Пангасиус ?!?!

  • 135 717
  • 206
  •   1
Отговори
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Купих си незнайно защо такава риба,и сега не знам как да я приготвя  Rolling Eyes Стои близо месец във фризера и току що я извадих ,но как да я направя? newsm78 Най елементарното за което се сещам е да я изпека на грил тигана,няма начин да не стане,но все пак ми се иска,ако вие сте купували такава риба да споделите как я готвите  Hug
Благодаря  bouquet

# 1
  • Мнения: 27 524
Това е една от най-най-вкусните риби, любима ни е. Само пържена я приготвям, така става най-добре  Peace

# 2
  • Мнения: 1 352
И аз взимам често такава риба. Правя я във фолио на грил тигана. Осолявам, добавям чер. пипер и розмарин, поливам със зехтин, най-отгоре редя кръгчета лимон и завивам с фолиото. Пека по 10-ина мин. от всяка страна.

# 3
  • София
  • Мнения: 618
Ние я хапваме панирана Wink

# 4
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Благодаря Ви много момичета !
Значи реших да изпробвам ,понеже както казах никога не съм приготвяла такава риба......в пакета са 3 големи филета-дълги и широки,та ще изпържа полавината,а другата половина ще я направя както казва Мариета-Кюфтета Laughing
Панираната също звучи добре,но само аз ям панирана риба,никой друг така,че като за първи път ще се прежаля да не опитам така,но ако ни хареса рибата и панирана ще пробвам Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 2 166
Това е една от най-най-вкусните риби, любима ни е. Само пържена я приготвям, така става най-добре  Peace

А най-добре става, ако се пържи в масло  Peace

# 6
  • Мнения: 1 352
Това е една от най-най-вкусните риби, любима ни е. Само пържена я приготвям, така става най-добре  Peace

А най-добре става, ако се пържи в масло  Peace

Обаче избистрено, че иначе загаря и става гадна работа.

# 7
  • Мнения: 2 926
Ние също я хапваме панирана  Peace

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Аз я пържих, оваляна в галета и подправка за риба - стана много вкусна.

# 9
  • Мнения: 2 774
Обаче избистрено, че иначе загаря и става гадна работа.
Извинявам се на авторката , че и ползвам темата   bouquet,но .....как така избистрено  масло?

# 10
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Обаче избистрено, че иначе загаря и става гадна работа.
Извинявам се на авторката , че и ползвам темата   bouquet,но .....как така избистрено  масло?


няма кякво да се извиняваш,и аз това исках да попитам Кюфтета Wink

# 11
  • Мнения: 27 524
А, Захир, не знаех, ще опитам, мерси  Hug

Ето хубаво обяснение от Цецето:

Тук може би трябва да кажа за технологията на "избистряне"- в дълбок съд на не много силен огън се разтопява маслото /най-добре вземете 250гр. качествено краве масло - разбирайте небългарско.../. Като започне да ври, започвате да обирате бялата пяна отгоре - това всъщност са млечните остатъци, които трябва да премахнем, за да остане чистото масло. Отделно на дъното се получава един загар, който не бива да ви притеснява, това са механични частици, които също трябва да се премахнат. И така, бъркате без да стържете по дъното и отпенвате, докато престане да се пени отгоре. Не отнема много време. Накрая прецеждате в съд, в който ще го съхранявате - така може да престои в хладилника 2-3 седмици, без да се разваля или гранясва, и си го ползвате когато ви потрябва. Ароматът на това масло е несравним с нищо друго.

# 12
  • Мнения: 940
Аз редовно препенвам масло, но пангасиус съм яла само един път. Беше я направила свекърва ми и изобщо не ми хареса. Беше една мазна и гадна. Тя я беше панирала. Но рецептата на Мариета-Кюфтета ми звучи добре.

# 13
  • Мнения: 1 352
Блонди е написала за избистрянето. И аз точно от там се светнах Peace, сега като си купя масло веднага си го избистрям и го прехвърлям в бурканче. Използвам го за много неща, пържила съм и картофи, не загаря и аромата е страхотен Peace.

# 14
  • Мнения: 68
Скоро приготвяхме за пръв път такава риба.Филенцата ,заедно с девисил,морков и гъбки ги загънахме в пакетчета фолио и пекохме във фурната ,на мен лично много ми хареса.Самата риба ми се стори по-мазничка,предполагам ,че и приготвена на скара ще е страхотна.

# 15
  • Мнения: 27 524
И аз си пазя този линк от Цецето, но все още не съм го пробвала това масло, трябва да си създам навик да си го правя така. А това означава ли, че е по-малко вредно (мазно) маслото?

# 16
  • Мнения: 373
ОООООООО Пангасиуса е страхотна рибка, аз я правя на рибарски пай! Намазнявам една йенска правоъгълна тавичка; нарязвам на хапки едно филе пангасиус около 600-700 гр и нарязани на колелца рулца от раци, смесвам ги в купа като добавям и една чаша царевичка, осолявам на вкус, слагам малко чер пипер и лимон и ставям да си поеме от подправките докато приготвя бешамела. Бешамела приготвям по стандартния начин с около 600 мл прясно мляко, масло и брашно около 3-4 с.л., индийско орехче и като е готов бешамела слагам и нарязан пресен магданос. Рибата изсипвам в тавичката и заливам с бешамела, отгоре намазвам картофено пюре около 500 гр, а пюрето се намазва с едно разбиро яйце, за да стане хрупкава коричка. Пека около 20-30 мин. Става нещо невероятно вкусно!!!

# 17
  • Мнения: 229
И аз си намерих рецепта за пангасиус тук от форума е от темата за Никулденската трапеза
та 2-3 филета се слагат в тавичка е се заливат с 1 кофичка кисело мляко ,чесън и копър ,чер пипер според вкуса.Така престояват половин ,един час и се пече двайсетина минути.Става много вкусно!

# 18
  • Мнения: 27 524
Риба и кисело мляко  #Crazy
Стига, де, това са несъвместими комбинации  Stop

# 19
  • Мнения: 3 459
Яла съм е и печена и пържена.
Изобщо не ми хареса.
  Sick

# 20
  • Мнения: 1 541
Понеже вкъщи нищо не се панира или пържи ето как я приготвям аз (става и с всяка друга хубава бяла риба филе). Всичко правя на око, така че точни мерки не мога да дам.
Нарязвам филетата на парчета колкото fish fingers горе- долу. Слагам ги в купичка и ги заливам със сок от един-два лимона. Оставям ги в хладилник да поемат малко.
В една купичка смесвам малко галета, грис (повече от галетата) и подправки за риба (може готов микс, но те са пълни със сол и други гадории, така че аз лично си слагам по наш вкус сухи подправки).
В друга разбивам едно яйце с капка- две лимон.
След това топя в яйцето и в сухата смес и нареждам върху пергаментова хартия в голяма тава. Напръсквам със зехтин (аз използвам нещо подобно на пулверизатор за зехтин, но може и да се полеят съвсем лекичко просто) и пека. Стават като панирани и без притеснение можете да ги дадете на децата, които пък е ясно какви фенове са на храната с пръсти  Wink

# 21
  • Мнения: 711
Аз само 1 път съм я купувала и я задуших на фурната, но честно казано изобщо не ни хареса - даже я изхвърлих. Разбрах после, че най-хубава ставала пържена.  Peace

# 22
  • Germany
  • Мнения: 1 581
И моето семейство обича пангасиуса, ето един вариант - слагам три филета цели в намаслена тавичка и заливам с 200-300 гр. течна сметана (може и сладка), в която съм добавила вегета, девесил, копър (или готова подправка за риба) и запичам за около 20 мин. на фурна, подходяща гарнитура - варени картофи, много е вкусно.

# 23
  • София
  • Мнения: 100
и ние не можахме да я ядем тази риба, аз я пекох на фурна и не стана хубава, много мазна и леко горчива

# 24
  • Мнения: 3 268
Тази риба не се пече.В никакъв случай.Панирана или в масло става просто превъзходна.По Коледа пак ядох от нея и не можех да спра.

# 25
  • Русе
  • Мнения: 659
Аз понеже избягвам да пържа, съм я пекла във фурната, използвам фикса на Маги за риба в сметанов сос, получи се и ни хареса много. Правих я и по друг начин (както правя пастърва обикновено във фурна)  - всяко парченце го завивам във фолио и слагам домат, нарязани на филийки, лук и малко масло. Също се получава страхотно Peace Преди малко даже мъжът ми каза, че щял да вземе такава риба Laughing

Последна редакция: пн, 05 яну 2009, 17:24 от violet

# 26
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Скоро приготвяхме за пръв път такава риба.Филенцата ,заедно с девисил,морков и гъбки ги загънахме в пакетчета фолио и пекохме във фурната ,на мен лично много ми хареса.Самата риба ми се стори по-мазничка,предполагам ,че и приготвена на скара ще е страхотна.
И аз я правя по подобен начин!  Peace
изкушавам се да опитам пържена, ама не ми се виси на котлона беееее.......  Sad

# 27
  • Мнения: 27 524
изкушавам се да опитам пържена, ама не ми се виси на котлона беееее.......  Sad

Е, ти  като че ли грах ще пържиш зрънце по зрънце  Laughing Hug В един голям тиган или във фритюрника става за десетина минутки, не се виси изобщо  Wink

# 28
  • софия
  • Мнения: 25 457
Охххххх, и на мен ми идва мазна и не я харесвам много ... Може да пробвам някой от предложените от вас начини. Не обичам да пържа или панирам, и до сега съм я пекла във фолио и на грил-тиган.

P.S. В момента е на прИмоция в Кауфланд Simple Smile

# 29
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
съвсем скоро го правих с доматен сос на фурна, стана убиец Wink
сложих пресен лук, дивисил, магданоз, доматена салса и рибката на парченца

# 30
  • Мнения: 940
Риба и кисело мляко  #Crazy
Стига, де, това са несъвместими комбинации  Stop

Нали само тези от консерва не е добре да се консумират с кисело мляко.

# 31
  • Мнения: 1 906
Никога не съм купвала такава риба, защото не знам как се приготвя  Laughing . Но често съм се изкушавала.
Рецептата на *MILADY* много ми хареса!

# 32
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Да кажа как я направих снощи аз.....както казах избрах да ползвам начините -пържена и във фолио на грил тигана......
Просто няма по вкусна риба от тази,или да не съм толкова крайна я свързвам по вкус долу-горе с пъстървата-друга моя много любима риба за мен.От 3 те филета излязоха 6 парчета ,коита честно казано никак не ни стигнаха,само малката изяде 2 парчета Mr. Green За мен остана само да си опитам,и затова другият път ще купя поне 2 пакета за приготвяне Wink
Хареса ми и по 2та начина,като парчетата ги осолих,наръсих ги леко с черен пипер,и изпържих,а другите ги завих с фолио,като преди това ги овалях в зехтин,пекох около 10тина минутки общо...
Благодаря на всички ,които бяха така любезни да споделят   bouquet  bouquet  bouquet

# 33
  • Мнения: 248
Много вкусна риба и аз съм очарована от нея, но у нас я предпочитаме панирана.

# 34
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Риба и кисело мляко  #Crazy
Стига, де, това са несъвместими комбинации  Stop

Няма такова нещо.
Несъвместима с киселото мляко е само рибата от консерва!  Simple Smile

# 35
  • Мнения: 201
Аз след дълго ровене в нета, пробвах тази рецепта и ни хареса-пангасиус- пакетчета, за първи път правя пангасиус Peace

# 36
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
изкушавам се да опитам пържена, ама не ми се виси на котлона беееее.......  Sad

Е, ти  като че ли грах ще пържиш зрънце по зрънце  Laughing Hug В един голям тиган или във фритюрника става за десетина минутки, не се виси изобщо  Wink
Ще вземеш да ме навиеш значи!  newsm78

# 37
  • Мнения: 121
Ето една моя любима рецепта:

ПАНГАСИУС С ВИНЕН СОС

Тази рецепта я видях в предаването Бон Апети. Много ме впечатли и затова реших да я споделя с повече хора. Това е моят вариант (за 4 порции):
Филета се запичат под фолио на фурна с малко мазнина, сол и черен пипер. Фолиото се отстранява малко преди рибата да стане готова.
За соса:
125 мл готварска сметана
2-3 супени лъжици олио
10-20 мл вино
малка глава лук
1 лимон
1 щипка куркума
1щипка къри
Лукът се нарязва наситно и се сотира с олиото. Сипва се бялото вино и след това на тънка струйка сметаната. Изчаква се да се редуцира. Овкусява се с кърито, куркумата и сокът от лимона.

