Ролята на майката е да обича, а на бащата да възпитава...

  • 4 668
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • на път
  • Мнения: 2 804
Да бе да ....
Всеки прави каквото може и както може, без значение дали е татко или мама  Wink. И колкото повече от всички екстри, толкова по-хубаво.

# 16
  • Мнения: 5 877
Доста сексистки са се изказали "психолозите". Може би са от по-миналия век?
Ролята на майката и бащата е да обичат и възпитават.
Впрочем според мен детето също трябва да обича и възпитава родителите си  Joy

# 17
  • Мнения: 14 133
И двамата родители имат и двете роли - да обичат и възпитават.  Peace

# 18
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Аз възпитавам децата на едно, баща им на друго.
Аз въвеждам навиците на ред, лична хигиена подреденост, отговорност...
Мъжът ми прави с тях типично мъжки неща - големият му помага когато поправя нещо у дома, малкият гледа, учи ги да бъдат кавалери, да уважават майка си, да бъдат дисциплинирани...
И двамата ги учим, че няма "мъжка и женска работа" в домакинството.
И двамамта ги обичаме и им го показваме и казваме.
У дома няма "добро и лошо ченге". Когато единият се кара и наказва, другият го подкрепя. Дори да не сме съгласни понякога един с друг не го показваме пред децата.

# 19
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Това разпределение на ролите е едно от най-тъпите неща, които съм чувала.
Обичта е основата, върху която се гради възпитанието.

# 20
  • Мнения: 1 324
Това, че идеята е представена като синтенция не означава, че трябва да се тълкува буквално. Изобщо не се имат предвид подобни вариянти за ограничаване на родителите в дадената крайност.   По-скоро се залга на това кой следва да играе водещата роля.
И това, че човек повдига за разискване една тема, не го прави директно неин пропагандатор или привърженик, за да бъде нападан като такъв. Нормално е да се интересуваш и да разискваш неща извън товоя личен мироглед. 
P.S. А относно интелигентното изразяване, ще ме извините, че не съм на вашата висота.

# 21
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Така написано изречението се възприема буквално.
letsgo, кой те напада?

# 22
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Госпожите в градината възпитават, защото това работят.
Ние, за разлика от тях, възпитаваме, защото обичаме. И двамата. Водеща роля няма.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
ПО-скоро е "възпитава този, който е важен за детето", независимо дали е майка, баща, баба, учител или МТV. Поне психолозите са на едно мнение за авторитетите. Може би любовта на майката и бащата се проявява по различен начин. Майката е по-закриляща и прощаваща, а бащата е по-изискващ и води детето във външния свят. И добре, че ги има и двамата, че човешките деца да растат по-уравновесени.

# 24
  • Мнения: 7 821
Не ми харесва идеята, че бащата възпитава, а майката обича.
И не я намирам "патриархална", защото в България традиционно възпитанието е "работа" на майката. Обаче тук битува  практиката да се плашат децата с бащите им - "слушай, че ще кажа на баща ти!" и съответно - " моля те, не казвай на татко!" , която аз изобщо не приемам и не практикувам.
Нито мъжа ми е чудовище, нито е редно децата да го възприемат като такъв. Аз мога да бъда достатъчно страшна и не ми е необходим допълнителен, чужд авторитет за да наложа правила и възпитание.

# 25
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Права си, Ели.
Децата трябва да признават авторитета на родителите си. Но това не се постига чрез подобни заплахи, а с упорита работа по съграждането на този авторитет. Те трябва да са убедени, че винаги ще намерят опора у нас, когато им трябва. Но и ние трябва да сме последователни - веднъж казали за нещо, че може или не може, трябва да го отстояваме. Говоря и за двамата. Не е редно, понеже татко възпитава, да забрани излизане. Пък мама, понеже обича, да мушне 5 лв. в джоба и да каже "Излизай". Иначе детето винаги ще се възползва от прецедента.

# 26
  • Мнения: 2 249
-детето е с празен диск в на4алото и как ще се надраска зависи от нас-до каква степен ще го надраскаме ние и до каква улицата и заобикалящата го среда-не може да възпитаваш без да оби4аш ,както и не можеш само да оби4аш-аз съм 4овека,който прекарва най-много време с детето ми и е логи4но 4е аз го възпитавам и се старая да подхождам към нея с  уважение и да се интересувам от мнението й(независимо 4е е още само на 2,) а не като към дете,което не разбира и трябва да го изманипулираш за по-лесно-важно е за мен да изградя доверие на детето си ,за да съм спокойна 4е каквото и да се върти в глави4ката му то няма да се притеснява да ми го сподели -а дали ще успея-ще покаже времето Peace

# 27
  • София
  • Мнения: 6 477
И на мен този модел на възпитаващия и обичащия родител ми изглежда доста фройдистко..А още повече, че все повече родители сами гледат децата си - така, че обичаме и възпитаваме в движение! Моята дъщеря е основно обичана и възпитавана от мен, а от баща си по-скоро обичана и някак по-малко възпитавана, просто защото го вижда 3 пъти седмично.
Така, че винаги по-голямата роля по възпитанието и даже обичането принадлежат на майката.....

# 28
  • Мнения: 14 654
...по думите на психолозите.
Знаех си аз, че добре правя като не чета книжчиците на разни психолози, големи глупости съм пропуснала.

# 29
  • Мнения: 1 494
Това, че идеята е представена като синтенция не означава, че трябва да се тълкува буквално. Изобщо не се имат предвид подобни вариянти за ограничаване на родителите в дадената крайност.   По-скоро се залга на това кой следва да играе водещата роля.
И това, че човек повдига за разискване една тема, не го прави директно неин пропагандатор или привърженик, за да бъде нападан като такъв. Нормално е да се интересуваш и да разискваш неща извън товоя личен мироглед. 
P.S. А относно интелигентното изразяване, ще ме извините, че не съм на вашата висота.


Права си.  HugПозната ситуация, но приеми че тук пишат страшно много хора и всичките различни.  Wink Аз не видях да застъпваш идеята- стана ясно, че питаш. Но наистина по заглавието човек се хваща буквално за думите. Водеща роля винаги има единия родител, мисля, или почти винаги. Погледнато от този ъгъл може да се каже, че възпитанието наистина пада като по-голяма тежест предимно на майките. Но това за малките деца е логично. Кофти е, ако бащата свикне с тази позиция и се опита да мине по тънкото. Защото за по-големите вече би трябвало все по-активно да се намесва. В този смисъл, ми хареса съвета в единия пост- да се поощрява бащата да е по-активен с децата. Ще се възползвам от него...
Смятам, че се иразяваш много интелигентно. Peace

Общи условия

Активация на акаунт