СОЦИАЛНА тема- за социалните ни права и придобивки!(А защо не и за взаимопомощ)

  • 3 831
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 325
Cvete09, нищо не се полага на самотните майки. Само намаление на таксите за ясла и градина, както Venecias е писала. Тъй че не "и сам война е войн". Simple Smile

# 16
  • Мнения: 847
Предстои ми връщане на работа през месец март/ тогава детето навършва 1 годинка/ , място в яслите няма и това , което ми остава да направя е майка ми да поеме да гледа детето. Но тя нито е безработна , нито е пенсионерка / на 50г/ . Желанието ми е да й прехвърля майчинството - бабинство. Някой може ли да помогне с информация как става , какви са условията и необходимите документи.
Четох в нета , но информацията не е еднозначна и се обърках.
Предварително благодаря.

Бабата може да ползва вместо майката отпуска по чл. 164 от Кодекса на труда (този за гледане до 2 г, за който се плаща твърдото обезщетение от 240 лв тази година по чл. 53 от Кодекса за соицално осигуряване) - Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.

Документите са молба за отпуск до работодателя, придружена от съгласие на майката и приложение 3 за НОИ (от Наредбата за изисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО, има я на сайта на НОИ). В приложение 3 изрично си е отбелязано "Моля в качеството ми на ...
(майка/баща/баба/дядо/осиновител/лице, при което е настанено детето по реда на чл. 26, ал. 1 от ЗЗД/настойник)
да ми бъде отпуснато парично обезщетение за отглеждане на малко дете, считано от .................................. 20... г." Пишете "баба" и толкова Simple Smile
Та това е редът, отпускът не може да не се разреши от работодателя на бабата. Въпросът е в съотношението заплата/обезщетение, както винаги ...

# 17
  • Мнения: 1 843
Всъщност се оказа, че дори не всяка община има практиката да намалява таксите за детските градини при един родител. Факт.

Да питам тук, някой друг има ли забавяне на обезщетението за майчинство за м. януари? Последен месец ми беше, но нищо не са ми превели, чудя се...
И още. Детските не трябваше ли да станат по 35 лева от 2009 година?
На мен са ми превели класическите 50...

# 18
  • Русе
  • Мнения: 212
През месец януари /06.01.2009/ са ми превели обезщетението за месец декември 2008г.Днес проверявах все още няма преводи за новата година.Да  - детските за 2009 г. са в размер на 35 лв. и подозирам,че и те се превеждат по схемата на обезщетенията.

# 19
  • на път
  • Мнения: 2 804
.....И още. Детските не трябваше ли да станат по 35 лева от 2009 година?
На мен са ми превели класическите 50...

Дар, през януари (казаха ми около 18 число) се получават декемврийските суми (в стария размер). Около 18 февруари би трябвало да получиш януарската сума и тя да е 70лв. за двете деца.

# 20
  • Мнения: X
Да питам тук, някой друг има ли забавяне на обезщетението за майчинство за м. януари?

Да, и на мен не са ми превели още.

# 21
  • Мнения: 1 843
Дар, през януари (казаха ми около 18 число) се получават декемврийските суми (в стария размер). Около 18 февруари би трябвало да получиш януарската сума и тя да е 70лв. за двете деца.

А-а-а, ясно. Мерси!  Simple Smile

Мамутче, ами... да не говорим, ако разчиташ само на това обезщетение. Мъка, голяма държава, голяма работа сме.

# 22
  • космополитно
  • Мнения: 941
... Живеем заедно, но по закон и документи съм сама кандидат осиновител. Решила съм като се срещнем с детенце да търся до стотинка всичко, което ми се полага от държавата. Знае ли някой на самотните майки полага ли се нещо повече.   
[/b]

Цвете, насочих те към тая тема. Не знам дали я откри, но току-що нетърсено налетях на нея.
Ето ти обширно инфо на знанието по интересуващия те въпрос на самотните родители:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=51869.0

# 23
  • Мнения: 149
На цветето в момента такова служебно яйце му се пече на дъ-то, че няма време да погледне мъжа си дори. Благодаря момичета Hug Hug Hug

# 24
  • в сърцето на моето дете
  • Мнения: 64
marrymaroon,
благодаря за информацията, много ми помогна.

Общи условия

Активация на акаунт