# 38
  • Мнения: 121
Ето още една:

Пангасиус с пикантен сос

Тази съм си я свалила от нета, но отдавна и не мога да дам линк. Малко съм я префасонирала.

3 порции

Продукти:

3 парчета филе от риба пангасиус(от по 250-300 г)
1 консерва цели домати
1 глава лук
2 моркова
1 скилидка чесън
6 кисели краставички
олио   
сол и черен пипер

Начин на приготвяне:

Доматите се отцеждат добре, разполовяват се, почистват се от семките и се нарязват на дребно.
Лукът и чесънът - на ситно, морковите - на кубчета.
Нарязаните зеленчуци се посоляват и се оставят да се задушават на бавен огън около 15 мин, като от време на време се разбъркват с дървена лъжица, за да бъде задушаването равномерно.
Прибавят се и рибните филета.
Тенджерата се захлупва и задушаването продължава още 10-15 мин.
Киселите краставички се нарязват на тънки кръгчета и се добавят в тенджерата.
Рибните филета се сервират горещи, полети с пикантния сос.

# 39
  • Мнения: 237
Благодаря на Артемида, че се е престрашила да пробва рецептата ми от темата за Никулден. Всъщност това не е моя рецепта , а на едно от момичетата във форума, но не помня коя Embarassed

Откакто я правя са я пробвали поне 30 човека и   ВСИЧКИ  много са я харесали. А у нас  ВСИЧКИ /капризи/ без изключение ядат и риба / по тази рецепта/

Бяла риба

    *  рибно филе (може пъстърва, хек и т.н.) - за една нормална тава  - около 3бр. от пенгасиуса
    * 1 кофичка кисело мляко
    * чесън на вкус
    * копър, девесил, черен пипер - аз лично добавям и подправката за риба /повечко/
    * сол

Киселото мляко с всички подправки  се разбъркват и с тях се намазват парчетата риба от всички страни. Оставя се час или два да поеме от подправките, но може да се пече и веднага.Пече се във фолио 30 мин. на 200 гр. и след това без фолио 15 мин.  Страшно е вкусна.
Опитайте и ви гарантирам, че ще ви стане любима рецепта за бяла риба  newsm10

# 40
  • Мнения: 2 438
най-добрата лятна рецепта за пангасиус - на барбекюто.
Останалите сезони - на грил-тиган.
Панирана вкъщи не ядем, пробвахме веднъж, но ни беше много тежка.

# 41
  • София
  • Мнения: 188
orkud, би ли ми споделила каква подправка за риба ползваш?  Hug Понеже аз съм ползвала на вегета за риба, но вече я няма в BILLA  Thinking

# 42
  • Мнения: 759
Рядко минавам покрай щанда с рибата в магазините (приятелят ми не обича много риба), но така като ви чета и мн малко ми трябва да отида и да купя  Simple Smile Да кажете колко долу-горе й е килото? Или се продава в някакви опаковки?

# 43
  • Мнения: 27 524
Няма такова нещо.
Несъвместима с киселото мляко е само рибата от консерва!  Simple Smile

Ха, не знаех. И защо?  Thinking

Аз съм получавала копривна треска от пържена риба и кисело мляко  Confused

# 44
  • Мнения: 3 268
Защото в рибната консерва има вещества,които с млякото реагират и се образуват отровни такива.Чиста химия,изобщо не е свързано с вкуса.

# 45
  • Мнения: 1 596
Само на пара я правя.
С картофи и моркови.
А то може и много други зеленчуци да се сложат.
 Simple Smile

# 46
  • Мнения: 3 219
Изобщо не ни хареса Sick, пекох я на скарата, ултра мазна беше Sad

# 47
  • Мнения: 1 352
Аз съм купувала само замразена, филе. Никога не е била мазна и се чудя да не говорим за различни неща newsm78.

# 48
  • Мнения: 3 219
Да, дълги замразени филета, мъжа ми беше купил 3кг, но само я пробвахме и  я подари на баща си Mr. Green


П.П. Открих две филета във фризера, явно не е дал всичката.

Последна редакция: пн, 12 яну 2009, 15:50 от МерСедес

# 49
  • София
  • Мнения: 7 097
Аз такава риба не съм готвила, но доста често обядвам пангасиус на скара и е много вкусно  Crazy Остава много сочна дори приготвена на скара  Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 1 941
Взехме веднъж, направихме я на тефлонов тиган, но може и панирана.

А тази рецепта с кисело мляко чувам за първи път. Много лесна изглежда, дано и толкова вкусна. Simple Smile А киселото мляко със сметана може ли да се замени? То не се ли пресича като се пече?

# 51
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Мазничка си е рибата,но пък я харесваме.Приготвям я върху хартия за печене във фурната,само поръсена с подправки за риба.

# 52
  • Мнения: 68
Много вкусна риба и ние сме очарована от нея,наистина е по -мазничка ,но на скара предполагам ще е добре!

# 53
  • Мнения: 68
Благодаря на Артемида, че се е престрашила да пробва рецептата ми от темата за Никулден. Всъщност това не е моя рецепта , а на едно от момичетата във форума, но не помня коя Embarassed

Откакто я правя са я пробвали поне 30 човека и   ВСИЧКИ  много са я харесали. А у нас  ВСИЧКИ /капризи/ без изключение ядат и риба / по тази рецепта/

Бяла риба

    *  рибно филе (може пъстърва, хек и т.н.) - за една нормална тава  - около 3бр. от пенгасиуса
    * 1 кофичка кисело мляко
    * чесън на вкус
    * копър, девесил, черен пипер - аз лично добавям и подправката за риба /повечко/
    * сол

Киселото мляко с всички подправки  се разбъркват и с тях се намазват парчетата риба от всички страни. Оставя се час или два да поеме от подправките, но може да се пече и веднага.Пече се във фолио 30 мин. на 200 гр. и след това без фолио 15 мин.  Страшно е вкусна.
Опитайте и ви гарантирам, че ще ви стане любима рецепта за бяла риба  newsm10

А тази рецепта в най-скоро време мисля да я пробвам с пенгасиус.

# 54
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Много е вкусна тази риба! Но такива разлики в цената и откъде се получават не зная. Замразена при нас е 5.50-6.00лв. В "Пикадили"- прясно охладена около 19.00 лв.В "Метро" цената -трета.

# 55
  • България
  • Мнения: 457
Пробвала съм я веднъж пържена-не ми хареса Sick

# 56
  • Мнения: 930
на нашето семейство ни е една от любимите замразени риби, а и като цена е добра
правим я пържена, варена на пара ,на скара и дори рибена супа съм правила от нея и се получи много добре

# 57
  • Мнения: 1 708
Аз я правя като в тавичка сипвам малко мазнинка,овкусявам филенцата и ги нареждам в тавичката.Отгоре слагам кофичка бита сметана и стафиди.Запичам за 20 минути във фурната.Става разкош! Hug

# 58
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Тъп въпрос задавам, ама преди имаше една тема за панирано филе от риба и писаха да не се размразява предварително че се разпада, но беше друга риба май.. Та въпроса ми е да размразя ли филетата, довечера мисля да я изпържа  в масло.

# 59
  • София
  • Мнения: 10 325
Аз съм купувала само замразена, филе. Никога не е била мазна и се чудя да не говорим за различни неща newsm78.
Майка ми живее във Франция и там "панга-та" също била суха. Та сравнянахме имена и латински наименования, произход и др - същата се оказа  newsm78

# 60
  • Хасково
  • Мнения: 995
Понеже вкъщи нищо не се панира или пържи ето как я приготвям аз (става и с всяка друга хубава бяла риба филе). Всичко правя на око, така че точни мерки не мога да дам.
Нарязвам филетата на парчета колкото fish fingers горе- долу. Слагам ги в купичка и ги заливам със сок от един-два лимона. Оставям ги в хладилник да поемат малко.
В една купичка смесвам малко галета, грис (повече от галетата) и подправки за риба (може готов микс, но те са пълни със сол и други гадории, така че аз лично си слагам по наш вкус сухи подправки).
В друга разбивам едно яйце с капка- две лимон.
След това топя в яйцето и в сухата смес и нареждам върху пергаментова хартия в голяма тава. Напръсквам със зехтин (аз използвам нещо подобно на пулверизатор за зехтин, но може и да се полеят съвсем лекичко просто) и пека. Стават като панирани и без притеснение можете да ги дадете на децата, които пък е ясно какви фенове са на храната с пръсти  Wink
Направих тази рецепта много е вкусно!
Нарязаните на 2-3 см парчета поръсих с лимон не много защото имах само 1/2 лимон смесих пшеничен грис и галета+девисил и копър.
Само не знам защо малко ми се залепиха на оризовата хартия при печене - бях я намазала със зехтин.
Рецептата е много подходяща за хора които не обичат мазни храни!

# 61
  • Мнения: 1 271
Тъп въпрос задавам, ама преди имаше една тема за панирано филе от риба и писаха да не се размразява предварително че се разпада, но беше друга риба май.. Та въпроса ми е да размразя ли филетата, довечера мисля да я изпържа  в масло.


момичета помагайте и аз имам същия въпрос - да я размразявам ли - вече я извадих мисля за вечеря да я пържа ... ако трябва да е лед да я прибера   chef

# 62
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Размразена я изпържих в крайна сметка.

# 63
  • Мнения: 1 167
За да не ви е гадна и мазна може да изрязвате тлъстите участъци от филето. Те се виждат най-добре когато е размразена - по краищата едни бели надлъжни ивици. Иначе аз я приготвям по най-елементарния начин с малко сол и лимон оваляна в брашно. Пържи се по 2-3 мин от всяка страна и става мноооого вкусна.

# 64
  • Хасково
  • Мнения: 995
Тъп въпрос задавам, ама преди имаше една тема за панирано филе от риба и писаха да не се размразява предварително че се разпада, но беше друга риба май.. Та въпроса ми е да размразя ли филетата, довечера мисля да я изпържа  в масло.


момичета помагайте и аз имам същия въпрос - да я размразявам ли - вече я извадих мисля за вечеря да я пържа ... ако трябва да е лед да я прибера   chef

Аз винаги я размразявам!
Вчерашната например имаше по 5 мм лед около рибата - не виждам как ще я готвя така.
А размразена риба повторно не се замразява!

# 65
  • Мнения: 1 541
NadiaNGX, радвам се, че ти е харесала  Grinning

Аз също винаги размразявам преди обработка. Най- добре е да не се използва микровълновата, защото поне при мен винаги разваля качеството на месото на рибока.

