуждае от постоянно индивидуално внимание. Майките с близнаци едва успяват да се грижат за 2 бебета, които искат всичко и веднага, какво остава един човек да се грижи за 4-5 бебета! За мен това е насила спъване на развитието  на бебето, пък който каквото ще да ми приказва. Ако бебето на 3 месеца може да задържи вниманието си и за 5 минути те трябва да се оползотворят в общуване с него, а не да реве или да лежи примирено, защото сестрата или учителката е заета точно в момента с друго бебе и не може да му обърне внимание..
Напълно съм съгласна.
Точно така излиза, че живеем в кукувиче общество. Много точно казано. И на всичко отгоре биваме поощрявани да мислим и да се държим като кукувици.
Peace

# 94
  • София
  • Мнения: 13 216
И нямаше ли да е (от моя гледна точка) по- смислено да заделям парите в банкова сметка...

От твоя - ДА, но от социална - НЕ!  Wink Навсякъде е така. Богатите хранят бедните. Най-общо казано. Тези, които имат по-големи доходи внасят повече, за да има за тези, които нямат. Това е! Има хора, които се пенсионират далече преди да стигнат възрастта, има хора, които изобщо не могат да работят. Те какво и къде заделят? Wink Ще кажеш държавата е длъжна. Да, ама държавата нали от хората в нея се издържа. Държавата не може без хората да съществува и хората не могат без държавата. В цял свят е така. Ето и сега част от осигурвките влизат във фондове по лични партиди. А на теб пък не ти пречи да си заделяш пак. Проблемът е, че парите които сегашните пенсионери са внасяли при това съвсем чинно бяха изядени, а сегашните работоспособни не внасят и няма пари за пенсии. Ама много се отплесна темата  Wink


Другият основен въпрос е как ще се захранят тези деца - от 2м възраст ли, когато СЗО отрича тази практика тотално и препоръчва това да става след 5-6 м, но ние естествено винаги сме по по -най. За това и децата ни страдат от гастрити и т.н. благодарение на руската схема за захранване.
Най- важната храна за бебето е кърмата, нали така ни натякват отвсякъде и ни насърчават да кърмим, къде тогава отива истинската грижа за това да отгледаме здраво поколение.

Ии, айде стига вече с това захранване.. Моето дете е кърмено до 40 дни със зор, защото имаше зверска диария - ОТ КЪРМАТА ми. От лактазата. И какво... хранена е със соево мляко. Захранена е на 3-4 месеца и не е боледувала грам до като навърши една година. Ама е живяла и проходила на Т на въздуха в стаята 17 градуса. Да, нека се поощрява кърменето, ама айде сега да не обвиняваме захранването за гастритите, щото тогава всички ние трябва да сме по гастро-ентерологиите. И това пък изобщо няма общо с яслите на 3 м. възраст. Щото ако аз си дам детето там ще съм наясно, че нама да е кърмено и ще поема тоя "риск"  Laughing

Някой спомена нагоре за ведомствените детски заведения. Мдам.. едно време е имало, но нали всичко трябваше с лека ръка да бъде разрушено, та и това. Сега наново ще откриваме колелото  Mr. Green

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 00:51 от Vache

# 95
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Това се прави единствено, за да стане съвсем скоро факт отнемането на сегашното право на майчинство в България.

Честно казано, се съмнявам дори да имат тази идея, тя да може да се осъществи.
Не знам колко от вас помнят протестите за майчинство преди 2 години - от няма нищо се вдигна много бързо голям шум и клекнаха, защото бяхме прави.
А за такава генерална промяна със сигурност никой няма да остави нещата така - тук вече няма да става дума за някой лев отгоре съобразно инфлацията, а за огромна разлика, която съвсем пряко ще засегне всяко едно семейство, планиращо или с малко дете. Няма да стане.
Едно е, ако като в другите държави се опитват да направят по-малкото майчинство по-голямо, но обратното - от заварено добро положение да направят по-лошо, надали, в конкретния случай само говоря.

Съвсем по темата си писах мислите в моето си място и в момента ми стои в подписа, но всъщност ме интересува разговора, така че ще се изкажа и тук:

Да, напълно съм съгласна, че има майки, които са адски притиснати (финансово или кариеристично) и трябва да се върнат рано на работа.
Вярва ли някой изобщо тук, че тези "ясли", които се спрягат, ще бъдат като онези ясли по света?! Не, нали? Онези ясли са адски скъпи. Дори с дотации от държавата пак ще бъдат адски скъпи и цената им няма как да е под цифрата за частна детска градина, ако ще се осигурят истински добри условия с нужния персонал като бройка и като квалификация.