# 66
  • Мнения: 3 268
Снощи правих пангасиус,панирах го.Към него сервирах един сос,който знам от мама.Ето и рецептата.
В мазнината,в която сме пържили рибата добавями филия натопен във вода стар хляб и настърган на ренде,ама така както си е мокър.Запържваме,добавяме 2-3 стрити скилидки чесън,бъркаме още малко и махаме от котлона.Добавяме малко оцет на вкус и половин каф.чаша счукани орехи.Заливам върху панираната риба,става много вкусно,но никак не е диетично за съжаление. Confused

# 67
  • Мнения: 1 906
...
В мазнината,в която сме пържили рибата добавями филия натопен във вода стар хляб и настърган на ренде,ама така както си е мокър.
...

Как го стържеш  Shocked , нали е напоен във вода?

# 68
  • Мнения: 2 803
Не съм го пробвала. Мисля да опитам.  chef

# 69
  • Мнения: 3 219
Понеже вкъщи нищо не се панира или пържи ето как я приготвям аз (става и с всяка друга хубава бяла риба филе). Всичко правя на око, така че точни мерки не мога да дам.
Нарязвам филетата на парчета колкото fish fingers горе- долу. Слагам ги в купичка и ги заливам със сок от един-два лимона. Оставям ги в хладилник да поемат малко.
В една купичка смесвам малко галета, грис (повече от галетата) и подправки за риба (може готов микс, но те са пълни със сол и други гадории, така че аз лично си слагам по наш вкус сухи подправки).
В друга разбивам едно яйце с капка- две лимон.
След това топя в яйцето и в сухата смес и нареждам върху пергаментова хартия в голяма тава. Напръсквам със зехтин (аз използвам нещо подобно на пулверизатор за зехтин, но може и да се полеят съвсем лекичко просто) и пека. Стават като панирани и без притеснение можете да ги дадете на децата, които пък е ясно какви фенове са на храната с пръсти  Wink
Направих тази рецепта много е вкусно!
Нарязаните на 2-3 см парчета поръсих с лимон не много защото имах само 1/2 лимон смесих пшеничен грис и галета+девисил и копър.
Само не знам защо малко ми се залепиха на оризовата хартия при печене - бях я намазала със зехтин.
Рецептата е много подходяща за хора които не обичат мазни храни!

Така.....останалите две филета направих по този начин, като изрязах доволно количество  буквално сланина от рибата. Н е станаха зле, но  бяха по-вкусни студени. Този начин на суха панировка много ми допадна, мерси за идеята Hug

# 70
  • Мнения: 6 390
търся нещо по различно от паниран пангас   - само така я приготвям за сега, много я обичаме в къщи тази риба ...ще прочета предложенията...
представям си нещо задушена със зеленчуци, сметана и яйце залято всичко и във фурна до запичане... но нямам точна рецепта... само представа  Grinning

# 71
  • Мнения: 22
 Момичета, извинявам се, че нахлувам. Не искам да развалям атмосферата, но прочетете за пангасиус повечко. Това е една наистина много вкусна риба, която обаче живее и се лови в реката Меконг във Виетнам. Не съм сигурна за точния брой на химичните заводи които изливат помията си там. Не живеяя в България. Тук тази риба замръзена от около 7 евро за килограм сега и правят  оферти за по 2 евро за да се купува. Смята  се за една вредна за здравето риба.

# 72
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Дай доказателства ! Къде няма заводи и боклуци вече ...айде пак истерии , моля ви се ...

# 73
  • Мнения: 3 219
Впрочем, мъжа ми купи въпросната риба от Хасково, като ми каза по телефона, че било виетнамски шаран newsm78

# 74
  • Мнения: 1 122
И аз вчера щях да купувам, но понеже винаги чета за произход и срок на годност на стоките и на тази риба пишеше Произход: Виетнам, та се въздържах да я купя. Като цена беше 6.99.

# 75
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Впрочем, мъжа ми купи въпросната риба от Хасково, като ми каза по телефона, че било виетнамски шаран newsm78
Не,не е шаранова,по скоро прилича на сом,може да са от адно семейство,не съм сигурна.Аз лично я пека на грил-тигана,защото е мазна.Става супер.Докато се пече,наистина понамирисва на тиня,но на вкус е много добре.Въобще не ме смущава,че е от Виетнам.Няма кости,вкъщи я харесваме,студена е по-вкусна,между другото.Ето какво представлява,прилича на американски(канален) сом.

   Но става доста по-голяма от него,а тези филета дето ги продават са от риби по около килограм.

Последна редакция: сб, 24 яну 2009, 02:36 от enze

# 76
  • Мнения: 3 219
Ами ако си прочела по-напред в темата ...и аз казах, че е страшно мазна като я пекох на скарата. Втория път я опекох във фурната  с т.нар. "суха панировка", не беше лоша, но студена беше по-хубава. Мисля, че повече няма да купя Rolling Eyes

# 77
  • Мнения: 6 390
Момичета, извинявам се, че нахлувам. Не искам да развалям атмосферата, но прочетете за пангасиус повечко. Това е една наистина много вкусна риба, която обаче живее и се лови в реката Меконг във Виетнам. Не съм сигурна за точния брой на химичните заводи които изливат помията си там. Не живеяя в България. Тук тази риба замръзена от около 7 евро за килограм сега и правят  оферти за по 2 евро за да се купува. Смята  се за една вредна за здравето риба.
и къде е това ТУК
дай линк че е вредна, нали не смяташ че с едно изречение няма да замислиш никого дали да я купува тази риба...

# 78
  • Мнения: 1 983
Снощи точно готвих такава риба. Наръсих я с подправка за риба някаква. С малко зехтин я запържих в тигана.
Стана чудна. Не миришеше на риба докато я пържих, камо ли на тиня. Crossing Arms

# 79
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Аз веднъж сготвих такава риба. Изпекох я без мазнина на грил-тигана, много ни хареса на всук. Скоро пак ще купя такава риба.

# 80
  • София
  • Мнения: 56
Впрочем, мъжа ми купи въпросната риба от Хасково, като ми каза по телефона, че било виетнамски шаран newsm78
Не,не е шаранова,по скоро прилича на сом ...
Скоро правих на фурна, по някоя от описаните тук рецепти. Страшно имаше вкус на шаран. Първо си помислих че от бременноста ми се е попроменил вкуса, но сега като чета тук ... явно не е от моето усещане, посто типично речна риба. Може би трябва да се взимат по-малки парчета, защото по края на големите имаше сланинки и тлъстинки.
Въпреки това ми хареса.

# 81
  • Мнения: 22
Нямам намерение да убеждавам никой за това какво да слага на децата си за ядене. Става ми обидно когато злокачествени храни се пускат на нашия пазар. Намерете си линкове на български. При италианските мами въпроса с тази риба е разнищен. Както винаги по нашенските форуми първо се заформят нападки. Потърсете си в нета и четете. Аз не съм в истерия понеже моите близки са предупредени. Рибата е токсична.
Добър апетит.

# 82
  • Колоколамск
  • Мнения: 11 440
Нямам намерение да убеждавам никой за това какво да слага на децата си за ядене. Става ми обидно когато злокачествени храни се пускат на нашия пазар. Намерете си линкове на български. При италианските мами въпроса с тази риба е разнищен. Както винаги по нашенските форуми първо се заформят нападки. Потърсете си в нета и четете. Аз не съм в истерия понеже моите близки са предупредени. Рибата е токсична.
Добър апетит.
А месо от магазина не купуваш ли?Знаеш ли с какво се хранят животните,и то не само в БГ,навсякъде(ние не сме открили нищо).Известно ли ти е с колко хормони ги блъскат за бърз растеж,а също и с антибиотици?Пък и откъде знаеш точно до какво вредно производство се намира фермата,в която са отгледани?Така че,мисля,че тази риба не е по-вредна от всички меса,продавани по магазините.Та вземи малко се информирай и ти,не само тази риба е токсична,а много неща ,които ядем,повечето.Но това значи,че трябва да отидеш да живееш някъде високо в планината,да си отглеждаш всичко сама и да си спокойна,че семейството ти яде чиста храна.

# 83
  • София
  • Мнения: 614
ciceri , аз преди да си купя пангасиус, понеже знаех, че е виетнамска риба, се поинтересувах доколкото мога обстойно какъв е случаят. Действително, реката, в която вирее тази риба, е една от най-замърсените в света. Но разбрах и друго - че в момента държавата Виетнам е заложила много на производството й, за да пробие на европейския пазар, и рибата, която е за износ, се отглежда във ферми, а не се лови в реката. Много ме съмняваше и цената и се разрових и за това.  Пангасиусът бил риба, която расте бързо и за 4-5 месеца достига тегло 1.5 кг - готово за пазара. Затова е ниската й цена, поне така разбрах.

Друго, което научих е, че в момента масово се внася в много европейски страни и също толкова масово се купува и използва. В Италия, където предполагам живееш,  дори се снабдяват училищните столове с нея. Мисля си, че ако е бъкана с отрови и арсен, едва ли би била допусната на италианския пазар. Ако в България фалшив здравен сертификат би минал безпроблемно, както явно смяташ ти, едва ли в една развита европейска държава като Италия това би станало, без да предизвика скандал.

Та това, което исках да ти кажа е, че истината обикновено е някъде по средата и не бива, след като си прочел нещо на едно място, да отсичаш от раз като първа инстанция. Така че, не се обиждай, че някой те е нападнал. Да не се повтарям, enze го е казала много точно преди мен. Peace

Между другото, мамите в бг.мама са суперинформирани жени, откъдето и да ги хванеш - независимо дали живеят в София, Ню Йорк или някоя италианска провинция. Не подлагай това на съмнение  Peace И да, всеки има право на информиран избор как да храни семейството и децата си. Затова и сме тук и си помагаме в този избор.

 

# 84
Здравейте,искам да попитам възможно ли е да има два вида внос на пангасиус?
Нашето семество откри тази риба в р-т Ла Пастария и много ни хареса.Купихме от Пикадили на цена 19 лв. кг,охладено филе.Стана вкусно,НО се оказа че имало Пангасиус  за 7лв. в една рибна барачка.Взехме си и от там,но разликата във рибата беше огромна.Тази евтината миришеше на тиня и нямаше нищо общо с това което сме яли.
Та питам-възможно ли е да има два вида пангасиус и  на каква цена я купувате?

# 85
  • София
  • Мнения: 12 101
Здравейте,искам да попитам възможно ли е да има два вида внос на пангасиус?
Нашето семество откри тази риба в р-т Ла Пастария и много ни хареса.Купихме от Пикадили на цена 19 лв. кг,охладено филе.Стана вкусно,НО се оказа че имало Пангасиус  за 7лв. в една рибна барачка.Взехме си и от там,но разликата във рибата беше огромна.Тази евтината миришеше на тиня и нямаше нищо общо с това което сме яли.
Та питам-възможно ли е да има два вида пангасиус и  на каква цена я купувате?



Купувам от Елемаг за около 20 лева. Няма нито грам прилика с вкуса на шаран- аз не понасям шаран и не бих яла нещо подобно на него.
Колкото да отровите- заради тях не трябва въобще да се яде риба, която не е плувала в свободни води. Сьомгата, например, ако е гледана в развъдници е тъпкана с живак. Аз в България не съм виждала сьомга от Северно море, а и на цената, на която я продават не  възможно да е такава. В книгите за здравословно хранене казват следното "Всички храни съдържат по нещо вредно, а за да не се натрупват в организма е хубаво храните да се редуват". В тази връзка, ако не се яде пангасиус всеки ден няма да се отровим повече, отколкото като ядем пиле или други храни. Wink

# 86
  • Мнения: 22
ciceri , аз преди да си купя пангасиус, понеже знаех, че е виетнамска риба, се поинтересувах доколкото мога обстойно какъв е случаят. Действително, реката, в която вирее тази риба, е една от най-замърсените в света. Но разбрах и друго - че в момента държавата Виетнам е заложила много на производството й, за да пробие на европейския пазар, и рибата, която е за износ, се отглежда във ферми, а не се лови в реката. Много ме съмняваше и цената и се разрових и за това.  Пангасиусът бил риба, която расте бързо и за 4-5 месеца достига тегло 1.5 кг - готово за пазара. Затова е ниската й цена, поне така разбрах.

Друго, което научих е, че в момента масово се внася в много европейски страни и също толкова масово се купува и използва. В Италия, където предполагам живееш,  дори се снабдяват училищните столове с нея. Мисля си, че ако е бъкана с отрови и арсен, едва ли би била допусната на италианския пазар. Ако в България фалшив здравен сертификат би минал безпроблемно, както явно смяташ ти, едва ли в една развита европейска държава като Италия това би станало, без да предизвика скандал.

Та това, което исках да ти кажа е, че истината обикновено е някъде по средата и не бива, след като си прочел нещо на едно място, да отсичаш от раз като първа инстанция. Така че, не се обиждай, че някой те е нападнал. Да не се повтарям, enze го е казала много точно преди мен. Peace
 



  Поздравления за това , че си търсила инфо. Истината е в това, че тези <ферми> са заградени участъци в реката в която рибата ниама място да се движи, така е лесна за хранене и бързо наддаване, което я прави и мазна. Няма нужда от риболов , което пък се отразява на цената. За пречистване на тази река не става дума никъде. В нея тече всичко но не и Н2О. Няма пречиствателни съоражения. Имаше скандал и той беше за това че по ресторантите, за да се избегнат неудобни въпроси , рибата се е предлагала като морска, както и за храненето по детски столове и градини.  Разликата от България е тази, че стават скандали, никой не си казва..,,<абе то всичко е отровно> Контрола е засилен, не се предлага рибата по обществени заведения, който е запознат не я купува от магазина ако случайно е попаднал на нея.
 Благодарение на  скандала  изчетох  и изслушах достатъчно, и се почувствах длъжна да споделя тук, когато видях какъв е апетита по този пангасиус.  Това е много малка част от казаното в нета. Който може да чете ит. нека види за какжо става дума. Съжалявам но нямам много време за превод, казах накратко как се развиха нещата тук.
http://www.fainotizia.it/2008/10/23/il-pesce-pangasio-il-veleno-e-servito
http://www.lastampa.it/redazione/cmsSezioni/societa/200810artico … i/37728girata.asp
http://trashfood.com/2007/12/gamberetti-fuorilegge.html
http://www.stabiachannel.it/news/index.asp?idnews=5724
http://www.maniago.info/viewtopic.php?f=5&t=313
   

# 87
  • Мнения: 1 906
Снощи ядох страшно вкусен пангасиус. Естествено питах за рецептата  Laughing :

Филето от пангасиус се панира с брашно и яйце. В друг тиган се задушават пресни печурки (колкото се може по-големи), грах и царевица и едро нарязан на полумесеци червен лук. Като се задушат зеленчуците се слага и филето за малко. Сервира се горещо. Адски вкууусно!!!

# 88
# 89
  • София
  • Мнения: 12 101
ciceri   След последният линк направо ми се повръща. Sick Благодаря и за предишните. В тях се прокрадваха повече съмнения отколкото факти, но след снимките не бих хапнала повече такова нещо. То не остана вече какво да ядем. За децата да не говорим /не че ми е хрумвало да дам на детето точно пангасиус, де Wink

# 90
  • Мнения: 1 906
Аз понеже не знам английски си преведох страницата с чичко Гугъл, но нямаше нищо за Пангасиуса  newsm78 . Появят се едни ягоди на огромна снимка  Thinking

# 91
  • Мнения: 930
правила съм 2 пъти супа от нея и веднъж я пържих, хареса ни
нямаше вкус на шаран Shocked

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 11:36 от mimi P27

# 92
  • Мнения: 22
Аз понеже не знам английски си преведох страницата с чичко Гугъл, но нямаше нищо за Пангасиуса  newsm78 . Появят се едни ягоди на огромна снимка  Thinking
        http://dailymotion.alice.it/video/xo87j_quest-ce-quun-panga     това е клипа който не си отворила. Той пък е на френски  ooooh!  Естествено  по темата не се намира нищо на български.

http://www.43zero58.com/?p=464
 Бърз превод/   през януари мин. година, в развъдниците  на пангасиус се появила болест от която измряла рибата. Можело да се видят могили от мъртва риба. Хората трупали тази мъртва риба покрай пътищата с надежда да се купи. Смъртността на рибата била от 30/40 % а някЪде до 100%. Производителите на яйца на пангасиус спряли производство от страх. Почнали да пробват с антобиотици за коъто дори не се знае како съдържат и накрая  овладяли разпространяването и. Колкото и въпроси да има покрай непознатата болест и антибиотиците, отговор няма.  Поради бързият си растеж < 5, 6  месеца и е готова за пазара> се смята, че в рибата не се прочиства от химизацията й  и съответно ние  поглущаме опасни за живота ни медикаменти.

сайта засяга проблеми свързани със здравното хранене

# 93
  • Мнения: 262
Здравейте момичета , въпреки всичко изписано дотук тази вечер сме на пангасиус.

Смятам да изпека 2 от филетата на сол , но са без кожа.

Има ли някой , който го е пекъл на сол ?

Дали няма да стане солено ?

Аз ще докладвам по-късно.

# 94
  • Мнения: 1 906
...
Има ли някой , който го е пекъл на сол ?

Дали няма да стане солено ?

Аз ще докладвам по-късно.
Точно пангасиус не съм пекла на сол, но нито една риба, която пък съм пекла не е ставала солена  Peace

# 95
  • Мнения: 262
Отказах се от солта , половината я направих във фолио със зеленчуци , а другата изпържих след киснене в кадифена марината (белтък + царевично нишесте)

И двете станаха вкусни , но определено морската риба е много по-вкусна от сладководната.

# 96
  • Мнения: 1 906
...
И двете станаха вкусни , но определено морската риба е много по-вкусна от сладководната.
Въпрос на вкус. Аз съм на друго мнение  Mr. Green

# 97
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Точно сега сложих филета от раирана риба/даже не знам какво е това  newsm78/ с кисело мляко във фурната  Thinking

# 98
  • Мнения: 1 906
Точно сега сложих филета от раирана риба/даже не знам какво е това  newsm78/ с кисело мляко във фурната  Thinking
За пръв път чувам за такава риба  Shocked

# 99
  • Мнения: 99
Приготвям Пангасиус или печен, или пържен със зехтин на тиган.
Точно сега сложих филета от раирана риба/даже не знам какво е това  newsm78/ с кисело мляко във фурната  Thinking
Правиш риба с кисело мляко? На мен ми става лошо (повръщам) като ям риба с млечни продукти, няколко пъти се излъгах, но повече, не!

# 100
  • Мнения: 262
Въпрос на стомах  Mr. Green

Аз си смесвам без проблем и млечни и яйца с риба без значение прясна или от консерва.

Пълня варени яйца с риба тон и правя сос от кисело мляко и горчица или ям зелена салата с яйца и риба тон.

Не съм имала стомашни неразположения , както и приятелят ми.

А и рибата много често се сервира с млечни и сметанови сосове.

# 101
  • В голямото море...Живот
  • Мнения: 765
Хареса ми тая риба макар,че не я направих както трябва.....завих я всичката във фолиото  ooooh! и съответно соса и изтече в тавата  Blush
Следващият път по-добре  Peace

И аз не знам ква е тая раирана риба/така пише на етикета/...португалска е най-вероятно  newsm78

# 102
Здравейте значи рибата е Виетнамска. Казва ти виетнамсака бяла риба или нешто подобно.
Развъжда се по-поречието на реките така както ние в къщи си гледаме кокошките.Медийте миналата година прогърмяаха за нея защото виетнамците в развъдниците  ги хранят с умрели животни и всякакви хранителни остатаци.А тайната на бързия разтеж е "инжектиране на женската с дехидратирана урина от бременна жена"който се практикува сам в виетнамските домашни ферми.

# 103
  • Мнения: 930
това май не трябваше да го чета Sick
а дали е вярно newsm78

# 104
  • Мнения: 1 798
Здравейте значи рибата е Виетнамска. Казва ти виетнамсака бяла риба или нешто подобно.
Развъжда се по-поречието на реките така както ние в къщи си гледаме кокошките.Медийте миналата година прогърмяаха за нея защото виетнамците в развъдниците  ги хранят с умрели животни и всякакви хранителни остатаци.А тайната на бързия разтеж е "инжектиране на женската с дехидратирана урина от бременна жена"който се практикува сам в виетнамските домашни ферми.
ooooh! Sick Това вярно ли е?

# 105
  • Мнения: 836
Здравейте значи рибата е Виетнамска. Казва ти виетнамсака бяла риба или нешто подобно.
Развъжда се по-поречието на реките така както ние в къщи си гледаме кокошките.Медийте миналата година прогърмяаха за нея защото виетнамците в развъдниците  ги хранят с умрели животни и всякакви хранителни остатаци.А тайната на бързия разтеж е "инжектиране на женската с дехидратирана урина от бременна жена"който се практикува сам в виетнамските домашни ферми.

колко ценно инфо  Rolling Eyes
интересно как събират въпросната урина, че и я "дехидратират"...  newsm78
дали пък не им се оскъпява процеса?!


все ще се намери някой, дето да създаде психоза и все ще се намери някой, дето да се върже на всякакви малоумия
тъжна работа  Tired

# 106
  • Варна
  • Мнения: 30
Това ми е една от любимите риби и не мисля да спирам да си я хапвам.
Аз я правя с прясно мляко и сирене. Преди време мъжо намери рецептата из нета и след като я пробвахме, приготвям пангасиуса само по този начин. За тези, които се интересуват : леко сварявам филетата в прясно мляко с малко сол и черен пипер .(за около 5-10 минути) и ги изваждам. С прецеденото мляко правя спандартен бешамелов сос като накрая му добавям около 150 гр. настъргано сирене. Нареждам филетата в намазана с мазнина тавичка и заливам със соса, поръсвам с насъргано сирене и запичам (да порозовее сиренцето). Става много вкусно - всичко се изяжда за отрицателно време  Simple Smile

# 107
вие добре ли сте ? Хората ви казват че е токсична и я хранят с гадости и продължавате да я ядете  Sick
Затова в България никога нищо няма да се промени
каквото и да се случи по-разбиращи от нас няма,дори и да се отнася до здравето на децата ни Sad

# 108
  • Мнения: 836
вие добре ли сте ? Хората ви казват че е токсична и я хранят с гадости и продължавате да я ядете  Sick
Затова в България никога нищо няма да се промени
каквото и да се случи по-разбиращи от нас няма,дори и да се отнася до здравето на децата ни Sad

всяко промишлено отглеждано живо същество е хранено с гадости и е токсично.
ако мислиш, че пилетата или прасетата са по-чисти, дълбоко се лъжеш.

вегетарианство му е майката  Peace

# 109
  • Мнения: 463
То и прасето се храни с отпадъци, ама ние много обичаме свински пържолки Joy Joy Joy

# 110
  • Мнения: 2 110
То и прасето се храни с отпадъци, ама ние много обичаме свински пържолки Joy Joy Joy

 smile3521 и аз обичам свинско !
А, това за рибата за първи път го чувам !