Другият им вариант е ясен: изсипваме 10-12 бебета (защото групите са винаги по-големи от обявеното и изисквано по закон), които се търкалят по креватчета, гледани от една леля и във времето за хранене - от още една 'педагожка'.

Как точно ще стои въпросът с храненето им с кърма, също не ми е ясно. (Ваче, знаеш, че не си права и знаеш, че ще те газя след 3 дена по въпроса  Mr. Green) В смисъл - ясно е, че бебето може да се храни с изцедена кърма. Но това означава: 1) промяна на действащите закони, забраняващи внасянето на храни и напитки в детските заведения 2) осигуряване на условия за цедене на работните места и насърчаваща политика и 3) пълно доверие в персонала на яслите, че ще дава на бебето ви точно това, което вие сте донесли

Още: това, което най-вече ме дразни в тази история, е:
- в момента няма места в ясли и градини, недостига персонал и той е нископлатен. Защо не се работи първо в тази насока, ами се добавят още утежняващи фактори (нови групи, нови места за нископлатен недостигащ персонал)?

- Защо не се довърши социалната политика, която СНБМ толкова упорито се труди да прокара? Добре, ясно е - детегледачките са скъпо начинание. Някой тук вярва ли сериозно, че е по-добре за едно малко бебе да се гледа в ясли, отколкото от гледачка? И да има, ще са единици. Е, в този случай не е ли най-логично да се доразработи програмата за детегледачки, вместо яслите? Програмата на хартия е много добра, въпреки че количеството бумаги за осъществяването й е умопомрачаващо, но не това е важното. Ето, има алтернатива: вместо да взимаш майчинство, за тези пари назначаваш гледачка и тя се грижи само за твоето бебе и надявам се, както трябва (и за това се попълват документи разни).

- Защо не се погрижат да се спазват реалните вноски за осигуровките, вместо да седят, да се чешат и да излизат с тъпотии? Ако се внасяха реалните осигуровки, доста повече майки щяха да си гледат спокойно децата до 9м с реалните 90% от заплатата, вместо да правят всякакви факирски номера, за да взимат повече пари.

- Също като по горната точка: какво стана с реални данъчни облекчения за семейства с деца?!

Ей такива неща... Мисля, че трябва първо те да се оправят и довършат, че след това да се добавят нови екстри като яслени групи за съвсем малки бебета.

Някой спомена нагоре за ведомствените детски заведения. Мдам.. едно време е имало, но нали всичко трябваше с лека ръка да бъде разрушено, та и това. Сега наново ще откриваме колелото  Mr. Green
Това, виж, е едно нещо, от което има нужда. Ведомствени ясли и градини на работното място е съвсем друго. По света хората почват да поощряват и воденето на деца на работното място в съвсем пряк смисъл. Интересно дали скоро по примера на Гугъл и други големи компании някой тук ще разкрие такива ведомствени заведения - за една или няколко кооперирали се фирми.

***
А за изказването на Фандъкова децата да са длъжни да тръгват на градина от 3 години просто нямам думи. Така било по света? Идиотщина. Няма такова нещо - по света никой не задължава никого. В много държави ако решиш, изобщо и на училище можеш да не го пускаш, ами да си го учиш у вас, какво остава да си длъжен да го пускаш на градина от 3.
Тук хем места няма, хем персонал няма, ами и дайте да задължим детето и родителя под строй и с песен... Закрихме го социализма, Фандъкова!


Нота бене: детето ми тръгна на ясла от 1г 10м, сега ходи на градина. Опитът ни с яслата беше много травмиращ и труден и второ дете на ясла не бих пуснала на никаква възраст, ако ще по корем да се влача. С градината всичко е чудесно и дай Боже повече деца да ходят в добра градина с такова желание.

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 08:07 от Бу

# 96
  • София
  • Мнения: 12 554
Бу няма да има реални данъчни облекчения за родителите. Въобще повече няма да има каквито и да било облекчения. Напротив ще се свиват и тези, които досега имаме. И това е защото нямат интерес властимащите да опънат каишите.

Това с внасянето на кърма пък изобщо няма да стане. То е съмнително дали въобще ще се разкрият такива групи, защото няма персонал.