# 111
  • Мнения: 1 650
вие добре ли сте ? Хората ви казват че е токсична и я хранят с гадости и продължавате да я ядете  Sick
Затова в България никога нищо няма да се промени
каквото и да се случи по-разбиращи от нас няма,дори и да се отнася до здравето на децата ни Sad
Дали сме добре? Confused Ами, да, добре сме, а ти бобре ли си?
Хората ни казват? Едно е мнението, а не 2, за да говориш в множествено число?! Naughty
Ти не я яж. Аз пък я харесвам и ще я ям. Тя и пъстървата я блъскат с хормони, пък...
Иначе и аз я пържа с брашно в масло. Панирана ми идва твърде мазничка.  chef

# 112
  • Мнения: 914
Това ми е една от любимите риби и не мисля да спирам да си я хапвам.
Аз я правя с прясно мляко и сирене. Преди време мъжо намери рецептата из нета и след като я пробвахме, приготвям пангасиуса само по този начин. За тези, които се интересуват : леко сварявам филетата в прясно мляко с малко сол и черен пипер .(за около 5-10 минути) и ги изваждам. С прецеденото мляко правя спандартен бешамелов сос като накрая му добавям около 150 гр. настъргано сирене. Нареждам филетата в намазана с мазнина тавичка и заливам със соса, поръсвам с насъргано сирене и запичам (да порозовее сиренцето). Става много вкусно - всичко се изяжда за отрицателно време  Simple Smile
И на мен ми е от любимите. Правя я с паста патафри, но ще пробвам и по твоя начин.

# 113
  • Мнения: 22
Така или инак темата е пълна със спам,

Дали сме добре? Confused Ами, да, добре сме, а ти бобре ли си?
Хората ни казват? Едно е мнението, а не 2, за да говориш в множествено число?! Naughty
Ти не я яж. Аз пък я харесвам и ще я ям. Тя и пъстървата я блъскат с хормони, пък...
Иначе и аз я пържа с брашно в масло. Панирана ми идва твърде мазничка.  chef
та да те питам ,brillante Blumen, ти чете ли по/ напред и видя ли материяла покрай тази риба? Мненията са 2 все пак.
Благодаря на missivon. В клипа, който пуснах преди 100 века, се казва за тези инжекции и се показва мръсния хладилник в който се съхраняват. показва се и как се инжектира рибата. Работи ви акъла за това как се събира урината. а не за това ,че ядете онова което не се е изяло по другите държави. По същия начин изядохте и замръзеното месото на 50 години, и токсичните фъстъци които бяха ххх тона, и каво ли още не. За такива хора казвам, г.з глава затрива. Човек първо трябва да уважава себе си за да уважава и живота. Вярно е че всичко вече е химия, но поне се опитайте да не ядете големите отрови за които света крещи. Със сигурност в Европа няма държава в която пангасиуса да се хапва така както в България. Rage             Кофти.
 

# 114
  • София
  • Мнения: 10 325
ядете онова което не се е изяло по другите държави.
...
 Със сигурност в Европа няма държава в която пангасиуса да се хапва така както в България.
Бря, не говори без да си сигурна. На мен баш от Европейска държава ми се похвалиха с панга-та, както я наричат. От Западна Европ, уау!  Laughing

# 115
  • Мнения: 22
ядете онова което не се е изяло по другите държави.
...
 Със сигурност в Европа няма държава в която пангасиуса да се хапва така както в България.
Бря, не говори без да си сигурна. На мен баш от Европейска държава ми се похвалиха с панга-та, както я наричат. От Западна Европ, уау!  Laughing

Mr. GreenИ тя като теб, знае какво да яде.

# 116
  • София
  • Мнения: 10 325
Коя тя? Европейската държава ли?  Thinking

# 117
  • София
  • Мнения: 565
Зачетох темата с интерес и вече бях решила да пробваме тая риба, но... след последните 2-3 страници знам, че такова жУвотно като Пангасиус вкъщи няма да влезе. Колкото и да е вкусно Sick

# 118
  • Мнения: 22
Коя тя? Европейската държава ли?  Thinking

Грешка. Визирах обадилият ти се.
 И на нашата маса е бил пангаса. И аз се хвалех колко е вкусен и евтин до преди около 1 година . След като гръмна пресата и ТВ, след като се разбра къде вирее , НЕ. Подобни скандали е имало във Франция и Англия. Пускала съм линкове точно от тези 2 страни. За Испания също знам, че това нещо не се яде. Само информацията, че по течението на Меконг годишно  150 000 души умират или се разболяват тежко, е достатъчна за да се откажа от всякаква храна от тази точка на света.

# 119
  • Мнения: 1 167
ciceri можеш ли пак да дадеш линкчетата? Жалко, толкова вкусна риба....  Sad

# 120
  • Мнения: 6 015
Рибата е много вкусна и хората много я харесват.
Стигнала съм до този извод, като страничен наблюдател.
Родителите ми имат хранителен магазин и една от най- продаваните риби е пангасиуса- филе от пангасиус.
Вчера в предаването "Бон апети", Иван Звездев сготви пангасиус на фурна. Звучеше много вкусно на външен вид.
А за това,че хората говорят,че е токсична и я хранят с гадости, мога да отговоря- Не е 100% сигурно това с какво хранят рибата. Всеки може да каже на бялото-черно. Щом е толкова опасно, защо изобщо се продава?

# 121
  • Мнения: 5 997
панирана става много добре

# 122
  • София
  • Мнения: 12 101
[bЩом е толкова опасно, защо изобщо се продава?[/b]

Защо се продават хиляди хранителни продукти с мононатриев глутамат? Всички колбаси, готови бульони, фиксове и прочее го съдържат. Доказано токсичен, мозъчен агент, трови черният дроб докато казва на мозъка, че храната е вкусна.Ама го продават и няма да го забранят, защото повечето храни ще станат непродаваеми. На бедния народец му дай пангасиус, пък и звучи едно такова чуждестранно и екзотично- голям праз, че е отровен. Нали повечето тук обичат да казват- то какво остана не- отровно. А и понеже всичко е страшно токсично да си го ядем и да си траем, а накрая ще продават собствените ни лайна поръсени с мононатриев глутамат и кръстени с красиво, екзотично име. Хайде да бъдем потребители с повече претенции- нали тези пари, с които пазаруваме не ги вадим от омагьосаното портмоне, а ги изкарваме с часове работа.

# 123
  • Мнения: 22
ciceri можеш ли пак да дадеш линкчетата? Жалко, толкова вкусна риба....  Sad


http://www.dietmindspirit.org/2008/01/30/why-you-shouldnt-eat-th … atfish-gray-sole/
под статията има мнения и нито едно подобно на това....


Рибата е много вкусна и хората много я харесват.
Стигнала съм до този извод, като страничен наблюдател.
Родителите ми имат хранителен магазин и една от най- продаваните риби е пангасиуса- филе от пангасиус.
Вчера в предаването "Бон апети", Иван Звездев сготви пангасиус на фурна. Звучеше много вкусно на външен вид.
А за това,че хората говорят,че е токсична и я хранят с гадости, мога да отговоря- Не е 100% сигурно това с какво хранят рибата. Всеки може да каже на бялото-черно. Щом е толкова опасно, защо изобщо се продава?



Токсичното не идва от храната, а реката. Меконг Проявете малко любопитство, интересувайте се, радвайте се, че рибата е значително по/късно на БГ пазар и вижте какво е станало наоколo.

http://dailymotion.virgilio.it/video/xo87j_quest-ce-quun-panga     -  Video excerpt from Capitale on M6, which aired about 3 months ago)

http://www.vinaseafood.com.vn/news_details.php?cid=1&nid=356

Последна редакция: сб, 27 юни 2009, 13:18 от ciceri

# 124
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
не мога да изчета близо 10стр.  ooooh!
НО да си кажа и аз моя метод.
Посолявам и овкусявам с подправки добре размразените филета. И после ги увивам хубаво във фолио и по 7-8мин. на една страна ги пека на скарата.
Няма такъв "мозък", ви казвам   chef

# 125
  • София
  • Мнения: 3 789
Наскоро "открихме" тази рибка и всяка седмица присъства на масата. Обожавам я. В къщи я правя на тиган с много малко мазнинка или на плочата и скарат/ Великолепна е! Peace

# 126
  • Мнения: 1 167
Някой знае ли френски, да изгледа това клипче и да каже какво казват за пангасиуса http://pourunmondedurable.blogspot.com/2006/10/peut-tre-avez-vou … u-ce-drle-de.html

# 127
  • София
  • Мнения: 565
Не знам френски, но чичко Гугъл ми спретна един почти неразбираем превод, от който ми стана ясно единствено, че инжектират женските на пангасиуса с дехидратирана урина от бременни жени, защото съдържала много хормони. Така се повишавала раждаемостта  Rolling Eyes Освен това хранели рибите с някаква суха смес от рибни отпадъци, Касава, соя и др. зърнени култури.

# 128
  • Мнения: 623
купувала съм,правила съм и на децата Rolling Eyes.....аз лично не я харесах като вкус и миризма
откакто преди време попаднах на тази статия,приключих с пангасиуса Sick - поне  докато се натрупа повече и обективна информация.

# 129
  • Мнения: 198
И аз си купих пагасиус и след дълго умуване направих следното:

1. панирана с паста патафри+копър
2.печена на фурна-филетата се намазват със зехтин,овкусяват се с риган и сол

Направи ми впечатление,че филетата са покрити с дебел слой лед-3-4 мм-явно купуваме вода на цената на риба
Когато размразих втората половина, тавичката бе пълна с един пръст вода
Колебая се дали да повторя,вероятно-не

# 130
  • Мнения: 623
Когато размразих втората половина, тавичката бе пълна с един пръст вода
Колебая се дали да повторя,вероятно-не
само охладена Peace,замразената вече със сигурност въобще не става за нищо (според мен) - не само пангасиуса,а и другите ....

# 131
  • Мнения: 761
панирана става много добре
Съгласна съм, даже най-много ми харесва така!

# 132
  • Мнения: 655
за първи път панирам пангасиус и всички вкъщи много я харесахме,оказа се много вкусна риба-http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13256925  Peace

# 133
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ох, хвърлихте ме в голяма чуденка с тоя пангасиус.... Харесвахме я в къщи, но след като ви прочетох, доста се замислих....  Thinking

# 134
  • Мнения: 110
Добър ден!
За пангасиуса: много вкусна риба. Приго твяме я по следният начин:
а/ целите филета -размразени оставям за една нощ в марината от -кисело мляко, зехтин, лимонов сок, черен пипер, шафран /или куркума/, сол и ким на зърна, сол на вкус и после я задушаваме на тиган с маалко зехтин - да покрие дъното. Съвсем накрая на задущаването прибавям нарязан магданоз или мента на листенца - но ментата почернява от горещото.

б/ запължвам филетата на тиган - по-сокоро ги задушавам, със сос от лимон, къри  - за вкус и цвят, черен пипер, сол, зехтин. Като отцедя сместта, нарязвам на ситно перата от 2 връзки лук, ако имам - слагам и листенца от прясна мащерка. Смесвам всичко и оставям за изстине.
Междувременно съм замесила тесто за марокански питки - батбут - мая, захар, сол, вода, брашно, зехтин. Нарязвам с чаша кръгчета. Като втаса де. Слагам едното кръгче за основа и в средата - от плънката. отгоре- другото кръгче тесто. Защипвам краищата и пека. Питката се издува и става като джоб.
адем това поне по 3 пъти на седмица. Може да се ползва и филе от друга риба.     

# 135
  • Мнения: 804
И ние много често ядем от тази риба, но постовете по-горе направо ме стреснаха.
Аз обикновено я задушавам (в тиган с дебело дъно) с малко масло, малко сол и обилно поръсена със сушени зеленчуци (тези които са без сол и консерванти). Понякога слагам и картофи нарязани на средно дебели кръгчета. Важното е да е на не много силен огън и да не загаря. Вкусно, "мързеливо" и бих казала дори здравословно.

# 136
  • Мнения: 121
Овкусих филетата със сол, ч. пипер и лимон и реших да потърся някой, по-различен начин за приготвяне на рибата, от пърженето в собствен сос/без мазнина, в тефлонов тиган/.....по-добре да не бях търсила информация - след превода на материала за пангаса/сиреч пангасиуса/ ми се отяде Shocked

# 137
  • Мнения: 4 406
Точно така и аз я направих последния път, пуска си мазнина.
Иначе във фурната все водниста ми ставаше

# 138
  • Мнения: 804
Ей зомбирахте ме с тази информация. Спрях да купувам рибата.
Леночка сподели моля те какво точно прочете.

# 139
  • Мнения: 1 207
Толкова много я харесахме като я правих за първи път,че се заредих с 6 филета в къщи,но сега след като ви прочетох май и аз прекратявам с яденето и.
Аз я приготвям като я подправям с подпарвката  на Котани за риба и на тиган без мазнина.

# 140
  • В града на хумора...
  • Мнения: 605
Точно днес мислехме да си приготвим и купим  за пръв път  , видях темата и си казвам тъкмо навреме....прочетох я цялата и знам , че няма да мога да я ям тази риба , колкото и вкусна да е ....

# 141
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
най-гнусната риба,която съм яла....на вид изглежда като бяло чисто филе,но като я изпеках беше една мазна,мазна и много неприятна за ядене...

# 142
  • Мнения: 1 232
Предлагам моята рецепта.
6 средно големи глави кромид лук
6 моркова
1 kg. Пангасиус
2 скилидки чесън
1 kg. домати
Задушавате лука и морковите в малко олио. Намазвате керамичния гювеч с олио. Слагате задушените зеленчуци. Върху тях слагате парчетата риба, осолена на вкус. Заливате с доматите, настъргани. Пъхате двете скилидки чесън в течността и това е. Печете най-малко 1.5 часа.

# 143
  • София
  • Мнения: 12 101
Печете най-малко 1.5 часа.

Извинявай, но риба, която от този тип печена (готвена) повече от 20 минути може само да се изхвърли. Не се заяждам, но това е прост кулинарен факт. Рецептата ти е страхотна, но може останалите съставки извън рибата да се сготвят предварително и рибата да се добави в последните 15 минути. В противен случай ще загуби всичко положително като вкус и консистенция.

# 144
  • Мнения: 2 126
най-гнусната риба,която съм яла....на вид изглежда като бяло чисто филе,но като я изпеках беше една мазна,мазна и много неприятна за ядене...
Peace Направо  ми се Sick от това подобие на храна Sick

Последна редакция: сб, 05 сеп 2009, 01:29 от Дес

# 145
  • Варна
  • Мнения: 52
Не съм повлияна от коментарите, че е отровна тази риба. Просто на нашето семейство не ни харесва. Купих един път преди време и не съм повтаряла. Няма и да купя повече. Миришеше, направо вонеше на тиня и беше отврат за ядене и я изхвърлих.

# 146
  • Мнения: 549
Благодаря на Артемида, че се е престрашила да пробва рецептата ми от темата за Никулден. Всъщност това не е моя рецепта , а на едно от момичетата във форума, но не помня коя Embarassed

Откакто я правя са я пробвали поне 30 човека и   ВСИЧКИ  много са я харесали. А у нас  ВСИЧКИ /капризи/ без изключение ядат и риба / по тази рецепта/

Бяла риба

    *  рибно филе (може пъстърва, хек и т.н.) - за една нормална тава  - около 3бр. от пенгасиуса
    * 1 кофичка кисело мляко
    * чесън на вкус
    * копър, девесил, черен пипер - аз лично добавям и подправката за риба /повечко/
    * сол

Киселото мляко с всички подправки  се разбъркват и с тях се намазват парчетата риба от всички страни. Оставя се час или два да поеме от подправките, но може да се пече и веднага.Пече се във фолио 30 мин. на 200 гр. и след това без фолио 15 мин.  Страшно е вкусна.
Опитайте и ви гарантирам, че ще ви стане любима рецепта за бяла риба  newsm10



довечера ще я направя по този начин,също и панирана с корнфлекс.

# 147
  • Мнения: 903
Много ни харесва тази риба, но като прочетох...
Записвам се да следя темата.

# 148
  • Мнения: 549
Благодаря на Артемида, че се е престрашила да пробва рецептата ми от темата за Никулден. Всъщност това не е моя рецепта , а на едно от момичетата във форума, но не помня коя Embarassed

Откакто я правя са я пробвали поне 30 човека и   ВСИЧКИ  много са я харесали. А у нас  ВСИЧКИ /капризи/ без изключение ядат и риба / по тази рецепта/

Бяла риба

    *  рибно филе (може пъстърва, хек и т.н.) - за една нормална тава  - около 3бр. от пенгасиуса
    * 1 кофичка кисело мляко
    * чесън на вкус
    * копър, девесил, черен пипер - аз лично добавям и подправката за риба /повечко/
    * сол

Киселото мляко с всички подправки  се разбъркват и с тях се намазват парчетата риба от всички страни. Оставя се час или два да поеме от подправките, но може да се пече и веднага.Пече се във фолио 30 мин. на 200 гр. и след това без фолио 15 мин.  Страшно е вкусна.
Опитайте и ви гарантирам, че ще ви стане любима рецепта за бяла риба  newsm10



довечера ще я направя по този начин,също и панирана с корнфлекс.



Да си се отчета  JoyИ двата варианта много ни харесаха и всичко се омете.
Но като вариант панираният вариант по се хареса у дома,понеже не се усещаше мириса на тиня и мазното.

# 149
  • Мнения: 5 001
И на мен ми е гнусна тази риба  Sick Sick

Не ми харесва и вкусът.....Независимо как е приготвена!!!

Блатни риби по принцип не харесваме...

# 150
  • Мнения: 1 232
Печете най-малко 1.5 часа.

Извинявай, но риба, която от този тип печена (готвена) повече от 20 минути може само да се изхвърли. Не се заяждам, но това е прост кулинарен факт. Рецептата ти е страхотна, но може останалите съставки извън рибата да се сготвят предварително и рибата да се добави в последните 15 минути. В противен случай ще загуби всичко положително като вкус и консистенция.
Няма такова нещо!
Приготвих я както съм я написала и стана страхотно вкусна. И дума за изхвърляне на каквото и да било не можа да става.
Обаче да конкретизирам, поставя се всичко в глинения гювеч, включва се фурната на 200 градуса горен и долен реотан и след 15 мин. се оставя само на долен реотан. Хубавото на глинения гювеч е, че се готви на по-ниски температури и по-продължително време.

# 151
  • Мнения: 1
Здравейте! И аз съвсем случайно попаднах тук-позаинтересувах се каква е тази риба, понеже майка ми даде един пакет. Разбрах,че е виетнамска, океанска. Мн.е вкусна. Като за начало я панирах, но не с галета, а с една панировка за риба от СБА /0.39 лв е пакетчето /. Нарязах я на малки хапки, понеже парчетата са доста големи, осолих ги, след това разбих 2 яйца и всяко парченце - както нормално се панира - в панировката, в яйце, пак панировка и в тигана. Стана мн.вкусно. Дори преди малко панирах останалите 2 парчета.
Заслужава си да се опита тази риба. Пак от Интернета научих, че от скоро се внася у нас.

Bon appetit!    chef

# 152
  • Мнения: 234
Много я обичам.Аз я кисна малко с лимон,зехтин и подправка за риба.Пека я на скара с тефлоново покритие а и на тиган може.Мажа скарата с масло и пека,като я обърна пак масло.Препичам я и става хрупкава Crazy

# 153
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
perdido, ще пробвам твоя вариант, звучи вкусно!  Peace

# 154
  • Мнения: 234
perdido, ще пробвам твоя вариант, звучи вкусно!  Peace
на мен много си ми харесва на скара Peace

# 155
  • сусурлево
  • Мнения: 474
престоява в марина от бяло вино и подправка за риба , след това панирам, много е вкусна . Сервирам с лимон и чесън

# 156
  • Мнения: 1 176
Миналата седмица за първи път опитах тази риба. Беше панирана, хареса ми.
Не знаех за темата тук, в готварския. Сега ще погледна какви други рецепти сте дали.

# 157
  • под шипковия храст
  • Мнения: 858
 Rolling Eyes направо ме отчаяхте с инфото в темата! и май ме отказахте от тази риба...

# 158
  • Мнения: 111
Здравейте,
Много е вкусна тази риба. Аз я приготвям така: всяко филе го намазвам обилно с майонеза, овкусена с чер пипер и подправка за риба от двете страни, нареждам гъби на филийки,сурови чушки на колела и домати на филийки. Завивам във фолио като бонбон и пека във фурната 30 мин. Малката ми дъщеря не яде риба, но от тази яде, защото изобщо не позна, че това е риба и много я хареса.

# 159
  • Мнения: 153
Досега само веднъж готвих такова нещо и няма да повторя. Не ангажирам никого с мнението си, разбира се, но е ужасно мазна риба наистина. Определено не ни хареса, пък и ние не си падаме по риба по принцип - може и за това да не сме оценили подобаващо вкусовите й качества... Peace

# 160
  • сусурлево
  • Мнения: 474
Досега само веднъж готвих такова нещо и няма да повторя. Не ангажирам никого с мнението си, разбира се, но е ужасно мазна риба наистина. Определено не ни хареса, пък и ние не си падаме по риба по принцип - може и за това да не сме оценили подобаващо вкусовите й качества... Peace
явно не си попаднала на прясна риба , когато е старичка (според мен) е една наистина гадна , малко лигава и се раздробява докато я пържиш.И аз много не си падам по риба , ям много малко видове , но тази ми хареса

# 161
  • Мнения: 5 228
инжектират женските на пангасиуса с дехидратирана урина от бременни жени, защото съдържала много хормони. Така се повишавала раждаемостта 

А един мармот ги увива в целофан.

# 162
  • Мнения: 5 001
инжектират женските на пангасиуса с дехидратирана урина от бременни жени, защото съдържала много хормони. Така се повишавала раждаемостта 

А един мармот ги увива в целофан.


 Joy

Ох, след като потърсих рецепта и прочетох тая тема, един пакет стои от един месец във фризера и се чудя да го хвърлям ли, да го готвя ли..........

# 163
  • Мнения: 1 417
След като купих рибата, изчетох цялата тема Sad Всъщност рибата не е чак толкова евтина 19лв/кг Ще я пробвам, пък ще знам за друг път да не купувам, макар че аз на 100% инфо на медиите не вярвам /на бг въобще/ пътувам доста често из Азия и знам по принцип за какъв начин на живот и ниво на хигиена става въпрос  Дано поне на вкус да ни хареса

# 164
Уф, направих я с малко масло в тефлоновия тиган и след това лимонов сок. Стана чудесна. Реших да потърся какво пише за тази риба и попаднах във форума. Сега ми тежи и чакам да видя ефекта от отравянето.
 Има ли тежко заболели от откриване на темата насам?
А за да се успокоя, защо при това замърсяване самата риба е жива все пак? Thinking

# 165
  • София
  • Мнения: 12 101
Уф, направих я с малко масло в тефлоновия тиган и след това лимонов сок. Стана чудесна. Реших да потърся какво пише за тази риба и попаднах във форума. Сега ми тежи и чакам да видя ефекта от отравянето.
 Има ли тежко заболели от откриване на темата насам?
А за да се успокоя, защо при това замърсяване самата риба е жива все пак? Thinking
Защо кравите около Чернобил не само са живи, но и дават мляко? И не се плаши от отравянето- от тези неща не се получават симптоми като при грип. Идеята е, че макар да ядем не много качествена храна не е лошо да избягваме пълните боклуци. На пазара има доста некачествена риба, но ако тази е най- некачествената не виждам защо да не я избягваме. Не блести с някакви забележителни вкусови качества.

# 166
  • Мнения: 380
След като купих рибата, изчетох цялата тема Sad Всъщност рибата не е чак толкова евтина 19лв/кг Ще я пробвам, пък ще знам за друг път да не купувам, макар че аз на 100% инфо на медиите не вярвам /на бг въобще/ пътувам доста често из Азия и знам по принцип за какъв начин на живот и ниво на хигиена става въпрос  Дано поне на вкус да ни хареса

Аз направо се упулих като прочетох 19лв\кг.......При нас в Хасковска обл. е 5.50лв|кг.,знам със сигурност понеже свекърите ми редовно се тъпчат с такава риба за по-лесно.
Чудя се на какво ли се дължи огромната разлика... newsm78

# 167
  • Мнения: 494
Замразената е по-евтина, има и охладена, която е доста по-скъпа.

# 168
  • Мнения: 32
Момичета и ние често я хапваме Във Варна е 5.50лв за кг Мазна е но си я запичъм във фурната с подправчици и напръскана с оцетец Ох и с бяло винце Да ви е сладко

# 169
  • Мнения: 380
към момичета от пловдив:
научих че в квартал "кичук париж" в някакви складове на едро,знаели ги като складовете на Мадара(или може би Малгара),та там продавали замразен пангасиус цял кашон около 10кг.
и цената била 2лв и нещо,не съм сигурна точно.Та имаме път към пловдив,но се нуждая от повече пояснения относно тия складове.Благодаря предварително. Wink

# 170
  • Мнения: 577
към момичета от пловдив:
научих че в квартал "кичук париж" в някакви складове на едро,знаели ги като складовете на Мадара(или може би Малгара),та там продавали замразен пангасиус цял кашон около 10кг.
и цената била 2лв и нещо,не съм сигурна точно.Та имаме път към пловдив,но се нуждая от повече пояснения относно тия складове.Благодаря предварително. Wink
Shocked Аз съм в Кичука ,питай да не става въпрос за търговиите до линиите/те са малки/.От там едни познати вземат  свински врат ,пържоли без кост на 6.40/не съм сигурна 100%,но ако те лъжа е стотинки10-20/.Имам път натам тези дни и ще проверя за пангасиуса.

# 171
  • Мнения: 4 138
Здравейте значи рибата е Виетнамска. Казва ти виетнамсака бяла риба или нешто подобно.
Развъжда се по-поречието на реките така както ние в къщи си гледаме кокошките.Медийте миналата година прогърмяаха за нея защото виетнамците в развъдниците  ги хранят с умрели животни и всякакви хранителни остатаци.А тайната на бързия разтеж е "инжектиране на женската с дехидратирана урина от бременна жена"който се практикува сам в виетнамските домашни ферми.
мммммммммммм, ФкуснУ.

# 172
  • Мнения: 1 190
Уф, направих я с малко масло в тефлоновия тиган и след това лимонов сок. Стана чудесна. Реших да потърся какво пише за тази риба и попаднах във форума. Сега ми тежи и чакам да видя ефекта от отравянето.
 Има ли тежко заболели от откриване на темата насам?
А за да се успокоя, защо при това замърсяване самата риба е жива все пак? Thinking

Ефект до сега не е имало .. за първи път виждам тази тема Thinking, а последно ядохме такава риба миналата седмица мм че си беше вкусна. Аз я правя на фурна, предварително я овалвам в малко сол и черен пипер и я слагам няколко минути във фурната да се позапече. След това я заливам със смес от заквасена сметана, нарязани на ситно кисели краставички, малко горчица и лимонов сок и пека още малко - става страхотна.

# 173
  • Мнения: 936
Тази риба я ядем от 1 година и засега нищо ни няма. Вкусна ни е на всички.
Приготвям я с Маги фикс - филе от бяла риба в сметанов сос. Фиксът се смесва с чаша вода и кофичка сметана.Разбърква се и се кипва за малко на котлон. После филетата се заливат с това нещо, пекат се 20 мин във фурната и готово. става наистина вкусно.
А за цената - купувам я от Т-маркет. На външния щанд е 3.60 лв/кг, а в самия магазин е над 7 лв/кг. Нарочно сравних опаковките, същите са.

# 174
  • Мнения: 12
Здравейте и от мен,моята мами прави пангасиус по следния начин

Във Фурна,но преди това го е отмразила,остава го да се изцеди след като го е измила за да не мириши слага му подпаравка за риба,лимонче,лучец и го оставя да пристой,за да се смесят вкусовете му.

Накрая слага и го пече във фурната докато почервенее.

Дано да ви хареса това,

Да ви е скувно

# 175
  • Мнения: 53
Като си помисля че днес на обед дадох на детето ми пангасиус, иде ми да си жтрежа ръцете Sick Рибата е доста гадна, знаех че  виетнамската и кофти и затова купих датски пангасиус, който е 20 лева , докато виетнамския е 5. Та въпроса ми е възможно ли е да има и такъв пангасиус, който да не е произлязъл от Виетнам и да не е толкова отровен. Надявам се да успея да си успокоя гузната съвест smile3511
Бояна Ламбер споделям мнението ти изцяло  newsm10 newsm10 newsm10 newsm10 newsm10

# 176
  • Мнения: 107
За мен това е най-вкусната риба на нашият пазар, като към вкусна прибавям и това, че няма какво да и се чисти. Та ето моята рецепта: След като се размрази рибата я подсушавам и посолявам. След, което я потапям в предварително разбъркано яйце s нишесте - за готвене. После я изпържвам в гореща мазнина за около 3~5 минути. Става невероятно вкусна.

# 177
  • Мнения: 107
И аз си намерих рецепта за пангасиус тук от форума е от темата за Никулденската трапеза
та 2-3 филета се слагат в тавичка е се заливат с 1 кофичка кисело мляко ,чесън и копър ,чер пипер според вкуса.Така престояват половин ,един час и се пече двайсетина минути.Става много вкусно!
  Звучи страхотно! Благодаря за интересната рецепта! Непременно ще я пробвам.

# 178
  • на пистата
  • Мнения: 5 837
има гръцки и виетнамски пангасиус,гръцкият е много по-вкусен аз от него си купувам и естественно е с по-висока цена,гръцкият е 6лв кг а виетнамският 3.54лв.и стига с тея глупости как се гледа рибата,който не му харесвада не яде.
аз я панирам така

2 яйца
малко бира
потапям пърченцето още замръзнало-не я размразявам въобще
после овалвам в брашно и пържа.
на фурна
целите парчета ги поливам със зехтин,поръсвам копър и пека.
да ви е вкусно Laughing

# 179
  • Мнения: 1 846
и стига с тея глупости как се гледа рибата,който не му харесвада не яде.


Не са глупости това, все едно да кажеш да не припомняме грешките на правителството, и да не им вадим кирливите ризи.
Така както в други сфери се припомнят някои неща за да се затвърдят негативните последствия от тях така и тук се споменава за неблагоприятните условия в които се отглежда тази риба.
Не мислите ли че има хора които не са изчели темата но по този начин , ги караме да погледнат по-надълбоко в нещата и да разберат какво им се сервира.
Надали този които има интерес да я продава яде от нея, има къде къде по-добри варианти.
То е ясно че човек няма да умре като я яде , обаче надали последствията за здравето му са добри.
Така че на вас ако не ви изнася не правете така че другите които не знаят да не разберат за негативизмите от яденето и.
Ясно е че не можем съвсем да ограничим храненето си с полезна храна и не чак толкова вредна храна, но това че се храните се с тази риба показва малодушието което ви е обзело по отношение на храната и живота дори, защото  по този начин производителите съвсем ще се забравят и ще ни предлагат все повече  и повече боклуци  с които да се храним, мислете за себе си, за децата си и за околните..

# 180
  • Мнения: 1 085
Боже, а аз съм давала на детето си от тази риба! Добре, че влязох в темата.

# 181
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Ние редовно си хапваме пангасиус. Но от гръцкия, който е наистина 19 лв килото. Е, случвало ми се е да купя и от другия, но мнооого рядко. Вкусът обаче е различен.
Имаме няколко любими рецепти конкретно за тази риба. Едната е следната: рибата се посолява и овалва в брашно, подрежда се плътно в тачичка и се запича. Към финала се залива със заливка от кисело мляко и яйца, и се запича. Става много леко, сочно и вкусно ядене.
А още по-любимата рецепта е италианска. Рибата се нарязва на малки хапки и се сипва в тавичка. Бланшира се една глава карфиол, предварително накъсана на малки розички. Сипва се и тя при рибата. Посолява се леко и всичко се обърква добре. Приготвя се стандартен сос бешамел и с него се залива сместа в тавичката. На финала се поръсва обилно с настърган кашкавал. Пече се във фурна на около 200 градуса до зачервяване на кашкавала. Студено е по-вкусно. Италианците препоръчваха да се опита и с броколи, но още не съм я правила с тях.
Ето как изглежда.

# 182
  • Мнения: 53
това което ще споделя е извън темата, но мисля че на много майки ще им е от полза, или поне на тези, които се интересуват какво слагат в устите на децата си.
Мой познат работи в Метро, шеф на рибения щанд е и ме каза че пангасиуса всичкия е от Виетнам, просто го пакетират в Гърция, Дания  и т.н., предложи ми да давам на детето ми бакаляро- единствената дива, охладена риба, която може да се намери на пазара. Специално в техния магазин рибата идва на четвъртия ден от улова, лови се край испанското крайбрежие и не  е от рибена ферма, което значи че не е хранена с хормони и антибиотици и освен това е бяла риба от вида на треската, май и казват още див хек. Дано  да съм била полезна.

# 183
  • Мнения: 1 085
МамаНелка, благодаря за инфото   bouquet

# 184
  • Мнения: 2 774
mamaNelka, благодаря  за инфото и от мен  bouquet.

lulumba , а тази втората рецепта ,може ли да се направи с хек например?Или с мерлуза,акула?
Не съм яла пангасиус , та дори и не знам до коя риба се доближава на вкус.

# 185
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Поли, става с всякаква бяла риба. А много вкусно е със сьомга, но е малко по-скъпо. Peace
МамаНелка, благодаря и аз за инфото.  Hug

# 186
  • Мнения: 5
Да се включа и аз в темата. Един единствен път съм купувала пангасиус, всички вкъщи го харесахме, но добре,  че споделих на една приятелка, която беше по-информирана от мен за тази риба. След като ви изчетох, определено повече няма да я купя.
mamaNelka, и аз благодаря за инфото, беше ми много полезна относно избора ми на риба за моите деца.
И сега набързо да ви кажа как единствено приготвяме риба у дома - сьомга, бяла риба ( и пангасиуса направихме така  Mr. Green): слагам голям лист фолио в една тава, подреждам измитите и осолени парчета риба, поливам обилно със сока на няколко изцедени лимона ( 2-3 бр.), малко зехтин,а най-отгоре слагам една връзка ситно нарязан копър ( от него може да се сложи малко и под парчетата риба).  Покривам рибата с фолиото и отгоре, така че да е затворена отвсякъде. Пече се не повече от 30-40 мин. Става много вкусно, а и е много здравословно. Добър апетит!  Wink

# 187
  • Мнения: 59
Блонди е написала за избистрянето. И аз точно от там се светнах Peace, сега като си купя масло веднага си го избистрям и го прехвърлям в бурканче. Използвам го за много неща, пържила съм и картофи, не загаря и аромата е страхотен Peace.

Благодаря ви момичета - непрекъснато научавам нещо ново....................

# 188
  • Мнения: 30
Izvinete me za latinicata, no nqmam izbor.
Po temata... i az kuph ot tazi riba i kogato se pribrah v kashti, v tusene na recepta,  popadnah na tazi temicha. Makar che se poobarkah malko, vsichko napisano ne me sprq da probvam ribata ( sarce ne mi dava da q izhvarlq) ta da spodelq vpechatleniq Simple Smile Az kupih ot po skapata, uj gracka riba, 700-800 gr. v  paket zamrazena struva 9,80 lv. Kam neq podarak rakavica i malka knijka sas recepti za riba. Doverih se na knijkata i tui kato imam i ured za gotvene na para, napravih filetata po tozi na4in, V ureda oba4e nalqh voda primesena s 1 chaena chasha bqlo vini, nqkolko kapki zehtin, a v specalnoto mqsto za podpraki slojih rigan i bosilek( luibimite mi ). Ribata poe aromata i na vinoto i na podpravkit i smao za 12 min stana prevazhoda- leka, vkusna i polezna. Probvah ia sashto taka i purjena - purvi vid v maznina ( izpozlva ot zadushenite kartofki s kopur i chesan ,koito purjih za garntura) i sashto taka i v Teflonoviq tigan s masalce. Stana sashto dobre, no nai- lekiq, udben, barz, vusen i poolezen varinat za men li4no si ostava s ureda za gotvene na para. A oqta garnitura be kartofkite s kopur i chesan i bogata zena salata s krastavici, domatki, marulq, luk i magdanoz   chef
Dobar vkus na vsichki vi Simple Smile

# 189
  • София
  • Мнения: 958
Това, което сте писали тук за пангасиуса, абсолютно същото го четох преди време за пастървата и аржентинския хек. Вероятно и за другите риби има такива отзиви, ама аз само тези готвя и познавам, от останалите въобще не съм се интересувала. То е ясно, че рибата и пилетата са най-гадната храна, ама ги готвя отвреме-навреме. ooooh!

Вчера правих тази рецепта:
ОООООООО Пангасиуса е страхотна рибка, аз я правя на рибарски пай! Намазнявам една йенска правоъгълна тавичка; нарязвам на хапки едно филе пангасиус около 600-700 гр и нарязани на колелца рулца от раци, смесвам ги в купа като добавям и една чаша царевичка, осолявам на вкус, слагам малко чер пипер и лимон и ставям да си поеме от подправките докато приготвя бешамела. Бешамела приготвям по стандартния начин с около 600 мл прясно мляко, масло и брашно около 3-4 с.л., индийско орехче и като е готов бешамела слагам и нарязан пресен магданос. Рибата изсипвам в тавичката и заливам с бешамела, отгоре намазвам картофено пюре около 500 гр, а пюрето се намазва с едно разбиро яйце, за да стане хрупкава коричка. Пека около 20-30 мин. Става нещо невероятно вкусно!!!
Много ни хареса. Препоръчвам, на който обича бъркочи! Малчо омете огромно количество.

# 190
  • Мнения: 1 877
Хайде и аз сега да си дам мнението за пангасиуса: Никак не ми хареса  Crossing Arms Купих я като изрично попитах продавачката,дали е морска?"Да"- беше отговорът.Панирах я,обаче имаше дъх на тиня  Sick (по принцип не обичам сладководна риба,камо ли смърдяща на тиня).Аз ядох,но детето изяде само едно парченце и повече не поиска.Сега се чудя какво да ги правя останалите две големи парчета  ooooh! Повече няма да повторя  Naughty

# 191
  • Мнения: 168
Купувам редовно пангасиус и много го обичаме. Понякога пържа, но по-често посолената риба нареждам в тава и заливам с предварително задушени лук, моркови, скилидка чесън, босилек, домати от консерва. Пека до готовност. Много е вкусно.

# 192
  • Мнения: 1 190
Ние също много обичаме пенгасиус, даже днес си купхме пак.
Приготвяла съм го със сметанка на фурна, обаче пък паниран ни е фаворит:

Всяко парче предварително го измивам и подсушавам, осолявам леко със сол и черен пипер, поливам със сок от изцеден лимон, след това овалвам с яйце и галета и пържа .. мм, към него правим салатка от цветно зеле и броколи, предварително начупени на розички, сварени в подсолена вода, след това запърженки в масълце и накрая Добър Апетит - просто вкусовете така се смесват и става великолепно.

# 193
  • София
  • Мнения: 958
Най-много ни хареса панирана в яйце, брашно и бира по една рецепта от началото на темичката. Правих и една супа - стана доста вкусна.
Направи ми впечатление, че двата пъти, когато сме купували пангасиус (едната беше глазирана, другата -не), имаха коренно различен вкус, все едно не беше една и съща риба. Първата имаше лек дъх на тиня, а втората беше много по-суха и лично на мен много повече ми хареса.

# 194
  • Мнения: 1 167
Renkata забелязала съм, че някой път по рибата има много тлъстина, а друг път си е чисто месо. Тлъстото прибавя тинестия вкус. Аз лично изрязвам ако има тлъсто.

# 195
  • Мнения: 1
Оххххх ... Направо не мога да повярвам, че се регистрирах и пиша в женски форум ! Та по темата. Пангасиус- и има много видове. Някои от тях са сладководни с малки размери ( имах такива в аквариумът ми) , а други морски достигащи над тон тегло. Приличат на акули, но се водят от семейството на сомовете. Интересното е че имат абсолютно един и същ външен вид.
 Случайно попаднах на темата търсейки нов начин да си направя пангасиуса. Като варненец си предпочитам морската риба. Подведох се по промоцията и си купих филе на цена 4 лв. за килограм, вместо за около 20 лв. Останах неприятно изненадан от дъха на тиня, не предполагах че се продава и сладководен. Това обяснява и защо си купувате все пангасиус, но на корено различна цена и всеки си знае неговото.

# 196
  • Мнения: 5 686
Значи да купуваме само морски пангасиус и да си го хапваме с удоволствие!
Ама то винаги евтиния вариант ни излиза "соленичко".И аз съм се убедила ,като искам да мина тънко за нещо с покупките,винаги после съжалявам.

Последна редакция: пн, 17 яну 2011, 15:52 от monii

# 197
  • Мнения: 3 922
Пангасиуса е виетнамска риба, която развъждат в заградени ферми в река Меконг, която е най-мръсната в света.
И затова е и толкова евтина. В западна Европа в някои страни даже беше и забранена.
Личен избор е какво да консумираш, но много хора просто не знаят какъв боклук дават на децата си.
Ето и инфо:
1.http://www.youtube.com/watch?v=_gpd7lSjuBE&feature=related
2.http://www.youtube.com/watch?v=yrzIZ85UTx4&feature=related

http://gogata2427.bg2.info/2010/03/blog-post_23.html

Последна редакция: ср, 04 авг 2010, 14:17 от Greene

# 198
  • Мнения: 753
Панирам я. Много я обичам, на морето всяка вечер си купувах, а и тук започнах да правя!

# 199
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Много късно открих темата  Confused Вчера купих от Карфур от тази риба за 14лв/кг. Сега се чудя какво да я правя, да я готвя ли или да я изхвърлям ...

# 200
  • София
  • Мнения: 10 325
Много късно открих темата  Confused Вчера купих от Карфур от тази риба за 14лв/кг. Сега се чудя какво да я правя, да я готвя ли или да я изхвърлям ...
Изяж си я. Ако ти разкажа как се отглеждат пилетата в птицеферма, ще откажеш яйца и пилешки продукти навеки. Не се шашкай толкова. Река Меконг, колкото и огромна да е, не може да насмогне на целия световен пазар на пангасиус.

# 201
  • Мнения: 65
Добре момичета,ами никой не казва нищо за тилапията....пак сравнително евтина и идваща от Китай.Някой да е чул нещо за този вид риба?Аз,признавам си,извадих да размразя един пакет пангасиус за вечеря,купен за 3лв от Кауфланд,но няма да го сложа на масата....колкото и всичко наистина да е замърсено,няма да ям помията на азиятците...Но пък обичам тилапията....което няма да ми попречи да я махна от менюто,ако и за нея се чуват такива неща....



всъщност май започвам да си отговарям и на този въпрос...

http://www.sciencedaily.com/releases/2008/07/080708092228.htm

# 202
  • Мнения: 7
Непрочетох цялата тема, но товае от любимите ни риби пронеже няма никави кости! или поне аз таква я купувам....
Правя  я панирана - едини варинта а другия е няразвам я на по - малки парчета. както е цялото филе на 2 - или 3 . В  намазнен тиган по - малък слагам лук на кръгчета. Пикрвам цялото дъно с лук. Осолявам рибата малко поставям я върху лука и отгоре поливам с течна сметана от малките опаковкии отгоре галена. Пека около половин час в зарята хфулна около 180- 200 гл. Става мн. вкусна!

# 203
  • Мнения: 71
Пенгасиусът го харесвам само като го сготвя в гювече, иначе ми е много мазен. На дъното на гювечето слагате рибата, поръсвате я леко с пикантина(ама на всякъде я слагам). Върху нея слагате гъбки, сметана(може и малко прясно мляко, ако нямате сметана) и като се попече във фурната за 20тина минути отгоре поръсвате с кашкавал да се разстопи. Научих я тази рецепта от Китен и в нашето семейство много я обичаме(с филе от бяла риба също става)

# 204
  • благоевград
  • Мнения: 164
http://gogata2427.bg2.info/2010/03/blog-post_23.html    вижте мнението на Николай

Николай каза...

    Айде да ви обясня нещо!- Няма човек в страната дето да е ял повече пангасиус от мен а и нама такъв дето да е продал повече пангасиус в България от мен. Работих за най големият вносител на тази риба 2 години. Познавам много от виетнамските производители, знам как се произвежда, колко се произвежда и къде в света се продава. Нещо повече- преди 3 месеца имаше проверка от Санитарните служби на ЕС за всички производители, вносители на риба и преработватели. ПРоверката мина и през нас- твърдя най- отговорно, че не сме имали никакви проблеми с ДВСК и Граничен Втеренарен Контрол нито с който и да е клиент в страната. А аз продавах много!!! - Това с биенето на хормони са пълни глупости. Цената е ниска не заради друго а защото ние сме пазар с ниска покупателна способност. Освен това Виетнам по подобие на Китай въведе държавни субсидии за това производство. Как ви звучи годишно производство над 1 200 000 тона филе?- Този дето мисли , че бият на рибата хормони мога да го уредя да работи във виетнам да бие хормони на 2 000 000 тона жива риба. Рибата се произвежда само на едно място в света и то е Виетнам. Съветът ми е само като купувате пангасиус гледайте за произхода- ако не е Виетнам то със сигурност това което купувате не е пангасиус.

# 205
  • Мнения: 1 167
Сега зачетох и другите коментари на Николай каза, интересни са  Peace

# 206
  • Мнения: 106
само да кажа на цицери 4е ме хваща яд вече,аз лично в холандия досто често хапвах тази риба и хората я купуват,само да допалня че и там е мн евтина а по принцип  храната им е мн скъпа

Последна редакция: вт, 25 сеп 2012, 19:19 от blondiiiii

Общи условия

Активация на акаунт