# 97
  • София
  • Мнения: 62 595
Така е. По-добре детегледачка, отколкото ясла. Нали я има онази програма от социалното министерство - държавата плаща МРЗ и осигуровките, а майката тръгва на работа. Нищо не пречи това да се направи и за съвсем малките бебета, ако е толкова зор майката да работи.

# 98
  • София
  • Мнения: 13 216
Ваче, знаеш, че не си права и знаеш, че ще те газя след 3 дена по въпроса  Mr. Green) В смисъл - ясно е, че бебето може да се храни с изцедена кърма.

Бу, нелепо е да водим тоя спор  Wink Категорично смятам, че съм права!  Joy И знаеш ли защо.. защото се опитвам да погледна нещата мааалко по-отстрани, без да се ангажирам емоционално. Да, бебетата могат да се хранят с изцедена кърма. А кой и как ще поеме риска да дава в такава ясла изцедена кърма? Знаеш защо.. защото ако стане нещо ще си го отнесе персонала  Wink

А за газенето... гази ме бре, гази.. съгласна съм когато има вина  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
... бели или червени по вкус

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 10:16 от Vache

# 99
  • Мнения: 3 211
Поредната популистка предизборна новина.
Те няма къде да гледат по-големите деца, пък камо ли да осигурят нови помещения, материална база и персонал на бебета.

# 100
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 841
Ваче, по света е точно така - изцедена кърма Simple Smile
И всъщност всяка майка си носи за нейното дете храната - дали ще е кърма, дали АМ, дали каша, пюре... точно защото не е ясно кой какво кога яде. Всеки носи отговорност за това, какво е донесъл. Персоналът носи отговорност на кого какво е дал, очевидно. Не може да бъде иначе. Като се натровиха децата в коя беше там детска градина ли, ясла ли, кой беше виновен? Особено с малки бебета - не ядат еднакво мляко (очевидно - независимо дали говорим за кърма, или различна марка АМ, от соево до ХА), на различна възраст всеки яде различно... нелепо е да се вкарват бебетата насила в еднакви рамки, когато са толкова различни.
Това е още една причина защо тези ясли не могат да се осъществят във вида, в който ги мислят. Няма такава бира. Или се правят както трябва - една гледачка на всеки 3 бебета, която ги гледа както трябва, храни, преоблича, носи, говори им и т.н., и съответно удоволствието струва скъпо, или се правят соц ясли, по-евтинки, където една леля гледа поне 10-12 бебета, които се търкалят в леглата с бутнато шише, всяко да се храни както може и това е.

Сестра ми се върна на работа (САЩ), когато племенникът беше на 3м. До 6м го гледа баба ни (прабаба му Laughing пъргава 83 годишна), а след това го даде на съседка, която гледа свои и чужди деца, точно както Анет104 пише. И е скъпо - ако не се лъжа, около 500$ на месец й излиза средно, но да го даде на официална ясла е по-скъпо, а и местата са кът.
Всеки ден цеди на работа и оставя предварително приготвени порции Simple Smile Както повечето кърмещи работещи майки. Не е невъзможно, но е трудно.

# 101
  • София
  • Мнения: 38 711
Заглавие от днешната преса:

"Дефицит от 40 000 медицински служители изпитва здравната система в България"

Та откъде, питам отново, при тоя дефицит ще се намерят медсестри за тия измислени ясли???

# 102
  • Мнения: 24 467
Все пак става въпрос за възможност, не за задължение. В доста държави хората се възползват- майчинствата не са като тук и действително след навършване на 3 месеца майки се връщат на работа и ползват такива услуги. Дали майката Х ще се възползва е отделен въпрос, важно е да има възможност- всичко се случва, не дай Боже. Кое му е лошото? Тук не става въпрос за кой вариант е по- добър /щото няма такъв за всички случаи и всички хора/, а че се дава тази възможност.

# 103
  • Мнения: 5 103
Не знам що за майка би си дала детето на ясла на 3 месеца.
Peace

# 104
  • Мнения: 804
Ясно е, че този проект няма как да се реализира - само вдигат шум, за да видим колко много работят. Иначе ако се направи като хората (което в БГ е невъзможно) идеята ми допада.

Не знам що за майка би си дала детето на ясла на 3 месеца.

Това ми е сред любимите изказвания. Аз пък  се чудя що за майка храни детето си с пюрета Ганчев, защото я мързи да ходи на работа да изкара пари за нормално пюре. Но я мързи и да готви, въпреки, че си стой вкъщи под предтекст, че иска най-доброто за детето си.  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт